SATURDAY 11TH MARCH
————————————————————–
NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers
————————————————————–
FOOTBALL
Saturday 11 March
Premier League – all at 3pm – Bournemouth v West Ham Utd – Everton v West Brom – Hull City v Swansea City – the Everton v West Brom game is live on Sky Sports 5
FA Cup quarter-finals – Middlesbrough v Man City, 12:15pm, BT Sport 2 – Arsenal v Lincoln City, 5:30pm, BT Sport 2
Scottish Premiership – five games, all at 3pm
Championship – 11 games, all at 3pm
League One – 11 games, all at 3pm
League Two – 12 games, all at 3pm
National League – 11 games, all at 3pm
National League North – 11 games, all at 3pm
National League South – 11 games, all at 3pm
FA Trophy, semi-final, first leg – Dulwich or Macclesfield v Tranmere Rovers, 3pm
Scottish Championship – four games, all at 3pm, except for Morton v Queen Of The South, 5:15pm
Scottish League One – five games, all at 3pm
Scottish League Two – five games, all at 3pm
Danske Bank Premiership – four games, all at 3pm
La Liga – Valencia v Sporting Gijon, midday, Sky Sports 5 – Sevilla v Leganes, 3:15pm – Malaga v Alaves, 5:30pm, Sky Sports Red Button – Granada v Atletico Madrid, 7:45pm, Sky Sports 2
Serie A – Genoa v Sampdoria, 7:45pm, BT Sport 3
Ligue 1 – five games, all at 7pm, except for Monaco v Bordeaux, 3:45pm, eir Sport 1
Bundesliga – six games, all at 2:30pm, except for FC Ingolstadt 04 v Cologne, 5:30pm, BT Sport 3
Bundesliga 2 – Hannover 96 v 1860 Munich, midday, BT Sport 1
Eredivisie – ADO Den Haag v NEC Nijmegen, 5:30pm – Go Ahead Eagles v PSV Eindhoven, 6:45pm, Sky Sports Red Button – Heracles Almelo v FC Utrecht, 6:45pm – Excelsior v Heerenveen, 7:45pm
Portuguese Primeira Liga – Vitoria Futebol Clube Setubal v Feirense, 4pm – GD Chaves v Braga, 6:15pm – Tondela v Sporting Sporting Lisbon, 8:30pm
MLS – Chicago Fire v Real Salt Lake, 7pm – New England Revolution v Orlando City SC, 7pm – New York Red Bulls v Colorado Rapids, 9pm – Philadelphia Union v Toronto FC, 9:30pm – Montreal Impact v Seattle Sounders FC, midnight, Sky Sports 4 – Houston Dynamo v Columbus Crew, 1:30am – Sporting Kansas City v FC Dallas, 2am – San Jose Earthquakes v Vancouver Whitecaps, 3am
Chinese Super League – Chongqing Lifan v Hebei China Fortune FC, 7:30am – Guizhou Hengfeng Zhiche.. v Beijing Guoan, 7:30am – Shandong Luneng v Guangzhou Evergrande, 11:35am – Shanghai Greenland v Tianjin Quanijan, 11:35am, Sky Sports 3
Hyundai A-League – Melbourne Victory v Perth Glory, 8:50am, BT Sport 1
Airtricity League First Division – Cobh Ramblers v Shelbourne, 7:15pm
————————————————————–
HORSERACING
The Saturday line-up is:
Sandown, 1:20pm – featuring the £70,000 Matchbook Imperial Cup at 3pm, backed up by a £65,000 novices’ handicap hurdle (final) at 1:50pm
Wolverhampton, 1:30pm – seven races on the all-weather track, with field-sizes of 9-13-11-128-9 and 10; it’s a superb card, with the £50,000 Lincoln Trial at 2:05pm, and the £50,000 Listed Lady Wilfruna Stakes at 3:15pm; for good measure, there’s a £25,000 handicap at 4:25pm; jockeys riding on the card include Ryan Moore, Silvestre de Sousa, Paul Hanagan, Joe Fanning, Oisin Murphy, Luke Morris, Fran Berry, Sean Levey, David Probert and Andrea Atzeni
Hereford, 1:40pm – with a £25,000 feature, a handicap chase, at 4pm
Gowran Park, 1:55pm – featuring the €50,000 Grade B Holden Plant Rentals Shamrock Handicap ‘Chase
Ayr, 2:10pm – with £11,000 races at 2:45pm and 3:20pm
Chelmsford, 5:45pm – eight races, starting with an apprentice handicap and with a £15,000 feature (a fillies’ handicap, at 7:15pm); field-sizes are 12-10-7-6-8-6-9 and 9; jockeys in action include Frankie Dettori, Pat Cosgrave, Liam Keniry, Paul Mulrennan, Sean Levey, Martin Harley, Josephine Gordon, Tom Marquand, Oisin Murphy, Silvestre de Sousa and Luke Morris; Ireland’s Seamus Fahey runs Randall’s Alannah (5:45pm), and Fast On (9:15pm), with both horses set to be ridden by Conor McGovern
There is a Cheltenham Festival preview on TG4 at 7:15pm
They also race in India at Bangalore, 10:15am ; later in the shops, it is Hipo Chile, 5:20pm, in Chile and at Philadelphia Parx, 5:55pm, in the USA
The Turf TV USA line-up is Gulfstream, 5pm, Tampa Bay Downs, 5:12pm, Aqueduct, 6:20pm Santa Anita, 8pm, Sunland Park, 8:30pm and Golden Gate Fields, 7:55pm
The South African meeting are Turffontein (10:10am) and Kenilworth (11:35am)
————————————————————–
GREYHOUNDS
The Saturday line-up is as follows:
9:11am – TRALEE
9:34am – TOWCESTER
10:31am – ROMFORD
10:38am – CRAYFORD
2:24pm – NEWCASTLE
3:08pm – POOLE
6:28pm – CENTRAL PARK
6:33pm – SUNDERLAND
6:39pm – MONMORE
————————————————————–
BASKETBALL
There are 12 NBA games today, with start times ranging from 8pm on Saturday to 3:30am on Sunday – i.e. late Saturday night/early Sunday morning
Live games:
New York Knicks @ Detroit Pistons, 10pm, BT Sport 3
Golden State Warriors @ San Antonio Spurs, 1:30am, BT Sport 3 – i.e. late Sat night/early Sun morning
COLLEGE BASKETBALL
Live games:
Second semi-final of the CBB: SEC – live on BT Sport ESPN, 8:30pm
There is live CBB: Big 12 Championship action on BT Sport ESPN at 11pm
There is live CBB: Big West Championship action on BT Sport 3 at 4:30am – i.e. late Sat night/early Sun morning
There is live CBB: ACC Championship action on BT Sport ESPN at 1:30am – i.e. late Sat night/early Sun morning
There is live CBB: Pac-12 Championship action on BT Sport ESPN at 4am – i.e. late Sat night/early Sun morning
—————————————————————
BOXING/UFC
Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/
Live on Sky Sports 2 at 10pm is Jack Culcay v Demetrius Andrade for the WBA World Super-Welterweight title
Live on Channel 5 at 10:20pm is Craig Kennedy v Stephen Simmons for the vacant British cruiserweight tile
————————————————————–
CRICKET
————————————————————–
CYCLING
Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/
The next main events…
From the UCI road calendar
Paris – Nice – Mar 05-12, France, stage seven, a 177km journey from Nice to Col de la Couillole, live on Eurosport 2 at 3:30pm
Tirreno-Adriatico, stage four, a 171km journey from Monalto di Castro to Terminillo (Italy), live on Eurosport 2 at 12:45pm
From the track calendar:
Six Day Finale, Mallorca, March 17
Belgian International Track Meeting, March 17-18
China Track Cup, March 18-19
African Track Championships, March 20-24
————————————————————–
DARTS
The Premier League darts moves into week seven on Thursday March 16th, from Rotterdam, Netherlands, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:
James Wade v Jelle Klaasen
Peter Wright v Dave Chisnall
Raymond van Barneveld v Gary Anderson
Phil Taylor v Michael van Gerwen
Kim Huybrechts v Adrian Lewis
————————————————————–
FORMULA ONE
The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th, The F1 Champion of 2016 was Nico Rosberg (Mercedes), who retired from the sport on Friday Dec 02
—————————————————————
GAA
Saturday 11 March
Allianz HL Division 1A round 4
Tipperary v Kilkenny, Semple Stadium, 7pm – eir Sport 2
Allianz HL Division 1B round 4
Laois v Limerick, O’Moore Park, 7pm – eir Sport 1
The Allianz Leagues Build-Up Show is on eir Sport 2 at 6pm, with the Post-Game Show at 8:45pm
Sunday 12 March
Allianz FL Division 1 round 3
Tyrone v Cavan, Healy Park, 2pm
Allianz HL Division 1A round 4
Clare v Dublin, Cusack Park, 2pm
Waterford v Cork, Walsh Park, 2pm
Allianz HL Division 1B round 4
Kerry v Galway, Austin Stack Park, 2pm
Offaly v Wexford, O’Connor Park, 2pm
Allianz HL Division 2A round 4
Westmeath v London, TEG Cusack Park, 1pm
Armagh v Antrim, Athletic Grounds, 2pm
Kildare v Carlow, Newbridge, 2pm
Allianz HL Division 2B round 4
Derry v Roscommon, Owenbeg, 2pm
Mayo v Meath, MacHale Park, 2pm
Wicklow v Down, Arklow, 2pm
Allianz HL Division 3A round 5
Donegal v Monaghan, Letterkenny, 2pm
Tyrone v Louth, Healy Park, 2pm
Allianz HL Division 3B round 4
Leitrim v Sligo, Ballinamore, 2pm
Longford v Warwickshire, Glennon Bros Pearse Park, 2pm
————————————————————–
GOLF
On the European Tour, it is day three of the Hero Indian Open, New Delhi, India, March 9-12 – day three coverage is live on Sky Sports 4 from 7:30am
On the PGA Tour, it is day three of the Valspar Championship, Innisbrook Resort (Copperhead), Palm Harbor, Florida, March 9-12 – day-three coverage is live on Sky Sports 4 from 6pm
On the LPGA Tour, the next tournament is the Bank Of Hope Founders Cup, Phoenix, Arizona, March 16-19
On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Tuscon Conquistadores Classic, Tuscon, USA, Mar 17-19
On the European Seniors Tour, the next tournament is the Sharjah Senior Golf Masters (presented by Shurooq), Mar 16-18
————————————————————–
ICE HOCKEY (NHL)
There are 11 games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 6pm on Saturday to 3:30am on Sunday – i.e. late Saturday night/early Sunday morning
Live games:
Tampa Bay Lightning v Florida Panthers, midnight on Saturday, eir Sport 2
—————————————————————–
RUGBY LEAGUE
Next games:
Today
NRL – Sea Eagles v Rabbitohs, 6:30am, eir Sport 2 – Raiders v Sharks, 6:30am on Sat morning, eir Sport 2 – Tigers v Panthers, 3am – i.e. late Sat night/early Sun morning – Dragons v Eels, 5:30am on Sun morning
There are also Championship matches in England
————————————————————–
RUGBY UNION
Next games:
Today
Six Nations – Italy v France, 1:30pm, RTE2, and England v Scotland, 4pm, RTE2
Pro12 – Ulster v Zebre, 6:05pm, BBC2 Ulster
Anglo-Welsh Cup – Saracens v Leicester Tigers, 6pm, BT Sport 1
Super Rugby – Blues v Highlanders, 6:35am, Sky Sports 2, Reds v Crusaders, 8:45am, Sky Sports 2, Kings v Stormers, 1:05pm, Sky Sports 2, Cheetahs v Sunwolves, 3:15pm, Sky Sports 2, Sharks v Waratahs, 5:10pm, and Jaguares v Lions, 7:20pm
Under-20 Six Nations – England v Scotland, 6:15pm, Sky Sports 1, UTV and ITV, and Wales v Ireland, 6:30pm, RTE2, UTV and ITV
Women’s Six Nations – Wales v Ireland, 11:30am, and England v Scotland, 1pm
HSBC Sevens World Series – The Vancouver Sevens, Sky Sports 3, 4:20pm
————————————————————–
SNOOKER
Ladbrokes Players Championship, March 6-12 – concluding semi-final, ITV4 at 6:45pm
Upcoming:
China Open, March 27 to April 2
————————————————————–
TENNIS
Upcoming tournaments:
ATP – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 9-19 – live coverage on Sky Sports 3 from 6am
ATP – Miami Open, March 22 to April 2
WTA – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 8-19 – live action on BT Sport 1 at 4:30am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning
WTA – Miami Open, March 21 to April 2
————————————————————–
OTHER SPORT
Biathlon – 11am and 1:45pm, Eurosport 1
Cross-Country Skiing – 11:45am, Eurosport 1
Alpine Skiing – 5:30pm, Eurosport 1, and 8:45pm on Eurosport 2
Ski Jumping – 3pm, Eurosport 1
Nordic Combined Skiing – 5pm, Eurosport 1
Snowboarding – 11am, Eurosport 2
X Games Norway 2017 – 4pm, 5pm, 6:15pm, and 7:15pm, BT Sport ESPN
Netball Superleague – Surrey Storm v Hertfordshire Mavericks, 6pm, Sky Sports Mix
World Superbikes – 6:15am, Eurosport 2
UFC Fight Night: Prelims – BT Sport 2 at 1am, followed at 3am by Vitor Belfort v Kelvin Gastelum in a middleweight fight from Fortaleza, Brazil
Posted: 11th March 2017