Menu
Tullow: (059) 9180806
Carnew: (053) 9426410
Shillelagh: (053) 9429863
Phone:
1890 429 863

Sports Preview

Tuesday 17 October 2017

Posted on October 17, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Tuesday 17 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Tuesday Oct 17

THE WORLD CUP PLAY-OFF DRAW WILL TAKE PLACE TODAY – It’s live on Sky Sports Main Event at 1pm

Champions League matches – all at 7:45pm –

Apoel Nicosia v Borussia Dortmund

Feyenoord v Shakhtar Donetsk

Man City v Napoli, BT Sport 3 and eir Sport 1

Maribor v Liverpool, TV3 and BT Sport ESPN

Monaco v Besiktas

RB Leipzig v FC Porto

Real Madrid v Tottenham Hotspur, BT Sport 2 and eir Sport 2

Spartak Moscow v Sevilla

League One – 12 games, all at 7:45pm

League Two – 12 games, all at 7:45pm, except for Barnet v Mansfield Town, 8pm

Under-17s World Cup, last-16 games – live on Eurosport 2 at 12:30pm and 3:30pm – The tournament is taking place in India

UEFA Youth League, U19s – Manchester City v Napoli, 3pm, BT Sport 3

————————————————————–

HORSERACING

The Tuesday line-up is:

Leicester, 2pm – with £25,000 handicaps at 3pm and 3:30pm; no race had less than 10 declarations

Worcester, 2:10pm – with a £20,000 mares’ handicap chase at 2:40pm and a £15,000 handicap hurdle at 4:40pm; Barry Geraghty is among the jockeys riding on the card

Huntingdon, 2:20pm –

Kempton, 5:15pm –

They also race in <strongconcepcion< strong=””>, (9pm) in Chile and Philadelphia, (5:55pm) in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: **, 5:55pm, **, 6pm, **, 6:05pm, **, 6:15pm, and **, 8:30pm

The South African meeting is Vaal (12:10pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Tuesday line-up is as follows:

11:03am – NOTTINGHAM

11:11am – PERRY BARR

2:08pm – CRAYFORD

2:18pm – SUNDERLAND

6:28pm – NEWCASTLE

6:33pm – KINSLEY

6:39pm – SHEFFIELD

6:58pm – TRALEE

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 7

Thursday October 19 – Kansas City Chiefs @ Oakland Raiders, 1:25am, Sky Sports Main Event – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday October 22 – 13 games from 6pm Sunday night up until 1:30am Monday morning, where it’s Atlanta Falcons @ New England Patriots, 1:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Sunday night/early Monday evening

Monday October 23 – Washington Redskins @ Philadelphia Eagles, 1:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Monday night/early Tuesday evening

————————————————————–

BASEBALL

New York Yankees v Houston Astros, 10:08pm, game 4 of series

Chicago Cubs v LA Dodgers, 2:01am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning – game 3 of series

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break.

Live:

Boston Celtics @ Cleveland Cavaliers, 1am, BT Sport 1 – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Houston Rockets @ Golden State Warriors, 3:30am, BT Sport 1 – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday October 21 – Ryan Burnett v Zhanat Zhakiyanov, IBF & WBA Bantamweight Title, The SSE Arena, Belfast, 7:30pm, Sky Sports Main Event/Action

Saturday October 28 – Anthony Joshua v Kubrat Pulev, IBF World Heavyweight Title, lots of other top-class bouts on this card including Anahi Sanchez v Katie Taylor, WBA Lightweight Title, from Principality Stadium, Cardiff, 6pm, Sky Sports Box Office

————————————————————–

CRICKET

Next games:

Wednesday Oct 18

ODI – South Africa v Bangladesh, 9am, and Pakistan v Sri Lanka, midday

JLT One-Day Cup 2017 – TBC v TBC, 4am, – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

———————-—————————————

CYCLING

Announcement of the route for the 2018 Tour de France will be made today and will be live on Eurosport 2 at 10:30am

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 20–21 – 2017 German Darts Masters, Castello Arena, Dusseldorf

Oct 26-29 – Unibet European Championship, Ethias Arena, Hasselt

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 21 October

Mayo SHC final
Tooreen v Ballyhaunis, Tooreen, TBC

Sunday 22 October

Carlow SFC final replay
Eire Og v Rathvilly, Netwatch Cullen Park, 3.15pm

Kerry SFC final
Dr Crokes v South Kerry, Austin Stack Park, 3pm

Limerick SFC final
Adare v Newcastle West, Gaelic Grounds, 4pm

London SFC final
Fulham Irish v Tir Chonaill Gaels, Ruislip, 2.30pm

Roscommon SFC final
Roscommon Gaels v St Brigid’s, Hyde Park, 4pm

Sligo SFC final
Eastern Harps v Tourlestrane or Tubbercurry, Markievicz Park, 4pm

Ulster club SHC final
Ballygalget (Down) v Slaughtneil (Derry), Athletic Grounds, 4pm

Cork SHC final
Blackrock v Imokilly or Sarsfields, Pairc Ui Chaoimh, 4pm

Sligo SHC final
Calry-St Joseph’s v Western Gaels, Markievicz Park, TBC

Waterford SHC final
Ballygunner or Lismore v De La Salle or Passage, Walsh Park, TBC

Ulster club IHC final
Lavey (Derry) v Middletown (Armagh), Corrigan Park, 1pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – The CJ Cup @ Nine Bridges, Jeju Island, South Korea, October 19-22

PGA European Tour – Andalucia Valderrama Masters hosted by the Sergio Garcia Foundation, Valderrama, Spain, October 19-22

USLPGA Tour – Swinging Skirts LPGA Taiwan Championship, Taipei, October 19-22

USPGA Champions Tour – Dominion Charity Classic, The Country Club of Virginia, USA, October 20-21

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are 11 NHL game today, with face-off times ranging from midnight on Tuesday to 3:3am on Wednesday – i.e. Late Tuesday night/ early Wednesday morning

Live:

 New York Rangers v Pittsburgh Penguins, midnight, eir Sport 2

San Jose Sharks v Montreal Canadiens, 3:30am, eir Sport 2 – i.e. Late Tuesday night/ early Wednesday morning

—————————————————————–

RUGBY UNION

Next:

Thursday 19 October

European Rugby Challenge Cup – Gloucester v Agen, 7:45pm, Sky Sports Action

Mitre 10 Cup – semi-final 1 (check time)

————————————————————-

SNOOKER

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22, day two, 12:45pm and 6:45pm, Eurosport 1

————————————————————–

TENNIS

ATP Kremlin Cup, Moscow, Oct 16-22

WTA Kremlin Cup, Moscow, Oct 16-22, day two, 9am and 6pm, BT Sport 1

ATP European Open, Antwerp, Oct 16-22

ATP If Stockholm Open, Stockholm, Oct 16-22

WTA BGL BNP Paribas Luxembourg Open, Luxembourg, Oct 16-22, day two, 9am, BT Sport 2

Monday 16 October 2017

Posted on October 15, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Monday 16 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Monday Oct 16

Premier League – Leicester v West Brom, 8pm, Sky Sports

Irish Premier Division – Cork City v Derry City, 7:45pm

La Liga – Las Palmas v Celta Vigo, 8pm, Sky Sports Football

Serie A –Verona v Benevento, 7:45pm, BT Sport 3

The draw for the first-round of the FA Cup will take place live on BBC Two and BT Sport 3 tonight at 7pm

————————————————————–

HORSERACING

The Monday line-up is:

Yarmouth, 1:40pm – A 9-RACE card that features the £40,000 Listed Beckford Stakes (3yo+, fillies and mares, 1m6f17y, 3:10pm); jockeys in action on the card include Ryan Moore, Frankie Dettori, Jim Crowley, William Buick and Silvestre de Sousa

Musselburgh, 1:50pm – There is a £20,000 7f33y handicap at 2:50pm and a £20,000 Conditions Stakes contest at 3:20pm; jockeys in action include Danny Tudhope, Joe Fanning (who rode a Listed Race winner in Germany on Renfrew Street for Mark Johnston on Sunday), Paul Mulrennan, PJ McDonald, Tony Hamilton, Graham Lee and Tom Eaves; a race for amateur riders will close out the card

Windsor, 2pm – Field-sizes are 10-13-12-10-13-16-11 and 10; jockeys in action include Adam Kirby, Andrea Atzeni, Paul Hanagan, Pat Dobbs, Jamie Spencer, Richard Kingscote, Fran Berry, David Probert, Rob Havlin, Sean Levey and Pat Cosgrave

They also race in India at Hyderabad (10:10am) and in France at Clairefontaine (11:25am); later in the shops it is Valparaiso (5:55pm) in Chile and Philadelphia (5:55pm) in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Finger Lakes, 6:10pm, Laurel Park, 6:11pm, Delaware Park, 6:15pm, Thistledown, 6:40pm, Portland Meadows, 8pm, and Turf Paradise, 8:55pm

The South African meeting is Fairview (12:10pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Monday line-up is as follows:

11:03am – PERRY BARR

11:11am – SWINDON

2:08pm – MONMORE

2:18pm – SHEFFIELD

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – ROMFORD

6:59pm – YOUGHAL

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 6

Monday October 16 – Indianapolis Colts @ Tennessee Titans, 1:30pm, Sky Sports Main Event/Action – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASEBALL

Houston Astros @ New York Yankees, 1am – late Monday night/early Tuesday morning – game 3 of the series – live on BT Sport ESPN

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break. There are pre-season games taking place each day this week

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday October 21 – Ryan Burnett v Zhanat Zhakiyanov, IBF & WBA Bantamweight Title, The SSE Arena, Belfast, 7:30pm, Sky Sports Main Event/Action

Saturday October 28 – Anthony Joshua v Kubrat Pulev, IBF World Heavyweight Title, lots of other top-class bouts on this card including Anahi Sanchez v Katie Taylor, WBA Lightweight Title, from Principality Stadium, Cardiff, 6pm, Sky Sports Box Office

————————————————————–

CRICKET

Monday Oct 16

ODI – Pakistan v Sri Lanka, midday

JLT One-Day Cup 2017 – Cricket Australia Xl v Western Australia, 00:30am – Tasmania v Queensland, 4am, – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

———————-—————————————

CYCLING

Announcement of the route for the 2018 Tour de France will be made on Tuesday and will be live on Eurosport 2 at 10:30am

—————————————————————–

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 20–21 – 2017 German Darts Masters, Castello Arena, Dusseldorf

Oct 26-29 – Unibet European Championship, Ethias Arena, Hasselt

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 21 October

Mayo SHC final
Tooreen v Ballyhaunis, Tooreen, TBC

Sunday 22 October

Carlow SFC final replay
Eire Og v Rathvilly, Netwatch Cullen Park, 3.15pm

Kerry SFC final
Dr Crokes v South Kerry, Austin Stack Park, 3pm

Limerick SFC final
Adare v Newcastle West, Gaelic Grounds, 4pm

London SFC final
Fulham Irish v Tir Chonaill Gaels, Ruislip, 2.30pm

Roscommon SFC final
Roscommon Gaels v St Brigid’s, Hyde Park, 4pm

Sligo SFC final
Eastern Harps v Tourlestrane or Tubbercurry, Markievicz Park, 4pm

Ulster club SHC final
Ballygalget (Down) v Slaughtneil (Derry), Athletic Grounds, 4pm

Cork SHC final
Blackrock v Imokilly or Sarsfields, Pairc Ui Chaoimh, 4pm

Sligo SHC final
Calry-St Joseph’s v Western Gaels, Markievicz Park, TBC

Waterford SHC final
Ballygunner or Lismore v De La Salle or Passage, Walsh Park, TBC

Ulster club IHC final
Lavey (Derry) v Middletown (Armagh), Corrigan Park, 1pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – The CJ Cup @ Nine Bridges, Jeju Island, South Korea, October 19-22

PGA European Tour – Andalucia Valderrama Masters hosted by the Sergio Garcia Foundation, Valderrama, Spain, October 19-22

USLPGA Tour – Swinging Skirts LPGA Taiwan Championship, Taipei, October 19-22

USPGA Champions Tour – Dominion Charity Classic, The Country Club of Virginia, USA, October 20-21

————————————————————-

ICE HOCKEY

There is one NHL game today, with a face-off time of 00:30am – i.e. Late Monday night/ early Tuesday morning

Live:

Tampa Bay Lightning @ Detroit Red Wings, 00:30am, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY UNION

Thursday 19 October

European Rugby Challenge Cup – Gloucester v Agen, 7:45pm, Sky Sports Action

Mitre 10 Cup – semi-final 1 (check time)

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22, day one, 12:45pm and 6:45pm, Eurosport 1

————————————————————–

TENNIS

ATP Kremlin Cup, Moscow, Oct 16-22

WTA Kremlin Cup, Moscow, Oct 16-22, day one, 12:30pm, BT Sport 2

ATP European Open, Antwerp, Oct 16-22

ATP If Stockholm Open, Stockholm, Oct 16-22

WTA BGL BNP Paribas Luxembourg Open, Luxembourg, Oct 16-22, day one, midday, BT Sport 1

Sunday 15 October 2017

Posted on October 15, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Sunday 15 October 2017

Football2017DblTheOdds15th16thOct SundaysLiveDouble1510 SundaysGAAClubAccum1510 SundaysNightLive1510

————————————————————–

FOOTBALL

Sunday Oct 15

Premier League – Brighton & Hove Albion v Everton, 1:30pm – Southampton v Newcastle United, 4pm, Sky Sports Main Event

Championship – Derby County v Nottingham Forest, 1:15pm, Sky Sports Football/Main Event

La Liga – Eibar v Deportivo La Coruna, 11am, Sky Sports Football – Girona v Villarreal, 3:15pm – Malaga v Leganes, 5:30pm, Sky Sports Football – Real Betis v Valencia, 7:45pm, Sky Sports Football

Bundesliga – Bayer Leverkusen v Wolfsburg, 2:30pm, BT Sport 2 – Werder Bremen v Monchengladbach, 5pm, BT Sport 1

Serie A – Fiorentina v Udinese, 11:30am, eir Sport 1/BT Sport 3 – Five games 2pm, including      Sampdoria v Atalanta, eir Sport 1/BT Sport 3 – Inter Milan v AC Milan, 7:45pm, eir Sport 1/BT Sport 1

Ligue 1 – Bordeaux v Nantes, 2pm, BT Sport ESPN – Montpelier v Nice, 4pm, BT Sport ESPN – Strasbourg v Marseille, 8pm, BT Sport 3

Belgian Premier – Standard Liege v KV Kortrijk, 1:30pm – KV Oostende v Club Brugge, 5pm – Antwerp v Zulte-Waregem, 7pm

Eredivisie – Heracles v Vitesse Arnhem, 11:30am – Three games 1:30pm, including VVV-Venlo v PSV Eindhoven, Sky Sports Mix – ADO Den Haag v Excelsior, 3:45pm

A-League – Newcastle Jets v Perth Glory, 7am and Sydney FC v Wellington Phoenix, 9am, both live on BT Sport ESPN

Brazil – Bahia v Corinthians, 10pm, BT Sport 3

MLS – Five Games getting underway 10pm – Six games getting underway 00:30am i.e.  Late Sunday night/early Monday morning

————————————————————–

HORSERACING

The Sunday line-up is:

Naas, 1:20pm – a flat card that features the €120,000 Foran Equine Irish EBF Auction Race Final (2yo, 7f, 3pm), the €50,000 AtThe Races EBF Birdcatcher Premier Nursery (2yo, 6f, 2:25pm), the €57,500 Clodovil Irish EBF Garnet Stakes (Listed race, one mile, 3yo+ fillies, 3:£5pm) and the €57,500 Anjaal Irish EBF Bluebell Stakes (Listed race, 1m4f, 3yo+ fillies, 5:20pm); there is also a €25,000 10f handicap for 3yo+ on the card (4:45pm); title-chasing jockeys Colin Keane and Pat Smullen both ride on the card

Chepstow, 1:40pm – The card includes the £35,000 Grade 2 Totepool Persian War Novices’ Hurdle(2:50pm), a £30,000 Veterans’ Chase (3:25pm), a £35,000 handicap chase (4:35pm) and a £20,000 handicap hurdle (4pm); Bryan Cooper has a couple of rides on the card

Goodwood, 2pm – the card contains a £25,000 handicap (4:20pm); the opening race is a flat race for jump jockeys

Cork, 2:05pm – A National Hunt card that features the €50,000 coopsuperstores.ie Handicap Steeplechase (Grade B, 2m1f, 4yo+, 3:50pm), backed up by a €21,000 novice chase (4:25pm)

They also race in India at Pune (10:30am), in Germany at Cologne (12:30pm), and in France at Chantilly(1:05pm), where there is a Group 2 race at 1:35pm and a Listed races at 2:45pm and 3:25pm; later in the shops it is Club Hipico (5:30pm) in Chile and Philadelphia (5:55pm) in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Belmont Park, 5:55pm, Woodbine, 6pm, Keeneland, 6:05pm, Gulfstream Park West, 6:15pm, and Santa Anita, 8:30pm

At WoodbineAidan O’Brien will be bidding for his twenty-fifth Group or Grade 1 victory of the year, which is one short of the flat record in a calendar set by Bobby Frankel; he runs Rain Goddess (Ryan Moore) in the Grade 1 EP Taylor Stajes (10:28pm) and Idaho (Ryan Moore) in the Grade 1 Pattison Canadian International (11:10pm); also in the EP Taylor are Andrew Balding’s Blond Me (Oisin Murphy) and Roger Varian’s Nezwaah (Andrea Atzeni); also in the International os Ralph Beckett’s Chemical Charge (Oisin Murphy)There’s also a Grade 2 Nearctic Stakes (8:48pm) on the card, in which Charlie Hills runs Cotai Glory (Oisin Murphy)

The South African meeting is Greyville (11am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Sunday line-up is as follows:

11:03am – BELLE VUE

11:11am – HOVE

2:06pm – PERRY BARR

2:12pm – KINSLEY

3:18pm – MULLINGAR

6:04pm – POOLE

6:11pm – CENTRAL PARK

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 6

Red Zone is live on Sky Sports Mix from 6pm

Sunday October 15 – 12 games from 6pm Sunday night up until 1:30am Monday morning including Green Bay Packers @ Minnesota Vikings, 6pm, Sky Sports Main Event – Pittsburgh Steelers @ Kansas City Chiefs, 9:25pm, Sky Sports Main Event and NY Giants @ Denver Broncos, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Sun night/early Mon morning

Monday October 16 – Indianapolis Colts @ Tennessee Titans, 1:30pm – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

ATHLETICS

The Amsterdam Marathon, 8:30am, Eurosport 2

————————————————————–

BASEBALL

Dodgers v Cubs, 12:38am – late Sunday night/early Monday morning – game 2 of the series – live on BT Sport ESPN

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break. There are pre-season games taking place each day this week

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

Sunday October 15

One Day International – South Africa v Bangladesh, 9am, Sky Sports The Ashes

———————-—————————————

CYCLING

Tour of Turkey – Coverage of the sixth and final stage, starting and ending in Istanbul, 11am, Eurosport 1

—————————————————————–

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 20–21 – 2017 German Darts Masters, Castello Arena, Dusseldorf

Oct 26-29 – Unibet European Championship, Ethias Arena, Hasselt

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Sunday 15 October

Ulster club SFC first round
Kilcoo (Down) v Slaughtneil (Derry), Pairc Esler, 2.30pm

Antrim SFC final
Lamh Dhearg v St John’s, Glenavy, 3.15pm

Armagh SFC final
Armagh Harps v Maghery, Athletic Grounds, 5pm

Cork SFC final
Nemo Rangers v St Finbarrs, Pairc Ui Chaoimh, 4pm

Donegal SFC final
Kilcar v Naomh Conaill, MacCumhaill Park, 4pm

Galway SFC final
Corofin v Mountbellew-Moylough, Tuam Stadium, 4pm

Kildare SFC final
Celbridge v Moorefield, Newbridge, 3.30pm

Laois SFC final
Ballylinan v Portlaoise, O’Moore Park, 3.45pm

Louth SFC final
Dundalk Gaels v Newtown Blues, Gaelic Grounds, 3.30pm

Monaghan SFC final
Magheracloone v Scotstown, Clones, 3.30pm

Offaly SFC final
Clara v Rhode, O’Connor Park, 3.30pm

Tipperary SFC final
Clonmel Commercials v Killenaule, Semple Stadium, 3.30pm

Tyrone SFC final
Omagh v Errigal Ciaran, Healy Park, 4pm

Wicklow SFC final
Blessington v Rathnew, Aughrim, 3pm

Carlow SHC final
Mount Leinster Rangers v Naomh Eoin, Netwatch Cullen Park, 3.45pm

Clare SHC final
Clooney-Quin v Sixmilebridge, Cusack Park, 3.30pm

Kerry SHC final replay
Ballyduff v Lixnaw, Austin Stack Park, 3pm

Limerick SHC final
Na Piarsaigh v Kilmallock, Gaelic Grounds, 4pm – TG4

London SHC final
Robert Emmetts v Kilburn Gaels, Ruislip, 2.30pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – CIMB Classic, TPC Kuala Lumpur, Malaysia, October 12-15 –Day four 4am, Sky Sports Main Event/ Sky Sports The Open – late Saturday/Early Sunday

European Tour – Italian Open, Golf Club Milano, October 12-15 – Coverage of day four (of four) live, midday, Sky Sports Main Event, 11:30am, Sky Sports The Open

USLPGA Tour – LPGA KEB Hana Bank Championship, Sky 72 Golf Club Ocean Course, South Korea, October 12-15

USPGA Champions Tour – SAS Championship, Prestonwood CC, US, October 13-15

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are 14 NHL games today, with a face-off times ranging from midnight to 3:30am – i.e. Late Saturday night/ early Sunday morning

Live:

Vegas Golden Knights v Boston Bruins, midnight, eir Sport 2

Los Angeles Kings v New York Islanders, 3:30am, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY UNION

Sunday 15 October

Champions Cup – Castres v Munster, 1pm, Sky Sports Action – Toulon v Scarlets, Sky Sports Action 3:15pm – Northampton v Saracens, 5:30pm, BT Sport 2 – Ospreys v Clermont Auvergne, 5:30pm, BT Sport 3

Mitre 10 Cup – North Harbour v Taranaki, 2:35am – Hawkes Bay v Manawatu, 4:35am

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP Shanghai Rolex Masters, Shanghai, China, October 9-15 – live coverage of the Final is live on Sports Main Event, 9:30am with the doubles final at 6:30am, Sky Sports Arena

WTA Generali Ladies Linz, Linz, Austria, October 9-15, Final, 2pm Eurosport 1

WTA Hong Kong Tennis Open, Hong Kong, October 9-15 – Final, live on BT Sport 2 at 9:30am

WTA Tianjin Open, Tianjin, China

Saturday 14 October 2017

Posted on October 13, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Saturday 14 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Saturday Oct 14

Premier League – Liverpool v Manchester United, 12:30pm Sky Sports Main Event/Football – Five games getting underway 3pm, including the live one, Crystal Palace v Chelsea, Sky Sports Premier League ROI – and Watford v Arsenal, 5:30pm, BT Sport

Scottish Premiership – Five games getting underway 3pm including Celtic v Dundee

Championship – Eight games getting underway at 3pm and Wolves v Aston Villa, 5:30pm, Sky Sports Main Event/Football

League One – 12 games, all getting underway 3pm

League Two – 12 games, all getting underway 3pm

National League North – Six games, all getting underway 3pm

National League South – Five games, all getting underway 3pm

FA Qualifying – 31 ties, all at 3pm,

Scottish Championship – Five games getting underway 3pm

Scottish League One – Five games getting underway 3pm

Scottish Cup Second Round – Fifteen games getting underway 3pm

Airtricity Premier Division – Limerick FC v Drogheda, 6:30pm

Irish Premiership – Five games getting underway 3pm

La Liga – Athletic Blibao v Sevilla, 12pm, Sky Sports Football – Getafe v Real Madrid, 3:15pm – Alaves v Real Sociedad, 5:30pm – Atletico Madrid v Barcelona, 7:45pm, Sky Sports Main Event

Bundesliga – Five games getting underway 2:30pm including Bayern Munich v SC Freiburg – Borussia Dortmund v RB Leipzig, 5:30pm, BT Sport 2

Bundesliga 2 – VFL Bochum v SV Sandhausen, midday, BT Sport 1

Serie A – Juventus v Lazio, 5pm, BT Sport 3 – Roma v Napoli, 7:45pm, BT Sport 3

Ligue 1 – Dijon v PSG, 4pm, eir Sport 1 – Five games getting underway at 7pm

Eredivisie – Two games 5:30pm – Two games 7:45pm, including Feyenoord v PEC Zwolle, 7:45pm, Sky Sports Mix

A-League – Western Sydney Wanderers FC v Central Coast Mariners, 7:35am – Melbourne Victory v Melbourne City FC, 9:50am, both live on BT Sport 3

FIFA U-17 World Cup – There are four games taking place today, two at 12:30pm and two at 3:30pm, including England v Iraq, 3:30pm, Eurosport 1

————————————————————–

HORSERACING

The Saturday line-up is:

Newmarket, 1:50pm – A seven-race card, which includes the Group 1 Darley Dewhurst Stakes (£283,550 to the winner) and the Betfred Cesarewitch (£155,625 to the winner of the second leg of the autumn double); Aidan O’Brien has seven runners on the card and Ireland has six runners in the Cesarewitch

Chepstow, 1:55pm – the card includes the 25,000 Listed totequadpot Novices’ Chase (Listed Race registered as the Robert Mottram Memorial Trophy), the £20,000 Paul Ferguson’s Jumpers To Follow Hurdle (A Limited Handicap), the £50,000 Grade 3 Totepool Silver Trophy Handicap Hurdle and the £30,000 Toteexacta Handicap Chase

York, 2:05pm – the card includes the £100,000 Coral Sprint Trophy Handicap (6f) and £50,000 Coral Rockingham Stakes (Listed Race, 6f), plus two £35,000 handicaps (one of them a nursery); field-sizes are 14-12-20-9-13-17 and 20

Cork, 2:10pm – A flat card that features the €45,000 Navigation Stakes (Listed race, one mile, 3yo+), backed up by a €30,000 fillies’ handicap

Hexham, 2:15pm –

Kempton, 5:45pm –

They also race in France at ****, (),; later in the shops it is ….

The Turf TV USA/Canada line-up is: , 5:45pm, , 6pm, , 6:10pm, and , 6:30pm

The South African meeting is  (pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Saturday line-up is as follows:

10:31am – ROMFORD

10:38am – CRAYFORD

2:24pm – NEWCASTLE

6:28pm –

6:33pm –

6:39pm –

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 6

Sunday October 15 – 12 games from 6pm Sunday night up until 1:30am Monday morning

Monday October 16 – Indianapolis Colts @ Tennessee Titans, 1:30pm – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

College Football –

Michigan Wolverines @ Indiana Hoosiers, 5pm, BT Sport ESPN and Auburn Tigers @ LSU Tigers, 8:30pm, BT Sport ESPN – Utah Utes @ USC Trojans, 1am, BT Sport ESPN

CFL –

Toronto Argonauts @ Edmonton Eskimos, midnight, BT Sport 3

————————————————————–

BASEBALL

The march towards the World Series continues:

Houston Astros v New York Yankees, 9:08pm, game 2

Los Angeles Dodgers v TBD, 108am, game 1 – late Saturday night/early Sunday morning

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break. There are pre-season games taking place each day this week

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Saturday Oct 14

George Groves is in action on Saturday night at the Wembley Arena; he will be defending his WBA super-middleweight title in a World Super Series quarter-final bout versus Jamie Cox

Erislandy Lara v Terrell Gausha, WBA Super Welterweight Champion Erislandy Lara will defend his belt for the fifth time against the unbeaten 2012 US Olympian Terrell Gausha in the Barclays Center, Brooklyn, New York, where Jermell Charlo also faces Erickson Lubin in a super-welterweight world title bout, 00:30am, Sky Sports Main  Event

Elsewhere Abner Mares faces Andres Gutierrez and Leo Santa Cruz fights Chris Avalos in the StubHub Center, Carson, California, 00:30am, Sky Sports Main Event

————————————————————–

CRICKET

Saturday Oct 14

International T20 – India v Australia, midday, Sky Sports Cricket

JLT One-Day Cup 2017 – South Australia v Western Australia, 00:30am – New South Wales v Victoria, 4:30am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

———————-—————————————

CYCLING

Tour of Turkey – Coverage of the fifth and penultimate stage, starting in Selcuk and ending in Izmir, 1pm, Eurosport 1

—————————————————————–

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 13 – HappyBet European Darts Trophy (ET12), Lokhalle, Gottingen

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 14 October

Leitrim SHC final
Carrick v Cluainin Iomaint, Pairc Sean MacDiarmada, 3pm

 

Sunday 15 October

Ulster club SFC first round
Kilcoo (Down) v Slaughtneil (Derry), Pairc Esler, 2.30pm

Antrim SFC final
Lamh Dhearg v St John’s, Glenavy, 3.15pm

Armagh SFC final
Armagh Harps v Maghery, Athletic Grounds, 5pm

Cork SFC final
Nemo Rangers v St Finbarrs, Pairc Ui Chaoimh, 4pm

Donegal SFC final
Kilcar v Naomh Conaill, MacCumhaill Park, 4pm

Galway SFC final
Corofin v Mountbellew-Moylough, Tuam Stadium, 4pm

Kildare SFC final
Celbridge v Moorefield, Newbridge, 3.30pm

Laois SFC final
Ballylinan v Portlaoise, O’Moore Park, 3.45pm

Louth SFC final
Dundalk Gaels v Newtown Blues, Gaelic Grounds, 3.30pm

Monaghan SFC final
Magheracloone v Scotstown, Clones, 3.30pm

Offaly SFC final
Clara v Rhode, O’Connor Park, 3.30pm

Tipperary SFC final
Clonmel Commercials v Killenaule, Semple Stadium, 3.30pm

Tyrone SFC final
Omagh v Errigal Ciaran, Healy Park, 4pm

Wicklow SFC final
Blessington v Rathnew, Aughrim, 3pm

Carlow SHC final
Mount Leinster Rangers v Naomh Eoin, Netwatch Cullen Park, 3.45pm

Clare SHC final
Clooney-Quin v Sixmilebridge, Cusack Park, 3.30pm

Kerry SHC final replay
Ballyduff v Lixnaw, Austin Stack Park, 3pm

Limerick SHC final
Na Piarsaigh v Kilmallock, Gaelic Grounds, 4pm – TG4

London SHC final
Robert Emmetts v Kilburn Gaels, Ruislip, 2.30pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – CIMB Classic, TPC Kuala Lumpur, Malaysia, October 12-15 –Day three’s play begins 6am Sky Sports The Open, i.e. Late Friday/Early Saturday –  Day four 4am, Sky Sports Main Event/ Sky Sports The Open – late Saturday/Early Sunday

European Tour – Italian Open, Golf Club Milano, October 12-15 – Coverage of day three live 3:15pm Sky Sports Main Event/ Sky Sports The Open

USLPGA Tour – LPGA KEB Hana Bank Championship, Sky 72 Golf Club Ocean Course, South Korea, October 12-15

USPGA Champions Tour – SAS Championship, Prestonwood CC, US, October 13-15

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are 14 NHL games today, with a face-off times ranging from midnight to 3:30am – i.e. Late Saturday night/ early Sunday morning

Live:

Montreal Canadiens v Toronto Maple Leafs, midnight, eir Sport 2

Edmonton Oilers v Ottawa Senators, 3am, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY UNION

Saturday 14 October

European Rugby Champions Cup – Leinster v Montpellier, 1pm, Sky Sports Action – Racing 92 v Leicester Tigers, 3:15pm, BT Sport 2 – Bath v Benetton Rugby, 5:30pm Sky Sports Arena – Harlequins v La Rochelle, 5:30pm, Sky Sports Action – Exeter v Glasgow Warriors, 7:45pm, BT Sport 2

European Rugby Challenge Cup – Krasny Yar v Stade Francais, 10am – Three games at 3pm and Oyonnax v Connacht,7pm

Mitre 10 Cup – Otago v Southland, 5:05am, Sky Sports Action – Counties Manukau v Tasman, 7:35am, Sky Sports Action

Currie Cup – Sharks v Western Province, 2pm – Golden Lions v Free State Cheetahs, 4:15pm

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP Shanghai Rolex Masters, Shanghai, China, October 9-15 – live coverage of the sixth day is live on Sports Mix, 1pm, Sky Sports Action, 9:30am and Sky Sports Arena, 1pm

WTA Generali Ladies Linz, Linz, Austria, October 9-15, Semi-finals, 3pm Eurosport 2

WTA Hong Kong Tennis Open, Hong Kong, October 9-15 – Semi-finals, live on BT Sport 1 at 7am

WTA Tianjin Open, Tianjin, China

Friday 13 October 2017

Posted on October 13, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Friday 13 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Scottish Premiership – St Johnstone v Rangers, 7:45pm, BT Sport 1

Championship – Birmingham v Cardiff, 7:45pm, Sky Sports Football – Bristol City v Burton Albion, 7:45pm

Airtricity Premier Division – four games at 7:45pm, including Bohemians v Cork, RTE 2, and Shamrock Rovers v Sligo Rovers, 8pm

Irish Premiership – Warrenpoint v Ballinamallard United, 7:45pm

La Liga – Espanyol v Levante, 8pm, Sky Sports Football

Bundesliga – Stuttgart v Cologne, 7:30pm, BT Sport ESPN

Ligue 1 – Lyon v Monaco, 7:45pm, eir Sport 1/ BT Sport 3

Belgian First Division – Mechelen v Anderlecht, 7:30pm

————————————————————–

HORSERACING

The Friday line-up is:

Newmarket, 1:50pm – the card includes the £120,000 Group 2 Godolphin Stud and Stable Staff Awards Challenge Stakes, the Group 1 Fillies’ Mile (£321,829 to the winner) and the Old Rowley Cup Handicap (£74,700 to winner), and the card opens with two Group 3 races  – the £60,000 Cornwallis Stakes and the £60,000 Oh So Sharp Stakes (for fillies) – and closes with a Listed contest; it’s a quality meeting, one that contains £977,500 in prize-money; for Ireland, Aidan O’Brien has seven runners, Johnny Murtagh has three, Tom Hogan has one (Gordon Lord Byron), Michael Halford has one and Eddie Lynam has one (Muirin in the fillies’ mile)

Newton Abbot, 2pm – A good seven-race card where the most-valuable races are the £29,900 Weatherbys Racing Bank Intermediate Chase (3:45pm), the £24,550 Weatherbys Racing Bank Handicap Hurdle (3:10pm) and the £11,500 Eggy Novices’ Chase (2:35pm); jockeys in action include Sam Twiston-Davies, Tom Scudamore, Noel Fehily, Harry Skelton, Richard Johnson, Daryl Jacob and Bryan Cooper

York, 2:10pm – There’s a £30,000 7f192y handicap at 2:45pm and the £100,000 Unibet Hndicap at 3:55pm on day one of a valuable two-day meeting at the famous Yorkshire venue; field-sizes are 17-20-12-13-20-16 and 20

Downpatrick, 2:15pm – A National Hunt card made up of two maiden hurdles, two handicap hurdles, the £15,000 JP Corry Building Suppliers Hurdle, a beginners’ chase and a handicap chase; jockeys in action include Davy Russell, Ruby Walsh, Mark Walsh, Robbie Power, Andrew Lynch, Rachael Blackmore, Danny Mullins, Paul Townend and Jack Kennedy

Dundalk, 5:30pm – An eight-race card that includes the €45,000 Al Basti Equiworld Carlingford Stakes (10f150y, 3yo+, 8pm), in which the beautifully-bred Goldrush – by Frankel out of the five-time Group 1 winner Alexander Goldrun – is set to run following an impressive debut win at Navan; the jockeys’ championship title-race continues tonight with Colin Keane and Pat Smullen each having seven booked rides; Colin leads the championship by three wins; tonight is the 12th-last meeting of the season

Kempton, 5:45pm – Eight races, six of them handicaps; the other two are a 7f 2yo race and a mile maiden fillies 2yo race; field-sizes are 9-9-13-13-14-12-12 and 11; jockeys in action include Fran Berry, David Probert, Dougie Costello, Martin Harley, Dane O’Neill, Luke Morris, Pat Dobbs, Sean Levey, James Doyle, Tom Queally, Shane Kelly and Ted Durcan

They also race in India at Mysore (10:05am) France at Maisons-Laffitte (12:40pm), where there is a Listed Race for 3yo fillies at 2:10pm and a Group 2 race for 2yos at 1:10pm, in which Ken Condon runs Romanised (Shane Foley), Harry Dunlop runs Fighting Irish (Cristian Demuro) and Charlie Hills runs Nebo (Olivier Peslier); later in the shops it is Woodbine (6pm) in Canada and Club Hipico (6:15pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is: Belmont Park, 5:55pm, Keeneland, 6:05pm, Gulfstream Park West, 6:15pm, and Santa Anita, pm

The South African meeting is Fairview (12:10pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:31am – KINSLEY

10:38am – SWINDON

2:08pm – HOVE

2:18pm – MONMORE

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – CRAYFORD

6:39pm – SHEFFIELD

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 6

Sunday October 15 – 12 games from 6pm Sunday night up until 1:30am Monday morning

Monday October 16 – Indianapolis Colts @ Tennessee Titans, 1:30pm – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASEBALL

Houston Astros v New York Yankees, 1:08pm, live on BT Sport ESPN – i.e. late Friday night/early Sat morning – game one of series

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break. There are pre-season games taking place each day this week

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Saturday Oct 14

George Groves is in action on Saturday night at the Wembley Arena; he will be defending his WBA super-middleweight title in a World Super Series quarter-final bout versus Jamie Cox

Erislandy Lara v Terrell Gausha, WBA Super Welterweight Champion Erislandy Lara will defend his belt for the fifth time against the unbeaten 2012 US Olympian Terrell Gausha in the Barclays Center, Brooklyn, New York

Elsewhere Abner Mares faces Andres Gutierrez and Leo Santa Cruz fights Chris Avalos in the StubHub Center, Carson, California

————————————————————–

CRICKET

International T20 – India v Australia, 2:30pm, Sky Sports Main Event/ Sky Sports Cricket, Coverage of the final game in the three match series

One Day International – Pakistan v Sri Lanka, midday

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 13 – HappyBet European Darts Trophy (ET12), Lokhalle, Gottingen

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 14 October

Leitrim SHC final
Carrick v Cluainin Iomaint, Pairc Sean MacDiarmada, 3pm

 

Sunday 15 October

Ulster club SFC first round
Kilcoo (Down) v Slaughtneil (Derry), Pairc Esler, 2.30pm

Antrim SFC final
Lamh Dhearg v St John’s, Glenavy, 3.15pm

Armagh SFC final
Armagh Harps v Maghery, Athletic Grounds, 5pm

Cork SFC final
Nemo Rangers v St Finbarrs, Pairc Ui Chaoimh, 4pm

Donegal SFC final
Kilcar v Naomh Conaill, MacCumhaill Park, 4pm

Galway SFC final
Corofin v Mountbellew-Moylough, Tuam Stadium, 4pm

Kildare SFC final
Celbridge v Moorefield, Newbridge, 3.30pm

Laois SFC final
Ballylinan v Portlaoise, O’Moore Park, 3.45pm

Louth SFC final
Dundalk Gaels v Newtown Blues, Gaelic Grounds, 3.30pm

Monaghan SFC final
Magheracloone v Scotstown, Clones, 3.30pm

Offaly SFC final
Clara v Rhode, O’Connor Park, 3.30pm

Tipperary SFC final
Clonmel Commercials v Killenaule, Semple Stadium, 3.30pm

Tyrone SFC final
Omagh v Errigal Ciaran, Healy Park, 4pm

Wicklow SFC final
Blessington v Rathnew, Aughrim, 3pm

Carlow SHC final
Mount Leinster Rangers v Naomh Eoin, Netwatch Cullen Park, 3.45pm

Clare SHC final
Clooney-Quin v Sixmilebridge, Cusack Park, 3.30pm

Kerry SHC final replay
Ballyduff v Lixnaw, Austin Stack Park, 3pm

Limerick SHC final
Na Piarsaigh v Kilmallock, Gaelic Grounds, 4pm – TG4

London SHC final
Robert Emmetts v Kilburn Gaels, Ruislip, 2.30pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – CIMB Classic, TPC Kuala Lumpur, Malaysia, October 12-15 –Day two’s play begins 3:30am Sky Sports The Open, i.e Late Thursday/Early Friday –  Day three 4am, Sky Sports Main Event/ Sky Sports The Open – late Friday/Early Saturday

European Tour – Italian Open, Golf Club Milano, October 12-15 – Coverage of day two live 9am Sky Sports Main Event/ Sky Sports The Open

USLPGA Tour – LPGA KEB Hana Bank Championship, Sky 72 Golf Club Ocean Course, South Korea, October 12-15

USPGA Champions Tour – SAS Championship, Prestonwood CC, US, October 13-15

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are five NHL games today, with a face-off times ranging from midnight to 3:30am – i.e. Late Friday night/ early Saturday morning

Live:

New Jersey Devils v Washington Capitals, midnight, eir Sport 2

Vegas Golden Knights v Detroit Red Wings, 3:30am, eir Sport 2 – i.e. late Fri night/early Sat morning

—————————————————————–

RUGBY UNION

Champions Cup – Ulster v Wasps, 7:45pm, BT Sport 2

European Rugby Challenge Cup – Enisei-STM v Bordeaux-Begles, 10am – Agen v Zebre, 7pm – Cardiff Blues v Lyon, 7pm – Sale Sharks v Toulouse, 8pm

Mitre 10 Cup – Auckland v Canterbury, 7:35am, Sky Sports Action

Currie Cup – Blue Bulls v Pumas, 6pm, Sky Sports Action

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP Shanghai Rolex Masters, Shanghai, China, October 9-15 – live coverage of the fifth day is live on Sports Arena HD, 6am and Sky Sports Main Event, 7:30am

WTA Generali Ladies Linz, Linz, Austria, October 9-15, quarter-finals, 3pm Eurosport 2

WTA Hong Kong Tennis Open, Hong Kong, October 9-15 – quarter-finals, live on BT Sport 1 at 7am

WTA Tianjin Open, Tianjin, China

 

Thursday 12 October 2017

Posted on October 12, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Thursday 12 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Thursday Oct 12

Brazilian Serie A – Three games at 9pm including Flamengo v Fluminense, BT Sport 1 – Palmeiras v Bahia, 1am

————————————————————–

HORSERACING

The Thursday line-up is:

Thurles, 1:35pm – 10-16-18 (plus 3 reserves)- 18 (plus 3 reserves)- 18 (plus 3 reserves)- 18 (plus 2 reserves)- 18 (plus 3 reserves)-and 10 (for the bumper); competitive stuff; jockeys in action include Robbie Power, Andrew Lynch, David Mullins, Davy Russell, Mark Walsh, Danny Mullins, Rachael Blackmore, JJ Slevin, Jack Kennedy and Paul Townend

Worcester, 1:50pm – field-sizes are 9-8-11-11-9-7-10 and 10; the card consists of a mares’ novices’ chase, two divisions of the bumper, a handicap chase, two novice hurdles and two divisions of the 2m4f handicap hurdle; jockeys in action include Richard Johnson, Wayne Hutchinson, Sean Bowen, Aidan Coleman, Tom Scudamore, Johnny Burke, Harry Skelton, Richie McLernon, Nico de Boinville and Paddy Brennan

Ayr, 2pm – MEETING GOES AHEAD, FOLLOWING AN EARLY MORNING INSPECTION – field-sizes are 6-14-14-10-11-10 and 10; the opener, a 2yo race that carries the Plus 10 Bonus, is the most-valuable race on the card (£10,000); jockeys in action include Joe Fanning Ben Curtis, Graham Lee, Danny Tudhope, Paul Mulrennan, Paul Hanagan and PJ McDonald

Exeter, 2:10pm – field-sizes are 10-10-14-11-4-16 and 15; the card consists of two divisions of the 2m2f111y novice hurdle, a handicap hurdle, a handicap chase, a novies’ handicap hurdle, a beginners’ chase and a conditional jockeys’ handicap hurdle; jockeys in action include Sam Twiston-Davies, Noel Fehily, Danny Cook, Tom O’Brien and Bryan Cooper (one ride)

Chelmsford, 5:45pm – field-sizes are 8-8-9-6-7-16-15 and 11; there is a £15,000 Conditions Stakes race (3yo+, 1m2f) at 7:15pm; jockeys riding on a card that contains a claimer, a 2yo fillies race, a 2yo race for colts, geldings and fillies, a 3yo maiden, the Conditions Stakes race, two divisions of the 1m2f handicap and a two-mile handicap; jockeys in action include Ryan Moore, Silvestre de Sousa, Luke Morris, James Doyle, Oisin Murphy, William Buick and Andrea Atzeni

They also race in India at Mysore (10:40am); later in the shops it is Finger Lakes (6:10pm) in the USA and Hipo Chile (6:30pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is: Belmont Park, 5:55pm, Keeneland, 6:05pm, and Gulfstream Park West, 6:15pm

The South African meeting is Vaal (11:35am, 9 races)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Thursday line-up is as follows:

11:03am – SUNDERLAND

11:11am – SHEFFIELD

2:08pm – ROMFORD

2:18pm – CRAYFORD

6:28pm – HOVE

6:33pm – MONMORE

6:39pm – NEWCASTLE

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 6

Thursday October 12 – Philadelphia Eagles @ Carolina Panthers, 1:25am, Sky Sports Main Event – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday October 15 – 12 games from 6pm Sunday night up until 1:30am Monday morning

Monday October 16 – Indianapolis Colts @ Tennessee Titans, 1:30pm – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASEBALL

Chicago Cubs @ Washington Nationals,

Arizona Diamondbacks @ Los Angeles Dodgers

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break. There are pre-season games taking place each day this week

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Saturday Oct 14

George Groves is in action on Saturday night at the Wembley Arena; he will be defending his WBA super-middleweight title in a World Super Series quarter-final bout versus Jamie Cox

Erislandy Lara v Terrell Gausha, WBA Super Welterweight Champion Erislandy Lara will defend his belt for the fifth time against the unbeaten 2012 US Olympian Terrell Gausha in the Barclays Center, Brooklyn, New York

Elsewhere Abner Mares faces Andres Gutierrez and Leo Santa Cruz fights Chris Avalos in the StubHub Center, Carson, California

————————————————————–

CRICKET

Thursday Oct 12

JLT One-Day Cup 2017 – Cricket Australia XI v Tasmania, 00:30am – New South Wales v Queensland, 4:30am – i.e late Thursday night/early Friday morning

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 12 – European Tour 12 Host Nation Qualifier, Lokhalle, Gottingen

October 13 – HappyBet European Darts Trophy (ET12), Lokhalle, Gottingen

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 14 October

Leitrim SHC final
Carrick v Cluainin Iomaint, Pairc Sean MacDiarmada, TBC

 

Sunday 15 October

Armagh SFC final
Armagh Harps v Maghery, Athletic Grounds, TBC

Cork SFC final
Nemo Rangers v St Finbarrs, Pairc Ui Chaoimh, 3.45pm

Donegal SFC final
Kilcar v Naomh Conaill, MacCumhaill Park, 4pm

Galway SFC final
Corofin v Mountbellew-Moylough, Tuam Stadium, 4pm

Kildare SFC final
Celbridge v Moorefield, Newbridge, 3.30pm

Laois SFC final
Ballylinan v Portlaoise, O’Moore Park, 3.45pm

Louth SFC final
Dundalk Gaels v Newtown Blues, Gaelic Grounds, TBC

Monaghan SFC final
Magheracloone v Scotstown, Clones, 3.30pm

Offaly SFC final
Clara v Rhode, O’Connor Park, 3.30pm

Tyrone SFC final
Omagh v Errigal Ciaran, Healy Park, 4pm

Carlow SFC final
Mount Leinster Rangers v Naomh Eoin, Netwatch Cullen Park, 3.45pm

Clare SHC final
Clooney-Quin v Sixmilebridge, Cusack Park, TBC

Limerick SHC final
Na Piarsaigh v Kilmallock, Gaelic Grounds, 4pm

London SHC final
Robert Emmetts v Kilburn Gaels, Ruislip, TBC

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – CIMB Classic, TPC Kuala Lumpur, Malaysia, October 12-15 – the opening day’s play is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open from 6:00am – Day two’s play begins 3:30am Sky Sports The Open, i.e Late Thursday/Early Friday

European Tour – Italian Open, Golf Club Milano, October 12-15 – Coverage of day one live 9am Sky Sports Main Event/ Sky Sports The Open

USLPGA Tour – LPGA KEB Hana Bank Championship, Sky 72 Golf Club Ocean Course, South Korea, October 12-15

USPGA Champions Tour – SAS Championship, Prestonwood CC, US, October 13-15

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are seven NHL games today, with a face-off times ranging from 12:30am to 3:30am – i.e. Late Thursday night/ early Friday morning

Live:

Tampa Bay Lightning v Pittsburgh Penguins, 12:30am, eir Sport 2 – i.e late Thursday/early Friday

—————————————————————–

RUGBY UNION

Thursday 12 October

Mitre 10 Cup – Wellington v Northland, 7:35am, Sky Sports Action

European Rugby Challenge Cup – Pau v Gloucester, 7:45pm,Sky Sports Main Event and Sky Sports Action

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP Shanghai Rolex Masters, Shanghai, China, October 9-15 – live coverage of the fourth day is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena HD, 6am

WTA Generali Ladies Linz, Linz, Austria, October 9-15, last 16, 3pm&5:30pm, Eurosport 2

WTA Hong Kong Tennis Open, Hong Kong, October 9-15 – day four, live on BT Sport 1 at 8am

WTA Tianjin Open, Tianjin, China

Wednesday 11 October 2017

Posted on October 11, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Wednesday 11 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Wednesday Oct 11

Brazilian Serie A – Athletico Paranaense v Athletico Goianiense  – Botafogo v Chapecoense, both at 11:30pm – Corinthians v Coritiba, 1am – Three games at 1:45am – i.e late Wednesday/early Thursday

MLS – Houston Dynamo v Sporting Kansas City, 1am i.e late Wednesday night/early Thursday morning

FFA Cup semi-final (Australia) – South Melbourne v Sydney FC, 9:30am

————————————————————–

HORSERACING

The Wednesday line-up is:

Nottingham, 1:45pm – Eight races, consisting of a 2yo race a restricted-sire 2yo race and six handicaps (one of them a nursery); jockeys in action include Ryan Moore, Silvestre de Sousa, Andrea Atzeni, Paul Hanagan, Dane O’Neill and William Buick

Gowran Park, 1:50pm – Eight races – two 2yo contests followed by four handicaps (including a nursery), a 3yo+ maiden (1m1f110y) and another handicap; field-sizes are 13-11-16 plus 3 reserves)-12-16-16-17 (plus two reserves) and 18 (plus 2 reserves); the jockeys’ championship continues with Colin Keane (currently one ahead in the title race) and Pat Smullen taking six rides apiece; Paul Townend has a ride for Willie Mullins in the 1m6f handicap

Ludlow, 1:55pm – Seven races – a juvenile maiden,  a mares’ handicap hurdle, a handicap chase (worth £20,000), a conditional jockeys’ handicap hurdle, a novices’ limited handicap chase, a novices’ hurdle and a mares’ bumper; field-sizes are 10-6-13-18-5-5 and 9; there are four runners from Ireland on the card – Sabrina Harty’s Sonic Wind (1:55pm, Aidan Coleman), Patrick Griffin’s Heist (3pm, Conor O’Farrell), Noel Kelly’s Mighty Whitey (3:30pm, Steven Fox) and Noel Kelly’s Bracka Lily (5:10pm, Conor O’Farrell); Bryan Cooper has two rides on the card as his arrangement with owner Alan Potts begins – Exxaro (3pm) and Mick Thonis (4pm), both for trainer Colin Tizzard

Towcester, 2:05pm – A six-race jumping card consisting of (in this order (a mares’ maiden hurdle (10 runners), a novices’ chase (6), a £10,000 handicap hurdle (6), a handicap hurdle (9), a handicap chase (9) and a bumper for debutants (8); jockeys in action on the card include Richard Johnson, Harry Skelton, Paddy Brennan, Johnny Burke, Daryl Jacob, Brian Hughes, David Bass, Gavin Sheehan and Jerry McGrath; runners from Ireland on the card are Patrick Griffin’s Chitu (2:40pm, Adam Short) and Paul Stafford’s Mollies Gent (4:10pm, Adam Short)

Kempton, 5:20pm – Eight races, consisting of five handicaps, a 2yo novice stakes race, a 3-5yo maiden (1m2f219y) and a £15,500 Conditions Stakes race (for 3yo+); jockeys in action on the card include Silvestre de Sousa, Luke Morris, Oisin Murphy, Danny Tudhope, Fran Berry, Jamie Spencer, James Doyle and Jim Crowley

They also race in India at Kolkata (10:30am); later in the shops it is Finger Lakes (6:10pm) in the USA, and Valparaiso (7pm) in Chile

The Turf TV USA/Canada line-up is: Keeneland, 6:05pm, Gulfstream Park West, 6:15pm, Delaware Park, 6:15pm, Thistledown, 6:40pm, and Hawthorne, 9:10pm

The South African meeting is Durbanville (12:05pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Wednesday line-up is as follows:

11:03am – PERRY BARR

11:11am – NEWCASTLE

2:08pm – HOVE

2:18pm – BELLE VUE

6:28pm – SWINDON

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – SUNDERLAND

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 6

Thursday October 12 – Philadelphia Eagles @ Carolina Panthers, 1:25am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday October 15 – 12 games from 6pm Sunday night up until 1:30am Monday morning

Monday October 16 – Indianapolis Colts @ Tennessee Titans, 1:30pm – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASEBALL

Houston Astros v Boston Red Sox – NOT REQUIRED AS THE ASTROS CLINCHED THE SERIES ON MONDAY

Cleveland Indians v New York Yankees, 1:08am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning – BT Sport ESPN from 1:30am – the series is tied 2-2 so this is the decider

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break. There are pre-season games taking place each day this week

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

George Groves is in action on Saturday night at the Wembley Arena; he will be defending his WBA super-middleweight title in a World Super Series quarter-final bout versus Jamie Cox

————————————————————–

CRICKET

JLT One-Day Cup 2017 – Victoria v South Australia, 00:30am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 11 – Players Championship 22, Barnsley

October 12 – European Tour 12 Host Nation Qualifier, Lokhalle, Gottingen

October 13 – HappyBet European Darts Trophy (ET12), Lokhalle, Gottingen

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

 

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – CIMB Classic, TPC Kuala Lumpur, Malaysia, October 12-15 – the opening day’s play is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open from 3:30am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

European Tour – Italian Open, Golf Club Milano, October 12-15 – ‘Live On The Range’ is on Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open at 3pm

USLPGA Tour – LPGA KEB Hana Bank Championship, Sky 72 Golf Club Ocean Course, South Korea, October 12-15

USPGA Champions Tour – SAS Championship, Prestonwood CC, US, October 13-15

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are five NHL games today, with a face-off times ranging from 12:30am to 3:30am – i.e. Late Wednesday night/ early Thursday morning

Live:

Washington Capitals v Pittsburgh Penguins, 12:30am, eir Sport 1 – i.e. late Wednesday night/ early Thursday morning

 Toronto Maple Leafs v New Jersey Devils, 12:30am, eir Sport 2 – i.e. Late Wednesday night/ early Thursday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

No key games scheduled this week

——————————————————————

RUGBY UNION

Wednesday 11 October

Mitre 10 Cup – Taranaki v Manawatu, 7:35am, Sky Sports Action

Then….

Thursday 12 October

Mitre 10 Cup – Wellington v Northland, 7:35am, Sky Sports Action

European Rugby Challenge Cup – Pau v Gloucester, 7:45pm, Sky Sports Action

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP Shanghai Rolex Masters, Shanghai, China, October 9-15 – live coverage of the third day is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena HD, 6am

WTA Generali Ladies Linz, Linz, Austria, October 9-15

WTA Hong Kong Tennis Open, Hong Kong, October 9-15 – day three, live on BT Sport 1 at 8am

WTA Tianjin Open, Tianjin, China

Tuesday 10 October 2017

Posted on October 10, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Tuesday 10 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Tuesday Oct 10

Fifa World Cup European Qualifying – Nine games getting underway at 7:45pm including Portugal v Switzerland, 7:45pm, Sky Sports Football and Netherlands v Sweden, 7:45, ITv4

Fifa World Cup Qualifying Asia – Australia v Syria, 10am

Fifa World Cup Qualifying South America – Five games all getting underway 00:30am including Brazil v Chile and Ecuador v Argentina

Fifa World Cup Qualifying North/Central – Honduras v Mexico – Panama v Costa Rica – Trinidad and Tobago v USA – all at 1am

International friendlies – Japan v Haiti, 11:30am – Korea Republic v Morocco, 3pm – Russia v Iran, 5pm

FAI Cup semi-final replay – Shamrock Rovers v Dundalk, 7:45pm

————————————————————–

HORSERACING

The Tuesday line-up is:

Catterick, 1:30pm – An eight race card featuring a Class 3 nursery over 7f (2:35pm). Jockeys on the card include Silvestre De Sousa, Joe Fanning, Paul Hanagan, Franny Norton and Josephine Gordon

Leicester, 1:50pm – Eight race flat card featuring a Class 2 Conditions Stakes over 7f (2:55pm) and a Class 2 Handicap over 1m 3f (3:55pm). In the latter Jonjo O’Neill gives promising hurdler a run on the flat, he previously displayed plenty of talent on the level in France and it will be interesting to see how he performs here.

Brighton, 2:10pm – Seven race flat card with field sizes of 10-8-11-10-14-13 and 14. Jockeys riding on the card include Luke Morris, Adam Kirby, David Probert, Tom Marquand and Harry Bentley.

Galway, 2:25pm – A National Hunt card that features the €21,500 Guinness Handicap ‘Chase (5:05pm). Willie Mullins and Ruby Walsh team up with Poet Power in the opener, the promising Shanning in the Novice Hurdle (3pm), Arbie De Vie in the 2m 6f chase (4pm) and Bosman Rule in the feature (5:05pm)

Newcastle, 5:25pm – Eight race flat card with field sizes of 9-14-10-14-14-14-14 and 12. Jockeys riding on the card include Silvestre De Sousa, Jamie Spencer, Tom Eaves, Joe Fanning and Tony Hamilton.

Later in the shops it is Philadelphia (5:55pm), in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Finger Lakes, 6:10pm, Fort Erie , 6:20pm, Thistledown, 6:40pm, and Zia Park, 7:10pm

The South African meeting is Vaal (12:20pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Tuesday line-up is as follows:

11:03am – Nottingham

11:11am – Perry Barr

2:08pm – Crayford

2:18pm – Sunderland

6:28pm – Newcastle

6:33pm – Kinsley

6:39pm – Sheffield

6:59pm – Tralee

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 6

Thursday October 12 – Philadelphia Eagles @ Carolina Panthers, 1:25am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday October 15 – 12 games from 6pm Sunday night up until 1:30am Monday morning

Monday October 16 – Indianapolis Colts @ Tennessee Titans, 1:30pm – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASEBALL

Two post-season games today

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break. There are pre-season games taking place each day this week

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

Test Match – Pakistan v Sri Lanka, 12:30pm, day 4 (of 5)

International T20 – India v Australia, 2:30pm, Sky Sports Main Event/Sky Sports Cricket

JLT One-Day Cup 2017 – Queensland v Western Australia, 00:30am

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 10 – Players Championship 21, Barnsley

October 11 – Players Championship 22, Barnsley

October 12 – European Tour 12 Host Nation Qualifier, Lokhalle, Gottingen

October 13 – HappyBet European Darts Trophy (ET12), Lokhalle, Gottingen

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

 

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – CIMB Classic, TPC Kuala Lumpur, Malaysia, October 12-15

European Tour – Italian Open, Golf Club Milano, October 12-15

USLPGA Tour – LPGA KEB Hana Bank Championship, Sky 72 Golf Club Ocean Course, South Korea, October 12-15

USPGA Champions Tour – SAS Championship, Prestonwood CC, US, October 13-15

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are seven NHL games today, with a face-off times ranging from 12am to 3am i.e Late Tuesday night/ early Wednesday morning

Live:

St Louis Blues @ New York Rangers, Midnight, eir Sport 2

Arizona Coyotes @ Vegas Golden Knights, 3am eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

No key games scheduled this week

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Wednesday 11 October

Mitre 10 Cup – Taranaki v Manawatu, 7:35am, Sky Sports Action

Thursday 12 October

Mitre 10 Cup – Wellington v Northland, 7:35am, Sky Sports Action

European Rugby Challenge Cup – Pau v Gloucester, 7:45pm, Sky Sports Action

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP Shanghai Rolex Masters, Shanghai, China, October 9-15 – live coverage of the second day is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena HD, 6am

WTA Generali Ladies Linz, Linz, Austria, October 9-15

WTA Hong Kong Tennis Open, Hong Kong, October 9-15 – day two, live on BT Sport 1 at 8am

WTA Tianjin Open, Tianjin, China

Monday 9 October 2017

Posted on October 09, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Monday 9 October 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Monday Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Monday Oct 9

Fifa World Cup European Qualifying – Nine games getting underway at 7:45pm, including Wales v Republic of Ireland, Sky Sports Football, Sky Sports Main Event, RTE2 and eir Sport 1

Northern Premier League – Shaw Lane Aquaforce v Buxton, 7:45pm

Southern Premier League – Dorchester v Gosport Borough, 7:45pm

————————————————————–

HORSERACING

The Monday line-up is:

Pontefract, 1:55pm – Eight races, consisting of (in this order) a 2yo race (which carries the Plus10 Bonus), a nursery, an £18,000 1m6y handicap, a 2m2f2y handicap (named after that grand stayer of yesteryear Bluff Cove), a 1m6y handicap, a 1m4f5y handicap and a 1m6y maiden (for 3yo+); jockeys in action include Franny Norton, Sean Levey, Saturday night’s USA Grade 1-winner Danny Tudhope, Tony Hamilton, Dane O’Neill (3 winners at Redcar on Saturday), Phillip Makin and Ben Curtis

Salisbury, 2:05pm – Seven races, consisting of (in this order) two 2yo races (6f213y), two divisions of the 6f213y handicap, a £14,000 6f213y Conditions Stakes race (3yo+), a 1m1f201y handicap and a £12,000 1m6f44y handicap (3yo+); jockeys in action include Oisin Murphy, Fran Berry, David Probert, Shane Kelly, Josephine Gordon, Martin Dwyer, Tom Marquand, Liam Keniry and Adam Beschizza

Windsor, 2:15pm – Eight races, consisting of (in this order) a nursery, a claimer (3-4yo), a 2yo race, a 6f maiden (3yo+), an £11,500 im3f99y handicap (3yo+), a 1m31y handicap (3yo+) then two divisions of the amateur riders’ 6f12y handicap; jockeys in action include Jamie Spencer, James Doyle, William Buick (one ride, Zamfir for Charlie Appleby, 4:15pm, as he continues his return from injury), Andrea Atzeni, PJ McDonald, Luke Morris, Adam Kirby, Robert Havlin, Richard Kingscote and Harry Bentley

Musselburgh, 3:10pm – Seven races, consisting of a 2yo race, a 5f1y handicap (3yo+), a 1m4f104y handicap (3yo+), a 7f33y handicap (3yo+), the £30,000 EBF Musselburgh Fillies’ Sprint Stakes (Listed Race, 3yo+, fillies and mares) and two divisions of the 7f33y handicap (3yo+); jockeys in action include Paul Hanagan, Paul Mulrennan, Connor Beasley, Joe Fanning and Tom Eaves

Kempton, 4:55pm – Eight races, consisting of a 2yo race (7f), two divisions of the 2yo novice stakes race (6f), a mile handicap (3yo+), two 1m3f219y handicaps (3yo+), a 7f handiap (3yo+) and a 6f handicap (3yo+); field-sizes are 13-10-9-14-14-14-14 and 12; jockeys in action include Silvestre de Sousa, Luke Morris, Andrea Atzeni, Adam Kirby, PJ McDonald, Jamie Spencer, Tom Queally, Tom Marquand, Harry Bentley and more

They also race in India at Hyderabad (10:35am) and in France at Compiegne, (11:25am); later in the shops it is Club Hipico (5:30pm) in Chile and Philadelphia in the USA (5:55pm)

The Turf TV USA/Canada line-up is: Belmont Park, 5:55pm, Woodbine, 6pm, Laurel Park, 6:11pm, Gulfstream Park West, 6:15pm, and Santa Anita, 8:30pm

The South African meeting is Flamingo Park (11:20am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Monday line-up is as follows:

11:03am – PERRY BARR

11:11am – SWINDON

2:08pm – MONMORE

2:18pm – SHEFFIELD

6:28pm – NOTINGHAM

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – ROMFORD

6:59pm – YOUGHAL

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

The last game of Week 5:

Monday October 9 – Minnesota Vikings @ Chicago Bears, 1:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning – live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Action

Week 6

Thursday October 12 – Philadelphia Eagles @ Carolina Panthers, 1:25am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday October 15 – 12 games from 6pm Sunday night up until 1:30am Monday morning

Monday October 16 – Indianapolis Colts @ Tennessee Titans, 1:30pm – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASEBALL

Four post-season games today

Live:

There is live action schedule don BT Sport ESPN at 6pm, 11pm and 2:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break. There are pre-season games taking place each day this week

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

Monday Oct 9

TEST Series – Pakistan v Sri Lanka, 12:30pm – day 3 of 5

JLT One-Day Cup 2017 – Victoria v Cricket Australia XI, 00:30am – South Australia v Tasmania, 00:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 9 – World Series of DARTS Series Finals Qualifier, Barnsley, England

October 10 – Players Championship 21, Barnsley

October 11 – Players Championship 22, Barnsley

October 12 – European Tour 12 Host Nation Qualifier, Lokhalle, Gottingen

October 13 – HappyBet European Darts Trophy (ET12), Lokhalle, Gottingen

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

 

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – CIMB Classic, TPC Kuala Lumpur, Malaysia, October 12-15

European Tour – Italian Open, Golf Club Milano, October 12-15

USLPGA Tour – LPGA KEB Hana Bank Championship, Sky 72 Golf Club Ocean Course, South Korea, October 12-15

USPGA Champions Tour – SAS Championship, Prestonwood CC, US, October 13-15

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are seven NHL games today, with a face-off times ranging from 6pm on Monday to 3am on Tuesday – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Live:

Boston Bruins v Colorado Avalanche, 6pm, eir Sport 2

Tampa Bay Lightning v Washington Capitals, 12:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning – eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

No key games scheduled this week

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Wednesday 11 October

Mitre 10 Cup – Taranaki v Manawatu, 7:35am, Sky Sports Action

Thursday 12 October

Mitre 10 Cup – Wellington v Northland, 7:35am, Sky Sports Action

European Rugby Challenge Cup – Pau v Gloucester, 7:45pm, Sky Sports Action

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP Shanghai Rolex Masters, Shanghai, China, October 9-15 – live coverage of the opening day is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena HD, 6am

WTA Generali Ladies Linz, Linz, Austria, October 9-15

WTA Hong Kong Tennis Open, Hong Kong, October 9-15 – day one, live on Eurosport 2 at 8am

WTA Tianjin Open, Tianjin, China

————————————————————–

Other sport

Speedway – Sheffield Tigers v Leicester Lions, 7:30pm, BT Sport 1

Canadian Football League – Montreal Alouettes v Edmonton Eskimos, 7pm, BT Sport 2

Sunday 8 October 2017

Posted on October 08, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Sunday 8 October 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day

————————————————————–

FOOTBALL

Sunday Oct 8

Fifa World Cup European Qualifying – Six games underway 5pm including Lithuania v England, ITV, UTV and TV3 and Slovenia v Scotland, Sky Sports Main Event and Sky Sports Football – Three games at 7:45pm including Norway v Northern Ireland, 7:45pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Football

League One – Gillingham v Portsmouth, 2:30pm, Sky Sports Football

Italian Serie B – Pescara v Cittadella, 11:30am – Seven games at 2pm and Novara v Frosinone, 7:30pm

A League – Wellington Phoenix v Adelaide United, 5am, BT Sport 3 and Western Sydney Wanderers v Perth Glory, 8am, BT Sport 1

Monday Oct 9

Fifa World Cup European Qualifying – Nine games getting underway at 7:45pm including Wales v Republic of Ireland, Sky Sports Football

Northern Premier League – Shaw Lane Aquaforce v Buxton, 7:45pm

Southern Premier League – Dorchester v Gosport Borough, 7:45pm

————————————————————–

HORSERACING

The Sunday line-up is:

Kelso, 1:35pm – The feature is the £30,000 NSPCC School Service Handicap Chase (4:20pm); the card consists of four handicap hurdles, two novices’ hurdles, a novices’ chase and a handicap chase; field-sizes are 10-12-9-5-11-8-14 and 13; Brian Hughes, Derek Fox, Danny Cook and Henry Brooke are among jockeys riding on card

Limerick, 1:45pm – A seven-race National Hunt card which features the €100,000 JT McNamara Ladbrokes Munster National (4:25pm), backed up by the €34,000 Listed Dunraven Arms Hotel Novice Hurdle (2:15pm) and the €26,000 Price Waterhouse Cooper Chase (3:55pm); last season Truimph Hurdle runner-up and Grade 1 winner, Mega Fortune, runs in the opener, while Willie Mullins relies on just one horse, Total Recall (Ruby Walsh) in the National, with the gelding having his first run for the champion trainer

Navan, 2pm – A seven-race flat card which includes the €100,000 Irish Cesarewitch (5:15pm) over 2m and three Listed contests – the €45,000 Legacy Stakes (5f, 2yo, 2:35pm), the Waterford Testimonial Stakes (5f, 3yo+, 3:05pm) and the Staffordstown Stud Stakes (2yo fillies, one mile, 4:45pm); a smashing card, with the likes of Brother Bear, Alphabet, Gordon Lord Byron, Cougar Mountain, Sizzling, Bye Bye Baby, Ballet Shoes all running and 29 set to go to post for the Cesarewitch

Uttoxeter, 2:25pm – Seven races, with field-sizes of 11-13-9-7-8-8 and 12; the feature is the £10,000 beginners’ chase at 3:30pm; jockeys in action include Richard Johnson, Tom Scudamore, Sam Twiston-Davies, Aidan Coleman and Noel Fehily; the card starts with a race for conditional riders

Also among the racing is a Listed Race at Munich in Germany (2:35pm) and the historic and spectacular Velka Pardubicka S Ceskou Pojistovnou Chase (Listed Race, 6yo+, 4m2f110y) at Pardubice; from Britain (although he now rides in France), Felix de Giles rides French hope Urgent de Gregaine in the race for Emmanuel Clayeux, while regular winner of the race Jan Faltejsek rides another French hope, Virtus d’Estruval for Guillaume Macaire, who also runs Songe d’Estruval, who will be ridden by Colm McCormack

They also race in Dortmund in Germany (12:45pm) and Auteuil in France (1:05pm)

The Turf TV USA/Canada line-up is: Belmont Park, 5:55pm, Woodbine, 6pm, Keeneland, 6:05pm, and Gulfstream Park West, 6:15pm. Santa Anita starts at 8:30pm

The South African meeting is Greyville (12:15pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Sunday line-up is as follows:

11:03am – BELLE VUE

11:11am – HOVE

2:06pm – PERRY BARR

2:12pm – KINSLEY

3:18pm – MULLINGAR

6:04pm – POOLE

6:11pm – CENTRAL PARK

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 5

The NFL Red Zone switches between games – from 6pm, Sky Sports Mix and Sky Sports Arena HD

There is a game scheduled to be live on Sky Sports Main Event at 10pm

There are games scheduled to be live on Sky Sports Main Action at 6pm and 9pm

Sunday October 8 – Tennessee Titans @ Miami Dolphins – NY Jets @ Cleveland Browns – Carolina Panthers @ Detroit Lions – Arizona Cardinals @ Philadelphia Eagles – Buffalo Bills @ Cincinnati Bengals – Jacksonville Jaguars @ Pittsburgh Steelers – San Francisco 49ers @ Indianapolis Colts – Los Angeles Chargers @ NY Giants – all at 6pm – Baltimore Ravens @ Oakland Raiders – Seattle Seahawks @ Los Angeles Rams  – Both at 9:05pm – Green Bay Packers @ Dallas Cowboys, 9:25pm – Kansas City Chiefs @ Houston Texans, 1:30am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Action – i.e. late Sunday night/ early Monday morning

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

Sunday Oct 8

TEST Series – South Africa v Bangladesh, 8:55am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Cricket – day 3 of 5

TEST Series – Pakistan v Sri Lanka, 12:30pm – day 3 of 5

JLT One-Day Cup 2017 – New South Wales v Cricket Australia XI, 00:30am – i.e. late Sunday night/early Monday morning

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 9 – World Series of DARTS Series Finals Qualifier, Barnsley, England

October 10 – Players Championship 21, Barnsley

October 11 – Players Championship 22, Barnsley

October 12 – European Tour 12 Host Nation Qualifier, Lokhalle, Gottingen

October 13 – HappyBet European Darts Trophy (ET12), Lokhalle, Gottingen

October 20–21 – 2017 German Darts Masters, Castello Arena, Dusseldorf

Oct 26-29 – Unibet European Championship, Ethias Arena, Hasselt

————————————————————-

FORMULA ONE

Japan Grand Prix, the Suzuka Circuit, Oct 06 – Oct 08

Grand Prix live on Sky Sports Main Event 5:30am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning  – and eir Sport 1 from 5:55am

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

There is live and deferred coverage on TG4 from 3pm

Sunday 8 October

All-Ireland Ladies JFC final replay
Derry v Fermanagh, Clones, 1:30pm

Carlow SFC final
Eire Og v Rathvilly, Netwatch Cullen Park, 4pm

Cavan SFC final
Castlerahan v Cavan Gaels, Kingspan Breffni, 3:30pm

Leitrim SFC final
Glencar-Manorhamilton v Mohill, Pairc Sean MacDiarmada, 3.30pm

Longford SFC final
Abbeylara v Mullinalaghta, Glennon Bros Pearse Park, 4pm

Ulster club SHC semi-finals
Dunloy (Antrim) v Slaughtneil (Derry), Owenbeg, 2.30pm
Ballygalget (Down) v Lisbellaw (Fermanagh), TBC, 2.30pm

Kerry SHC final
Ballyduff v Lixnaw, Austin Stack Park, 3pm

Roscommon SHC final
Four Roads v Padraig Pearses, TBC, TBC

Tipperary SHC final
Borris-Ileigh v Thurles Sarsfields, Semple Stadium, TBC

———————————————-

GOLF

PGA Tour – Safeway Open, Silverado Resort and Spa North, Napa, California – final day today, live at 10pm on Sky Sports The Open

European Tour – Alfred Dunhill Links Championship, Old Course St. Andrews, Carnoustie, Scotland – final day today, live on Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open at 12:30pm

LPGA Tour – Alisports Reignwood, Pine Valley GC, Beijing, Thur 5th October – Sun 8th October – final day today

————————————————————-

ICE HOCKEY

There is NHL games today, with a face-off time of midnight on Sunday – New York Rangers v Montreal Canadiens – live on eir Sport 2

Live:

As above

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

No key games scheduled today

——————————————————————

RUGBY UNION

Sunday 8 October

Aviva Premiership – Saracens v Wasps, 3pm, BT Sport 1

Top 14 – La Rochelle v Racing 92, 3:50pm, Sky Sports Arena – Toulon v Clermont Auvergne, 8pm

The Championship – Cornish Pirates v Nottingham, 2:30pm

Currie Cup – Golden Lions v Western Province, 1:30pm, Sky Sports Mix and Sky Sports Action

————————————————————-

SNOOKER

European Masters, Lommel, Belgium – Coverage of the final, midday and 6pm, Eurosport 1

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP 500: China Open, Beijing, China – 12:30pm, live on Sky Sports Arena HD

WTA, China Open final – 9am, BT Sport 2

ATP Rakuten Japan Open Tennis Championships, Tokyo, Japan – live at 8am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena HD

Credit card and deposit accounts welcome.
All major debit/credit cards accepted in store or by phone.