Saturday 4 November 2017
SPORTS PREVIEW
Saturday 4 November 2017
————————————————————–
NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers
————————————————————–
FOOTBALL
Premier League – Stoke City v Leicester City, 12:30pm Sky Sports Football, then four games at 3pm including Newcastle v Bournemouth, Sky Sports Ireland, followed by West Ham Utd v Liverpool, 5:30pm, BT Sport 1
FA Cup – 28 games, all at 3pm, except for Shaw Lane Aquaforce v Mansfield Town, 12:30pm, BT Sport 1 and Newport County AFC v Walsall, 5:15pm. Luton Town v Portsmouth, 3pm, eir Sport 1
Championship – One game at 12pm, Bristol City v Cardiff City, then eight games at 3pm and Brentford v Leeds Utd, 5:30pm, Sky Sports Football
National League – Eastleigh v Chester FC, 3pm
National League North – eight games, all at 3pm
National League South – eight games, all at 3pm
Scottish Premiership – St Johnstone v Celtic, 12:30pm, Sky Sports Football, then four games at 3pm
Scottish Championship – Five games getting underway 3pm
Scottish League One – Five games getting underway 3pm
Scottish League Two – Five games getting underway 3pm
Northern Irish Premiership – five games, all at 3pm
La Liga – Valencia v Leganes, 12pm – Deportivo La Coruna v Atletico Madrid, 3:15pm – Alaves v Espanyol, 5:30pm, Sky Sports Mix – Barcelona v Sevilla, 7:45pm
Bundesliga – Five games at 2:30pm plus Borussia Dortmund v Bayern Munich, 5:30pm, BT Sport 2
Serie A – Bologna v Crotone, 5pm – Genoa v Sampdoria, 7:45pm, BT Sport 2
Ligue 1 – Angers v Paris Saint-Germain, 4pm, and five games kicking off at 7pm, including Monaco v Guingamp, BT Sport 3
A-League – Newcastle Jets v Wellington Phoenix, 8:50am, BT Sport 2 – Perth Glory v Adelaide United, 11am, BT Sport 2
Belgian First Division – one game at 5pm, two at 7pm and one at 7:30pm
Eredivisie – One game at 5:30pm, two at 6:45pm and one at 7:45pm
Portuguese Primeira Liga – Moreirense v Portimonense, 4pm – Tondela v Boavista, 4pm – Estoril v Rio Ave, 6:15pm – FC Porto v Belenenses, 8:30pm
Chinese Super League – eight games, all at 7am, including Ghangzhou Evergrande v Tianjiin Quanjian, 7am, Sky Sports Football
MLS – four games, with start times of 00:01am, 1am, 1:01am and 2am
————————————————————–
HORSERACING
The Saturday line-up is:
Newmarket, 12:05pm – There are two £37,000 Listed races on the eight-race card, plus a third valued at £30,000; jockeys in action include Pat Smullen, Fran Berry, Jim Crowley, Richard Kingscote, Rob Havlin, Tony Hamilton, Adam Kirby and Sean Levey; Ireland’s Joseph O’Brien runs Shalailah (Pat Smullen) and Damselfly (Jimmy Quinn) in the Listed contest at 2:20pm
Ascot, 12:40pm – The track’s first jumping meeting of the season, with the feature being the £100,000 Grade 3 Sodexo Gold Cup Handicap Chase; there are also two £60,000 Listed races on the card
Wetherby, 12:20pm – The card features the £100,000 Grade 2 Charlie Hall Chase and the £40,000 Grade 2 West Yorkshire Hurdle; also on the card is a £22,000 Listed mares’ hurdle
Ayr, 12:25pm – The feature race is the £30,000 Tenent’s Cup Scottish Champion Hurdle Trial Handicap Hurdle; also on the card are two £18,000 handicap chases and an £18,000 handicap hurdle
Down Royal, – 12:45pm – A seven-race National Hunt card which includes the €140,000 Grade 1 JNwine.com Champion Steeplechase, the €50,000 Grade 2 MyCarNeedsA.com ‘Chase and the €50,000 Billecart Salmon Handicap Hurdle (Grade B)
Newcastle, 3:25pm – Eight races, consisting of (in this order) a 3yo+ 1m4f98y maiden, a nursery, a 2yo median auction stakes race, four handicaps and a3yo+ 6f maiden; field-sizes are 7-10-11-13-14-14-14 and 5
It is Breeders’ Cup day at Del Mar in California, the card containing nine Grade 1 races, which are the 14 Hands Winery Breeders’ Cup Juvenile Fillies (7pm), the Breeders’ Cup Turf Sprint (7:37pm), the Breeders’ Cup Filly & Mare Sprint (8:14pm), the Breeders’ Cup Filly & Mare Turf (9pm), the Twinspires Breeders’ Cup Sprint (9:37pm), the Breeders’ Cup Mile (10:19pm), the Longines Breeders’ Cup Turf (11:37pm) and the Breeders’ Cup Classic (12:35am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning)
The second and final day of the Breeders’ Cup meeting at Del Mar Thoroughbred Club in California will be live from 11:30pm on Sky Sports Arena. (The meeting is live on At The Races and Racing UK.)
At Auteuil in France, the Grade 1 Grand Prix d’Automne (Hurdle) is due off at 2:45pm. The Nick Williams-trained Agrapart (Lizzie Kelly) has been entered for a contest that carries a first prize of £142,308
At Flemington in Australia, the Group 1 Coolmore Stud Stakes (3yo, 6f) is due off at 3:25pm
They also race in India at Kolkata (10:30am), in France at Auteuil (12:30pm), later in the shops it is San Isidro (5:10pm) in Chile and Philadelphia (4:55pm) in the USA
The Turf TV USA/Canada line-up is: Gulfstream, 4pm, Aquaduct, 4:15pm, Del Mar, 6:10pm, Turf Paradise, 6:35pm, Golden Gate Fields, 6:40pm, and Hawthorne, 7:45pm
The South African meeting are Kenilworth (10:25am) and Turffontein (10:40am)
————————————————————–
GREYHOUNDS
The Saturday line-up is as follows:
10:03am – TRALEE
10:06am – TOWCESTER
10:31am – ROMFORD
10:38am – CRAYFORD
2:24pm – NEWCASTLE
6:28pm – CENTRAL PARK
6:33pm – MONMORE
6:39pm – SUNDERLAND
The next live Sky meeting is the William Hill St Leger meeting at Perry Barr on Wednesday November 8th
————————————————————–
AMERICAN FOOTBALL
Week 9 continues on Sunday November 5 – Eleven games with start times ranging from 6pm to 1:30am i.e. late Sunday night/early Monday morning
————————————————————–
BASEBALL
TBC
————————————————————–
BASKETBALL
There are 5 NBA matches today, with start times ranging from 7:30pm to 1am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning
Live:
—————————————————————
BOXING/UFC
Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/
Coming up:
Saturday November 4
Deontay Wilder v Bermane Stiverne, WBC Heavyweight Champion Deontay Wilder faces Bermane Stiverne for the second time in his career. Stiverne was outclassed by Wilder back in 2015 but is the only man to go the distance with the unbeaten American in his career so far.
Dmitry Bivol v Trent Broadhurst, – Coverage of the WBA World Light-Heavyweight title bout and the undercard live from Salle des Etoiles in Monaco, 7:40pm, Sky Sports Main Event
UFC
Michael Bisping v George St-Pierre – Coverage of the UFC Middleweight title bout at Madison Square Garden, 2am BT Sport 2 – undercard live from midnight on BT Sport 2
————————————————————–
CRICKET
Next-Up:
Saturday Nov 4
International T20 – India v New Zealand, 1:30pm, Sky Sports Cricket
———————-–—————————————
CYCLING
Tour of Hainan, coverage of the stage eight, a 188.8km journey from Wuzhishan to Lingshui in China, 5:30am, Eurosport 2, i.e. late Friday night/early Saturday morning
————————————————————-
DARTS
Coming up on the PDC calendar:
Nov 3 – Nov 5 – Ladbrokes World Series of Darts Finals, Braehead Arena, Glasgow, 7pm, ITV4/eir Sport 1
————————————————————-
FORMULA ONE
The next F1 Grand Prix is the Brazilian Grand Prix, in Sao Paulo, which runs from November 10-12
—————————————————————
GAA
Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com
———————————————-
GOLF
USPGA Tour – Shriners Hospitals for Children Open, Las Vegas, NV, USA, Nov 2-5, day three, 8:30pm, Sky Sports The Open
PGA European Tour – Turkish Airlines Open, Regnum Carya Golf Resort, Anyalya, Turkey, Nov 2-5, day three, 9am, Sky Sports Main Event/The Open
Ladies European Tour – Fatima Bint Mubarak Ladies Open, Saadiyat Beach Golf Club, Weds Nov 01 to Sat Nov 04, day four, 9am, Sky Sports Mix
USLPGA Tour – Toto Japan Classic, Ibaraki, Japan, Nov 2-5, day three
————————————————————-
ICE HOCKEY
There are 13 NHL matches today, with start times of 7pm and 3:30am– i.e. late Saturday night/early Sunday morning
Live:
Ottawa Senators v Vegas Golden Knights, 6pm, eir Sport 2
Winnipeg Jets v Montreal Canadiens, 11pm, eir Sport 2
—————————————————————–
RUGBY LEAGUE
Next games:
Saturday 4 November
Rugby League World Cup – New Zealand v Scotland, 4am – Samoa v Tonga, 6:30am, eir Sport 2 – England v Lebanon, 9am, BBC 2/ eir Sport 2
Sunday 5 November
Rugby League World Cup – Italy v USA, 6am – Papua New Guinea v Ireland, 6am – Fiji v Wales, 8:30am
——————————————————————
RUGBY UNION
Next games:
Saturday 4 November
Anglo-Welsh Cup – Exeter v Northampton – Leicester Tigers v Gloucester, BT Sport 2 – London Irishv Bath – Wasps v Newcastle Falcons – all at 3pm
Pro14 – Southern Kings v Ulster, 1pm, BBC 2 – Edinburgh v Ospreys, 5:30pm, Sky Sports Arena – Cardiff Blues v Zebre, 7:35pm – Connacht v Cheetahs, 7:35pm
International Match – Japan v Australia, 5:40am – Barbarians v New Zealand, 3pm, Sky Sports Main Event
French Top 14 – Toulouse v Bordeaux –Begles, 1:45pm – Three games at 5pm and Agen v Toulon, 7:45pm, Sky Sports Arena
Sunday 5 November
Anglo-Welsh Cup – Saracens v Harlequins, 3pm
Top 14 – Brive v Stade Francais, 11:30am – Montpellier v Clermont Auvergne, 3:50pm, Sky Sports Arena
————————————————————-
SNOOKER
Under way is the International Championship in Daqing, China, running from October 29th to November 5th – day 7 is live on Eurosport 1 at 6am and 11:30am
————————————————————–
TENNIS
ATP Rolex Paris Masters, Paris, France Oct 30 to Nov 6, day six (1/2-finals), 1pm Sky Sports Arena
WTA Elite Trophy, Zhuhai, China, Oct 30 to Nov 5, day five action is live on BT Sport 3 at 8:30am and 11am
Posted: 4th November 2017