FRIDAY 10TH MARCH
————————————————————–
NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucy Numbers
————————————————————–
FOOTBALL
Friday March 10
Championship – Brighton v Derby County, 7:45pm, Sky Sports 1
La Liga – Espanyol v Las Palmas, 7:45pm, Sky Sports 5 and Sky Sports Mix
Serie A – Juventus v AC Milan, 7:45pm, BT Sport 3
Bundesliga – Bayer Leverkusen v Werder Bremen, 7:30pm, BT Sport 2
Bundesliga 2 – St Pauli v Union Berlin, 5:30pm, BT Sport 2
Ligue 1 – Nice v Caen, 6pm, live on eir Sport 1 – Marseille v Angers, 7:45pm
Eredivisie – Vitesse Arnhem v Sparta Rotterdam, 7pm
Primeira Liga – Arouca v FC Porto, 8:30pm
Scottish Championship – Dundee Utd v Hibernian, 7:45pm, BT Sport 1
Airtricity League Premier Division – Bohemians v Bray Wanderers, 7:45pm – Drogheda Utd v Cork City, 7:45pm, live on eir Sport 2 – Dundalk v Limerick, 7:45pm – Sligo Rovers v St Patricks Ath, 7:45pm – Finn Harps v Galway Utd FC, 8pm – Shamrock Rovers v Derry City, 8pm
Airtricity League First Division – all at 7:45pm, Athlone v Longford Town – Cabinteely v Wexford Youths – U.C.D. v Waterford Utd
Danske Bank Premiership – Ards v Ballinamallard Utd, 8pm
Chinese Super League – Jiangsu Suning FC v Tianjin Teda, 11:35am – Shanghai SIPG v Yanbian Fude FC, 11:35am, live on Sky Sports 5
Hyundai A-League – Sydney FC v Central Coast Mariners, 8:50am, BT Sport 1
————————————————————–
HORSERACING
The Friday line-up is:
Sandown, 2pm – the Grand Military Gold Cup meeting, the headline race being due off at 2pm; Guy Disney, who lost a leg below the knee when in the army, bids to follow up his recent remarkable win in a similar race; a ‘military amateur riders’ race opens the card, while pro jockeys riding in the remaining four races on the card include Richard Johnson, Tom Scudamore, Gavin Sheehan, Leighton Aspell, Nico de Boinville, Aidan Coleman, Wayne Hutchinson, Paddy Brennan, Liam Treadwell and Nick Scholfield
Ayr, 2:10pm – the feature race, an £11,000 handicap chase, has attracted just three runners; field-sizes for the card are 9-5-7-8-4-3 and 5; the final race is for amateur riders; jockeys riding on the card include Brian Hughes, Will Kennedy, Brian Harding, Henry Brooke and Andrew Lynch returns from injury with two rides (for Stuart Crawford), who rides Our Valentina (2:10pm) and Mullaghboy (2:45pm) for Ireland’s Stuart Crawford; Ireland’s Noel Kelly runs Baltimore Buzz (Derek Fox) in the 3:55pm race
Leicester, 2:20pm – six races, with field-sizes of 5-5-5-4-7 and 6; race five is a hunters’ chase; the feature is a £12,000 handicap chase (2:55pm); jockeys riding on the card include Adrian Heskin, Richie McLernon, Jamie Moore, Tom O’Brien, Jerry McGrath and Danny Cook
Newcastle, 5:45pm – six races, with field-sizes of 7-12-10-10-14 and 8 (an apprentice handicap); Ireland’s Barry John Murphy runs The Burnham Mare in the 7:45pm race; the opener is a maiden, followed by five handicaps; jockeys in action include David Nolan, Jack Garritty, Ben Curtis, Connor Beasley, Josephine Gordon, Shane Gray, Danny Tudhope, Luke Morris, Paul Mulrennan, John Egan, Jason Hart, Tony Hamilton, Graham Lee, Dougie Costello, Andrew Mullen, Tom Eaves, Joe Fanning, PJ McDonald, Nicky Mckay and Nathan Evans
Dundalk, 5:30pm – eight races, with field-sizes (including reserves) of 11-16-17-12-17-5-12 and 17; the feature is race 6, the €25,000 Matthews.ie race (8pm); the card consists of four handicaps (one of them for apprentices), two maidens (one of them a claimer, both of them carrying the Plus10 Bonus offer of €12,500), a Rated Race, plus the feature; jockeys in action include Pat Smullen, Shane Foley (back from a stint in Japan), Billy Lee, Wayne Lordan, Niall McCullagh, Kevin Manning, Ana O’Brien, Donnacha O’Brien, Oisin Orr, Declan McDonogh, Connor King, Gary Halpin and Donagh O’Connor
They also race in Germany at Neuss (4:40pm, flat card); later in the shops, it is Club Hipico (5:30pm) in Chile, pm, in and at , pm, in the USA
The Turf TV USA line-up is Tampa Bay Downs, 5:25pm, Gulfstream Park, 5:35pm, Aqueduct, 6:20pm, Sunland Park, 8:30pm, Golden Gate Fields, 8:45pm, and Santa Anita, 9pm
The South African meetings are Fairview (10:35am) and Greyville (3:30pm)
————————————————————–
GREYHOUNDS
The Friday line-up is as follows:
10:31am – KINSLEY
10:38am – SWINDON
2:08pm – HOVE
2:18pm – MONMORE
6:28pm – NOTTINGHAM
6:33pm – CRAYFORD
6:39pm – SUNDERLAND
————————————————————–
BASKETBALL
There are eight NBA games today, with start times ranging from midnight on Friday to 3:30am on Saturday – i.e. late Friday night/early Saturday morning
Live games:
COLLEGE BASKETBALL
Live games:
Opening semi-final of the CBB: Big 12 – live on BT Sport 3 at midnight on Friday – with the second semi at 2:30am on BT Sport 3 – i.e. late Friday night/early Sat morning
Opening semi-final of the CBB: ACC – live on BT Sport ESPN at midnight on Friday – with the second semi at 2:30am on BT Sport ESPN – i.e. late Friday night/early Sat morning
Second semi-final of the CBB:Pac-12 – live on BT Sport ESPN at 4:30am – i.e. early on Saturday morning
—————————————————————
BOXING/UFC
Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/
Upcoming fights include:
Tonight:
Jamie Conlan v Yader Cardoza
Declan Geraghty v James Tennyson
————————————————————–
CRICKET
Thursday March 8
Test Series – Sri Lanka v Bangladesh, 4:30am, final day – late Fri night/early Sat morning
Test Series – New Zealand v South Africa, 9:30pm, day four, Sky Sports 5
Twenty20 Series in India – Afghanistan v Ireland, 8:30am
World Cricket League Championship – Nepal v Kenya, 3:45am – i.e. late Fri night/early Sat morning
————————————————————–
CYCLING
Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/
The next main events…
From the UCI road calendar
Paris – Nice – Mar 05-12, France, stage six, a 192km journey from Aubagne to Fayence, live on Eurosport 1 at 2:30pm
Tirreno-Adriatico, stage three, a 204km journey from Camaoire to Pomarance (Italy), live on Eurosport 2 at 1pm
From the track calendar:
Six Day Finale, Mallorca, March 17
Belgian International Track Meeting, March 17-18
China Track Cup, March 18-19
African Track Championships, March 20-24
————————————————————–
DARTS
The Premier League darts moves into week seven on Thursday March 16th, from Rotterdam, Netherlands, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:
James Wade v Jelle Klaasen
Peter Wright v Dave Chisnall
Raymond van Barneveld v Gary Anderson
Phil Taylor v Michael van Gerwen
Kim Huybrechts v Adrian Lewis
————————————————————–
FORMULA ONE
The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th, The F1 Champion of 2016 was Nico Rosberg (Mercedes), who retired from the sport on Friday Dec 02
—————————————————————
GAA
Next games:
Saturday 11 March
Allianz HL Division 1A round 4
Tipperary v Kilkenny, Semple Stadium, 7pm – eir Sport
Allianz HL Division 1B round 4
Laois v Limerick, O’Moore Park, 7pm – eir Sport
————————————————————–
GOLF
On the European Tour, it is day two of the Hero Indian Open, New Delhi, India, March 9-12 – day two coverage is live on Sky Sports 4 from 5:30am – i.e. early on Friday morning – and then again at 9am on Friday morning
On the PGA Tour, it is day two of the Valspar Championship, Innisbrook Resort (Copperhead), Palm Harbor, Florida, March 9-12 – day two coverage live on Sky Sports 4 from 7pm
On the LPGA Tour, the next tournament is the Bank Of Hope Founders Cup, Phoenix, Arizona, March 16-19
On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Tuscon Conquistadores Classic, Tuscon, USA, Mar 17-19
On the European Seniors Tour, the next tournament is the Sharjah Senior Golf Masters (presented by Shurooq), Mar 16-18
————————————————————–
ICE HOCKEY (NHL)
There are five games scheduled in the NHL today, with start times ranging from midnight on Friday to 2am on Saturday – i.e. late Friday night/early Saturday morning
Live games:
Columbus Blue Jackets v Sabres, midnight on Friday, eir Sport 2
—————————————————————–
RUGBY LEAGUE
Next games:
Today
Super League – Hull FC v St Helens, 8pm, live on Sky Sports 2 – Leeds v Catalan Dragons, 8pm – Leigh v Huddersfield, 8pm
NRL – Warriors v Storm, 7am, eir Sport 2 – Broncos v Cowboys, 9:05am, eir Sport 2 – Knights v Titans, 4am, eir Sport 2 – i.e. late Fri night/early Sat morning – Sea Eagles v Rabbitohs, 6:30am – i.e. late Fri night/early Sat morning – Raiders v Sharks, 8:30am on Sat morning
————————————————————–
RUGBY UNION
Next games:
Today
FRIDAY March 10
Six Nations – Wales v Ireland, 8pm, RTE2 and BBC1
Super Rugby – Chiefs v Hurricanes, 6:35am, Sky Sports 2 and Brumbies v Western Force, 8:45am, Sky Sports 2
Under-20 Six Nations – Italy v France, 2pm
————————————————————–
SNOOKER
This week:
Ladbrokes Players Championship, March 6-12 – concluding quarter-final, ITV4 at 12:45pm; opening semi-final, 6:45pm on ITV4
Upcoming:
China Open, March 27 to April 2
————————————————————–
TENNIS
Upcoming tournaments:
ATP – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 9-19 – day two coverage is live on Sky Sports 3 at 7pm
ATP – Miami Open, March 22 to April 2
WTA – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 8-19 – day three
WTA – Miami Open, March 21 to April 2
————————————————————–
OTHER SPORT
Biathlon – 1:15pm and 4:30pm, Eurosport 1
Alpine Skiing – 6pm, Eurosport 1, and 8:45pm, Eurosport 2
Ski Jumping – 3:45pm, Eurosport 2
X Games Norway 2017 – 1:30pm, 4pm and 5:45pm, BT Sport ESPN
PSA Squash – men’s finals, live on BT Sport ESPN, 7:30pm
WRC Rally: Mexico – BT Sport 1, 1am – i.e. late Friday night/early Saturday morning
Posted: 10th March 2017