Wednesday 26th July 2017
SPORTS PREVIEW
Wednesday 26th July 2017
————————————————————–
FOOTBALL
Wednesday July 26
Champions League Qualification, Third Qualifying Round, First Legs – nine games (one at 3pm – FC Astana v Legia – one at 5:30pm – Dynamo Kiev v Young Boys – one at 5:45pm – Salzburg v Rijeka – one at 6pm – Hapoel Beer-Sheeva v Ludogorets – one at 7pm – FC Vitorul v APOEL Nicosia – one at 7:20pm – Maribor v Hafnarfjordur – two at 7:45pm – Celtic v Rosenborg and Nice v Ajax – and one at 8pm – Club Brugge v Istanbul Basaksehir
Scottish League Cup – Cowdenbeath v Dundee, 7:45pm
Women’s UEFA European Championships – Iceland Ladies v Austria Women, 7:45pm – Switzerland Women v France Women, 7:45pm, both live on Eurosport (one on Eurosport 1, one on Eurosport 2), with the Switzerland v France game also on More4
Friendly Match – Luton Town v Leicester City, 7:45pm
International Champions Cup – Barcelona v Man Utd, 00:30am, eir Sport 2, i.e. late Weds night/early Thurs morning – Paris Saint-Germain v Juventus, 1:30am, eir Sport 2, i.e. late Weds night/early Thurs morning – Man City v Real Madrid, 4am, eir Sport 2, i.e. late Weds night/early Thurs morning
CONCACAF Gold Cup final – USA v Jamaica, 2:30am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning
Chinese Super League – Tianjin Teda v Guizhou Hengfeng Zhicheng, 12:35pm
MLS – Philadelphia Union v Columbus Crew, 00:30am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning – live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Football
———————————————————–
HORSERACING
The Wednesday line-up is:
Catterick, 2pm – eight races, with field-sizes of 8-10-7-8-8-12-11 and 11; the card closes with a handicap for apprentice riders; the most-valuable race in a £10,000 5f handicap (4pm); jockeys riding on the card include Paul Hanagan, PJ McDonald, Joe Fanning, Ben Curtis, Andrew Mullen, Dougie Costello, Graham Lee, Paul Mulrennan, Jason Hart, David Allan, Tony Hamilton, James Sullivan, Rachel Richardson, Jack Garritty, Connor Beasley, Nathan Evans, Shane Gray and Tom Eaves
Bath, 2:10pm – seven races, with field-sizes of 5-13-5-6-8-8 and 8; the most-valuable race is the £11,500 fillies’ handicap at 3:40pm; there is also a £10,000 handicap (5f160y) at 3:10pm; jockeys riding on the card include Silvestre de Sousa, Dane O’Neill, Fran Berry, Timmy Murphy, Shane Kelly, Tom Marquand, Franny Norton, Sam Hitchcott, Kieran Shoemark, Martin Dwyer and Charlie Bishop
Lingfield, 2:20pm – seven races, with the first four of them to be run on turf and the last three on the All-Weather track; field-sizes are 15-5-6-9-13-9 and 9; the most-valuable race is the £11,500 Paul Kelleway Memorial Classified Stakes (3:20pm); jockeys in action on the card include Jim Crowley, Luke Morris, Pat Cosgrave, Richard Kingscote, Jamie Spencer, Robert Winston, Sean Levey, Steve Drowne, Liam Keniry, Adam Beschizza, Kieran O’Neill, Liam Keniry, John Egan, Harry Bentley, Louis Steward and Martin Harley
Leicester, 5:45pm – seven races, starting with an amateur riders’ handicap, with field-sizes of 14-6-10-11-6-11 and 8; the most-valuable race is the £10,000 Thistleton Gap Handicap (7:20pm); jockeys riding on the card include Oisin Murphy, George Wood, Ben Curtis, Franny Norton, Tom Queally, David Nolan, Fergus Sweeney, Jack Garritty, Robert Tart, Dougie Costello, Jamie Spencer and Jason Hart
Naas, 5:55pm – The race card includes the Listed Yeomanstown Stud Dark Angel EBF Stakes (7:30pm, €60,000); there is a handicap for apprentice riders at 8pm; field-sizes are 11-14-20 (plus 3 reserves)-13-16-11 and 9; jockeys in action include Pat Smullen, Colm O’Donoghue, Shane Foley, Chris Hayes, Billy Lee, Donnacha O’Brien, Declan McDonogh, Colin Keane, Wayne Lordan, Seamie Heffernan, Gary Carroll, Ronan Whelan, Kevin Manning and Stevie Donohoe, who rides UK raider Carolinae, trained by Charlie Fellowes, in the feature race
Sandown Park, 6pm – six races, starting with an apprentice handicap, with field-sizes of 10-9-10-6-7 and 5; the feature is the £13,000 Watch Racing UK on Virgin 536 Handicap (8:10pm); jockeys riding on the card include Frankie Dettori, Jim Crowley, Silvestre de Sousa, William Buick, Harry Bentley, Luke Morris, Sean Levey, Robert Winston, David Probert, Adam Kirby, Kieran O’Neill, Adam Beschizza, Tom Marquand, Richard Kingscote, Louis Steward, and Kieran Shoemark
They also race in India at Kolkata (10:30am) and in Germany at Hoppegarten (3:40pm); later in shops it is Valparaiso, 8pm, in Chile
The Turf TV USA line-up is: Saratoga, 6pm, Finger Lakes, 6:10pm, Delaware Park, 6:15pm, and Louisiana Downs, 9:15pm
The South African meeting is Scottsville (11:50am)
————————————————————–
GREYHOUNDS
The Wednesday line-up is as follows:
11:03am – PERRY BARR
11:11am – NEWCASTLE
2:08pm – HOVE
2:18pm – BELLE VUE
6:28pm – SWINDON
6:33pm – SUNDERLAND
6:38pm – NOTTINGHAM – see below (live on Sky and in shops)
The next meeting live on Sky Sports Arena (from 7pm) is tonight’s Betfred Select Stakes at Nottingham
After this it will be the Coral Sussex Cup meeting at Hove on August 3
————————————————————–
AUSSIE RULES
Round 19 of the season
Friday 28 July
Hawthorn v Sydney Swans, 10:50am
Saturday 29 July
North Melbourne v Melbourne, 4:45am – GWS Giants v Fremantle, 5:10am – Port Adelaide v St Kilda, 7:05am – Gold Coat Suns v Richmond, 10:25am – Carlton v Geelong Cats, 10:25am
Sunday 30 July
Western Bulldogs v Essendon, 4:10am – West Coast Eagles v Brisbane Lions, 5:20am –Collingwood v Adelaide Crows, 6:20am
————————————————————–
BASEBALL
The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st
There are 15 games taking place today, with start times ranging from 5:10pm on Wednesday to 3:10am on Thursday, i.e. – late Wednesday night/early Thursday morning
Live:
Baltimore Orioles @ Tampa Bay Rays, 5:10pm, BT Sport ESPN
Boston Red Sox @ Seattle Mariners, 8:40pm, BT Sport 1
Chicago Cubs @ Chicago White Sox, 1am, BT Sport ESPN – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning
————————————————————–
BASKETBALL
No key games scheduled
—————————————————————
BOXING/UFC
Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/
Big fights coming up:
Sat July 29th in Belfast
Carl Frampton v Andres Gutierrez in a world title eliminator; if Carl Frampton wins, he will fight Gary Russell for the WBC featherweight title
Sun July 30th
Adrien Broner v Mikey Garcia, 12 Rounds Super-Lightweight, Barclays Centre, Brooklyn, New York, midnight, Sky Sports
————————————————————–
CRICKET
Wednesday July 26
TEST Series 2017 – Sri Lanka v India, 5:30am
Youth TEST Series 2017– England U19 v India U19, 11am
Natwest T20 Blast 2017 – Somerset v Hampshire, 5pm – Notts Outlaws v Worcestershire Rapids, 6:30pm – Yorkshire Vikings v Durham Jets, 6:30pm, live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Cricket
————————————————————–
CYCLING
Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/
Some of the next main events…
From the UCI road calendar
Tour de Wallonie – stage five, the final stage, of the Europe Tour race, a 182.6km journey from Chievres to Thuin in Belgium, 2:30pm, Eurosport 1
Tour Cycliste International de la Guadeloupe – July 28 to Aug 06
From the track calendar:
ITS Melbourne – DISC Grand Prix, Melbourne, Victoria, July 25-26
British Cycling National Junior Track Championships, Newport, Wales, July 31 to Aug 04
————————————————————–
DARTS
Coming up:
World Matchplay – July 22-30, Winter Gardens, Blackpool – Day five live from 7pm, Sky Sports Action and 9:45pm, Sky Sports Main Event
————————————————————–
FORMULA ONE
The next race is the Hungarian Grand Prix, Budapest, July 28-30
—————————————————————
GAA
Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com
Wednesday 26 July
Munster U21HC final
Limerick v Cork, Gaelic Grounds, 7.30pm – live on TG4
Ulster U21HC final
Derry v Down, Corrigan Park, 7.30pm
Saturday 29 July
All-Ireland SFC Qualifiers Round 4B
Down v Monaghan, Croke Park, 5pm – live on Sky Sports Main Event/Arena
Armagh v Kildare, Croke Park, 7pm – live on Sky Sports Main Event/Arena
Sunday 30 July
All-Ireland SFC quarter-finals
Kerry v Galway, Croke Park, 2pm – RTE2
Roscommon v Mayo, Croke Park, 4pm – RTE2
————————————————————–
GOLF
PGA European Tour – The Porsche European Open, Green Eagle Golf Course, Hamburg, Germany, July 27-30
USPGA Tour – the RBC Canadian Open, Glen Abbey GC, Oakville, Ontario, Canada, July 27-30
LPGA Tour – the Aberdeen Asset Management Ladies Scottish Open, North Ayrshire, Scotland, July 27-30
On the Seniors Tour (Champions Tour) and European Seniors Tour, is the SENIOR OPEN Championship, Royal Porthcawl GC, Bridgend, Wales, July 27-30
————————————————————–
ICE HOCKEY
No keys games scheduled; the new NHL season begins on Wednesday, October 4
—————————————————————–
RUGBY LEAGUE:
Coming up….
Thursday 27 July
NRL – Penrith Panthers v Canterbury Bulldogs, 10:50am
Friday 28 July
NRL – New Zealand Warriors v Cronulla-Sutherland Sharks, 9am – Parramatta Eels v Brisbane Broncos, 10:50am
Saturday 29 July
Challenge Cup – Hull FC v Leeds Rhinos, 2:30pm
NRL – Newcastle v St George-Illawarra Dragons, 6am – South Sydney Rabbitohs v Canberra Raiders, 8:30am – Sydney Roosters v North Queensland, 10:30am
Sunday 23 July
Challenge Cup – Wigan Warriors v Salford Red Devils, 2:30pm
NRL – Melbourne Storm v Manly Sea Eagles, 5am – Gold Coast Titans v Wests Tigers, 7am
————————————————————–
RUGBY UNION
Coming up….
Saturday 29 July
Currie Cup – Golden Lions v Griquas, 11am – Sharks v Pumas, 4pm
Sunday 30 July
Currie Cup – Free State Cheetahs v Western Province, 1:30pm
————————————————————–
SNOOKER
Next:
The next key tournament is the World Games, Poland – July 24-30
Followed by the Camsing Global BVC International Challenge, Shenzhen, China, July 27-29
————————————————————–
TENNIS
Upcoming tournaments:
ATP BB&T ATLANTA Open, Atlanta, Georgia, USA, Mon July 24 – Sun July 30
ATP Bet-at-home Open German Tennis Championships, Hamburg, Germany, Mon July 24 – Sun July 30, day three, live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena at 10am
ATP Credit Agricole Suisse Open Gstaad, Gstaad, Switzerland, Mon July 24 – Sun July 30
WTA Nanchang, Nanchang, China, Mon July 24 – Sun July 30 – day three, live on BT Sport 2 from 10am
WTA Collector Swedish Open, Bastad, Sweden, Mon July 24 – Sun July 30 – day three, live on BT Sport 1 at 10am
————————————————————–
OTHER SPORT
Swimming World Championships – day three, Danube Arena, Budapest, 4:30pm, BBC Two, and 8:30am and 4:30pm, Eurosport 1
Fencing World Championships – from Leipzig, Germany, day 8, live on Eurosport 2 at 3pm and 5pm
Posted: 26th July 2017