Sunday 24 September 2017
SPORTS PREVIEW
Sunday 24 September 2017
————————————————————–
FOOTBALL
Premier League – Brighton v Newcastle, 4pm, Sky Sports Main Event
Scottish Premiership – Motherwell v Aberdeen, 12:15pm, BT Sport 1
Championship – Sheffield Wednesday v Sheffield United, 1:15pm, Sky Sports Main Event
National League North – FC United Of Manchester v Tamworth, 3pm
Scottish Championship – St Mirren v Queen of the South, 4:10pm
League of Ireland Premier Division – Derry City v Bray Wanderers, 2:30pm
Ligue 1 – St Etienne v Rennes, 2pm, Strasbourg v Nantes, 4pm, BT Sport 3 and Marseille v Toulouse, 8pm, BT Sport 2
La Liga – Espanyol v Deportivo la Coruna, 11am – Getafe v Villareal, 3:30pm Sky Sports Football – Eibar v Celta Vigo, 5:30pm Sky Sports Football – Las Palmas v Leganes, 5:30pm – Ral Sociedad v Valencia, 7:45pm
Serie A – Sampdoria v AC Milan, 11:30am,BT Sport 3 then four games at 2pm including Inter Milan v Genoa, eir Sport 1/BT Sport 3 followed by Sassuolo v Bologna, 5pm, and Fiorentina v Atalanta, 7:45pm, eir Sport 1/ BT Sport 1
Bundesliga – Hannover 96 v FC Koln, 2:30pm, BT Sport 2 and Bayer Leverkusen v Hamburg, 5pm, BT Sport 2
Dutch Eredivisie – FC Utrecht v PSV Eindhoven, 11:30am – Ajax v Vitesse, 1:30pm – FC Groningen v FC Twente, 1:30pm – VVV-Venlo v PEC Zwolle, 1:30pm – AZ Alkmaar v Excelsior, 3:45pm
Portuguese Primeira Liga – two games at 4pm, one at 6pm and one at 8:15pm
Russian Premier League – games at 9:30am, midday, 2:30pm and 5pm, which is FK Krasnodar v Zenit St Petersburg
Belgian Jupiler League – Gent v SV Zulte Waregem, 1:30pm – Sporting de Charleroi v Club Brugge, 5pm – Standard Liege v KSC Lokeren, 7pm
MLS – Sporting Kansas City v LA Galaxy, 7pm, Atlanta United v Montreal Impact, 10pm, Sky Sports Football and Portland Timbers v Orlando City SC, Sky Sports Football 1am – i.e. late Sunday night/early Monday morning
There are four games from the Women’s Super League, three of them at 2pm plus Chelsea v Bristol Cityat 12:30pm
Argentine Primera Division – games at 3:05pm, 6:05pm, 8:05pm 10:05pm and 12:05am – i.e. late Sunday night/early Monday morning
Brazilian Serie A – one game at 3pm, four at 8pm and two at 11pm
————————————————————–
HORSERACING
The Sunday line-up is:
Uttoxeter, 1:40pm – An eight-race card that contains seven handicaps and a novices’ hurdle; field-sizes are 16-16-13-7-12-11-11 and 15; the feature is the £25,000 Actionclad Handicap Chase at 3:40pm; Ireland’s Gavin Crowwell runs King’s Wharf (Richard Johnson) at 2:40pm and Peggy’s Acre (Richard Johnson) at 4:10pm; other jockeys in action include Sam Twiston-Davies, Harry Skelton, Aidan Coleman, Sean Bowen, Paddy Brennan, Brian Hughes, Richie McLernon, Johnny Burke, Daryl Jacob, Gavin Sheehan and Wayne Hutchinson
Plumpton, 1:50pm – Seven races, with field-sizes of 7-5-5-7-6-6 and 14; the card is made up of (in this order) a 2m1f164y novices’ hurdle, a 1m7f195y handicap hurdle, a 3m1f152y handicap chase, a 1m7f195y juvenile hurdle, a 3m217y handicap hurdle, a 2m3f164y novices’ handicap chase, and a 1m7f195y handicap hurdle (sponsored by the Brixton Barbarians Cricket Team); jockeys in action include Tom Scudamore, Jamie Moore, Leighton Aspell, Noel Fehily, Nick Scholfield, Tom Cannon, David England and David Noonan
Naas, 2:00pm – a Flat card that features the €120,000 Group 2 Juddmonte Beresford Stakes (5pm) but also contains the €67,500 Group 3 CL & MF Weld Park Stakes (7f, 2:30pm), the €60,000 Group 3 Loughbrown Stakes (2 miles, 3pm), the €60,000 Group 3 Renaissance Stakes (6f, 4pm) and the €50,000 Joe McGrath Handicap (5f, 4:30pm); field-sizes on the card are 15-9-4-14-11-13-5 and 11; Jim Bolger’s recent Listowel winner Warm The Voice, Aidan O’Brien’s impressive maiden winner Saxon Warrior (one of three runners for Aidan in the race), with Ryan Moore on board, and Michael Halford’s Riyazan are among the five-runner field for the Beresford Stakes, which has been won this century by such horses as Capri, St Nicholas Abbey, Sea The Stars, Azamour and Alamshar; runners from Britain on the card are (at 2:30pm) Charlie Hills’ Juliet Foxtrot (Jim Crowley) and Karl Burke’s Ellthea (Colm O’Donoghue), at 3pm, James Fanshawe’s Return Ace (Colm O’Donoghue), at 3:30pm, Mick Channon’s Apple Anni (John Egan), at 4pm, Karl Burke’s Quiet Reflection (Martin Harley), and at 4:30pm, Paul Midgley’s Monsieur Joe (Pat Smullen) and Tylery Wonder (Leigh Roche)
They also race in Hyderabad (10:15am) and Pune (11am) in India, at Cologne (1:50am) in Germany, where there is a Group 1 race at 2:55pm, Philadelphia (5:55pm) in the US and Monterrico (7:30pm) in Peru
There are Group races at San Siro in Italy at 2:35pm and 3:10pm, though the meeting is not on the shop service
The Turf TV USA line-up is: Laurel Park, 6:10pm, Gulfstream, 6:15pm, Belmont Park, 6:30pm
The South African meeting is Scottsville (11:35am)
————————————————————–
GREYHOUNDS
The Sunday line-up is as follows:
11:03am – Belle Vue
11:11am – Hove
2:06pm – Perry Barr
2:12pm – Kinsley
3:18pm – Mullingar
6:04pm – Poole
6:11pm – Central Park
————————————————————–
AMERICAN FOOTBALL
Week 3 of the NFL season continues with:
Sunday 24 September
One game at 2:30pm, which takes place at Wembley Stadium in England – Baltimore Ravens @ Jacksonville Jaguars, Sky Sports Action – eight games at 6pm including New York Giants @ Philadelphia Eagles, Sky Sports Main Event/ Sky Sports Action, one at 9:05pm – Seattle Seahawks @ Tennessee Titans – two at 9:25pm and one at 1:30am – i.e. late Sunday night/early Monday morning – which is Oakland Raiders @ Washington Redskins, Sky Sports Main Event/ Sky Sports Action
Monday September 25
Dallas Cowboys @ Arizona Cardinals, 1:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning
————————————————————–
AUSSIE RULES
The AFL Grand Final will then be played on September 30th
————————————————————-
BASEBALL
The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st
There are 15 games taking place today, with start times ranging from 5:10pm on Sunday to 1:00am – i.e. late Sun night/early Mon morning
Live:
Chicago Cubs @ Milwaukee Brewers, 7pm BT Sport ESPN
Los Angeles Angels @ Houston Astros, 1am, BT Sport ESPN
————————————————————–
BASKETBALL
No key games scheduled
—————————————————————
BOXING/UFC
Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/
The next big bout is:
Card from the Echo Arena in Liverpool on Saturday 30 September will feature a rematch between Paul Butler v Stuart Hall in a Bantamweight world title eliminator – Butler took the IBF crown from Hall in a split decision in May 2014. Hall gets his chance for revenge here and the winner will be in line to challenge for the WBA Bantamweight world title currently in the hands of Jamie McDonnell
Also on the card Rocky Fielding v David Brophy as Fielding puts his British Super-Middleweight title on the line for the first time against David Brophy, who also puts his Commonwealth crown on the line in a domestic clash
————————————————————–
CRICKET
Next games:
Sunday September 24
ODI Series – England v West Indies, 11am, The Brightside Ground, Bristol, Sky Sports Main Event/Sky Sports Cricket
ODI Series – India v Australia, 9am, Indore Sky Sports Main Event/Sky Sports Cricket
———————-–—————————————
CYCLING
Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/
Some of the next main events…
From the UCI road calendar
Road World Championships, Norway, which run from Sept 16-24, coverage of the final stage of the men’s road race, 9am Eurosport 2 and 1pm, BBC 2
From the track calendar:
TBC
————————————————————–
DARTS
Next up:
Mon 25 Sept – Winmau World Masters play-offs, BDOTues 26 and Weds 27 Sept – Winmau World Masters (stage matches), BDOThursday 28 Sept – Lakeside World Championships Play-offs, BDOThen it is …
World Grand Prix, Citywest Hotel, Dublin Sunday 1 October – Monday 9 October, live on Sky Sports
————————————————————-
FORMULA ONE
The next F1 Grand Prix will be Malaysia Grand Prix, the Sepang International Circuit, Sept 29 – Oct 01
Followed by the Japan Grand Prix, the Suzuka Circuit, Oct 06 – Oct 08
—————————————————————
GAA
Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com
Next games:
Sunday 24 September
All-Ireland Ladies SFC final
Dublin v Mayo, Croke Park, 4pm – TG4
All-Ireland Ladies IFC final
Tipperary v Tyrone, Croke Park, 1.45pm – TG4
All-Ireland Ladies JFC final
Fermanagh v Derry, Croke Park, 11.45am – TG4
There are games scheduled to be live on eir Sport 2 at 2:30pm, 5pm and 7pm
———————————————-
GOLF
PGA Tour – The Tour Championship, East Lake Golf Club, Atlanta, Georgia, Thursday 21 September – Sunday 24 September – the culmination of the FedEx Cup play-offs – day four is live on Sky Sports The Open from 5:30pm
European Tour – Portugal Masters, Oceanico Victoria Golf Course, Thursday 21 September – Sunday 24 September, day four, live on Sky Sports The Open at 1pm
On the (Champions Tour) – PURE Insurance Championship, Pebble Beach Golf Links, CA, Friday 22 September – Sunday 24 September – day three (of three)
————————————————————-
ICE HOCKEY
The new season begins on Wednesday, October 4
—————————————————————–
RUGBY LEAGUE:
Sunday 24 September
Super League Qualifiers – Halifax RLFC V Featherstone Rovers, 3pm
——————————————————————
RUGBY UNION
Sunday 24 September
Mitre 10 Cup – Bay of Plenty v Counties Manukau, 2:35am – Tasman v Southland, 4:35am
Aviva Premiership – Exeter v Wasps, 3pm, BT Sport 1 – London Irish v Northampton, 3pm
Top 14 – Lyon v Castres, 11:30am, Sky Sports Action – Stade Francais v Toulon, 3:50pm
The Championship – Cornish Pirates v Rotherham Titans, 2:30pm – Ealing Trailfinders V London Scottish, 3pm, Sky Sports Action
————————————————————-
SNOOKER
The Wushan World Open (from Wushan, China) – Coverage of final, Ding Junhui v Kyren Wilson, 7am and 12:30am, Eurosport 1
————————————————————–
TENNIS
ATP Tour Open de Moselle, Monday 18th September to Sunday 24th September in Metz, France
ATP St.Petersburg Open, Monday 18th September to Sunday 24th September in St. Petersburg, Russia
WTA Tour Wuhan Open day, Sunday 24th September – Sunday 1st October Day one of the tournament live 6:30am BT Sport 1
WTA Korea Open, Monday 18th September to Sunday 24th September in Seoul, South Korea – final action: 6am, BT Sport 3
Laver Cup Tennis – Coverage of the final day of the men’s tournament, which sees the European players take on a Rest of the World team on a hard court at the O2 Arena in Prague, Czech Rep; live action – 11am, Sky Sports Mix Sky Sports Action AND 7:15PM, Sky Sports Arena HD
————————————————————–
OTHER SPORT
Nascar – ISM Connect 300, all the action from the 28th round of the season, 6:30pm eir Sport 2
Canadian Football League – Calgary Stampeders @ Saskatchewan Roughriders, 9pm, BT Sport 3
Moto GP: Grand Prix of Aragon – Opening race of the 14th round Moto 3 9:30am, BT Sport 2 – Second race Moto 2, 11:15am, BT Sport 3 – Concluding race MotoGP, 12:45pm, BT Sport 2
Posted: 24th September 2017