Menu
Carnew: (053) 9426410
Shillelagh: (053) 9429863
Phone:
1890 429 863

Sports Preview

Sunday 12 November 2017

Posted on November 12, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Sunday 12 November 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Sunday Nov 12

World Cup Qualifer Play-Offs, second legs – Switzerland v Northern Ireland, 5pm, (Agg, 1-0), Sky Sports Main Event and Sky Sports Football – Greece v Croatia, 7:45pm, (Agg, 1-4), Sky Sports Football

League One – AFC Wimbledon v Peterborough Utd, 2:20pm, Sky Sports Football

Internationals – Malta v Estonia, 4pm – Benin v Tanzania, 6:45pm – Curacao v Bolivia, 10pm

Scottish Challenge Cup, quarter-final – The New Saints v Queen of The South, 2:45pm

A-League – Wellington Phoenix v Perth Glory, 3:30am, BT Sport 1 – Melbourne City v Western Sydney Wanderers, 8am, BT Sport 1

WorldCupPlayOffsSundaysDbl Football2017DblTheOdds12thNovPortrait

————————————————————-

HORSERACING

The Sunday line-up is:

Navan, 12:35pm – a seven-race National Hunt card featuring the €42,500 Grade 2 Lismullen Hurdle, in which Apple’s Jade will make her return for the season (among her four opponents is Jer’s Girl), the €45,000 Grade 2 Fortria Steeplechase and the €32,500 Grade 3 For Auction Novice Hurdle, in which Gordon Elliott’s exciting Samcro, unbeaten in four career races, is set to run; dual-Grade 1-winning hurdler Tombstone is set to make his chasing debut at 2:45pm

Sandown, 12:45pm – with the features being the £30,000 Future Stars Intermediate Chase (Listed Race, 2:20pm), the runners being Frodon, As de Mee, Label des Obeaux and Might Bite, a Grade 1 winner at both Cheltenham and Aintree last season, a £30,000 Veterans’ Chase (3:30pm) and a £20,000 two-mile handicap hurdle (2:55pm); the card starts with a conditional jockeys’ handicap hurdle; jockeys in action on the card include Richard Johnson, Sam Twiston-Davies, Tom Scudamore, Noel Fehily, Johnny Burke, Jamie Moore, Daryl Jacob, Harry Skelton, Aidan Coleman, Wayne Hutchinson, Nico de Boinville, Tom O’Brien, Harry Cobden, Leighton Aspell and Paddy Brennan

Ffos Las, 1pm – where the feature is a £14,000 two-mile handicap hurdle (3:05pm); field-sizes on the card are 9-6-10-11-9-8 and 7; the finale is a handicap hurdle for conditional jockeys; jockeys in action on the card include David Bass, Liam Treadwell, Sean Bowen, Jonathan Moore, Robbie Dunne, Jonathan Moore, Trevor Whelan, James Bowen, Gavin Sheehan, Nick Scholfield and Ian Popham

They also race in India at Hydrabad (10:15am), in France at Auteuil (12:05pm), later in the shops it is Monterrico (6:30pm) in Peru and Philadelphia (5:25pm) in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Gulfstream, 5pm, Aquaduct, 5:20pm, Laurel Park, 5:30pm, Turf Paradise, 7:40pm, and Del Mar, 8:30pm

The South African meeting is Greyville (11:10am)

4Places320Navan

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Sunday line-up is as follows:

11:03am – BELLE VUE

11:11am – HOVE

2:06pm – PERRY BARR

2:12pm – KINSLEY

3:18pm – MULLINGAR

6:04pm – POOLE

6:11pm – CENTRAL PARK

The next live Sky meeting is the Betfred Eclipse Stakes meeting at Nottingham on November 21st

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 10

Sunday November 12 – 12 games with start times ranging from 6pm to 1:30am – i.e. late Sunday night/early Monday morning

There is a game scheduled to be live on Sky Sports Main Event at 11pm, plus games on Sky Sports Action from 5:30pm and 9pm

Also live is Denver Broncos v New England Patriots, 1:30am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Action – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday November 13 –  Miami Dolphins @ Carolina Panthers, 1:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Canadian Football League

The Eastern semi-final is scheduled to be live on BT Sport ESPN at 6pm and the Western semi-final at 9:30pm on the same channel

————————————————————–

BASKETBALL

There are four NBA matches today, with start times ranging from 8:30pm on Sunday to midnight on Sunday

Live:

Toronto Raptors @ Boston Celtics, 8:30pm, BT Sport 1

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Sun Nov 12 –

Daniel Jacobs v Luis Aria, 12 Rounds Middleweight

Jarrell Miller v Mariusz Wach, 10 Rounds Heavyweight

Conor Benn v TBC,

Nassau Coliseum, Uniondale, New York, 3am, Sky Sports Main Event/Action, i.e. late Saturday night/early Sunday morning

UFC

Prelims – 1am, BT Sport 2, i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Main Event – Dustin Poirier v Anthony Pettis, 3am, i.e. late Saturday night/early Sunday morning

————————————————————–

CRICKET

Next up:

Sunday Nov 12

Australian Sheffield Shield – Victoria v Tasmania, 11:30pm

CSA T20 Challenge – Cape Cobras v Dolphins, 10am, and Titans v Lions, 2pm, both games live on

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

PDC Grand Slam of Darts, Civic Hall Wolverhampton, November 11-19, day two, 1pm on Sky Sports Action and 10pm on Sky Sports Arena HD

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Brazilian Grand Prix, in Sao Paulo, which runs from November 10-12

The race is live on eir Sport 1 from 3:55pm

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Sunday 12 November

International Rules Series first test
Australia v Ireland, Adelaide Oval, 5am

****There is live and deferred coverage of the day’s hurling and football matches on TG4 from 1:30pm****

Connacht club SFC semi-finals
Castlebar Mitchels (Mayo) v Tourlestrane (Sligo), MacHale Park, 2pm
Corofin (Galway) v St Brigid’s (Roscommon), Galway venue, 2pm

Leinster club SFC quarter-finals
Rathnew (Wicklow) v St Vincent’s (Dublin), Aughrim, 2pm
Portlaoise (Laois) v Moorefield (Kildare), O’Moore Park, 2pm
Mullinalaghta (Longford) St Loman’s (Westmeath), Pearse Park, 2pm
Starlights (Wexford) v Simonstown Gaels (Meath), Innovate Wexford Park, 2pm

Munster club SFC semi-finals
Dr Crokes (Kerry) v Kilmurry-Ibrickane (Clare), Dr Crokes GAA, 2pm
Nemo Rangers (Cork) v Adare (Limerick), Mallow, 2:45pm

Ulster club SFC semi-finals
Derrygonnelly (Fermanagh) v Cavan Gaels (Cavan), Clones, 2pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – OHL Classic at Mayakoba, El Camaleon GC, Mexico, Nov 9-12, day four (final day), live on Sky Sports The Open from 6pm

PGA European Tour – Nedbank Golf Challenge, Gary Player CC, South Africa, Nov 9-12, day four (final day), live from 8am, Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open

USLPGA Tour – Blue Bay LPGA, Jian Lake Blue Bay Golf Course, China, Nov 8-11, day four (final day)

USPGA Champions Tour – Charles Schwab Cup Championship, Phoenix CC, Japan, Nov 10-12, final day

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are four NHL matches today, with start times ranging from midnight on Sunday to 3:30am – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live:

Chicago Blackhawks v New Jersey Devils, midnight, eir Sport 1

Washington Capitals v Edmonton Oilers, midnight, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Sunday 12 November

Rugby League World Cup – Papua New Guinea v USA, 5am – Wales v Ireland, 7:30am, live on eir Sport 2 – England v France, 10am, live on BBC2 and eir Sport 2

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Today

Anglo-Welsh Cup – Scarlets v Exeter Chiefs, 3pm, BT Sport 1

Tuesday 14 November

International – France v New Zealand, 6:30pm

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

Champion Of Champions, Ricoh Arena, Coventry, day seven, the final, live at 12:45pm and 6:45pm, ITV4 and eir Sport 1

Followed by:

Shanghai Masters, China, November 13-18

————————————————————–

TENNIS

Next up:

ATP Next Gen Finals – live on Sky Sports Arena HD from **6pm, day six

Federations Cup World Group Final, November 11-12, day two

Barclays ATP World Tour Finals, London, England, November 12-19, day one, live on Sky Sports Mix from midday, Sky Sports Arena HD from midday and 6pm, and BBC2 from 2pm

Davis Cup World Group Final, November 24-26

————————————————————–

OTHER SPORT

Track Cycling World Cup – third and final day (from Manchester), live on BBC from 4:30pm

Saturday 11 November 2017

Posted on November 11, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Saturday 11 November 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day; Irish Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Saturday Nov 11

World Cup Qualifer Play-Offs, first leg – Denmark v Rep of Ireland, 7:45pm, RTE2/Sky Sports Football/Main Event

World Cup Qualifying, Africa – Ivory Coast v Morocco, 5:30pm, BT Sport 3

League One – ten games, all at 3pm, except for Doncaster Rovers v Rotherham United, 12:30pm, Sky Sports Football

League Two – 11 games, all at 3pm

National League – 10 games at 3pm plus Ebbsfleet United v Leyton Orient, 5:30pm, BT Sport 1

Internationals – Russia v Argentina, 1pm – Qatar v Czech Rep, 4:30pm – Macedonia v Norway, 7pm – Spain v Costa Rica, 8:30pm

National League North – 11 games, all at 3pm

National League South – 11 games, all at 3pm

FA Trophy – 18 ties, all at 3pm –

Scottish League One – four games, all at 3pm

Scottish League Two – five games, all at 3pm

Scottish Challenge Cup – Dundee Utd v Crusaders, 1pm – Dumbarton v Raith Rovers, 3pm – Inverness CT v Falkirk, 5:15pm, BBC Alba

A-League – Adelaide United v Newcastle Jets, 6:35am, BT Sport 1 – Melbourne Victory v Brisbane Roar, 8:50am, BT Sport 1

Northern Ireland Premiership – four games, all at 3pm

SaturdaysBigDouble11Nov

————————————————————-

HORSERACING

The Saturday line-up is:

Doncaster, 11:55am – It is £70,000 November Handicap day (3:15pm), with the card also containing a £37,000 6f Listed Race for 3yo+ (2:05pm) and a £40,000 fillies’ Listed Race (3yo+)(2:40pm); runners from Ireland on the card are Richard O’Brien’s Beach Bar (1:35pm, Killian Leonard), Tom Hogan’s Gordon Lord Byron (2:05pm, Richard Kingscote), Adrian Keatley’s G Force (2:05pm, Gary Carroll) and Evanna McCutcheon’s Maarek (2:05pm, Killian Hennessy); field-sizes on the card are 11-10-22-19-14-8-23 and 13

Naas, 12:05pm – An eight-race National Card featuring the €32,500 Grade 3 Fishery Lane Hurdle (1:10pm), €32,500 Grade 3 Poplar Square Steeplechase (12:35pm) and the €50,000 Grade B Brown Lad Handicap Hurdle (2:55pm); the 2015 Doncaster Cup winner Pallasator makes his hurdling debut for trainer Gordon Elliott in the maiden hurdle at 1:45pm

Kelso, 12:15pm – Field-sizes are 7-10-8-7-8-8 and 14; a runner from Ireland on the card is Stuart Crawford’s Rashee (3:45pm, Brian Hughes) in the mares’ bumper that closes the card; jockeys in action on the card include Brian Hughes, Will Kennedy, Henry Brooke, Derek Fox, Craig Nichol, Andrew Tinkler and Lucy Alexander

Aintree, 12:30pm – There is a £75,000 handicap chase (2:15pm – recent Listed winner at Market Rasen, Ballybolley, heads the weights; Ireland’s Henry de Bromhead runs Thee Stars in the race – he’ll be ridden by JJ Slevin), a £45,000 hurdle (2:50pm – just three runners but they are high-class: Unowhatimeanharry, who’ll be ridden by Barry Geraghty, Top Notch and Value At Risk), a £25,000 handicap chase and a £20,000 Pertemps Handicap Qualifier (1:40pm); other jockeys riding on the card include Richard Johnson, Harry Skelton, Daryl Jacob, Sean Bowen, Bryan Cooper, Leighton Aspell and Johnny Burke; there’s a conditional jockeys’ handicap chase at 1:15pm

Wincanton, 12:40pm – It is £60,000 Badger Ales Handicap Chase day (3:35pm); also on the card are the £60,000 Grade 2 Stan James Elite Hurdle (3pm), a £32,000 novice chase (2:25pm) and a £25,000 mares’ handicap hurdle; jockeys in action include Sam Twiston-Davies, Tom Scudamore, Noel Fehily, Aidan Coleman, Tom O’Brien, Harry Cobden, Leighton Aspell, Wayne Hutchinson, Paddy Brennan and James Bowen; far and away the leading trainer at what is his local track, Paul Nicholls has eight runners on the card, including three in the Badger Ales Chase

Wolverhampton, 4:20pm – The feature is a £19,000 Conditions Stakes race at 6:50pm; field-sizes on the eight-race card are 13-13-7-11-7-8-9 and 13; jockeys in action include Luke Morris, Graham Lee, Tony Hamilton, Martin Harley, Ben Curtis, Dougie Costello, Stevie Donohoe, Stevie Donohoe, Shane Kelly, David Probert, Robert Winston, Joe Fanning, Fran Berry, Sean Levey and Oisin Murphy

They also race in Mautitius (10:05am), in India at Chennai (10:15am), in France at Toulouse(11:55am)ermany at (:pm); later in the shops it is Philadelphia (5:25pm) in the USA, and Hipo Chile(5:30pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is: Gulfstream Park West, 5pm, Laurel Park, 5:01pm, Aqueduct, 5:20pm, Turf Paradise, 7:40pm, and Del Mar, 8:30pm, and Golden Gate Fields, 8:45pm

The South African meetings are Vaal (10:20am) and Kenilworth (11:40am)

6Places315Doncaster 5Places100Doncaster

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Saturday line-up is as follows:

10:03am – TRALEE

10:06am – TOWCESTER

10:31am – ROMFORD

10:38am – CRAYFORD

2:24pm – NEWCASTLE

3:08pm – POOLE

6:28pm – CENTRAL PARK

6:33pm – MONMORE

6:39pm – SUNDERLAND

The next live Sky meeting is the Betfred Eclipse Stakes meeting at Nottingham on November 21st

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 10

Sunday November 12 – 12 games with start times ranging from 6pm to 1:30am – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday November 13 –  Miami Dolphins @ Carolina Panthers, 1:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

College Football

Florida Gators @ South Carolina Gamecocks, 8:30pm, BT Sport ESPN

Georgia Bulldogs @ Auburn Tigers, midnight, BT Sport ESPN

————————————————————–

BASKETBALL

There are 11 NBA matches today, with start times ranging from midnight to 2am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live:

No game scheduled as live

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Sat Nov 11 –

Josh Naylor v Miguel Vazquez, 12 Rounds WBC Silver Super-Lightweight title bout from Royal Highland Centre, Edinburgh, 9:45pm, Channel 5

Sun Nov 12 –

Daniel Jacobs v Luis Aria, 12 Rounds Middleweight

Jarrell Miller v Mariusz Wach, 10 Rounds Heavyweight

Conor Benn v TBC,

Nassau Coliseum, Uniondale, New York, 3am, Sky Sports Main Event/Action, i.e. late Saturday night/early Sunday morning

UFC

Prelims – 1am, BT Sport 2, i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Main Event – Dustin Poirier v Anthony Pettis, 3am, i.e. late Saturday night/early Sunday morning

————————————————————–

CRICKET

Next up:

Saturday Nov 11

Tour Match – Cricket Australia XI v England, 3:30am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning – day four

Tour Match – Australia Women v England Women, 3:30am – i.e. late Saturday night /early Sunday morning – day four

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

PDC Grand Slam of Darts, Civic Hall Wolverhampton, November 11-19, day one, 1pm (afternoon-session), Sky Sports Arena – 8pm (evening-session), live on Sky Sports Action

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Brazilian Grand Prix, in Sao Paulo, which runs from November 10-12

Third Practice – eir Sport 1, 12:55pm

Qualifying – live 3:45pm Sky Sports Main Event and 3:55pm eir sport 1

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 11 November

Ulster club SFC semi-final
Slaughtneil (Derry) v Kilcar (Donegal), Healy Park, 6.30pm, TG4

Sunday 12 November

International Rules Series first test
Australia v Ireland, Adelaide Oval, 5am

Connacht club SFC semi-finals
Castlebar Mitchels (Mayo) v Tourlestrane (Sligo), MacHale Park, 2pm
Corofin (Galway) v St Brigid’s (Roscommon), Galway venue, 2pm

Leinster club SFC quarter-finals
Rathnew (Wicklow) v St Vincent’s (Dublin), Aughrim, 2pm
Portlaoise (Laois) v Moorefield (Kildare), O’Moore Park, 2pm
Mullinalaghta (Longford) St Loman’s (Westmeath), Pearse Park, 2pm
Starlights (Wexford) v Simonstown Gaels (Meath), Innovate Wexford Park, 2pm

Munster club SFC semi-finals
Dr Crokes (Kerry) v Kilmurry-Ibrickane (Clare), Dr Crokes GAA, 2pm
Nemo Rangers (Cork) v Adare (Limerick), Mallow, 2:45pm

Ulster club SFC semi-finals
Derrygonnelly (Fermanagh) v Cavan Gaels (Cavan), Clones, 2pm

SaturdaysClubGAAHotpot11Nov

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – OHL Classic at Mayakoba, El Camaleon GC, Mexico, Nov 9-12, day three, live on Sky Sports The Open from 6pm

PGA European Tour – Nedbank Golf Challenge, Gary Player CC, South Africa, Nov 9-12, day three, live from 8am, Sky Sports The Open

USLPGA Tour – Blue Bay LPGA, Jian Lake Blue Bay Golf Course, China, Nov 8-11, day four

USPGA Champions Tour – Charles Schwab Cup Championship, Phoenix CC, Japan, Nov 10-12

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are 12 NHL matches today, with start times ranging from 6pm to 3am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live:

Columbus Blue Jackets v Detroit Red Wings, Midnight, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Saturday 11 November

Rugby League World Cup – New Zealand v Tonga, 4am – Samoa v Scotland, 7am, eir Sport 2 – Australia v Lebanon, 9am, eir Sport 2

InternationalRugbyHotpot11Nov

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Saturday 11 November

National Rugby Championship Final – Bond University Queensland Country v Canberra Vikings, 8:25am, Sky Sports Action

Anglo-Welsh Cup – Bath v Leicester Tigers, 7:30pm, BT Sport 1

Internationals – Italy v Fiji, 2pm – Scotland v Samoa, 2:30pm, BBC One/BT Sport 1 – England v Argentina, 3pm, Sky Sports Main Event – Wales v Australia, 5:15pm, BBC Two – Ireland v South Africa, 5:30pm, RTE2/Sky Sports Main Event – France v New Zealand, 7:45pm

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

Champion Of Champions, Ricoh Arena, Coventry, day six, 6:45pm, ITV4 and eir Sport 1

Followed by:

Shanghai Masters, China, November 13-18

————————————————————–

TENNIS

Next up:

ATP Next Gen Finals – live on Sky Sports Arena HD from 6pm, day five

Federations Cup World Group Final, November 11-12

Barclays ATP World Tour Finals, London, England, November 12-19

Davis Cup World Group Final, November 24-26

Friday 10 November 2017

Posted on November 10, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Friday 10 November 2017

————————————————————–

FOOTBALL

World Cup Qualifer Play-Off, first leg – Sweden v Italy, 7:45pm, Sky Sports Football

World Cup Qualifying, Africa – South Africa v Senegal, 5pm, BT Sport 2

League Two – Newport County AFC v Port Vale, 7:45pm

Internationals – China v Serbia, 11am – Korea Rep v Colombia, 11am – Japan v Brazil, midday – Georgia v Cyprus, 1pm – Ukraine v Slovakia, 6pm – Belgium v Mexico, 7:45pm – Poland v Uruguay, 7:45pm – Portugal v Saudi Arabia, 7:45pm – England v Germany, 8pm, ITV – France v Wales, 8pm, BBC One

Northern Ireland Premiership – Ballymena Utd v Linfield, 7:45pm

A-League – Central Coast Mariners v Sydney FC, 8:50am, BT Sport 3

————————————————————-

HORSERACING

The Friday line-up is:

Hexham, 12:40pm – A seven-race card, with field-sizes of 10-9-7-8-16-15 & 11. There are runners from Ireland on the card with trainer Paul Stafford sending Michael James (12:40) and Dubai Devils (2:10) over from his Co. Dublin yard and John Patrick Ryan sending over Bitview Colin (2:10), Who’s Cross (2:40), Willow Grange (3:10) and Alices Man (3:40) from his Co. Tipperary yard. Top jockeys in action include Brian Hughes, Will Kennedy, Adam Short, Richie McLernon, Danny Mullins, Henry Brooke and Lucy Alexander to name just a few.

Warwick, 12:50pm – The seven-race card features a £15,000 novices’ chase (1:50), field-sizes are 16-7-5-12-7-10 & 18. Top jockeys in action include Richard Johnson, Sam Twiston-Davies, Aidan Coleman, Harry Skelton, Wayne Hutchinson, Johnny Burke, Adrian Heskin, Gavin Sheehan, Daryl Jacob and Nick Scholfield to name just a few.

Fontwell, 1:30pm – A six-race card, with field-sizes of 9-5-7-7-6 & 9. The Mares’ Handicap Hurdle (2:30) is the most valuable race on the card and top jockeys in action include Jamie Moore, Noel Fehily, Nico de Boinville, Leighton Aspell, Harry Cobden and Tom Cannon to name just a few.

Newcastle, 5:45pm – Eight races, consisting of, in this order, a 2yo Novice Auction Stakes race, a fillies’ maiden for 3yo+, a 6f fillies’ handicap (3yo+, 0-80), a mile handicap (3yo+), two divisions of the mile handicap for 3yo+ rated 0-60, a 7f handicap (3yo+, 0-65) and a 6f handicap (3yo+, 0-75); field-sizes are 9-8-8-14-11-10-10 and 13; there are runners from Ireland in the shape of John McConnell’s Maricruz (5:45pm, Paul Hanagan) and Evies Wish (6:15pm, Paul Hanagan); jockeys riding on the card include Luke Morris, Josephine Gordon, Kevin Stott, Tony Hamilton, PJ McDonald, Danny Tudhope, Phillip Makin, Ben Curtis, Rob Havlin, Franny Norton, James Sullivan, Cam Hardie and Paul Mulrennan

Dundalk, 5:30pm – An eight-race card, featuring the €25,000 Floodlit Friday Nights Handicap (7pm), field-sizes are 14-14-12-11-14-14-14 & 14. Top jockeys in action include newly crowned Irish champion jockey Colin Keane, Pat Smullen, Kevin Manning, Declan McDonogh, Chris Hayes, Oisin Orr (newly crowned champion apprentice), Wayne Lordan, Billy lee, Shane Foley, Seamie Heffernan and Gary Carroll.

They also race in Germany at Dortmund (4:10pm), later in the shops it is Club Hipico (5:30pm) in Chile and Finger Lakes (5:10pm) in the USA

At Saint-Cloud in France, there is the Prix Denisy (1:35pm, 3yo+, 1m7.5f, Listed Race) in which Ralph Beckett runs Mistress Quickly (Fabrice Veron), Andrew Balding runs St Mary’s (Hayley Turner) and Tim Easterby runs High Jinx (Christophe Soumillon)

The Turf TV USA/Canada line-up is: Aqueduct, 5:20pm, Laurel Park, 5:30pm, Gulfstream Park West, 5:35pm, Del Mar, 8:30pm, Golden Gate Fields, 8:45pm and Hawthorne, 9:10pm

The South African meeting is Fairview (11am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:31am – KINSLEY

10:38am – SWINDON

2:08pm – HOVE

2:18pm – MONMORE

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – CRAYFORD

6:39pm – SHEFFIELD

The next live Sky meeting is the Betfred Eclipse Stakes meeting at Nottingham on November 21st

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 10

Sunday November 12 – 12 games with start times ranging from 6pm to 1:30am – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday November 13 –  Miami Dolphins @ Carolina Panthers, 1:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

College Football

Georgia Southern Eagles @ Appalachian State Mountaineers, 12:30am, BT Sport 3 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

North Carolina Tar Heels @ Pittsbugh Panthers, 12:30am, BT Sport ESPN – i.e. late Thursday night/early Friday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There are eight NBA matches today, with start times ranging from midnight on to 3am – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live:

Milwaukee Bucks @ San Antonio Spurs 1am, BT Sport 1

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Sat Nov 11 –

Josh Naylor v Miguel Vazquez, 12 Rounds WBC Silver Super-Lightweight title bout from Royal Highland Centre, Edinburgh, 9:45pm, Channel 5

Sun Nov 12 –

Daniel Jacobs v Luis Aria, 12 Rounds Middleweight

Jarrell Miller v Mariusz Wach, 10 Rounds Heavyweight

Conor Benn v TBC,

Nassau Coliseum, Uniondale, New York, 3am, Sky Sports Main Event/Action, i.e. late Saturday night/early Sunday morning

————————————————————–

CRICKET

Next up:

Friday Nov 10

Tour Match – Cricket Australia XI v England, 3:30am – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Tour Match – Australia Women v England Women, 3:30am – i.e. late Friday /early Saturday morning

South African T20 – Warriors v Knights, 3:55pm, Sky Sports Cricket

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

PDC Grand Slam of Darts, Civic Hall Wolverhampton, November 11-19

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Brazilian Grand Prix, in Sao Paulo, which runs from November 10-12

First practice session live 11:55pm eir Sport 1

Second practice session – live 3:45pm Sky Sports Main Event and 3:55pm eir sport 1

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 11 November

 

Ulster club SFC semi-final

Slaughtneil (Derry) v Kilcar (Donegal), Healy Park, 6.30pm

Sunday 12 November

International Rules Series first test
Australia v Ireland, Adelaide Oval, 5am

Connacht club SFC semi-finals
Castlebar Mitchels (Mayo) v Tourlestrane (Sligo), MacHale Park, 2pm
Corofin (Galway) v St Brigid’s (Roscommon), Galway venue, 2pm

Leinster club SFC quarter-finals
Rathnew (Wicklow) v St Vincent’s (Dublin), Aughrim, 2pm
Portlaoise (Laois) v Moorefield (Kildare), O’Moore Park, 2pm
Mullinalaghta (Longford) St Loman’s (Westmeath), Pearse Park, 2pm
Starlights (Wexford) v Simonstown Gaels (Meath), Innovate Wexford Park, 2pm

Munster club SFC semi-finals
Dr Crokes (Kerry) v Kilmurry-Ibrickane (Clare), Dr Crokes GAA, 2pm
Nemo Rangers (Cork) v Adare (Limerick), Mallow, 2:45pm

Ulster club SFC semi-finals
Derrygonnelly (Fermanagh) v Cavan Gaels (Cavan), Clones, 2pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – OHL Classic at Mayakoba, El Camaleon GC, Mexico, Nov 9-12, day two, live on Sky Sports The Open from 6pm

PGA European Tour – Nedbank Golf Challenge, Gary Player CC, South Africa, Nov 9-12, day two, live on Sky Sports Main Event from 8am and Sky Sports The Open, 8am

USLPGA Tour – Blue Bay LPGA, Jian Lake Blue Bay Golf Course, China, Nov 8-11, day three

USPGA Champions Tour – Charles Schwab Cup Championship, Phoenix CC, Japan, Nov 10-12

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are seven NHL matches today, with start times ranging from 7pm to 3:30am – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live:

Colorado Avalanche v Ottawa Senators, live from the Ericsson Globe in Sweden, 7pm eir Sport 2

Washington Capitals v Pittsburgh Penguins, Midnight, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Friday 10 November

Rugby League World Cup – Fiji v Italy, 8:40am, eir Sport 2

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Saturday 11 November

Anglo-Welsh Cup – Bath v Leicester Tigers, 7:30pm, BT Sport 1

Internationals – Italy v Fiji, 2pm – Scotland v Samoa, 2:30pm – England v Argentina, 3pm – Wales v Australia, 5:15pm – Ireland v South Africa, 5:30pm – France v New Zealand, 7:45pm

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

Champion Of Champions, Ricoh Arena, Coventry, day five, 6:45pm, ITV4 and eir Sport 1

Followed by:

Shanghai Masters, China, November 13-18

————————————————————–

TENNIS

Next up:

ATP Next Gen Finals – live on Sky Sports Main Event from 2pm and Sky Sports Arena HD from 1pm and 6:30pm, day five

Federations Cup World Group Final, November 11-12

Barclays ATP World Tour Finals, London, England, November 12-19

Davis Cup World Group Final, November 24-26

Thursday 9 November 2017

Posted on November 08, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Thursday 9 November 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day

————————————————————–

FOOTBALL

World Cup Qualifer Play-Offs, first legs – Croatia v Greece, 7:45pm, Sky Sports Mix – Northern Ireland v Switzerland, 7:45pm, Sky Sports Main Event

Internationals – Armenia v Belarus, 2pm – Finland v Estonia, 5pm – Romania v Turkey, 5:15pm – Iran v Panama, 6pm – Luxembourg v Hungary, 7pm – Scotland v Netherlands, 7;45pm, Sky Sports Football

WorldCupPlayOffsToQualifyA SaturdaysBigDouble11NovFootball2017DblTheOdds9th11thNovBothTeamsToScoreDouble

————————————————————-

HORSERACING

The Thursday line-up is:

Newbury, 12:40pm – with the card featuring a £20,000 mares’ hurdle (2:10pm); field-sizes are 10-12-10-7-4-6 and 16; jockeys in action include Robbie Power, Paddy Brennan, Richard Johnson, Tom Scudamore, Nico de Boinville, Sam Twiston-Davies and Barry Geraghty

Thurles, 12:55pm – Seven races, with field-sizes of 16 (plus 3 reserves)-10-15-12-18 (plus one reserve)-7 (a maiden hurdle in which Willie’ Mullins unbeaten bumper performer Brahma Bull makes his hurdling debut) and 11 (the bumper, in which Noel Meade runs Daly Tiger, Liz Doyle runs Macardle, who is related to plenty of winners, Gordon Elliott runs point-to-point winner The Big Lense, and Joseph O’Brien runs Uisce Beatha); jockeys in action include Ruby Walsh, Davy Russell, Sean Flanagan, Jack Kennedy, Bryan Cooper and Paul Townend

Market Rasen, 1pm – with the six-race card featuring a £30,000 mares’ Listed chase (2pm); field-sizes are 7-9-6-6-5 and 8; jockeys in action include Aidan Coleman, Harry Skelton, Noel Fehily, Brian Hughes, Sean Bowen and Wayne Hutchinson

Ludlow, 1:20pm – a six-race card, with field-sizes of 6-7-12-7-12 and 11; jockeys in action include Tom O’Brien David Bass, Harry Cobden, Jamie Moore, Richie McLernon, Johnny Burke, Jamie Moore, Daryl Jacob and Will Kennedy; the fifth race is a handicap hurdle for conditional jockeys and amateur riders

Chelmsford, 5:15pm – with the card’s feature being a £19,000 handicap (7:15pm); field-sizes on the seven-race card are 8-9-12-6-7-14 and 8; jockeys in action include Luke Morris, Richard Kingscote, Danny Tudhope, Sean Levey, Oisin Murphy, William Buick, PJ McDonald, Jamie Spencer, Rob Havlin, Ted Durcan, Joe Fanning, David Probert and Stevie Donohoe

They also race in the UAE at Meydan (2:30pm); later in the shops it is Concepcion (8:30pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is: Finger Lakes, 5:15pm, Aqueduct, 5:20pm, Gulfstream Park West, 5:35pm, Golden Gate Fields, 8:45pm, and Hawthorne, 9:10pm

The South African meetings are Kenilworth (10:10am) and Turffontein (3:20pm)

4Places415Meydan

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Thursday line-up is as follows:

11:03am – SUNDERLAND

11:11am – SHEFFIELD

2:08pm – ROMFORD

2:18pm – CRAYFORD

6:28pm – HOVE

6:33pm – MONMORE

6:39pm – NEWCASTLE

The next live Sky meeting is the Betfred Eclipse Stakes meeting at Nottingham on November 21st

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 10

Thursday November 9 – Seattle Seahawks @ Arizona Cardinals , 1:25am i.e. late Thursday night/early Friday morning – Sky Sports Main Event and Sky Sports Action

Sunday November 12 – 12 games with start times ranging from 6pm to 1:30am – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday November 13 –  Miami Dolphins @ Carolina Panthers, 1:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

College Football

Georgia Southern Eagles @ Appalachian State Mountaineers, 12:30am, BT Sport 3 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

North Carolina Tar Heels @ Pittsbugh Panthers, 12:30am, BT Sport ESPN – i.e. late Thursday night/early Friday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There are five NBA matches today, with start times ranging from midnight on Thursday to 3:30am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live:

Cleveland Cavaliers @ Houston Rockets, 1am, BT Sport 1 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Sat Nov 11 –

Josh Naylor v Miguel Vazquez, 12 Rounds WBC Silver Super-Lightweight title bout from Royal Highland Centre, Edinburgh, 9:45pm, Channel 5

Sun Nov 12 –

Daniel Jacobs v Luis Aria, 12 Rounds Middleweight

Jarrell Miller v Mariusz Wach, 10 Rounds Heavyweight

Conor Benn v TBC,

Nassau Coliseum, Uniondale, New York, 3am, Sky Sports Main Event/Action, i.e. late Saturday night/early Sunday morning

————————————————————–

CRICKET

Next up:

Friday Nov 10

Tour Match – Cricket Australia XI v England, 3:30am – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Tour Match – Australia Women v England Women, 3:30am – i.e. late Friday /early Saturday morning

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

PDC Grand Slam of Darts, Civic Hall Wolverhampton, November 11-19

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Brazilian Grand Prix, in Sao Paulo, which runs from November 10-12

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 11 November

 

Ulster club SFC semi-final

Slaughtneil (Derry) v Kilcar (Donegal), Healy Park, 6.30pm

Sunday 12 November

International Rules Series first test
Australia v Ireland, Adelaide Oval, 5am

Connacht club SFC semi-finals
Castlebar Mitchels (Mayo) v Tourlestrane (Sligo), MacHale Park, 2pm
Corofin (Galway) v St Brigid’s (Roscommon), Galway venue, 2pm

Leinster club SFC quarter-finals
Rathnew (Wicklow) v St Vincent’s (Dublin), Aughrim, 2pm
Portlaoise (Laois) v Moorefield (Kildare), O’Moore Park, 2pm
Mullinalaghta (Longford) St Loman’s (Westmeath), Pearse Park, 2pm
Starlights (Wexford) v Simonstown Gaels (Meath), Innovate Wexford Park, 2pm

Munster club SFC semi-finals
Dr Crokes (Kerry) v Kilmurry-Ibrickane (Clare), Dr Crokes GAA, 2pm
Nemo Rangers (Cork) v Adare (Limerick), Mallow, 2:45pm

Ulster club SFC semi-finals
Derrygonnelly (Fermanagh) v Cavan Gaels (Cavan), Clones, 2pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – OHL Classic at Mayakoba, El Camaleon GC, Mexico, Nov 9-12, day one, live on Sky Sports The Open from 6pm

PGA European Tour – Nedbank Golf Challenge, Gary Player CC, South Africa, Nov 9-12, day one, live on Sky Sports Main Event from 7am and Sky Sports The Open, 7am

USLPGA Tour – Blue Bay LPGA, Jian Lake Blue Bay Golf Course, China, Nov 8-11, day two

USPGA Champions Tour – Charles Schwab Cup Championship, Phoenix CC, Japan, Nov 10-12

OHLClassic7Places

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are seven NHL matches today, with start times ranging from midnight on Thursday to 3:30am on Friday – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live:

New Jersey Devils v Edmonton Oilers, midnight on Thursday, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Friday 10 November

Rugby League World Cup – Fiji v Italy, 8:40am

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Saturday 11 November

Internationals – Italy v Fiji, 2pm – Scotland v Samoa, 2:30pm – England v Argentina, 3pm – Wales v Australia, 5:15pm – Ireland v South Africa, 5:30pm – France v New Zealand, 7:45pm

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

Champion Of Champions, Ricoh Arena, Coventry, day four, 12:45pm and 6:45pm, ITV4 and eir Sport 1

Followed by:

Shanghai Masters, China, November 13-18

————————————————————–

TENNIS

Next up:

ATP Next Gen Finals – live on Sky Sports Main Event from 2pm and Sky Sports Arena HD from 1pm and 6:30pm, day three

Federations Cup World Group Final, November 11-12

Barclays ATP World Tour Finals, London, England, November 12-19

Davis Cup World Group Final, November 24-26

Wednesday 8 November 2017

Posted on November 08, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Wednesday 8 November 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Checkatrade Trophy – four games, all at 7:45pm

National League – Chester FC v Wrexham, 7:45pm, BT Sport 1

International – Iceland v Czech Rep, 2:45pm

WorldCupPlayOffsToQualifyAccum  Football2017DblTheOdds9th11thNov

————————————————————-

HORSERACING

The Wednesday line-up is:

Nottingham, 12:35pm – with the card featuring the £25,000 Lady Cecil Handicap (2:15pm); the card closes with a men’s amateur rider race; field-sizes are 11-14-14-9-11-13 and 14; a half-brother to the 3xGroup 1 winner, and now influential sire, Manduro, the John Gosden-trained Hipster Boy makes his racecourse debut in the 12:35pm race; the same trainer runs Rhode Island (who races in the colours of Michael Tabor, Mrs John Magnier and Derek Smith), a half-brother by Galileo to Group 1-winning sprinter Kingsgate Native, in the same race; a half-brother to the 2007 English St Leger winner Lucarno, the John Gosden-trained Corelli makes his racecourse debut at 1:40pm; Roger Charlton’s well-related debutant Great Beyond runs in the same race

Musselburgh, 12:45pm – A six-race card, with field-sizes being 9-8-14-8-12 and 5; Ireland is represented by Jim Dreaper’s Mullaghmurphy Blue (1:15pm, Andrew Lynch); jockeys in action include Brian Hughes, Derek Fox and Danny Cook

Chepstow, 12:55pm – A seven-race card that starts with a conditional jockeys’ handicap hurdle; field-sizes are 8-15-9-16-11-12 and 16; the top stables of Philip Hobbs, Paul Nicholls, Dan Skelton, Venetia Williams, Alan King, Jonjo O’Neill, David Pipe, Oliver Sherwood and Colin Tizzard are all represented on the card; jockeys in action include Richard Johnson, Barry Geraghty, Aidan Coleman, Sam Twiston-Davies, Noel Fehily, Wayne Hutchinson, Richie McLernon, Harry Skelton, Daryl Jacob and Tom O’Brien; it should be an informative meeting

Kempton, 4:40pm – an eight-race card that opens with three 2yo races (two of them for fillies) and ends with five handicaps; field-sizes are 14-14-14-5-8-14-7 and 14; jockeys in action include William Buick, Fran Berry, Oisin Murphy, Richard Kingscote, Luke Morris, Josephine Gordon, Robert Havlin, Sean Levey, Ted Durcan, David Pobert, Stevie Donohoe and PJ McDonald; there are some well-bred fillies in the opening two races, the two divisions of the fillies’ novice stakes race, and they could prove to be informative races

Dundalk, 5:25pm – Eight races, starting with two 2yo maiden races; in the first of them (for fillies) Michael Halford runs Blackgold Fairy (Pat Smullen), a granddaughter of the four-time Group 1 winner Islington, her wins including the Breeders’ Cup Filly and Mare Turf in 2003, and Tuesday’s Melbourne Cup-winning trainer Joseph O’Brien runs Anchovy (he has three runners in the race in total), who is from the same family as five-time Group 1 winner Duke Of Marmalade and 2013 Epsom Derby winner Ruler Of The World; 7-time Dundalk winner Shabra Emperor and 6-time Dundalk winner Coreczka are among the field for the 7f handicap (6:25pm); Aidan O’Brien and Michael Halford have three of the five runners between them in the 3yo+ maiden at 7:55pm, while Andy Oliver runs Play It Cool, a newcomer that is a closely-related to Group 3 winner and 2-time Listed winner Muffri’Ha; a winner of five of his last six races – the last three of them at Dundalk – Ben Rumson is back for more in the card’s finale; it looks like being another good night of racing at the track; recently-crowned champion jockey in Ireland, Colin Keane has a full book of rides on the card, five of them for his boss Ger Lyons

Later in the shops, it is Valparaiso (4:50pm) in Chile and Finger Lakes (5:15pm) in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Finger Lakes, 5:15pm, Aqueduct, 5:20pm, Gulfstream Park West, 5:35pm, and Mahoning Valley, 5:45pm

The South African meeting is Greyville (10am)

CB810Kempton

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Wednesday line-up is as follows:

11:03am – SWINDON

11:11am – NEWCASTLE

2:08pm – HOVE

2:18pm – BELLE VUE

6:28pm – SUNDERLAND

6:33pm – YARMOUTH

6:38pm – PERRY BARR – see below

The next live Sky meeting is tonight’s William Hill St Leger meeting at Perry Barr

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 10

Thursday November 9 – Seattle Seahawks @ Arizona Cardinals , 1:25am i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday November 12 – 12 games with start times ranging from 6pm to 1:30am – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday November 13 –  Miami Dolphins @ Carolina Panthers, 1:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

College Football

Akron Zips @ Miami RedHawks, 12:30am, BT Sport 3

————————————————————–

BASKETBALL

There are 5 NBA matches today, with start times ranging from midnight to 3:30am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live:

Los Angeles Lakers @ Boston Celtics, 1am, BT Sport 1

Minnesota Timberwolves @ Golden State Warriors, 3:30am, BT Sport 1

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Sat Nov 11 –

Josh Naylor v Miguel Vazquez, 12 Rounds WBC Silver Super-Lightweight title bout from Royal Highland Centre, Edinburgh, 9:45pm, Channel 5

Sun Nov 12 –

Daniel Jacobs v Luis Aria, 12 Rounds Middleweight

Jarrell Miller v Mariusz Wach, 10 Rounds Heavyweight

Conor Benn v TBC,

Nassau Coliseum, Uniondale, New York, 3am, Sky Sports Main Event/Action, i.e. late Saturday night/early Sunday morning

————————————————————–

CRICKET

Next-Up:

Tour Match – Australia Women v England Women, 3:30am – i.e. late Wednesday night /early Thursday morning

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

PDC Grand Slam of Darts, Civic Hall Wolverhampton, November 11-19

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Brazilian Grand Prix, in Sao Paulo, which runs from November 10-12

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 11 NovemberUlster club SFC semi-finalSlaughtneil (Derry) v Kilcar (Donegal), Healy Park, 6.30pm

Sunday 12 November

International Rules Series first test
Australia v Ireland, Adelaide Oval, 5am

Connacht club SFC semi-finals
Castlebar Mitchels (Mayo) v Tourlestrane (Sligo), MacHale Park, 2pm
Corofin (Galway) v St Brigid’s (Roscommon), Galway venue, 2pm

Leinster club SFC quarter-finals
Rathnew (Wicklow) v St Vincent’s (Dublin), Aughrim, 2pm
Portlaoise (Laois) v Moorefield (Kildare), O’Moore Park, 2pm
Mullinalaghta (Longford) St Loman’s (Westmeath), Pearse Park, 2pm
Starlights (Wexford) v Simonstown Gaels (Meath), Innovate Wexford Park, 2pm

Munster club SFC semi-finals
Dr Crokes (Kerry) v Kilmurry-Ibrickane (Clare), Dr Crokes GAA, 2pm
Nemo Rangers (Cork) v Adare (Limerick), Mallow, 2:45pm

Ulster club SFC semi-finals
Derrygonnelly (Fermanagh) v Cavan Gaels (Cavan), Clones, 2pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – OHL Classic at Mayakoba, El Camaleon GC, Mexico, Nov 9-12

PGA European Tour – Nedbank Golf Challenge, Gary Player CC, South Africa, Nov 9-12

USLPGA Tour – Blue Bay LPGA, Jian Lake Blue Bay Golf Course, China, Nov 8-11

USPGA Champions Tour – Charles Schwab Cup Championship, Phoenix CC, Japan, Nov 10-12

NedbankChallenge6Places OHLClassic7Places

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are three NHL matches today, with start times ranging from 12:30am to 3:30am– i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live:

Minnesota Wild @ Toronto Maple Leafs, 12:30am, eir Sport 2

Boston Bruins @ New York Rangers, 1am, eir Sport 1

Tampa Bay Lightning @ San Jose Sharks, 3:30am, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Friday 10 November

Rugby League World Cup – Fiji v Italy, 8:40am

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Saturday 11 November

Internationals – Italy v Fiji, 2pm – Scotland v Samoa, 2:30pm – England v Argentina, 3pm – Wales v Australia, 5:15pm – Ireland v South Africa, 5:30pm – France v New Zealand, 7:45pm

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

Champion Of Champions, Ricoh Arena, Coventry, day three, 12:45pm and 6:45pm, ITV4/eir Sport 1

Followed by:

Shanghai Masters, China, November 13-18

ChampionsSnookerWedDbl

————————————————————–

TENNIS

Next up:

Federations Cup World Group Final, November 11-12

Barclays ATP World Tour Finals, London, England, November 12-19

Davis Cup World Group Final, November 24-26

Tuesday 7 November 2017

Posted on November 07, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Tuesday 7 November 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Checkatrade Trophy – There are 17 games, three at 7:30pm and 14 at 7:45pm

————————————————————-

HORSERACING

The Tuesday line-up is:

Redcar, 12:20pm – The track’s final meeting of the season; field-sizes are 8-8-15-9-7-11-10 and 15

Fairyhouse, 12:55pm – A seven-race National Hunt card that begins with a maiden hurdle for 3yos;  Gordon Elliott sends Monbeg Worldwide over hurdles for the first time having won three from three in bumpers (1:25pm). He also runs Poormans Hill in the Ladies Handicap Chase (2:25pm), a winner of its last three races over fences including on Saturday at Down Royal.

Exeter, 1pm – Seven-race National Hunt card featuring the £65,000 Grade 2 Haldon Gold Cup (2pm), Gary Moore runs the Grade 1 winning chaser Ar Mad, while last year’s winner Sir Valentino bids to retain his crown. There is a £22,500 novices’ chase at 2:35pm

Wolverhampton, 1:10pm – There’s an £11,500 handicap at 2:45pm; field-sizes on a card that closes with an apprentice handicap are 11-12-12-9-13-13-10 and 9

Kempton, 4:45pm – field-sizes on a card that closes with an amateur riders’ race – in which Ireland’s Joseph O’Brien runs French Mix (Mr Tom Hamilton) – are 14-14-14-13-12-14-14 and 7

The Melbourne Cup – the race that stops a nation – takes place at Flemington in Australia at 4am (early on Tuesday morning)

They also race at Saint-Cloud in France (11:40am), where there is the Prix Solitude (Listed Race) at 2:25pm (3yo fillies, turf), in which Clive Cox runs Flood Warning (Tony Piccone) and John Gosden runs Astronomy’s Choice (Stephane Pasquier)

They also race in the USA at Philadelphia (5:25pm)

The Turf TV USA line-up is: Finger Lakes, 5:15pm, Mahoning Valley, 5:45pm, Zia Park, 7:10pm, Mahoning Valley, 7:45pm, Turf Paradise, 7:55pm, and Portland Meadows, 8pm

The South African meeting is Vaal (10:25am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Tuesday line-up is as follows:

11:03am – NOTTINGHAM

11:11am – PERRY BARR

2:08pm – CRAYFORD

2:18pm – SUNDERLAND

6:28pm – NEWCASTLE

6:33pm – KINSLEY

6:39pm – SHEFFIELD

6:58pm – TRALEE

The next live Sky meeting is the William Hill St Leger meeting at Perry Barr on Wednesday November 8th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 10

Thursday November 9 – Seattle Seahawks @ Arizona Cardinals , 1:25am i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday November 12 – 12 games with start times ranging from 6pm to 1:30am – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday November 13 –  Miami Dolphins @ Carolina Panthers, 1:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

College Football

Akron Zips @ Miami RedHawks, 12:30am, BT Sport 3

————————————————————–

BASKETBALL

There are 10 NBA matches today, with start times ranging from midnight to 3:30am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live:

Los Angeles Clippers @ San Antonio Spurs, 1:30am, BT Sport 1

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Sun Nov 12 –

Daniel Jacobs v Luis Aria, 12 Rounds Middleweight

Jarrell Miller v Mariusz Wach, 10 Rounds Heavyweight

Conor Benn v TBC,

Nassau Coliseum, Uniondale, New York, 3am, Sky Sports Main Event/Action, i.e. late Saturday night/early Sunday morning

————————————————————–

CRICKET

Next-Up:

Tuesday Nov 7

Domestic First Class Multi-Day Match – Cricket Australia XI v England, 3:30am – i.e. late Tuesday night/early Weds morning

International T20 – India v New Zealand, 1:30pm, Sky Sports Main Event/Sky Sports Cricket

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

PDC Grand Slam of Darts, Civic Hall Wolverhampton, November 11-19

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Brazilian Grand Prix, in Sao Paulo, which runs from November 10-12

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Sunday 12 November

International Rules Series first test
Australia v Ireland, Adelaide Oval, 5am

Connacht club SFC semi-finals
Castlebar Mitchels (Mayo) v Tourlestrane (Sligo), MacHale Park, TBC
Corofin (Galway) v St Brigid’s (Roscommon), Galway venue, TBC

Leinster club SFC quarter-finals
Rathnew (Wicklow) v St Vincent’s (Dublin), Aughrim, 2pm
Portlaoise (Laois) v Moorefield (Kildare), O’Moore Park, 2pm
Mullinalaghta (Longford) St Loman’s (Westmeath), Pearse Park, 2pm
Starlights (Wexford) v Simonstown Gaels (Meath), Innovate Wexford Park, 2pm

Munster club SFC semi-finals
Dr Crokes (Kerry) v Kilmurry-Ibrickane (Clare), Dr Crokes GAA, 2pm
Nemo Rangers (Cork) v Adare (Limerick), Mallow, 2:45pm

Ulster club SFC semi-finals
Derrygonnelly (Fermanagh) v Cavan Gaels (Cavan), Clones, 2pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – OHL Classic at Mayakoba, El Camaleon GC, Mexico, Nov 9-12

PGA European Tour – Nedbank Golf Challenge, Gary Player CC, South Africa, Nov 9-12

USLPGA Tour – Blue Bay LPGA, Jian Lake Blue Bay Golf Course, China, Nov 8-11

USPGA Champions Tour – Charles Schwab Cup Championship, Phoenix CC, Japan, Nov 10-12

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are nine NHL matches today, with start times ranging from midnight to 3am– i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live:

Washington Capitals @ Buffalo Sabres, midnight, eir Sport 2

Los Angeles Kings @ Anaheim Ducks, 3:00am, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Friday 10 November

Rugby League World Cup – Fiji v Italy, 8:40am

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Saturday 11 November

Internationals – Italy v Fiji, 2pm – Scotland v Samoa, 2:30pm – England v Argentina, 3pm – Wales v Australia, 5:15pm – Ireland v South Africa, 5:30pm – France v New Zealand, 7:45pm

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

Champion Of Champions, Ricoh Arena, Coventry, day two, 12:45pm and 6:45pm, ITV4/eir Sport 1

Followed by:

Shanghai Masters, China, November 13-18

————————————————————–

TENNIS

Next up:

Federations Cup World Group Final, November 11-12

Barclays ATP World Tour Finals, London, England, November 12-19

Davis Cup World Group Final, November 24-26

Monday 6 November 2017

Posted on November 06, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Monday 6 November 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Monday Nov 6

The FA Cup 2nd Round Draw takes place on BBC Two at 7pm tonight

FA Cup First Round – Chorley v Fleetwood Town, 7:45pm, BT Sport 1

Northern Ireland Premiership – Glentoran v Ballymena Utd, 7:45pm, Sky Sports Football

A-League – Melbourne Victory v Western Sydney Wanderers, 8:50am, BT Sport 3

Bundesliga 2 – Nurnberg v FC Ingolstadt 04, 7:30pm

Football2017DblTheOdds11thNov

————————————————————-

HORSERACING

The Monday line-up is:

Southwell, 1pm – Seven race National Hunt card which begins with a Class 5 Handicap Chase and ends with a National Hunt Flat Race (Bumper) over just short of two miles (4pm). Jockeys’ riding on the card include Richard Johnson, Noel Fehily, Aidan Coleman and Nico de Boinville

Kempton, 1:20pm –  Seven race flat card on the all-weather featuring the Listed Floodlit Stakes over 1m 3f (2:50pm) multiple group race winner Western Hymn will bidding to repeat his success in this race from last year.  Also on the card is the Class 2 London Middle Distance Series Final Handicap (3:20pm) in which the Roger Charlton trained Ply will be to complete a hat-trick of recent course wins.

Plumpton, 1:40pm – Six race National Hunt Card with field sizes of 9-10-7-8-9 and 8. The card will begin with a Maiden Hurdle over just short of two miles and will end with a Handicap Hurdle for conditional jockeys’ over 2m 4f. Unbeaten in four starts since joining Seamus Mullins, Plantagenet makes its debut over fences in a Class 4 Handicap Chase (2:40pm)

The Emirates Melbourne Cup – the race that stops a nation – will be run at Flemington in Australia at 4am (i.e. early on Tuesday morning)

They also race in India at Hyderabad (10:15am), in France at Fontaineble (11:55am), later in the shops it is Club Hipico (5:30pm) in Chile and Philadelphia (5:25pm) in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Finger Lakes, 5:15pm, Laurel Park, 5:30pm, Mahoning Valley, 5:45pm, Zia Park, 7:10pm, and Turf Paradise, 7:55pm

The South African meeting is Flamingo Park (10:20am)

Screen Shot 2017-11-06 at 10.50.33 AM

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Monday line-up is as follows:

11:03am – PERRY BARR

11:11am – SWINDON

2:08pm – MONMORE

2:18pm – SHEFFIELD

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – ROMFORD

6:59pm – YOUGHAL

The next live Sky meeting is the William Hill St Leger meeting at Perry Barr on Wednesday November 8th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

The last game of Week 9

Monday November 6 –   Detroit Lions @ Green Bay Packers, 1:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning, Sky Sports Main Event/Action

————————————————————–

BASKETBALL

There are six NBA matches today, with start times ranging from midnight to 2:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Live:

No games scheduled as live

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Sun Nov 12 –

Daniel Jacobs v Luis Aria, 12 Rounds Middleweight

Jarrell Miller v Mariusz Wach, 10 Rounds Heavyweight

Conor Benn v TBC,

Nassau Coliseum, Uniondale, New York, 3am, Sky Sports Main Event/Action, i.e. late Saturday night/early Sunday morning

————————————————————–

CRICKET

Next-Up:

Monday Nov 6

New Zealand Plunket Shield – Auckland v Otago, 9:30pm – Canterbury v Central Districts, 9:30pm – Northern Districts v Wellington, 9:30pm

Tuesday Nov 7

Domestic First Class Multi-Day Match – Cricket Australia XI v England, 3:30am – i.e. late Tuesday night/early Weds morning

International T20 – India v New Zealand, 1:30pm

———————-—————————————

CYCLING

TBC

————————————————————-

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

PDC Grand Slam of Darts, Civic Hall Wolverhampton, November 11-19

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Brazilian Grand Prix, in Sao Paulo, which runs from November 10-12

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Sunday 12 November

International Rules Series first test
Australia v Ireland, Adelaide Oval, 5am

Connacht club SFC semi-finals
Castlebar Mitchels (Mayo) or Mohill (Leitrim) v Tourlestrane (Sligo), MacHale Park or Pairc Sean MacDiarmada, TBC
Corofin (Galway) v St Brigid’s (Roscommon), Galway venue, TBC

Leinster club SFC quarter-finals
Rathnew (Wicklow) v St Vincent’s (Dublin), TBC, TBC
Portlaoise (Laois) v Moorefield (Kildare), TBC, TBC
Mullinalaghta (Longford) St Loman’s (Westmeath), TBC, TBC
Starlights v Simonstown Gaels (Meath), TBC, TBC

Munster club SFC semi-finals
Dr Crokes (Kerry) v Kilmurry-Ibrickane (Clare), Kerry venue, TBC
Nemo Rangers (Cork) v Adare (Limerick), Cork venue, TBC

Ulster club SFC semi-finals
Slaughtneil (Derry) v Kilcar (Donegal), TBC, TBC
Derrygonnelly (Fermanagh) v Cavan Gaels (Cavan), TBC, TBC

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – OHL Classic at Mayakoba, El Camaleon GC, Mexico, Nov 9-12

PGA European Tour – Nedbank Golf Challenge, Gary Player CC, South Africa, Nov 9-12

USLPGA Tour – Blue Bay LPGA, Jian Lake Blue Bay Golf Course, China, Nov 8-11

USPGA Champions Tour – Charles Schwab Cup Championship, Phoenix CC, Japan, Nov 10-12

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are six NHL matches today, with start times ranging from midnight to 3am– i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Live:

Columbus Blue Jackets @ New York Rangers, midnight, eir Sport 1

Minnesota Wild @ Boston Bruins, midnight, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Friday 10 November

Rugby League World Cup – Fiji v Italy, 8:40am

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Saturday 11 November

Internationals – Italy v Fiji, 2pm – Scotland v Samoa, 2:30pm – England v Argentina, 3pm – Wales v Australia, 5:15pm – Ireland v South Africa, 5:30pm – France v New Zealand, 7:45pm

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

Champion Of Champions, Ricoh Arena, Coventry, day-one, 12:45pm and 6:45pm, ITV4/eir Sport 1

Followed by:

Shanghai Masters, China, November 13-18

————————————————————–

TENNIS

Next up:

Federations Cup World Group Final, November 11-12

Barclays ATP World Tour Finals, London, England, November 12-19

Davis Cup World Group Final, November 24-26

Sunday 5 November 2017

Posted on November 05, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Sunday 5 November 2017

————————————————————–

FOOTBALL

FAI Cup Final – Cork City v Dundalk, live from the Aviva Stadium, 3:15pm, RTE 2

Premier League – Tottenham Hotspur v Crystal Palace, 12pm, BT Sport 1 – Man City v Arsenal, 2:15pm, Sky Sports Main Event – Chelsea v Man Utd, 4:30pm, Sky Sports Main Event – Everton v Watford, 4:30pm

Championship – Middlesbrough v Sunderland, 12:15pm, Sky Sports Football

FA Cup – eight games, all at 2pm

Scottish Premiership – Hearts v Kilmarnock, 3pm

La Liga – Levante v Girona, 11am – Celta Vigo v Athletiv Bilbao, 3:15pm, Sky Sports Football – Real Sociedad v Eibar, 5:30pm, Sky Sports Football – Malaga v Celta Vigo, 5:30pm- Real Madrid v Las Palmas, 7:45pm, Sky Sports Football

Serie A – Inter Milan v Torino, 11:30am, BT Sport 2, then five games at 2pm, including Fiorentina v Roma, BT Sport 3, plus Atalanta v Spal, 5pm BT Sport 2, Sassuolo v AC Milan, 7:45pm, BT Sport 1

Bundesliga – Cologne v Hoffenheim, 2:30pm, BT Sport 1 – Wolfsburg v Hertha Berlin, 5pm, BT Sport 1

Ligue 1 – Nice v Dijon, 2pm BT Sport ESPN – Marseille v Caen, 4pm, BT Sport 3 – St Etienne v Lyon, 8pm, BT Sport 2

Eredivisie – ADO Den Haag v Feyenoord, 11:30am, Sky Sports Football Red Button – Two games 1:30pm – PSV Eindhoven v FC Twente, 3:45pm, Sky Sports Football Red Button

Belgian First Division – Antwerp v Charleroi, 1:30pm, Anderlecht v Club Brugge, 5pm and KV Oostende v Zulte-Waregem, 7pm

Portuguese Primeira Liga – Feirense v Maritimo, 4pm – GD Chaves v Pacos-Ferreira, 4pm – Vitoria de Guimaraes v Benfica, 6pm and Sporting Lisbon v Benfica, 8:15pm

A-League – Brisbane Roar v Central Coast Mariners, 6am, BT Sport 3

Chinese Super League – eight games, all at 7am

Brazil – Corinthians v Palmeiras, 7pm, BT Sport ESPN

————————————————————-

HORSERACING

The Sunday line-up is:

Naas, 12:20pm – a flat card that features the €100,000 Naas November Handicap and the €45,000 Listed Finale Stakes as the curtain comes down on the turf flat season in Ireland; many congratulations to champion owners, Coolmore, champion trainer, Aidan O’Brien, and champion jockey, Colin Keane, who has won the title for the first time; going into the final day, Oisin Orr leads Killian Leonard at the top of the apprentice championship

Huntingdon, 12:40pm – a six-race card, with field-sizes of 7-9-6-7-5 and 11; Cheltenham Festival winner Willoughby Court makes his chasing debut in the novice contest at 2:50pm; jockeys in action include David Bass, Tom Scudamore, Wayne Hutchinson, Jamie Moore, Tom O’Brien, Nico de Boinville, Leighton Aspell, Paddy Brennan and Johnny Burke

Carlisle, 12:55pm – a seven-race card that features the £25,000 Cumberland Handicap Chase (2:30pm), a £25,000 Listed handicap hurdle (3:05pm) and, the main event, the £30,000 Listed Colin Parker Memorial Intermediate Chase (3:35pm); field-sizes are 12-13-12-15-9-4 and 11; jockeys in action include Richard Johnson, Brian Hughes, Daryl Jacob, Noel Fehily, Danny Cook, Derek Fox, Sam Twiston-Davies and Aidan Coleman

Cork, 1:05pm – A seven-race National Hunt card which includes a €40,000 Grade 3 novice chase (2m4f), a €40,000 Listed novice hurdle (3 miles) and the €50,000 Cork Grand National

In Germany at Krefeld, there are Group 3 races at 12:30pm (for 2yos, 1m110y) and 1:40pm (3yo+, turf, 1m2f55y)

They also race in India at Hyderabad (10:15am), in Germany at Krefeld (11am) and in France at Auteuil(midday); later in the shops it is Philadelphia (5:25pm) in the USA and Monterrico (6:30pm) in Peru

At Auteuil in France, the card includes a Listed chase (12:30pm), the Grade 1 Cambaceres Hurdle(1pm), the Grade 1 Maurice Gillois Chase (1:35pm), the Grade 1 Haye Jousselin Chase (2:50pm) and a Listed hurdle at 3:25pm

The Turf TV USA/Canada line-up is: Aqueduct, 5:20pm, Laurel Park, 5:30pm, Gulfstream Park West, 5:35pm, Turf Paradise, 7:55pm, Del Mar, 8:30pm, and Golden Gate Fields, 8:45pm

The South African meeting is Greyville (10:45am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Sunday line-up is as follows:

11:03am – BELLE VUE

11:11am – HOVE

2:06pm – PERRY BARR

2:12pm – KINSLEY

3:18pm – MULLINGAR

6:04pm – POOLE

6:11pm – CENTRAL PARK

The next live Sky meeting is the William Hill St Leger meeting at Perry Barr on Wednesday November 8th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 9 continues on Sunday November 5 – Eleven games with start times ranging from 6pm to 1:30am i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live games to be confirmed, scheduled for 5:30pm and 9pm, Sky Sports Main Event

Miami Dolphins v Oakland Raiders, 1:30am, Sky Sports Main Event

————————————————————–

BASKETBALL

There are 10 NBA matches today, with start times ranging from 8pm to 2:30am – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live:

Miami Heat @ Los Angeles Clippers, 8:30pm, BT Sport 3

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

————————————————————–

CRICKET

Next-Up:

Monday Nov 6 New Zealand Plunket Shield – Auckland v Otago, 9:30pm – Canterbury v Central Districts, 9:30pm – <b?northern districts=”” v=”” wellington<=”” b=””>, 9:30pm

———————-—————————————

CYCLING

Tour of Hainan, coverage of the ninth and final stage, a 154.7km journey from Lingshui to Wanning Xinglong  in China, 5:30am, Eurosport 2, i.e. late Saturday night/early Sunday morning

————————————————————-

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

Nov 3 – Nov 5 – Ladbrokes World Series of Darts Finals, Braehead Arena, Glasgow, final day,  12:45pm and 7pm, ITV4/eir Sport 1

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Brazilian Grand Prix, in Sao Paulo, which runs from November 10-12

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – Shriners Hospitals for Children Open, Las Vegas, NV, USA, Nov 2-5, day four, 8:30pm, Sky Sports The Open

PGA European Tour – Turkish Airlines Open, Regnum Carya Golf Resort, Anyalya, Turkey, Nov 2-5, day four, 8:30am, Sky Sports Main Event/The Open

USLPGA Tour – Toto Japan Classic, Ibaraki, Japan, Nov 2-5, day four

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are 4 NHL matches today, with start times of 9pm and 2:30am– i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live:

Edmonton Oilers @ Chicago Blackhawks, midnight, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Rugby League World Cup – Italy v USA, 6am – Papua New Guinea v Ireland, 6am, eir Sport 2 – Fiji v Wales, 8:30am, eir Sport 2

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Anglo-Welsh Cup – Saracens v Harlequins, 3pm, BT Sport 2

Top 14 – Brive v Stade Francais, 11:30am – Montpellier v Clermont Auvergne, 3:50pm, Sky Sports Arena

————————————————————-

SNOOKER

Under way is the International Championship in Daqing, China, running from October 29th to November 5th – final day is live on Eurosport 1 at 6am and 11:30am

————————————————————–

TENNIS

ATP Rolex Paris Masters, Paris, France Oct 30 to Nov 6, day six (-finals), 11am and 2pm Sky Sports action

WTA Elite Trophy, Zhuhai, China, Oct 30 to Nov 5, day five action is live on BT Sport 1 at 5:30am, 8am

Saturday 4 November 2017

Posted on November 04, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Saturday 4 November 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Premier League – Stoke City v Leicester City, 12:30pm Sky Sports Football, then four games at 3pm including Newcastle v Bournemouth, Sky Sports Ireland, followed by West Ham Utd v Liverpool, 5:30pm, BT Sport 1

FA Cup – 28 games, all at 3pm, except for Shaw Lane Aquaforce v Mansfield Town, 12:30pm, BT Sport 1 and Newport County AFC v Walsall, 5:15pm. Luton Town v Portsmouth, 3pm, eir Sport 1

Championship – One game at 12pm, Bristol City v Cardiff City, then eight games at 3pm and Brentford v Leeds Utd, 5:30pm, Sky Sports Football

National League – Eastleigh v Chester FC, 3pm

National League North – eight games, all at 3pm

National League South – eight games, all at 3pm

Scottish Premiership – St Johnstone v Celtic, 12:30pm, Sky Sports Football, then four games at 3pm

Scottish Championship – Five games getting underway 3pm

Scottish League One – Five games getting underway 3pm

Scottish League Two – Five games getting underway 3pm

Northern Irish Premiership – five games, all at 3pm

La Liga – Valencia v Leganes, 12pm – Deportivo La Coruna v Atletico Madrid, 3:15pm – Alaves v Espanyol, 5:30pm, Sky Sports Mix – Barcelona v Sevilla, 7:45pm

Bundesliga – Five games at 2:30pm plus Borussia Dortmund v Bayern Munich, 5:30pm, BT Sport 2

Serie A – Bologna v Crotone, 5pm – Genoa v Sampdoria, 7:45pm, BT Sport 2

Ligue 1 – Angers v Paris Saint-Germain, 4pm, and five games kicking off at 7pm, including Monaco v Guingamp, BT Sport 3

A-League – Newcastle Jets v Wellington Phoenix, 8:50am, BT Sport 2 – Perth Glory v Adelaide United, 11am, BT Sport 2

Belgian First Division – one game at 5pm, two at 7pm and one at 7:30pm

Eredivisie – One game at 5:30pm, two at 6:45pm and one at 7:45pm

Portuguese Primeira Liga – Moreirense v Portimonense, 4pm – Tondela v Boavista, 4pm – Estoril v Rio Ave, 6:15pm – FC Porto v Belenenses, 8:30pm

Chinese Super League – eight games, all at 7am, including Ghangzhou Evergrande v Tianjiin Quanjian, 7am, Sky Sports Football

MLS – four games, with start times of 00:01am, 1am, 1:01am and 2am

PremierLeagueLiveDouble1 Live@530pm1 Football2017DblTheOdds4th5thNov

————————————————————–

HORSERACING

The Saturday line-up is:

Newmarket, 12:05pm – There are two £37,000 Listed races on the eight-race card, plus a third valued at £30,000; jockeys in action include Pat Smullen, Fran Berry, Jim Crowley, Richard Kingscote, Rob Havlin, Tony Hamilton, Adam Kirby and Sean Levey; Ireland’s Joseph O’Brien runs Shalailah (Pat Smullen) and Damselfly (Jimmy Quinn) in the Listed contest at 2:20pm

Ascot, 12:40pm – The track’s first jumping meeting of the season, with the feature being the £100,000 Grade 3 Sodexo Gold Cup Handicap Chase; there are also two £60,000 Listed races on the card

Wetherby, 12:20pm – The card features the £100,000 Grade 2 Charlie Hall Chase and the £40,000 Grade 2 West Yorkshire Hurdle; also on the card is a £22,000 Listed mares’ hurdle

Ayr, 12:25pm – The feature race is the £30,000 Tenent’s Cup Scottish Champion Hurdle Trial Handicap Hurdle; also on the card are two £18,000 handicap chases and an £18,000 handicap hurdle

Down Royal, – 12:45pm – A seven-race National Hunt card which includes the €140,000 Grade 1 JNwine.com Champion Steeplechase, the €50,000 Grade 2 MyCarNeedsA.com ‘Chase and the €50,000 Billecart Salmon Handicap Hurdle (Grade B)

Newcastle, 3:25pm – Eight races, consisting of (in this order) a 3yo+ 1m4f98y maiden, a nursery, a 2yo median auction stakes race, four handicaps and a3yo+ 6f maiden; field-sizes are 7-10-11-13-14-14-14 and 5

It is Breeders’ Cup  day at Del Mar in California, the card containing nine Grade 1 races, which are the 14 Hands Winery Breeders’ Cup Juvenile Fillies (7pm), the Breeders’ Cup Turf Sprint (7:37pm), the Breeders’ Cup Filly & Mare Sprint (8:14pm), the Breeders’ Cup Filly & Mare Turf (9pm), the Twinspires Breeders’ Cup Sprint (9:37pm), the Breeders’ Cup Mile (10:19pm), the Longines Breeders’ Cup Turf (11:37pm) and the Breeders’ Cup Classic (12:35am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning)

The second and final day of the Breeders’ Cup meeting at Del Mar Thoroughbred Club in California will be live from 11:30pm on Sky Sports Arena. (The meeting is live on At The Races and Racing UK.)

At Auteuil in France, the Grade 1 Grand Prix d’Automne (Hurdle) is due off at 2:45pm. The Nick Williams-trained Agrapart (Lizzie Kelly) has been entered for a contest that carries a first prize of £142,308

At Flemington in Australia, the Group 1 Coolmore Stud Stakes (3yo, 6f) is due off at 3:25pm

They also race in India at Kolkata (10:30am), in France at Auteuil (12:30pm), later in the shops it is San Isidro (5:10pm) in Chile and Philadelphia (4:55pm) in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Gulfstream, 4pm, Aquaduct, 4:15pm,  Del Mar, 6:10pm, Turf Paradise, 6:35pm, Golden Gate Fields, 6:40pm,  and Hawthorne, 7:45pm

The South African meeting are Kenilworth (10:25am) and Turffontein (10:40am)

BreedersCupHotPot BreedersCup2017Screen

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Saturday line-up is as follows:

10:03am – TRALEE

10:06am – TOWCESTER

10:31am – ROMFORD

10:38am – CRAYFORD

2:24pm – NEWCASTLE

6:28pm – CENTRAL PARK

6:33pm – MONMORE

6:39pm – SUNDERLAND

The next live Sky meeting is the William Hill St Leger meeting at Perry Barr on Wednesday November 8th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 9 continues on Sunday November 5 – Eleven games with start times ranging from 6pm to 1:30am i.e. late Sunday night/early Monday morning

————————————————————–

BASEBALL

TBC

————————————————————–

BASKETBALL

There are 5 NBA matches today, with start times ranging from 7:30pm to 1am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live:

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday November 4

Deontay Wilder v Bermane Stiverne, WBC Heavyweight Champion Deontay Wilder faces Bermane Stiverne for the second time in his career. Stiverne was outclassed by Wilder back in 2015 but is the only man to go the distance with the unbeaten American in his career so far.

Dmitry Bivol v Trent Broadhurst, – Coverage of the WBA World Light-Heavyweight title bout and the undercard live from Salle des Etoiles in Monaco, 7:40pm, Sky Sports Main Event

UFC

Michael Bisping v George St-Pierre – Coverage of the UFC Middleweight title bout at Madison Square Garden, 2am BT Sport 2 – undercard live from midnight on BT Sport 2

————————————————————–

CRICKET

Next-Up:

Saturday Nov 4

International T20 – India v New Zealand, 1:30pm, Sky Sports Cricket

———————-—————————————

CYCLING

Tour of Hainan, coverage of the stage eight, a 188.8km journey from Wuzhishan to Lingshui  in China, 5:30am, Eurosport 2, i.e. late  Friday night/early Saturday morning

————————————————————-

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

Nov 3 – Nov 5 – Ladbrokes World Series of Darts Finals, Braehead Arena, Glasgow, 7pm, ITV4/eir Sport 1

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Brazilian Grand Prix, in Sao Paulo, which runs from November 10-12

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – Shriners Hospitals for Children Open, Las Vegas, NV, USA, Nov 2-5, day three, 8:30pm, Sky Sports The Open

PGA European Tour – Turkish Airlines Open, Regnum Carya Golf Resort, Anyalya, Turkey, Nov 2-5, day three, 9am, Sky Sports Main Event/The Open

Ladies European Tour – Fatima Bint Mubarak Ladies Open, Saadiyat Beach Golf Club, Weds Nov 01 to Sat Nov 04, day four, 9am, Sky Sports Mix

USLPGA Tour – Toto Japan Classic, Ibaraki, Japan, Nov 2-5, day three

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are 13 NHL matches today, with start times of 7pm and 3:30am– i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live:

Ottawa Senators v Vegas Golden Knights, 6pm, eir Sport 2

Winnipeg Jets v Montreal Canadiens, 11pm, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Saturday 4 November

Rugby League World Cup – New Zealand v Scotland, 4am – Samoa v Tonga, 6:30am, eir Sport 2 – England v Lebanon, 9am, BBC 2/ eir Sport 2

Sunday 5 November

Rugby League World Cup – Italy v USA, 6am – Papua New Guinea v Ireland, 6am – Fiji v Wales, 8:30am

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Saturday 4 November

Anglo-Welsh Cup – Exeter v Northampton – Leicester Tigers v Gloucester, BT Sport 2 – London Irishv Bath – Wasps v Newcastle Falcons – all at 3pm

Pro14 – Southern Kings v Ulster, 1pm, BBC 2 – Edinburgh v Ospreys, 5:30pm, Sky Sports Arena – Cardiff Blues v Zebre, 7:35pm – Connacht v Cheetahs, 7:35pm

International Match – Japan v Australia, 5:40am – Barbarians v New Zealand, 3pm, Sky Sports Main Event

French Top 14 – Toulouse v Bordeaux –Begles, 1:45pm – Three games at 5pm and Agen v Toulon, 7:45pm, Sky Sports Arena

Sunday 5 November

Anglo-Welsh Cup – Saracens v Harlequins, 3pm

Top 14 – Brive v Stade Francais, 11:30am – Montpellier v Clermont Auvergne, 3:50pm, Sky Sports Arena

————————————————————-

SNOOKER

Under way is the International Championship in Daqing, China, running from October 29th to November 5th – day 7 is live on Eurosport 1 at 6am and 11:30am

————————————————————–

TENNIS

ATP Rolex Paris Masters, Paris, France Oct 30 to Nov 6, day six (1/2-finals), 1pm Sky Sports Arena

WTA Elite Trophy, Zhuhai, China, Oct 30 to Nov 5, day five action is live on BT Sport 3 at 8:30am and 11am

Friday 3 November 2017

Posted on November 03, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Friday 3 November 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Friday Nov 03

Championship – Wolves v Fulham, 7:45pm, Sky Sports Football/Main Event

FA Cup – three games, all at 7:45pm – Notts Co v Bristol Rovers  Port Vale v Oxford Utd  Hyde v MK Dons, BBC Two

La Liga – Real Betis v Getafe, 8pm, Sky Sports Mix

Bundesliga – Eintracht Frankfurt v Werder Bremen, 7:30pm, BT Sport 1

Ligue 1 – Rennes v Bordeaux, 7:45pm, BT Sport 2

Eredivisie – Sparta Rotterdam v Heerenveen, 7pm

Portuguese Primeira Liga – Vitoria Futebol Clube Setubal v Desportivo Aves, 8:30pm

Belgian First Division – AA Gent v Standard Liege, 7:30pm

A-League – Melbourne City v Sydney FC, 9:50am, BT Sport 1

FridaysLiveTVDouble1x1 PickUpBumperCoupon

————————————————————–

HORSERACING

The Friday line-up is:

Newmarket, 12:35pm – A seven-race card; the feature is the £30,000 Listed Irish Stallion Farms EBF “Bosra Sham” Fillies’ Stakes (1:45pm), in which Ireland is represented by Willie McCreery’s Albamanova (Billy Lee) and Michael O’Callaghan’s Aurora Eclipse (Leigh Roche); jockeys in action include Jim Crowley, James Doyle and Paul Hanagan

Down Royal, 12:40pm – A seven-race National Hunt card which features the €50,000 Grade 2 WKD Hurdle (1:50pm), in which Willie Mullins runs Coquin Mains and Melon and Gordon Elliott runs Mick Jazz and Wakea, and the €35,000 Grade 3 Lough Construction Ltd. Irish EBF Mares’ Novice Hurdle (1:15pm), in which the Willie Mullins-trained Mystic Theatre will be bidding to make it six wins in a row this year; jockeys in action include Bryan Cooper, Mark Walsh, Davy Russell, Robbie Power, Ruby Walsh and Paul Townend

Wetherby, 12:50pm – A six-race National Hunt card, with the feature being a £27,500 Listed handicap chase (2:35pm); the card also contains a £20,000 Listed juvenile hurdle (2pm); the card starts with a conditional jockeys’ handicap hurdle; field-sizes are 13-3-4-7-8 and 14; jockeys in action include Harry Skelton, Brian Hughes, Sam Twiston-Davies, Tom Scudamore, Noel Fehily, Danny Cook, Paddy Brennan and Daryl Jacob

Uttoxeter, 1pm – A six-race National Hunt card, with field-sizes of 12-14-13-5-8 and 7; Barry Geraghty takes four rides on the card, three of them for his boss, JP McManus; other jockeys riding on the card include Richard Johnson, Aidan Coleman, Johnny Burke and Aidan Coleman; Hurricane Fly’s half-brother, Who’s My Jockey, runs in the novices’ hurdle at 1:35pm

Dundalk, 5:30pm – An eight-race card with the maximum 14 declared for each race except the opener (7), the 2yo maiden; champion-jockey elect Colin Keane has six rides as he bids to get the three winners he needs to reach the 100-winner mark for the season; after today, the only remaining flat meeting this season will be Naas on Sunday

Newcastle, 5:45pm – An eight-race card on the all-weather which begins with an apprentice handicap and contains four other handicaps plus two 2yo contests and a 3yo+ one-mile maiden; field-sizes are 14-13-9-11-14-14-11 and 9

They also race in the UAE at Jebel Ali (10:15am); later in the shops it is Woodbine (5pm) in Canada and Club Hipico (5:30pm) in Chile

The Turf TV USA/Canada line-up is: Aqueduct, 4:20pm, Gulfstream Park West, 4:35pm, Del Mar, 6:25pm, Golden Gate Fields, 7:16pm, Hawthorne, 7:40pm, and Turf Paradise, 7:55pm

The Del Mar card includes four Breeders’ Cup Grade 1 races – the Breeders’ Cup Juvenile Turf(9:25pm), the Las Vegas Breeders’ Cup Dirt Mile (10:05pm), the Breeders’ Cup Juvenile Turf(10:50pm) and the Longines Breeders’ Cup Distaff (11:35pm)

The South African meetings are Fairview (10:35am) and Greyville (3:05pm)

BreedersCup2017Screen

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:31am – KINSLEY

10:38am – SWINDON

2:08pm – HOVE

2:18pm – MONMORE

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – CRAYFORD

6:39pm – SHEFFIELD

The next live Sky meeting is the William Hill St Leger meeting at Perry Barr on Wednesday November 8th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 9 continues on Sunday November 5 – Eleven games with start times ranging from 6pm to 1:30am i.e. late Sunday night/early Monday morning

COLLEGE FOOTBALL

Memphis Tigers @ Tulsa Golden Hurricanes, midnight, BT Sport 1

————————————————————–

BASEBALL

Many congratulations to Houston Astros, the World Series champions for 2017

————————————————————–

BASKETBALL

There are 12 NBA matches today, with start times ranging from 11pm to 2:30am – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live:

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday November 4

Deontay Wilder v Bermane Stiverne, WBC Heavyweight Champion Deontay Wilder faces Bermane Stiverne for the second time in his career. Stiverne was outclassed by Wilder back in 2015 but is the only man to go the distance with the unbeaten American in his career so far.

Dmitry Bivol v Trent Broadhurst, – Coverage of the WBA World Light-Heavyweight title bout and the undercard live from Salle des Etoiles in Monaco, 7:40pm, Sky Sports Main Event

UFC

Michael Bisping v George St-Pierre – Coverage of the UFC Middleweight title bout at Madison Square Garden, 2am BT Sport 2 – undercard live from midnight on BT Sport 2

————————————————————–

CFL

Montreal Alouettes @ Hamilton Tiger-Cats, 11pm, BT Sport 3

Winnipeg Blue Bombers @ Calgary Stampeders, 1:30am, BT Sport 2

————————————————————–

CRICKET

Next-Up:

Saturday Nov 4

International T20 – India v New Zealand, 1:30pm

———————-—————————————

CYCLING

Tour of Hainan, coverage of the seven stage, a 166km journey from Sanya to Wuzhishan in China, 5:30am, Eurosport 2, i.e. late Thurs night/early Fri morning

————————————————————-

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

Nov 3 – Nov 5 – Ladbrokes World Series of Darts Finals, Braehead Arena, Glasgow, 7pm, ITV4/eir Sport 1

WorldSeriesofDartsFriHotpot

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Brazilian Grand Prix, in Sao Paulo, which runs from November 10-12

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – Shriners Hospitals for Children Open, Las Vegas, NV, USA, Nov 2-5, day two, 8:30pm, Sky Sports Main Event and 8:30pm, Sky Sports The Open

PGA European Tour – Turkish Airlines Open, Regnum Carya Golf Resort, Anyalya, Turkey, Nov 2-5, day two, 9am, Sky Sports Main Event/The Open

Ladies European Tour – Fatima Bint Mubarak Ladies Open, Saadiyat Beach Golf Club, Weds Nov 01 to Sat Nov 04, day three, 9am, Sky Sports Mix

USLPGA Tour – Toto Japan Classic, Ibaraki, Japan, Nov 2-5, day two

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are two NHL matches today, with start times of 2am and 3am on Saturday – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live:

New Jersey Devils @ Edmonton Oilers, 1am, eir Sport 2, i.e. late Friday night/early Saturday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Friday 3 November

Rugby League World Cup – Australia v France, 9am, eir Sport 2

Saturday 4 November

Rugby League World Cup – New Zealand v Scotland, 4am – Samoa v Tonga, 6:30am – England v Lebanon, 9am

Sunday 5 November

Rugby League World Cup – Italy v USA, 6am – Papua New Guinea v Ireland, 6am – Fiji v Wales, 8:30am

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Friday 3 November

Anglo-Welsh Cup – Worcester v Sale Sharks, 7:45pm

Pro14 – Glasgow Warriors v Leinster – Munster v Dragons – Scarlets v Benetton Rugby – All 7:35pm

There are more fixtures on Saturday and Sunday (see the Upcoming Sport file)

Pro14HcapDouble

————————————————————-

SNOOKER

Under way is the International Championship in Daqing, China, running from October 29th to November 5th – day 6 is live on Eurosport 1 at 6am and 11:30am

————————————————————–

TENNIS

ATP Rolex Paris Masters, Paris, France Oct 30 to Nov 6, day five (1/4-finals), 2pm, Sky Sports Main Event and 1pm & 6:30pm, Sky Sports Arena

WTA Elite Trophy, Zhuhai, China, Oct 30 to Nov 5, day four’s action is live on BT Sport 1 at 7am

Credit card and deposit accounts welcome.
All major debit/credit cards accepted in store or by phone.