Menu
Carnew: (053) 9426410
Shillelagh: (053) 9429863
Phone:
1890 429 863

Sports Preview

Wednesday 22 November 2017

Posted on November 22, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Wednesday 22 November 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Wednesday Nov 22

Champions League – CSKA Moscow v Benfica, 5pm, eir Sport 1 and BT Sport 3 – Qarabag FK v Chelsea, 5pm, eir Sport 2 and BT Sport 2 – Anderlecht v Bayern Munich, 7:45pm – Atletico Madrid v Roma, 7:45pm – Basel v Man Utd, 7:45pm, BT Sport 2 – Juventus v Barcelona, 7:45pm, RTE2 – Paris Saint-Germain v Celtic, 7:45pm, eir Sport 1 and BT Sport 3 – Sporting Lisbon v Olympiakos, 7:45pm

There is also a game scheduled to be live on eir Sport 2 at 7:45pm

Championship – Ipswich Town v Sheffield Weds, 7:45pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Football – Middlesbrough v Birmingham City, 7:45pm – Wolves v Leeds Utd, 7:45pm

UEFA Youth League, Under-19s – PSG v Celtic, 1pm, BT Sport 3

Football2017DblTheOdds21st22nd23rdNov WednesdaysHotShotsTreble

————————————————————-

HORSERACING

The Wednesday line-up is:

Hexham, 12:25pm – A seven-race card, with field-sizes of 5-7-11-6-10-3 and 13; jockeys in action include Brian Hughes, Danny Cook, Henry Brooke and Derek Fox; a runner from Ireland is Mark McNiff’s Corskeagh Express (2pm, Derek Fox) who travels over from his Co. Sligo yard

Warwick, 12:35pm – A seven-race card, where the feature race is the £15,000 Novices’ Chase (2:10) and has only attracted two runners, Sceau Royal (Alan King/Daryl Jacob) and San Pedro De Senam (Gary Moore/Joshua Moore), field-sizes are 12-11-7-2-8-6 and 12. Top jockeys in action include Noel Fehily, Adrian Heskin, Will Kennedy, Daryl Jacob, Harry Skelton, Leighton Aspell, Wayne Hutchinson, Tom O’Brien and James Bowen to name just a few

Chepstow, 12:45pm – A seven-race card, where the field-sizes are 15-15-12-12-13-13 and 10, top jockeys in action include Richard Johnson, Harry Cobden, Tom Scudamore, Jamie Moore, Nick Scholfield, Bridget Andrews, Nico de Boinville, Sean Bowen, David Bass, Niall Madden, Andrew Thornton, Gavin Sheehan and Mitchell Bastyan to name just a few; the final race on the card is a handicap hurdle for conditional jockeys

Kempton, 4:10pm – An eight-race card consisting of, in this order, a 10f handicap, a nursery, two divisions of the Novice Stakes race, a Novice Median Auction Stakes race, a £40,000 Listed Race (a Fast-Track Qualifier), a £19,000 two-mile handicap and a 12f handicap; the Listed Race is due off at 6:40pm; jockeys in action on the card include Silvestre de Sousa, Fran Berry, Jim Crowley, Oisin Murphy, Adam Kirby, Luke Morris, Stevie Donohoe, Josephine Gordon, Rob Havlin, Sean Levey, Dougie Costello, Richard Kingscote, Jamie Spencer, Joe Fanning, Tony Piccone, Tony Hamilton and Kieran Shoemark

They also race in Germany at Dresden (10:30am) and in France at Auteuil (11:57am); later in the shops it is Valparaiso (6pm) in Chile

At Auteuil, there is a Listed Hurdle at 1:05pm (2m2f, for 4yos only)

The Turf TV USA line-up is: Finger Lakes, 5:15pm, Aqueduct, 5:20pm, Mahoning Valley, 5:45pm, and Delta Downs, 7:35pm

The South African meeting is Kenilworth (11:25am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Wednesday line-up is as follows:

11:03am – PERRY BARR

11:11am – NEWCASTLE

2:08pm – HOVE

2:18pm – BELLE VUE

6:28pm – SWINDON

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – SUNDERLAND

The next live meeting on Sky Sports – Sky Sports Arena HD from 7pm – will be the Colossus Bets TV Trophy meeting at Towcester on Wednesday November 29th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Next:

Week 12

Thursday November 23 (Thanksgiving in the USA) – Minnesota Vikings @ Detroit Lions, 5:30pm, Sky Sports Main Event – Los Angeles Chargers @ Dallas Cowboys, 9:30pm, Sky Sports Main Event – New York Giants @ Washington Redskins, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday November 26 – seven games at 6pm, two at 9:05pm, two at 9:25pm and Green Bay Packers @ Pittsburgh Steelers, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday November 27 – Houston Texans @ Baltimore Ravens, 1:30am, Sky Sports Main Event – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There are 14 NBA matches today, with start times ranging from midnight on Wednesday to 3:30am on Thursday – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live:

 Golden State Warriors @ Oklahoma City Thunder, 1am, BT Sport 2 – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live College Basketball

5pm, Tennessee Volunteers v Purdue Boilermakers, BT Sport ESPN

There is also live action scheduled on BT Sport ESPN at 10pm, 1am and 3:30am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

Wednesday Nov 22

Ashes Test Series, First Day – Australia v England, midnight on Wednesday, day one (of five) – live on BT Sport 1

Sheffield Shield – South Australia v Tasmania, midnight – Western Australia v Queensland, 2:30am

Ram Slam T20 Challenge – Dolphins v Warriors, 4pm, and Sky Sports Cricket and Sky Sports Main Event

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

The Mr Green Sport Players Championship Finals’ from Minehead, Nov 24-26, World No.1 Michael van Gerwen bids to win the tournament for a third successive year

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 race is the Abu Dhabi Grand Prix, at the Yas Marina Circuit, Abu Dhabi, the final race on the 2017 F1 Grand Prix season, November 24-26

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 25 November

Leinster club IFC final
Killanerin (Wexford) v Ballyboughal (Dublin), Innovate Wexford Park, 2pm

Ulster club JFC final
Belnaleck (Fermanagh) v Naomh Colmcille (Donegal), Healy Park, 7pm

All-Ireland club JHC quarter-final
Brother Pearses (Britain) v Fethard (Wexford), Ruislip, 2pm

 

Sunday 26 November

Ulster club SFC final
Slaughtneil (Derry) v Cavan Gaels (Cavan), Athletic Grounds, 3pm

Connacht club SFC final
Castlebar Mitchels (Mayo) v Corofin (Galway), Tuam Stadium, 2pm

Munster club SFC final
Nemo Rangers (Cork) v Dr Crokes (Kerry), Pairc Ui Rinn, 2pm

Leinster club SFC semi-finals
Rathnew (Wicklow) v Moorefield (Kildare), Aughrim, 2pm
St Loman’s (Westmeath) v Simonstown Gaels (Meath), Mullingar, 2pm

Munster club IFC final
An Ghaeltacht (Kerry) v St Senan’s (Limerick), Mallow, 2pm

Ulster club IFC final
Moy (Tyrone) v Rostrevor (Down), Athletic Grounds, 1pm

———————————————-

GOLF

HongKongOpen7Places

USPGA Tour – Hero World Challenge, Albany, New Providence – Thurs 30th Nov – Sunday 03rdDecember

PGA European Tour – UBS Hong Kong Open, Hong Kong GC, Fanling, Hong Kong, Thurs 23rd  Nov – Sunday 26th  – day one’s play is live on Sky Sports The Open at 4am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

USLPGA Tour – the next tournament will take place in 2018

USPGA Champions Tour – the next tournament will take place in 2018

Seniors Tour, Europe – the next tournament is the MCB Tour Championship, Mauritius, Dec 8-10

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are 15 NHL matches today – with start times ranging from midnight on Wednesday to 3:30am on Thursday – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live:

 New Jersey Devils v Boston Bruins, midnight on Wednesday, eir Sport 2

 Los Angeles Kings v Winnipeg Jets, 3:30am, eir Sport 2 – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Friday 24 November

Rugby League World Cup – Australia v Fiji, 9am

Saturday 25 November

Rugby League World Cup, semi-final – Tonga v England, 5am

——————————————————————

RUGBY UNION

Coming up…

Friday 24 November

Aviva Premiership – Newcastle v Gloucester, 7:45pm

Pro14 – Cheetahs v Edinburgh, 5:30pm – Ulster v Benetton, 705pm – Cardiff Blues v Connacht, 7:35pm – Leinster v Dragons, 7:35pm

Saturday 25 November

Aviva Premiership – Bath v Harlequins, 12:15pm – Leicester v Worcester, 3pm – Sale Sharks v Northampton, 5:30pm

Internationals – Italy v South Africa, 2pm – Scotland v Australia, 2:30pm – England v Samoa, 3pm – Wales v New Zealand, 5:15pm – Ireland v Argentina, 5:30pm – France v Japan, 7:45pm

Top 14 – Castres v Toulon, 1:45pm – SU Agen v Stade Francais, 5pm – Bordeaux-Begles v Brive, 5pm – Stade Rochelais v Section Paloise, 5pm – Oyonnax v Clermont Auvergne, 5pm

Sunday 26 November

Aviva Premiership – London Irish v Wasps, 3pm – Saracens v Exeter, 3pm

Pro14 – Ospreys v Glasgow, 1pm – Southern Kings v Scarlets, 1pm – Zebre v Munster, 1:30pm

Top 14 – Racing 92 v Montpellier, 11:30am – Olympique Lyon v Stade Toulouse, 3:50pm

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

The Northern Ireland Open, Belfast, November 20-26, day two, 12:45pm and 6:45pm, Eurosport 1

Then it is the:

Betway UK Championships, York, November 28 to December 10

————————————————————–

TENNIS

Next up:

Davis Cup World Group Final, November 24-26

————————————————————–

OTHER SPORT

Women’s Hockey World League Final – second quarter-final, 7am, BT Sport 2, with the third quarter-final on the same channel at 4:30am – i.e. early on Thursday morning

Tuesday 21 November 2017

Posted on November 21, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Tuesday 21 November 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Tuesday Nov 21      

Champions League – Besiktas v FC Porto, 5pm, eir Sport 1 and BT Sport 2 – Spartak Moscow v Maribor, 5pm, BT Sport 3 – Apoel Nicosia v Real Madrid, 7:45pm – Borussia Dortmund v Tottenham Hotspur, 7:45pm, TV3 and BT Sport 3 – Man City v Feyenoord, 7:45pm, eir Sport 1 and BT Sport ESPN – Monaco v RB Leipzig, 7:45pm – Napoli v Shakhtar Donetsk, 7:45pm – Sevilla v Liverpool, 7:45pm, BT Sport 2

There will also be a Champions League game live on eir Sport 2 at 7:45pm

Championship – nine games, all at 7:45pm, except for Bolton v Reading, 8pm

League One – 11 games, all at 7:45pm

League Two – 12 games, all at 7:45pm

Scottish Championship – Dunfermline v Morton, 7:45pm – Inverness CT v Brechin City, 7:45pm

A-League – FFA Cup finalSydney FC v Adelaide United, 8:30am, BT Sport 2

National League – 12 games, all at 7:45pm

National League North – two games, both at 7:45pm

National League South – five games, both at 7:45pm

Northern Ireland Premiership – Coleraine v Ards, 7:45pm – Dungannon Swifts v Crusaders, 7:45pm

MLS – Columbus Crew v Toronto FC, 1am, Sky Sports Football – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning – Houston Dynamo v Seattle Sounders FC, 2:30am, Sky Sports Football – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

UEFA Youth League U19s – 1pm, Borussia Dortmund v Tottenham, BT Sport 1 – Sevilla v Liverpool, 3pm, BT Sport 1 – Man City v Feyenoord, 3pm, BT Sport 3

TuesdaysHotshotsTreble2111 Football2017DblTheOdds21st22nd23rdNov ChampionsLeagueTuesHotpot2111

————————————————————-

HORSERACING

The Tuesday line-up is:

Southwell, 12:30pm – A seven-race jumping card where race six is a handicap hurdle for conditional riders and the finale is a bumper for mares; there is a £10,000 novice chase at 1pm, the five-runner field including Dan Skelton’s Work In Progress and Nicky Henderson’s Stowaway Magic; jockeys in action include Harry Skelton, Nico de Boinville, Aidan Coleman, Sean Bowen, Noel Fehily, Paddy Brennan, Daryl Jacob, Wayne Hutchinson and Tom O’Brien

Lingfield, 12:40pm – A seven-race flat card that consists of, in this order, a 2yo race, three handicaps, a claiming race and two handicaps; the last race on the card is a handicap for apprentices; the feature race is an £11,500 handicap (2:10pm); jockeys in action include Jim Crowley, Silvestre de Sousa, Sean Levey, Robert Havlin, Luke Morris, Fran Berry, Stevie Donohoe, Josephine Gordon, Adam Kirby, Stevie Donohoe and William Buick (one ride: Celestial Spheres for Charlie Appleby at 2:10pm)

Fakenham, 12:50pm – Six races at the National Hunt track, with the card made up of a selling handicap hurdle, a mares’ handicap chase, a novices’ handicap hurdle, a beginners’ chase, a mares’ handicap hurdle and a two-mile handicap chase; field-sizes are 5-4-4-4-6 and 6; race three is for amateur riders; the feature race is the £12,000 Weatherbys Racing Bank Beginners’ Chase (1:50pm); jockeys in action on the card include Richard Johnson, James Bowen, Haarry Cobden, Brian Hughes and Leighton Aspell

They also race in India at Chennai (10:15am), in France at Chantilly (11:10am) and in Germany at Neuss(4pm); later in the shops it is Philadelphia (5:25pm) in the USA Concepcion (8:30pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is:, Finger Lakes, 5:15pm, Mahoning Valley, 5:45pm, Delta Downs, 7:35pm, Turf Paradise, 7:40pm, and Portland Meadows, 8pm

The South African meeting is Vaal (10:35am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Tuesday line-up is as follows:

11:03am – KINSLEY

11:11am – PERRY BARR

2:08pm – CRAYFORD

2:18pm – SUNDERLAND

6:28pm – NEWCASTLE

6:33pm – SHEFFIELD

6:38pm – NOTTINGHAM – see below

6:58pm – TRALEE

The next live meeting on Sky Sports is tonight’s Betfred Eclipse Stakes meeting at Nottingham

After this, the next live meeting on Sky Sports – Sky Sports Arena HD from 7pm – will be the Colossus Bets TV Trophy meeting at Towcester on Wednesday November 29th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Next:

Week 12

Thursday November 23 (Thanksgiving in the USA) – Minnesota Vikings @ Detroit Lions, 5:30pm, Sky Sports Main Event – Los Angeles Chargers @ Dallas Cowboys, 9:30pm, Sky Sports Main Event – New York Giants @ Washington Redskins, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday November 26 – seven games at 6pm, two at 9:05pm, two at 9:25pm and Green Bay Packers @ Pittsburgh Steelers, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday November 27 – Houston Texans @ Baltimore Ravens, 1:30am, Sky Sports Main Event – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

COLLEGE FOOTBALL

Akron Zips v Kent State Golden Flashes, midnight on Tuesday, BT Sport 2

————————————————————–

BASKETBALL

There are 11 NBA matches today, with start times ranging from midnight on Tuesday to 3am on Wednesday – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live:

Chicago Bulls @ Los Angeles Lakers, 3:30am, BT Sport 1

Live College Basketball

The Legends Classic – 11pm, BT Sport 1

Live action is also on BT Sport ESPN at 1am and 3am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

Tuesday Nov 21

Twenty20 Series 2017 – Australia Women v England Women, 8:10am, BT Sport 1

Wednesday Nov 22

Ashes Test Series, First Day – Australia v England, midnight on Wednesday, day one (of five)

Sheffield Shield – South Australia v Tasmania, midnight – Western Australia v Queensland, 2:30am

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

The Mr Green Sport Players Championship Finals’ from Minehead, Nov 24-26, World No.1 Michael van Gerwen bids to win the tournament for a third successive year.

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 race is the Abu Dhabi Grand Prix, at the Yas Marina Circuit, Abu Dhabi, the final race on the 2017 F1 Grand Prix season, November 24-26

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 25 November

Leinster club IFC final
Killanerin (Wexford) v Ballyboughal (Dublin), Wexford venue, TBC

Ulster club JFC final
Belnaleck (Fermanagh) v Naomh Colmcille (Donegal), TBC, TBC

All-Ireland club JHC quarter-final
Brother Pearses (Britain) v Fethard (Wexford), Ruislip, 2pm

 

Sunday 26 November

Ulster club SFC final
Slaughtneil (Derry) v Cavan Gaels (Cavan), Athletic Grounds, 3pm

Connacht club SFC final
Castlebar Mitchels (Mayo) v Corofin (Galway), Tuam Stadium, 2pm

Munster club SFC final
Nemo Rangers (Cork) v Dr Crokes (Kerry), Pairc Ui Rinn, 2pm

Leinster club SFC semi-finals
Rathnew (Wicklow) v Moorefield (Kildare), Aughrim, 2pm
St Loman’s (Westmeath) v Simonstown Gaels (Meath), Mullingar, 2pm

Munster club IFC final
An Ghaeltacht (Kerry) v St Senan’s (Limerick), Mallow, 2pm

Ulster club IFC final
Moy (Tyrone) v Rostrevor (Down), Athletic Grounds, 1pm

Galway SHC final
Gort v Liam Mellows, Kenny Park, TBC

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – Hero World Challenge, Albany, New Providence – Thurs 30th Nov – Sunday 03rdDecember

PGA European Tour – UBS Hong Kong Open, Hong Kong GC, Fanling, Hong Kong, Thurs 23rd  Nov – Sunday 26th

USLPGA Tour – the next tournament will take place in 2018

USPGA Champions Tour – the next tournament will take place in 2018

Seniors Tour, Europe – the next tournament is the MCB Tour Championship, Mauritius, Dec 8-10

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are six NHL matches today – with start times ranging from midnight on Tuesday to 3:30am on Wednesday – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live:

Philadelphia Flyers v Vamcouver Canucks, midnight on Tuesday, eir Sport 2

St Louis Blues v Edmonton Oilers, 1am, eir Sport 1 – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Friday 24 November

Rugby League World Cup – Winner QF 1 v Winner QF 2, 9am

Saturday 25 November

Rugby League World Cup – Winner QF 3 v Winner QF 4, 9am

——————————————————————

RUGBY UNION

Women’s International – England v Canada, 7:45pm, Sky Sports Mix, Sky Sports Action  and Sky Sports Main Event

Games later in week:

Friday 24 November

Aviva Premiership – Newcastle v Gloucester, 7:45pm

Pro14 – Cheetahs v Edinburgh, 5:30pm – Ulster v Benetton, 705pm – Cardiff Blues v Connacht, 7:35pm – Leinster v Dragons, 7:35pm

Saturday 25 November

Aviva Premiership – Bath v Harlequins, 12:15pm – Leicester v Worcester, 3pm – Sale Sharks v Northampton, 5:30pm

Internationals – Italy v South Africa, 2pm – Scotland v Australia, 2:30pm – England v Samoa, 3pm – Wales v New Zealand, 5:15pm – Ireland v Argentina, 5:30pm – France v Japan, 7:45pm

Top 14 – Castres v Toulon, 1:45pm – SU Agen v Stade Francais, 5pm – Bordeaux-Begles v Brive, 5pm – Stade Rochelais v Section Paloise, 5pm – Oyonnax v Clermont Auvergne, 5pm

Sunday 26 November

Aviva Premiership – London Irish v Wasps, 3pm – Saracens v Exeter, 3pm

Pro14 – Ospreys v Glasgow, 1pm – Southern Kings v Scarlets, 1pm – Zebre v Munster, 1:30pm

Top 14 – Racing 92 v Montpellier, 11:30am – Olympique Lyon v Stade Toulouse, 3:50pm

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

The Northern Ireland Open, Belfast, November 20-26, day two, 12:45pm and 6:45pm, Eurosport 1

Then it is the:

Betway UK Championships, York, November 28 to December 10

————————————————————–

TENNIS

Next up:

Davis Cup World Group Final, November 24-26

————————————————————–

OTHER SPORT

Women’s Hockey World League Final – Pool B, England v China, 7am, BT Sport 3 and then the opening quarter-final, 4:30am, BT Sport 2 – i.e. late Tuesday night/early  Wednesday morning

Monday 20 November 2017

Posted on November 20, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Monday 20 November 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Monday Nov 20

Premier League – Brighton v Stoke City, 8pm, Sky Sports Main Event

Ligue 1 – Amiens v Lille, 6pm

La Liga – Eibar v Real Betis, 8pm, Sky Sports Football

Serie A – Verona v Bologna, 7:45pm

Tuesday Nov 21      

Champions League – Besiktas v FC Porto, 5pm – Spartak Moscow v Maribor, 5pm – Apoel Nicosia v Real Madrid, 7:45pm – Borussia Dortmund v Tottenham Hotspur, 7:45pm – Man City v Feyenoord, 7:45pm – Monaco v RB Leipzig, 7:45pm – Napoli v Shakhtar Donetsk, 7:45pm – Sevilla v Liverpool, 7:45pm

Championship – nine games, all at 7:45pm, except for Bolton v Reading, 8pm

League One – 11 games, all at 7:45pm

League Two – 12 games, all at 7:45pm

Scottish Championship – Dunfermline v Morton, 7:45pm – Inverness CT v Brechin City, 7:45pm

National League – 12 games, all at 7:45pm

National League North – two games, both at 7:45pm

National League South – five games, both at 7:45pm

Northern Ireland Premiership – Coleraine v Ards, 7:45pm – Dungannon Swifts v Crusaders, 7:45pm

MLS – Columbus Crew v Toronto FC, 1am, Sky Sports Football – Houston Dynamo v Seattle Sounders FC, 2:30am, Sky Sports Football

 

————————————————————-

HORSERACING

The Monday line-up is:

Leicester, 12:50pm – A seven-race card, where the feature is the £20,000 Tap ‘N’ Shower Handicap Hurdle (1:50pm), with field-sizes of 8-6-9-4-7-9 & 8. Top jockeys in action include Richard Johnson (wjo rode his 100th winner of the season y’day at Cheltenham), Harry Skelton, Tom Scudamore, Sean Bowen, Niall Madden, Harry Cobden and Nico de Boinville. Irish trainer Gordon Elliott sends over High Expectations for the feature (1:50pm), the mount of Richard Johnson.

Wolverhampton, 1pm – An eight-race card on the tapeta, with field-sizes of 12-13-7-12-11-13-13 & 12., Irish trainer Tom McCourt sends over Kalamkan (first-time visor, 4:30pm) from his Co.Maeth yard and will be partnered by Patrick Vaughan, other top jockeys in action include Silvestre De Sousa, Luke Morris, Ben Curtis, Dougie Costello, Josephine Gordon, Tony Hamilton, Joe Fanning, Martin Harley and Danny Tudhope to name just a few.

Plumpton, 1:10pm – A six-race card, with field-sizes of 8-3-6-8-8 & 7, top jockeys in action include Noel Fehily, Adrian Heskin, Jamie Moore, Aidan Coleman, Gavin Sheehan, Joohnny Burke and Andrew Glassonbury to name just a few.

They also race in India at Hyderabad (10:15am), later in the shops it is Club Hipico (4:55pm) in Chile and Philadelphia Park (5:25pm) in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Finger Lakes, 5:15pm, Laurel Park, 5:30pm, Mahoning Valley, 5:45pm, Turf Paradise, 7:40pm and Portland Meadows, 8:450pm

The South African meeting is Fairview (11:10am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Monday line-up is as follows:

11:03am – PERRY BARR

11:11am – SWINDON

2:03pm – MONMORE

2:08pm – SHEFFIELD

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – ROMFORD

6:58pm – YOUGHAL

The next live meeting on Sky Sports is the Betfred Eclipse Stakes meeting at Nottingham on TuesdayNovember 21st

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 11

Monday November 20 –  Atalanta Falcons @ Seattle Seahawks, 1:30am, Sky Sports Main Event – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There are 11 NBA matches today, with start times ranging from 12am to 3am– i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Live:

Oklahoma City Thunder @ New Orleans Pelicans, 1am, BT Sport 1

Live College Basketball

Marquette Golden Eagles @ VCU Rams, 7:30pm, BT Sport ESPN

California Golden Bears @ Wichita State Shockers, 10pm, BT Sport ESPN

UCLA Bruins @ Creighton Bluejays, 12:05am, BT Sport ESPN

Wisconsin Badgers @ Baylor Bears, 2:30am, BT Sport ESPN – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

————————————————————–

CRICKET

Monday Nov 20

TEST Series (First Test) – India v Sri Lanka, Fifth day’s (final day) play in the First Test 4am, Sky Sports Main Event/ Sky Sports Cricket – i.e. late Sun night/early Monday morning

Tuesday Nov 21

Twenty20 Series 2017 – Australia Women v England Women, 8:10am

Wednesday Nov 22

TEST Series – Australia v England, midnight

Sheffield Shield – South Australia v Tasmania, midnight – Western Australia v Queensland, 2:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

The Mr Green Sport Players Championship Finals’ from Minehead, Nov 24-26, World No.1 Michael van Gerwen bids to win the tournament for a third successive year.

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 race is the Abu Dhabi Grand Prix, at the Yas Marina Circuit, Abu Dhabi, the final race on the 2017 F1 Grand Prix season, November 24-26

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – Hero World Challenge, Albany, New Providence – Thurs 30th Nov – Sunday 03rdDecember

PGA European Tour – UBS Hong Kong Open, Hong Kong GC, Fanling, Hong Kong, Thurs 23rd  Nov – Sunday 26th

USLPGA Tour – the next tournament will take place in 2018

USPGA Champions Tour – the next tournament will take place in 2018

Seniors Tour, Europe – the next tournament is the MCB Tour Championship, Mauritius, Dec 8-10

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are 6 NHL matches today – with start times ranging from midnight to 3:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Live:

Washington Capitals v Calgary Flames, midnight, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Friday 24 November

Rugby League World Cup – Winner QF 1 v Winner QF 2, 9am

Saturday 25 November

Rugby League World Cup – Winner QF 3 v Winner QF 4, 9am

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Friday 24 November

Aviva Premiership – Newcastle v Gloucester, 7:45pm

Pro14 – Cheetahs v Edinburgh, 5:30pm – Ulster v Benetton, 705pm – Cardiff Blues v Connacht, 7:35pm – Leinster v Dragons, 7:35pm

Saturday 25 November

Aviva Premiership – Bath v Harlequins, 12:15pm – Leicester v Worcester, 3pm – Sale Sharks v Northampton, 5:30pm

Internationals – Italy v South Africa, 2pm – Wales v Georgia, 2:30pm – England v Australia, 3pm – Scotland v New Zealand, 5:15pm – Ireland v Fiji, 5:30pm – France v South Africa, 7:45pm

Top 14 – Castres v Toulon, 1:45pm – SU Agen v Stade Francais, 5pm – Bordeaux-Begles v Brive, 5pm – Stade Rochelais v Section Paloise, 5pm – Oyonnax v Clermont Auvergne, 5pm

Sunday 19 November

Aviva Premiership – London Irish v Wasps, 3pm – Saracens v Exeter, 3pm

Pro14 – Ospreys v Glasgow, 1pm – Southern Kings v Scarlets, 1pm – Zebre v Munster, 1pm

Top 14 – Racing 92 v Montpellier, 11:30am – Olympique Lyon v Stade Toulouse, 3:50pm

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

The Northern Ireland Open, Belfast, November 20-26, first day’s play, 12:45pm  and 6:45pm, Eurosport 1

Then it is the:

Betway UK Championships, York, November 28 to December 10

————————————————————–

TENNIS

Next up:

Davis Cup World Group Final, November 24-26

Sunday 19 November 2017

Posted on November 19, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Sunday 19 November 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Premier League – Watford v West Ham Utd, 4pm, Sky Sports Main Event

Scottish Premiership – Hearts v Partick Thistle, 3pm

Scottish Championship – Dundee Utd v Falkirk, 3pm

Championship – Leeds Utd v Middlesbrough, 1:15pm, Sky Sports Main Event

La Liga – Malaga v Deportivo La Coruna, 11am, Sky Sports Football – Espanyol v Valencia, 3:15pm, Sky Sports Football – Las Palmas v Levante, 5:30pm – Athletic Bilbao v Villarreal, 7:45pm, Sky Sports Football

Bundesliga – FC Schalke 04 v Hamburg SV, 2:30pm – Werder Bremen v Hannover 96, 5pm, BT Sport 2

Serie A – seven games, Croatia v Genoa, 11:30am, BT Sport 1, five games at 2pm including Sampdoria v Juventus, BT Sport 3 and Inter Milan v Atalanta, 7:45pm, BT Sport 1

Ligue 1 – Caen v Nice, 2pm, BT Sport ESPN – Lyon v Montpellier, 4pm, BT Sport 3 – Bordeaux v Marseille, 8pm, BT Sport 2

Eredivisie – ADO Den Haag v Heracles Almelo, 11:30am, three at 1:30pm including PEC Zwolle v PSV Eindhoven, 1:30pm, Sky Sports Mix/Red Button and Roda JC v AZ Alkmaar, 3:45pm

Belgian First Division – Zulte Waregem v Genk, 1:30pm – Club Brugge v Waasland-Beveren, 5pm – KSC Lokeren v Gent, 7pm

A-League – Perth Glory v Melbourne Victory, 8am, BT Sport ESPN

Brazilian Serie A – eight games, five at 7pm and three at 9pm

International – Fiji v Estonia, 2pm

 

————————————————————-

HORSERACING

The Sunday line-up is:

Punchestown, 12pm – The card features the Grade 1 Unibet Morgiana Hurdle (2:15pm), backed up by the €44,500 Grade 2 Liam & Valerie Brennan Memorial Florida Pearl Novice ‘ Chase (2m6f, 1:40pm) and the Grade 2 Ryans Cleaning Craddockstown Novice ‘Chase (2m, 1:05pm), in which Presenting Percy and Shattered Love are among a quality five-runner field; it is great to see the great Faugheen back in action following 665 days on the sidelines; his Morgiana Hurdle opponents are Jezki, Campeador, Swamp Fox and Vroum Vroum Mag; it promises to be a race to savour; the card starts with a cross-country chase, the field including Enda Bolger’s prolific winner Josies Orders

Cork, 12:10pm – a card that features the €27,000 JP McManus Handicap Hurdle, but also includes the corkracecourse.ie Handicap Steeplechase; field-sizes are 24 (plus 3 reserves)-11-14-9-13-11 and 9, the last race being a hunters’ chase with On The Fringe among the nine intended runners; jockeys riding on the card include Jack Kennedy, Jonathan Moore, Danny Mullins, Luke Dempsey, JJ Slevin, Andrew Lynch, Keith Donoghue and Nina Carberry

Fontwell, 12:20pm – A seven-race card that features the £20,000 Totepool Southern National, which is run over 3m3f149y on the figure-of-eight chase course; jockeys in action include Leighton Aspell, Paddy Brennan, Jamie Moore, Josh Moore and Richie McLernon, to name just a few; field-sizes are 11-9-6-10-9-11 and 9

Cheltenham, 1:15pm – The six-race card features the £100,000 Grade 3 Unibet Greatwood Handicap Hurdle (3pm), the weights being headed by The New One, a winner of 19 races in his career; the Grade 2 Racing Post Arkle Trophy Trial Novices’ Chase has attracted a field of four good runners – North Hill Harvey, Capitaine, Ozzie The Oscar and River Wylde – whilst the £75,000 Grade 2 Shloer Chase has Fox Norton, Special Tiara and Cloudy Dream among the six declarations, so it is a very classy renewal; the penultimate race on the card (3:30pm) is a Grade 2 novices’ hurdle and the finale is a Listed bumper

They also race in India at Hyderabad (10:15am) and Mumbai (10:15am), later in the shops it is Maronas (5pm) in Chile and Philadelphia (5:25pm) in the USA

The Turf TV USA line-up is: Gulfstream Park West, 5pm, Aqueduct, 5:20pm, Laurel Park, 5:30pm, Turf Paradise, 7:40pm, Del Mar, 8:30pm, and Golden Gate Fields, 8:45pm

The South African meeting is Turffontein (10am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Sunday line-up is as follows:

11:03am – BELLE VUE

11:11am – HOVE

2:06pm – PERRY BARR

2:12pm – KINSLEY

3:18pm – MULLINGAR

6:04pm – POOLE

6:11pm – CENTRAL PARK

The next live meeting on Sky Sports is the Betfred Eclipse Stakes meeting at Nottingham on TuesdayNovember 21st

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 11

Sunday November 19 – seven games at 6pm, Buffalo Bills @ Los Angeles Chargers, 9:05pm, two at 9:25pm and Philadelphia Eagles @ Dallas Cowboys, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday November 20 –  Atalanta Falcons @ Seattle Seahawks, 1:30am, Sky Sports Main Event – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There are 6 NBA matches today, with start times ranging from 12am to 3am– i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live:

Washington Wizards @ Toronto Raptors, 8:30pm, BT Sport 3

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

————————————————————–

CRICKET

TEST Series (First Test) – India v Sri Lanka, 4am,Sky            Sports Main Event/ Sky Sports Cricket,  i.e. late Sat night/early Sunday morning

———————-—————————————

DARTS

PDC Grand Slam of Darts, Civic Hall Wolverhampton, November 11-19: Final day, 1pm, Skt Sports Action and 6:30pm on Sky Sports Main Event

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 race is the Abu Dhabi Grand Prix, at the Yas Marina Circuit, Abu Dhabi, the final race on the 2017 F1 Grand Prix season, November 24-26

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Sunday 19 November

Leinster club SHC semi-finals
Kilcormac-Killoughey (Offaly) v Mount Leinster Rangers (Carlow), O’Connor Park, 2pm
Cuala (Dublin) v St Martin’s (Wexford), Parnell Park, 2pm

Munster club SHC final
Ballygunner (Waterford) v Na Piarsaigh (Limerick), Semple Stadium, 2pm, TG4

Ulster club SFC semi-final replay
Derrygonnelly (Fermanagh) v Cavan Gaels (Cavan), Clones, 1:45pm

Connacht club IFC final
Michael Glavey’s (Roscommon) v Claregalway (Galway), Hyde Park, 2pm

Connacht club JFC final
Lahardane (Mayo) v Ballymote (Sligo), MacHale Park, 2pm

Munster club IHC final
Kilmaley (Clare) v Kanturk (Cork), Gaelic Grounds, 2pm

Super 11’s AIG Fenway Hurling Classic (from Fenway Park, Boston, USA) – Galway v Dublin, 5:30pm and Clare v Tipperary, 7pm, both live on TG4

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – The RSM CLASSIC, Sea Island Resort, Seaside Course – Thurs 16th Nov – Sunday 19thNovember – day four is live on Sky Sports The Open at 9pm

PGA European Tour – DP World Tour Championship Dubai, Jumeirah Golf Estates, Thurs 16th Nov – Sunday 19th – day four, live on Sky Sports The Open at 7:30am

USLPGA Tour – CME Group Tour Championship, Tiburon Golf Club, US, Thurs 16th Nov – Sunday 19th – day four, live on Sky Sports Mix and Sky Sports The Open from 6:pm

USPGA Champions Tour – the next tournament will take place in 2018

Seniors Tour, Europe – the next tournament is the MCB Tour Championship, Mauritius, Dec 8-10

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are 5 NHL matches today – with start times ranging from 10pm to 3:30pm – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live:

New York Rangers v Ottawa Senators, Midnight, eir Sport 1

Anaheim Ducks v Florida Panthers, 1pm, eir Sport 1

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Sunday 19 November

Rugby League World Cup – England v Papua New Guinea, 5am

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Aviva Premiership – Exeter v Harlequins, BT Sport 1 – Leicester Tigers v Sale Sharks – London Irish v Bath – all at 3pm

Top 14 – Stade Francais v Oyannax, 11:30am, Sky Sports Arena – Toulon v Racing 92, 3:50pm, Sky Sports Action

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

Dafabet English Open, Barnsley, 16th to 22nd October –

————————————————————–

TENNIS

Next up:

Barclays ATP World Tour Finals, London, England, November 12-19, Final day, live on Sky Sports Arena HD from 3:30pm and BBC2 from 6pm

Davis Cup World Group Final, November 24-26

Saturday 18 November 2017

Posted on November 18, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Saturday 18 November 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Premier League – Arsenal v Tottenham Hotspur, 12:30pm, Sky Sports Premier League, six games at 3pm, including Liverpool v Southampton, Sky Sports Premier League Ireland and Man Utd v Newcastle Utd, 5:30pm, BT Sport 1

Championship – nine games, all at 3pm, except for Fulham v Derby County, 5:30pm, Sky Sports Football

League One – 12 games, all at 3pm

League Two – 12 games, all at 3pm

La Liga – Getafe v Alaves, midday, Sky Sports TBC – Leganes v Barcelona, 3:15pm – Sevilla v Celta Vigo, 5:30pm, Sky Sports TBC – Atletico Madrid v Real Madrid, 7:45pm Sky Sports Main Event

Ligue 1 – PSG v Nantes, 4pm – Dijon v Troyes, 7pm – Guingamp v Angers, 7pm- Strasbourg v Rennes, 7pm – Toulouse v Metz, 7pm

Serie A – Roma v Lazio, 5pm, BT Sport 3/ eir Sport 1 – Napoli v AC Milan, 7:45pm, BT Sport 2

Bundesliga – six games, all at 2:30pm, except for Hertha Berlin v Borussia Monchengladbach, 5:30pm

Dutch Eredivisie – FC Twente v Heerenveen, 5:30pm – Feyenoord v VVV-Venlo, 5:30pm, Sky Sports Mix/Red Button – NAC Breda v Ajax, 7:45pm, Sky Sports Mix/Red Button – Willem ll v Sparta Rotterdam, 7:45pm

National League – 12 games, all at 3pm

National League North – 11 games, all at 3pm

National League South – 11 games, all at 3pm

Scottish Premiership – Ross County v Celtic, 12:30pm, BT Sport 1, then four games at 3pm

Scottish Cup – 16 games, all at 3pm except for Lothian Thistle v St Mirren, 1pm

Scottish League Two – Cowdenbeath v Annan Athletic, 3pm

Belgian First Division – Mouscron-Peruwelz v Anderlecht, 5pm – KAS Eupen v Antwerp, 7pm – KV Kortrijk v Sint-Truidense VV, 7pm – Standard Liege v KV Oostende, 7:30pm

A-League – Western Sydney Wanderers FC v Wellington Phoenix, 6:35am, BT Sport 1 – Sydney FC v Newcastle Jets, 8:50am, BT Sport 1

Brazilian Serie A – Fluminense v Ponte Preta, 9pm

Northern Ireland Premiership – six games, all at 3pm

TeaTimeDouble SaturdayPremierLeagueBigGunsHotpot

————————————————————-

HORSERACING

The Saturday line-up is:

Lingfield, 11:55pm – The card contains two All-Weather Championships – the £40,000 Churchill Stakes and the £37,000 Golden Rose Stakes; there is also a £19,000 mile handicap on the card; jockeys in action include Silvestre de Sousa, James Doyle, William Buick and Jim Crowley; France’s Pia Brandt runs In The Lope in the 2:45pm race

Punchestown, 12:05pm – A card that features the €30,000 Frontline Security Grabel Mares Hurdle (Listed Race, 2:20pm) on what is day one of a two-day meeting at the track; it also contains a €26,000 handicap chase (1:10pm); jockeys in action include Davy Russell, Ruby Walsh, Sean Flanagan, Jack Kennedy (who has had 14 winners from his last 30 rides), Robbie Power and Mark Walsh; runners in the beginners’ chase at 12:35pm include Any Second Now, Invitation Only, Monalee and Sutton Manor; the card closes with a race for stud and stable staff, a great initiative in recognition of the work of staff in the industry

Uttoxeter, 12:20pm – Seven races – a maiden hurdle, novice hurdle, a mares’ novice chase, a mares’ handicap hurdle, a handicap chase, a handicap hurdle and a bumper – with field-sizes of 16-9-5-9-14-13 and 14; jockeys in action include Richie McLernon, Sean Bowen Leighton Aspell, Will Kennedy, Jamie Moore,

Wetherby, 12:30pm – Seven races –two novice’ hurdles (one of them for mares), a novices’ chase, two handicap hurdles and two handicap chases – with field-sizes of 11-6-9-16-8-8 and 9; jockeys in action include Harry Skelton, Brian Hughes, Henry Brooke, Craig Nichol, Danny Cook, Joe Colliver, Wayne Hutchinson, Jamie Moore and Connor King

Cheltenham, 12:40pm – The card features the £160,000 Grade 3 BetVictor Gold Cup Handicap Chase at Cheltenham (2:25pm) but also contains the Grade 2 JCB Triumph Trial Juvenile Hurdle (12:40pm), a £50,000 handicap chase and a £30,000 Listed handicap hurdle (3pm), in which there is a French runner, Nuits Premier Cru, for trainer Emmanuel Clayeux, who also runs Eh Georges at 12:40pm (both horses to be ridden by Felix de Giles); runners from Ireland on the card are Apparition (Joseph O’Brien (12:40pm, JJ Slevin), Alan Fleming’s Tully East (2:25pm, Denis O’Regan), Philip Rothwell’s Runyon Rattler (3:30pm, James Bowen), Joseph O’Brien’s Mischievous Max (3:30pm, JJ Slevin) and Jessica Harrington’s Holding Pattern (Barry Geraghty) and Gordon Elliott’s Moonlight Escape Tom Scudamore) in the card’s finale at 4pm, the mares’ Listed bumper

Wolverhampton, 5:45pm – Eight races – two nurseries, a 2yo novice stakes race, two 2yo novice stakes races for fillies (each carrying the Plus10 Bonus), a 1m1f104y maiden for 3yo+ and two handicaps – with field-sizes of 12-12-13-11-11-7-11 and 13; jockeys in action include Silvestre de Sousa, Fran Berry, Joe Fanning, Luke Morris, Tony Hamilton, Josephine Gordon and Dougie Costello, to name just a few; an interesting newcomer is the John Gosden-trained River Gold, who is by New Approach out of the Group 1-winning mare Nahoodh (6:45pm), who races in Sheikh Mohammed’s famous maroon colours (although the horse doesn’t race in his name)

They also race in Mauritius (10:05am), later in the shops it is Monterrico (6:30pm) in Peru and Philadelphia (5:25pm) in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Aqueduct, 5:20pm, Laurel Park, 5:30pm, Gulfstream Park, 5:35pm, Turf Paradise, 7:40pm, Del Mar, 8:30pm, and Golden Gate Fields, 8:450pm

The South African meetings are Greyville (10:20am), where the card features the Listed KZN Guineas Trial (1:15pm), and Kenilworth (11:05am), where the card features the Listed Kenilworth Cup )Handicap) at 1:25pm and the Grade 2 Selangor Cup (for 3yos) at 2:£5pm

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Saturday line-up is as follows:

10:03am – TRALEE

10:06am – TOWCESTER

10:31am – ROMFORD

10:38am – CRAYFORD

2:24pm – NEWCASTLE

3:08pm – POOLE

6:28pm – CENTRAL PARK

6:33pm – MONMORE

6:39pm – SUNDERLAND

The next live meeting on Sky Sports is the Betfred Eclipse Stakes meeting at Nottingham on TuesdayNovember 21st

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 11

Sunday November 19 – seven games at 6pm, Buffalo Bills @ Los Angeles Chargers, 9:05pm, two at 9:25pm and Philadelphia Eagles @ Dallas Cowboys, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday November 20 –  Atalanta Falcons @ Seattle Seahawks, 1:30am, Sky Sports Main Event – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There are 7 NBA matches today, with start times ranging from 12am to 3am– i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live:

Golden State Warriors @ Philadelphia 76ers, 12:30am, BT Sport 1

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday November 18 – in Belfast, the SSE Arena, Carl Frampton v Horacio Garcia, a ten-round featherweight contest

UFC

Saturday November 18 – UFC Fight 121 from Sydney – Prelims live from 1am on BT Sport 2. Headline heavyweight bout Fabricio Werdum v Marcin Tybura, 3am BT Sport 2

————————————————————–

CRICKET

TEST Series (First Test) – India v Sri Lanka, 4am, Sky Sports Main Event –  i.e. late Sat night/early Sun morning

Twenty20 Series (Day two) – Australia Women v England Women, 3:35am, i.e. late Sat night/early Sun morning

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

PDC Grand Slam of Darts, Civic Hall Wolverhampton, November 11-19: day eight, 8pm on Sky Sports Action

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 race is the Abu Dhabi Grand Prix, at the Yas Marina Circuit, Abu Dhabi, the final race on the 2017 F1 Grand Prix season, November 24-26

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 18 November

International Rules Series second test
Australia v Ireland, Domain Stadium, Perth, 8.45am, RTE 2

Leinster club JFC final
Multyfarnham (Westmeath) v Erin Rovers (Offaly), TEG Cusack Park, 2pm

Sunday 19 November

Leinster club SHC semi-finals
Kilcormac-Killoughey (Offaly) v Mount Leinster Rangers (Carlow), O’Connor Park, 2pm
Cuala (Dublin) v St Martin’s (Wexford), Parnell Park, 2pm

Munster club SHC final
Ballygunner (Waterford) v Na Piarsaigh (Limerick), Semple Stadium, 2pm, TG4

Ulster club SFC semi-final replay
Derrygonnelly (Fermanagh) v Cavan Gaels (Cavan), Clones, 1:45pm

Connacht club IFC final
Michael Glavey’s (Roscommon) v Claregalway (Galway), Hyde Park, 2pm

Connacht club JFC final
Lahardane (Mayo) v Ballymote (Sligo), MacHale Park, 2pm

Munster club IHC final
Kilmaley (Clare) v Kanturk (Cork), Gaelic Grounds, 2pm

Super 11’s AIG Fenway Hurling Classic (from Fenway Park, Boston, USA) – Galway v Dublin, 5:30pm and Clare v Tipperary, 7pm, both live on TG4

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – The RSM CLASSIC, Sea Island Resort, Seaside Course – Thurs 16th Nov – Sunday 19thNovember – day three is live on Sky Sports The Open at 6:30pm

PGA European Tour – DP World Tour Championship Dubai, Jumeirah Golf Estates, Thurs 16th Nov – Sunday 19th – day three, live on Sky Sports The Open at 7:30am

USLPGA Tour – CME Group Tour Championship, Tiburon Golf Club, US, Thurs 16th Nov – Sunday 19th – day three, live on Sky Sports Mix and Sky Sports The Open from 9:30pm

USPGA Champions Tour – the next tournament will take place in 2018

Seniors Tour, Europe – the next tournament is the MCB Tour Championship, Mauritius, Dec 8-10

SaturdaysIrishDouble1

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are 13 NHL matches today – with start times ranging from 6pm to 3:30pm – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live:

Montreal Canadiens v Toronto Maple Leafs, Midnight, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Saturday 18 November

Rugby League World Cup – Tonga v Lebanon, 4am – New Zealand v Fiji, 6:30am, eir Sport 2

Sunday 19 November

Rugby League World Cup – England v Papua New Guinea, 5am

RugbyInternationalSatTreble1811

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Saturday 18 November

Aviva Premiership – Worcester v Northampton, 1pm – Wasps v Newcastle Falcons, 5:15pm

Internationals – Italy v Argentina, 2pm eir Sport 2 – Wales v Georgia, 2:30pm BBC1– England v Australia, 3pm, Sky Sports Action – Scotland v New Zealand, 5:15pm BBC2 – Ireland v Fiji,5:30pm, Sky Sports Action/RTE 2 – France v South Africa, 8pm, eir Sport 2

Top 14 – Clermont Auvergne v Lyon, 1:45pm – and four matches at 5pm

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

Shanghai Masters, China, November 13-18 – final day is live on Eurosport 1 at 6am and 11:30am

————————————————————–

TENNIS

Next up:

Barclays ATP World Tour Finals, London, England, November 12-19, day seven, live on Sky Sports Main Event from 1pm, Sky Sports Arena HD from midday and 6pm, and BBC2 from 2pm

Davis Cup World Group Final, November 24-26

Friday 17 November 2017

Posted on November 17, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Friday 17 November 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Championship – Burton Albion v Sheffield Utd, 7:45pm – Preston North End v Bolton Wanderers, 7:45pm, Sky Sports Football/ Sky Sports Main Event

Ligue 1 – Lille v St Etienne, 6pm – Amiens v Monaco, 7:45pm, BT Sport 3

La Liga – Girona v Real Sociedad, 8pm, Sky Sports Mix

Bundesliga – VFB Stuttgart v Borussia Dortmund, 7:30pm, BT Sport 2

Belgian First Division – Charleroi v Mechelen, 7:30pm

A-League – Brisbane Roar FC v Melbourne City FC, 8:50am, BT Sport 2

————————————————————-

HORSERACING

The Friday line-up is:

Lingfield, 11:50am – An eight-race card, with field-sizes of 13-11-8-8-12-11-12 and 12 on a card that contains six handicaps (one of them a nursery, one of them for fillies and two of them for apprentices) plus a 12-furlong maiden for 3yo+ and a 2yo novice stakes race; jockeys in action include Luke Morris, Franny Norton, James Doyle, Josephine Gordon, Joe Fanning, David Probert, Sen Levey, Fran Berry, Silvestre de Sousa (one ride, Tiercel for Roger Varian, 2pm) and Rob Havlin, to name just a few; the most-valuable race is the fillies handicap at 1:25pm, which is worth £15,500

Newcastle, 12:30pm – A six-race NH card, with field-sizes of 14-17-4-10-7 & 13, top jockeys in action include Richard Johnson, Brian Hughes, Henry Brooke, Danny Cook, Sean Quinlan, Joe Coliver and Callum Bewley to name just a few.

Cheltenham, 12:40pm – the card features the £45,000 BetVictor Handicap Chase (1:50pm) and the £30,000 Grade 2 Ballymore Novices’ Hurdle (3:35pm) on a card that carries £159,000 in prize-money on day one of the three-day November Meeting at the track, top jockeys in action include Barry Geraghty, Adrian Heskin, Will Kennedy, Keith Donoghue, Harry Skelton, Aidan Coleman, Bryan Cooper, Robbie Power, Nick Scholfield, Davy Russell and Lizzie Kelly to name just a few. There are plenty of Irish trained runners on the card.

Dundalk, 5:30pm – An eight-race card, where the feature is the Dundalk Stadium – Light Up Your Night Handicap (8pm), top jockeys in action include Kevin Manning, Wayne Lordan, Chris Hayes, Leigh Roche, Gary Carroll, Declan McDonogh, Rory Cleary, Conor Hoban and Niall McCullagh to name just a few.

Chelmsford, 5:45pm – An eight-race card made up of five handicaps, a claimer, a 2yo race and a 10-furlong maiden for 3yo+; field-sizes are 9-4-5-14-11-11-14 and 11; the feature race is the £15,000 seven-furlong handicap at 7:15pm; jockeys in action on the card include Joe Fanning, David Probert, Luke Morris, Danny Tudhope, Sean Levey, James Doyle, Robert Havlin, Josephine Gordon, Franny Norton and Stevie Donohoe, to name just a few

They also race in UAE at Jebel Ali (10:30am), later in the shops it is Club Hipico (5:30pm) in Chile and Finger Lakes (5:15pm) in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Aquaduct, 5:20pm, Laurel Park, 5:30pm, Gulfstream, 5:35pm, Del Mar, 8:30pm, and Golden Gate Fields, 8:45pm

The South African meeting is Fairview (11am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:31am – KINSLEY

10:38am – SWINDON

2:08pm – HOVE

2:18pm – MONMORE

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – CRAYFORD

6:39pm – SHEFFIELD

The next live meeting on Sky Sports is the Betfred Eclipse Stakes meeting at Nottingham on TuesdayNovember 21st

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 11

Sunday November 19 – seven games at 6pm, Buffalo Bills @ Los Angeles Chargers, 9:05pm, two at 9:25pm and Philadelphia Eagles @ Dallas Cowboys, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday November 20 –  Atalanta Falcons @ Seattle Seahawks, 1:30am, Sky Sports Main Event – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There are 11 NBA matches today, with start times ranging from 12am to 3:30am– i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live:

Oklahoma City Thunder @ San Antonio Spurs, 1am, BT Sport 1

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday November 18 – in Belfast, the SSE Arena, Carl Frampton v Horacio Garcia, a ten-round featherweight contest

————————————————————–

CRICKET

Twenty20 Series (Day one) – Australia Women v England Women, 8:10am

Domestic First Class Multi-Day Match (Day four) – Cricket Australia Xl v England, midnight

TEST Series (First Test) – India v Sri Lanka, 4am, Sky Sports Main Event i.e. late Fri night/early Sat morning

Ram Slam T20 Challenge – Coverage of a match from South Africa’s domestic competition, Sky Sports Main Event/ Sky Sports Cricket 4pm

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

PDC Grand Slam of Darts, Civic Hall Wolverhampton, November 11-19: day seven, 7pm on Sky Sports Main Event and Sky Sports Action

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 race is the Abu Dhabi Grand Prix, at the Yas Marina Circuit, Abu Dhabi, the final race on the 2017 F1 Grand Prix season, November 24-26

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 18 November

International Rules Series second test
Australia v Ireland, Domain Stadium, Perth, 8.45am

Leinster club JFC final
Multyfarnham (Westmeath) v Erin Rovers (Offaly), TEG Cusack Park, 2pm

Sunday 19 November

Leinster club SHC semi-finals
Kilcormac-Killoughey (Offaly) v Mount Leinster Rangers (Carlow), O’Connor Park, 2pm
Cuala (Dublin) v St Martin’s (Wexford), Parnell Park, 2pm

Munster club SHC final
Ballygunner (Waterford) v Na Piarsaigh (Limerick), Semple Stadium, 2pm, TG4

Ulster club SFC semi-final replay
Derrygonnelly (Fermanagh) v Cavan Gaels (Cavan), TBC, TBC

Connacht club IFC final
Michael Glavey’s (Roscommon) v Claregalway (Galway), Hyde Park, 2pm

Connacht club JFC final
Lahardane (Mayo) v Ballymote (Sligo), MacHale Park, 2pm

Munster club IHC final
Kilmaley (Clare) v Kanturk (Cork), Gaelic Grounds, 2pm

Super 11’s AIG Fenway Hurling Classic (from Fenway Park, Boston, USA) – Galway v Dublin, 5:30pm and Clare v Tipperary, 7pm, both live on TG4

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – The RSM CLASSIC, Sea Island Resort, Seaside Course – Thurs 16th Nov – Sunday 19thNovember – day two is live on Sky Sports The Open at 6:30pm

PGA European Tour – DP World Tour Championship Dubai, Jumeirah Golf Estates, Thurs 16th Nov – Sunday 19th – day two, live on Sky Sports The Open at 8am and Sky Sports Main Event at 11:15am

USLPGA Tour – CME Group Tour Championship, Tiburon Golf Club, US, Thurs 16th Nov – Sunday 19th – day two, live on Sky Sports Mix and Sky Sports The Open from 9:30pm

USPGA Champions Tour – the next tournament will take place in 2018

Seniors Tour, Europe – the next tournament is the MCB Tour Championship, Mauritius, Dec 8-10

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are 2 NHL matches today – with start times ranging from midnight to 12:30am – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live:

Detroit Red Wings v Buffalo Sabres, 12:30am, eir Sport 1

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Friday 17 November

Rugby League World Cup – Australia v Samoa, 9:30am

Saturday 18 November

Rugby League World Cup – Tonga v Lebanon, 4am – New Zealand v Fiji, 6:30am

Sunday 19 November

Rugby League World Cup – England v Papua New Guinea, 5am

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Friday 17 November

Aviva Premiership – Gloucester v Saracens, 7:45pm, BT Sport 1

Anglo-Welsh Cup  – Cardiff Blues v Ospreys, 7:15pm – Dragons v Scarlets, 7:30pm

Saturday 18 November

Aviva Premiership – Worcester v Northampton, 1pm – Wasps v Newcastle Falcons, 5:15pm

Internationals – Italy v Argentina, 2pm – Wales v Georgia, 2:30pm – England v Australia, 3pm, Sky Sports Action – Scotland v New Zealand, 5:15pm – Ireland v Fiji,5:30pm, Sky Sports Action – France v South Africa, 7:45pm

Top 14 – Clermont Auvergne v Lyon, 1:45pm – and four matches at 5pm

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

Shanghai Masters, China, November 13-18 – day five is live on Eurosport 1 at 6am and 11:30am

————————————————————–

TENNIS

Next up:

Barclays ATP World Tour Finals, London, England, November 12-19, day six, live on Sky Sports Main Event from 1pm, Sky Sports Arena HD from midday and 5:45pm, and BBC2 from 2pm

Davis Cup World Group Final, November 24-26

 

Thursday 16 November 2017

Posted on November 16, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Thursday 16 November 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day –

————————————————————–

FOOTBALL

Thursday Nov 16

FA Cup, First Round Replay – Billericay Town v Leatherhead, 7:45pm, BT Sport 1

Women’s Champions League – Slavia Prague v Women v Stjarnan Women, 5:30pm – Man City Women v Lillestrom Women, 7pm

A-League – Central Coast Mariners v Adelaide United, 8:50am, BT Sport 2

Brazilian Serie A – five games, three at 10pm and two at 11pm

Football2017DblTheOdds18th19th20thNovB

————————————————————-

HORSERACING

The Thursday line-up is:

Southwell, 12:40pm – Seven races on the all-weather track, with field-sizes of 14-8-14-8-9-13 and 14; the final race is a “hands and heels” apprentice handicap; the card consists of five handicaps (one of them a nursery), a seven-furlong 2yo race and a seven-furlong maiden race for 3yo+; jockeys in action include Fran Berry, Andrew Mullen, Tony Hamilton, Graham Lee, Tom Eaves, Joe Fanning, Franny Norton, Cam Hardie, Paul Mulrennan, Josephine Gordon, Ben Curtis, Dougie Costello and Stevie Donohoe (who has one ride, Lady Carduros, 2:45pm, for Neil Mulholland)

Clonmel, 12:50pm – a card that features the €50,000 Grade 2 Clonmel Oil Chase (2:20pm, 2m4f) and the €32,500 T.A. Morris Memorial Irish EBF Mares ‘Chase (2:50pm, Listed Race, 2m4f), but also contains the €25,000 Clonmel Oil Service Station Handicap Hurdle (1:50pm); trainer Gordon Elliott has four of the six runners in the Clonmel Oil Chase – A Toi Phil, Tiger Roll and Realt Mor – with Jack Kennedy riding A Toi Phil; the other runners are Henry de Bromhead’s Balko des Flos and Champagne West and Mouse Morris’s Alpha des Obeaux

Taunton, 1:05pm – a card that features the £12,000 SetSquare Recruitment Novices’ Chase and the £12,000 Arthur & Peggy White Memorial Handicap Chase (3:40pm) but starts with a two-runner novice chase; from there on, field-sizes are 12-14-16-10-7 and 9; jockeys in action include Richard Johnson, Tom Scudamore, Harry Cobden, Wayne Hutchinson, Gavin Sheehan and James Bowen

Ludlow, 1:25pm – A six-race card that features the £15,000 Heath Farms Meats Handicap Chase (3:30pm); jockeys in action include Noel Fehily, Harry Skelton, Tom O’Brien, Paddy Brennan, Johnny Burke, Leighton Aspell, Nick Scholfield, Richie McLernon, Danny Cook, David Bas, Nico de Boinville, Aidan Coleman and Sean Bowen; the 3pm race is a handicap hurdle for amateur riders

Chelmsford, 5:25pm – An eight-race card withe most-valuable being the £11,000 Bet Toteexacta Fillies’ Novice Stakes (6:55pm), which carries the Plus10 Bonus of £10,000; the card contains six handicaps (two of them nurseries, at 5:25pm and 6:25pm) plus two 2yo novice stakes races, which includes the 6:55pm race; closely related to big money-spinner and Group 2 and 3 winner Irian, Jahaafel makes his racecourse debut at 5:55pm for trainer William Haggas; out of the Group 1 winner Magical Romance, Diablery makes her racecourse debut for John Gosden, who has four runners in the race; she is a half-sister to seven winners  and closely related to the Epsom and Irish Oaks winner  Alexandrova; one of John’s other runners is the Cheveley Park Stud-owned Perfection, while Charlie Appleby runs Flora Sandes, who is a by War Front out of a mare by Galileo called Aloof, who won at Group 3 level

Later in the shops, it is Hipo Chile (5:20pm) in Chile

At Fontainebleau in France, there is a Listed Race for 3yo fillies (7f) at 1:20pm (although it is not on the shop service)

The Turf TV USA line-up is: Finger Lakes, 5:15pm, Aqueduct, 5:20pm, Del Mar, 8:30pm, Golden Gate Fields, 8:45pm, and Hawthorne, 9:10pm

The South African meeting is Vaal (10:10am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Thursday line-up is as follows:

11:03am – SUNDERLAND

11:11am – SHEFFIELD

2:08pm – ROMFORD

2:18pm – CRAYFORD

6:28pm – HOVE

6:33pm – MONMORE

6:39pm – NEWCASTLE

The next live meeting on Sky Sports is the Betfred Eclipse Stakes meeting at Nottingham on TuesdayNovember 21st

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 11

Thursday November 16 – Tennessee Titans @ Pittsburgh Steelers, 1:25am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Action, i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday November 19 – seven games at 6pm, Buffalo Bills @ Los Angeles Chargers, 9:05pm, two at 9:25pm and Philadelphia Eagles @ Dallas Cowboys, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday November 20 –  Atalanta Falcons @ Seattle Seahawks, 1:30am, Sky Sports Main Event – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

 

COLLEGE FOOTBALL

Virginia Tech Hokies v Saint Louis Billikens, midnight on BT Sport 3 – opening semi-final of the 2K Sports Classic at Madison Square Garden

South Florida Bulls v Tulsa Golden Hurricanes, 12:30am, BT Sport ESPN – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Providence Friars v Washington Huskies, 2:30am, BT Sport 3 – i.e. late Thursday night/early Friday morning – second semi-final of the 2K Sports Classic at Madison Square Garden

————————————————————–

BASKETBALL

There are 2 NBA matches today, with start times ranging from 12:30am on Thursday to 3:30am– i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live:

Golden State Warriors @ Boston Celtics, 1am, BT Sport 1 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday November 18 – in Belfast, the SSE Arena, Carl Frampton v Horacio Garcia, a ten-round featherweight contest

————————————————————–

CRICKET

Domestic First Class Multi-Day Match (Day three) – Cricket Australia Xl v England, midnight

TEST Series (First Test, day two) – India v Sri Lanka, 4am, Sky Sports Main Event/Sky Sports Cricket – i.e. late Thurs night/early Friday morning – and then day two’s play is live on Sky Sports Cricket from 3:50am, early on Friday morning, and Sky Sports Main Event from 4:45am, early on Friday morning

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

PDC Grand Slam of Darts, Civic Hall Wolverhampton, November 11-19: day six, 7pm on Sky Sports Main Event and Sky Sports Action

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 race is the Abu Dhabi Grand Prix, at the Yas Marina Circuit, Abu Dhabi, the final race on the 2017 F1 Grand Prix season, November 24-26

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 18 November

International Rules Series second test
Australia v Ireland, Domain Stadium, Perth, 8.45am

Leinster club JFC final
Multyfarnham (Westmeath) v Erin Rovers (Offaly), TEG Cusack Park, 2pm

Sunday 19 November

Leinster club SHC semi-finals
Kilcormac-Killoughey (Offaly) v Mount Leinster Rangers (Carlow), O’Connor Park, 2pm
Cuala (Dublin) v St Martin’s (Wexford), Parnell Park, 2pm

Munster club SHC final
Ballygunner (Waterford) v Na Piarsaigh (Limerick), Semple Stadium, 2pm

Ulster club SFC semi-final replay
Derrygonnelly (Fermanagh) v Cavan Gaels (Cavan), Clones, 1:45pm

Connacht club IFC final
Michael Glavey’s (Roscommon) v Claregalway (Galway), Hyde Park, 2pm

Connacht club JFC final
Lahardane (Mayo) v Ballymote (Sligo), MacHale Park, 2pm

Munster club IHC final
Kilmaley (Clare) v Kanturk (Cork), Gaelic Grounds, 2pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – The RSM CLASSIC, Sea Island Resort, Seaside Course – Thurs 16th Nov – Sunday 19thNovember – day one is live on Sky Sports The Open at 6:30pm

PGA European Tour – DP World Tour Championship Dubai, Jumeirah Golf Estates, Thurs 16th Nov – Sunday 19th – day one, live on Sky Sports The Open at 8am and Sky Sports Main Event at 11:15am

USLPGA Tour – CME Group Tour Championship, Tiburon Golf Club, US, Thurs 16th Nov – Sunday 19th – day one, live on Sky Sports Mix and Sky Sports The Open from 9:30pm

USPGA Champions Tour – the next tournament will take place in 2018

Seniors Tour, Europe – the next tournament is the MCB Tour Championship, Mauritius, Dec 8-10

RSMClassic7PlacesDPWorldTourChampionship6Places

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are 12 NHL matches today – with start times ranging from midnight on Thursday to 3:30am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live:

Montreal Canadiens v Arizona Coyotes, 12:30am, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Friday 17 November

Rugby League World Cup – Australia v Samoa, 9:30am

Saturday 18 November

Rugby League World Cup – Tonga v Lebanon, 4am – New Zealand v Fiji, 6:30am

Sunday 19 November

Rugby League World Cup – England v Papua New Guinea, 5am

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Friday 17 November

Aviva Premiership – Gloucester v Saracens, 7:45pm

Anglo-Welsh Cup  – Cardiff Blues v Ospreys, 7:15pm – Dragons v Scarlets, 7:30pm

Saturday 18 November

Aviva Premiership – Worcester v Northampton, 1pm – Wasps v Newcastle Falcons, 5:15pm

Internationals – Italy v Argentina, 2pm – Wales v Georgia, 2:30pm – England v Australia, 3pm, Sky Sports Action – Scotland v New Zealand, 5:15pm – Ireland v Fiji,5:30pm, Sky Sports Action – France v South Africa, 7:45pm

Top 14 – Clermont Auvergne v Lyon, 1:45pm – and four matches at 5pm

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

Shanghai Masters, China, November 13-18 – day four is live on Eurosport 1 from 11:30am and **11:30am

————————————————————–

TENNIS

Next up:

Barclays ATP World Tour Finals, London, England, November 12-19, day five, live on Sky Sports Main Event from 1pm, Sky Sports Arena HD from midday and 6pm, and BBC2 from 2pm

Davis Cup World Group Final, November 24-26

————————————————————–

OTHER SPORTS – HOCKEY

FIH Hockey World League, Pool A – USA v Korea, 5am, BT Sport 3 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Wednesday 15 November 2017

Posted on November 15, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Wednesday 15 November 2017

RSMClassic7Places  GrandSlamOfDartsWedHotpot1511 DPWorldTourChampionship6Places

————————————————————–

FOOTBALL

CONCACAF/AFC World Cup 2018 Play-off, second-leg – Australia v Honduras, 9am – it is 0-0 from the first leg

OFC/CONMEBOL World Cup 2018 Play-off, second-leg – Peru v New Zealand, 2:15am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning – it is 0-0 from the first leg

Peru, who are ranked 10th in world football, haven’t qualified for the World Cup since 1982; New Zealandhave qualified for the World Cup finals on two occasions – 1982 and 2010; their squad includes Burnley striker Chris Woods, West Ham defender Winston Reid and Watford striker Tommy Smith

FA Cup, First Round Replay – Tranmere v Peterborough, 7:45pm, BT Sport 1

Brazilian Serie A – five games, Ponte Preta v Atletico Paranaense, 7pm – Gremio v Sao Paulo, 9:30pm and three at 11:45pm

Women’s Champions League – six games, two at 5pm, two at 5:30pm, one at 7:30pm and one at 7:45pm

————————————————————-

HORSERACING

The Wednesday line-up is:

Ayr, 12:30pm – A seven-race National Hunt card with field-sizes of 9-11-9-11-7-6 and 6; Ireland is represented on the card by Stuart Crawford’s Victoria Says (1pm, Patrick Corbett) and) Our Valentina (2:10pm, Patrick Corbett), Neil McKnight’s Secret Approach (1:35pm, Adam Short) and Liam Lennon’s Maureen’s Star (2:10pm, Adam Short); in-form trainer Kim Bailey (5 winners and 2 seconds from his last 15 runners going into yesterday’s racing) has four runners on the card; the most valuable race is the £12,000 handicap chase at 3:10pm

Bangor, 12:40pm – The feature race is the £26,000 Anne, Duchess of Westminster Memorial Handicap Chase; the duchess was the owner of – by popular consent – the greatest chaser of all time, Arkle; field-sizes for the seven races are 11 (for the Sir John Hanmer Trophy)-5 (the £25,000 Yorton Stallions Mares’ Novices’ Chase, a Listed Race)-8 (for the day’s main race)-13 (for the £22,500 Rea Valley Tractors Handicap Hurdle)-9 and 8; jockeys in action include Harry Skelton, Paddy Brennan, Daryl Jacob, Tom O’Brien, Adrian Heskin, Noel Fehily, Jamie Moore, Aidan Coleman, Wayne Hutchinson, Will Kennedy and Danny Cook

Fairyhouse, 12:45pm – Eight races at the Co. Meath venue, consisting of (in this order) a two-mile Rated Novice Chase, a 2m5f beginners’ chase, a 2m7f110y handicap chase, a two-mile maiden hurdle, a 2m5f mares’ maiden hurdle a 2m4f novice hurdle and two divisions of the 2m4f handicap hurdle; field-sizes are 8-9-16 (plus 3 reserves)-16-16 (plus 3 reserves)-5-16 (plus one reserve) and 16 (plus one reserve); jockeys in action include Davy Russell, Sean Flanagan, Mark Walsh, Paul Townend, Jack Kennedy and Robbie Power; Willie Mullins has three runners on the card, Gordon Elliott has seven, Noel Meade has six

Exeter, 12:50pm – A seven-race National Hunt card that includes a £20,000 novices’ limited handicap chase (2:30pm), the £12,000 Russell Worth Solicitors 20th Anniversary Handicap Hurdle (1:25pm), the £11,500 RGB Building Supplies Handicap Chase (2pm) and the £11,500 RGB Building Supplies Novices’ Chase (3pm), where the field includes Grade 1-winning hurdler Yanworth, who will be ridden by Barry Geraghty, who rode him when he won on his chasing debut at Exeter on October 24th; other jockeys riding on the card include Richard Johnson, Tom Scudamore, Gavin Sheehan, Harry Cobden, Sean Bowen, James Bowen, Nick Scholfield, David Bass, Nico de Boinville and Richie McLernon

Newcastle, 3:40pm – A seven-race card with field-sizes of 14-10-14-8-7-14 and 14; there are two nurseries plus two other two-year-old races on the card, backed up by 3yo+ maiden (one mile) and two handicaps (run over two miles, 3:40pm, and seven furlongs, 6:45pm); jockeys in action include Stevie Donohoe, Josephine Gordon, Andrew Mullen, Danny Tudhope, Paul Mulrennan, Graham Lee, Jack Garritty, Luke Morris, Franny Norton, Tony Hamilton, Robert Havlin, Phillip Makin, Tom Eaves, Ben Curtis and Kevin Stott

later in the shops it is Valparaiso (5:15pm) in Chile and Finger Lakes (5:15pm) in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Finger Lakes, 5:15pm, Aqueduct, 5:20pm, Gulfstream Park West, 5:35pm, Mahoning Valley, 5:45pm, and Turf Paradise, 7:40pm

The South African meeting is Kenilworth (11:25am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Wednesday line-up is as follows:

11:03am – PERRY BARR

11:11am – NEWCASTLE

2:08pm – HOVE

2:18pm – BELLE VUE

6:28pm – SWINDON

6:33pm –  SUNDERLAND

6:38pm – TOWCESTER – see below

The next live meeting on Sky Sports is the Puppy Derby meeting at Towcester this evening. Coverage starts at 7pm

After this, the next live meeting on Sky Sports is the Betfred Eclipse Stakes meeting at Nottingham on Tuesday November 21st

 

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 11

Thursday November 16 – Tennessee Titans @ Pittsburgh Steelers, 1:25am, Sky Sports Main Event, i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday November 19 – seven games at 6pm, Buffalo Bills @ Los Angeles Chargers, 9:05pm, two at 9:25pm and Philadelphia Eagles @ Dallas Cowboys, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday November 20 –  Atalanta Falcons @ Seattle Seahawks, 1:30am, Sky Sports Main Event – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There are eleven NBA matches today, with start times ranging from 12:30am on Wednesday to 3:30am– i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live:

San Antonio Spurs @ Minnesota Timberwolves, 1am BT Sport 1 – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday November 18 – in Belfast, the SSE Arena, Carl Frampton v Horacio Garcia, a ten-round featherweight contest

————————————————————–

CRICKET

Twenty20 Tour Match – Governor-General Xl v England Women, 7:30am

South Africa Twenty20 – Knights v Titans, 4pm, Sky Sports Main Event/ Sky Sports Cricket

Domestic First Class Multi-Day Match (Day two) – Cricket Australia Xl v England, midnight

TEST Series (First Test) – India v Sri Lanka, 4am ,Sky Sports Main Event/ Sky Sports Cricket  i.e. late Weds night/early Thurs morning

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

PDC Grand Slam of Darts, Civic Hall Wolverhampton, November 11-19: day five, 7pm on Sky Sports Action and 7:30pm on Sky Sports Main Event. 10pm Sky Sports Arena

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 race is the Abu Dhabi Grand Prix, at the Yas Marina Circuit, Abu Dhabi, the final race on the 2017 F1 Grand Prix season, November 24-26

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 18 November

International Rules Series second test
Australia v Ireland, Domain Stadium, Perth, 8.45am

Leinster club JFC final
Multyfarnham (Westmeath) v Erin Rovers (Offaly), TEG Cusack Park, 2pm

Sunday 19 November

Leinster club SHC semi-finals
Kilcormac-Killoughey (Offaly) v Mount Leinster Rangers (Carlow), O’Connor Park, 2pm
Cuala (Dublin) v St Martin’s (Wexford), Parnell Park, 2pm

Munster club SHC final
Ballygunner (Waterford) v Na Piarsaigh (Limerick), Semple Stadium, 2pm

Ulster club SFC semi-final replay
Derrygonnelly (Fermanagh) v Cavan Gaels (Cavan), Clones, 1:45pm

Connacht club IFC final
Michael Glavey’s (Roscommon) v Claregalway (Galway), Hyde Park, 2pm

Connacht club JFC final
Lahardane (Mayo) v Ballymote (Sligo), MacHale Park, 2pm

Munster club IHC final
Kilmaley (Clare) v Kanturk (Cork), Gaelic Grounds, 2pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – The RSM CLASSIC, Sea Island Resort, Seaside Course – Thurs 16th Nov – Sunday 19thNovember

PGA European Tour – DP World Tour Championship Dubai, Jumeirah Golf Estates, Thurs 16th Nov – Sunday 19th

USLPGA Tour – CME Group Tour Championship, Tiburon Golf Club, US, Thurs 16th Nov – Sunday 19th

USPGA Champions Tour – the next tournament will take place in 2018

Seniors Tour, Europe – the next tournament is the MCB Tour Championship, Mauritius, Dec 8-10

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are three NHL matches today – with start times ranging from 12:30am to 3am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live:

Detroit Red Wings v Calgary Flames, 12:30am, eir Sport 2

Chicago Blackhawks v New York Rangers, 4am, eir Sport 2,  Late Wednesday night/ early Thursday Morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Friday 17 November

Rugby League World Cup – Australia v Samoa, 9:30am

Saturday 18 November

Rugby League World Cup – Tonga v Lebanon, 4am – New Zealand v Fiji, 6:30am

Sunday 19 November

Rugby League World Cup – England v Papua New Guinea, 5am

——————————————————————

RUGBY UNION

Next game:

Friday 17 November

Aviva Premiership – Gloucester v Saracens, 7:45pm

Anglo-Welsh Cup  – Cardiff Blues v Ospreys, 7:15pm – Dragons v Scarlets, 7:30pm

Saturday 18 November

Aviva Premiership – Worcester v Northampton, 1pm – Wasps v Newcastle Falcons, 5:15pm

Internationals – Italy v Argentina, 2pm – Wales v Georgia, 2:30pm – England v Australia, 3pm, Sky Sports Action – Scotland v New Zealand, 5:15pm – Ireland v Fiji,5:30pm, Sky Sports Action – France v South Africa, 7:45pm

Top 14 – Clermont Auvergne v Lyon, 1:45pm – and four matches at 5pm

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

Shanghai Masters, China, November 13-18 – day three live on Eurosport 1 from 6:30am and 11:30am

————————————————————–

TENNIS

Next up:

Barclays ATP World Tour Finals, London, England, November 12-19, day four, live on Sky Sports Main Event from midday,  Sky Sports Arena HD from midday and 6pm, and BBC2 from 2pm

Davis Cup World Group Final, November 24-26

Tuesday 14 November 2017

Posted on November 14, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Tuesday 14 November 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Tuesday Nov 14      

FIFA World Cup European Qualifying 2nd leg (Agg, 0-0) – Rep of Ireland v Denmark, 7:45pm, Sky Sports Football/RTE2

World Cup Qualifying – Africa – Burkina Faso v Cape Verde, 7:30pm – Senegal v South Africa, 7:30pm

Scottish League 1 – Ayr Utd v Raith Rovers, 7:45pm

FA Cup First Round Replays – Accrington Stanley v Guiseley, 7:45pm – Bury v Woking, 7:45pm – Scunthorpe Utd v Northampton Town, 7:45pm

Euro U21 Qualifying – Armenia U21 v Serbia U21, 11am – Macedonia U21 v Austria U21, midday – Azerbaijan U21 v Kosovo U21, 2pm – Cyprus U21 v Hungary U21, 2pm – Turkey U21 v Belgium U21 – Moldova U21 v Czech Rep, 3pm – Georgia U21 v Lithuania U21, 3pm – Estonia U21 v Iceland U21, 4pm – Bulgaria U21 v Montenegro U21, 4:30pm – Poland U21 v Denmark U21, 5pm – Israel U21 v Germany U21, 5:30pm – Portugal U21 v Switzerland U21, 5:30pm – Norway U21 v Rep Of Ireland U21, 6pm, eir Sport 1 – Wales U21 v Romania U21, 6pm – Scotland U21 v Ukraine U21, 7:30pm – Spain U21 v Slovakia U21, 8:50pm

International – Kenya v Zambia, 11am – South Korea Rep v Serbia, 11am – China v Colombia, 11:35am – Argentina v Nigeria, 4:30pm – Qatar v Iceland, 4:30pm – Russia v Spain, 6:45pm – Romania v Netherlands, 7pm – Slovakia v Norway, 7pm – Hungary v Costa Rica, 7:15pm – Austria v Uruguay, 7:45pm – Belgium v Japan, 7:45pm – Germany v France, 7:45pm, BT Sport 1 – Wales v Panama, 7:45pm, BBC Two – England v Brazil, 8pm ITV – Portugal v U.S.A., 8:45pm

National League North – two games, both at 7:45pm

Northern Ireland Premiership – Glentoran v Glenavon, 7:45pm

TuesdayLiveDouble1411 BestIndustryPriceIreland11-5 Football2017DblTheOdds14thNov

————————————————————-

HORSERACING

The Tuesday line-up is:

Lingfield, 12:50pm – A seven-race NH card, beginning with a National Hunt Flat Race and the card also includes the Lingfield Park “Flat Jockeys” Handicap Hurdle (2:20pm, to be ridden by professional flat race jockeys) where the jockeys taking part are James Sullivan, William Carson, Shane Kelly, Rob Hornby, Danny Brock and Martin Harley. Top NH jockeys in action include Richard Johnson, Davy Russell, Tom Scudamore, Nico de Boinville, Nick Scholfield and Adrian Heskin

Worcester, 1pm – A six-race card, with field-sizes of 6-7-10-11-10 and 5; jockeys in action include Barry Geraghty, Noel Fehily, Johnny Burke, Will Kennedy, James Bowen, Harry Cobden, Aidan Coleman and Tom Bellamy; the most-valuable race is race 2 (1:30pm), the £12,000 Spectra Cyber Security Solutions Handicap Chase

Huntingdon, 1:10pm – A six-race card, with field-sizes of 8-9-6-3-15 and 14; the most-valuable race is the £25,000 Molson Coors Michaelmas Handicap Hurdle (2:10pm), which has attracted a good field, including Nicky Henderson’s Call Me Lord, Paul Nicholls’ High Secret, Dr Richard Newland’s Caid du Lin, Jeremy Scott’s Unison and Ian Williams’ So Celebre; jockeys in action include Harry Skelton, Gavin Sheehan, Tom O’Brien, Paddy Brennan, Sean Bowen, Jamie Moore, Wayne Hutchinson and Brian Hughes

They also race in France at Fontainebleau (11:55am); later in the shops it is Philadelphia (5:25pm) in the USA and Concepcion (8:30pm) in Chile

The Turf TV USA/Canada line-up is: Finger Lakes, 5:15pm, Gulfstream Park West, 5:35pm, Mahoning Valley, 5:45pm, Zia Park, 7:10pm, Turf Paradise, 7:40pm, and Portland Meadows, 8pm

The South African meeting is Vaal (11:20am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Tuesday line-up is as follows:

11:03am – NOTTINGHAM

11:11am – PERRY BARR

2:08pm – CRAYFORD

2:18pm – SUNDERLAND

6:28pm – NEWCASTLE

6:33pm – KINSLEY

6:39pm – SHEFFIELD

6:58pm – TRALEE

The next live meeting on Sky Sports is the Betfred Eclipse Stakes meeting at Nottingham on TuesdayNovember 21st

After this, the next live meeting on Sky Sports will be the COlossus Bets TV Trophy meeting at Towcesteron Wednesday November 29th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 11

Thursday November 16 – Tennessee Titans @ Pittsburgh Steelers, 1:25am, Sky Sports Main Event, i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday November 19 – seven games at 6pm, Buffalo Bills @ Los Angeles Chargers, 9:05pm, two at 9:25pm and Philadelphia Eagles @ Dallas Cowboys, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday November 20 –  Atalanta Falcons @ Seattle Seahawks, 1:30am, Sky Sports Main Event – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There are nine NBA matches today, with start times ranging from midnight on Tuesday to 3:30am on Wednesday – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live:

Houston Rockets @ Toronto Raptors, 1am, BT Sport 1 – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

COLLEGE BASKETBALL

Duke Blue Devils v Michigan State Spartans, midnight on Tuesday, BT Sport ESPN

Kansas Jayhawks v Kentucky Wildcats, 2:30am, BT Sport ESPN – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday November 18 – in Belfast, the SSE Arena, Carl Frampton v Horacio Garcia, a ten-round featherweight contest

————————————————————–

CRICKET

Tuesday Nov 14

Domestic First Class Multi-Day Match (Day one) – Cricket Australia Xl v England, midnight

New Zealand Plunket Shield – Northern Districts v Auckland, 9:30pm – Otago v Central Districts, 9:30am – Wellington v Canterbury, 9:30pm

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

PDC Grand Slam of Darts, Civic Hall Wolverhampton, November 11-19, day four, 7pm on Sky Sports Action and 10pm on Sky Sports Main Event

GrandSlamOfDartsTuesHotpot

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 race is the Abu Dhabi Grand Prix, at the Yas Marina Circuit, Abu Dhabi, the final race on the 2017 F1 Grand Prix season, November 24-26

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 18 November

International Rules Series second test
Australia v Ireland, Domain Stadium, Perth, 8.45am

Leinster club JFC final
Multyfarnham (Westmeath) v Erin Rovers (Offaly), TEG Cusack Park, 2pm

Sunday 19 November

Leinster club SHC semi-finals
Kilcormac-Killoughey (Offaly) v Mount Leinster Rangers (Carlow), O’Connor Park, 2pm
Cuala (Dublin) v St Martin’s (Wexford), Parnell Park, 2pm

Munster club SHC final
Ballygunner (Waterford) v Na Piarsaigh (Limerick), Semple Stadium, 2pm

Ulster club SFC semi-final replay
Derrygonnelly (Fermanagh) v Cavan Gaels (Cavan), TBC, TBC

Connacht club IFC final
Michael Glavey’s (Roscommon) v Claregalway (Galway), Hyde Park, 2pm

Connacht club JFC final
Lahardane (Mayo) v Ballymote (Sligo), MacHale Park, 2pm

Munster club IHC final
Kilmaley (Clare) v Kanturk (Cork), Gaelic Grounds, 2pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – The RSM CLASSIC, Sea Island Resort, Seaside Course – Thurs 16th Nov – Sunday 19thNovember

PGA European Tour – DP World Tour Championship Dubai, Jumeirah Golf Estates, Thurs 16th Nov – Sunday 19th

USLPGA Tour – CME Group Tour Championship, Tiburon Golf Club, US, Thurs 16th Nov – Sunday 19th

USPGA Champions Tour – the next tournament will take place in 2018

Seniors Tour, Europe – the next tournament is the MCB Tour Championship, Mauritius, Dec 8-10

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are eight NHL matches today – with start times ranging from midnight to 3:30am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live:

Florida Panthers v Dallas Stars, 00:30am, eir Sport 2

Los Angeles Kings v Vancouver Canucks, 3:30am, eir Sport 1 – i.e late Tuesday night/early Wednesday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Friday 17 November

Rugby League World Cup – Australia v Samoa, 9:30am

Saturday 18 November

Rugby League World Cup – Tonga v Lebanon, 4am – New Zealand v Fiji, 6:30am

Sunday 19 November

Rugby League World Cup – England v Papua New Guinea, 5am

——————————————————————

RUGBY UNION

Next game:

Tuesday 14 November

International – France v New Zealand, 6:30pm

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

Shanghai Masters, China, November 13-18 – day two live on Eurosport 1 from 6:30am and 11:30am

————————————————————–

TENNIS

Next up:

Barclays ATP World Tour Finals, London, England, November 12-19, day three, live on Sky Sports Main Event from midday and 6pm, Sky Sports Arena HD from midday and 6pm, and BBC2 from 2pm

Davis Cup World Group Final, November 24-26

 

Monday 13 November 2017

Posted on November 13, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Monday 13 November 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Monday Nov 13

FIFA World Cup European Qualifying 2nd leg (Agg, 0-1) – Italy v Sweden, 7:45pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Football

Internationals – Armenia v Cyprus, 2pm – Georgia v Belarus, 2pm – Bulgaria v Saudi Arabia, 5pm – Turkey v Albania, 5:30pm – Kosovo v Latvia, 6:30pm – Venezuela v Iran, 6:45pm – Poland v Mexico, 7:45pm

Euro U21 Qualifying – Greece U21 v Croatia U21, 2:30pm – Slovenia U21 v France U21, 5:45pm

Brazilian Serie A – Chapecoense v Santos, 10pm

————————————————————-

HORSERACING

The Monday line-up is:

Southwell, 12:40pm – field-sizes for a flat card on the all-weather track are 10-7-13-14-7-8 and 14; jockeys in action include Luke Morris, Paul Mulrennan, Ben Curtis, Tony Hamilton, Rob Havlin, Fran Berry, Franny Norton, Robert Winston, James Sullivan, Phillip Makin and Shane Foley, who rides Lyin Eyes in the 2:45pm race for Co. Kildare-based trainer Ken Condon; the 3:20pm race is a claimer for apprentice jockeys

Kempton, 12:50pm – There are just two runners in the £20,000 Graduation Chase (3:30pm), but they are two very good horses – Whisper and Clan des Obeaux – just four for the £13,000 novice chase (2:25pm), including Paul Nicholls’ Give Me A Copper and Jamie Snowden’s Three Ways – and four in the novice hurdle that opens the card, although the stables of Nicky Henderson and Harry Skelton are both represented; field-sizes on the card are 4-11-14-2-7-2 and 9; jockeys in action include Sam Twiston-Davies, Davy Russell, Richard Johnson, Harry Skelton, Nico de Boinville, Noel Fehily, David Bass, Aidan Coleman and Daryl Jacob; the card’s closing race is a handicap hurdle for conditional jockeys

Carlisle, 1pm – A seven-race card that features a £20,000 Graduation Chase at 2:35pm; field-sizes on the card are 11-6-14-4-10 and 10; jockeys in action include Brian Hughes, Sean Bowen, Danny Cook, Tom Scudamore, Andrew Lynch, Will Kennedy and Derek Fox; runners from Ireland on the card are Matt Smith’s Shalaman (1pm, Andrew Lynch) and Winter Lion (1:30pm, Andrew Lynch) and Ron O’Leary’s Shamila, 3:40pm, the bumper, Tom Scudamore)

They also race in France at Chantilly (11:25am); later in the shops it is Philadelphia (5:25pm) in the USA and Valparaiso (8:15pm) in Chile

There is a Listed 2yo race at Chantilly at 1:35pm in which Ireland’s Adrian Keatley runs The Broghie Man (Christophe Soumillon)

The Turf TV USA/Canada line-up is: Finger Lakes, 5:15pm, Laurel Park, 5:30pm, Mahoning Valley, 5:45pm, Zia Park, 7:10pm, Turf Paradise, 7:40pm, and Portland Meadows, 8pm

The South African meeting is Flamingo Park (10:20am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Monday line-up is as follows:

11:03am – PERRY BARR

11:11am – SWINDON

2:08pm – MONMORE

2:18pm – SHEFFIELD

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – ROMFORD

6:59pm – YOUGHAL

The next live meeting on Sky Sports is the Betfred Eclipse Stakes meeting at Nottingham on TuesdayNovember 21st

After this, the next live meeting on Sky Sports will be the COlossus Bets TV Trophy meeting at Towcesteron Wednesday November 29th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 10

Monday November 13 –  Miami Dolphins @ Carolina Panthers, 1:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning – Sky Sports Main Event and Sky Sports Action

————————————————————–

BASKETBALL

There are nine NBA matches today, with start times ranging from midnight on Monday to 3:30am on Tuesday – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Live:

Minnesota Timberwolves @ Utah Jazz, 2am, BT Sport 1 – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

COLLEGE BASKETBALL

Florida Gators v Gardner-Webb Bulldogs, midnight on Monday, BT Sport ESPN

Missouri Tigers v Wagner Seahawks, 2am, BT Sport ESPN – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday November 18 – in Belfast, the SSE Arena, Carl Frampton v Horacio Garcia, a ten-round featherweight contest

————————————————————–

CRICKET

Monday Nov 13

Sheffield Shield – Victoria v Tasmania, 11:30pm

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

PDC Grand Slam of Darts, Civic Hall Wolverhampton, November 11-19, day three, 7pm on Sky Sports Action and 9:40pm on Sky Sports Main Event

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 race is the Abu Dhabi Grand Prix, at the Yas Marina Circuit, Abu Dhabi, the final race on the 2017 F1 Grand Prix season, November 24-26

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 18 November

International Rules Series second test
Australia v Ireland, Domain Stadium, Perth, 8.45am

Leinster club JFC final
Multyfarnham (Westmeath) v Erin Rovers (Offaly), TEG Cusack Park, 2pm

Sunday 19 November

Leinster club SHC semi-finals
Kilcormac-Killoughey (Offaly) v Mount Leinster Rangers (Carlow), O’Connor Park, 2pm
Cuala (Dublin) v St Martin’s (Wexford), Parnell Park, 2pm

Munster club SHC final
Ballygunner (Waterford) v Na Piarsaigh (Limerick), Semple Stadium, 2pm

Munster club IHC final
Kilmaley (Clare) v Kanturk (Cork), Gaelic Grounds, 2pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – The RSM CLASSIC, Sea Island Resort, Seaside Course – Thurs 16th Nov – Sunday 19thNovember

PGA European Tour – DP World Tour Championship Dubai, Jumeirah Golf Estates, Thurs 16th Nov – Sunday 19th

USLPGA Tour – CME Group Tour Championship, Tiburon Golf Club, US, Thurs 16th Nov – Sunday 19th

USPGA Champions Tour – the next tournament will take place in 2018

Seniors Tour, Europe – the next tournament is the MCB Tour Championship, Mauritius, Dec 8-10

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are two NHL matches today – Dallas at Carolina at midnight and St Louis at Calgary at 2am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Live:

Carolina Hurricanes v Dallas Stars, midnight, eir Sport 2

Calgary Flames v St Louis Blues, 2am, eir Sport 1 – i.e late Monday night/early Tuesday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Friday 17 November

Rugby League World Cup – Australia v Samoa, 9:30am

Saturday 18 November

Rugby League World Cup – Tonga v Lebanon, 4am – New Zealand v Fiji, 6:30am

Sunday 19 November

Rugby League World Cup – England v Papua New Guinea, 5am

——————————————————————

RUGBY UNION

Next game:

Tuesday 14 November

International – France v New Zealand, 6:30pm

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

Shanghai Masters, China, November 13-18 – day one live on Eurosport 1 from 6:30am and 11:30am

————————————————————–

TENNIS

Next up:

ATP Next Gen Finals – live on Sky Sports Arena HD from 6pm, day six

Barclays ATP World Tour Finals, London, England, November 12-19, day two, live on Sky Sports Main Event from midday and 6pm, Sky Sports Arena HD from midday and 6pm, and BBC2 from 2pm

Davis Cup World Group Final, November 24-26

Credit card and deposit accounts welcome.
All major debit/credit cards accepted in store or by phone.