Menu
Carnew: (053) 9426410
Shillelagh: (053) 9429863
Phone:
1890 429 863

Sports Preview

SATURDAY 11TH MARCH

Posted on March 11, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Saturday 11 March

Premier League – all at 3pm – Bournemouth v West Ham Utd – Everton v West Brom – Hull City v Swansea City – the Everton v West Brom game is live on Sky Sports 5

FA Cup quarter-finals – Middlesbrough v Man City, 12:15pm, BT Sport 2  – Arsenal v Lincoln City, 5:30pm, BT Sport 2

Scottish Premiership – five games, all at 3pm

Championship – 11 games, all at 3pm

League One – 11 games, all at 3pm

League Two – 12 games, all at 3pm

National League – 11 games, all at 3pm

National League North – 11 games, all at 3pm

National League South – 11 games, all at 3pm

FA Trophy, semi-final, first leg – Dulwich or Macclesfield v Tranmere Rovers, 3pm

Scottish Championship – four games, all at 3pm, except for Morton v Queen Of The South, 5:15pm

Scottish League One – five games, all at 3pm

Scottish League Two – five games, all at 3pm

Danske Bank Premiership – four games, all at 3pm

La Liga – Valencia v Sporting Gijon, midday, Sky Sports 5 – Sevilla v Leganes, 3:15pm – Malaga v Alaves, 5:30pm, Sky Sports Red Button – Granada v Atletico Madrid, 7:45pm, Sky Sports 2

Serie A – Genoa v Sampdoria, 7:45pm, BT Sport 3

Ligue 1 – five games, all at 7pm, except for Monaco v Bordeaux, 3:45pm, eir Sport 1

Bundesliga – six games, all at 2:30pm, except for FC Ingolstadt 04 v Cologne, 5:30pm, BT Sport 3

Bundesliga 2 – Hannover 96 v 1860 Munich, midday, BT Sport 1

Eredivisie – ADO Den Haag v NEC Nijmegen, 5:30pm – Go Ahead Eagles v PSV Eindhoven, 6:45pm, Sky Sports Red Button – Heracles Almelo v FC Utrecht, 6:45pm – Excelsior v Heerenveen, 7:45pm

Portuguese Primeira Liga – Vitoria Futebol Clube Setubal v Feirense, 4pm – GD Chaves v Braga, 6:15pm – Tondela v Sporting Sporting Lisbon, 8:30pm

MLS – Chicago Fire v Real Salt Lake, 7pm – New England Revolution v Orlando City SC, 7pm – New York Red Bulls v Colorado Rapids, 9pm – Philadelphia Union v Toronto FC, 9:30pm – Montreal Impact v Seattle Sounders FC, midnight, Sky Sports 4 – Houston Dynamo v Columbus Crew, 1:30am – Sporting Kansas City v FC Dallas, 2am – San Jose Earthquakes v Vancouver Whitecaps, 3am

Chinese Super League – Chongqing Lifan v Hebei China Fortune FC, 7:30am – Guizhou Hengfeng Zhiche.. v Beijing Guoan, 7:30am – Shandong Luneng v Guangzhou Evergrande, 11:35am – Shanghai Greenland v Tianjin Quanijan, 11:35am, Sky Sports 3

Hyundai A-League – Melbourne Victory v Perth Glory, 8:50am, BT Sport 1

Airtricity League First Division – Cobh Ramblers v Shelbourne, 7:15pm

————————————————————–

HORSERACING

The Saturday line-up is:

Sandown, 1:20pm – featuring the £70,000 Matchbook Imperial Cup at 3pm, backed up by a £65,000 novices’ handicap hurdle (final) at 1:50pm

Wolverhampton, 1:30pm – seven races on the all-weather track, with field-sizes of 9-13-11-128-9 and 10; it’s a superb card, with the £50,000 Lincoln Trial at 2:05pm, and the £50,000 Listed Lady Wilfruna Stakes at 3:15pm; for good measure, there’s a £25,000 handicap at 4:25pm; jockeys riding on the card include Ryan Moore, Silvestre de Sousa, Paul Hanagan, Joe Fanning, Oisin Murphy, Luke Morris, Fran Berry, Sean Levey, David Probert and Andrea Atzeni

Hereford, 1:40pm – with a £25,000 feature, a handicap chase, at 4pm

Gowran Park, 1:55pm – featuring the €50,000 Grade B Holden Plant Rentals Shamrock Handicap ‘Chase

Ayr, 2:10pm – with £11,000 races at 2:45pm and 3:20pm

Chelmsford, 5:45pm – eight races, starting with an apprentice handicap and with a £15,000 feature (a fillies’ handicap, at 7:15pm); field-sizes are 12-10-7-6-8-6-9 and 9; jockeys in action include Frankie Dettori, Pat Cosgrave, Liam Keniry, Paul Mulrennan, Sean Levey, Martin Harley, Josephine Gordon, Tom Marquand, Oisin Murphy, Silvestre de Sousa and Luke Morris; Ireland’s Seamus Fahey runs Randall’s Alannah (5:45pm), and Fast On (9:15pm), with both horses set to be ridden by Conor McGovern

There is a Cheltenham Festival preview on TG4 at 7:15pm

They also race in India at Bangalore, 10:15am ; later in the shops, it is Hipo Chile, 5:20pm, in Chile and at Philadelphia Parx, 5:55pm, in the USA

The Turf TV USA line-up is Gulfstream, 5pm, Tampa Bay Downs, 5:12pm, Aqueduct, 6:20pm Santa Anita, 8pm, Sunland Park, 8:30pm and Golden Gate Fields, 7:55pm

The South African meeting are Turffontein (10:10am) and Kenilworth (11:35am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Saturday line-up is as follows:

9:11am – TRALEE

9:34am – TOWCESTER

10:31am – ROMFORD

10:38am – CRAYFORD

2:24pm – NEWCASTLE

3:08pm – POOLE

6:28pm – CENTRAL PARK

6:33pm – SUNDERLAND

6:39pm – MONMORE

————————————————————–

BASKETBALL

There are 12 NBA games today, with start times ranging from 8pm on Saturday to 3:30am on Sunday – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live games:

New York Knicks @ Detroit Pistons, 10pm, BT Sport 3

Golden State Warriors @ San Antonio Spurs, 1:30am, BT Sport 3 – i.e. late Sat night/early Sun morning

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

Second semi-final of the CBB: SEC – live on BT Sport ESPN, 8:30pm

There is live CBB: Big 12 Championship action on BT Sport ESPN at 11pm

There is live CBB: Big West Championship action on BT Sport 3 at 4:30am – i.e. late Sat night/early Sun morning

There is live CBB: ACC Championship action on BT Sport ESPN at 1:30am – i.e. late Sat night/early Sun morning

There is live CBB: Pac-12 Championship action on BT Sport ESPN at 4am – i.e. late Sat night/early Sun morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Live on Sky Sports 2 at 10pm is Jack Culcay v Demetrius Andrade for the WBA World Super-Welterweight title

Live on Channel 5 at 10:20pm is Craig Kennedy v Stephen Simmons for the vacant British cruiserweight tile

————————————————————–

CRICKET

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Paris – Nice – Mar 05-12, France, stage seven, a 177km journey from Nice to Col de la Couillole, live on Eurosport 2 at 3:30pm

Tirreno-Adriatico, stage four, a 171km journey from Monalto di Castro to Terminillo (Italy), live on Eurosport 2 at 12:45pm

From the track calendar:

Six Day Finale, Mallorca, March 17

Belgian International Track Meeting, March 17-18

China Track Cup, March 18-19

African Track Championships, March 20-24

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into week seven on Thursday March 16th, from Rotterdam, Netherlands, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

James Wade v Jelle Klaasen
Peter Wright v Dave Chisnall
Raymond van Barneveld v Gary Anderson
Phil Taylor v Michael van Gerwen
Kim Huybrechts v Adrian Lewis

————————————————————–

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th, The F1 Champion of 2016 was Nico Rosberg (Mercedes), who retired from the sport on Friday Dec 02

—————————————————————

GAA

Saturday 11 March

Allianz HL Division 1A round 4
Tipperary v Kilkenny, Semple Stadium, 7pm – eir Sport 2

Allianz HL Division 1B round 4
Laois v Limerick, O’Moore Park, 7pm – eir Sport 1

The Allianz Leagues Build-Up Show is on eir Sport 2 at 6pm, with the Post-Game Show at 8:45pm

Sunday 12 March

Allianz FL Division 1 round 3
Tyrone v Cavan, Healy Park, 2pm

Allianz HL Division 1A round 4
Clare v Dublin, Cusack Park, 2pm
Waterford v Cork, Walsh Park, 2pm

Allianz HL Division 1B round 4
Kerry v Galway, Austin Stack Park, 2pm
Offaly v Wexford, O’Connor Park, 2pm

Allianz HL Division 2A round 4
Westmeath v London, TEG Cusack Park, 1pm
Armagh v Antrim, Athletic Grounds, 2pm
Kildare v Carlow, Newbridge, 2pm

Allianz HL Division 2B round 4
Derry v Roscommon, Owenbeg, 2pm
Mayo v Meath, MacHale Park, 2pm
Wicklow v Down, Arklow, 2pm

Allianz HL Division 3A round 5
Donegal v Monaghan, Letterkenny, 2pm
Tyrone v Louth, Healy Park, 2pm

Allianz HL Division 3B round 4
Leitrim v Sligo, Ballinamore, 2pm
Longford v Warwickshire, Glennon Bros Pearse Park, 2pm

————————————————————–

GOLF

On the European Tour, it is day three of the Hero Indian Open, New Delhi, India, March 9-12 – day three coverage is live on Sky Sports 4 from 7:30am

On the PGA Tour, it is day three of the Valspar Championship, Innisbrook Resort (Copperhead), Palm Harbor, Florida, March 9-12 – day-three coverage is live on Sky Sports 4 from 6pm

On the LPGA Tour, the next tournament is the Bank Of Hope Founders Cup, Phoenix, Arizona, March 16-19

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Tuscon Conquistadores Classic, Tuscon, USA, Mar 17-19

On the European Seniors Tour, the next tournament is the Sharjah Senior Golf Masters (presented by Shurooq), Mar 16-18

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are 11 games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 6pm on Saturday to 3:30am on Sunday – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live games:

Tampa Bay Lightning v Florida Panthers, midnight on Saturday, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Today

NRL – Sea Eagles v Rabbitohs, 6:30am, eir Sport 2 – Raiders v Sharks, 6:30am on Sat morning, eir Sport 2 – Tigers v Panthers, 3am – i.e. late Sat night/early Sun morning – Dragons v Eels, 5:30am on Sun morning

There are also Championship matches in England

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

Today

Six Nations – Italy v France, 1:30pm, RTE2, and England v Scotland, 4pm, RTE2

Pro12 – Ulster v Zebre, 6:05pm, BBC2 Ulster

Anglo-Welsh CupSaracens v Leicester Tigers, 6pm, BT Sport 1

Super Rugby – Blues v Highlanders, 6:35am, Sky Sports 2, Reds v Crusaders, 8:45am, Sky Sports 2, Kings v Stormers, 1:05pm, Sky Sports 2, Cheetahs v Sunwolves, 3:15pm, Sky Sports 2, Sharks v Waratahs, 5:10pm, and Jaguares v Lions, 7:20pm

Under-20 Six Nations – England v Scotland, 6:15pm, Sky Sports 1, UTV and ITV, and Wales v Ireland, 6:30pm, RTE2, UTV and ITV

Women’s Six Nations – Wales v Ireland, 11:30am, and England v Scotland, 1pm

HSBC Sevens World Series – The Vancouver Sevens, Sky Sports 3, 4:20pm

————————————————————–

SNOOKER

Ladbrokes Players Championship, March 6-12 – concluding semi-final, ITV4 at 6:45pm

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 9-19 – live coverage on Sky Sports 3 from 6am

ATP – Miami Open, March 22 to April 2

WTA – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 8-19 – live action on BT Sport 1 at 4:30am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

WTA – Miami Open, March 21 to April 2

————————————————————–

OTHER SPORT

Biathlon – 11am and 1:45pm, Eurosport 1

Cross-Country Skiing – 11:45am, Eurosport 1

Alpine Skiing – 5:30pm, Eurosport 1, and 8:45pm on Eurosport 2

Ski Jumping – 3pm, Eurosport 1

Nordic Combined Skiing – 5pm, Eurosport 1

Snowboarding – 11am, Eurosport 2

X Games Norway 2017 – 4pm, 5pm, 6:15pm, and 7:15pm, BT Sport ESPN

Netball SuperleagueSurrey Storm v Hertfordshire Mavericks, 6pm, Sky Sports Mix

World Superbikes – 6:15am, Eurosport 2

UFC Fight Night: Prelims – BT Sport 2 at 1am, followed at 3am by Vitor Belfort v Kelvin Gastelum in a middleweight fight from Fortaleza, Brazil

 

Screen Shot 2017-03-09 at 7.10.40 PM

FRIDAY 10TH MARCH

Posted on March 10, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucy Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Friday March 10

Championship – Brighton v Derby County, 7:45pm, Sky Sports 1

La Liga – Espanyol v Las Palmas, 7:45pm, Sky Sports 5 and Sky Sports Mix

Serie A – Juventus v AC Milan, 7:45pm, BT Sport 3

Bundesliga – Bayer Leverkusen v Werder Bremen, 7:30pm, BT Sport 2

Bundesliga 2 – St Pauli v Union Berlin, 5:30pm, BT Sport 2

Ligue 1 – Nice v Caen, 6pm, live on eir Sport 1 – Marseille v Angers, 7:45pm

Eredivisie – Vitesse Arnhem v Sparta Rotterdam, 7pm

Primeira Liga – Arouca v FC Porto, 8:30pm

Scottish Championship – Dundee Utd v Hibernian, 7:45pm, BT Sport 1

Airtricity League Premier Division – Bohemians v Bray Wanderers, 7:45pm – Drogheda Utd v Cork City, 7:45pm, live on eir Sport 2 – Dundalk v Limerick, 7:45pm – Sligo Rovers v St Patricks Ath, 7:45pm – Finn Harps v Galway Utd FC, 8pm – Shamrock Rovers v Derry City, 8pm

Airtricity League First Division – all at 7:45pm, Athlone v Longford Town – Cabinteely v Wexford Youths – U.C.D. v Waterford Utd

Danske Bank Premiership – Ards v Ballinamallard Utd, 8pm

Chinese Super League – Jiangsu Suning FC v Tianjin Teda, 11:35am – Shanghai SIPG v Yanbian Fude FC, 11:35am, live on Sky Sports 5

Hyundai A-League – Sydney FC v Central Coast Mariners, 8:50am, BT Sport 1

————————————————————–

HORSERACING

The Friday line-up is:

Sandown, 2pm – the Grand Military Gold Cup meeting, the headline race being due off at 2pm; Guy Disney, who lost a leg below the knee when in the army, bids to follow up his recent remarkable win in a similar race; a ‘military amateur riders’ race opens the card, while pro jockeys riding in the remaining four races on the card include Richard Johnson, Tom Scudamore, Gavin Sheehan, Leighton Aspell, Nico de Boinville, Aidan Coleman, Wayne Hutchinson, Paddy Brennan, Liam Treadwell and Nick Scholfield

Ayr, 2:10pm – the feature race, an £11,000 handicap chase, has attracted just three runners; field-sizes for the card are 9-5-7-8-4-3 and 5; the final race is for amateur riders; jockeys riding on the card include Brian Hughes, Will Kennedy, Brian Harding, Henry Brooke and Andrew Lynch returns from injury with two rides (for Stuart Crawford), who rides Our Valentina (2:10pm) and Mullaghboy (2:45pm) for Ireland’s Stuart Crawford; Ireland’s Noel Kelly runs Baltimore Buzz (Derek Fox) in the 3:55pm race

Leicester, 2:20pm – six races, with field-sizes of 5-5-5-4-7 and 6; race five is a hunters’ chase; the feature is a £12,000 handicap chase (2:55pm); jockeys riding on the card include Adrian Heskin, Richie McLernon, Jamie Moore, Tom O’Brien, Jerry McGrath and Danny Cook

Newcastle, 5:45pm – six races, with field-sizes of 7-12-10-10-14 and 8 (an apprentice handicap); Ireland’s Barry John Murphy runs The Burnham Mare in the 7:45pm race; the opener is a maiden, followed by five handicaps; jockeys in action include David Nolan, Jack Garritty, Ben Curtis, Connor Beasley, Josephine Gordon, Shane Gray, Danny Tudhope, Luke Morris, Paul Mulrennan, John Egan, Jason Hart, Tony Hamilton, Graham Lee, Dougie Costello, Andrew Mullen, Tom Eaves, Joe Fanning, PJ McDonald, Nicky Mckay and Nathan Evans

Dundalk, 5:30pm – eight races, with field-sizes (including reserves) of 11-16-17-12-17-5-12 and 17; the feature is race 6, the €25,000 Matthews.ie race (8pm); the card consists of four handicaps (one of them for apprentices), two maidens (one of them a claimer, both of them carrying the Plus10 Bonus offer of €12,500), a Rated Race, plus the feature; jockeys in action include Pat Smullen, Shane Foley (back from a stint in Japan), Billy Lee, Wayne Lordan, Niall McCullagh, Kevin Manning, Ana O’Brien, Donnacha O’Brien, Oisin Orr, Declan McDonogh, Connor King, Gary Halpin and Donagh O’Connor

They also race in Germany at Neuss (4:40pm, flat card); later in the shops, it is Club Hipico (5:30pm) in Chile, pm, in  and at , pm, in the USA

The Turf TV USA line-up is Tampa Bay Downs, 5:25pm, Gulfstream Park, 5:35pm, Aqueduct, 6:20pm, Sunland Park, 8:30pm, Golden Gate Fields, 8:45pm, and Santa Anita, 9pm

The South African meetings are Fairview (10:35am) and Greyville (3:30pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:31am – KINSLEY

10:38am – SWINDON

2:08pm – HOVE

2:18pm – MONMORE

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – CRAYFORD

6:39pm – SUNDERLAND

————————————————————–

BASKETBALL

There are eight NBA games today, with start times ranging from midnight on Friday to 3:30am on Saturday – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live games:

 

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

Opening semi-final of the CBB: Big 12 – live on BT Sport 3 at midnight on Friday – with the second semi at 2:30am on BT Sport 3 – i.e. late Friday night/early Sat morning

Opening semi-final of the CBB: ACC – live on BT Sport ESPN at midnight on Friday – with the second semi at 2:30am on BT Sport ESPN – i.e. late Friday night/early Sat morning

Second semi-final of the CBB:Pac-12 – live on BT Sport ESPN at 4:30am – i.e. early on Saturday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

Tonight:

Jamie Conlan v Yader Cardoza

Declan Geraghty v James Tennyson

————————————————————–

CRICKET

Thursday March 8

Test Series – Sri Lanka v Bangladesh, 4:30am, final day – late Fri night/early Sat morning

Test Series – New Zealand v South Africa, 9:30pm, day four, Sky Sports 5

Twenty20 Series in India – Afghanistan v Ireland, 8:30am

World Cricket League Championship – Nepal v Kenya, 3:45am – i.e. late Fri night/early Sat morning

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Paris – Nice – Mar 05-12, France, stage six, a 192km journey from Aubagne to Fayence, live on Eurosport 1 at 2:30pm

Tirreno-Adriatico, stage three, a 204km journey from Camaoire to Pomarance (Italy), live on Eurosport 2 at 1pm

From the track calendar:

Six Day Finale, Mallorca, March 17

Belgian International Track Meeting, March 17-18

China Track Cup, March 18-19

African Track Championships, March 20-24

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into week seven on Thursday March 16th, from Rotterdam, Netherlands, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

James Wade v Jelle Klaasen
Peter Wright v Dave Chisnall
Raymond van Barneveld v Gary Anderson
Phil Taylor v Michael van Gerwen
Kim Huybrechts v Adrian Lewis

————————————————————–

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th, The F1 Champion of 2016 was Nico Rosberg (Mercedes), who retired from the sport on Friday Dec 02

—————————————————————

GAA

Next games:

Saturday 11 March

Allianz HL Division 1A round 4
Tipperary v Kilkenny, Semple Stadium, 7pm – eir Sport

Allianz HL Division 1B round 4
Laois v Limerick, O’Moore Park, 7pm – eir Sport

————————————————————–

GOLF

On the European Tour, it is day two of the Hero Indian Open, New Delhi, India, March 9-12 – day two coverage is live on Sky Sports 4 from 5:30am – i.e. early on Friday morning – and then again at 9am on Friday morning

On the PGA Tour, it is day two of the Valspar Championship, Innisbrook Resort (Copperhead), Palm Harbor, Florida, March 9-12 – day two coverage live on Sky Sports 4 from 7pm

On the LPGA Tour, the next tournament is the Bank Of Hope Founders Cup, Phoenix, Arizona, March 16-19

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Tuscon Conquistadores Classic, Tuscon, USA, Mar 17-19

On the European Seniors Tour, the next tournament is the Sharjah Senior Golf Masters (presented by Shurooq), Mar 16-18

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are five games scheduled in the NHL today, with start times ranging from midnight on Friday to 2am on Saturday – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live games:

Columbus Blue Jackets v Sabres, midnight on Friday, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Today

Super League – Hull FC v St Helens, 8pm, live on Sky Sports 2 – Leeds v Catalan Dragons, 8pm – Leigh v Huddersfield, 8pm

NRL – Warriors v Storm, 7am, eir Sport 2 – Broncos v Cowboys, 9:05am, eir Sport 2 – Knights v Titans, 4am, eir Sport 2 – i.e. late Fri night/early Sat morning – Sea Eagles v Rabbitohs, 6:30am – i.e. late Fri night/early Sat morning – Raiders v Sharks, 8:30am on Sat morning

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

Today

FRIDAY March 10

Six Nations – Wales v Ireland, 8pm, RTE2 and BBC1

Super Rugby – Chiefs v Hurricanes, 6:35am, Sky Sports 2 and Brumbies v Western Force, 8:45am, Sky Sports 2

Under-20 Six Nations – Italy v France, 2pm

————————————————————–

SNOOKER

This week:

Ladbrokes Players Championship, March 6-12 – concluding quarter-final, ITV4 at 12:45pm; opening semi-final, 6:45pm on ITV4

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 9-19 – day two coverage is live on Sky Sports 3 at 7pm

ATP – Miami Open, March 22 to April 2

WTA – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 8-19 – day three

WTA – Miami Open, March 21 to April 2

————————————————————–

OTHER SPORT

Biathlon – 1:15pm and 4:30pm, Eurosport 1

Alpine Skiing – 6pm, Eurosport 1, and 8:45pm, Eurosport 2

Ski Jumping – 3:45pm, Eurosport 2

X Games Norway 2017 – 1:30pm, 4pm and 5:45pm, BT Sport ESPN

PSA Squash – men’s finals, live on BT Sport ESPN, 7:30pm

WRC Rally: Mexico – BT Sport 1, 1am – i.e. late Friday night/early Saturday morning

 

Screen Shot 2017-03-09 at 7.16.05 PM

THURSDAY 9TH MARCH

Posted on March 09, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day –

————————————————————–

FOOTBALL

Thursday March 9

Europa League –

Apoel Nicosia v Anderlecht, 6pm

FC Copenhagen v Ajax, 6pm, BT Sport 3

FK Rostov v Man Utd, 6pm, BT Sport 2 and eir Sport 1

AA Gent v Genk, 8:05pm

Celta Vigo v Krasnodar, 8:05pm

Lyon v Roma, 8:05pm, BT Sport 3 and eir Sport 1

Olympiakos v Besiktas, 8:05pm, BT Sport 2

Schalke  v Borussia M’Gladbach, 8:05pm, BT Sport ESPN

Also, there are matches scheduled to be live on eir Sport 2 at 6pm and 8:05pm

International Friendly – Qatar v Azerbaijan, 6pm

————————————————————–

HORSERACING

The Thursday line-up is:

Wincanton, 1:50pm – with the feature being the £11,500 Bathwick Tyres Taunton Handicap Chase (2:55pm); field-sizes are 18-6-8-8-6-9 and 8; jockeys in action include Sam Twiston-Davies, Aidan Coleman, Daryl Jacob, Richie McLernon, Gavin Sheehan, Leighton Aspell, Nico de Boinville, Richard Johnson, Tom O’Brien and Liam Treadwell

Thurles, 1:55pm – field-sizes for the seven-race card are 14-8-18-16-10-10 and 8; jockeys riding on the card include Sean Flanagan, Davy Russell, Danny Mullins, Paul Townend, Jack Kennedy, Rachael Blackmore, Robbie Power, Bryan Cooper, Phillip Enright and Denis O’Regan; a bumper closes out the card, in which the stables of Adrian Maguire, Gordon Elliott, Robbie McNamara, Edward O’Grady, Henry de Bromhead, Emmet Mullins and Tom Foley are all represented

Carlisle, 2pm – field-sizes for the seven-race card are 4 (a hands-and-heels conditional jockeys and amateur riders’ event) -10-6-5-3-5 (a hunters’ chase) – and 3 (a bumper); Ireland’s Benjamin Arthey runs Largy Bull (who races in cheek-pieces for the first time) in the 3:!0pm race; jockeys riding on the card include Brian Hughes, Danny Cook, Brian Harding, Paddy Brennan, Henry Brooke, Will Kennedy and Joe Colliver

Southwell, 2:10pm – a seven-race card on the all-weather track, with field-sizes being 11-7-10-10-8-11 and 6 (an apprentice handicap); jockeys in action include Silvestre de Sousa, David Probert, Josephine Gordon, Liam Keniry, John Egan, Tom Eaves, Shane Kelly, Stevie Donohoe, Graham Lee, Andrew Mullen, Paul Mulrennan, Fran Berry, Franny Norton, Martin Lane, William Carson, Ted Durcan, Tom Queally, Jason Hart and Tom Marquand

Newcastle, 5:45pm – six races, with the feature being the £11,500 Betway Spring Handicap at 6:45pm; field-sizes are 8-5-12-5-10 and 10 (five handicaps, one of them for fillies, and a maiden that carries the Plus10 Bonus); jockeys in action include Danny Tudhope, James Sullivan, Luke Morris, Phillip Makin, Joe Fanning, Kevin Stott, Andrew Mullen, Oisin Murphy, Connor Beasley, Shane Gray, Paul Mulrennan, Andrew Mullen, Jason Hart, PJ McDonald, Graham Lee, Paul Hanagan and Adam Kirby

They also race in France at Fontainebleau (12:47pm start for a flat card) at Meydan from 2:30pm, where jockeys in action include Colm O’Donoghue, Dane O’Neill, Sam Hitchcott, Tadgh O’Shea, Richard Mullen, Royston French, Pat Dobbs, Jim Crowley, Bernard Fayd’Herbe and Antonio Fresu, and in India at Mumbai (11:15am); later in the shops, it is Hipo Chile in Chile (5:30pm), pm, in  and at , pm, in the USA

The Turf TV USA line-up is Gulfstream Park, 5:35pm, Golden Gate Fields, 8:45pm, and Santa Anita, 9pm

The South African meeting is Vaal (10:10am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Thursday line-up is as follows:

11:03am – SUNDERLAND

11:11am – SHEFFIELD

2:08pm – ROMFORD

2:18pm – CRAYFORD

6:28pm – HOVE

6:33pm – MONMORE

6:39pm – NEWCASTLE

————————————————————–

BASKETBALL

There are five NBA games today, with start times ranging from 12:30am to 3:30am on Thursday – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live games:

San Antonio Spurs @ Oklahoma City Thunder, 1am, BT Sport 2 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

There are quarter-final games live on BT Sport ESPN at midnight on Thursday and 2:30am (early on Friday morning) from the ACC

 

There is a Pac-12 quarter-final from the CBB live on BT Sport ESPN at 4:30am (early on Friday morning)

EUROLEAGUE BASKETBALL

Zalgiris Kaunas v Panathinaikos Superfoods Athens, 6pm, Sky Sports Mix

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

Jamie Conlan v Yader Cardoza, March 10, Belfast

Declan Geraghty v James Tennyson, March 10, Belfast

————————————————————–

CRICKET

Thursday March 8

Test Series – Sri Lanka v Bangladesh, 4:30am, day four – late Thurs night/early Fri morning

Test Series – New Zealand v South Africa, 9:30pm, day three, Sky Sports 2

ODI Series – West Indies v England, 1:30pm, live on Sky Sports 2

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Paris – Nice – Mar 05-12, France, stage five, a 199.5km journey from Quincie-en-Beaujolais to Bourg-le-Peage, live on Eurosport 1 at 2:30pm

Tirreno-Adriatico, stage two, a 228km journey from Camaoire to Pomarance (Italy), live on Eurosport 2 at 1pm

From the track calendar:

Six Day Finale, Mallorca, March 17

Belgian International Track Meeting, March 17-18

China Track Cup, March 18-19

African Track Championships, March 20-24

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into week six today, from the SSE Hydro, Glasgow, live on Sky Sports 3 from 7pm. The games are:

Adrian Lewis v Phil Taylor
James Wade v Peter Wright
Kim Huybrechts v Michael van Gerwen
Jelle Klaasen v Raymond van Barneveld
Dave Chisnall v Gary Anderson

————————————————————–

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th, The F1 Champion of 2016 was Nico Rosberg (Mercedes), who retired from the sport on Friday Dec 02

—————————————————————

GAA

Next games:

Saturday 11 March

Allianz HL Division 1A round 4
Tipperary v Kilkenny, Semple Stadium, 7pm – eir

Allianz HL Division 1B round 4
Laois v Limerick, O’Moore Park, 7pm – eir

————————————————————–

GOLF

On the European Tour, it is day one of the Hero Indian Open, New Delhi, India, March 9-12 – day two coverage is live on Sky Sports 4 from 5:30am – i.e. early on Thursday morning – and again at 9am on Thursday – The action is then live again (day two) from 5:30am on Friday morning on Sky Sports 4

On the PGA Tour, it is day one of the Valspar Championship, Innisbrook Resort (Copperhead), Palm Harbor, Florida, March 9-12 – day one coverage live on Sky Sports 4 from 7pm

On the LPGA Tour, the next tournament is the Bank Of Hope Founders Cup, Phoenix, Arizona, March 16-19

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Tuscon Conquistadores Classic, Tuscon, USA, Mar 17-19

On the European Seniors Tour, the next tournament is the Sharjah Senior Golf Masters (presented by Shurooq), Mar 16-18

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are ten games scheduled in the NHL today, with start times ranging from midnight on Thursday to 3:30am on Friday – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live games:

Carolina Hurricanes v New York Islanders, midnight on Thursday, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Today

Super League – Warrington Wolves v Wigan Warriors, 8pm, Sky Sports 1

NRL – Sydney Roosters v Canterbury-Bankstown Bulldogs, 9:05am, eir Sport 2

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

FRIDAY March 10

Six Nations – Wales v Ireland, 8pm

Super Rugby – Chiefs v Hurricanes, 6:35am, and Brumbies v Western Force, 8:45am

Under-20 Six Nations – Italy v France, 2pm

————————————————————–

SNOOKER

This week:

Ladbrokes Players Championship, March 6-12 – second quarter-final, ITV4 at 12:45pm; third quarter-final, 6:45pm on ITV4

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 9-19 – day one coverage is live on Sky Sports 5 at 7pm

ATP – Miami Open, March 22 to April 2

WTA – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 8-19 – day two action live on BT Sport 1 at 7pm

WTA – Miami Open, March 21 to April 2

————————————————————–

OTHER SPORT

Freestyle Skiing – 11am, Eurosport 1

X Games Norway 2017 – 2pm, 4:30pm and 6:15pm, BT Sport ESPN

PSA Squash – men’s semi-final, live on BT Sport 1, 6:30pm

WRC Rally: Mexico – BT Sport 3, 2am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

WEDNESDAY 08 MARCH 2017

Posted on March 07, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

WEDNESDAY 08 MARCH 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Champions League – Barcelona (0) v PSG (4), 7:45pm, BT Sport 2 and RTE2, and Borussia Dortmund (0) v Benfica (1), 7:45pm, BT Sport 3 and eir Sport 1

Premier League – Man City v Stoke City, 8pm, Sky Sports 1

La Liga – Deportivo La Coruna v Real Betis, 5:45pm, Sky Sports 2

Scottish Championship – Raith Rovers v St Mirren, 7:45pm

Uefa Youth League, Under-19 quarter-finalReal Madrid v Ajax, 3pm

————————————————————–

HORSERACING

The Wednesday line-up is:

Lingfield, 2pm – A seven-race card, with an £11,500 feature at 4pm. Top jockeys in action include Luke Morris, Adam Kirby, Pat Cosgrave, Richard Kingscote, Josephine Gordon, Silvestre De Sousa, David Probert and Kieran O’Neill to name just a few.

Fontwell, 2:10pm – A six-race card, with field sizes of 4-5-6-5-7 & 5. Top jockeys in action include Harry Skelton, Tom Scudamore, Jamie Moore, Leighton Aspell, Conor Ring and Tom Cannon.

Catterick, 2:20pm – A seven-race card, with field sizes of 6-6-6-5-11-8 & 9. Top jockeys in action include Brian Hughes, Joe Colliver, Danny Cook, Henry Brooke, Craig Nichol and Finian O’Toole.

Kempton, 5:45pm – A seven-race card, with a £19,000 feature at 5:45pm. Top jockeys in action include Adam Kirby, Oisin Murphy, Tom Marquand, Joe Fanning, Luke Morris, Pat Cosgrave, Josephine Gordon, Stevie Donohoe, Richard Kingscote, Silvestre De Sousa, Robert Winston and David Probert.

They also race at Kolkata, in India at 10:30am; later in the shops, it is Valparaiso, 4:55pm, in Chile

The Turf TV USA line-up is Gulfstream, 5:35pm, Mahoning Valley, 5:45pm, Tampa Bay Downs, 5:55pm and Turf Paradise, 7:55pm

The South African meeting is Scottsville (11:05am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Wednesday line-up is as follows:

11:03am – HALL GREEN

11:11am – NEWCASTLE

2:08pm – HOVE

2:18pm – BELLE VUE

6:28pm – SWINDON

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – SUNDERLAND

————————————————————–

BASKETBALL

There are ten NBA games today, with start times ranging from midnight on Wednesday to 2am on Thursday – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live games:

Boston Celtics @ Golden State Warriors, 3:30am, BT Sport 2 – i.e. i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

There is a live game on BT Sport ESPN at midnight on Wednesday from the ACC second round, plus one from the same competition at 2:30am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

Jamie Conlan v Yader Cardoza, March 10, Belfast

Declan Geraghty v James Tennyson, March 10, Belfast

————————————————————–

CRICKET

Wednesday March 8

Test Series – Sri Lanka v Bangladesh, 4:30am, day three – late Weds night/early Thurs morning

Test Series – New Zealand v South Africa, 9:30pm, day two, Sky Sports 2

Twenty20 Series in India – Afghanistan v Ireland, 8:30am

One Day Series – Sri Lanka A v England Lions, 4:30am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Paris – Nice – Mar 05-12, France, stage four, a 14.5km individual team-trial, live on Eurosport 1 at 2:30pm

Tirreno-Adriatico, stage one, 22.7km team-trial in Lido di Camaiore, live on Eurosport 2 at 1pm

From the track calendar:

Six Day Finale, Mallorca, March 17

Belgian International Track Meeting, March 17-18

China Track Cup, March 18-19

African Track Championships, March 20-24

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into week six on Thursday March 9th, from the SSE Hydro, Glasgow, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

Adrian Lewis v Phil Taylor
James Wade v Peter Wright
Kim Huybrechts v Michael van Gerwen
Jelle Klaasen v Raymond van Barneveld
Dave Chisnall v Gary Anderson

————————————————————–

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th, The F1 Champion of 2016 was Nico Rosberg (Mercedes), who retired from the sport on Friday Dec 02

—————————————————————

GAA

Next games:

Wednesday 8 March

Leinster U21FC quarter-final
Laois v Louth, O’Moore Park, 7.30pm

Munster U21FC quarter-finals
Kerry v Clare, Austin Stack Park, 7.30pm
Limerick v Tipperary, Gaelic Grounds, 7.30pm

Ulster U21FC preliminary round
Antrim v Monaghan, The Dub, 8pm

————————————————————–

GOLF

On the European Tour, the next tournament is the Hero Indian Open, New Delhi, India, March 9-12 – day one coverage is live on Sky Sports 4 from 5 5:30am – i.e. early on Thursday morning

On the PGA Tour, the next tournament is the Valspar Championship, Innisbrook Resort (Copperhead), Palm Harbor, Florida, March 9-12

On the LPGA Tour, the next tournament is the Bank Of Hope Founders Cup, Phoenix, Arizona, March 16-19

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Tuscon Conquistadores Classic, Tuscon, USA, Mar 17-19

On the European Seniors Tour, the next tournament is the Sharjah Senior Golf Masters (presented by Shurooq), Mar 16-18

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are three games scheduled in the NHL today, all starting at 1am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live games:

Boston Bruins v Detroit Red Wings, 1am, eir Sport 2 – i.e. late Wed night/early Thurs morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Thursday March 9

Super League – Warrington v Wigan, 8pm

NRL – Roosters v Bulldogs, 7:05am

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

FRIDAY March 10

Six Nations – Wales v Ireland, 8pm

Super Rugby – Chiefs v Hurricanes, 6:35am, and Brumbies v Western Force, 8:45am

Under-20 Six Nations – Italy v France, 2pm

————————————————————–

SNOOKER

This week:

Ladbrokes Players Championship, March 6-12 – first-round action is on ITV4 at 12:45pm, with quarter-final action at 6:45pm on the same channel

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – BNP Paribas Open, March 9-19

ATP – Miami Open, March 22 to April 2

WTA – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 8-19 – day one action live on BT Sport 1 at 7pm

WTA – Miami Open, March 21 to April 2

————————————————————–

OTHER SPORT

Freestyle Skiing – 1pm, Eurosport 1

Cross- Country Skiing – 6pm, Eurosport 1

X Games Norway 2017 – 6pm, BT Sport ESPN

 

Screen Shot 2017-03-08 at 10.12.35 AM

TUESDAY 07 MARCH 2017

Posted on March 07, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

FOOTBALL

Tuesday March 7

Champions League, Round of 16, second leg – Arsenal (1) v Bayern Munich (5), 7:45pm, BT

Sport 2 and TV3 and Napoli (1) v Real Madrid (3), 7:45pm, BT Sport 3 and eir Sport 1

Championship – 12 games, all at 7:45pm, except for Reading v Newcastle Utd, 8pm

League One – three games, all at 7:45pm

League Two – Plymouth Argyle v Blackpool, 7:30pm – Crawley Town v Portsmouth, 7:45pm

The FA Trophy – Macclesfield Town v Dulwich Hamlet, 7:45pm

Scottish Championship – Dunfermline v Queen Of The South, 7:45pm

Scottish League One – Livingston v Albion Rovers, 7:45pm

Scottish League Two – Berwick Rangers v Clyde, 7:45pm

National League – Barrow v Tranmere Rovers, 7:45pm – Braintree Town v Lincoln City,

7:45pm

National League North – three games, all at 7:45pm

National League South – Weston-S- Mare v Wealdstone, 7:45pm

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

HORSERACING

The Tuesday line-up is:

Southwell, 2pm – an all-weather meeting; field-sizes are 11-7- 7-14- 14-13 and jockeys in

action include Oisin Murphy, Luke Morris, Adam Kirby, Tony Hamilton, Silvestre de Sousa

and Joe Fanning

Newcastle, 2:10pm – a National Hunt meeting, with field-sizes of 8-3- 7-4- 6 and 6; there’s a

£10,000 feature at 3:40pm; jockeys in action include Brian Hughes, Tom Scudamore, Brian

Harding, Will Kennedy, Graham Lee and Joe Colliver; the opening race is one for conditional

riders

Exeter, 2:20pm – a National Hunt meeting, with field-sizes of 7-8- 5-6- and 7, with a £10,000

feature at 3:20pm; jockeys in action include Richard Johnson, Aidan Coleman, Nico de

Boinville, Gavin Sheehan, Tom O’Brien and Harry Cobden; the final race is one for

conditional riders

They also race in ** at ** , in ** at **, and in ** at **, pm; later in the shops, it is **, pm, in

** and at **, pm, in **

The Turf TV USA line-up is Mahoning Valley, 5:45pm, Sam Houston Race Park, 6:05pm,

Louisiana Downs, 7pm, Turf Paradise, 7:55pm, and Sunland Park, 8:30pm

The South African meeting is ** (am)

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

GREYHOUNDS

The Tuesday line-up is as follows:

11:03am – NOTTINGHAM

11:11am – PERRY BARR

2:08pm – CRAYFORD

2:18pm – SUNDERLAND

6:28pm – NEWCASTLE

6:33pm – KINSLEY

6:39pm – SHEFFIELD

6:58pm – TRALEE

The next meeting live on Sky Sports is tonight’s Racing Post Juvenile and Springbok meeting

at Central Park, 7pm, Sky Sports 2

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

BASKETBALL

There are three NBA games today, with start times ranging from 1am to 2am – i.e. late

Tuesday night/early Wednesday morning

Live games:

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

There is a live game on BT Sport 1 at midnight on Tuesday from the Northeast

Championship

There is a live game on BT Sport ESPN at 5pm on Tuesday from the Women’s Horizon

Championship

There is a live game on BT Sport ESPN at 7pm on Tuesday from the Women’s Summit

Championship

There is a live game on BT Sport ESPN at 9pm from the Women’s West Coast Championship

There is a live game on BT Sport ESPN at midnight on Monday from the Horizon

Championship

There is a live game on BT Sport 1 at 2am – i.e. late Tuesday night/early Weds morning –

from the Summit Championship

There is a live game on BT Sport ESPN at 2am – late Tuesday night/early Weds morning –

from the West Coast Championship

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — –

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

Jamie Conlan v Yader Cardoza, March 10, Belfast

Declan Geraghty v James Tennyson, March 10, Belfast

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

CRICKET

Tuesday March 7

Test Series – Sri Lanka v Bangladesh, 4:30am, day two – late Tues night/early Wed morning

Test Series 2017 – India v Australia, 4am, i.e. – late Tues night, early Wed morning, final day

(if required), Sky Sports 2

Test Series – New Zealand v South Africa, 9:30pm, day one, Sky Sports 3

Sheffield Shield – Victoria v Western Australia, 11pm

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Paris – Nice – Mar 05-12, France, stage three, 190km, from Chablis to Cahalon-sur- Saone,

live on Eurosport 1 at 2:30pm

From the track calendar:

Six Day Finale, Mallorca, March 17

Belgian International Track Meeting, March 17-18

China Track Cup, March 18-19

African Track Championships, March 20-24

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

DARTS

The Premier League darts moves into week six on Thursday March 9th, from the SSE Hydro,

Glasgow, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

Adrian Lewis v Phil Taylor

James Wade v Peter Wright

Kim Huybrechts v Michael van Gerwen

Jelle Klaasen v Raymond van Barneveld

Dave Chisnall v Gary Anderson

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23 rd  to March

26th, The F1 Champion of 2016 was Nico Rosberg (Mercedes), who retired from the sport

on Friday Dec 02

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — –

GAA

Next games:

Wednesday 8 March

Leinster U21FC quarter-final

Laois v Louth, O'Moore Park, 7.30pm

Munster U21FC quarter-finals

Kerry v Clare, Austin Stack Park, 7.30pm

Limerick v Tipperary, Gaelic Grounds, 7.30pm

Ulster U21FC preliminary round

Antrim v Monaghan, The Dub, 8pm

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

GOLF

On the European Tour, the next tournament is the Hero Indian Open, New Delhi, India,

March 9-12

On the PGA Tour, the next tournament is the Valspar Championship, Innisbrook Resort

(Copperhead), Palm Harbor, Florida, March 9-12

On the LPGA Tour, the next tournament is the Bank Of Hope Founders Cup, Phoenix,

Arizona, March 16-19

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Tuscon Conquistadores

Classic, Tuscon, USA, Mar 17-19

On the European Seniors Tour, the next tournament is the Sharjah Senior Golf

Masters (presented by Shurooq), Mar 16-18

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

ICE HOCKEY (NHL)

There are nine games scheduled in the NHL today, with start times ranging from midnight

on Tuesday to 3am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live games:

Buffalo Sabres v Philadelphia Flyers, 12:30am, eir Sport 2

Anaheim Ducks v Nashville Predators, 3:30am on eir Sport 2 – i.e. late Tuesday night/early

Wednesday morning

Swedish Hockey League

Vaxjo Lakers v Linkopings HC, 6pm, eir Sport 2

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — –

RUGBY LEAGUE

Next games:

Thursday March 9

Super League – Warrington v Wigan, 8pm

NRL – Roosters v Bulldogs, 7:05am

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

RUGBY UNION

Next games:

FRIDAY March 10

Six Nations – Wales v Ireland, 8pm

Super Rugby – Chiefs v Hurricanes, 6:35am, and Brumbies v Western Force, 8:45am

Under-20 Six Nations – Italy v France, 2pm

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

SNOOKER

This week:

Ladbrokes Players Championship, March 6-12 – first-round action is on ITV4 at 12:45pm

and 6:45pm

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – BNP Paribas Open, March 9-19

ATP – Miami Open, March 22 to April 2

WTA – BNP Paribas Open, March 8-19

WTA – Miami Open, March 21 to April 2

— — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — — —

OTHER SPORT

Freestyle Skiing – 6pm, Eurosport 1

Credit card and deposit accounts welcome.
All major debit/credit cards accepted in store or by phone.