Menu
Carnew: (053) 9426410
Shillelagh: (053) 9429863
Phone:
1890 429 863

Sports Preview

MONDAY 20th MARCH 2017

Posted on March 19, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

MONDAY 20 MARCH 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Lucky Monday Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Monday March 20

International – San Marino v Moldova, 5pm

Bundesliga 2 – Union Berlin v FC Nuremburg, 7:15pm, BT Sport 1

National League North – Curzon Ashton v FC United of Manchester, 7:45pm

National League South – Hungerford Town v Weston-S-Mare, 7:45pm – Stourbridge v Ilkeston, 7:45pm

Northern Irish Premiership – Crusaders v Ballinamallard United, 7:45pm, Sky Sports 1

————————————————————–

HORSERACING

The Monday line-up is:

 Kempton Park, 2pm – a flat card;

Southwell, 2:10pm – a National Hunt card;

Taunton, 2:20pm –

They also race at ** ,:pm, in India and in ** at **, pm; later in the shops, it is , pm, in  and at , pm, in the USA

The Turf TV USA line-up is **, 5:45pm, **, 6:05pm and **, 7:55pm

The South African meeting is ** (am)

 

Screen Shot 2017-03-19 at 10.37.18 PM

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Monday line-up is as follows:

11:03am – HALL GREEN

11:11am –

2:08pm –

2:18pm –

6:28pm –

6:33pm –

6:39pm –

6:59pm –

The next meeting live on Sky Sports is the Arc meeting at Swindon on March 22nd

————————————————————–

BASKETBALL

There are seven NBA games today, with start times ranging from midnight on Monday to 3:30am on Tuesday – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Live games:

Golden State Warriors @ Oklahoma City Thunder, midnight on Monday, BT Sport 1

New York Knicks @ Los Angeles Clippers, 2:30am, BT Sport 1 – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

No games listed as being live in Ire/UK

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

Anthony Crolla v Jorge Linares, Manchester, Sat 25 March, WBA lightweight title fight; Crolla lost the title to Linares in September 2016, this is the rematch

Ireland’s Katie Taylor will fight on an undercard that includes Marcus Morrison defending his WBD International Middleweight title versus Jason Welborn

————————————————————–

CRICKET

Next…

Tuesday March 21

One-Day International – Afghanistan v Ireland, 4am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Wednesday Mar 22

One-Day International – Afghanistan v Ireland, 4am – i.e. early Wednesday morning (as above)

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Tour de Normandie – Mar 20-26

Volta Ciclista a Catalunya (Tour of Catalunya) – Mar 20-26, day one, 178.9km across Calella, 2:30pm, Eurosport 1

Settimana Internazionale Coppi e Bartali – Mar 23-26

Tour de Taiwan – Mar 26-30

From the track calendar:

African Track Championships, March 20-24

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into week eight on Thursday, March 23rd, from the Manchester Arena, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

Michael van Gerwen v James Wade
Kim Huybrechts v Gary Anderson
Peter Wright v Phil Taylor
Jelle Klaasen v Adrian Lewis
Raymond van Barneveld v Michael van Gerwen

NB – *Michael van Gerwen plays twice in week eight to make up for missing his fixture against James Wade in week five due to a back injury

————————————————————–

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th, The F1 Champion of 2016 was Nico Rosberg (Mercedes), who retired from the sport on Friday Dec 02, 2016

—————————————————————

GAA

Next games:

Wednesday 22 March

Connacht U21FC semi-final
Roscommon v Sligo, TBC, TBC

Leinster U21FC semi-final
Dublin v Longford, Lakepoint Park, Mullingar, 7.30pm

Ulster U21FC quarter-final replay
Donegal v Tyrone</b>, Ballybofey

Allianz HL Division 3A round 3
Tyrone v Donegal</b>, Healy Park, 8pm

————————————————————–

GOLF

On the European and PGA Tour, the next tournament is the WGC Matchplay at the Austin Country Club, Texas, USA, sponsored by Dell Technologies, March 22-26 – the last four winners: Jason Day (2014 & 2016), Rory McIlroy (2015) and Matt Kuchar (2013)

On the LPGA Tour, the next tournament is the Kia Classic, in Carlsbad, California, USA March 23-26 – The defending champion is Lydia Ko

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mississippi Gulf Resort Classic, Fallen Oak, Biloxi, Mississippi, March 31 to April 2 – The defending champion is Miguel Angel Jiminez

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are five games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 12:30am to 2am on Tuesday – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Live games:

Boston Bruins @ Toronto Maple Leafs, 11:30pm, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Thursday March 23

Super League – Wakefield Trinity v Leigh Centurions, 8pm, Sky Sports 2

NRL – South Sydney Rabbitohs v Sydney Roosters, 9:05am

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

FRIDAY March 24

Premiership – Bristol v Gloucester, 7:45pm

Pro 12 – Scarlets v Edinburgh, 7:05pm – Newport Gwent Dragons v Ulster, 7:35pm

Super Rugby –  Crusaders v Western Force, 6:35am, Sky Sports 2 and Melbourne Rebels v Waratahs, 8:45am, Sky Sports 2

————————————————————–

SNOOKER

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Miami Open, March 22 to April 2

WTA – Miami Open, March 21 to April 2

————————————————————–

OTHER SPORT

Netball SuperleagueTeam Northumbria v Manchester Thunder, 7:45pm, Sky Sports 2 and Sky Sports Mix

Curling World ChampionshipsCanada v Switzerland, a women’s round-robin match; the tournament is being played in Beijing, China, 11am, Eurosport 1

Baseball – The opening semi-final of the 2017 World Baseball Classic at the Dodger Stadium in Los Angeles, BT Sport ESPN at 2:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

 

 

SUNDAY 19TH MARCH 2017

Posted on March 19, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

SUNDAY 19 MARCH 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Sunday March 19

Premier League – Middlesbrough v Man Utd, midday, BT Sport 1 – Tottenham Hotspur v Southampton, 2:15pm, Sky Sports 1- Man City v Liverpool, 4:30pm, Sky Sports 1

Scottish Premiership – Dundee v Celtic, 12:30pm, Sky Sports 2

League Two – Notts County v Barnet, 3pm

La Liga – Leganes v Malaga, 11am, Sky Sports 3 – Atletico Madrid v Sevilla, 3:15pm, Sky Sports 2 – Deportivo La Coruna v Celta Vigo, 5:30pm, Sky Sports 2 (Red Button) – Sporting Gijon v Granada, 5:30pm, Sky Sports 2 – Barcelona v Valencia, 7:45pm, Sky Sports 2 and Sky Sports Mix

Serie A – eight games, Empoli v Napoli, 11:30am, BT Sport 3 and eir Sport 1 – five at 2pm including Sampdoria v Juventus, BT Sport 3, and Cagliari v Lazio, eir Sport 1 – Udinese v Palermo, 5pm and Roma v Sassuolo, 7:45pm, BT Sport 2 and eir Sport 1

Ligue 1 – Caen v Monaco, 2pm, BT Sport ESPN – Dijon v St. Etienne, 4pm, eir Sport 1 and BT Sport 3 – Paris Saint-Germain v Lyon, 8pm, BT Sport 3

Bundesliga – Mainz v Schalke, 2:30pm, BT Sport 2 – Borussia M’Gladbach v Bayern Munich, 4:30pm, BT Sport 2

Eredivisie – Heerenveen v Feyenoord, 11:30am, Sky Sports 5 and Sky Sports Mix – Excelsior v Ajax, 1:30pm, Sky Sports 5 – Go Ahead Eagles v PEC Zwolle, 1:30pm – AZ Alkmaar v ADO Den Haag, 3:45pm

Portuguese Primeira Liga – Feirense v GD Chaves, 4pm – Maritimo v Arouca, 4pm – FC Porto v Vitoria Setubal, 6pm, BT Sport 3 – Vitoria de Guimaraes v Rio Ave, 8:15pm

MLS – Seattle Sounders FC v New York Red Bulls, 11pm, Sky Sports 2

Hyundai A-League – Adelaide United v Brisbane Roar, 6am, BT Sport 3 – Western Sydney Wanderers v Wellington Phoenix, 8am, BT Sport 3

————————————————————–

HORSERACING

The Sunday line-up is:

Limerick, 1:50pm – seven races, the features being the €50,000 Grade 2 Charleville Cheese EBF Mares Novice ‘Chase (4pm) and the €35,500 Grade 3 Kerry Group EBF Shannon Spray Mares Novice Hurdle (2:20pm); fiels-sizes are 8-9-7-14-7-8 and 7; jockeys riding on the card include Danny Mullins, Jack Kennedy, Paul Townend, Robbie Power, David Mullins, Jody McGarvey, JJ Slevin and Mark Enright

Ffos Las, 2pm – seven races, with field-sizes of 10-8-9-11-10-11 and 8; the card begins with a conditional jockeys’ handicap hurdle; the feature is a £12,000 handicap chase (4:45pm); jockeys riding on the card include Richard Johnson, Tom Scudamore, Jonathan Moore, Adrian Heskin, Sean Bowen, Sam Twiston-Davies, Gavin Sheehan, Nick Schofield, Richie McLernon, Tom O’Brien, David Noonan, David Bass, Daryl Jacob and Liam Treadwell

Navan, 2:10pm – featuring the €65,000 Grade B Irish Stallion Farms EBF Novice Handicap ‘Chase (4:20pm) and the €42,500 Grade 2 Webster Cup ‘Chase (3:45pm); seven races, with field-sizes of 4-13-10-5-9-6 and 12; it’s a good card, with jockeys involved including Ruby Walsh, Davy Russell, Sean Flanagan, Bryan Cooper, Andrew Lynch and Phillip Enright

Carlisle, 2:15pm – six races, with field-sizes of 6-3-6-10-4 and 5; the finale is a hunters’ chase; the feature is a £30,000 veterans’ chase (3:55pm); Ireland’s Gillian Callaghan has entered Mad Brian for the big race, although he was also due to run at Uttoxeter on Saturday); jockeys riding on the card include Brian Hughes, Henry Brooke, Adrian Lane, Jamie Moore, Danny Cook, Aidan Coleman, Will Kennedy and Paddy Brennan

They also race at ** ,:pm, in India and in ** at **, pm; later in the shops, it is , pm, in  and at , pm, in the USA

The Turf TV USA line-up is **, 5:45pm, **, 6:05pm and **, 7:55pm

The South African meeting is ** (am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Sunday line-up is as follows:

11:03am – BELLE VUE

11:11am – HOVE

2:06pm – PERRY BARR

2:12pm – KINSLEY

3:18pm – MULLINGAR

6:04pm – POOLE

6:11pm – CENTRAL PARK

The next meeting live on Sky Sports is the Arc meeting at Swindon on March 22nd

————————————————————–

BASKETBALL

There are eight NBA games today, with start times ranging from 6pm on Sunday to 2:30am on Monday – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live games:

Toronto Raptors @ Indiana Pacers, 10pm, BT Sport 1

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

There is live action scheduled (third round of NCAA tournament known as “March Madness”) for 4pm, 6:30pm, 9pm and 11pm on BT Sport ESPN and at 1:30am on the same channel – i.e. late Sunday night/early Monday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

Anthony Crolla v Jorge Linares, Manchester, Sat 25 March, WBA lightweight title fight; Crolla lost the title to Linares in September 2016, this is the rematch

Ireland’s Katie Taylor will fight on an undercard that includes Marcus Morrison defending his WBD International Middleweight title versus Jason Welborn

————————————————————–

CRICKET

TEST Series 2017New Zealand v South Africa, 10pm, day five (if required), Sky Sports 3

TEST Series 2017India v Australia, 4am, i.e. late Sun night/early Mon morning – final day (if required), Sky Sports 2

TEST Series 2017 – Sri Lanka v Bangladesh, 4:30am, i.e. late Sunday night/early Monday morning, day two

North v South 50 Overs Series 2017 – North v South, 10am

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Tour du Cameroun – March 11-19

From the track calendar:

China Track Cup, March 18-19

African Track Championships, March 20-24

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into week eight on Thursday, March 23rd, from the Manchester Arena, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

Michael van Gerwen v James Wade
Kim Huybrechts v Gary Anderson
Peter Wright v Phil Taylor
Jelle Klaasen v Adrian Lewis
Raymond van Barneveld v Michael van Gerwen

NB – *Michael van Gerwen plays twice in week eight to make up for missing his fixture against James Wade in week five due to a back injury

————————————————————–

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th, The F1 Champion of 2016 was Nico Rosberg (Mercedes), who retired from the sport on Friday Dec 02, 2016

—————————————————————

GAA

Next games:

Today

Sunday 19 March

Allianz FL Division 1 round 5
Mayo v Cavan, MacHale Park, 2pm
Monaghan v Roscommon, Inniskeen, 2pm

Allianz FL Division 2 round 5
Cork v Meath, Pairc Ui Rinn, 2pm
Fermanagh v Clare, Brewster Park, 2pm
Galway v Derry, Tuam Stadium, 2pm

Allianz FL Division 3 round 5
Longford v Sligo, Glennon Bros Pearse Park, 2pm
Louth v Armagh, Gaelic Grounds, 2pm
Offaly v Tipperary, O’Connor Park, 2pm
Antrim v Laois, Corrigan Park, 2pm

Allianz FL Division 4 round 5
Wexford v London, Innovate Wexford Park, 1pm
Limerick v Leitrim, Newcastlewest, 2pm
Westmeath v Wicklow, TEG Cusack Park, 2pm

Allianz HL Division 3A round 3
Tyrone v Donegal, Healy Park, 2pm

————————————————————–

GOLF

On the PGA Tour, it is the final day of the Arnold Palmer Invitational – 4:30pm, Sky Sports 4

On the LPGA Tour, it is the final day of the Bank Of Hope Founders Cup, Phoenix, Arizona (March 16-19) and the final day of the World Ladies Championship, live on Sky Sports 4 at 5am (early on Monday morning), a team and individuals event from Mission Hills in Haikou, China

On the Seniors Tour (Champions Tour), it is day two of the Tuscon Conquistadores Classic, Tuscon, USA (Mar 17-19)

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are seven games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 6pm today to 2:30am on Monday – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live games:

Ottawa Senators @ Montreal Canadiens, 11:30pm, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Today

Super League – Salford Red Devils v Castleford Tigers, 3pm – Wigan Warriors v Huddersfield Giants, 3pm

Challenge Cup –

NRL – Canberra Raiders v Wests Tigers, 5am, eir Sport 2 – Cronulla-Sutherland Sharks v St George-Illawarra Dragons, 7:30pm, eir Sport 2

————————————————————–

RUGBY UNION

Today

Anglo-Welsh Cup finalExeter Chiefs v Leicester Tigers, 2:15pm, BT Sport 1

Top 14 – Tolouse v Lyon, 11:30am, Sky Sports 4 – Grenoble v Toulon, 4pm, Sky Sports 5

Championship – Doncaster Knights v Yorkshire Carnegie, 3pm, Sky Sports 3 and Sky Sports Mix

————————————————————–

SNOOKER

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – BNP Paribas Open at Indian Wells, the final, live coverage on Sky Sports 1 from 8pm

ATP – Miami Open, March 22 to April 2

WTA – BNP Paribas Open at Indian Wells, the final – 6pm, BT Sport 1

WTA – Miami Open, March 21 to April 2

————————————————————–

OTHER SPORT

Alpine Skiing – 3pm, 3:45pm and 5:15pm, Eurosport 1 and 4pm Eurosport 2

Ski Jumping – 1pm, Eurosport 1

Triathlon: Super League – Eurosport 1 at 6:30am

Biathlon – 10am and 12:15pm, Eurosport 1

Cross-Country Skiing – 4:45pm and 5:45pm, Eurosport 2

Nordic Combined Skiing – 2:45pm, Eurosport 2

NASCAR – The Camping World 500, 11:30pm, eir Sport 2

Motocross World Championship – 7pm, Eurosport 2 (from Argentina)

SATURDAY 18th MARCH 2017

Posted on March 18, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

SATURDAY 18 MARCH 2017    

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Saturday March 18

Premier League – seven games, including West Brom v Arsenal, 12:30pm, Sky Sports 1 and Sky Sports Mix – Stoke City v Chelsea, 3pm, Sky Sports 5 Ireland – Bournemouth v Swansea City, 5:30pm, BT Sport 1

Championship – ten games, Blackburn Rovers v Preston North End, 1pm – Nottingham Forest v Derby County, 1pm – seven at 3pm and Leeds Utd v Brighton, 5:30pm, Sky Sports 1

League One – 11 games, all at 3pm

League Two – 11 games, all at 3pm

FA Trophy, semi-final, second legs – Lincoln City (1) v York City (2), 3pm, and Tranmere Rovers (1) v Macclesfield (1), 3pm

Scottish Premiership – five games, all at 3pm except for Aberdeen v Hearts, 12:15pm, BT Sport 1

Scottish Championship – five games, all at 3pm except for Falkirk v Morton, 5:15pm

Scottish League One – five games, all at 3pm

Scottish League Two – five games, all at 3pm

FA Youth Cup Semi-Final, 2nd leg – Chelsea U18 v Tottenham Hotspur U18, 5:15pm, ITV4

International – Iran v Iraq, 4pm

National League – nine games, all at 3pm

League Of Ireland Premier Division – Limerick v Finn Harps, 2pm – Derry City v Drogheda, 3pm – Sligo Rovers v Bray Wanderers, 7:45pm – Dundalk v St Patrick’s Athletic, 7:45pm

League Of Ireland First Division – Cobh Ramblers v Athlone, 3:15pm and Longford Town v Cabinteely, 7:30pm

La Liga – Eibar v Espanyol, midday, Sky Sports 5 – Athletic Bilbao v Real Madrid, 3:15pm – Alaves v Real Sociedad, 5:30pm, Sky Sports 5 (Red Button) – Real Betis v Osasuna, 7:45pm, Sky Sports 5

Serie A – Torino v Inter Milan, 5pm – AC Milan v Genoa, 7:45pm, BT Sport 3

Ligue 1 – six games, all at 7pm except for Nantes v Nice, 4pm

Bundesliga – six games, all at 2:30pm except for Eintracht Frankfurt v Hamburg, 5:30pm, BT Sport 3

Eredivisie – Groningen v Willem ll, 5:30pm – NEC Nijmegen v FC Utrecht, 6:45pm – PSV Eindhoven v Vitesse Arnhem, 6:45pm, Sky Sports 2 (Red Button) – Sparta Rotterdam v Heracles Almelo, 7:45pm

Portuguese Primeira Liga – Belenenses v Braga, 4pm – Moreirense v Tondela, 4pm – Sporting Lisbon v Nacional, 6:15pm – Pacos Ferreira v Benfica, 8:30pm

MLS – New York City FC v Montreal Impact, 6pm, Sky Sports Mix – Atlanta United FC v Chicago Fire, 8pm – Vancouver Whitecaps v Tornto FC, 8pm, Sky Sports Mix – D.C. United v Columbus Crew, 11pm – Orlando City SC v Philadelphia Union, 11:30pm – FC Dallas v New England Revolution, midnight – Sporting Kansas City v San Jose Earthquakes, 00:30am – Colorado Rapids v Minnesota United FC, 1am – Portland Timbers v Houston Dynamo, 2:30am

National League North – 11 games, all at 3pm

National League South – 11 games, all at 3pm

Northern Irish Premiership – five games, all at 3pm

Hyundai A-League – Melbourne City v Newcastle Jets, 8:50am, BT Sport 1

————————————————————–

HORSERACING

The Saturday line-up is:

Kempton Park, 1:30pm – a jumping card, with field-sizes of 14-5-20 (a £33,000 handicap hurdle in which Ireland’s Tony Martin may run Golden Spear) -7 (a £40,000 handicap chase) -8-10 and 15; jockeys in action include Tom O’Brien, Adrian Heskin, Sam Twiston-Davies, Nico de Boinville, Wayne Hutchinson, Sean Bowen, Nick Scholfield, Daryl Jacob, Harry Skelton and Aidan Coleman

Limerick, 1:35pm – seven races, the feature being the €25,000 Buy Tickets online For 6th April Spin Southwest Student Raceday Hurdlec(2:10pm); field-sizes are 17-5-17 (including reserves)-14-17 (including reserves)-16 and 6; jockeys in action include Paul Townend, Andrew Lynch, Davy Russell, Sean Flanagan, Jack Kennedy, Danny Mullins, Phillip Enright and David Mullins; the second-last race is a Por-Am flat race and the last race is a bumper

Fontwell Park, 1:40pm – on a seven-race card, field-sizes are 4-5-5-7-6-5 and 5; jockeys riding on the card include Harry Cobden, Leighton Aspell, David Bass, David Noonan and Josh Moore (who also rides in the opener at Kempton); the last race on the card is one for conditional jockeys

Newcastle, 2pm – A National Hunt card; seven races, with field-sizes of 10-7-8-6-5-7 and 9; the feature is a £20,000 novices’ series final handicap hurdle; jockeys in action on the card include Brian Harding, Joe Colliver, Brian Hughes and Craig Nichol; the final race on the card is a “hands and heel” conditional jockeys’ race

Uttoxeter, 1:50pm – where it is £125,000 Listed Betfred Midlands Grand National day, with the big race (20 declarations plus two reserves) due off at 3:35pm; Ireland’s Patrick Griffin runs Portrait King in the race and Gillian Callaghan runs Mad Brian (who will be ridden by Richard Johnson); other jockeys riding on the card include Noel Fehily, Liam Treadwell, Denis O’Regan, Jamie Moore, Tom Scudamore, Paddy Brennan, Danny Cook, Richie Mclernon, Will Kennedy, Gavin Sheehan and Paddy Brennan; there’s a £30,000 handicap chase at 2:25pm and a £20,000 handicap hurdle at 3pm

Wolverhampton, 5:45pm – five handicaps (one of then for fillies) and a maiden on the card, with field-sizes of 8-11-10-7-11 and 10; there’s an £11,500 handicap at 6:45pm and a £16,500 fillies’ handicap at 8:45pm); jockeys in action include Luke Morris, Adam Kirby, Fran Berry, Josephine Gordon, Franny Norton, Liam Keniry, David Probert, Paul Hanagan, Tom Eaves, Stevie Donohoe, Danny Tudhope, Oisin Murphy, Tom Marquand, Steve Drowne and Martin Dwyer

They also race at Bangalore,10:15am, and Kolkata, 10:30am, in India; later in the shops, it is Philadelphia, 4:55pm, and at Hipo Chile in Chile from 5:25pm

The Turf TV USA line-up is Tampa Bay Downs, 4:25pm, Gulfstream, 4:35pm, Aqueduct, 5:20pm, Sunland Park, 7:30pm, Santa Anita, 7:31pm and Golden Gate Fields, 7:45pm

The South African meetings are Turffontein, (10:35am)and Kenilworth (11:15am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Saturday line-up is as follows:

9:11am – TRALEE

9:34am – TOWCESTER

10:31am – ROMFORD

10:38am – CRAYFORD

2:24pm – NEWCASTLE

3:08pm – POOLE

6:28pm – CENTRAL PARK

6:33pm – SUNDERLAND

6:39pm – MONMORE

The next meeting live on Sky Sports is the Arc meeting at Swindon on March 22nd

————————————————————–

BASKETBALL

There are eight NBA games today, with start times ranging from 8pm on Saturday to 3:30am on Sunday – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live games:

Portland Trail Blazers @ Atlanta Hawks, 10pm, BT Sport 1

Cleveland Cavaliers @ Los Angeles Clippers, 12:30am, BT Sport 1 – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

There is live action scheduled (third round of NCAA tournament known as “March Madness”) for 4pm, 6:30pm, 9pm and 11pm on BT Sport ESPN and at 1:30am on the same channel – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

Anthony Crolla v Jorge Linares, Manchester, Sat 25 March, WBA lightweight title fight; Crolla lost the title to Linares in September 2016, this is the rematch

Ireland’s Katie Taylor will fight on an undercard that includes Marcus Morrison defending his WBD International Middleweight title versus Jason Welborn

————————————————————–

CRICKET

TEST Series 2017New Zealand v South Africa, 10pm, day four, Sky Sports 5

TEST Series 2017India v Australia, 4am, i.e. late Sat night/early Sun morning – day four, Sky Sports 2

ODI Series in India 2017 – Afghanistan v Ireland, 4am, i.e. late Sat night/early Sun morning

TEST Series 2017 – Sri Lanka v Bangladesh, 4:30am, i.e. late Sat night/early Sun morning

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Tour du Cameroun – March 11-19

Milan-San Remo one-day race, 291km – today, 1:15pm, Eurosport 2

From the track calendar:

Six Day Finale, Mallorca, March 17

Belgian International Track Meeting, March 17-18

China Track Cup, March 18-19

African Track Championships, March 20-24

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into week eight on Thursday, March 23rd, from the Manchester Arena, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

Michael van Gerwen v James Wade
Kim Huybrechts v Gary Anderson
Peter Wright v Phil Taylor
Jelle Klaasen v Adrian Lewis
Raymond van Barneveld v Michael van Gerwen

NB – *Michael van Gerwen plays twice in week eight to make up for missing his fixture against James Wade in week five due to a back injury

————————————————————–

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th, The F1 Champion of 2016 was Nico Rosberg (Mercedes), who retired from the sport on Friday Dec 02, 2016

—————————————————————

GAA

Next games:

Today

Allianz FL Division 1 round 5
Donegal v Tyrone, Ballybofey, 7pm – eir Sport
Kerry v Dublin, Austin Stack Park, 7pm, eir Sport 2, with the build-up show from 6pm

Allianz FL Division 2 round 5
Down v Kildare, Pairc Esler, 7pm – eir Sport 1

Allianz FL Division 4 round 5
Carlow v Waterford, Netwatch Cullen Park, 7pm

————————————————————–

GOLF

On the PGA Tour, it is day three of the Arnold Palmer Invitational – day three, 4:30pm, Sky Sports 4

On the LPGA Tour, it is day three of the Bank Of Hope Founders Cup, Phoenix, Arizona (March 16-19) and the World Ladies Championship, day three, live on Sky Sports 4 at 5am (early on Sunday morning), a team and individuals event from Mission Hills in Haikou, China

On the Seniors Tour (Champions Tour), it is day two of the Tuscon Conquistadores Classic, Tuscon, USA (Mar 17-19)

On the European Seniors Tour, it is day three of the Sharjah Senior Golf Masters (presented by Shurooq) (Mar 16-18)

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are ten games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 6pm today to 3:30am on Sunday – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live games:

Washington Capitals @ Tampa Bay Lightning, 11pm, eir Sport 2

Vancouver Canucks @ Edmonton Oilers, 2am, eir Sport 2 – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Saturday March 11

Super League – Catalans Dragons v St Helens, 5pm, Sky Sports 3

Challenge Cup – Toulouse v Batley Bulldogs, 2pm – Swinton v London Skolars, 3pm – Barrow v Keighley, 6:30pm

NRL – Newcastle Knights v  South Sydney Rabbitohs, 5:30am, eir Sport 2 – Penrith Panthers v Sydney Roosters, 8am, eir Sport 2 – North Queensland v Manly Sea Eagles, 10am, eir Sport 2

————————————————————–

RUGBY UNION

SATURDAY March 18

Six Nations – Scotland v Italy, 12:30pm, RTE2, BBC1 – France v Wales, 2:45pm, RTE2, BBC1 – Ireland v England, 5pm, RTE2, BBC1, ITV, UTV

Super Rugby – Hurricanes v Highlanders, 6:35am, Sky Sports 3 – Waratahs v Brumbies, 8:45am, Sky Sports 3 – Lions v Reds, 3:15pm, Sky Sports 2 – Sharks v Southern Kings, 5:30pm – Los Jaguares v Cheetahs, 7:40pm

Top 14 – Bayonne v Bordeaux-Begles, 5:30pm – Castres v Stade Francais, 5:30pm – Clermont Auvergne v Pau, 5:30pm – La Rochelle v Brive, 5:30pm – Montpellier v Racing 92, 7:45pm

Championship – London Irish v Cornish Pirates, 2pm – Richmond v London Scottish, 2:30pm – Ealing Trailfinders v Nottingham, 3pm – Jersey v Rotherham Titans, 3pm

Women’s Six Nations – France Women v Wales Women, 8pm

————————————————————–

SNOOKER

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 9-19 – live coverage on Sky Sports 2 from 6pm (semi-finals)

ATP – Miami Open, March 22 to April 2

WTA – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 8-19

WTA – Miami Open, March 21 to April 2

————————————————————–

OTHER SPORT

Alpine Skiing – 5:30pm and 6:15pm, Eurosport 1 and 4pm Eurosport 2

Ski Jumping – 2:45pm, Eurosport 1

Triathlon: Super League – Eurosport 1 at 6:30am

Biathlon – 11:30am and 1:45pm, Eurosport 1

Cross-Country Skiing – 7:15pm, Eurosport 1 and 4:45pm, Eurosport 2

Nordic Combined Skiing – 8:45am and 12:30pm, Eurosport 1

Freestyle Skiing – 7pm, Eurosport 2

NCAA Wrestling – 3pm and midnight, BT Sport 2

UFC London – Jimi Manuwa v Corey Anderson, a welterweight title fight

 

FRIDAY 17th MARCH 2017

Posted on March 17, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

FRIDAY 17 MARCH 2017   

IT’S ST PATRICK’S DAY AND ALSO THE FINAL DAY OF THE CHELTENHAM FESTIVAL 2017!!

HAPPY ST PATRICK’S DAY EVERYONE!!

Will Reilly / Shane McArdle

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Friday March 17

THE DRAW FOR THE QUARTER-FINALS OF THE CHAMPIONS LEAGUE WILL BE MADE AT 11AM (Eurosport 1 and BT Sport 2)

THE DRAW FOR THE QUARTER-FINALS OF THE EUROPA LEAGUE WILL BE MADE AT MIDDAY (Eurosport 1 and BT Sport 2)

Championship – Bristol City v Huddersfield, 7:45pm, Sky Sports 1 – Sheffield Weds v Reading, 7:45pm

League One – Port Vale v Shrewsbury Town, 7:45pm

La Liga – Las Palmas v Villarreal, 7:45pm, Sky Sports 5

Bundesliga – Borussia Dortmund v FC Ingolstadt 04, 7:30pm, BT Sport 1

Ligue 1 – Lille v Marseille, 7:45pm, BT Sport 2

Portuguese Primeira Liga – Estoril v Boavista, 8:30pm

Eredivisie – Roda JC Kerk v FC Twente, 7pm

League Of Ireland Premier Division – Bohemians v v Galway Utd, 7:45pm – Derry City v Drogheda, 7:45pm – Dundalk v St Patricks Athletic, 7:45pm – Shamrock Rovers v Cork City, 8pm

League Of Ireland First Division – Shelbourne v Waterford Utd, 7:45pm – Wexford Youths v U.C.D., 8pm

————————————————————–

HORSERACING

The Friday line-up is:

Lingfield Park, 1:10pm – six races, with field-sizes of 6-10-5-6-6 and 10; the feature is an £11,500 12f handicap at 3:05pm; jockeys in action include Oisin Murphy, Shane Kelly, Phillip Makin, Pat Cosgrave, Timmy Murphy, Hollie Doyle, David Probert, Fran Berry, Stevie Donohoe, Liam Keniry, Joe Fanning, Ted Durcan, Tom Marquand, John Egan and a young apprentice who caught the eye at Dundalk last year, Rossa Ryan, who rides Willwams (1:45pm) for his new boss Richard Hannon

Cheltenham, 1:30pm – the final day of the Festival; the seven-race card today is made up of the Grade 1 JCB Triumph Hurdle, the Grade 3 Randox Health County Handicap Hurdle, the Grade 1 Albert Bartlett Novices’ Hurdle, the Grade 1 Timico Cheltenham Gold Cup Chase, the St. James’s Place Foxhunter Challenge Cup Open Hunters’ Chase, the Martin Pipe Conditional Jockey’s Handicap Hurdle and the final race of the festival the Grade 3 Johnny Henderson Grand Annual Challenge Cup Handicap Chase – The meeting will be broadcast live into shops, on Racing UK, on ITV, UTV and on TV3 (and there will be a highlights show on 3e at 6pm)

Down Royal, 1:50pm – One of two meetings from Ireland on St Patrick’s Day, the other being Wexford; at Down Royal, the field-sizes are 15-18-14-6-5-7 and 17; there is a hunters’ chase at 5:05pm and the most-valuable contest is the €20,000 Daily Mirror Chase at 4:30pm; jockeys in action include Phillip Enright, Mark Enright, Robbie Colgan, Mark Bolger, Chris Timmons and Noel McParlan

Fakenham, 2pm – six races, with field-sizes of 5-5-8-9-6 and 7; the feature is the £14,000 Totepool Fakenham Silver Cup Handicap Hurdle (4pm), in which Ireland’s Gavin Cromwell runs Highland Fling; jockeys riding on the card include Robbie Dunne, Richie McLernon, Trevor Whelan, Sean Bowen, Leighton Aspell, Conor Shoemark, Gina Andrews and Jake Greenall

Wexford, 2:20pm – field-sizes on St Patrick’s Day are 9-12-11-8-5-12 and 9; the most-valuable race is the €26,000 Arctic Tack Stud Veterans Handicap Chase at 5:25pm; jockeys in action include Luke McGuinness, Andrew Lynch, Brian Hayes, Jody McGarvey, Barry Cash, Luke Dempsey, Ger Fox, Roger Loughran, Brian O’Connell, Andrew Ring, Stephen Gray and Conor Maxwel,

Wolverhampton, 5:45pm – seven races, with field-sizes of 9-8-5-13-13-7 and 13; jockeys in action include Silvestre de Sousa, Josephine Gordon, Franny Norton, Fran Berry, Danny Tudhope, Tony Hamilton, Sean Levey, Richard Kingscote, Nicky Mackay, Luke Morris, Martin Harley, Stevie Donohoe, Timmy Murphy, Adam Kirby, James Sullivan, Ben Curtis, David Probert and Tom Eaves

They also race Jebel Ali at 10am, and in India at Bangalore (10:15am); later in the shops, it is Club Hipico in Chile (5:30pm)

The Turf TV USA line-up is Gulfstream, 4:35pm, Aqueduct, 5:20pm, Sunland Park, 7:30pm, Golden Gate Fields, 7:45pm, and Santa Anita, 8pm

The South African meetings are Fairview (10:35am) and Greyville (4:20pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:31am – KINSLEY

10:38am – SWINDON

2:22pm – HOVE

2:28pm – MONMORE

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – CRAYFORD

6:39pm – SHEFFIELD

The next meeting live on Sky Sports is the Arc meeting at Swindon on March 22nd

————————————————————–

BASKETBALL

There are eight NBA games today, with start times ranging from midnight on Friday to 3:30am on Saturday – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live games:

No games listed as being live in Ire/UK

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

There is live action scheduled (second round of NCAA tournament known as “March Madness”) for 4pm, 6:30pm, 9pm and 11pm on BT Sport ESPN and at 1:30am on the same channel – i.e. late Friday night/early Saturday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

Today (York Hall, Bethnal Green, 10pm, Sky Sports 1/Mix) – Reece Bellotti v Dai Davies, 10 Rounds Featherweight Title eliminator and Craig Richards v Alan Higgins, 10 Rounds Super-Middleweight – Nxtgen Boxing

————————————————————–

CRICKET

TEST Series 2017 – New Zealand v South Africa, 10pm, day three, Sky Sports 5

TEST Series 2017 – India v Australia, 4am, i.e. late Fri night/early Sat morning, day three – Sky Sports 2

North v South 50 Overs Series 2017 – North v South, 6am

Plunket Shield 2016/2017 – Auckland v Northern Districts, 9:30pm – Central Districts v Wellington, 9:30pm – Canterbury v Otago Volts, 9:30pm

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Tour du Cameroun – March 11-19

From the track calendar:

Six Day Finale, Mallorca, March 17

Belgian International Track Meeting, March 17-18

China Track Cup, March 18-19

African Track Championships, March 20-24

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into week eight on Thursday, March 23rd, from the Manchester Arena, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

Michael van Gerwen v James Wade
Kim Huybrechts v Gary Anderson
Peter Wright v Phil Taylor
Jelle Klaasen v Adrian Lewis
Raymond van Barneveld v Michael van Gerwen

NB – *Michael van Gerwen plays twice in week eight to make up for missing his fixture against James Wade in week five due to a back injury

————————————————————–

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th, The F1 Champion of 2016 was Nico Rosberg (Mercedes), who retired from the sport on Friday Dec 02, 2016

—————————————————————

GAA

Next games:
Today
Friday 17 March
All-Ireland club SHC final
Ballyea (Clare) v Cuala (Dublin), Croke Park, 3pm, live on TG4

All-Ireland club SFC final
Dr Crokes (Kerry) v Slaughtneil (Derry), Croke Park, 5pm, live on TG4

————————————————————–

GOLF

On the PGA Tour, it is day two of the Arnold Palmer Invitational – day two, 6pm, Sky Sports 4

On the LPGA Tour, it is day two of the Bank Of Hope Founders Cup, Phoenix, Arizona (March 16-19) and the World Ladies Championship, day two, live on Sky Sports 4 at 5am (early on Saturday morning), a team and individuals event from Mission Hills in Haikou, China

On the Seniors Tour (Champions Tour), it is day one of the Tuscon Conquistadores Classic, Tuscon, USA (Mar 17-19)

On the European Seniors Tour, it is day two of the Sharjah Senior Golf Masters (presented by Shurooq) (Mar 16-18)

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are four games scheduled in the NHL today, with start times ranging from midnight today to 3am on Saturday – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live games:

There are games scheduled to be live from 11pm on eir Sport 2 and at 2am on the same channel – i.e. late Friday night/early Sat morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Friday March 17

Super League – Hull FC v Widnes Vikings, 8pm – Leeds Rhinos v Wakefield Trinity, 8pm, Sky Sports 2

Challenge Cup – London Broncos v Toronto Wolfpack, 8pm

NRL – Canterbury-Bankstown Bulldogs v New Zealand Warriors, 7am, eir Sport 2 – Gold Coast Titans v Parramatta Eels, 9:05am, eir Sport 2

————————————————————–

RUGBY UNION

Today:

FRIDAY March 17

Super Rugby – Crusaders v Blues, 6:35am, Sky Sports 3 – Melbourne Rebels v Chiefs, 8:45am, Sky Sports 3 – Bulls v Sunwolves, 5pm, Sky Sports 2

Six Nations Under-20 Championship – Ireland U20 v England U20, 5:45pm, RTE2 and Sky Sports Mix – France U20 v Wales, 8pm – Scotland U20 v Italy U20, 8:30pm

Women’s Six Nations – Scotland Women v Italy Women, 6:20pm – Ireland Women v England Women, 8pm, Sky Sports Mix

Ireland Legends v England Legends, 6pm, eir Sport 1, which is being played at the Royal Dublin Society

Championship – Bedford v London Welsh, 7:45pm

————————————————————–

SNOOKER

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 9-19 – live coverage on Sky Sports 3 from 6pm (quarter-final stage)

ATP – Miami Open, March 22 to April 2

WTA – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 8-19 – live action (semi-finals) on BT Sport 1 at 2am – i.e. late Friday night/early Sat morning

WTA – Miami Open, March 21 to April 2

————————————————————–

OTHER SPORT

Alpine Skiing – 4:45pm, Eurosport 2

Ski Jumping – 3:15pm, Eurosport 2

Triathlon: Super League – Eurosport 1 at 6:30am

Biathlon – 12:30pm and 3:15pm, Eurosport 1

Cross-Country Skiing – 6pm, Eurosport 1

NCAA Wrestling (quarter-finals) – 3pm and midnight, BT Sport 2

FRIDAY 17 MARCH 2017   

Posted on March 17, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

FRIDAY 17 MARCH 2017

IT’S ST PATRICK’S DAY AND ALSO THE FINAL DAY OF THE CHELTENHAM FESTIVAL 2017!!

HAPPY ST PATRICK’S DAY EVERYONE!!

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Friday March 17

THE DRAW FOR THE QUARTER-FINALS OF THE CHAMPIONS LEAGUE WILL BE MADE AT 11AM (Eurosport 1 and BT Sport 2)

THE DRAW FOR THE QUARTER-FINALS OF THE EUROPA LEAGUE WILL BE MADE AT MIDDAY (Eurosport 1 and BT Sport 2)

ChampionshipBristol City v Huddersfield, 7:45pm, Sky Sports 1 – Sheffield Weds v Reading, 7:45pm

League OnePort Vale v Shrewsbury Town, 7:45pm

La LigaLas Palmas v Villarreal, 7:45pm, Sky Sports 5

BundesligaBorussia Dortmund v FC Ingolstadt 04, 7:30pm, BT Sport 1

Ligue 1Lille v Marseille, 7:45pm, BT Sport 2

Portuguese Primeira LigaEstoril v Boavista, 8:30pm

EredivisieRoda JC Kerk v FC Twente, 7pm

League Of Ireland Premier DivisionBohemians v v Galway Utd, 7:45pm – Derry City v Drogheda, 7:45pm – Dundalk v St Patricks Athletic, 7:45pm – Shamrock Rovers v Cork City, 8pm

League Of Ireland First DivisionShelbourne v Waterford Utd, 7:45pm – Wexford Youths v U.C.D., 8pm

————————————————————–

HORSERACING

The Friday line-up is:

Lingfield Park, 1:10pm – six races, with field-sizes of 6-10-5-6-6 and 10; the feature is an £11,500 12f handicap at 3:05pm; jockeys in action include Oisin Murphy, Shane Kelly, Phillip Makin, Pat Cosgrave, Timmy Murphy, Hollie Doyle, David Probert, Fran Berry, Stevie Donohoe, Liam Keniry, Joe Fanning, Ted Durcan, Tom Marquand, John Egan and a young apprentice who caught the eye at Dundalk last year, Rossa Ryan, who rides Willwams (1:45pm) for his new boss Richard Hannon

Cheltenham, 1:30pm – the final day of the Festival; the seven-race card today is made up of the Grade 1 JCB Triumph Hurdle, the Grade 3 Randox Health County Handicap Hurdle, the Grade 1 Albert Bartlett Novices’ Hurdle, the Grade 1 Timico Cheltenham Gold Cup Chase, the St. James’s Place Foxhunter Challenge Cup Open Hunters’ Chase, the Martin Pipe Conditional Jockey’s Handicap Hurdle and the final race of the festival the Grade 3 Johnny Henderson Grand Annual Challenge Cup Handicap Chase The meeting will be broadcast live into shops, on Racing UK, on ITV, UTV and on TV3 (and there will be a highlights show on 3e at 6pm)

Down Royal, 1:50pm – One of two meetings from Ireland on St Patrick’s Day, the other being Wexford; at Down Royal, the field-sizes are 15-18-14-6-5-7 and 17; there is a hunters’ chase at 5:05pm and the most-valuable contest is the €20,000 Daily Mirror Chase at 4:30pm; jockeys in action include Phillip Enright, Mark Enright, Robbie Colgan, Mark Bolger, Chris Timmons and Noel McParlan

Fakenham, 2pm – six races, with field-sizes of 5-5-8-9-6 and 7; the feature is the £14,000 Totepool Fakenham Silver Cup Handicap Hurdle (4pm), in which Ireland’s Gavin Cromwell runs Highland Fling; jockeys riding on the card include Robbie Dunne, Richie McLernon, Trevor Whelan, Sean Bowen, Leighton Aspell, Conor Shoemark, Gina Andrews and Jake Greenall

Wexford, 2:20pm – field-sizes on St Patrick’s Day are 9-12-11-8-5-12 and 9; the most-valuable race is the €26,000 Arctic Tack Stud Veterans Handicap Chase at 5:25pm; jockeys in action include Luke McGuinness, Andrew Lynch, Brian Hayes, Jody McGarvey, Barry Cash, Luke Dempsey, Ger Fox, Roger Loughran, Brian O’Connell, Andrew Ring, Stephen Gray and Conor Maxwel,

Wolverhampton, 5:45pm – seven races, with field-sizes of 9-8-5-13-13-7 and 13; jockeys in action include Silvestre de Sousa, Josephine Gordon, Franny Norton, Fran Berry, Danny Tudhope, Tony Hamilton, Sean Levey, Richard Kingscote, Nicky Mackay, Luke Morris, Martin Harley, Stevie Donohoe, Timmy Murphy, Adam Kirby, James Sullivan, Ben Curtis, David Probert and Tom Eaves

They also race Jebel Ali at 10am, and in India at Bangalore (10:15am); later in the shops, it is Club Hipico in Chile (5:30pm)

The Turf TV USA line-up is Gulfstream, 4:35pm, Aqueduct, 5:20pm, Sunland Park, 7:30pm, Golden Gate Fields, 7:45pm, and Santa Anita, 8pm

The South African meetings are Fairview (10:35am) and Greyville (4:20pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:31am – KINSLEY

10:38am – SWINDON

2:22pm – HOVE

2:28pm – MONMORE

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – CRAYFORD

6:39pm – SHEFFIELD

The next meeting live on Sky Sports is the Arc meeting at Swindon on March 22nd

————————————————————–

BASKETBALL

There are eight NBA games today, with start times ranging from midnight on Friday to 3:30am on Saturday – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live games:

No games listed as being live in Ire/UK

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

There is live action scheduled (second round of NCAA tournament known as “March Madness”) for 4pm, 6:30pm, 9pm and 11pm on BT Sport ESPN and at 1:30am on the same channel – i.e. late Friday night/early Saturday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

Today (York Hall, Bethnal Green, 10pm, Sky Sports 1/Mix)Reece Bellotti v Dai Davies, 10 Rounds Featherweight Title eliminator and Craig Richards v Alan Higgins, 10 Rounds Super-Middleweight – Nxtgen Boxing

————————————————————–

CRICKET

TEST Series 2017New Zealand v South Africa, 10pm, day three, Sky Sports 5

TEST Series 2017India v Australia, 4am, i.e. late Fri night/early Sat morning, day three – Sky Sports 2

North v South 50 Overs Series 2017North v South, 6am

Plunket Shield 2016/2017Auckland v Northern Districts, 9:30pm – Central Districts v Wellington, 9:30pm – Canterbury v Otago Volts, 9:30pm

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Tour du Cameroun – March 11-19

From the track calendar:

Six Day Finale, Mallorca, March 17

Belgian International Track Meeting, March 17-18

China Track Cup, March 18-19

African Track Championships, March 20-24

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into week eight on Thursday, March 23rd, from the Manchester Arena, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

Michael van Gerwen v James Wade
Kim Huybrechts v Gary Anderson
Peter Wright v Phil Taylor
Jelle Klaasen v Adrian Lewis
Raymond van Barneveld v Michael van Gerwen

NB – *Michael van Gerwen plays twice in week eight to make up for missing his fixture against James Wade in week five due to a back injury

————————————————————–

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th, The F1 Champion of 2016 was Nico Rosberg (Mercedes), who retired from the sport on Friday Dec 02, 2016

—————————————————————

GAA

Next games:

Today

Friday 17 March

All-Ireland club SHC final
Ballyea (Clare) v Cuala (Dublin), Croke Park, 3pm, live on TG4

All-Ireland club SFC final
Dr Crokes (Kerry) v Slaughtneil (Derry), Croke Park, 5pm, live on TG4

————————————————————–

GOLF

On the PGA Tour, it is day two of the Arnold Palmer Invitational – day two, 6pm, Sky Sports 4

On the LPGA Tour, it is day two of the Bank Of Hope Founders Cup, Phoenix, Arizona (March 16-19) and the World Ladies Championship, day two, live on Sky Sports 4 at 5am (early on Saturday morning), a team and individuals event from Mission Hills in Haikou, China

On the Seniors Tour (Champions Tour), it is day one of the Tuscon Conquistadores Classic, Tuscon, USA (Mar 17-19)

On the European Seniors Tour, it is day two of the Sharjah Senior Golf Masters (presented by Shurooq) (Mar 16-18)

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are four games scheduled in the NHL today, with start times ranging from midnight today to 3am on Saturday – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live games:

There are games scheduled to be live from 11pm on eir Sport 2 and at 2am on the same channel – i.e. late Friday night/early Sat morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Friday March 17

Super LeagueHull FC v Widnes Vikings, 8pm – Leeds Rhinos v Wakefield Trinity, 8pm, Sky Sports 2

Challenge CupLondon Broncos v Toronto Wolfpack, 8pm

NRLCanterbury-Bankstown Bulldogs v New Zealand Warriors, 7am, eir Sport 2 – Gold Coast Titans v Parramatta Eels, 9:05am, eir Sport 2

————————————————————–

RUGBY UNION

Today:

FRIDAY March 17

Super RugbyCrusaders v Blues, 6:35am, Sky Sports 3 – Melbourne Rebels v Chiefs, 8:45am, Sky Sports 3 – Bulls v Sunwolves, 5pm, Sky Sports 2

Six Nations Under-20 ChampionshipIreland U20 v England U20, 5:45pm, RTE2 and Sky Sports Mix – France U20 v Wales, 8pm – Scotland U20 v Italy U20, 8:30pm

Women’s Six NationsScotland Women v Italy Women, 6:20pm – Ireland Women v England Women, 8pm, Sky Sports Mix

Ireland Legends v England Legends, 6pm, eir Sport 1, which is being played at the Royal Dublin Society

ChampionshipBedford v London Welsh, 7:45pm

————————————————————–

SNOOKER

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 9-19 – live coverage on Sky Sports 3 from 6pm (quarter-final stage)

ATP – Miami Open, March 22 to April 2

WTA – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 8-19 – live action (semi-finals) on BT Sport 1 at 2am – i.e. late Friday night/early Sat morning

WTA – Miami Open, March 21 to April 2

————————————————————–

OTHER SPORT

Alpine Skiing – 4:45pm, Eurosport 2

Ski Jumping – 3:15pm, Eurosport 2

Triathlon: Super League – Eurosport 1 at 6:30am

Biathlon – 12:30pm and 3:15pm, Eurosport 1

Cross-Country Skiing – 6pm, Eurosport 1

NCAA Wrestling (quarter-finals) – 3pm and midnight, BT Sport 2

THURSDAY 16 MARCH 2017    

Posted on March 15, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

THURSDAY 16 MARCH 2017

IT’S DAY THREE OF THE CHELTENHAM FESTIVAL 2017!!

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day

————————————————————–

FOOTBALL

Thursday March 16

Europa League, Round of 16, Second leg

Besiktas  (1) v Olympiakos FC (1), 6pm, BT Sport 3

Genk (5) v AA Gent (2), 6pm

Krasnodar (1) v Celta Vigo (2), 6pm

Ajax (1) v FC Copenhagen (2), 8:05pm

Anderlecht (1) v Apoel Nicosia (0), 8:05pm

Borussia M’Gladbach (1) v Schalke (1), 8:05pm, BT Sport ESPN

Man Utd (1) v FK Rostov (1), 8:05pm, BT Sport 2

Roma (2) v Lyon (4), 8:05pm, BT Sport 3

————————————————————–

HORSERACING

The Thursday line-up is:

Towcester, – 1:20pm – A seven-race card; the opener is a conditional jockeys’ race; the last race is a hunters’ chase; Ireland’s Paul Stafford runs Dubai Devils in the 4:35pm race; jockeys in action include Tom Bellamy, David Noonan, Bridget Andrews, Andrew Tinkler, Robbie Dunne, Conor Shoemark, Stan Sheppard, Ian Popham and a recent recruit to the conditional jockeys’ ranks, Mitchell Bastyan; field-sizes are 8-10-9-6-3-7 and 6

Cheltenham, 1:30pm – Day three of the fantastic four-day Festival; the seven-race card on day three is made up of the Grade 1 JLT Novices’ Chase, the Listed Pertemps Network Final Handicap Hurdle, the Grade 1 Ryanair Chase, the Grade 1 Sun Bets Stayers’ Hurdle, the Grade 3 Brown Advisory & Merriebelle Stable Plate Handicap Chase, the Grade 2 Trull House Stud Mares’ Novices’ Hurdle and the Fulke Walwyn Kim Muir Challenge Cup Amateur Riders’ Handicap Chase The meeting will be broadcast live into shops, on Racing UK, on ITV, UTV and on TV3 (and there will be a highlights show on 3e at 7pm)

Screen Shot 2017-03-15 at 8.37.44 PM

Hexham, – 1:45pm – A seven-race card; field-sizes are 6-6-9-8-6-6 and 7; Ireland’s Noel Kelly runs Sun Odyssey (1:45pm), Milan Dancer (3:05pm) and Loughview Laddie (5:05pm) on the card, Keith Watson runs Rosshill Way (2:25pm) and Paul Stafford runs Rock Solid (5:05pm); jockeys in action include Henry Brooke, Jake Greenall, Brian Hughes, Blair Campbell, Craig Nichol, Joe Colliver, Sam Coltherd, Ciaran Gethings, Stephen Mulqueen and Adrian Lane; the opening race is a conditional jockeys’ race for mares

Dundalk, – 5:25pm – An eight-race card, with field-sizes (including reserves) of 5-11-16-6-17-9-7 and 13; jockeys in action include Donnacha O’Brien, Kevin Manning, Shane Foley, Niall McCullagh, Ana O’Brien, Billy Lee, Declan McDonogh, Wayne Lordan, Connor King, Gary Halpin, Colin Keane and Josephine Gordon, who rides Pearl Spectre for Newmarket-based trainer Phil McEntee in the 8:30pm race; Try Again is bidding to win his fourth-successive race (7:30pm, the Happy St Patrick’s Day Handicap); the most-valuable race is the €15,000 Crowne Plaza Dundalk Race & Stay Package Median Auction race at 7pm

Chelmsford, – 5:45pm – A seven-race card, with a £15,000 feature (a 5f handicap) at 7:15pm; there are also two £10,000 races on the card; field-sizes are 9-10-10-11-8-10-9 and 5; the opening race on the card is for amateur riders; jockeys in action on the card include Luke Morris, Tony Hamilton, Silvestre de Sousa, Frank Berry, Timmy Murphy, John Egan, Shane Kelly, Martin Harley, Martin Dwyer, Martin Lane, Joe Fanning, Stevie Donohoe, Ted Durcan, Cam Hardie and Nicky Mackay

They also race  at Mumbai, 10:45am, in India; later in the shops, it is Hipo Chile, 5:30pm, in Chile

The Turf TV USA line-up is Gulfstream Park, 4:35pm, Golden Gate Fields, 7:45pm, and Santa Anita, 8pm

The South African meeting is Turffontein (10:10am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Thursday line-up is as follows:

11:03am – SUNDERLAND

11:11am – SHEFFIELD

2:22pm – ROMFORD

2:28pm – CRAYFORD

6:28pm – HOVE

6:33pm – NEWCASTLE

6:38pm – MONMORE – see below

The next meeting live on Sky Sports is today’s Ladbrokes Puppy Derby at Monmore, 7pm, Sky Sports 5

————————————————————–

BASKETBALL

There are six NBA games today, with start times ranging from 11pm on Thursday to 2:30am on Friday – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live games:

Chicago Bulls @ Cleveland Cavaliers, 11pm on Thursday, BT Sport 2

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

There is live action scheduled (second round of NCAA tournament known as “March Madness”) for 4pm – 6pm – 10pm on BT Sport ESPN and at 1:30am on the same channel – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Euroleague:

Panathinaikos Superfoods Athens v Real Madrid, 7pm, Sky Sports Mix

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

Friday March 17 (York Hall, Bethnal Green, 10pm, Sky Sports 1/Mix)Reece Bellotti v Dai Davies, 10 Rounds Featherweight and Craig Richards v Alan Higgins, 10 Rounds Super-Middleweight

————————————————————–

CRICKET

TEST Series 2017New Zealand v South Africa, 10pm, day two, Sky Sports 5

Sheffield Shield 2016/2017Tasmania v South Australia, 11:30pm – Queensland v Victoria, midnight – Western Australia v New South Wales, 2:30am, i.e. late Thurs night/early Fri morning

Plunket Shield 2016/2017Auckland v Northern Districts, 9:30pm – Central Districts v Wellington, 9:30pm – Canterbury v Otago Volts, 9:30pm

TEST Series 2017India v Australia, 4am, i.e. late Thurs night/early Fri morning, day two – Sky Sports 2

TEST Series 2017Sri Lanka v Bangladesh, 4:30am, i.e. late Thurs night/early Fri morning, day three

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Tour du Cameroun – March 11-19

From the track calendar:

Six Day Finale, Mallorca, March 17

Belgian International Track Meeting, March 17-18

China Track Cup, March 18-19

African Track Championships, March 20-24

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into week seven tonight, from Rotterdam, Netherlands, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

James Wade v Jelle Klaasen
Peter Wright v Dave Chisnall
Raymond van Barneveld v Gary Anderson
Phil Taylor v Michael van Gerwen
Kim Huybrechts v Adrian Lewis

————————————————————–

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th, The F1 Champion of 2016 was Nico Rosberg (Mercedes), who retired from the sport on Friday Dec 02, 2016

—————————————————————

GAA

Next games:

Friday 17 March

All-Ireland club SHC final
Ballyea (Clare) v Cuala (Dublin), Croke Park, 3pm

All-Ireland club SFC final
Dr Crokes (Kerry) v Slaughtneil (Derry), Croke Park, 5pm

————————————————————–

GOLF

On the PGA Tour, the next tournament is the Arnold Palmer Invitational (Presented by Mastercard), Bay Hill Club & Lodge, Orlando, Florida, March 16-19, Day one, 6pm, Sky Sports 4

On the LPGA Tour, the next tournament is the Bank Of Hope Founders Cup, Phoenix, Arizona, March 16-19

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Tuscon Conquistadores Classic, Tuscon, USA, Mar 17-19

On the European Seniors Tour, the next tournament is the Sharjah Senior Golf Masters (presented by Shurooq), Mar 16-18

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are 12 games scheduled in the NHL today, with start times ranging from midnight to 3:30am on Friday – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live games:

Nashville Predators @ Washington Capitals, 11pm, eir Sport 2

St Louis Blues @ San Jose Sharks, 2:30am, eir Sport 2 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Today:

Super LeagueLeigh Centurions v Warrington Wolves, 8pm, Sky Sports 2

NRLMelbourne Storm v Brisbane Roar, 9:05am, eir Sport 1

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

FRIDAY March 17

Super RugbyCrusaders v Blues, 6:35pm, Sky Sports 3 – Melbourne Rebels v Chiefs, 8:45am, Sky Sports 3 – Bulls v Sunwolves, 5pm, Sky Sports 2

Six Nations Under-20 ChampionshipIreland U20 v England U20, 6pm – France U20 v Wales, 8pm – Scotland U20 v Italy U20, 8:30pm

Women’s Six NationsScotland Women v Italy Women, 6:20pm – Ireland Women v England Women, 8pm

ChampionshipBedford v London Welsh, 7:45pm

————————————————————–

SNOOKER

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 9-19 – live coverage on Sky Sports 3 from 8pm, with day eight from 2am, Sky Sports 3, – i.e. late Thursday night/early Friday morning

ATP – Miami Open, March 22 to April 2

WTA – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 8-19 – live action on BT Sport 1 at 6pm, the third quarter-final, and at midnight on BT Sport 1 – the fourth quarter-final

WTA – Miami Open, March 21 to April 2

————————————————————–

OTHER SPORT

Snowboarding – 8am and midday, Eurosport 1

Alpine Skiing – 3:15pm and 4:45pm, Eurosport 2

Ski Jumping – 3:45pm, Eurosport 1

Wednesday 15th March

Posted on March 14, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

IT’S DAY TWO OF THE CHELTENHAM FESTIVAL 2017!!

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Wednesday March 15

Champions League, Round of 16, second legAtletico Madrid (4) v Bayer Leverkusen (2), 7:45pm, BT Sport 3 and eir Sport 1, and Monaco (3) v Man City (5), 7:45pm, BT Sport 2 and RTE2

League TwoBarnet v Yeovil Town, 8pm

Scottish ChampionshipSt Mirren v Dundee Utd, 7:45pm

Scottish League TwoEdinburgh City v Berwick Rangers, 7:45

 

————————————————————–

HORSERACING

The Wednesday line-up is:

Southwell, 1:20pm – A seven-race card, with field sizes of 7-11-3-10-8-8 & 8. Top jockeys in action include Silvestre De Sousa, Joe Fanning, Luke Morris, Daniel Tudhope, Oisin Murphy, Martin Dwyer, Graham Lee and Stevie Donohoe

Cheltenham, 1:30pm – Day two of the fantastic four-day Festival; the seven-race card on day two is made up of the Grade 1 Neptune Investment Management Novices’ Hurdle, the Grade 1  RSA Novices’ Chase, the Grade 3 Coral Cup Handicap Hurdle, the Grade 1 Betway Queen Mother Champion Chase, the Glenfarclas Cross-Country Chase, the Grade 3 Fred Winter Juvenile Handicap Hurdle and the Grade 1 Weatherbys Champion BumperThe meeting will be broadcast live into shops, on Racing UK, on ITV, UTV and on TV3 (and there will be a highlights show on 3e at 7pm)

Screen Shot 2017-03-14 at 7.56.06 PM

Huntingdon, 1:45pm – A seven-race card, with field sizes of 16-8-9-11-9-4 & 9. Irish trainer Noel Glynn sends over Flatfoot Boogie (4:25pm, Gary Noonan) from his Co. Clare yard;

other jockeys in action on the card include Jamie Moore, Leighton Aspell, Bridget Andrews, Sean Corby, David Noonan, Richie McLernon and Robbie Dunne; there’s a lady riders’ race at 3:45pm

Newcastle, 5:50pm – A seven-race card, with field sizes of 11-6-5-9-7-8 & 10. Top jockeys in action include Josephine Gordon, Tom Eaves, Graham Lee, Tom Marquand, Paul Hanagan, Phillip Makin and PJ McDonald

They also race at Kolkata, 10:30am, in India and at Compiegne, 11:27am, in France; later in the shops, it is Valparaiso, 5:25pm, in Chile and at Will Rogers Downs, 6:05pm, in the USA

The Turf TV USA line-up is Gulfstream, 4:35pm, Mahoning Valley, 4:45pm, Tampa Bay Downs, 4:55pm, Will Rogers Downs, 6:05pm and Turf Paradise, 6:05pm

The South African meeting is Scottsville (10:55am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Wednesday line-up is as follows:

11:03am – HALL GREEN

11:11am – NEWCASTLE

2:22pm – HOVE

2:28pm – BELLE VUE

6:28pm – SWINDON

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – SUNDERLAND

The next meeting live on Sky Sports is the Ladbrokes Puppy Derby on Thursday March 16th at Monmore

————————————————————–

BASKETBALL

There are ten NBA games today, with start times ranging from 11:30pm on Wednesday to 3:30am on Thursday – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live games:

Portland Trail Blazers @ San Antonio Spurs, midnight on Wednesday, BT Sport 2

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

There is live action scheduled (the “First Four” stage) for 10:30pm on BT Sport ESPN and at 1am on the same channel – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

Friday March 17 (York Hall, Bethnal Green, 10pm, Sky Sports 1/Mix)Reece Bellotti v Dai Davies, 10 Rounds Featherweight and Craig Richards v Alan Higgins, 10 Rounds Super-Middleweight

————————————————————–

CRICKET

North v South warm-up matches 2017United Arab Emirates v South, 6am – Afghanistan v North, 6am

TEST Series 2017New Zealand v South Africa, 10pm, day one, Sky Sports 3

Sheffield Shield 2016/2017Tasmania v South Australia, 11:30pm – Queensland v Victoria, midnight – Western Australia v New South Wales, 2:30am, i.e. late Weds night/early Thurs morning

Plunket Shield 2016/2017Auckland v Northern Districts, 9:30pm – Central Districts v Wellington, 9:30pm – Canterbury v Otago Volts, 9:30pm

TEST Series 2017India v Australia, 4am, i.e. late Weds night/early Thurs morning, day one – Sky Sports 2

TEST Series 2017Sri Lanka v Bangladesh, 4:30am, i.e. late Weds night/early Thurs morning, day two

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Tour du Cameroun – March 11-19

Live coverage of the Nokere Koerse, a one-day race held in the Belgian region of Flanders, is live on Eurosport 2 at 2pm

From the track calendar:

Six Day Finale, Mallorca, March 17

Belgian International Track Meeting, March 17-18

China Track Cup, March 18-19

African Track Championships, March 20-24

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into week seven on Thursday March 16th, from Rotterdam, Netherlands, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

James Wade v Jelle Klaasen
Peter Wright v Dave Chisnall
Raymond van Barneveld v Gary Anderson
Phil Taylor v Michael van Gerwen
Kim Huybrechts v Adrian Lewis

————————————————————–

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th, The F1 Champion of 2016 was Nico Rosberg (Mercedes), who retired from the sport on Friday Dec 02, 2016

—————————————————————

GAA

Next games:

Today

Leinster U21FC semi-final
Offaly v Laois, Dr Cullen Park, 7:30pm

Munster U21FC semi-finals
Waterford v Kerry, Fraher Field, 7.30pm
Cork v Limerick, Pairc Ui Rinn, 7.30pm

Ulster U21FC quarter-finals
Tyrone v Donegal, Healy Park, 8pm
Fermanagh v Cavan, Brewster Park, 8pm
Armagh v Down, Athletic Grounds, 8pm
Monaghan v Derry, Inniskeen, 8pm

————————————————————–

GOLF

On the PGA Tour, the next tournament is the Arnold Palmer Invitational (Presented by Mastercard), Bay Hill Club & Lodge, Orlando, Florida, March 16-19

On the LPGA Tour, the next tournament is the Bank Of Hope Founders Cup, Phoenix, Arizona, March 16-19

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Tuscon Conquistadores Classic, Tuscon, USA, Mar 17-19

On the European Seniors Tour, the next tournament is the Sharjah Senior Golf Masters (presented by Shurooq), Mar 16-18

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are four games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 12:30am to 3am on Thursday – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live games:

Pittsburgh Penguins @ Philadelphia Flyers, 11:30pm, eir Sport 2

St Louis Blues @ Anaheim Ducks, 2:30am, eir Sport 2 – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

SWEDISH HOCKEY LEAGUE

There is live coverage of a match at 6pm on eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Thursday March 16

Super LeagueLeigh Centurions v Warrington Wolves, 8pm, Sky Sports 2

NRLMelbourne Storm v Brisbane Roar, 9:05am

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

FRIDAY March 17

Super RugbyCrusaders v Blues, 6:35pm, Sky Sports 3 – Melbourne Rebels v Chiefs, 8:45am, Sky Sports 3 – Bulls v Sunwolves, 5pm, Sky Sports 2

Six Nations Under-20 ChampionshipIreland U20 v England U20, 6pm – France U20 v Wales, 8pm – Scotland U20 v Italy U20, 8:30pm

Women’s Six NationsScotland Women v Italy Women, 6:20pm – Ireland Women v England Women, 8pm

ChampionshipBedford v London Welsh, 7:45pm

————————————————————–

SNOOKER

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 9-19 – live coverage on Sky Sports 1 from 6pm

ATP – Miami Open, March 22 to April 2

WTA – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 8-19 – live action on BT Sport 1 at 8pm, the opening quarter-final, and at 2am on BT Sport 1 – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning – the second quarter-final

WTA – Miami Open, March 21 to April 2

————————————————————–

OTHER SPORT

Snowboarding – 8am and midday, Eurosport 1

Alpine Skiing – 3:15pm and 4:45pm, Eurosport 1

Ski Jumping – 4:30pm, Eurosport 2

TUESDAY 14TH MARCH

Posted on March 14, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

TUESDAY 14 MARCH 2017

IT’S DAY ONE OF THE CHELTENHAM FESTIVAL 2017!!

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Tuesday March 14

Champions League, Round of 16, second legJuventus (2) v FC Porto (0), 7:45pm, BT Sport 3 and eir Sport 1, and Leicester City (1) v Sevilla (2), 7:45pm, BT Sport 2and TV3

German Cup, quarter-finalSportfreunde Lotte v Borussia Dortmund, 5:30pm, BT Sport ESPN

ChampionshipBrentford v Wolves, 7:45pm and Fulham v Blackburn, 7:45pm

League One – 11 games, all at 7:45pm

League Two – 11 games, all at 7:45pm

FA Trophy semi-finalYork City v Lincoln, 7:45pm

Scottish League OneBrechin City v Airdrieonians, 7:45pm

Scottish League TwoCowdenbeath v Elgin City, 7:45pm

National League – four games, all at 7:45pm

National League NorthStalybridge v Bradford PA, 7:45pm

National League SouthWeston-S-Mare v Bath City, 7:45pm

FA Youth Cup semi-final, first legTottenham Hotspur v Chelsea, 7:15pm, ITV4

FA Youth Cup Semi-Final, first leg – Chelsea U18 v Tottenham Hotspur U18, 7:15pm, ITV4

————————————————————–

HORSERACING

The Tuesday line-up is:

Southwell, 1:10pm – a flat card on the all-weather track; field-sizes are 6-7-9-10-10-8 and 8; jockeys in action include Paul Mulrennan, Joe Fanning, Luke Morris, Phillip Makin, Josephine Gordon, Jamie Spencer, Rossa Ryan, Tony Hamilton, Danny Tudhope, Tom Queally, John Egan, Hollie Doyle, Silvestre de Sousa, James Sulivan, Kieran O’Neill and Franny Norton; the final race on the card is one for apprentices

Sedgefield, 1:20pm – field-sizes are 8-7-5-7-5-5 and 10; runners from Ireland are: Newstart (1:20pm) and Who’s For Tea (5:10pm) for Shark Hanlon, Indy Island (2:35pm) and M Seven Seven Gus (5:10pm) for Stuart Crawford, and Highland Fling for Gavin Cromwell (3:55pm); jockeys in action on the card include Brian Hayes, Bridget Andrews, Jonathan England, Craig Nichol, Will Kennedy, Jake Greenall, Shane Shortall, Breen Kane, Jan Faltejsek, Finian O’Toole, Ryan Day and Kieron Edgar

Cheltenham, 1:30pm – Day one of the fantastic four-day Festival; the seven-race card on day one is made up of the Grade 1 Sky Bet Supreme Novice Hurdle, the Grade 1  Racing Post Arkle Challenge Trophy Novices’ Chase, the Grade 3 Ultima Handicap Chase, the Grade 1 Stan James Champion Hurdle Challenge Trophy, the Grade 1 OLBG Mares’ Hurdle, the Grade 2 JT McNamara National Hunt Challenge Cup Amateur Riders Novice Chase and the Close Brothers Novices’ HandicapThe meeting will be broadcast live into shops, on Racing UK, on ITV, UTV and on TV3 (and there will be a highlights show on 3e at 7pm)

Wolverhampton, 5:45pm – field-sizes are 8-7-12-9-9-6 and 7; the card starts with an apprentice race; jockeys in action include Luke Morris, Timmy Murphy, Nicky Mackay, Jamie Spencer, Joe Fanning, Stevie Donohoe, Jamie Spencer, Richard Kingscote, Josephine Gordon, Oisin Murphy, Ted Durcan, Tom Marquand, Adam Kirby, Shane Gray, David Probert and Andrew Mullen

They also race Germany at Dortmund (4pm) and at Concepcion, 9pm, in Chile

The Turf TV USA line-up is Mahoning Valley, 4:45pm, Sam Houston Race Park, 5:05pm, Louisiana Downs, 6pm, Will Rogers Downs, 6:05pm, Sunland Park, 7:30pm, and Turf Paradise, 8:25pm

The South African meeting is Vaal (10:25am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Tuesday line-up is as follows:

11:03am – NOTTINGHAM

11:11am – PERRY BARR

2:22pm – CRAYFORD

2:28pm – SUNDERLAND

6:28pm – NEWCASTLE

6:33pm – KINSLEY

6:39pm – SHEFFIELD

6:58pm – TRALEE

The next meeting live on Sky Sports is the Ladbrokes Puppy Derby on Thursday March 16th at Monmore

————————————————————–

BASKETBALL

There are five NBA games today, with start times ranging from 11:30pm on Tuesday to 3:30am on Wednesday – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live games:

Indiana Pacers @ New York Knicks, 11:30pm, BT Sport 2

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

There is live action scheduled (the “First Four” stage) for 10:30pm on BT Sport ESPN and at 1am on the same channel – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

Friday March 17 (York Hall, Bethnal Green, 10pm, Sky Sports 1/Mix)Reece Bellotti v Dai Davies, 10 Rounds Featherweight and Craig Richards v Alan Higgins, 10 Rounds Super-Middleweight

————————————————————–

CRICKET

Tuesday March 14

Plunket Shield 2016/2017Auckland v Northern Districts, 9:30pm – Central Districts v Wellington, 9:30pm – Canterbury v Otago Volts, 9:30pm

ODI Series in India 2017Afghanistan v Ireland, 4am, i.e. late Tues night/early Weds morning

TEST Series 2017Sri Lanka v Bangladesh, 4:30am, i.e. late Tues night/early Weds morning

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Tirreno-Adriatico, stage seven, a 10.1km journey individual time-trial starting and finishing in San Benedetto in Italy, 1:15pm, Eurosport 1

Tour du Cameroun – March 11-19

From the track calendar:

Six Day Finale, Mallorca, March 17

Belgian International Track Meeting, March 17-18

China Track Cup, March 18-19

African Track Championships, March 20-24

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into week seven on Thursday March 16th, from Rotterdam, Netherlands, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

James Wade v Jelle Klaasen
Peter Wright v Dave Chisnall
Raymond van Barneveld v Gary Anderson
Phil Taylor v Michael van Gerwen
Kim Huybrechts v Adrian Lewis

————————————————————–

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th, The F1 Champion of 2016 was Nico Rosberg (Mercedes), who retired from the sport on Friday Dec 02, 2016

—————————————————————

GAA

Next games:

Wednesday 15 March

Leinster U21FC semi-final
Offaly v Laois, Dr Cullen Park, 7:30pm

Munster U21FC semi-finals
Waterford v Kerry, Fraher Field, 7.30pm
Cork v Limerick, Pairc Ui Rinn, 7.30pm

Ulster U21FC quarter-finals
Tyrone v Donegal, Healy Park, 8pm
Fermanagh v Cavan, Brewster Park, 8pm
Armagh v Down, Athletic Grounds, 8pm
Monaghan v Derry, Inniskeen, 8pm

————————————————————–

GOLF

On the PGA Tour, the next tournament is the Arnold Palmer Invitational (Presented by Mastercard), Bay Hill Club & Lodge, Orlando, Florida, March 16-19

On the LPGA Tour, the next tournament is the Bank Of Hope Founders Cup, Phoenix, Arizona, March 16-19

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Tuscon Conquistadores Classic, Tuscon, USA, Mar 17-19

On the European Seniors Tour, the next tournament is the Sharjah Senior Golf Masters (presented by Shurooq), Mar 16-18

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are nine games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 11:30pm on Tuesday to 3:30am on Wednesday – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live games:

Chicago Blackhawks @ Montreal Canadiens, 11:30pm, eir Sport 2

Buffalo Sabres @ San Jose Sharks, 2:30am, eir Sport 2 – i.e. late Tuesday night/early Weds morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Thursday March 16

Super LeagueLeigh Centurions v Warrington Wolves, 8pm, Sky Sports 2

NRLMelbourne Storm v Brisbane Roar, 9:05am

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

FRIDAY March 17

Super RugbyCrusaders v Blues, 6:35pm, Sky Sports 3 – Melbourne Rebels v Chiefs, 8:45am, Sky Sports 3 – Bulls v Sunwolves, 5pm, Sky Sports 2

Six Nations Under-20 ChampionshipIreland U20 v England U20, 6pm – France U20 v Wales, 8pm – Scotland U20 v Italy U20, 8:30pm

Women’s Six NationsScotland Women v Italy Women, 6:20pm – Ireland Women v England Women, 8pm

ChampionshipBedford v London Welsh, 7:45pm

————————————————————–

SNOOKER

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 9-19 – live coverage on Sky Sports 3 from 6pm

ATP – Miami Open, March 22 to April 2

WTA – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 8-19 – live action on BT Sport 1 at 6pm

WTA – Miami Open, March 21 to April 2

————————————————————–

OTHER SPORT

Snowboarding – midday, Eurosport 2

Ski Jumping – 3:30pm, Eurosport 2

 

Screen Shot 2017-03-08 at 10.12.35 AM

MONDAY 13 MARCH 2017    

Posted on March 12, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day

————————————————————–

FOOTBALL

Monday March 13

FA Cup quarter-finalChelsea v Manchester United, 7:45pm, BBC One/eir Sport 1

La Liga –  Alaves v Sevilla, 7:45pm, Sky Sports 2

Serie ALazio v Torino, 7:45pm, BT Sport 3

Portuguese Primeira Liga – Benfica v Belenenses, 8pm, BT Sport 2

League Of Ireland Premier Division – all at 7:45pm – Bray Wanderers v Drogheda Utd – Cork City v Sligo Rovers – Derry City v Dundalk – Galway Utd v Shamrock Rovers – Limerick v Bohemians – St Patricks Athletic v Finn Harps

Northern Irish PremiershipLinfield v Cliftonville, 7:45pm, Sky Sports 1

————————————————————–

HORSERACING

The Monday line-up is:

Plumpton, 2pm – seven races, with field-sizes of 7-4-9-6-6 and 11; jockeys in action include Aidan Coleman, Richie McLernon, Jamie Moore and Nick Scholfield

Stratford, 2:10pm – seven races, with field-sizes of 4-9-4-8-6-9 and 12; jockeys in action include Nico de Boinville, Harry Skelton, Paddy Brennan, Josh Moore, Wayne Hutchinson, Sam Twiston-Davies, Leighton Aspell, Richard Johnson, Noel Fehily, Harry Skelton, Brian Hughes, Sean Bowen, Daryl Jacob and Jamie Moore; there’s a hunters’ chase at 4:20pm; the opener is worth £12,000, as is the 3:50pm contest, while the 2:40pm carries £10,000 in prize-money, with the most-valuable race being the £15,000 handicap hurdle at 3:!5pm; Ireland’s Tony Martin has two runners on the card – Kinnitty Castle (3:15pm, Leighton Aspell) and Clementina (4:50pm, Richard Johnson)

 

Chepstow, 2:20pm – seven races, with field-sizes of 11-10-11-9-10-9 and 11; jockeys in action on the eve of the Cheltenham Festival include Gavin Sheehan, David Bass, Robbie Dunne, Harry Cpbden, Liam Heard and Tom Scudamore, who has one ride: Warthog for David Pipe in the finale, the bumper

Chelmsford, 5:50pm – six races, with field-sizes of 8-7-9-11-10 and 12; the card starts with a fillies’ handicap for apprentice riders; the feature is a £15,000 handicap at 6:50pm and there are £10,000 races at 6:20pm and 7:20pm; jockeys riding on the card include Ryan Moore, Paul Hanagan, Pat Cosgrave, Joe Fanning, Richard Kingscote, Adam Kirby, Silvestre de Sousa, Luke Morris and Andrea Atzeni

They also race  at ** ,:pm, in India and in ** at **, pm; later in the shops, it is , pm, in  and at , pm, in the USA

The Turf TV USA line-up is Mahoning Valley, 4:45pm, Sam Houston Race Park, 5:05pm, Louisiana Downs, 6pm, Will Rogers Downs, 6:05pm, and Turf Paradise, 8:25pm

The South African meeting is Flamingo Park (10:15am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Monday line-up is as follows:

11:03am –

11:11am –

2:08pm –

2:18pm –

6:28pm –

6:33pm –

6:39pm –

6:59pm –

The next meeting live on Sky Sports is the Ladbrokes Puppy Derby on Thursday March 16th at Monmore

————————————————————–

BASKETBALL

There are eight NBA games today, with start times ranging from 11pm on Monday to 2:30am on Tuesday – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Live games:

Utah Jazz @ Los Angeles Clippers, 1am, BT Sport 3 – i.e. late Mon night/early Tues morning

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

No live games scheduled in the UK or Ireland

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

Friday March 17 (York Hall, Bethnal Green, 10pm, Sky Sports 1/Mix)Reece Bellotti v Dai Davies, 10 Rounds Featherweight and Craig Richards v Alan Higgins, 10 Rounds Super-Middleweight

————————————————————–

CRICKET

Monday March 13

Plunket Shield 2016/2017Auckland v Northern Districts, 9:30pm – Central Districts v Wellington, 9:30pm – Canterbury v Otago Volts, 9:30pm

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Tirreno-Adriatico, stage six, a 168km journey from Ascoli Piceno to Civitanova Marche in Italy, 1pm, Eurosport 1

Tour du Cameroun – March 11-19

From the track calendar:

Six Day Finale, Mallorca, March 17

Belgian International Track Meeting, March 17-18

China Track Cup, March 18-19

African Track Championships, March 20-24

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into week seven on Thursday March 16th, from Rotterdam, Netherlands, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

James Wade v Jelle Klaasen
Peter Wright v Dave Chisnall
Raymond van Barneveld v Gary Anderson
Phil Taylor v Michael van Gerwen
Kim Huybrechts v Adrian Lewis

————————————————————–

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th, The F1 Champion of 2016 was Nico Rosberg (Mercedes), who retired from the sport on Friday Dec 02, 2016

—————————————————————

GAA

Wednesday 15 March

Leinster U21FC semi-final
Offaly v Laois, Dr Cullen Park, 7:30pm

Munster U21FC semi-finals
Waterford v Kerry, Fraher Field, 7.30pm
Cork v Limerick, Pairc Ui Rinn, 7.30pm

Ulster U21FC quarter-finals
Tyrone v Donegal, Healy Park, 8pm
Fermanagh v Cavan, Brewster Park, 8pm
Armagh v Down, Athletic Grounds, 8pm
Monaghan v Derry, Inniskeen, 8pm

————————————————————–

GOLF

On the PGA Tour, the next tournament is the Arnold Palmer Invitational (Presented by Mastercard), Bay Hill Club & Lodge, Orlando, Florida, March 16-19

On the LPGA Tour, the next tournament is the Bank Of Hope Founders Cup, Phoenix, Arizona, March 16-19

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Tuscon Conquistadores Classic, Tuscon, USA, Mar 17-19

On the European Seniors Tour, the next tournament is the Sharjah Senior Golf Masters (presented by Shurooq), Mar 16-18

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are eight games scheduled in the NHL today, with start times ranging from midnight on Monday to 3am on Tuesday – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Live games:

Philadelphia Flyers @ Columbus Blue Jackets, 11pm, eir Sport 2

Arizona Coyotes @ Colorado Avalanche, 2am, eir Sport 2 – i.e. late Mon night/early Tues morning

Swedish Hockey League:

Coverage of a match, 6pm, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Thursday March 16

Super LeagueLeigh Centurions v Warrington Wolves, 8pm, Sky Sports 2

NRLMelbourne Storm v Brisbane Roar, 9:05am

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

FRIDAY March 17

Super RugbyCrusaders v Blues, 6:35pm, Sky Sports 3 – Melbourne Rebels v Chiefs, 8:45am, Sky Sports 3 – Bulls v Sunwolves, 5pm, Sky Sports 2

Six Nations Under-20 ChampionshipIreland U20 v England U20, 6pm – France U20 v Wales, 8pm – Scotland U20 v Italy U20, 8:30pm

Women’s Six NationsScotland Women v Italy Women, 6:20pm – Ireland Women v England Women, 8pm

ChampionshipBedford v London Welsh, 7:45pm

————————————————————–

SNOOKER

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 9-19 – live coverage on Sky Sports 3 from 8pm

ATP – Miami Open, March 22 to April 2

WTA – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 8-19 – live action on BT Sport 1 at 6pm

WTA – Miami Open, March 21 to April 2

————————————————————–

OTHER SPORT

Snowboarding – 11am, Eurosport 2 – Ski Jumping – 4:15pm, Eurosport

 

Screen Shot 2017-03-08 at 10.12.35 AM

SUNDAY 12TH MARCH

Posted on March 12, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

————————————————————–

2 Daily Millions draws per day –

————————————————————–

FOOTBALL

Sunday March 12

Premier League – Liverpool v Burnley, 4pm, Sky Sports 1

FA Cup quarter-final – Tottenham Hotspur v Millwall, 2pm, BBC One and eir Sport 1

Scottish Premiership – Celtic v Rangers, midday, Sky Sports 1 and Sky Sports 5

La Liga – Real Sociedad v Athletic Bilbao, 11am, Sky Sports 3 and Sky Sports Mix – Deportivo La Coruna v  Barcelona, 3:15pm, Sky Sports 2 – Celta Vigo v Villarreal, 5:30pm, Sky Sports 2 – Real Madrid v Real Betis, 7:45pm, Sky Sports 1

Serie A – seven games, all at 2pm, except for Sassuolo v Bologna, 11:30am, BT Sport 1 and eir Sport 1, and Palermo v Roma, 7:45pm, BT Sport 2; also live are Napoli v Crotone, 2pm, BT Sport 3 and Fiorentina v Cagliari, 7:45pm, eir Sport 1

Ligue 1 – St Etienne v Metz, 2pm, BT Sport ESPN – Lyon v Toulouse, 4pm, BT Sport 3 – Lorient v Paris Saint-Germain, 8pm, BT Sport Extra 1

Bundesliga – Schalke 04 v FC Augsburg, 2:30pm, BT Sport 2 – Hamburg v Borussia M’Gladbach, 4:30pm, BT Sport 2

Eredivisie – Willem ll v PEC Zwolle, 11:30am – Feyenoord v AZ Alkmaar, 1:30pm, Sky Sports 3 – Roda JC Kerk v Groningen, 1:30pm – Ajax v FC Twente, 3:45pm, Sky Sports 3

Portuguese Primeira Liga – Boavista v Maritimo, 4pm – Nacional v Pacos Ferreira, 4pm – Rio Ave v Moreirense, 6pm – Vitoria de Guimaraes v Estoril, 8:15pm

Belgian Jupiler League –

MLS – New York City FC v D.C. United, 6pm, Sky Sports Mix – Minnesota United FC v Atlanta United FC, 9pm, Sky Sports 2 and Sky Sports Mix – Los Angeles Galaxy v Portland Timbers, 11pm

Chinese Super League – Guangzhou R&F v Changchun Yatai, 7:30am – Henan Jianye v Liaoning Whowin, 11:35am

————————————————————–

HORSERACING

The Sunday line-up is:

Market Rasen, 2pm – with an £11,500 feature at 4:10pm; a conditional jockeys’ race closes the card; field-sizes 5-5-6-7-6-8 and 8; jockeys in action include Brian Hughes, Danny Cook, Will Kennedy, Harry Skelton, Jerry McGrath, Leighton Aspell, Richie McLernon, Noel Fehily and Tom Scudamore

Naas, 2:10pm – featuring the €100,000 Ladbrokes Exchange Leinster National Handicap ‘Chase (Grade A); the card also contains the €32,500 Grade 3 Naas Directors Plate Novice ‘Chase, the €27,500 Listed Irish Writers Kingsfurze Novice Hurdle and the €26,000 Naas Supporters Handicap Hurdle; jockeys in action include Paul Townend, Davy Russell, Mark Walsh, Danny Mullins, Bryan Cooper, Denis O’Regan, Jack Kennedy and Daryl Jacob, who rides Ucello Conti for Gordon Elliott in the Leinster National

Warwick, 2:20pm – with an £18,000 handicap chase at 3:55pm and a £15,000 novices’ limited handicap chase 2:50pm; there is a race for conditional jockeys at 4:30pm and a hunters’ chase at 5pm; jockeys riding on the card include Tom O’Brien, Adrian Heskin, Richard Johnson, Liam Treadwell, Jamie Moore, Sean Bowen, David Bass, Sam Twiston-Davies, Paddy Brennan, Nick Scholfield and Gavin Sheehan

They also race in France at Auteuil (1:05pm), where there is the Grade 3 Duc d’Anjou Chase at 2:45pm and the Listed H. d’Aillieres Hurdle at 3:22pm, from , in India at Mumbai, (10:30am); later in the shops, it is Maronas, 7pm, in Uruguay

The Turf TV USA line-up is Tampa Bay Downs, 4:42pm, Aqueduct, 5:20pm, Sunland Park, 7:30pm, Santa Anita, 7:30pm, and Golden Gate Fields, 7:45pm

The South African meeting is Scottsville (11:15am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Sunday line-up is as follows:

11:03am – BELLE VUE

11:11am – HOVE

2:06pm – PERRY BARR

2:12pm – KINSLEY

3:18pm – MULLINGAR

6:04pm – POOLE

6:11pm – CENTRAL PARK

————————————————————–

BASKETBALL

There are six NBA games today, with start times ranging from 7:30pm on Sunday to 2:30am on Monday – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live games:

Chicago Bulls @ Boston Celtics, 7:30pm, BT Sport 3

Cleveland Cavaliers @ Houston Rockets, 1am, BT Sport 3 – i.e. late Sun night/early Mon morning

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

There is action from the CBB: ACC Championship, live on BT Sport ESPN at 11pm

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

Twenty20 Series in India – Afghanistan v Ireland, 8:30am

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Paris – Nice – Mar 05-12, France, a 115.5km journey that starts and finishes in Nice, live on Eurosport 1 at 3pm

Tirreno-Adriatico, stage five, a 209km journey from Rieti to Fermo (Italy), live on Eurosport 2 at 1pm

From the track calendar:

Six Day Finale, Mallorca, March 17

Belgian International Track Meeting, March 17-18

China Track Cup, March 18-19

African Track Championships, March 20-24

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into week seven on Thursday March 16th, from Rotterdam, Netherlands, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

James Wade v Jelle Klaasen
Peter Wright v Dave Chisnall
Raymond van Barneveld v Gary Anderson
Phil Taylor v Michael van Gerwen
Kim Huybrechts v Adrian Lewis

————————————————————–

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th, The F1 Champion of 2016 was Nico Rosberg (Mercedes), who retired from the sport on Friday Dec 02

—————————————————————

GAA

Sunday 12 March

Allianz FL Division 1 round 3
Tyrone v Cavan, Healy Park, 2pm

Allianz HL Division 1A round 4
Clare v Dublin, Cusack Park, 2pm
Waterford v Cork, Walsh Park, 2pm

NB – One of the Clare-Dublin/Waterford-Cork matches will be live on TG4, with deferred coverage of the other

Allianz HL Division 1B round 4
Kerry v Galway, Austin Stack Park, 2pm
Offaly v Wexford, O’Connor Park, 2pm

Allianz HL Division 2A round 4
Westmeath v London, TEG Cusack Park, 1pm
Armagh v Antrim, Athletic Grounds, 2pm
Kildare v Carlow, Newbridge, 2pm

Allianz HL Division 2B round 4
Derry v Roscommon, Owenbeg, 2pm
Mayo v Meath, MacHale Park, 2pm
Wicklow v Down, Arklow, 2pm

Allianz HL Division 3A round 5
Donegal v Monaghan, Letterkenny, 2pm
Tyrone v Louth, Healy Park, 2pm

Allianz HL Division 3B round 4
Leitrim v Sligo, Ballinamore, 2pm
Longford v Warwickshire, Glennon Bros Pearse Park, 2pm

————————————————————–

GOLF

On the European Tour, it is the final day of the Hero Indian Open, with live coverage on Sky Sports 4 from 7am

On the PGA Tour, it is the final day of the Valspar Championship – coverage is live on Sky Sports 4 from 6pm

On the LPGA Tour, the next tournament is the Bank Of Hope Founders Cup, Phoenix, Arizona, March 16-19

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Tuscon Conquistadores Classic, Tuscon, USA, Mar 17-19

On the European Seniors Tour, the next tournament is the Sharjah Senior Golf Masters (presented by Shurooq), Mar 16-18

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are five games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 5:30pm on Sunday to 3am on Monday – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live games:

Montreal Canadiens @ Edmonton Oilers, 11pm, eir Sport 2

Washington Capitals @ Anaheim Ducks, 2am, eir Sport 2 – i.e. late Sun night/early Mon morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Super League – Wakefield v Salford, 3pm – Widnes v Castleford, 3pm

Championship – six matches, all at 3pm

League OneWhitehaven v Toronto Wolfpack, 1:45pm, eir Sport 2

NRL – Tigers v Panthers, 5am, eir Sport 2, and Dragons v Eels, 7:30am, eir Sport 2

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

Top 14Pau v Castres, 11:30am, Sky Sports 2, and Clermont Auvergne v Montpellier, 4pm, Sky Sports 4

Anglo-Welsh Cup, semi-finalExeter Chiefs v Harlequins, 3pm, BT Sport 1

Women’s Six Nations – Italy v France, 2pm

Super Rugby – Jaguares v Lions, 7:20am on Sun morning

HSBC Sevens – 3:50pm, Sky Sports 5

————————————————————–

SNOOKER

Ladbrokes Players Championship, March 6-12 – the opening session of the final, live on ITV4 at 12:45pm, with the evening session at 6:45pm on the same channel

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 9-19 – live coverage on Sky Sports 3 from 6pm

ATP – Miami Open, March 22 to April 2

WTA – BNP Paribas Open at Indian Wells, March 8-19 – live action on BT Sport 1 at 3:30am – i.e. late Sun night/early Mon morning

WTA – Miami Open, March 21 to April 2

————————————————————–

OTHER SPORT

Biathlon – 12:30pm, Eurosport 1

Cross-Country Skiing – 10:45am, Eurosport 1

Ski Jumping – 1:30pm, Eurosport 1

Snowboarding – 11am, Eurosport 2

World Superbikes – 7am, Eurosport 2

The Jump Final is live on Channel 4 at 8:30pm

NASCAR – The Kobalt 400, 11pm, eir Sport 2

WRC Rally: Mexico – 6pm, BT Sport 3

Verizon IndyCar Series – 4:30pm, BT Sport ESPN

 

Football2017DblTheOdds11thMarchPortrait

Credit card and deposit accounts welcome.
All major debit/credit cards accepted in store or by phone.