Menu
Carnew: (053) 9426410
Shillelagh: (053) 9429863
Phone:
1890 429 863

Sports Preview

FRIDAY 31st MARCH 2017

Posted on March 31, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

FRIDAY 31 MARCH 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Friday March 31

Championship – Derby v QPR, 7:45pm, Sky Sports 1

Scottish Premiership – Dundee v Aberdeen, 7:45pm, BT Sport 1

LOI Premier Division – Bohemians v St Patrick’s Athletic, 7:45pm – Dundalk v Drogheda, 7:30pm, RTE2 – Galway v Sligo, 7:45pm – Shamrock Rovers v Finn Harps, 8pm

LOI First Division – Athlone Tone v Cabinteely FC, 7:45pm – Shelbourne v Wexford FC, 7:45pm

A League – Adelaide United v Perth Glory, 9:50am, BT Sport 1

Ligue 1 – Guingamp v Nancy, 6pm, eir Sport 1/BT Sport 3

Bundesliga – Hertha BSC v TSG Hoffenheim, 7:30pm, BT Sport 2

La Liga – Espanyol v Real Betis, 7:45pm, Sky Sports Mix

Portuguese Primeira Liga – GD Chaves v Pacos de Ferreira, 7pm, and CD Nacional v Vitoria Guimaraes, 9pm

Belgian Jupiler League – Zulte Waregem v Anderlecht, 7:30pm

MLS – Toronto FC v Sporting KC, 12:30am, Sky Sports 2, and Seattle Sounders FC v Atlanta United FC, 3am – i.e. late Friday night/early Saturday morning

————————————————————–

HORSERACING

The Friday line-up is:

Lingfield, 2pm – field-sizes are 6-7-6-5-6-8 and 6; jockeys in action include Adam Kirby, Silvestre de Sousa, Tony Hamilton, Luke Morris, Jimmy Fortune, John Egan, Stevie Donoghue, Andrea Atzeni, and Joe Fanning

Fontwell, 2:10pm – field-sizes are 4-8-12-4-11-9 and 7; jockeys riding on the card include Jamie Moore, Leighton Aspell, Nick Scholfield, Aidan Coleman, Nico de Boinville, Gavin Sheehan, Tom Scudamore and Josh Moore

Wetherby, 2:20pm – with a £10,000 handicap chase as the feature (3:50pm); field-sizes are 8-5-12-6-12-5 and 14; jockeys in action on the card include Richard Johnson, Richie McLernon, David Noonan, Jerry McGrath, Will Kennedy, Harry Skelton, Brian Hughes, Danny Cook, Paddy Brennan (one ride, in the bumper that closes the card) and Brian Harding; the card starts with a conditional jockeys’ novices’ hurdle; the penultimate race is a hunters’ chase

Newcastle, 5:45pm – field-sizes are 12-7-11-11-13-12 and 14; jockeys in action include Paul Mulrennan, Ben Curtis, Graham Lee, Andrew Mullen, Jamie Spencer, Jack Garritty, Oisin Murphy, Shane Gray, Clifford Lee,  Pat Cosgrave, Martin Harley, Tom Eaves, James Sullivan, Jason Hart, PJ McDonald, Franny Norton, David Allan, Connor Beasley, Phillip Makin, Cam Hardie, Dougie Costello and Sammy Jo Bell

Dundalk, 6pm – the feature being the €17,000 Race and Stay at Crowne Plaza Dundalk Handicap; field-sizes are 10-10-4-9-16 (including 2 reserves)-8 and 14; jockeys in action include Pat Smullen, Shane Foley, Billy Lee, Chris Hayes, Colin Keane, Gary Carroll, Kevin Manning, Wayne Lordan, Donnacha O’Brien, Declan McDonogh and Ana O’Brien

They also race in India at Kolkata, 10:30am; later in the shops, it is Club Hipico in Chile (6:30pm)

The Turf TV USA line-up is Gulfstream, 5:35pm, Tampa Bay Downs, 5:55pm, Aqueduct, 6:20pm, Sunland Park, 8:30pm, Golden Gate Fields, 8:45pm, and Santa Anita, 9pm

The South African meetings are Fairview (midday) and Greyville (4:25pm)

 

Screen Shot 2017-03-31 at 12.24.46 PM

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:31am – KINSLEY

10:38am – SWINDON

2:08pm – HOVE

2:18pm – MONMORE

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – CRAYFORD

6:39pm – SHEFFIELD

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 2 of the season

Friday 31 March

Western Bulldogs v Sydney Swans, 8:50am, BT Sport 2 – Hawthorn v Adelaide Crows, 2:45am, BT Sport 2 – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Saturday 1 April

GWS Giants v Gold Coast Suns, 5:35am –  West Coast Eagles v Essendon, 5:40am – Brisbane Lions v Essendon, 7:25am – Geelong Cats v North Melbourne, 2:10am – i.e. late Sat night/early Sun morning – Melbourne v Carlton, 4:20am – i.e. late Sat night/early Sun morning – Port Adelaide v Fremantle, 5:10am – i.e. late Sat night/early Sun morning

Sunday 2 April

See Saturday’s late games

————————————————————–

BASEBALL

The Major League Season, which will run from April 2nd to October 1st

————————————————————–

BASKETBALL

There are 11 NBA games today, with start times ranging from midnight on Friday to 3:30am on Saturday – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live games:

Golden State Warriors v Houston Rockets, 3:30am – i.e. late Friday night/early Saturday morning – on BT Sport 1

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

CBI Finals – from midnight on BT Sport 1

NCAA Women’s Final Four – midnight and 2:30am on BT Sport ESPN

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

The Indian Premier League (IPL) season begins on April 5th

The County Cricket seasons (Divisions 1 and 2) begin on April 7th

Friday Mar 31

One Day International Series – Sri Lanka v Bangladesh, 5am – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Test Match Series – India v Australia, 4am – i.e. late Friday night/early Saturday morning – day one

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Joe Martin Stage Race – March 30 to April 2

The Tour Of Thailand – April 1 to April 6

Ronde van Vlaanderen, Tour des Flandres – April 2nd

Vuelta Ciclista al Pais Vasco – April 3rd to 8th

From the track calendar:

Canadian Track Championships – March 31 to April 2

South African National Track Cycling Championships – April 3 to April 7

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Week 10 on Thursday April 06th, from the 3Arena in Dublin, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are TBC following Judgement Night in week nine

————————————————————–

FORMULA ONE

The second race of the 2017 Formula One season will be the Chinese Grand Prix, which is set to take place on Sunday April 9th

—————————————————————

GAA

Next games:

Saturday 1 April

Allianz FL Division 4 round 7

Leitrim v Waterford, Pairc Sean Mac Diarmada, 4.30pm

Connacht U21FC final

Sligo v Galway, Markievicz Park, 6pm

Allianz HL Division 1B relegation play-off

Laois v Kerry, O’Moore Park, 7pm

Allianz HL Division 2A final

Antrim v Carlow, Pairc Esler, 3pm

Allianz HL Division 2B final

Meath v Wicklow, Parnell Park, 5pm

Allianz HL Division 2B relegation play-off

Mayo v Roscommon, MacHale Park, 7pm

Allianz HL Division 3A final

Donegal v Tyrone, Pairc Sean Mac Diarmada, 2pm

————————————————————–

GOLF

European Tour – The next tournament is The Masters, the first Major of the season, played at the Augusta National GC, Augusta, Georgia, April 6th to 9th

PGA Tour – Shell Houston Open, March 30th to April 2nd, at the GC of Houston, Humble, Texas, day two, 9pm, Sky Sports 4

LPGA Tour – ANA Inspiration, at Rancho Mirage, California, March 30th to April 2nd, day two, 5pm and midnight, Sky Sports 4

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mississippi Gulf Resort Classic, Fallen Oak, Biloxi, Mississippi, March 31 to April 2 – The defending champion is Miguel Angel Jiminez

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are seven games scheduled in the NHL today, with start times ranging from midnight to 3am on Saturday – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live games:

New York Rangers v Pittsburgh Penguins, midnight – eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

FRIDAY March 31

Super LeagueLeeds Rhinos v Wigan Warriors, 8pm, Sky Sports 2

European Challenge Cup, quarter-final – Edinburgh v Atlantique Stade Rochelais, 8pm

British and Irish Cup, semi-final – Munster A v Ealing Trailfinders, 7:30pm

NRL – Sydney Roosters v Manly Warringah Sea Eagles, 7:30am, eir Sport 2 – North Queensland Cowboys v South Sydney Rabbitohs, 10am, eir Sport 2

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

The next Premiership fixtures are scheduled for April 7-9

The next Top 14 fixtures are scheduled for April 8-9

FRIDAY March 31

European Challenge Cup, quarter-final – Edinburgh v Atlantique Stade Rochelais, 8pm, Sky Sports 3

British and Irish Cup, semi-final – Munster A v Ealing Trailfinders, 7:30pm

Super Rugby – Highlanders v Melbourne Rebels, 6:35am, Sky Sports 2 – (NB the Blues v Western Force and Chiefs v Bulls games are scheduled for 5:15am, Sky Sports 2 and 7:35am early on Saturday morning)

————————————————————–

SNOOKER

China Open, March 27 to April 2 – day five, Eurosport 1, 7am and 12:30pm

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Miami Open, March 22 to April 2 – 6pm, Sky Sports 5 and midnight, on Sky Sports 1

WTA – Miami Open, March 21 to April 2 – 6pm, BT Sport 1, opening semi-final, and 2am on BT Sport 1, second semi-final, i.e. – late Friday night/early Saturday morning

————————————————————–

OTHER SPORT

Figure Skating World Championships – 11am, Eurosport 2 and 5:30pm, Eurosport 1

THURSDAY 30th MARCH 2017

Posted on March 30, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

THURSDAY 30 MARCH 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Thursday March 30

UEFA Women’s Champions League – Manchester City v Fortuna Hjorring, 7pm

————————————————————–

HORSERACING

The Thursday line-up is:

Limerick, 1:45pm – featuring the €42,500 Grade 3 Hugh McMahon Memorial Novice Chase (3:50pm); there are also two €25,000 races on the card (2:45pm and 4:25pm); jockeys riding on the card include Ruby Walsh, Bryan Cooper, Danny Mullins, Rachael Blackmore, Sean Flanagan, David Mullins, Jack Kennedy and Paul Townend

Taunton, 2pm – there is a conditional jockeys’ race at 4:10pm; race-sizes are 9-16-10-9-11 and 4; jockeys riding on the card include Tom O’Brien, Noel Fehily, Nick Scholfield, Richie Mclernon, Nico de Boinville, Daryl Jacob, jamie Moore and Sam Twiston-Davies,

Wolverhampton, 2:10pm – field-sizes are 11-7-11-5-11-9 and 10; the most-valuable race is an £11,500 handicap at 3:10pm; jockeys in action include Josephine Gordon, Adam Kirby, Phillip Makin, Oisin Murphy, Ben Curtis, Paul Hanagan, Jamie Spencer, Franny Norton, Tom Eaves, Stevie Donohoe and Robert Winston

Warwick, 2:20pm – there is a £30,000 4yo fillies’ handicap hurdle at 2:50pm and a £12,000 handicap chase at 3:25pm; field-sizes are 15-5-6-7-15-10 and 10; jockeys riding on the card include Richard Johnson, Wayne Hutchinso, Adrian Heskin, Liam Treadwell, Harry Skelton, Wayne Hutchinson, Aidan Coleman, Leighton Aspell, Danny Cook, Tom Scudamore, Sean Bowen, Brian Hughes and Gavin Sheehan

Chelmsford, 5:45pm – the meeting kicks off with an apprentice handicap, with the most-valuable contest being a £19,000 handicap at 6:15pm; field-sizes are 9-6-6-5-11-10 and 9; jockeys in action include Joe Fanning, Oisin Murphy, Luke Morris, Richard Kingscote, Pat Cosgrave, Martin Lane, William Buick, Josephine Gordon, Tom Queally, John Egan, Liam Keniry and Robert Winston

They also race at Hipo Chile (6:30pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is Gulfstream, 5:35pm, Golden Gate Fields, 8:45pm, and Santa Anita, 9pm

The South African meeting is Turffontein (11:20am)

Screen Shot 2017-03-30 at 10.01.52 AM

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Thursday line-up is as follows:

11:03am – SUNDERLAND

11:11am – SHEFFIELD

2:08pm – ROMFORD

2:18pm – CRAYFORD

6:28pm – HOVE

6:33pm – MONMORE

6:39pm – NEWCASTLE

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 2 of the season

Thursday 30 March

Richmond v Collingwood, 8:20am, BT Sport 1

Friday 31 March

Western Bulldogs v Sydney Swans, 8:50am – Hawthorn v Adelaide Crows, 2:45am – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Saturday 1 April

GWS Giants v Gold Coast Suns, 5:35am –  West Coast Eagles v Essendon, 5:40am – Brisbane Lions v Essendon, 7:25am – Geelong Cats v North Melbourne, 2:10am – i.e. late Sat night/early Sun morning – Melbourne v Carlton, 4:20am – i.e. late Sat night/early Sun morning – Port Adelaide v Fremantle, 5:10am – i.e. late Sat night/early Sun morning

Sunday 2 April

See Saturday’s late games

————————————————————–

BASEBALL

The Major League Season, which will run from April 2nd to October 1st

————————————————————–

BASKETBALL

There are five NBA games today, with start times ranging from 00:30am on Friday to 3:30am on Friday – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live games:

Chicago Bulls v Cleveland Cavaliers, 1am – i.e. late Thursday night/early Friday morning – on BT Sport 2

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

NIT Championship – 1am and 3am, BT Sport ESPN – i.e. late Thursday night/early Friday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

The Indian Premier League (IPL) season begins on April 5th

The County Cricket seasons (Divisions 1 and 2) begin on April 7th

Thursday Mar 30

International T20 Match – West Indies v Pakistan, 5:30pm, Sky Sports 5

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

3 Days of de Panne – stage three, 118.5km starting and finishing in De Panne, in Belgium, 9am and 1pm, Eurosport 2

Tour de Taiwan – March 26-30

Driedaagse De Panne-Koksijde – March 28-30

Joe Martin Stage Race – March 30 to April 2

The Tour Of Thailand – April 1 to April 6

Ronde van Vlaanderen, Tour des Flandres – April 2nd

Vuelta Ciclista al Pais Vasco – April 3rd to 8th

From the track calendar:

Canadian Track Championships – March 31 to April 2

South African National Track Cycling Championships – April 3 to April 7

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Judgement Night on Thursday March 30th, from the Motorpoint Arena from Cardiff, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

Raymond van Barneveld v James Wade
Phil Taylor v Jelle Klaasen
Gary Anderson v Adrian Lewis
Michael van Gerwen v Dave Chisnall
Peter Wright v Kim Huybrechts

————————————————————–

FORMULA ONE

The second race of the 2017 Formula One season will be the Chinese Grand Prix, which is set to take place on Sunday April 9th

—————————————————————

GAA

Next games:

Saturday 1 April

 

Allianz FL Division 4 round 7

Leitrim v Waterford, Pairc Sean Mac Diarmada, 4.30pm

 

Connacht U21FC final

Sligo v Galway, Markievicz Park, 6pm

 

Allianz HL Division 1B relegation play-off

Laois v Kerry, O’Moore Park, 7pm

 

Allianz HL Division 2A final

Antrim v Carlow, Pairc Esler, 3pm

 

Allianz HL Division 2B final

Meath v Wicklow, Parnell Park, 5pm

 

Allianz HL Division 2B relegation play-off

Mayo v Roscommon, MacHale Park, 7pm

 

Allianz HL Division 3A final

Donegal v Tyrone, Pairc Sean Mac Diarmada, 2pm

GAAGaelicFootballDblOdds2ndAprilPortrait

————————————————————–

GOLF

European Tour – The next tournament is The Masters, the first Major of the season, played at the Augusta National GC, Augusta, Georgia, April 6th to 9th

PGA Tour – Shell Houston Open, March 30th to April 2nd, at the GC of Houston, Humble, Texas, day one, 9pm, Sky Sports 4

LPGA Tour – ANA Inspiration, at Rancho Mirage, California, March 30th to April 2nd, day one, 5pm and midnight, Sky Sports 4

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mississippi Gulf Resort Classic, Fallen Oak, Biloxi, Mississippi, March 31 to April 2 – The defending champion is Miguel Angel Jiminez

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

 

ShellHoustonOpen6Places2017Portrait

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are nine games scheduled in the NHL today, with start times ranging from midnight to 2am on Friday – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live games:

Montreal Canadiens v Florida Panthers, 12:30am – i.e. late Thursday night/early Friday morning – eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Thursday March 30

Super League – Salford Red Devils v St Helens, 8pm, Sky Sports 2

NRL – Canterbury Bankstown Bulldogs v Brisbane Broncos, 10:05am, eir Sport 2

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

The next Premiership fixtures are scheduled for April 7-9

The next Top 14 fixtures are scheduled for April 8-9

FRIDAY March 31

European Challenge Cup, quarter-final – Edinburgh v Atlantique Stade Rochelais, 8pm

British and Irish Cup, semi-final – Munster A v Ealing Trailfinders, 7:30pm

Super Rugby – Highlanders v Melbourne Rebels, 6:35am – (NB the Blues v Western Force and Chiefs v Bulls games are scheduled for 4:15am and 6:35am early on Saturday morning)

————————————————————–

SNOOKER

China Open, March 27 to April 2 – day four, Eurosport 1, 7am and 12:30pm

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Miami Open, March 22 to April 2 – 6pm, Sky Sports 1, day nine, and at 2am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning – on Sky Sports 1

WTA – Miami Open, March 21 to April 2 – 6pm, BT Sport 1, opening semi-final, and 2am on BT Sport 1, second semi-final, I.E. – late Thursday night/early Friday morning

————————————————————–

OTHER SPORT

Figure Skating World Championships – 5:30pm, Eurosport 1

WEDNESDAY 29th MARCH 2017

Posted on March 29, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

—————————————————

SPORTS PREVIEW

WEDNESDAY 29 MARCH 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Wednesday March 29 – 

Scottish Championship – Hibernian v Greenock Morton, 7:45pm

UEFA Women’s Champions League – three matches

————————————————————–

HORSERACING

The Wednesday line-up is:

Southwell, 2pm – the final race on the card is for amateur riders; field-sizes for the six races are 11-6-7-5-6 and 10; the most-valuable race on the card is an £8,000 handicap (3pm), which will be run over one mile; jockeys in action on the card include Silvestre de Sousa, Tony Hamilton, James Sullivan, Ben Curtis, Danny Tudhope, Jamie Spencer, Martin Harley, Andrew Mullen and Joe Fanning; Simon Walker, who has an excellent record in amateur races, rides Cosmic Tigress for trainer John Quinn in the amateur’s race

Sedgefield, 2:10pm – the feature is the £20,000 Betfred Hurdle Series Final Handicap Hurdle (3:40pm); field-sizes on the card are 10-8-10-7-5-4 and 12; Ireland’s Stuart Crawford runs Verona Opera (2:40pm), Suzy’s Music (3:10pm), Indy Island (3:40pm) and  Don Franco (4:10pm), all of them to be ridden by Andrew Lynch, and Jim Dreaper runs Shake It Up (3:10pm); jockeys riding on the card include Brian Hughes, Danny Cook, Richard Johnson, Harry Skelton, Henry Brooke, Will Kennedy and Brian Harding

Lingfield, 2:20pm – seven races, kicking off with a fillies’ maiden on a card that contains five handicaps; field-sizes are 6-12-8-10-9-8 and 5; jockeys riding on the card include Ryan Moore, Richard Kingscote, Adam Kirby, Luke Morris, Fran Berry and Jim Crowley

Kempton, 5:55pm – the card starts with an apprentice handicap; field-sizes are 9-9-10-11-11 and 8; the last two races on the card are each worth £7,250; jockeys in action include Silvestre de Sousa, Adam Kirby, Jim Crowley, Luke Morris, Josephine Gordon and Oisin Murphy

They also race in France at Compiegne (10:55am, jumping card) and in India at Kolkata (10:30am); later in the shops, it is Valparaiso, 6:45pm, in Chile, and Will Rogers Downs, 7:05pm, in the USA

The Turf TV USA line-up is Gulfstream, 5:35pm, Mahoning Valley, 5:45pm, Tampa Bay Downs, 5:55pm, Will Rogers Downs, 7:05pm, and Turf Paradise, 9:25pm

The South African meeting is Kenilworth (12:05pm)

Screen Shot 2017-03-29 at 10.15.19 AM

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Wednesday line-up is as follows:

11:03am – HALL GREEN

11:11am – NEWCASTLE

2:08pm – HOVE

2:18pm – BELLE VUE

6:28pm – SWINDON

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – SUNDERLAND

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 2 of the season

Thursday 30 March

Richmond v Collingwood, 8:20am

Friday 31 March

Western Bulldogs v Sydney Swans, 8:50am – Hawthorn v Adelaide Crows, 2:45am – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Saturday 1 April

GWS Giants v Gold Coast Suns, 5:35am –  West Coast Eagles v Essendon, 5:40am – Brisbane Lions v Essendon, 7:25am – Geelong Cats v North Melbourne, 2:10am – i.e. late Sat night/early Sun morning – Melbourne v Carlton, 4:20am – i.e. late Sat night/early Sun morning – Port Adelaide v Fremantle, 5:10am – i.e. late Sat night/early Sun morning

Sunday 2 April

See Saturday’s late games

————————————————————–

BASEBALL

The Major League Season, which will run from April 2nd to October 1st

————————————————————–

BASKETBALL

There are ten NBA games today, with start times ranging from midnight on Wednesday to 3:30am on Thursday – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live games:

San Antonio Spurs v Golden Gate Warriors, 2:30am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning – on BT Sport 2

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

CBI: semi-final 2Coastal Carolina Chanticleers v Wyoming Cowboys, 2am, BT Sport ESPN – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning – on BT Sport 2

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

The Indian Premier League (IPL) season begins on April 5th

The County Cricket seasons (Divisions 1 and 2) begin on April 7th

Wednesday Mar 29

TEST Cricket (Day Five)India v Australia, 6am, Sky Sports 2

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

3 Days of de Panne – stage two, 192.9km from Zottegem to Koksijde, in Belgium, 1pm, Eurosport 2

Tour de Taiwan – March 26-30

Driedaagse De Panne-Koksijde – March 28-30

Joe Martin Stage Race – March 30 to April 2

The Tour Of Thailand – April 1 to April 6

Ronde van Vlaanderen, Tour des Flandres – April 2nd

Vuelta Ciclista al Pais Vasco – April 3rd to 8th

From the track calendar:

Canadian Track Championships – March 31 to April 2

South African National Track Cycling Championships – April 3 to April 7

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Judgement Night on Thursday March 30th, from the Motorpoint Arena from Cardiff, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

Raymond van Barneveld v James Wade
Phil Taylor v Jelle Klaasen
Gary Anderson v Adrian Lewis
Michael van Gerwen v Dave Chisnall
Peter Wright v Kim Huybrechts

————————————————————–

FORMULA ONE

The second race of the 2017 Formula One season will be the Chinese Grand Prix, which is set to take place on Sunday April 9th

—————————————————————

GAA

Next games:

Wednesday 29 March

Leinster U21FC final

Dublin v Offaly, O’Moore Park, 7.30pm

Munster U21FC final

Cork v Kerry, Pairc Ui Rinn, 7.30pm

Ulster U21FC semi-finals

Armagh v Derry, Healy Park, 8pm

Cavan v Donegal, Brewster Park, 8pm

————————————————————–

GOLF

European Tour – The next tournament is The Masters, the first Major of the season, played at the Augusta National GC, Augusta, Georgia, April 6th to 9th

PGA Tour – Shell Houston Open, March 30th to April 2nd, at the GC of Houston, Humble, Texas

LPGA Tour – ANA Inspiration, at Rancho Mirage, California, March 30th to April 2nd

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mississippi Gulf Resort Classic, Fallen Oak, Biloxi, Mississippi, March 31 to April 2 – The defending champion is Miguel Angel Jiminez

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are four games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 1am on Thursday to 3:30am on Thursday – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live games:

Pittsburgh Penguins v Chicago Blackhawks, 1am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning – eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Thursday March 30

Super League – Salford Red Devils v St Helens, 8pm

NRL – Canterbury Bankstown Bulldogs v Brisbane Broncos, 10:05am

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

The next Premiership fixtures are scheduled for April 7-9

The next Top 14 fixtures are scheduled for April 8-9

FRIDAY March 31

European Challenge Cup, quarter-final – Edinburgh v Atlantique Stade Rochelais, 8pm

British and Irish Cup, semi-final – Munster A v Ealing Trailfinders, 7:30pm

Super Rugby – Highlanders v Melbourne Rebels, 6:35am – (NB the Blues v Western Force and Chiefs v Bulls games are scheduled for 4:15am and 6:35am early on Saturday morning)

————————————————————–

SNOOKER

China Open, March 27 to April 2 – day three, Eurosport 1, 7am and 12:30pm

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Miami Open, March 22 to April 2 – 8pm, Sky Sports 1, day eight, and at 2am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning – on Sky Sports 1

WTA – Miami Open, March 21 to April 2 – 6pm, BT Sport 1, third quarter-final, and midnight  on BT Sport 1, fourth quarter-final

————————————————————–

OTHER SPORT

Figure Skating World Championships – 5:30pm, Eurosport 1

TUESDAY 28th MARCH 2017

Posted on March 28, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

TUESDAY 28 MARCH 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Tuesday March 28

League One – AFC Wimbledon v Rochdale, 7:45pm – Oxford United v Bury, 7:45pm – Sheffield United v Millwall, 7:45pm

League Two – Accrington Stanley v Cambridge United, 7:45pm

National League – five matches, all at 7:45pm, including Sutton United v Lincoln and Tranmere v Dover

National League North – Stalybridge Celtic v AFC Telford United, 7:45pm

International friendlies – 14 games, including Russia v Belgium, 5pm – South Africa v Angola, 5pm – Netherlands v Italy, 7:45pm – Portugal v Sweden, 7:45pm – Republic Of Ireland v Iceland, 7:45pm, live on eir Sport 2 – France v Spain, 7:45pm, live on ITV4

European Championship Under-21 Qualifier – Luxembourg v Kazakhstan, 6pm

Under-21 friendlyGermany v Portugal, 5pm, Eurosport 1

Scottish Championship – Dundee United v Ayr, 7:45pm

Scottish League One – Albion Rovers v East Fife, 7:45pm

————————————————————–

HORSERACING

The Tuesday line-up is:

Hexham, 2pm –

Southwell, 2:10pm –

Wolverhampton, 2:20pm –

They also race at Saint-Cloud ,12:10pm, in France; later in the shops, it is Philadelphia, 5:55pm, in the USA, and Concepcion, 6pm, in Chile

The Turf TV USA line-up is Mahoning Valley, 5:45pm, Will Rogers Downs, 7:05pm, and Sunland Park, 8:30pm

The South African meeting is Vaal (12:05pm)

 

Screen Shot 2017-03-28 at 8.39.14 AM

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Tuesday line-up is as follows:

11:03am – NOTTINGHAM

11:11am – PERRY BARR

2:08pm – CRAYFORD

2:18pm – SUNDERLAND

6:28pm – SHEFFIELD

6:33pm – KINSLEY

6:56pm – TOWCESTER

6:58pm – TRALEE

The next meeting live on Sky Sports is tonight’s Trainers Championship meeting at Towcester – 7pm, Sky Sports 2

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 2 of the season

Thursday 30 March

Richmond v Collingwood, 8:20am

Friday 31 March

Western Bulldogs v Sydney Swans, 8:50am – Hawthorn v Adelaide Crows, 2:45am – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Saturday 1 April

GWS Giants v Gold Coast Suns, 5:35am –  West Coast Eagles v Essendon, 5:40am – Brisbane Lions v Essendon, 7:25am – Geelong Cats v North Melbourne, 2:10am – i.e. late Sat night/early Sun morning – Melbourne v Carlton, 4:20am – i.e. late Sat night/early Sun morning – Port Adelaide v Fremantle, 5:10am – i.e. late Sat night/early Sun morning

Sunday 2 April

See Saturday’s late games

————————————————————–

BASEBALL

MLB Spring TrainingSt Louis Cardinals @ New York Mets, 6pm, BT Sport ESPN

The Major League Season, which will run from April 2nd to October 1st

————————————————————–

BASKETBALL

There are eight NBA games today, with start times ranging from midnight on Tuesday to 3:30am on Wednesday – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live games:

Golden State Warriors @ Houston Rockets, 1am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning – on BT Sport 2

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

CBB: NIT semi-final 1 – midnight on Tuesday on BT Sport ESPN

CBB: NIT semi-final 2 – 2:30am, BT Sport ESPN – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning – on BT Sport 2

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

The Indian Premier League (IPL) season begins on April 5th

The County Cricket seasons (Divisions 1 and 2) begin on April 7th

Monday March 27

Test Cricket from 4:50am (i.e. early on Tuesday morning), India v Australia, day four, Sky Sports 2, with the final day on Sky Sports 2 at 4:50am – i.e. early on Wednesday morning

Test Match Series – New Zealand v South Africa, 11pm, final day, Sky Sports 3

One Day International Series – Sri Lanka v Bangladesh, 10am

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

3 Days of de Panne – stage one, 205.5km from De Panne to Zottegem, 1pm, Eurosport 2

Tour de Taiwan – March 26-30

Driedaagse De Panne-Koksijde – March 28-30

Joe Martin Stage Race – March 30 to April 2

The Tour Of Thailand – April 1 to April 6

Ronde van Vlaanderen, Tour des Flandres – April 2nd

Vuelta Ciclista al Pais Vasco – April 3rd to 8th

From the track calendar:

Canadian Track Championships – March 31 to April 2

South African National Track Cycling Championships – April 3 to April 7

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Judgement Night on Thursday March 30th, from the Motorpoint Arena from Cardiff, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

Raymond van Barneveld v James Wade
Phil Taylor v Jelle Klaasen
Gary Anderson v Adrian Lewis
Michael van Gerwen v Dave Chisnall
Peter Wright v Kim Huybrechts

————————————————————–

FORMULA ONE

The second race of the 2017 Formula One season will be the Chinese Grand Prix, which is set to take place on Sunday April 9th

—————————————————————

GAA

Next games:

Wednesday 29 March

Leinster U21FC final
Offaly v Dublin/Longford, Portlaoise, 7.30pm

Munster U21FC final
Cork v Kerry, Pairc Ui Rinn, 7.30pm

Ulster U21FC semi-finals
Armagh v Derry, TBC, 8pm
Cavan v Donegal/Tyrone, TBC, 8pm

————————————————————–

GOLF

European Tour – The next tournament is The Masters, the first Major of the season, played at the Augusta National GC, Augusta, Georgia, April 6th to 9th

PGA Tour – Shell Houston Open, March 30th to April 2nd, at the GC of Houston, Humble, Texas

LPGA Tour – ANA Inspiration, at Rancho Mirage, California, March 30th to April 2nd

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mississippi Gulf Resort Classic, Fallen Oak, Biloxi, Mississippi, March 31 to April 2 – The defending champion is Miguel Angel Jiminez

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are 11 games scheduled in the NHL today, with start times ranging from midnight on Tuesday to 3:30am on Wednesday – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live games:

Boston Bruins v Nashville Predators, midnight  on Tuesday, eir Sport 2

San Jose Sharks v New York Rangers, 3:30am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning – eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Thursday March 30

Super League – Salford Red Devils v St Helens, 8pm

NRL – Canterbury Bankstown Bulldogs v Brisbane Broncos, 10:05am

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

The next Premiership fixtures are scheduled for April 7-9

The next Top 14 fixtures are scheduled for April 8-9

FRIDAY March 31

European Challenge Cup, quarter-final – Edinburgh v Atlantique Stade Rochelais, 8pm

British and Irish Cup, semi-final – Munster A v Ealing Trailfinders, 7:30pm

Super Rugby – Highlanders v Melbourne Rebels, 6:35am – (NB the Blues v Western Force and Chiefs v Bulls games are scheduled for 4:15am and 6:35am early on Saturday morning)

————————————————————–

SNOOKER

China Open, March 27 to April 2 – day two, Eurosport 1, 7am and 12:30pm

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Miami Open, March 22 to April 2 – 4pm, Sky Sports 1, day seven, and at 2am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning – on Sky Sports 1

WTA – Miami Open, March 21 to April 2 – 6pm, BT Sport 1, opening quarter-final, and 12:30am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning – on BT Sport 1, second quarter-final

————————————————————–

OTHER SPORT

…..

 

 

SUNDAY 26 MARCH 2017

Posted on March 26, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

SUNDAY 26 MARCH 2017

————————————————————–

FOOTBALL

FIFA World Cup European

Armenia v Kazakhstan, 5pm, Sky Sports Red Button

Azerbaijan v Germany, 5pm, Sky Sports 1

England v Lithuania, 5pm, ITV, UTV

San Marino v Czech Rep, 5pm,  Sky Sports Red Button

Malta v Slovakia, 7:45pm, Sky Sports 1 Red Button

Montenegro v Poland, 7:45pm, Sky Sports 1 Red Button

Northern Ireland v Norway, 7:45pm, Sky Sports 2

Romania v Denmark, 7:45pm, Sky Sports Red Button

Scotland v Slovenia, 7:45pm, Sky Sports 1 and 5

League One – Scunthorpe Utd v Bradford City, 12:30pm, Sky Sports 1

League Two – Doncaster Rovers v Plymouth Argyle, 2:45pm, Sky Sports 1

Under -21 International – Italy U21 v Spain U21, 7pm

Hyundai A-League – Wellington Phoenix v Newcastle Jets, 7am, BT Sport 1 – Perth Glory v Sydney FC, 9am, BT Sport 1

 

————————————————————–

HORSERACING

The Sunday line-up is:

Hereford, 2pm – field-sizes: 8-7-6-6-5 and 9; jockeys riding on the card include Paddy Brennan, David Bass, Harry Cobden, Tom O’Brien, Robbie Dunne, Daryl Jacob, Liam Treadwell, Leighton Aspell, Aidan Coleman and Gavin Sheehan

Naas, 2:10pm – a flat card on Turf, the first of the new season in Ireland, with the features being the €100,000 Tote Irish Lincolnshire (4:40pm), the €77,500 Group 3 Lodge Park Stud EBF Park Express Stakes (4:10pm) and the €50,000 Palmerstown House Stud Madrid Handicap (3:40pm)

Wincanton, 2:15pm – with a £20,000 feature (a handicap chase) at 2:45pm; field-sizes are 9-7-5-4-6-8 and 9; jockeys riding on the card include Harry Skelton, Sam Twiston-Davies, Nick Scholfield, Tom Scudamore, Richie McLernon, Noel Fehily, Richard Johnson and Adrian Heskin

Downpatrick, 2:20pm – where it is Ulster National day, the big race being due off at 3:50pm; Last year’s winner (when trained by Enda, now with Donald McCain) Federici runs in the race again; field-sizes are 11-9-11-12-8-14 and 7; there is a hunters’ chase at 4:50pm

They also race in India at Mumbai (10am), in Germany at Dusseldorf (1pm) and in France at Auteuil (1:05pm). At Auteuil, there is a Listed Handicap Chase at 1:45pm and a Grade 3 hurdle at 3:30pm. At Dusseldorf, there is a Listed race at 4:10pm

The Turf TV USA line-up is Tampa Bay Downs, 5:25pm, Gulfstream, 5:35pm, Aqueduct, 6:20pm, Sunland Park, 8:30pm, Santa Anita, 8:31pm, and  Golden Gate Fields, 8:45pm

The South African meeting is Scottsville (11:30am)

 

Screen Shot 2017-03-26 at 12.54.10 AM

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Sunday line-up is as follows:

11:03am – BELLE VUE

11:11am – HOVE

2:06pm – PERRY BARR

2:12pm – KINSLEY

3:18pm – MULLINGAR

6:04pm – POOLE

6:11pm – CENTRAL PARK

The next live Sky greyhounds meeting is Trainers Championship meeting at Towcester on March 28th

————————————————————–

AUSSIE RULES

Today:

North Melbourne v West Coast Eagles, 3:10am (i.e. early on Sun morning) – Adelaide Crows v GWS Giants, 3:50am (i.e. early on Sun morning) – Fremantle v Geelong Cats, 5:40am (i.e. early on Sun morning), BT Sport 3

————————————————————–

BASEBALL

Spring training camp has begun ahead of the Major League Season, which will run from April 2nd to October 1st

————————————————————–

BASKETBALL

There are ten NBA games today, with start times ranging from 6pm on Sunday to 2:30am on Monday – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live games:

Oklahoma City Thunder @ Houston Rockets, 8:30pm, BT Sport 1

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

The Elite Eight NCAA tournament – 7pm and 10pm, BT Sport ESPN

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

Today:

Test Match – India v Australia, 4am – i.e. late Sunday night/ early Monday morning, day three – Sky Sports 2

Test Match – New Zealand v South Africa, 10pm, day three, Sky Sports 5

Twenty20 InternationalWest Indies v Pakistan, 5:25pm, opening match in a four-match series

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Tour de Normandie – Mar 20-26

Volta Ciclista a Catalunya (Tour of Catalunya) – Mar 20-26, final stage, 138.7km, which starts and ends in Barcelona, 11:30am, Eurosport 1

Settimana Internazionale Coppi e Bartali – Mar 23-26

Tour de Taiwan – Mar 26-30

From the track calendar:

To follow later

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Judgement Night on Thursday March 30th, from the Motorpoint Arena from Cardiff, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

Raymond van Barneveld v James Wade
Phil Taylor v Jelle Klaasen
Gary Anderson v Adrian Lewis
Michael van Gerwen v Dave Chisnall
Peter Wright v Kim Huybrechts

————————————————————–

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th.

At 6am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning – it is the big race itself, live on Sky’s F1 Channel, Sky Sports 1 (the drivers are presented at 4:30am) and eir Sport 1

Coverage is, of course, also on Sky’s F1 Channel

—————————————————————

GAA

Next games:

Today:

There is live and deferred coverage of Allianz Football and Hurling games on TG4 from 2pm

Allianz FL Division 1 round 6
Cavan v Kerry, Breffni Park, 2pm
Tyrone v Mayo, Healy Park, 3pm – live on TG4
Donegal v Monaghan, Ballyshannon, 3pm

Allianz FL Division 2 round 6
Derry v Cork, Celtic Park, 3pm
Meath v Fermanagh, Pairc Tailteann, 3pm
Down v Galway, Pairc Esler, 3pm
Kildare v Clare, Newbridge, 3.15pm

Allianz FL Division 3 round 6
Sligo v Offaly, Markievicz Park, 3pm
Tipperary v Louth, Semple Stadium, 3pm

Allianz FL Division 4 round 6
Leitrim v London, Pairc Sean Mac Diarmada, 1pm
Wexford v Westmeath, Innovate Wexford Park, 1pm
Wicklow v Carlow, Aughrim, 3pm

Allianz HL Division 1A round 5
Clare v Waterford, Cusack Park, 3pm
Cork v Tipperary, Pairc Ui Rinn, 3pm
Dublin v Kilkenny, Parnell Park, 3pm

Allianz HL Division 1B round 5
Kerry v Offaly, Austin Stack Park, 3pm
Limerick v Galway, Gaelic Grounds, 3pm
Wexford v Laois, Innovate Wexford Park, 3pm

Allianz HL Division 2A round 5
Kildare v London, Clane, 1pm
Antrim v Westmeath, Ballycastle, 1pm
Carlow v Armagh, Netwatch Cullen Park, 1pm

Allianz HL Division 2B round 5
Roscommon v Mayo, Athleague, 3pm
Down v Derry, Ballycran, 3pm
Meath v Wicklow, Trim, 3pm

Allianz HL Division 3A round 6
Louth v Donegal, Darver, 3pm
Monaghan v Tyrone, Clones, 3pm

Allianz HL Division 3B round 5
Fermanagh v Leitrim, Brewster Park, 1pm
Sligo v Longford, Markievicz Park, 1pm

————————————————————–

GOLF

On the European and PGA Tour, it is the final day of the WGC Matchplay at the Austin Country Club, Texas, USA, sponsored by Dell Technologies – live on Sky Sports 4 from 2pm

On the LPGA Tour, it is the final day of the Kia Classic, in Carlsbad, California, USA – The defending champion is Lydia Ko

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mississippi Gulf Resort Classic, Fallen Oak, Biloxi, Mississippi, March 31 to April 2 – The defending champion is Miguel Angel Jiminez

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are five games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 5:30pm on Sunday to 2am on Monday – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live games:

Vancouver Canucks @ Winnipeg Jets, midnight on Sunday, eir Sport 2

NCAA Ice Hockey

North-east regional final, 11pm, BT Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Today:

Super League – Castleford Tigers v Catalans Dragons, 3:30pm

NRL – Wests Tigers v Melbourne Storm, 6am, eir Sport 2, and St George Illawarra Dragons v New Zealand Warriors, 8:30am, eir Sport 2

Championship – five games, all at 3pm

There is a live game from League OneKeighley Cougars v Toronto Wolfpack, 3pm, eir Sport 2

————————————————————–

RUGBY UNION

Today:

Premiership – Wasps v Worcester, 2:30pm, and Saracens v Bath, 3pm, BT Sport 1

Top 14 – Brive v Montpellier, 4pm, Sky Sports 2, and Stade Francais v Toulon, 8pm

Championship – two games (both at 3pm)

————————————————————–

SNOOKER

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Miami Open, Mar 22 to April 2 – day five, 4pm, Sky Sports 3 and 2am, Sky Sports 3 – i.e. late Sunday night/early Monday morning

WTA – Miami Open, March 21 to April 2 – day six, 4pm, BT Sport 3

The Miami Open is the biggest tournament outside of the Grand Slams

————————————————————–

OTHER SPORT

Ski Jumping – 7:45am and 8:45am, Eurosport 1

MotoGP Qatar – (all on BT Sport 2) – Warm-ups, 1:45pm; Moto3, 1:30pm; Moto2, 5:15pm; MotoGP, 6:45pm

Snowboarding – 11am, Eurosport 2

Motorcycling: Asia Talent Cup – race 4, 11:30am, BT Sport 2

PSA Squash – 3pm, ESPN, men’s and women’s finals

NASCARThe Auto Club 400, 7pm, eir Sport 2

Curling World Championships – coverage of the final of the women’s championship, held in Beijing, China, 8:30am, Eurosport 2

SATURDAY 25th MARCH 2017

Posted on March 25, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

—————————————————

SPORTS PREVIEW

SATURDAY 25 MARCH 2017

————————————————————–

FOOTBALL

FIFA World Cup European –

Andorra v Faroe Islands, 5pm, Sky Sports Red Button

Bosnia and Herzegovina v Gibraltar, 5pm, Sky Sports 1 Red Button

Cyprus v Estonia, 5pm, Sky Sports 1 Red Button

Sweden v Belarus, 5pm, Sky Sports 1

Switzerland v Latvia, 5pm, Sky Sports 1 Red Button

Belgium v Greece, 7:45pm, Sky Sports 2 and Sky Sports Mix

Bulgaria v Netherlands, 7:45pm, Sky Sports Mix

Luxembourg v France, 7:45pm, Sky Sports 2 Red Button

Portugal v Hungary, 7:45pm, ITV4

League One – 10 games, all at 3pm, except Swindon Town v Millwall, 1:30pm

League Two – 11 games, all at 3pm

Scottish Championship – four games, all at 3pm

Scottish League One – five games, all at 3pm

Scottish League Two – five games, all at 3pm

Scottish Challenge Cup – Dundee Utd v St Mirren, 12:30pm

International – South Africa v Guinea-Bissau, 6pm

National League – 12 games, all at 3pm, except for Lincoln City v Forest Green Rovers, 12:15pm, BT Sport 1

League Of Ireland Premier Division – six games, all at 7:45pm – Bray Wanderers v Limerick – Cork City v Dundalk, live on RTE2 – Drogheda v Bohemians – Finn Harps v Sligo Rovers – Galway Utd FC v Derry City – St Patricks  Athletic v Shamrock Rovers

League Of Ireland First Division – four games, all at 7:45pm – Athlone v Shelbourne – Cabinteely v Cobh Ramblers – UCD v Longford Town – Waterford Utd v Wexford Youths

MLS – New England Revolution v Minnesota United FC, 6pm, Sky Sports 5 – New York Red Bulls v Real Salt Lake 8pm, Sky Sports 5 – Columbus Crew v Portland Timbers, 11:30pm

National League North – 11 games, all at 3pm

National League South – 11 games, all at 3pm

Northern Irish Premiership – five games, all at 3pm

Hyundai A-League – Central Coast Mariners v Adelaide United, 6:35am, BT Sport 1 and Brisbane Roar v Melbourne Victory, 8:50am, BT Sport 1

————————————————————–

HORSERACING

The Saturday line-up is:

Bangor, 1:40pm – with a £15,000 feature, a mares’ chase

Newbury, 1:50pm – featuring the Grade 2 EBF & TBA ‘National Hunt’ Mares’ Novices’ Hurdle along with the £40,000 Doom Bar Juvenile Handicap Hurdle

Lingfield, 2pm – with £19,000 races at 3:10pm and 4:20pm

Kelso, 2:05pm – with a two £22,500 handicap hurdles on the card, plus a £27,000 handicap chase (the first three races on the card)

Thurles, 2:10pm – featuring the €30,000 Listed Pierce Molony Memorial Novice Chase (2:45pm)

Stratford, 2:20pm – with two £11,500 handicap chases on the card

Wolverhampton, 5:45pm – eight races

They also race at Meydan in the UAE, where it is Dubai World Cup night, the most-valuable race meeting in the world; the big race is due off at 4:45pm and is worth over £8million to the winner; the card starts at 11:45am and also contains three Group 2 races, plus the Group 1 Al Quoz Sprint (2pm), the Group 1 Dubai Golden Shaheen (2:35pm), the Group 1 Dubai Turf (3:30pm) and the Group 1 Dubai Sheema Classic (4:05pm)

They also race at Mumbai in India (10:30am); later in the shops, it is Philadelphia in the USA, and Hipo Chile in Chile

The Turf TV USA line-up is Tampa Bay Downs, 4:25pm, Gulfstream, 4:35pm, Turfway Park, 5:10pm

, Sunland Park, 7:30pm, Santa Anita, 7:30pm, and Golden Gate Fields, 7:45pm

The South African meetings are Kenilworth, 10:55am and Turffontein, 12:25pm

 

Screen Shot 2017-03-25 at 12.14.42 AM

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Saturday line-up is as follows:

9:11am – TRALEE

9:34am – TOWCESTER

10:31am – ROMFORD

10:38am – CRAYFORD

2:24pm – NEWCASTLE

3:08pm – POOLE

6:28pm – CENTRAL PARK

6:33pm – SUNDERLAND

6:39pm – MONMORE

The next live Sky greyhounds meeting is Trainers Championship meeting at Towcester on March 28th

————————————————————–

AUSSIE RULES

Today:

St Kilda v Melbourne, 5:35am – Sydney Swans v Port Adelaide, 5:35am – Essendon v Hawthorn, 8:25am, BT Sport 2 – Gold Coast Suns v Brisbane Lions, 8:05am

Sun

North Melbourne v West Coast Eagles, 3:10am (i.e. early on Sun morning) – Adelaide Crows v GWS Giants, 3:50am (i.e. early on Sun morning) – Fremantle v Geelong Cats, 5:40am (i.e. early on Sun morning)

————————————————————–

BASEBALL

Spring training camp has begun ahead of the Major League Season, which will run from April 2nd to October 1st

————————————————————–

BASKETBALL

There are five NBA games today, with start times ranging from 7:30pm on Saturday to 3am on Sunday – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live games:

Utah Jazz @ Los Angeles Clippers, 7:30pm, BT Sport 2

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

The Elite Eight NCAA tournament – 10pm, BT Sport ESPN, and 12:30am on the same channel – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include (tonight):

Anthony Crolla v Jorge Linares, Manchester, WBA lightweight title fight; Crolla lost the title to Linares in September 2016, this is the rematch

Ireland’s Katie Taylor will fight on an undercard that includes Marcus Morrison defending his WBD International Middleweight title versus Jason Welborn

————————————————————–

CRICKET

Today:

Test Match – India v Australia, 4am – i.e. late Saturday night/ early Sunday morning, day two – Sky Sports 2

Test Match – New Zealand v South Africa, 10pm, day two, Sky Sports 5

One-Day International – Sri Lanka v Bangladesh, 9am

Sheffield Shield Final – Victoria v South Australia, 10:30pm

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Tour de Normandie – Mar 20-26

Volta Ciclista a Catalunya (Tour of Catalunya) – Mar 20-26, stage six, 189.7km from Tortosa to Reus, 2:30pm, Eurosport 1

Settimana Internazionale Coppi e Bartali – Mar 23-26

Tour de Taiwan – Mar 26-30

From the track calendar:

To follow later

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Judgement Night on Thursday March 30th, from the Motorpoint Arena from Cardiff, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

Raymond van Barneveld v James Wade
Phil Taylor v Jelle Klaasen
Gary Anderson v Adrian Lewis
Michael van Gerwen v Dave Chisnall
Peter Wright v Kim Huybrechts

————————————————————–

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th.

Qualifying – 5am, Sky Sports 1 – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Third Practice – 2:55am, eir Sport 1 – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Coverage is, of course, also on Sky’s F1 Channel

At 6am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning – it is the big race itself, live on Sky’s F1 Channel, and Sky Sports 1 (the drivers are presented at 4:30am)

—————————————————————

GAA

Next games:

Today:

Allianz FL Division 1 round 6
Dublin v Roscommon, Croke Park, 7pm – eir Sport 2

Allianz FL Division 3 round 6
Armagh v Antrim, Athletic Grounds, 7pm
Laois v Longford, O’Moore Park, 7pm – eir Sport 1

Allianz FL Division 4 round 6
Waterford v Limerick, Fraher Field, 7pm

Connacht U21FC semi-final
Galway v Mayo, Tuam Stadium, 5pm

————————————————————–

GOLF

On the European and PGA Tour, it is day four of the WGC Matchplay at the Austin Country Club, Texas, USA, sponsored by Dell Technologies; it concludes on March 26 – day four is live on Sky Sports 4 from 2pm

On the LPGA Tour, it is day three (of four) of the Kia Classic, in Carlsbad, California, USA – The defending champion is Lydia Ko

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mississippi Gulf Resort Classic, Fallen Oak, Biloxi, Mississippi, March 31 to April 2 – The defending champion is Miguel Angel Jiminez

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are 12 games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 6pm on Saturday to 3:30am on Sunday – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live games:

Chicago Blackhawks @ Florida Panthers, 11pm, eir Sport 2

New York Rangers @ Los Angeles Kings, 3:30am, eir Sport 2 – i.e. late Sat night/early Sun morning

NCAA Ice Hockey

East regional final, 12:30am, BT Sport 1 – i.e. late Sat night/early Sun morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Today:

NRL – Manly-Warringah Sea Eagles v Canterbury Bankstown Bulldogs, 5:30am, eir Sport 2 – Parramatta Eels v Cronulla-Sutherland Sharks, 8am, eir Sport 2 – Gold Coast Titans v North Queensland Cowboys, 10am, eir Sport 2

————————————————————–

RUGBY UNION

Today:

Premiership – Exeter v Sale Sharks, 3pm – Harlequins v Newcastle, 3pm – Northampton v Leicester, 3pm, BT Sport 1

Pro 12 – Zebre v Munster, 2pm, Leinster v Cardiff Blues, 3pm, live on TG4 and Sky Sports 2, Glasgow v Connacht, 5:15pm, live on Sky Sports 2, Treviso v Ospreys, 7:35pm

Super Rugby – Blues v Bulls, 6:35am, Sky Sports 3 – Brumbies v Highlanders, 8:45am, Sky Sports 3 – Sunwolves v Stormers, 10:55am, Sky Sports 3 – Southern Kings v Lions, 1:05pm, Sky Sports 5 and Sky Sports Mix – Cheetahs v Sharks, 3:15pm, Sky Sports 5 – Los Jaguares v Reds, 9:40pm, Sky Sports Mix

Top 14 – Racing 92 v Clermont Auvergne, 1:45pm, Sky Sports 1 – Grenoble v Castres, 5:30pm – Lyon Olympique v Bayonne, 5:30pm – Pau v Atlantique Stade Rochelais, 5:30pm – Bordeaux-Begles v Stade Toulousain, 7:45pm

Championship – three matches (one at 2pm, two at 3pm)

————————————————————–

SNOOKER

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Miami Open, Mar 22 to April 2 – day four, 3pm, Sky Sports 3

WTA – Miami Open, March 21 to April 2 – day five, 3pm, BT Sport 3

The Miami Open is the biggest tournament outside of the Grand Slams

————————————————————–

OTHER SPORT

Ski Jumping – 8:45am, Eurosport 1

MotoGP Qatar – Qualifying, 2:30pm, BT Sport 2

Snowboarding – 1pm, Eurosport 2

Speedway Best Pairs Cup – from Torun, Poland, 5pm, Eurosport 2

Motorcycling: Asia Talent Cup – race 3, 12:45pm, BT Sport 2

PSA Squash – 1pm, ESPN, men’s and women’s semi-finals

NCAA Indoor Track and Field – 3am, BT Sport ESPN – i.e. late Sat night/early Sun morning

FRIDAY 24th MARCH 2017

Posted on March 24, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

FRIDAY 24 MARCH 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Friday March 24

FIFA World Cup European –

Georgia v Serbia, 5pm, Sky Sports 1

Austria v Moldova, 7:45pm, Sky Sports 1 Red Button

Croatia v Ukraine, 7:45pm, Sky Sports 1 Red Button

Italy v Albania, 7:45pm,  Sky Sports 1 Red Button

Kosovo v Iceland, 7:45pm, Sky Sports 1 Red Button

Liechtenstein v Macedonia, 7:45pm, Sky Sports 1 Red Button

Rep Of Ireland v Wales, 7:45pm, Sky Sports 1 and RTE2

Spain v Israel, 7:45pm, Sky Sports 5 AND Sky Sports Mix

Turkey v Finland, 7:45pm, Sky Sports 1 Red Button

FIFA World Cup CONCACAF – Trinidad and Tobago v Panama, 11pm and USA v Honduras, 2:30am

A League – Western Sydney Wanderers v Melbourne City, 8:50am, BT Sport 2

International – Russia v Ivory Coast, 4pm

Under -21 International – Germany U21 v England U21, 7pm, BT Sport 2

Northern Irish Premiership – Glentoran v Carrick Rangers, 7:45pm

————————————————————–

HORSERACING

The Friday line-up is:

Newbury, 2pm – six races, with a £15,000 feature (handicap hurdle) at 4:10pm; the final race is a hunter chase; field-sizes are 4-9-12-7-8 and 9; jockeys riding on the card include Richard Johnson, Sam Twiston-Davies, David Mullins, Ton O’Brien, Daryl Jacob, Aidan Coleman, Nico de Boinville, Paddy Brennan, Leighton Aspell, David Bass, Harry Skelton, Adrian Heskin, Noel Fehily and Wayne Hutchinson

Musselburgh, 2:10pm – seven races, with field-sizes of 6-10-7-9-8-12 and 12; the opener is a race for conditional jockeys; jockeys in action on the card include Andrew Lynch, Brian Hughes, Henry Brooke, Lucy AlexanderCraig Nichol, Adrian Lane and Will Kennedy; the most-valuable race is a £9,000 handicap hurdle (4:25pm); Andrew Lynch rides Important Moment (2:45pm) for Ireland’s Stuart Crawford, Another trainer from Ireland, Paul Stafford, runs Mollies Gent (2:10pm), Rock Solid (2:45pm) and IC Gold(4:55pm); all three are to be ridden by Adam Short

Lingfield Park, 2:20pm – six races, with field-sizes of 12-9-9-8-7 and 5; the final race is a handicap for apprentices; the most-valuable race is a £19,000 handicap (4pm); jockeys riding on the card include Martin Lane, Liam Keniry, Josephine Gordon, Shane Kelly, Tom Marquand, Adam Kirby, Stevie Donohoe, Joe Fanning, Tony Hamilton, Fran Berry and David Probert

Newcastle, 5:45pm – six races; field-sizes are 7-5-8-7-9 and 5; the most-valuable race is an £8,000 handicap at 6:45pm; jockeys riding on the card include Paul Hanagan, Ben Curtis, Phillip Makin, PJ McDonald, Franny Norton, James Sullivan, Luke Morris, Tom Eaves, Kevin Stott, Cam Hardie, Paul Mulrennan, Andrew Mullen and Shane Gray

Dundalk, 6pm – Seven-time Group winner Gordon Lord Byron is the start turn on the seven-race card (he runs at 7:30pm); there are four runners from Britain on the card – (at 7:30pm), Pearl Spectre (Phil McEntee) and Sign Of The Kodiac (James Given), and (at 8:30pm), Fire Fighting (Mark Johnston) and Elbereth (Andrew Balding); jockeys riding on the card include Pat Smullen, Colin Keane, Declan McDonogh, Wayne Lordan, Kevin Manning and Billy Lee, while Rachael Blackmore has two rides (she is better known for riding over hurdles) and last week’s winning Cheltenham Gold Cup trainers Willie Mullins, Gordon Elliott and Henry de Bromhead have runners on a card that contains two €25,000 races (7:30pm and 8:30pm)

They also race at La Teste (11:02am) in France; later in the shops, it is Club Hipico, 5:30pm, in Chile

The Turf TV USA line-up is Gulfstream, 4:35pm, Tampa Bay Downs, 4:55pm, Aqueduct, 5:20pm, Sunland Park, 7:30pm, Golden Gate Fields, 7:45pm, and Santa Anita, 8pm

The South African meetings are Fairview (11:05am) and Greyville (3:30pm)

Screen Shot 2017-03-24 at 10.38.17 AM

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:31am – KINSLEY

10:38am – SWINDON

2:08pm – HOVE

2:18pm – MONMORE

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – CRAYFORD

6:39pm – SHEFFIELD

The next live Sky greyhounds meeting is the Trainers Championship meeting at Towcester on March 28th

————————————————————–

AUSSIE RULES

Today:

Collingwood v Western Bulldogs, 8:50am, BT Sport 1

Sat

St Kilda v Melbourne, 5:35am – Sydney Swans v Port Adelaide, 5:35am – Essendon v Hawthorn, 8:25am – Gold Coast Suns v Brisbane Lions, 8:05am

Sun

North Melbourne v West Coast Eagles, 2:10am (i.e. early on Sun morning) – Adelaide Crows v GWS Giants, 3:50am (i.e. early on Sun morning) – Fremantle v Geelong Cats, 5:40am (i.e. early on Sun morning)

————————————————————–

BASEBALL

Spring training camp has begun ahead of the Major League Season, which will run from April 2nd to October 1st

————————————————————–

BASKETBALL

There are ten NBA games today, with start times ranging from 11pm on Friday to 3:30am on Saturday – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live games:

No games listed as being live in Ire/UK

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

The Sweet 16 NCAA tournament – 11pm, BT Sport ESPN, and 1:45am on the same channel – i.e. late Friday night night/early Saturday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

Anthony Crolla v Jorge Linares, Manchester, Sat 25 March, WBA lightweight title fight; Crolla lost the title to Linares in September 2016, this is the rematch

Ireland’s Katie Taylor will fight on an undercard that includes Marcus Morrison defending his WBD International Middleweight title versus Jason Welborn

————————————————————–

CRICKET

Today:

Test Match – India v Australia, 4am – i.e. late Friday night/ early Saturday morning, day one – Sky Sports 2

Test Match – New Zealand v South Africa, 10pm, day one, Sky Sports 5

One-Day International – Afghanistan v Ireland, 4am – i.e. early Friday morning

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Tour de Normandie – Mar 20-26

Volta Ciclista a Catalunya (Tour of Catalunya) – Mar 20-26, stage five, 182km from Valls to Lo Port, 3pm, Eurosport 1

Settimana Internazionale Coppi e Bartali – Mar 23-26

Tour de Taiwan – Mar 26-30

From the track calendar:

African Track Championships, March 20-24

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Judgement Night on Thursday March 30th, from the Motorpoint Arena from Cardiff, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

Raymond van Barneveld v James Wade
Phil Taylor v Jelle Klaasen
Gary Anderson v Adrian Lewis
Michael van Gerwen v Dave Chisnall
Peter Wright v Kim Huybrechts

————————————————————–

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th.

Qualifying – 5am, Sky Sports 1 – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Third Practice – 2:55am, eir Sport 1 – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Coverage is, of course, also on Sky’s F1 Channel

—————————————————————

GAA

Next games:

Saturday 25 March

Allianz FL Division 1 round 6
Dublin v Roscommon, Croke Park, 7pm – eir Sport

Allianz FL Division 3 round 6
Armagh v Antrim, Athletic Grounds, 7pm
Laois v Longford, O’Moore Park, 7pm – eir Sport

Allianz FL Division 4 round 6
Waterford v Limerick, Fraher Field, 7pm

Connacht U21FC semi-final
Galway v Mayo, Tuam Stadium, 5pm

————————————————————–

GOLF

On the European and PGA Tour, it is day three of the WGC Matchplay at the Austin Country Club, Texas, USA, sponsored by Dell Technologies; it concludes on March 26 – day three is live on Sky Sports 4 from 6pm

On the LPGA Tour, it is day two (of four) of the Kia Classic, in Carlsbad, California, USA – The defending champion is Lydia Ko

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mississippi Gulf Resort Classic, Fallen Oak, Biloxi, Mississippi, March 31 to April 2 – The defending champion is Miguel Angel Jiminez

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are four games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 11pm on Friday to 3am on Saturday – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live games:

New York Islanders @ Pittsburgh Penguins, 11pm, eir Sport 2

Winnipeg Jets @ Anaheim Ducks, 2am, eir Sport 2 – i.e. late Friday night/early Saturday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Today:

Super League – Huddersfield Giants v Leeds Rhinos, 8pm – St Helens v Warrington Wolves, 8pm, Sky Sports 2 – Widnes Vikings v Salford Red Devils, 8pm – Wigan Warriors v Hull FC, 8PM

NRL – Penrith Panthers v Newcastle Knights, 7am, eir Sport 2 – Brisbane Broncos v Canberra Raiders, 9:05am, eir Sport 2

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

Today:

Premiership – Bristol v Gloucester, 7:45pm, BT Sport 1

Pro 12 – Scarlets v Edinburgh, 7:05pm – Newport Gwent Dragons v Ulster, 7:35pm, BBC Ulster

Super Rugby –  Crusaders v Western Force, 6:35am, Sky Sports 2 and Melbourne Rebels v Waratahs, 8:45am, Sky Sports 2

————————————————————–

SNOOKER

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Miami Open, Mar 22 to April 2 – day three, 3pm, Sky Sports 3

WTA – Miami Open, March 21 to April 2 – day four, 3pm, BT Sport 3 and 1:30am, BT Sport 3 – i.e. late Friday night/early Saturday morning

The Miami Open is the biggest tournament outside of the Grand Slams

————————————————————–

OTHER SPORT

Curling World Championships – a play-off game, Eurosport 2, 11:30am

Ski Jumping – 2pm, Eurosport 2

MotoGP Qatar – second free practice session, 2:45pm, BT Sport 2

THURSDAY 23rd MARCH 2017

Posted on March 22, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

THURSDAY 23 MARCH 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day –

————————————————————–

FOOTBALL

Thursday March 23

FIFA World Cup South American – Colombia v Bolivia, 8:30pm – Paraguay v Ecuador, 11pm – Uruguay v Brazil, 11pm – Argentina v Chile, 11:30pm – Venezuela v Peru, 11:30pm

FIFA World Cup Asian – China v Korea Rep, 11:35am – Syria v Uzbekistan, midday – Thailand v Saudi Arabia, 1pm – Iraq v Australia, 1pm – U.A.E. v Japan, 3:30pm – Qatar v Iran, 4pm

Under -21 International – Poland U21 v Italy U21, 7:45pm

FIFA World Cup CONCACAF – Mexico v Costa Rica, midnight

Under-20s InternationalGermany v Switzerland, 5pm, Eurosport 1

————————————————————–

HORSERACING

The Thursday line-up is:

Wolverhampton, 1:50pm – field-sizes are 11-8-7-9-8-11 and 13; the most-valuable races are worth £5,000; jockeys riding on the card include Oisin Murphy, Joe Fanning, PJ McDonald, Luke Morris, Silvestre de Sousa, Shane Kelly, Martin Lane, Richard Kingscote, Robert Winston, Stevie Donohoe, Tom Marquand, Andrew Mullen, Ted Durcan, Connor Beasley and Phillip Makin

Chepstow, 2:10pm – field-sizes are 10-6-7-8-8-8 and 9; the most-valuable race is the £8,000 handicap chase at 3:50pm; there’s a hunter chase at 4:50pm; jockeys riding on the card include Richard Johnson, Aidan Coleman, Nick Scholfield, Richie McLernon, Leighton Aspell, Gavin Sheehan, Liam Treadwell and Tom Scudamore

Ludlow, 2:30pm – field-sizes are 4-4-6-5-8-5 and 5; the 4:40pm race is a hunters’ chase (race 5); jockeys riding on the card include Harry Skelton, Robbie Dunne, Jamie Moore, Nico de Boinville, Tom O’Brien, Daryl Jacob, David Bass and Sean Bowen; the most-valuable race is a £20,000 handicap chase (4:10pm), backed up by a £13,500 novices’ chase (3:05pm) and an £11,000 mares’ handicap hurdle (5:15pm)

Cork, 3pm – field-sizes are 5-6-14-6-9-8 and 5; the most-valuable races are the €20,000 UCC Horse Racing Society Hurdle (3:30pm) and the €18,000 UCC Don’t Step On The Crest Handicap Hurdle (5:35pm); jockeys riding on the card include Bryan Cooper, Phillip Enright, Ruby Walsh, JJ Slevin, Jack Kennedy, Rachael Blackmore, Sean Flanagan, Danny Mullins, Andrew Lynch, Donagh Meyler and Lisa O’Neill

Chelmsford City, 5:50pm – field-sizes: 6-16-7-6-9-7 and 8; the most-valuable races re the £10,000 handicap at 6:50pm and 7:20pm; jockeys riding on the card include Martin Lane, David Probert, Dougie Costello, Franny Norton, Liam Keniry, Tom Queally, Adam Kirby, Jospehine Gordon, Shane Kelly and Kieran O’Neill

They also race at  in France at Saint-Cloud (11:40am)

The Turf TV USA line-up is Gulfstream, 4:35pm, Golden Gate Fields, 7:45pm and Santa Anita, 8pm

The South African meeting is Vaal (10:10am)

Screen Shot 2017-03-22 at 10.49.47 PM

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Thursday line-up is as follows:

11:03am – SUNDERLAND

11:11am – SHEFFIELD

2:08pm – ROMFORD

2:18pm – CRAYFORD

6:28pm – HOVE

6:33pm – MONMORE

6:39pm – NEWCASTLE

The next live Sky greyhounds meeting is Trainers Championship meeting at Towcester on March 28th

————————————————————–

AUSSIE RULES

The opening round of the new season

Carlton v Richmond, 8:20am, BT Sport 1

————————————————————–

BASEBALL

Spring training campNew York Yankees @ Tampa Bay Rays, 5pm, BT Sport ESPN

Spring training campLos Angeles Dodgers @ Texas Rangers, 11pm, BT Sport 3

————————————————————–

BASKETBALL

There are five NBA games today, with start times ranging from 11:30pm on Thursday to 3am on Friday – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live games:

Memphis Grizzlies @ San Antonio Spurs, 12:30am, BT Sport 2 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

The Sweet 16 NCAA tournament – 11pm, BT Sport ESPN, and 1:45am on the same channel – i.e. late Thursday night/early Friday morning

EUROLEAGUE BASKETBALL

Baskonia v Panathinaikos Superfoods, 8pm, Sky Sports Mix

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

Anthony Crolla v Jorge Linares, Manchester, Sat 25 March, WBA lightweight title fight; Crolla lost the title to Linares in September 2016, this is the rematch

Ireland’s Katie Taylor will fight on an undercard that includes Marcus Morrison defending his WBD International Middleweight title versus Jason Welborn

————————————————————–

CRICKET

Today:

One-Day International – Afghanistan v Ireland, 4am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

One-Day International – Afghanistan v Ireland, 4am – i.e. early Friday morning

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Tour de Normandie – Mar 20-26

Volta Ciclista a Catalunya (Tour of Catalunya) – Mar 20-26, stage four, 194km from Llivia to Igualada, 3pm, Eurosport 1

Settimana Internazionale Coppi e Bartali – Mar 23-26

Tour de Taiwan – Mar 26-30

From the track calendar:

African Track Championships, March 20-24

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into week eight tonight, from the Manchester Arena, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

Michael van Gerwen v James Wade
Kim Huybrechts v Gary Anderson
Peter Wright v Phil Taylor
Jelle Klaasen v Adrian Lewis
Raymond van Barneveld v Michael van Gerwen

NB – *Michael van Gerwen plays twice in week eight to make up for missing his fixture against James Wade in week five due to a back injury

————————————————————–

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th, The F1 Champion of 2016 was Nico Rosberg (Mercedes), who retired from the sport on Friday Dec 02, 2016

First Practice – 12:55am, eir Sport 1 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Second Practice – 4:55am, eir Sport 1 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Coverage is, of course, also on Sky’s F1 Channel

—————————————————————

GAA

Next games:

Saturday 25 March

Allianz FL Division 1 round 6
Dublin v Roscommon, Croke Park, 7pm – eir Sport

Allianz FL Division 3 round 6
Armagh v Antrim, Athletic Grounds, 7pm
Laois v Longford, O’Moore Park, 7pm – eir Sport

Allianz FL Division 4 round 6
Waterford v Limerick, Fraher Field, 7pm

Connacht U21FC semi-final
Galway v Mayo, Tuam Stadium, 5pm

————————————————————–

GOLF

On the European and PGA Tour, it I day two of the WGC Matchplay at the Austin Country Club, Texas, USA, sponsored by Dell Technologies; it concludes on March 26 – day two is live on Sky Sports 4 from 6pm

On the LPGA Tour, it is day one (of four) of the Kia Classic, in Carlsbad, California, USA – The defending champion is Lydia Ko

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mississippi Gulf Resort Classic, Fallen Oak, Biloxi, Mississippi, March 31 to April 2 – The defending champion is Miguel Angel Jiminez

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are 12 games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 11pm on Thursday to 3:30am on Friday – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live games:

Columbus Blue Jackets @ Washington Capitals, 11pm, eir Sport 2

Winnipeg Jets @ Los Angeles Kings, 2:30am, eir Sport 2 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Today:

Super League – Wakefield Trinity v Leigh Centurions, 8pm, Sky Sports 2

NRL – South Sydney Rabbitohs v Sydney Roosters, 9:05am, eir Sport 2

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

FRIDAY March 24

Premiership – Bristol v Gloucester, 7:45pm

Pro 12 – Scarlets v Edinburgh, 7:05pm – Newport Gwent Dragons v Ulster, 7:35pm

Super Rugby –  Crusaders v Western Force, 6:35am, Sky Sports 2 and Melbourne Rebels v Waratahs, 8:45am, Sky Sports 2

————————————————————–

SNOOKER

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Miami Open, Mar 22 to April 2 – day two, 3pm, Sky Sports 3

WTA – Miami Open, March 21 to April 2 – day three, 3pm, BT Sport 1 – this is the biggest tournament outside of the Grand Slams

————————————————————–

OTHER SPORT

Ski Jumping – 9:45am, Eurosport 1

MotoGP Qatar – first free practice session, 3pm, BT Sport 2

 

 

 

WEDNESDAY 22nd MARCH 2017

Posted on March 22, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

WEDNESDAY 22 MARCH 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Wednesday March 22

Internationals – Cyprus v Kazakhstan, 4pm – Czech Rep v Lithuania, 6pm – Germany v England, 7:45pm, live on 3e, ITV and UTV – Scotland v Canada, 7:45pm, live on Sky Sports 1 and Sky Sports 5

National League North – Darlington 1883 v Bradford PA, 7:45pm

National League South – Whitehawk v Hampton & Richmond, 7:45pm

————————————————————–

HORSERACING

The Wednesday line-up is:

Newcastle, 2pm – field-sizes: 4-9-11-8-6-8 and 13; the most-valuable races: £23,500 races at 3:30pm and 4:30pm; jockeys riding on the card include: Sean Levey, Andrew Mullen, Oisin Murphy, Silvestre de Sousa, Josephine Gordon, Ben Curtis, Stevie Donohoe, Joe Fanning and Paul Hanagan; the card closes with an apprentice race

Haydock Park, 2:10pm – field-sizes: 5-3-5-8-7 and 4; the most-valuable race: a £15,000 novices’ limited handicap chase (3:10pm); jockeys riding on card include Will Kennedy, Sean Bowen, Gavin Sheehan, Lucy Alexander, Bridget Andrews, Brian Hughes, Danny Cook, Liam Treadwell, Aidan Coleman and Sam Twiston-Davies

Warwick, 2:20pm – field-sizes: 11-8-3-8-8 and 9; the most-valuable race: £8,000 races at 3:20pm and 4:50pm; jockeys riding on the card include Wayne Hutchinson, Tom Scudamore, Richard Johnson, Harry Skelton, Tom O’Brien, Jerry McGrath, David Bass, Jamie Moore and Daryl Jacob

Kempton, 5:45pm – field-sizes: 14-14-6-8-9-11-9 and 9; the most-valuable race: £7,250 handicaps at 7:15pm and 7:45pm; jockeys in action include Adam Kirby, Luke Morris, David Probert, Fergus Sweeney, Ted Durcan, Shane Kelly, Franny Norton, Liam Keniry, Martin Dwyer, Tom Queally, Kieran O’Neill and Hollie Doyle

They also race at  in  India at Kolkata (10:30am); later in the shops, it is Valparaiso, 5:25pm, in  Chile, and Will Rogers Downs, 6:05pm, in the USA

The Turf TV USA line-up is Gulfstream, 4:35pm, Mahoning Valley, 4:45pm, Tampa Bay Downs, 4:55pm, Will Rogers Downs, 6:05pm and Turf Paradise, 8:25pm

The South African meeting is Greyville (11:10am)

 

Screen Shot 2017-03-21 at 6.42.10 PM

 

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Wednesday line-up is as follows:

11:03am – HALL GREEN

11:11am – NEWCASTLE

2:08pm – HOVE

2:18pm – BELLE VUE

6:28pm – YARMOUTH

6:33pm – SUNDERLAND

6:38pm – SWINDON -the ARC meeting, live on Sky, as per the below

The next meeting live on Sky Sports is tonight’s Arc meeting at Swindon (Sky Sports 3, 7pm)

————————————————————–

BASKETBALL

There are eight NBA games today, with start times ranging from 11pm on Wednesday to 3:30am on Thursday – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live games:

Indiana Pacers @ Boston Celtics, 11:30pm, BT Sport 2

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

No games listed as being live in Ire/UK

EUROEAGUE BASKETBALL

Real Madrid v FC Barcelona Lassa, 8pm, Sky Sports Mix

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

Anthony Crolla v Jorge Linares, Manchester, Sat 25 March, WBA lightweight title fight; Crolla lost the title to Linares in September 2016, this is the rematch

Ireland’s Katie Taylor will fight on an undercard that includes Marcus Morrison defending his WBD International Middleweight title versus Jason Welborn

————————————————————–

CRICKET

Today:

One-Day International – Afghanistan v Ireland, 4am – i.e. early Wednesday morning

Thursday Mar 23

One-Day International – Afghanistan v Ireland, 4am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

The 2017 Dwars door Vlaanderen – 1:30pm, Eurosport 2

Tour de Normandie – Mar 20-26

Volta Ciclista a Catalunya (Tour of Catalunya) – Mar 20-26, stage three, 182km from Mataro to La Molina, 2:45pm, Eurosport 1

Settimana Internazionale Coppi e Bartali – Mar 23-26

Tour de Taiwan – Mar 26-30

From the track calendar:

African Track Championships, March 20-24

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into week eight on Thursday, March 23rd, from the Manchester Arena, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

Michael van Gerwen v James Wade
Kim Huybrechts v Gary Anderson
Peter Wright v Phil Taylor
Jelle Klaasen v Adrian Lewis
Raymond van Barneveld v Michael van Gerwen

NB – *Michael van Gerwen plays twice in week eight to make up for missing his fixture against James Wade in week five due to a back injury

————————————————————–

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th, The F1 Champion of 2016 was Nico Rosberg (Mercedes), who retired from the sport on Friday Dec 02, 2016

—————————————————————

GAA

Next games:

Today:

Connacht U21FC semi-final
Roscommon v Sligo, Kiltoom, 7:30pm

Leinster U21FC semi-final
Dublin v Longford, Lakepoint Park, Mullingar, 7.30pm

Ulster U21FC quarter-final replay
Donegal v Tyrone, Ballybofey

Allianz HL Division 3A round 3
Tyrone v Donegal, Healy Park, 8pm

————————————————————–

GOLF

On the European and PGA Tour, the next tournament is the WGC Matchplay at the Austin Country Club, Texas, USA, sponsored by Dell Technologies, Today until March 26 – the last four winners: Jason Day (2014 & 2016), Rory McIlroy (2015) and Matt Kuchar (2013) – day one is live on Sky Sports 4 from 6pm

On the LPGA Tour, the next tournament is the Kia Classic, in Carlsbad, California, USA March 23-26 – The defending champion is Lydia Ko

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mississippi Gulf Resort Classic, Fallen Oak, Biloxi, Mississippi, March 31 to April 2 – The defending champion is Miguel Angel Jiminez

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are three games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 11pm on Wednesday to 3am on Thursday – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live games:

Toronto Maple Leafs @ Columbus Blue Jackets, 11pm, eir Sport 2

Edmonton Oilers @ Anaheim Ducks, 2am, eir Sport 2 – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Thursday March 23

Super League – Wakefield Trinity v Leigh Centurions, 8pm, Sky Sports 2

NRL – South Sydney Rabbitohs v Sydney Roosters, 9:05am

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

FRIDAY March 24

Premiership – Bristol v Gloucester, 7:45pm

Pro 12 – Scarlets v Edinburgh, 7:05pm – Newport Gwent Dragons v Ulster, 7:35pm

Super Rugby –  Crusaders v Western Force, 6:35am, Sky Sports 2 and Melbourne Rebels v Waratahs, 8:45am, Sky Sports 2

————————————————————–

SNOOKER

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Miami Open, Mar 22 to April 2 – day one, 3pm, Sky Sports 2

WTA – Miami Open, March 21 to April 2 – day two, 5pm, BT Sport 1, and 1am, BT Sport 1 – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning – this is the biggest tournament outside of the Grand Slams

————————————————————–

OTHER SPORT

Curling World ChampionshipsGermany v Denmark, a women’s round-robin match; the tournament is being played in Beijing, China, 11am, Eurosport 1

Baseball – The final of the 2017 World Baseball Classic at the Dodger Stadium in Los Angeles, BT Sport ESPN at 1am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

 

 

TUESDAY 21ST MARCH 2017    

Posted on March 21, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

TUESDAY 21 MARCH 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Tuesday March 21

League One – Coventry City v Port Vale, 7:45pm – Oxford United v Bolton Wanderers, 7:45pm, Sky Sports 1 – Rochdale v Millwall, 7:45pm

League Two – Morecambe v Accrington Stanley, 7:45pm – Newport County v Luton Town, 7:45pm

Scottish League One – Albion Rovers v East Fife, 7:45pm – Brechin City v Alloa Athletic, 7:45pm – Livingston v Stenhousemuir, 7:45pm

Scottish League Two – Clyde v Cowdenbeath, 7:45pm

National League – 11 games, all at 7:45pm

National League North – eight games, all at 7:45pm

National League South – seven games, all at 7:45pm

Northern Irish Premiership – Ballymena United v Coleraine, 7:45pm

————————————————————–

HORSERACING

The Tuesday line-up is:

Clonmel, 1:55pm – field-sizes: 9-7-9-9-5-13-8; most-valuable race: 4:05pm, €17,500 Suir Valley Chase; jockeys in action on the card include: Ruby Walsh, Paul Townend, Robbie Power, Jack Kennedy, Jody McGarvey,Andrew Lynch, David Mullins, Phillip Enright, Denis O’Regan and Jamie Codd

Exeter, 2pm – field-sizes: 8-9-14-3-8-13-14; most-valuable race: 3:40pm, £11,000 Higos Insurance Novices’ Chase; jockeys riding on the card include Richard Johnson, Sam Twiston-Davies, Tom Scudamore, Tom O’Brien, Daryl Jacob, Noel Fehily, Adrian Heskin, David Bass, Nick Scholfield and Nico de Boinville

Southwell, 2:10pm – field-sizes: 5-8-6-5-8-10-11; most-valuable race: 4:25pm, £20,000 7f handicap; jockeys riding on the card include: Silvestre de Sousa, Ted Durcan, Joe Fanning, Tom Eaves, Paul Mulrennan, Phillip Makin, Danny Tudhope, Joe Fanning, Luke Morris, Connor Beasley, Timmy Murphy, Andrew Mullen, Kieran O’Neill and Oisin Murphy; the final race on the card is for apprentices

Wetherby, 2:20pm – field-sizes: 8-4-13-12-11-10-14; most-valuable races: £10,000 novices’ chase, 2:50pm, and £10,000 handicap chase at 4pm; jockeys riding on the card include: Danny Cook, Henry Brooke, Josh Moore, Aidan Coleman, Brian Hughes, Brian Harding, Sean Bowen and Will Kennedy

They also race at Chantilly in France (11:40am); later in the shops, it is Philadelphia Park, 4:55pm, in  the USA, and Concepcion, 8:30pm, in Chile

The Turf TV USA line-up is Mahoning Valley, 4:45pm, Louisiana Downs, 6pm, Will Rogers Down, 6:05pm, Sunland Park, 7:30pm, and Turf Paradise, 8:25pm

The South African meeting is Turffontein (11:05am)

Screen Shot 2017-03-21 at 8.27.06 AM

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Tuesday line-up is as follows:

11:03am – NOTTINGHAM

11:11am – PERRY BARR

2:08pm – CRAYFORD

2:18pm – SUNDERLAND

6:28pm – NEWCASTLE

6:33pm – KINSLEY

6:39pm – SHEFFIELD

6:58pm – TRALEE

The next meeting live on Sky Sports is the Arc meeting at Swindon on March 22nd

————————————————————–

BASKETBALL

There are eight NBA games today, with start times ranging from 11pm on Tuesday to 3:30am on Wednesday – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live games:

Chicago Bulls @Toronto Raptors, 11pm, BT Sport 2

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

No games listed as being live in Ire/UK

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

Anthony Crolla v Jorge Linares, Manchester, Sat 25 March, WBA lightweight title fight; Crolla lost the title to Linares in September 2016, this is the rematch

Ireland’s Katie Taylor will fight on an undercard that includes Marcus Morrison defending his WBD International Middleweight title versus Jason Welborn

————————————————————–

CRICKET

Wednesday Mar 22

One-Day International – Afghanistan v Ireland, 4am – i.e. early Wednesday morning (as above)

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Tour de Normandie – Mar 20-26

Volta Ciclista a Catalunya (Tour of Catalunya) – Mar 20-26, day two, 41.3km time-trial around Banyoles, 2:45pm, Eurosport 1

Settimana Internazionale Coppi e Bartali – Mar 23-26

Tour de Taiwan – Mar 26-30

From the track calendar:

African Track Championships, March 20-24

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into week eight on Thursday, March 23rd, from the Manchester Arena, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

Michael van Gerwen v James Wade
Kim Huybrechts v Gary Anderson
Peter Wright v Phil Taylor
Jelle Klaasen v Adrian Lewis
Raymond van Barneveld v Michael van Gerwen

NB – *Michael van Gerwen plays twice in week eight to make up for missing his fixture against James Wade in week five due to a back injury

————————————————————–

FORMULA ONE

The first race of the 2017 season will be the Australian Grand Prix, March 23rd to March 26th, The F1 Champion of 2016 was Nico Rosberg (Mercedes), who retired from the sport on Friday Dec 02, 2016

—————————————————————

GAA

Next games:

Wednesday 22 March

Connacht U21FC semi-final
Roscommon v Sligo, Kiltoom, 7:30pm

Leinster U21FC semi-final
Dublin v Longford, Lakepoint Park, Mullingar, 7.30pm

Ulster U21FC quarter-final replay
Donegal v Tyrone, Ballybofey

Allianz HL Division 3A round 3
Tyrone v Donegal, Healy Park, 8pm

————————————————————–

GOLF

On the European and PGA Tour, the next tournament is the WGC Matchplay at the Austin Country Club, Texas, USA, sponsored by Dell Technologies, March 22-26 – the last four winners: Jason Day (2014 & 2016), Rory McIlroy (2015) and Matt Kuchar (2013)

On the LPGA Tour, the next tournament is the Kia Classic, in Carlsbad, California, USA March 23-26 – The defending champion is Lydia Ko

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mississippi Gulf Resort Classic, Fallen Oak, Biloxi, Mississippi, March 31 to April 2 – The defending champion is Miguel Angel Jiminez

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are eleven games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 11pm on Tuesday to 2am on Wednesday – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Ottawa Senators @ Boston Bruins, 11pm, eir Sport 2

Live games:

SWEDISH HOCKEY LEAGUE

Frolunda HC v Skelleftea AIK, 6pm, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Thursday March 23

Super League – Wakefield Trinity v Leigh Centurions, 8pm, Sky Sports 2

NRL – South Sydney Rabbitohs v Sydney Roosters, 9:05am

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

FRIDAY March 24

Premiership – Bristol v Gloucester, 7:45pm

Pro 12 – Scarlets v Edinburgh, 7:05pm – Newport Gwent Dragons v Ulster, 7:35pm

Super Rugby –  Crusaders v Western Force, 6:35am, Sky Sports 2 and Melbourne Rebels v Waratahs, 8:45am, Sky Sports 2

————————————————————–

SNOOKER

Upcoming:

China Open, March 27 to April 2

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Miami Open, Mar 22 to April 2

WTA – Miami Open, March 21 to April 2 – day one, 4pm, BT Sport 1 – this is the biggest tournament outside of the Grand Slams

————————————————————–

OTHER SPORT

Curling World ChampionshipsCanada v Scotland, a women’s round-robin match; the tournament is being played in Beijing, China, 11am, Eurosport 1

Baseball – The second semi-final of the 2017 World Baseball Classic at the Dodger Stadium in Los Angeles, BT Sport ESPN at 1am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

 

 

Credit card and deposit accounts welcome.
All major debit/credit cards accepted in store or by phone.