Menu
Carnew: (053) 9426410
Shillelagh: (053) 9429863
Phone:
1890 429 863

Sports Preview

TUESDAY 11th APRIL 2017

Posted on April 11, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

TUESDAY 11 APRIL 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Tuesday April 11

Champions League, quarter-finals, first legsBorussia Dortmund v Monaco, 7:45pm, BT Sport 3 and eir Sport 1, and Juventus v Barcelona, 7:45pm, BT Sport 2 and TV3

Scottish ChampionshipDundee United v Dunfermline Athletic, 7:45, and Greenock Morton v St Mirren, 7:45pm

National LeagueLincoln v Chester, 7:45pm – Macclesfield v Maidstone, 7:45pm – Tranmere v Forest Green, 7:45pm

National League SouthStalybridge Celtic v Kidderminster Harriers, 7:45pm

————————————————————–

HORSERACING

The Tuesday line-up is:

Lingfield Park, 2pm – eight races, with field-sizes of 12-6-7-7-11-10-10 and 9; jockeys include Frankie Dettori, Jim Crowley, Adam Kirby, Andrea Atzeni, Pat Cosgrave, Jamie Spencer, Luke Morris, Oisin Murphy, Josephine Gordon, David Probert, Tony Hamilton and John Egan; the 5pm and 5:30pm races are for apprentices

Pontefract, 2:10pm – eight races, with field-sizes of 15-7-10-12-14-11-14 and 13 (which is an apprentice handicap); there’s a £25,000 handicap at 4:10pm, with a £15,000 Plus10 Bonus maiden at 2:40pm and a £12,000 sprint handicap at 3:10pm; jockeys riding on the card include Silvestre de Sousa, William Buick, PJ McDonald, Dane O’Neill, Richard Kingscote, Phillip Makin, Paul Hanagan, Andrew Mullen, Fran Berry, David Allan, Franny Norton, Dougie Costello, Tom Marquand and Graham Lee; the final race is an apprentice race; the 3:40pm race is named after 4-time Pontefract winner Jamaican Flight (who won 20 races in total) and is run over nearly two-and-a-quarter miles

Exeter, 2:20pm – eight races, with field-sizes of 9-7-8-7-12-12-13 and 10; there are £10,000 races at 2:50pm and 3:20pm; jockeys in action include Harry Skelton, Nick Scholfield, Tom Scudamore, Tom O’Brien, Aidan Coleman, Jerry McGrath, Adrian Heskin, Gavin Sheehan, Noel Fehily, Nico de Boinville, Jamie Moore, Paddy Brennan, Daryl Jacob and Sam Twiston-Davies; the final race is a hunters’ chase

Tipperary, 4:45pm – seven races, with field-sizes of 8-8-5-11-11-15 and 14; the most-valuable race is a €15,000 maiden at 5:15pm; jockeys riding on the card include Pat Smullen, Billy Lee, Chris Hayes, Shane Foley, Seamie Heffernan, Declan McDonogh, Kevin Manning, Colin Keane, Billy Lee, Wayne Lordan and Colm O’Donoghue; the penultimate race (at 7:15pm) is for apprentice riders

They also race in France at Saint-Cloud at (11:40am); later in the shops, it is Philadelphia (5:55pm) in the USA and Concepcion (8pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is: Mahoning Valley, 5:45pm, Will Rogers Downs, 7:05pm, Sunland Park, 8:30pm, and Turf Paradise, 9:25pm

The South African meeting is Vaal (12:10pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Tuesday line-up is as follows:

11:03am – NOTTINGHAM

11:11am – PERRY BARR

2:08pm – CRAYFORD

2:18pm – SUNDERLAND

6:28pm – NEWCASTLE

6:33pm – KINSLEY

6:39pm – SHEFFIELD

6:58pm – TRALEE

The next meeting live on Sky Sports is Northern Sprint night at Sheffield on Tuesday April 25th

————————————————————–

AUSSIE RULES

Next games:

Round 4 of the season

Thursday 13 April

West Coast Eagles v Sydney Swans, 11:10am

Friday 14 April

North Melbourne v Western Bulldogs, 7:20am

Saturday 15 April

Melbourne v Fremantle, 4:45am – GWS Giants v Port Adelaide, 7:35am – Carlton v Gold Coast Suns, 10:25am – Adelaide Crows v Essendon, 10:40am

Sunday 16 April

Collingwood v St Kilda, 6:20am – Brisbane Lions v Richmond, 7:40am

Monday 17 April

Hawthorn v Geelong Cats, 6:20am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it and runs to October 1st

There are 11 MLB games today, with start times ranging from 9:10pm on Tuesday to 3:15am on Wednesday – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live games:

Chicago White Sox @ Cleveland Indians, 9pm, BT Sport ESPN

St Louis Cardinals @ Washington Nationals, midnight on Tuesday, BT Sport ESPN

————————————————————–

BASKETBALL

There are five NBA games today, with start times ranging from 12:30am to 3:30am on Wednesday – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live games:

Charlotte Hornets @ Atlanta Hawks, 12:30am, BT Sport 1 – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

In the SSE Hydro in Glasgow on Saturday night, among the fights taking place are Ricky Burns v Julius Indongo, a WBA and IBF World super-lightweight title fight

————————————————————–

CRICKET

Tuesday April 11

IPL – Rising Pune Supergiants v Delhi Daredevils, 3:30pm, Sky Sports 2

One Day International Match – West Indies v Pakistan, 2:30pm, Sky Sports 1

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

The Paris-Camembert – April 11

From the track calendar:

UCI Track World Championships – April 12-16

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Week 11 on Thursday 13 April, from the Echo Arena, Liverpool, with the line-up (live on Sky Sports 1 from 7pm) being:

Gary Anderson v Dave Chisnall

Michael van Gerwen v Peter Wright

Adrian Lewis v Raymond van Barneveld

Phil Taylor v James Wade

Peter Wright v Gary Anderson

————————————————————–

FORMULA ONE

The next race of the 2017 Formula One season is the Bahrain Grand Prix, in Sakhir, which is set to take place on Sunday April 14-16

After this it is the Russian Grand Prix, in Sochi, April 28-30

—————————————————————

GAA

Next games:

Saturday 15 April

All-Ireland U21FC semi-finals
Galway v Kerry, Cusack Park, Ennis, 4:30pm – Live on TG4
Dublin v Derry or Donegal, Athletic Grounds or Breffni Park, 2:30pm – Live on TG4

Sunday 16 April

Allianz HL Division 1 semi-finals

Tipperary v Wexford, Nowlan Park, 4pm – TG4

Limerick v Galway, Gaelic Grounds, 2pm – TG4

 

Ulster SHC final

Armagh v Antrim, Owenbeg, 2:30pm

 

Ulster SHC Shield final

Tyrone v Derry, Athletic Grounds, 2:30pm

 

Ulster SHC relegation play-off

Down v Donegal, Owenbeg, 12:30pm

————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – The next tournament is Trophee Hassan II, Royal Golf Dar Es Salam, Morocco, April 13-16

USPGA Tour – The next tournament is the RBC Heritage, Harbour Town Golf Links, USA, April 13-16

LPGA Tour – The next tournament is the LOTTE Championship Presented by HERSHEY, at Ko Olina, Oahu, Hawaii, April 12th to 15th; the defending champion is Minjee Lee

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mitsubishi Electric Classic, TPC Sugarloaf, Duluth, Georgia, April 14th to 16th

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are five play-off games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 12:30am to 3:30am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live games:

There is live coverage of a play-off game at midnight on eir Sport 2

There is live coverage of a play-off game at 3am, eir Sport 2 – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

SWEDISH HOCKEY LEAGUE

There is a game live on eir Sport 2 at 6pm

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Wednesday April 12

Super League – Huddersfield Giants v Catalans Dragons, 8pm

Thursday April 13

Super League – Widnes Vikings v Warrington Wolves, 8pm

Friday April 14

Super League – Wigan Warriors v St Helens, 12:15pm – Castleford Tigers v Wakefield Trinity, 2:30pm – Hull FC v Leeds Rhinos, 3pm – Salford Red Devils v Leigh Centurions, 3pm

NRL – Canterbury Bankstown Bulldogs v South Sydney Rabbitohs, 7am – Newcastle Knights v Sydney Roosters, 9am – Brisbane Broncos v Gold Coast Titans, 10:50am

Championship – six games between 12:30pm and 8pm

Saturday April 15

NRL – Manly Warringah Sea Eagles v Melbourne Storm, 6am – Canberra Raiders v New Zealand Warriors, 8:30am – St George Illawarra Dragons v North Queensland Cowboys, 10:30am

Sunday April 16

NRL – Penrith Panthers v Corulla Sutherland Sharks, 7am

Monday April 17

There are six games in Super League

NRL – Parramatta Eels v Wests Tigers, 7am

The next round of Challenge Cup matches in England are scheduled for April 21-23

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

FRIDAY April 14

Premiership – Harlequins v Exeter, 7:45pm, BT Sport 1

Pro12 – Glasgow v Zebre, 7:35pm

Super Rugby – Crusaders v Sunwolves, 8:35am

SATURDAY April 15

Premiership – Gloucester v Sale Sharks, 3pm – Leicester v Newcastle, 3pm, BT Sport 2 – Worcester v Bath, 3pm, BT Sport 2

Pro 12 – Cardiff Blues v Ospreys, 2:45pm – Munster v Ulster, 3pm – Newport Gwent Dragons v Scarlets, 5:15pm – Benetton Treviso v Edinburgh, 7:05pm – Connacht v Leinster, 7:35pm

Top 14 – (all at 5:30pm), seven matches

Super Rugby – Red v Southern Kings, 6:05am – Blues v Hurricanes, 8:35am – Melbourne Rebels v Brumbies, 10:45am – Cheetahs v Chiefs, 2:05pm – Stormers v Lions, 4:15pm – Bulls v Los Jaguares, 6:30pm

Championship (England) – five games (all at 3pm)

SUNDAY April 16

Premiership – Bristol v Wasps, 3pm, and Northampton v Saracens, 3pm, BT Sport 1

————————————————————–

SNOOKER

April 5th to 12th – Betfred World Championship Qualifiers, Sheffield, England

April 15th to May 1st – Betfred World Championship, Crucible Theatre, Sheffield

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Fayez Sarofim & Co. US Men’s Clay Court Championship, Houston, Texas, April 10th to 16th

ATP – Monte-Carlo Rolex Masters, Monte Carlo, Monaco, April 16th to 23rd

ATP – Barcelona Open Banco Sabadell – Barcelona, Spain, April 24th to 30th

WTA – Claro Open Solsanitas – Bogota, Colombia, April 10th to 15th, day two, 4:30pm, BT Sport 1

WTA – Ladies Open Biel Bienne – Biel, Switzerland, April 10th to 16th, day two, 10am, BT Sport 2

————————————————————–

OTHER SPORT

MONDAY 10th APRIL 2017

Posted on April 10, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

MONDAY 10 APRIL 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Lucky Monday Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Monday April 10

Premier League – Crystal Palace v Arsenal, 8pm, Sky Sports 1

La Liga – Real Sociedad v Sporting Gijon, 7:45pm, Sky Sports 2

Bundesliga 2 – Eintracht Braunschweig v Dynamo Dresden, 7:15pm, BT Sport 3

Portuguese Primeira Liga – Maritimo v GD Chaves, 8pm

Russian Premier League – Tom Tomsk v Rubin Kazan, 1pm, and FC Ural v FC Orenburg, 3:30pm

————————————————————–

HORSERACING

The Monday line-up is:

Windsor, 2pm – eight races; field-sizes: 11-11-16-10-13-13-14 and 14; jockeys riding on the card include Ryan Moore, Oisin Murphy, Jamie Spencer, Sean Levey, Fran Berry, Adam Kirby and Luke Morris

Kelso, 2:10pm – seven races; field-sizes: 12-12-9-12-8-10 and 13, with a £12,000 feature at 3:10pm; Grand National-winning trainer has a runner in all bar one of the races; the 4:40pm race is a hunters’ chase and the finale is for conditional jockeys; jockeys riding on the card include Brian Hughes, Richie McLernon, Henry Brooke, Danny Cook, Brian Harding and Grand National-winning rider Derek Fox

Redcar, 2:20pm – eight races; field-sizes are 12-9-9-9-18-10-11 and 16; there’s a £10,000 feature at 4:20pm; the card closes with a race for apprentices; jockeys riding on the card include Tony Hamilton, Paul Hanagan, Richard Kingscote, Joe Fanning and Dougie Costello

Tramore (4:45pm) – a National Hunt card; field-sizes are 12-15 (plus 3 reserves)-16-16 (plus 3 reserves)-11-7 and 12; Davy Russell, Ruby Walsh, Bryan Cooper, Jack Kennedy and Robbie Power are all among the jockeys riding on the card

They also race in France at Maisons-Laffitte (12:47pm), where there are Group 3 races at 2:20pm (Prix Djebel) and 1:55pm (Prix Imprudence) and a Listed race at 3:25pm; later in the shops, it is Philadelphia (5:55pm) in the USA and Club Hipico (5:55pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is: Mahoning Valley (5:45pm), Sam Houston Race Park (6:05pm), Will Rogers Downs (7:05pm) and Turf Paradise (9:25pm)

The South African meeting is Flamingo Park (11:20am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Monday line-up is as follows:

11:03am – HALL GREEN

11:11am – SWINDON

2:08pm – MONMORE

2:18pm – SHEFFIELD

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – ROMFORD

6:59pm – YOUGHAL

The next meeting live on Sky Sports is Northern Sprint night at Sheffield on Tuesday April 25th

————————————————————–

AUSSIE RULES

Next games:

Round 4 of the season

Thursday 13 April

West Coast Eagles v Sydney Swans, 11:10am

Friday 14 April

North Melbourne v Western Bulldogs, 7:20am

Saturday 15 April

Melbourne v Fremantle, 4:45am – GWS Giants v Port Adelaide, 7:35am – Carlton v Gold Coast Suns, 10:25am – Adelaide Crows v Essendon, 10:40am

Sunday 16 April

Collingwood v St Kilda, 6:20am – Brisbane Lions v Richmond, 7:40am

Monday 17 April

Hawthorn v Geelong Cats, 6:20am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it and runs to October 1st

There are 10 MLB games today, with start times ranging from 6:05pm on Monday to 1:40am on Tuesday – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Live:

Detroit Tigers v Boston Red Sox, 6pm, BT Sport ESPN

San Francisco Giants v Arizona Diamondbacks, 9:30pm, BT Sport ESPN

Chicago Cubs v Los Angeles Dodgers, 1am, BT Sport ESPN – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There are nine NBA games today, with start times ranging from midnight on Monday to 3:30am on Tuesday – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Live games:

Detroit Pistons v Washington Wizards, 1am, BT Sport ESPN, – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Los Angeles Clippers v Houston Rockets, 3:30am, BT Sport 1, – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

Monday April 10

IPL – Kings XI Punjab v Royal Challengers Bangalore, 3:30pm, Sky Sports 2

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

The Women’s Tour Of Thailand – April 8-10

The Paris-Camembert – April 11

From the track calendar:

UCI Track World Championships – April 12-16

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Week 11 on Thursday 13 April, from the Echo Arena, Liverpool, with the line-up (live on Sky Sports 1 from 7pm) being:

Gary Anderson v Dave Chisnall

Michael van Gerwen v Peter Wright

Adrian Lewis v Raymond van Barneveld

Phil Taylor v James Wade

Peter Wright v Gary Anderson

————————————————————–

FORMULA ONE

The next race of the 2017 Formula One season is the Bahrain Grand Prix, in Sakhir, which is set to take place on Sunday April 14-16

After this it is the Russian Grand Prix, in Sochi, April 28-30

—————————————————————

GAA

Monday 10 April

Ulster U21FC final
Derry v Donegal, Athletics Ground, 8pm

————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – The next tournament is Trophee Hassan II, Royal Golf Dar Es Salam, Morocco, April 13-16

USPGA Tour – The next tournament is the RBC Heritage, Harbour Town Golf Links, USA, April 13-16

LPGA Tour – The next tournament is the LOTTE Championship Presented by HERSHEY, at Ko Olina, Oahu, Hawaii, April 12th to 15th; the defending champion is Minjee Lee

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mitsubishi Electric Classic, TPC Sugarloaf, Duluth, Georgia, April 14th to 16th

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are two play-off games scheduled in the NHL today

Live games:

midnight, eir Sport 1

3am, eir Sport 1, i.e. – late Mon night/early Tues morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Wednesday April 12

Next-Up

Super League – Huddersfield Giants v Catalans Dragons, 8pm

————————————————————–

RUGBY UNION

Next-Up

FRIDAY April 14

Premiership – Harlequins v Exeter, 7:45pm, BT Sport 1

Pro12 – Glasgow v Zebre, 7:35pm

Super Rugby – Crusaders v Sunwolves, 8:35am

————————————————————–

SNOOKER

April 5th to 12th – Betfred World Championship Qualifiers, Sheffield, England

April 15th to May 1st – Betfred World Championship, Crucible Theatre, Sheffield

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Fayez Sarofim & Co. US Men’s Clay Court Championship, Houston, Texas, April 10th to 16th

ATP – Monte-Carlo Rolex Masters, Monte Carlo, Monaco, April 16th to 23rd

ATP – Barcelona Open Banco Sabadell – Barcelona, Spain, April 24th to 30th

WTA – Claro Open Solsanitas – Bogota, Colombia, April 10th to 15th, day one, 4:30pm, BT Sport 1

WTA – Ladies Open Biel Bienne – Biel, Switzerland, April 10th to 16th, day one, 5:30pm, BT Sport 2

————————————————————–

OTHER SPORT

ANZ Premiership NetballSteel v Magic, 8:30am, Sky Sports Mix

Netball SuperleagueCeltic Dragons v Sirens, 7:30pm, Sky Sports Mix

SUNDAY 9th APRIL 2017

Posted on April 08, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

SUNDAY 9 APRIL 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day –

————————————————————–

FOOTBALL

Sunday April 9

Premier League – Sunderland v Manchester United, 1:30pm, Sky Sports 1 and Sky Sports Mix, and Everton v Leicester City, 4pm, Sky Sports 1 and Sky Sports Mix

Scottish Premiership – Aberdeen v Rangers, 12:30pm, Sky Sports 2

Eredivisie – AZ Alkmaar v Roda JC Kerkrade, 11:30am – FC Utrecht v FC Twente, 1:30pm – PEC Zwolle v Feyenoord, 1:30pm, Sky Sports 2, Red Button – PSV Eindhoven v Willem II, 3:45pm, Sky Sports 2, Red Button

Ligue 1 – Toulouse v Marseille, 2pm, BT Sport Extra – Saint-Etienne v Nantes, 4pm, BT Sport Extra – PSG v Guingamp, 8pm, BT Sport Extra

Bundesliga – Hertha BSC v FC Augsburg, 2:30pm, BT Sport 3, and FC Ingolstadt v Darmstadt 98, 4:30pm, BT Sport 3

Serie A – Sampdoria v Fiorentina at 11:30am, BT Sport 3 and eir Sport 1, then five matches at 2pm, including Bologna v Roma, BT Sport ESPN, and AC Milan v Palermo, eir Sport 1, followed by Lazio v Napoli at 7:45pm, BT Sport 3

La Liga – Granada v Valencia, 11am, Sky Sports 2, Red Button – Celta Vigo v Eibar, 3:15pm, Sky Sports 2 – Osasuna v Leganes, 5:30pm, Sky Sports 2 – Las Palmas v Real Betis, 7:45pm, Sky Sports 2

Portuguese Primeira Liga – two games at 4pm, one at 6pm and one at 8:15pm, which is Moreirense v Benfica, BT Sport Extra

Belgian Jupiler League – RSC Anderlecht v KAA Gent, 5pm (Championship play-off)

Hyundai A-League – Central Coast Mariners v Newcastle Jets, 8am, BT Sport 1

MLS – Orlando City SC v New York Red Bulls, 9pm, Sky Sports 3, and Sporting Kansas City v Colorado Rapids, midnight on Sunday

Chinese Super League – one game at 8:30am and one at 12:35pm

————————————————————–

HORSERACING

The Sunday line-up is:

Naas, 1:55pm – featuring the €60,000 Group 3 Gladness Stakes (3:30pm) and the €63,000 Group 3 Alleged Stakes (4:05pm)

Market Rasen, 2pm –

Tramore, 2:05pm – featuring the €20,000 Waterford & Tramore Racecourse Annual Members Steeplechase (3:45pm)

Ffos Las, 2:15pm –

They also race at ** ,:pm, in India and in ** at **, pm; later in the shops, it is , pm, in  and at , pm, in the USA

The Turf TV USA line-up is , 4:45pm, , 6pm, , 6:05pm, and , 8:25pm

The South African meeting is  (10:20am)

 

Screen Shot 2017-04-08 at 9.29.12 PM

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Sunday line-up is as follows:

11:03am –

11:11am –

2:06pm –

2:12pm –

3:18pm –

6:04pm –

6:11pm –

The next meeting live on Sky Sports is Northern Sprint night at Sheffield on Tuesday April 25th

————————————————————–

AUSSIE RULES

Next games:

Round 3 of the season

Sunday 9 April

St Kilda v Brisbane Lions, 3:10am, BT Sport 3 – Carlton v Essendon, 5:20am – Gold Coast Suns v Hawthorn, 6:40am, BT Sport 3

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it and runs to October 1st

There are 15 MLB games today, with start times ranging from 6:10pm on Sunday to 1:08am on Monday – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live:

Miami Marlins @ New York Mets, 1am, BT Sport ESPN – i.e. late Sunday night/early Monday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There are seven NBA games today, with start times ranging from 5pm today to 2:30am on Monday – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live games:

Toronto Raptors @ New York Knicks, 5pm, BT Sport ESPN

Cleveland Cavaliers @ Atlanta Hawks, 8:30pm, BT Sport 1

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

 

————————————————————–

CRICKET

One Day International Series – West Indies v Pakistan, 2:30pm, Sky Sports 5

IPL – Sunrisers Hyderabad v Gujarat Lions, 11:30am, Sky Sports 3, and Mumbai Indians v Kolkata Knight Riders, 3:30pm, Sky Sports 3

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

The Paris-Roubaix – 257.5km, 9:45am, Eurosport 1

From the track calendar:

TBC

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Week 11 on Thursday 13 April, from the Echo Arena, Liverpool, with the line-up (live on Sky Sports 1 from 7pm) being:

Gary Anderson v Dave Chisnall

Michael van Gerwen v Peter Wright

Adrian Lewis v Raymond van Barneveld

Phil Taylor v James Wade

Peter Wright v Gary Anderson

————————————————————–

FORMULA ONE

The second race of the 2017 Formula One season will be the Chinese Grand Prix, which is set to take place on Sunday April 9th

The big race is due off at 7am, live on eir Sport 1 and, of course, on Sky’s F1 channel

—————————————————————

GAA

Sunday 9 April

Allianz FL Division 1 final
Dublin v Kerry, Croke Park, 4pm, live on TG4

Allianz FL Division 2 final
Kildare v Galway, Croke Park, 2pm, live on TG4

————————————————————–

GOLF

European Tour/PGA Tour – The Masters, the first Major of the season, concludes today – live on Sky Sports 1 at 7pm, Sky Sports 4 at 6pm; 6pm on Sky Sports Mix; at 7pm on eir Sport 1; and at 6:30pm on BBC2

There is a review of day 3 and a preview of the final day on Sky Sports 4 at 9am

PGA Tour – As above

LPGA Tour – The next tournament is the LOTTE Championship Presented by HERSHEY, at Ko Olina, Oahu, Hawaii, April 12th to 15th; the defending champion is Minjee Lee

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mitsubishi Electric Classic, TPC Sugarloaf, Duluth, Georgia, April 14th to 16th

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are ten games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 10pm today to 2am – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live games:

Columbus Blue Jackets @ Toronto Maple Leafs, 11pm, eir Sport 2

Vancouver Canucks @ Edmonton Oilers, 2am, eir Sport 2 – i.e. late Sunday night/early Monday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

NRL – New Zealand Warriors v Parramatta Eels, 5am, eir Sport 2 – Melbourne Storm v Cronulla Sutherland Sharks, 7am, eir Sport 2

Championship – five games, all at 3pm

There is a live League One game – Doncaster v Toronto Wolfpacks, 2pm, eir Sport 2

————————————————————–

RUGBY UNION

Premiership – Wasps v Northampton, 3pm, BT Sport 1

Top 14 – Racing 92 v Pau, 11:30am, and Toulon v Stade Toulousain, 4pm

Super Rugby – Western Force v Southern Kings, 7:05am, Sky Sports 3

HSBC Sevens World Series – The Hong Kong Sevens, 6am, Sky Sports 2, and 10am, Sky Sports 5

————————————————————–

SNOOKER

April 5th to 12th – Betfred World Championship Qualifiers, Sheffield, England

April 15th to May 1st – Betfred World Championship, Crucible Theatre, Sheffield

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

WTA – Volvo Cars Open, Charleston, USA – the final, live on BT Sport 1 at 6pm

WTA – Abierto Monterrey – Monterrey, Mexico – the final, 9:45pm, BT Sport 3

Davis Cup – Quarter-finals, various locations, April 7th to 9th including France v Britain, 1pm, BBC2

Then:

ATP – Fayez Sarofim & Co. US Men’s Clay Court Championship, Houston, Texas, April 10th to 16th

ATP – Monte-Carlo Rolex Masters, Monte Carlo, Monaco, April 16th to 23rd

ATP – Barcelona Open Banco Sabadell – Barcelona, Spain, April 24th to 30th

WTA – Claro Open Solsanitas – Bogota, Colombia, April 10th to 15th

WTA – Ladies Open Biel Bienne – Biel, Switzerland, April 10th to 16th

————————————————————–

OTHER SPORT

FIA World Touring Cars – 4:30pm and 5:30pm, Eurosport 1

MotoGP Argentina – all on BT Sport 2: Warm-ups, 1:30pm; Moto3: 4:30pm; Moto2: 6:15pm; MotoGP: 7:45pm

WRC – Rally of France, 11am BT Sport 1

NASCAR – The O’Reilly Auto Parts 500, eir Sport 2, 6pm

Athletics – The Paris Marathon, Eurosport 2 at 7:30am

Verizon IndyCar Series – the Grand Prix of Long Beach, 9:30pm, BT Sport ESPN

THURSDAY 6th APRIL 2017

Posted on April 06, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

THURSDAY 6 APRIL 2017

————————————————————–

FOOTBALL

La Liga – Eibar v Las Palmas, 6:30pm Sky Sports Mix – Valencia v Celta Vigo, 8:30pm, Sky Sports Mix

Dutch Eredivisie – Roda JC Kerk v PEC Zwolle, 5:30pm – FC Twente v PSV Eindhoven, 7:45pm, Sky Sports 5

————————————————————–

HORSERACING

The Thursday line-up is:

Aintree, 1:45pm  – day one of the fantastic three-day Aintree Grand National meeting; the card contains four Grade 1 races: the Manifesto Novices’ Chase (1:45pm), the Doom Bar Anniversary 4yo Juvenile Hurdle (2:20pm), the Betway Bowl Chase (2:50pm) and the Betway Aintree Hurdle (3:25pm), along with the Grade 2 Goffs Nickel Coin Mares’ bumper (5:15pm), the Grade 3 Betway Red Rum Handicap Chase (4:40pm) and the Randox Health Foxhunters’ Chase (4:05pm) – Live coverage is in shops and on Racing UK, and in part on ITV, UTV and TV3 – Among the runners on the day are Buveur d’Air, Defi du Seuil, Cue Card, Silviniaco Conti, Empire Of Dirt, The New One and On The Fringe

Southwell, 1:55pm – field-sizes are 10-6-6-5-4-6 and 11; jockeys riding on the card include Franny Norton, Alistair Rawlinson, Danny Tudhope, David Allan, Tony Hamilton, Paul Hanagan, Phillip Makin, John Egan, Shane Gray, Liam Keniry, Silvestre de Sousa, Timmy Murphy, Andrew Mullen, PJ McDonald, Joey Haynes and James Sullivan

Limerick, 2pm – featuring the €27,500 Listed Follow Limerick Racecourse On Twitter (Pro/Am) Flat Race (5:30pm, the final race on card), in which Cheltenham Champion Bumper runner-up Debuchet is set to run; field-sizes on the day are 18 (plus 3 reserves)-14-8-14-14-9 and 10; jockeys riding on the card include Jack Kennedy, Denis O’Regan, Luke Dempsey, Rachael Blackmore, Jonathan Moore, Phillip Enright, Robbie Colgan, Mark Enright and Patrick Mullins

Taunton, 2:10pm – the feature is the £11,500 Bathwick Tyres Handicap Hurdle (4:30pm); field-sizes on the card are 13-5-8-8-6-12 and 8; jockeys riding on the card include Tom Scudamore, Sean Bowen, David Noonan, Robbie Dunne, Nick Scholfield, Leighton Aspell and Nico de Boinville; the 5:05pm race is a hunters’ chase

Chelmsford, 5:45pm – field-sizes are 7-6-8-7-5-5 and 9; jockeys riding on the card include Jim Crowley, Luke Morris, Josephine Gordon, Ryan Moore, Joe Fanning, Andrea Atzeni, William Buick, Oisin Murphy and Frankie Dettori; there are £10,000 races at 6:45pm, 7:15pm and 8:45pm

They also race in France at Saint-Cloud (11:40am), although it is not on the shop service; later in the shops, it is Hipo Chile, 6:30pm, in Chile

The Turf TV USA line-up is Gulfstream, 5:35pm, Aqueduct, 6:20pm, Golden Gate Fields, 8:45pm, and Santa Anita, 9pm

The South African meeting is Vaal (12:20am)

Screen Shot 2017-04-05 at 9.21.01 PM

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Thursday line-up is as follows:

11:03am – SUNDERLAND

11:11am – SHEFFIELD

2:08pm – ROMFORD

2:18pm – CRAYFORD

6:28pm – HOVE

6:33pm – MONMORE

6:39pm – NEWCASTLE

The next meeting live on Sky Sports is Northern Sprint night at Sheffield on Tuesday April 25th

————————————————————–

AUSSIE RULES

Next games:

Round 3 of the season

Friday 7 April

Sydney Swans v Collingwood, 9:50am, BT Sport 3

Saturday 8 April

North Melbourne v GWS Giants, 3:45am – Richmond v West Coast Eagles, 4:10am, BT Sport 1 – Geelong Cats v Melbourne, 6:35am – Port Adelaide v Adelaide Crows, 9:40am, BT Sport 1 – Fremantle v Western Bulldogs, 9:40am

Sunday 9 April

St Kilda v Brisbane Lions, 3:10am, BT Sport 3 – Carlton v Essendon, 5:20am – Gold Coast Suns v Hawthorn, 6:40am, BT Sport 3

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it and runs to October 1st

There are 12 MLB games today, with start times ranging from 5:35pm on Thursday to 2:40am on Friday – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live:

Pittsburgh Pirates @ Boston Red Sox, 6:35pm, BT Sport ESPN

————————————————————–

BASKETBALL

There are six NBA games today, with start times ranging from midnight on Thursday to 3:30am on Friday

Live games:

Milwaukee Bucks @ Indiana Pacers, midnight on Thursday, BT Sport 3

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

No games scheduled as live on TV in Ire/UK

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

Next games:

International T20 Match – Sri Lanka v Bangladesh, 2:30pm

IPL – Rising Pune Supergiants v Mumbai Indians, 3:30pm, Sky Sports 2

The County Cricket seasons (Divisions 1 and 2) begin on April 7th

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

The Tour Of Thailand – April 1 to April 6

The Basque Tour – stage four, 174km from Donostia to Bilbao, 2:30pm, Eurosport 1

From the track calendar:

South African National Track Cycling Championships – April 3 to April 7

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Week 10 tonight, from the 3Arena in Dublin, live on Sky Sports 3 from 7pm. The games are:

Dave Chisnall v Peter Wright

Adrian Lewis v Gary Anderson

Raymond van Barneveld v Phil Taylor

James Wade v Raymond van Barneveld

James Wade v Michael van Gerwen

————————————————————–

FORMULA ONE

The second race of the 2017 Formula One season will be the Chinese Grand Prix, which is set to take place on Sunday April 9th

The first practice session for this race is live on Sky Sports 1 from 2:45am – i.e. late Thursday night/early Friday morning – and from 2:55am on eir Sport 1

—————————————————————

GAA

Next games:

Saturday 8 April

Allianz FL Division 3 final
Louth v Tipperary, Croke Park, 5pm – Live on TG4

Allianz FL Division 4 final
Westmeath v Wexford, Croke Park, 3pm – Live on TG4

Ulster SHC semi-finals
Armagh v Down, Inniskeen, 3pm
Antrim v Donegal, Celtic Park, 3pm

Ulster SHC Shield semi-finals
Fermanagh v Tyrone, Clones, 3pm
Derry v Monaghan, Healy Park, 3pm

Leinster MHC round 1
Westmeath v Kilkenny, TEG Cusack Park, 3pm
Laois v Offaly, O’Moore Park, 3pm
Kildare v Carlow, Newbridge, 3pm
Meath v Wicklow, Pairc Taillteann, 3pm

————————————————————–

GOLF

European Tour/PGA Tour – The next tournament is The Masters, the first Major of the season, played at the Augusta National GC, Augusta, Georgia, April 6th to 9th – day one is live on Sky Sports 4 at 7pm and on eir Sport 1 at 8pm

PGA Tour – As above

LPGA Tour – The next tournament is the LOTTE Championship Presented by HERSHEY, at Ko Olina, Oahu, Hawaii, April 12th to 15th; the defending champion is Minjee Lee

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mitsubishi Electric Classic, TPC Sugarloaf, Duluth, Georgia, April 14th to 16th

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are 12 games scheduled in the NHL today, with start times ranging from midnight on Thursday to 3:3am on Friday

Live games:

Ottawa Senators @ Boston Bruins, midnight on Thursday, eir Sport 2

Chicago Blackhawks @ Anaheim Ducks, 3am, eir Sport 2 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Swedish Hockey LeagueFrolunda HC v Brynas IF, 6:15pm, eir Sport 2

NCAA Ice Hockey – The first semi-final of the Frozen Four NCAA Championship (11pm), BT Sport ESPN, with the second semi-final on the same channel at 2:30am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Today:

Super LeagueWigan Warriors v Castleford Tigers, 8pm, Sky Sports 2

NRLBrisbane Broncos v Sydney Roosters, 10:50am, eir Sport 2

————————————————————–

RUGBY UNION

HSBC Sevens World Series – day one of seventh round of season, from Hong Kong – 4:50am, Sky Sports 3 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Next games after this:

FRIDAY April 7

PremiershipSale Sharks v Worcester, 7:45pm, BT Sport 1, and Newcastle v Gloucester, 8pm

Pro12Edinburgh v Connacht, 7:35pm, and Ulster v Cardiff Blues, 7:35pm

Super RugbyHurricanes v Waratahs, 8:35am

————————————————————–

SNOOKER

April 5th to 12th – Betfred World Championship Qualifiers, Sheffield, England

April 15th to May 1st – Betfred World Championship, Crucible Theatre, Sheffield

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

WTA – Volvo Cars Open, Charleston, USA, April 3rd to 9th – live on BT Sport 1 at 4pm

WTA – Abierto Monterrey – Monterrey, Mexico, April 3rd to 9th – live on BT Sport 2 at 9pm

Davis Cup – Quarter-finals, various locations, April 7th to 9th

Then:

ATP – Fayez Sarofim & Co. US Men’s Clay Court Championship, Houston, Texas, April 10th to 16th

ATP – Monte-Carlo Rolex Masters, Monte Carlo, Monaco, April 16th to 23rd

ATP – Barcelona Open Banco Sabadell – Barcelona, Spain, April 24th to 30th

WTA – Claro Open Solsanitas – Bogota, Colombia, April 10th to 15th

WTA – Ladies Open Biel Bienne – Biel, Switzerland, April 10th to 16th

 

————————————————————–

OTHER SPORT

Weightlifting: European Championships – 4:30pm and 7pm, Eurosport 2

WEDNESDAY 5th APRIL 2017

Posted on April 05, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

WEDNESDAY 5 APRIL 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Wednesday April 5 – 

Premier League – Arsenal v West Ham Utd, 7:45pm – Hull City v Middlesbrough, 7:45pm – Southampton v Crystal Palace, 7:45pm – Swansea City v Tottenham Hotspur, 7:45pm – Chelsea v Man City, 8pm, BT Sport 1 – Liverpool v Bournemouth, 8pm

Championship – Huddersfield Town v Norwich City, 7:45pm, Sky Sports 1  – Newcastle Utd v Burton Albion, 7:45pm

League One – Oxford Utd v Fleetwood Town, 7:45pm – Sheff Utd v City, 7:45pm

Scottish Premiership – Celtic v Partick Thistle, 7:45pm – Kilmarnock v Rangers, 7:45pm, Sky Sports 2 – Motherwell v Hamilton Academical, 7:45pm – St Johnstone v Hearts, 7:45pm

Ligue 1 – Metz v Lyon, 6pm

La Liga – Barcelona v Sevilla, 6:30pm, Sky Sports 3 – Alaves v Osasuna, 7:30pm, Red Button – Deportivo La Coruna v Granada, 7:30pm, Red Button – Sporting Gijon v Malaga, 7:30pm, Red Button – Leganes v Real Madrid, 8:30pm, Sky Sports 3

Bundesliga – all at 7pm, FC Augsburg v FC Inglostadt – Borussia M’Gladbach v Hertha Berlin, BT Sport ESPN – Mainz v RB Leipzig – SV Darmstadt 98 v Bayer Leverkusen – Wolfsburg v SC Freiburg

Dutch Eredivisie – Heracles Almelo v Vitesse Arnhem, 5:30pm – Groningen v NEC Nijmegen, 6:45pm – Ajax v AZ Alkmaar, 7:45pm, Sky Sports 5 – Feyenoord v Go Ahead Eagles, 7:45pm, Sky Sports Mix – Willem ll v ADO Den Haag, 7:45pm

Coppa Italia (Semi-final, 2nd Leg) – Napoli v Juventus, 7:45pm, Sky Sports 5, (Juventus lead 3-1 on agg)

Coupe de France – Angers v Bordeaux, 5:30pm – Avranches v Paris Saint-Germain, 8:05pm

————————————————————–

HORSERACING

The Wednesday line-up is:

Wincanton, 1:50pm – with an £11,000 feature, a handicap chase, at 2:20pm; field-sizes on the card are 10-6-5-5-7-9 and 10; jockeys in action include Sam Twiston-Davies, David Bass, Tom O’Brien, Richard Johnson, Josh Moore, Gavin Sheehan, Daryl Jacob, Wayne Hutchinson, Harry Skelton, Nick Scolfield and Noel Fehily; there is a hunters’ chase at 4:25pm (for the John Dufosee Memorial Trophy); far and away the leading trainer at the track, Paul Nicholls (who trains just a few miles from the track) has five runners (split across four races)

Carlisle, 2pm – the card starts with a handicap hurdle for conditional jockeys; field-sizes on the card are 10-12-11-6-8 and 12; jockeys riding on the card include Brian Hughes, Henry Brooke, Jake Greenall, Tom Scudamore, Will Kennedy, Leighton Aspell, Liam Treadwell, Danny Cook and Jamie Moore

Wolverhampton, 2:10pm – field-sizes are 8-5-8-5-8-13 and 12; Ireland’s Gordon Elliott runs Dembaba (3:10pm) and Captain K (4:45pm) and Barry John Murphy runs Fast Kar (5:15pm); jockeys riding on the card include Adam Kirby, Ben Curtis, Luke Morris, Paul Mulrennan, Franny Norton, Andrea Atzeni, Andrew Mullen, Richard Kingscote, Liam Keniry, Stevie Donohoe, Alistair Rawlinson, Richard Kingscote, Phillip Makin, Tom Eaves, Danny Tudhope, Dougie Costello and James Sullivan

Leopardstown, 3:30pm – featuring the €45,000 Listed Heritage Stakes (5pm); field-sizes on the card are 13-9-21-8-20 (plus three reserves)-18 (plus three reserves) and 7, in which Dermot Weld’s Group 2 and 3 winner, and Ascot Gold Cup third, Forgotten Rules is set to run; his conqueror at The Curragh in September, Twilight Payment, is also among the field; a half-brother to the Prix de l’Arc de Triomphe winner Danedream, Venice Beach is likely to head the betting for the opener; many of the top jockeys and trainers in Ireland are represented on the card

Kempton Park, 5:45pm – field-sizes are 11-9-9-9-9-7-14 and 12; jockeys in action include Silvestre de Sousa, Frankie Dettori, Luke Morris, Pat Cosgrave, Oisin Murphy, David Probert, Andrea Atzeni, Luke Morris, Sean Levey, Ryan Moore, Fran Berry and Jim Crowley

They also race in India at Kolkata (10:25am); later in the shops, it is Valparaiso (6:30pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is Gulfstream, 5:35pm, Tampa Bay Downs, 5:45pm, and Aqueduct, 6:20pm

The South African meeting is Fairview (midday)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Wednesday line-up is as follows:

11:03am – HALL GREEN

11:11am – NEWCASTLE

2:08pm – HOVE

2:18pm – BELLE VUE

6:28pm – SWINDON

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm –  SUNDERLAND

The next meeting live on Sky Sports is Northern Sprint night at Sheffield on Tuesday April 25th

————————————————————–

AUSSIE RULES

Next games:

Round 3 of the season

Friday 7 April

Sydney Swans v Collingwood, 9:50am, BT Sport 3

Saturday 8 April

North Melbourne v GWS Giants, 3:45am – Richmond v West Coast Eagles, 4:10am, BT Sport 1 – Geelong Cats v Melbourne, 6:35am – Port Adelaide v Adelaide Crows, 9:40am, BT Sport 1 – Fremantle v Western Bulldogs, 9:40am

Sunday 9 April

St Kilda v Brisbane Lions, 3:10am, BT Sport 3 – Carlton v Essendon, 5:20am – Gold Coast Suns v Hawthorn, 6:40am, BT Sport 3

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it and runs to October 1st

There are 15 MLB games today, with start times ranging from 6:10pm on Wednesday to 3:10am on Thursday – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live:

Miami Marlins @ Washington Nationals, midnight on Wednesday, BT Sport 2

————————————————————–

BASKETBALL

There are eight NBA games today, with start times ranging from midnight on Wednesday to 3:30am on Thursday

Live games:

Cleveland Cavaliers @ Boston Celtics, 1am, BT Sport 1 – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

No games scheduled as live on TV in Ire/UK

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

Next games:

Wednesday April 5

IPLSunrisers Hyderabad v Royal Challengers Bangalore, 3:30pm, Sky Sports 2 and Sky Sports Mix

(The Indian Premier League (IPL) season begins today)

The County Cricket seasons (Divisions 1 and 2) begin on April 7th

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

The Tour Of Thailand – April 1 to April 6

The Basque Tour – stage three, 160km from Gasteiz to Donostia, 2:30pm, Eurosport 1

Scheldeprijs – an event that starts in Antwerp and finishes in Schoten (Belgium); Eurosport 2, 2:30pm

From the track calendar:

South African National Track Cycling Championships – April 3 to April 7

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Week 10 on Thursday April 6th, from the 3Arena in Dublin, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

Dave Chisnall v Peter Wright

Adrian Lewis v Gary Anderson

Raymond van Barneveld v Phil Taylor

James Wade v Raymond van Barneveld

James Wade v Michael van Gerwen

————————————————————–

FORMULA ONE

The second race of the 2017 Formula One season will be the Chinese Grand Prix, which is set to take place on Sunday April 9th

—————————————————————

GAA

Next games:

Wednesday 5 April

Ulster U21FC semi-finals
Derry v Armagh, Celtic Park, 8pm
Cavan v Donegal, Brewster Park, 8pm

Saturday 8 April

Allianz FL Division 3 final
Louth v Tipperary, Croke Park, 5pm – Live on TG4

Allianz FL Division 4 final
Westmeath v Wexford, Croke Park, 3pm – Live on TG4

Ulster SHC semi-finals
Armagh v Down, Inniskeen, 3pm
Antrim v Donegal, Celtic Park, 3pm

Ulster SHC Shield semi-finals
Fermanagh v Tyrone, Clones, 3pm
Derry v Monaghan, Healy Park, 3pm

Leinster MHC round 1
Westmeath v Kilkenny, TEG Cusack Park, 3pm
Laois v Offaly, O’Moore Park, 3pm
Kildare v Carlow, Newbridge, 3pm
Meath v Wicklow, Pairc Taillteann, 3pm

 

————————————————————–

GOLF

On Sky Sports 4 today at 2pm, there is live coverage from the practice range ahead of The Masters

The Masters Par Three Tournament is live on Sky Sports 4 at 7:30pm, the traditional curtain-raiser to the first Major of the year

European Tour/PGA Tour – The next tournament is The Masters, the first Major of the season, played at the Augusta National GC, Augusta, Georgia, April 6th to 9th

PGA Tour – As above

LPGA Tour – The next tournament is the LOTTE Championship Presented by HERSHEY, at Ko Olina, Oahu, Hawaii, April 12th to 15th; the defending champion is Minjee Lee

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mitsubishi Electric Classic, TPC Sugarloaf, Duluth, Georgia, April 14th to 16th

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are two games scheduled in the NHL today, as follows:

Montreal Canadiens @ Buffalo Sabres, 12:30am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning – live on eir Sport 2

NY Rangers @ Washington Capitals, 1am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live games:

As above

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Thursday April 6

Super LeagueWigan Warriors v Castleford Tigers, 8pm, Sky Sports 2

NRLBrisbane Broncos v Sydney Roosters, 10:50am

————————————————————–

RUGBY UNION

FRIDAY April 7

PremiershipSale Sharks v Worcester, 7:45pm, BT Sport 1, and Newcastle v Gloucester, 8pm

Pro12Edinburgh v Connacht, 7:35pm, and Ulster v Cardiff Blues, 7:35pm

Super RugbyHurricanes v Waratahs, 8:35am

————————————————————–

SNOOKER

April 5th to 12th – Betfred World Championship Qualifiers, Sheffield, England

April 15th to May 1st – Betfred World Championship, Crucible Theatre, Sheffield

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Fayez Sarofim & Co. US Men’s Clay Court Championship, Houston, Texas, April 10th to 16th

ATP – Monte-Carlo Rolex Masters, Monte Carlo, Monaco, April 16th to 23rd

ATP – Barcelona Open Banco Sabadell – Barcelona, Spain, April 24th to 30th

WTA – Volvo Cars Open, Charleston, USA, April 3rd to 9th – live on BT Sport 2 at 3pm and midnight

WTA – Abierto Monterrey – Monterrey, Mexico, April 3rd to 9th – live on BT Sport 3 at 9pm

WTA – Claro Open Solsanitas – Bogota, Colombia, April 10th to 15th

WTA – Ladies Open Biel Bienne – Biel, Switzerland, April 10th to 16th

Davis Cup – Quarter-finals, various locations, April 7th to 9th

————————————————————–

OTHER SPORT

Weightlifting: European Championships – 4:30pm and 7pm, Eurosport 2

ANZ Premiership NetballMagic v Pulse, 8:40am, Sky Sports Mix

TUESDAY 4TH APRIL 2017

Posted on April 04, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Premier League – Burnley v Stoke City, 7:45pm – Leicester City v Sunderland, 7:45pm – Watford v West Brom, 7:45pm – Man Utd v Everton, 8pm, BT Sport 1

Championship – ten games, all at 7:45pm, except for Reading v Blackburn Rovers, 8pm – Live game, Rotherham Utd v Sheff Weds, 7:45pm, Sky Sports 1

League One – four games, all at 7:45pm

La Liga – Athletic Bilbao v Espanyol, 6:30pm, Sky Sports 3 – Atletico Madrid v Real Sociedad, 8:30pm, Sky Sports 3 – Real Betis v Villarreal, 8:30pm, Sky Sports 3, Red Button

Bundesliga – Borussia Dortmund v Hamburg, 7pm – Cologne v Eintracht Frankfurt, 7pm – Hoffenheim v Bayern Munich, 7pm, BT Sport ESPN – Werder Bremen v Schalke, 7pm

Dutch Eredivisie – Excelsior v FC Utrecht, 5:30pm – Heerenveen v Sparta Rotterdam, 7:45pm

Coppa Italia (Semi-Final, 2nd Leg) – Roma v Lazio, 7:45pm, Sky Sports Mix, (Lazio lead 2-0 on agg)

EA Sports Cup – Cobh Ramblers v Avondale United, 7:45pm – Drogheda United v Bray Wanderers, 7:45pm – St Patrick’s Athletic v Bluebell United, 7:45pm – Athlone Town v Longford Town, 7:45pm – Bohemians v Cabinteely FC, 7:45pm – Wexford FC v Waterford FC, 8pm

Coupe de France – Frejus Saint-Raphael v Guingamp, 5pm – Monaco v Lille, 8pm

Scottish Premiership – Aberdeen v Inverness CT, 7:45pm – Ross Co v Dundee, 7:45pm

Scottish League One – Albion Rovers v Queen’s Park, 7:45pm

National League – three games, all at 7:45pm

National League North – three games, all at 7:45pm, including Tranmere Rovers v Sutton United

National League South – Poole Town v Hungerford Town, 7:45pm

————————————————————–

HORSERACING

The Tuesday line-up is:

Kempton, 2pm – a jumping card, with field-sizes of 12-5-6-10-9-11 and 10; jockeys in action include Noel Fehily, Tom O’Brien, Jamie Moore, Tom Scudamore, Richard Johnson, Leighton Aspell, Sam Twiston-Davies, Nico de Boinville, Aidan Coleman, David Bass, Nick Scholfield and Jonathan Moore

Southwell, 2:10pm – the feature is an £11,500 handicap at 4:20pm; field-sizes on the day are 8-8-10-10-5-8-5 and 7; jockeys riding on the card include Silvestre de Sousa, David Allan, Tony Hamilton, Tom Eaves, James Sullivan, David Allan, Jamie Spencer, Martin Lane, Luke Morris, Ben Curtis, John Egan, Joe Fanning, Paul Mulrennan, Danny Tudhope, David Probert, Stevie Donohoe, Franny Norton, Alistair Rawlinson, Cam Hardie, Robert Winston and Andrew Mullen

Newton Abbot, 2:20pm – THIS MEETING HAS BEEN CALLED OFF OWING TO HEAVY RAIN

They also race in India at Kolkata (10:25am) and in Germany at Krefeld, 3:20pm; later in the shops, it is Philadelphia (5:55pm), in the USA

The Turf TV USA line-up is Mahoning Valley, 5:45pm, Will Rogers Downs, 7:05pm, Sunland Park, 8:30pm, and Turf Paradise, 9:25pm

The South African meetings are Kenilworth (11:40am) and Turffontein (4:10pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Tuesday line-up is as follows:

11:03am – NOTTINGHAM

11:11am – PERRY BARR

2:08pm – CRAYFORD

2:18pm – SUNDERLAND

6:28pm – NEWCASTLE

6:33pm – KINSLEY

6:39pm – SHEFFIELD

6:58pm – TRALEE

The next meeting live on Sky Sports is tonight’s Coors Three Steps To Victory meeting at Sheffield (Sky Sports 5 from 7pm)

————————————————————–

AUSSIE RULES

Next games:

Round 3 of the season

Friday 7 April

Sydney Swans v Collingwood, 9:50am, BT Sport 3

Saturday 8 April

North Melbourne v GWS Giants, 3:45am – Richmond v West Coast Eagles, 4:10am, BT Sport 1 – Geelong Cats v Melbourne, 6:35am – Port Adelaide v Adelaide Crows, 9:40am, BT Sport 1 – Fremantle v Western Bulldogs, 9:40am

Sunday 9 April

St Kilda v Brisbane Lions, 3:10am, BT Sport 3 – Carlton v Essendon, 5:20am – Gold Coast Suns v Hawthorn, 6:40am, BT Sport 3

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it and runs to October 1st

There are four MLB games today, with start times ranging from midnight on Tuesday to 3:05am on Wednesday – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live:

Seattle Mariners @Houston Astros, 1am, BT Sport ESPN – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There are 11 NBA games today, with start times ranging from midnight on Tuesday to 3:30am on Wednesday

Live games:

Milwaukee Bucks @ Oklahoma City Thunder, 1am, BT Sport 1 – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

No games scheduled as live on TV in Ire/UK

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

Next games:

Tuesday April 4

International T20 MatchSri Lanka v Bangladesh, 2:30pm

Wednesday April 5

IPLSunrisers Hyderabad v Royal Challengers Bangalore, 3:30pm

The Indian Premier League (IPL) season begins on April 5th

The County Cricket seasons (Divisions 1 and 2) begin on April 7th

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

The Tour Of Thailand – April 1 to April 6

The Basque Tour – stage two, 173km from Irunea to Eltziego, 2:30pm, Eurosport 1

From the track calendar:

South African National Track Cycling Championships – April 3 to April 7

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Week 10 on Thursday April 6th, from the 3Arena in Dublin, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

Dave Chisnall v Peter Wright

Adrian Lewis v Gary Anderson

Raymond van Barneveld v Phil Taylor

James Wade v Raymond van Barneveld

James Wade v Michael van Gerwen

————————————————————–

FORMULA ONE

The second race of the 2017 Formula One season will be the Chinese Grand Prix, which is set to take place on Sunday April 9th

—————————————————————

GAA

Next games:

Saturday 8 April

Allianz FL Division 3 final
Louth v Armagh or Tipperary, Croke Park, TBC

Allianz FL Division 4 final
Westmeath v Wexford, Croke Park, TBC

Ulster SHC semi-finals
Armagh v Down, TBC, TBC
Antrim v Donegal, TBC, TBC

Leinster MHC round 1
Westmeath v Kilkenny, TEG Cusack Park, 3pm
Laois v Offaly, O’Moore Park, 3pm
Kildare v Carlow, Newbridge, 3pm
Meath v Wicklow, Pairc Taillteann, 3pm

 

————————————————————–

GOLF

On Sky Sports 4 today at 2pm, there is live coverage from the practice range ahead of The Masters

European Tour/PGA Tour – The next tournament is The Masters, the first Major of the season, played at the Augusta National GC, Augusta, Georgia, April 6th to 9th

PGA Tour – As above

LPGA Tour – The next tournament is the LOTTE Championship Presented by HERSHEY, at Ko Olina, Oahu, Hawaii, April 12th to 15th; the defending champion is Minjee Lee

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mitsubishi Electric Classic, TPC Sugarloaf, Duluth, Georgia, April 14th to 16th

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are 13 games scheduled in the NHL today, with start times ranging from midnight on Tuesday to 3:30am on Wednesday – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live games:

Washington Capitals @ Toronto Maple Leafs, 12:30am, eir Sport – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Edmonton Oilers @ Los Angeles Kings, 3:30am, eir Sport 2 – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

SWEDISH HOCKEY LEAGUE

Brynas IF v Frolunda HC, 6:15pm, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Thursday April 6

Super LeagueWigan Warriors v Castleford Tigers, 8pm, Sky Sports 2

NRLBrisbane Broncos v Sydney Roosters, 10:50am

————————————————————–

RUGBY UNION

FRIDAY April 7

PremiershipSale Sharks v Worcester, 7:45pm, BT Sport 1, and Newcastle v Gloucester, 8pm

Pro12Edinburgh v Connacht, 7:35pm, and Ulster v Cardiff Blues, 7:35pm

Super RugbyHurricanes v Waratahs, 8:35am

————————————————————–

SNOOKER

April 5th to 12th – Betfred World Championship Qualifiers, Sheffield, England

April 15th to May 1st – Betfred World Championship, Crucible Theatre, Sheffield

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Fayez Sarofim & Co. US Men’s Clay Court Championship, Houston, Texas, April 10th to 16th

ATP – Monte-Carlo Rolex Masters, Monte Carlo, Monaco, April 16th to 23rd

ATP – Barcelona Open Banco Sabadell – Barcelona, Spain, April 24th to 30th

WTA – Volvo Cars Open, Charleston, USA, April 3rd to 9th – live on BT Sport 2 at 3pm and midnight

WTA – Abierto Monterrey – Monterrey, Mexico, April 3rd to 9th – live on BT Sport 3 at 5pm

WTA – Claro Open Solsanitas – Bogota, Colombia, April 10th to 15th

WTA – Ladies Open Biel Bienne – Biel, Switzerland, April 10th to 16th

Davis Cup – Quarter-finals, various locations, April 7th to 9th

————————————————————–

OTHER SPORT

Weightlifting: European Championships – 4:30pm and 7pm, Eurosport 2

MONDAY 3rd APRIL 2017

Posted on April 03, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

MONDAY 3 APRIL 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Lucky Monday Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Monday April 3rd

Serie AInter Milan v Sampdoria, 7:45pm, BT Sport 3 and eir Sport 1

La LigaCelta Vigo v Las Palmas, 7:45pm, Sky Sports 2

Russian Premier LeagueFC Rostov v FK Krasnodar, 5:30pm, and Spartak Moscow v FC Orenburg, 5:30pm

Italian Serie BFrosinone v Avellino, 7:30pm

National LeagueLincoln City v Dagenham and Redbridge, 7:45pm, BT Sport 1

FA Youth Cup, semi-final, second legStoke City v Manchester City, 7:45pm, ITV4 – City lead 6-0 from the first leg

————————————————————–

HORSERACING

The Monday line-up is:

Ludlow, 2pm – field-sizes: 7-7-5-7-9-9-13 and 16; the feature is the £20,000 Boyne Cup (Handicap Chase) (3:30pm); there are also two £12,000 races on the card; jockeys in action include Richard Johnson, Harry Skelton, Sam Twiston-Davies, Wayne Hutchinson, Jamie Moore, Sean Bowen, Aidan Coleman and Tom O’Brien; there is a hunters’ chase at 5pm

Kelso, 2:20pm – field-sizes are 9-6-6-7-5 and 8; the feature is the £14,000 Edinburgh Gin Handicap Chase at 3:40pm; jockeys riding on the card include Tom Scudamore, Will Kennedy, Lucy Alexander, Brian Hughes, Paddy Brennan and Harry Cobden

Huntingdon, 2:20pm – field-sizes are 10-9-10-8-8-13 and 11; the finale is a bumper fro conditional jockeys and amateur riders; jockeys riding on the card include Daryl Jacob, Ciaran Gethings, Noel Fehily, Richie McLernon, Gavin Sheehan, Nico de Boinville, Leighton Aspell and Josh Moore

They also race at TBC; later in the shops, it is TBC

They race at Chantilly in France from 12:47pm

The Turf TV USA line-up is TBC

The South African meeting is Flamingo Park (11:20am, ten races)

Screen Shot 2017-04-02 at 9.07.27 PM

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Monday line-up is as follows:

11:03am – HALL GREEN

11:11am – SWINDON

2:08pm – MONMORE

2:18pm – SHEFFIELD

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – TBC

6:58pm – Irish meeting

The next meeting live on Sky Sports is the Coors Three Steps To Victory meeting at Sheffield on Tuesday April 4th (Sky Sports 5 from 7pm)

————————————————————–

AUSSIE RULES

Next games:

Round 3 of the season

Friday 7 April

Sydney Swans v Collingwood, 9:50am, BT Sport 3

Saturday 8 April

North Melbourne v GWS Giants, 3:45am – Richmond v West Coast Eagles, 4:10am, BT Sport 1 – Geelong Cats v Melbourne, 6:35am – Port Adelaide v Adelaide Crows, 9:40am, BT Sport 1 – Fremantle v Western Bulldogs, 9:40am

Sunday 9 April

St Kilda v Brisbane Lions, 3:10am, BT Sport 3 – Carlton v Essendon, 5:20am – Gold Coast Suns v Hawthorn, 6:40am, BT Sport 3

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it and runs to October 1st

There are 12 MLB games today, with start times ranging from 6:05pm on Monday to 3:10am on Tuesday – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Live:

Atlanta Braves @ New York Mets, 6:10pm, BT Sport ESPN

San Diego Padres @ Los Angeles Dodgers, 9pm, BT Sport ESPN

Cleveland Indians @ Texas Rangers, midnight on Monday, BT Sport 1

Los Angeles Angels @ Oakland Athletics, 3:05am, BT Sport 1 – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There is one NBA games today – Portland Trailblazers @ Minnesota Timberwolves (rescheduled from March 6th), midnight on Monday

Live games:

No games listed as being live in Ire/UK

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

NCAA National Championship game – 2am, BT Sport ESPN – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

Next games:

Tuesday April 4

International T20 MatchSri Lanka v Bangladesh, 2:30pm

Wednesday April 5

IPLSunrisers Hyderabad v Royal Challengers Bangalore, 3:30pm

The Indian Premier League (IPL) season begins on April 5th

The County Cricket seasons (Divisions 1 and 2) begin on April 7th

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

The Tour Of Thailand – April 1 to April 6

The Basque Tour – stage one, 153km from Irunea to Eguesibar-Sarriguren, 2:30pm, Eurosport 1

From the track calendar:

South African National Track Cycling Championships – April 3 to April 7

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Week 10 on Thursday April 6th, from the 3Arena in Dublin, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

Dave Chisnall v Peter Wright

Adrian Lewis v Gary Anderson

Raymond van Barneveld v Phil Taylor

James Wade v Raymond van Barneveld

James Wade v Michael van Gerwen

————————————————————–

FORMULA ONE

The second race of the 2017 Formula One season will be the Chinese Grand Prix, which is set to take place on Sunday April 9th

—————————————————————

GAA

Next games:

Saturday 8 April

Allianz FL Division 3 final
Louth v Armagh or Tipperary, Croke Park, TBC

Allianz FL Division 4 final
Westmeath v Wexford, Croke Park, TBC

Ulster SHC semi-finals
Armagh v Down, TBC, TBC
Antrim v Donegal, TBC, TBC

Leinster MHC round 1
Westmeath v Kilkenny, TEG Cusack Park, 3pm
Laois v Offaly, O’Moore Park, 3pm
Kildare v Carlow, Newbridge, 3pm
Meath v Wicklow, Pairc Taillteann, 3pm

 

————————————————————–

GOLF

On Sky Sports 1 and Sky Sports 4 today at 5pm, there is live coverage from the practice range ahead of The Masters

On Sky Sports 1 today at 7pm, there is live coverage from the Drive, Chip and Putt Championship National Finals ahead of The Masters

European Tour/PGA Tour – The next tournament is The Masters, the first Major of the season, played at the Augusta National GC, Augusta, Georgia, April 6th to 9th

PGA Tour – As above

LPGA Tour – The next tournament is the LOTTE Championship Presented by HERSHEY, at Ko Olina, Oahu, Hawaii, April 12th to 15th; the defending champion is Minjee Lee

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mitsubishi Electric Classic, TPC Sugarloaf, Duluth, Georgia, April 14th to 16th

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are three games scheduled in the NHL today, with start times ranging from midnight on Monday to 12:30am on Tuesday – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Live games:

Toronto Maple Leafs @ Buffalo Sabres, midnight on Monday, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Thursday April 6

Super LeagueWigan Warriors v Castleford Tigers, 8pm, Sky Sports 2

NRLBrisbane Broncos v Sydney Roosters, 10:50am

————————————————————–

RUGBY UNION

FRIDAY April 7

PremiershipSale Sharks v Worcester, 7:45pm, BT Sport 1, and Newcastle v Gloucester, 8pm

Pro12Edinburgh v Connacht, 7:35pm, and Ulster v Cardiff Blues, 7:35pm

Super RugbyHurricanes v Waratahs, 8:35am

————————————————————–

SNOOKER

April 5th to 12th – Betfred World Championship Qualifiers, Sheffield, England

April 15th to May 1st – Betfred World Championship, Crucible Theatre, Sheffield

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Fayez Sarofim & Co. US Men’s Clay Court Championship, Houston, Texas, April 10th to 16th

ATP – Monte-Carlo Rolex Masters, Monte Carlo, Monaco, April 16th to 23rd

ATP – Barcelona Open Banco Sabadell – Barcelona, Spain, April 24th to 30th

WTA – Volvo Cars Open, Charleston, USA, April 3rd to 9th – live on BT Sport 2 at 5pm

WTA – Abierto Monterrey – Monterrey, Mexico, April 3rd to 9th – live on BT Sport 3 at 9:45pm and then at 3am (i.e. late Monday night/early Tuesday morning)

WTA – Claro Open Solsanitas – Bogota, Colombia, April 10th to 15th

WTA – Ladies Open Biel Bienne – Biel, Switzerland, April 10th to 16th

Davis Cup – Quarter-finals, various locations, April 7th to 9th

————————————————————–

OTHER SPORT

ANZ Premiership NetballMystics v Steel, 8:40am, Sky Sports 5

Netball SuperleagueManchester Thunder v Hertfordshire Mavericks, 7:30pm, Sky Sports Mix

Weightlifting: European Championships – 4:30pm and 7pm, Eurosport 2

SUNDAY 2nd APRIL

Posted on April 01, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

SUNDAY 2 APRIL 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Sunday April 2

Premier League – Swansea v Middlesbrough, 1:30pm, Sky Sports 1, and Arsenal v Manchester City, 4pm, Sky Sports 1

Scottish Premiership – Hearts v Celtic, 12:30pm, Sky Sports 2 and Sky Sports Mix

Checkatrade (Football League) Trophy Final – Coventry City v Oxford United, 2:30pm, Sky Sports 3, with the match being played at Wembley

Eredivisie – four matches, including Vitesse Arnhem v NEC Nijmegen, 10:30am, Sky Sports 5, and Ajax v Feyenoord, 1:30pm, Sky Sports 5

Ligue 1 – five matches, including Rennes v Lyon, 2pm, BT Sport ESPN, Montpellier v Toulouse, 4pm, BT Sport 3, Nantes v Angers, 4pm, eir Sport 1, and Nice v Bordeaux, 8pm, BT Sport Extra 1

Bundesliga –FC Ingolstadt v Mainz 05, 2:30pm, BT Sport 1, and Bayer Leverkusen v Wolfsburg, 4:30pm, BT Sport 1

Live from Bundesliga 2 is Vfb Stuttgart v Dynamo Dresden, 12:30pm, BT Sport 1

Serie A – Torino v Udinese, 11:30am, eir Sport 1 and BT Sport 3, then five games at 2pm, including Pescara v AC Milan, BT Sport 3, and Fiorentina v Bologna, 2pm, eir Sport 1, followed by Napoli v Juventus, 7:45pm, BT Sport 1 and eir Sport 1

La Liga – Sevilla v Sporting Gijon, 11am, Sky Sports 3 – Real Madrid v Alaves, 3:15pm, Sky Sports 2 – Valencia v Deportivo la Coruna, 5:30pm, Sky Sports 2 – Granada v Barcelona, 7:45pm, Sky Sports 1

Portuguese Primeira Liga – four matches

Belgian Jupiler League – Gent v Club Brugge, 5pm

LOI Premier Division Division – Derry City v Bray Wanderers, 2:30pm

Hyundai A-League – Melbourne Victory v Wellington Phoenix, 8am, BT Sport 2, and Brisbane Roar FC v Central Coast Mariners, 10am, BT Sport 2

MLS – Portland Timbers v New England Revolution, 2a

————————————————————–

HORSERACING

The Sunday line-up is:

Fairyhouse, 1:50pm – featuring the €42,500 Grade 2 Normans Grove ‘Chase (2:20pm – Flemenstar, The Game Changer and Balycasey are among the 8-runner field), the €45,000 Grade 2 Rathbarry & Glenview Studs Novice Hurdle (3:30pm – Brelade, Bleu Berry and Outspoken are among the field) and the €42,500 Grade 2 Easter Festival April 16th-18th Novice Hurdle (4:05pm – Cheltenham Festival third Runfordave, Any Second Now, Al Boum Photo and Livelovelaugh are among the field); this fixture sees the welcome return from injury of jockey Barry Geraghty

Ascot, 2pm – the features being the £40,000 Mitie Events & Leisure Juvenile Handicap Hurdle (2:30pm) and the £47,000 Ascot United FC Novices’ Handicap Chase (3:40pm); there’s also a £30,000 veterans’ chase at 4:15pm; the card closes with a hunter chase; field-sizes on the card are 11-9-7-7-12-13 and 8; jockeys in action on the card include Richard Johnson, Sam Twiston-Davies, Noel Fehily, Tom Scudamore, Nico de Boinville, Daryl Jacob, Tom O’Brien, Paddy Brennan, Harry Skelton, Aidan Coleman and Jamie Moore

Cork, 2:05pm – featuring the €45,000 Listed Cork Stakes (2:05pm), in which there is a runner from France – Spirit Quartz (Daniel Rabhi) and one from England – Giant Spark (Paul Midgley); on a good card, field-sizes are 11-10-9-11-5-18 and 16; jockeys in action include Pat Smullen, Billy Lee, Chris Hayes, Colin Keane, Colm O’Donoghue, Gary Carroll, Decland McDonogh, Wayne Lordan, Shane Foley, Seamie Heffernan and Kevin Manning

Doncaster, 2:15pm – the feature is a £20,000 Conditions Stakes race at 3:55pm; eight races, with field-sizes being 22-12-12-22-8-20-10 and 18; five handicaps, two maiden, plus the feature; the 5:35pm race is for amateur riders; jockeys riding on the card include Ryan Moore, Frankie Dettori, Fran Berry, Tony Hamilton, PJ McDonald, James Sullivan, Paul Hanagan, Richard Kingscote, Silvestre de Sousa, Josephine Gordon, Phillip Makin, Dougie Costello, Andrea Atzeni, Jim Crowley, Oisin Murphy, William Buick, Luke Morris and Joe Fanning

They also race in India at Mumbai (12:30pm), Germany at Hoppegarten (1pm) and in France at Saint-Cloud (1:05pm), where the eight-race card includes the Group 3 Prix Edmond Blanc Stakes (3:30pm) and the Listed Zarkava Stakes (2:45pm); later in the shops it is Philadelphia (5:55pm) in the USA and Maronas in Uruguay from 7pm

The Turf TV USA line-up is Gulfstream, 5:35pm, Aqueduct, 6:20pm, Santa Anita, 8:30pm, Golden Gate Fields, 8:25pm, and Turf Paradise, 9:25pm

The South African meeting is Scottsville (midday)

Screen Shot 2017-04-01 at 9.52.59 PM

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Sunday line-up is as follows:

11:03am – BELLE VUE

11:11am – HOVE

2:06pm – PERRY BARR

2:12pm – KINSLEY

3:18pm – MULLINGAR

6:04pm – POOLE

6:11pm – CENTRAL PARK

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 2 of the season

Saturday’s late games

Geelong Cats v North Melbourne, 2:10am – i.e. late Sat night/early Sun morning – Melbourne v Carlton, 6:20am, BT Sport 1 – i.e. late Sat night/early Sun morning – Port Adelaide v Fremantle, 5:10am – i.e. late Sat night/early Sun morning

Sunday 2 April

See Saturday’s late games

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season begins today and runs to October 1st

Today’s games are New York Yankees @ Tampa Bay Rays, 6:10pm, BT Sport ESPN – San Francisco Giants & Arizona Diamondbacks, 9:10pm, BT Sport ESPN – Chicago Cubs @ St Louis Cardinals, 1:30am, BT Sport ESPN – i.e. late Sunday night/early Monday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There are 12 NBA games today, with start times ranging from 6pm on Sunday to 2am on Monday – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live games:

Boston Celtics @ New York Knicks, 6pm, BT Sport 3

Utah Jazz @ San Antonio Spurs, 8pm, BT Sport 3

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

NCAA Women’s National Championship game – 11pm, BT Sport 2

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

The Indian Premier League (IPL) season begins on April 5th

The County Cricket seasons (Divisions 1 and 2) begin on April 7th

Saturday 1 April

Test Match Series – India v Australia, 4am – i.e. late Sunday night/early Monday morning – day three

International T20 Match – West Indies v Pakistan, 5:30pm, Sky Sports Mix

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Joe Martin Stage Race – March 30 to April 2

The Tour Of Thailand – April 1 to April 6

Ronde van Vlaanderen, Tour des Flandres – April 2nd – 9:15am and 12:30pm on Eurosport1, a 264.9km journey from Bruges to Oudenaarde in Belgium

Vuelta Ciclista al Pais Vasco – April 3rd to 8th

From the track calendar:

Canadian Track Championships – March 31 to April 2

South African National Track Cycling Championships – April 3 to April 7

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Week 10 on Thursday April 6th, from the 3Arena in Dublin, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are:

Dave Chisnall v Peter Wright

Adrian Lewis v Gary Anderson

Raymond van Barneveld v Phil Taylor

James Wade v Raymond van Barneveld

James Wade v Michael van Gerwen

————————————————————–

FORMULA ONE

The second race of the 2017 Formula One season will be the Chinese Grand Prix, which is set to take place on Sunday April 9th

—————————————————————

GAA

Sunday 2 April

 

There will be live and deferred coverage of football and hurling matches on TG4 from 1:30pm

 

Allianz FL Division 1 round 7

Kerry v Tyrone, Fitzgerald Stadium, 2pm

Mayo v Donegal, MacHale Park, 2pm

Monaghan v Dublin, Clones, 2pm – live on TG4

Roscommon v Cavan, Dr Hyde Park, 2pm

 

Allianz FL Division 2 round 7

Clare v Meath, Cusack Park, 2pm

Cork v Down, Pairc Ui Rinn, 2pm

Fermanagh v Derry, Brewster Park, 2pm

Galway v Kildare, Pearse Stadium, 2pm

 

Allianz FL Division 3 round 7

Armagh v Tipperary, Athletic Grounds, 2pm

Louth v Sligo, Gaelic Grounds, 2pm

Offaly v Laois, O’Connor Park, 2pm

Antrim v Longford, Corrigan Park, 2pm

 

Allianz FL Division 4 round 7

Westmeath v London, TEG Cusack Park, 1pm

Carlow v Wexford, Netwatch Cullen Park, 1pm

Limerick v Wicklow, Newcastlewest, 3pm

 

Allianz HL Division 1 quarter-finals

Offaly v Tipperary, O’Connor Park, 4pm

Cork v Limerick, Pairc Ui Rinn, 4pm

Galway v Waterford, Pearse Stadium, 4pm

Kilkenny v Wexford, Nowlan Park, 4pm

 

Allianz HL Division 1A relegation play-off

Clare v Dublin, Cusack Park, 4pm

 

Allianz HL Division 3B final

Longford v Warwickshire, Healy Park, 1.30pm

 

GAAGaelicFootballDblOdds2ndAprilPortrait

 

————————————————————–

GOLF

European Tour – The next tournament is The Masters, the first Major of the season, played at the Augusta National GC, Augusta, Georgia, April 6th to 9th

PGA Tour – Shell Houston Open, at the GC of Houston, Humble, Texas; final day, 6pm, Sky Sports 4

LPGA Tour – ANA Inspiration, at Rancho Mirage, California, final day, 11pm, Sky Sports 4 and Sky Sports Mix

On the Seniors Tour (Champions Tour), it is the final day of the Mississippi Gulf Resort Classic

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are 11 games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 5:30pm on Sunday to 3:30am on Monday – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live games:

Washington Capitals @ Columbus Blue Jackets, 11pm, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

NRL – New Zealand Warriors v Gold Coast Titans, 5am, eir Sport 2, and Wests Tigers v St George Illawarra Dragons, 7am, eir Sport 2

Championship (England) – six games, all at 3pm

————————————————————–

RUGBY UNION

The next Premiership fixtures are scheduled for April 7-9

The next Top 14 fixtures are scheduled for April 8-9

Champions Cup, quarter-finals – Saracens v Glasgow, 1pm, Sky Sports 4, and Clermont Auvergne v Toulon, 3:15pm, BT Sport 2

European Challenge Cup, quarter-final – Ospreys v Stade Francais, 5:45pm, BT Sport 2

British and Irish Cup, semi-final – London Irish v Jersey, 2pm

Super Rugby – Waratahs v Crusaders, 7:05am, Sky Sports 2

————————————————————–

SNOOKER

China Open – the final, 7am, Eurosport 2

————————————————————–

TENNIS

ATP – Miami Open – the final, 6pm, Sky Sports 3

————————————————————–

OTHER SPORT

World Superbikes – 10am, Eurosport 2

MCE British Superbikes – 1pm, Eurosport 2

Boat Races – the men’s and women’s Oxford v Cambridge University races, BBC1, 4pm

British Touring Car Championship – ITV4, 10:15am

NASCAR – The STP 500, 6:30pm, Sky Sports 2

WeightliftingEuropean Championships, women’s 48kg class, 6pm, Eurosport 1

Blancpain GT Sprint Series – 10:45am, BT Sport ESPN

SATURDAY 1st APRIL 2017

Posted on March 31, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

SATURDAY 1 APRIL 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Saturday April 1

Premier League – Liverpool v Everton at 12:30pm, live on Sky Sports 1, then six games at 3pm and Southampton v Bournemouth at 5:30pm, BT Sport 1 – The 3pm game live on Sky Sports 5 in Ireland is Burnley v Tottenham

Championship – Barnsley v Sheffield Wednesday at 12:30pm, then nine games at 3pm and Reading v Leeds United at 5:30pm, Sky Sports 1

League One – ten matches, all at 3pm

League Two – Grimsby v Doncaster at 1pm and then 11 matches at 3pm

Scottish Premiership – four matches, all at 3pm

Scottish Championship – five matches, all at 3pm

Scottish League One – five matches, all at 3pm

Scottish League Two – five matches, all at 3pm

Eredivisie – five matches, including Sparta Rotterdam v PSV Eindhoven, 6:45pm, Sky Sports 5

Ligue 1 – Marseille v Dijon, 4pm, and Bastia v Lille, 6pm

France’s Coupe de la Ligue Final – Monaco v PSG, 8pm, BT Sport 3

Bundesliga – six matches at 2:30pm, including Bayern Munich v FC Augsburg, and then Eintracht Frankfurt v Borussia Monchengladbach, 5:30pm, BT Sport 3

Serie A – Sassuolo v Lazio, 5pm, eir Sport 1, and Roma v Empoli, 7:45pm, BT Sport ESPN

La Liga – Villareal v Eibar, midday, Sky Sports 2 – Osasuna v Athletic Bilbao, 3:15pm – Real Sociedad v Leganes, 5:30pm, Sky Sports 5 – Malaga v Atletico Madrid, 7:45pm, Sky Sports 5

Portuguese Primeira Liga – three games, including Benfica v FC Porto, 8:30pm, BT Sport ESPN

Belgian Jupiler League – Charleroi v Oostende, 5pm

LOI Premier Division Division – Limerick v Cork, 6:30pm

Irish Cup, semi-finals – Dungannon Swifts v Linfield, 3pm, and Coleraine v Glenavon, 5:15pm

National League – Wrexham v Tranmere at 12:15pm, live on BT Sport 1, then eleven games at 3pm

MLS – 7 games, with kick-off times ranging from 7pm on Sat to 3am on Sun – i.e. late Saturday night/early Sunday morning – live games are New York City v San Jose Earthquakes, 7pm, Sky Sports 3, and Columbus Crew v Orlando City SC, 9pm, Sky Sports 3

National League North – 11 games, all at 3pm

National League South – 11 games, all at 3pm

Hyundai A-League – Newcastle Jets v Western Sydney Wanderers, 7:35am, BT Sport 2, and Sydney FC v Melbourne City FC, 9:50am, BT Sport 2

Chinese Super League – four games (at 8:30am, plus three games at 12:35pm) – live > Guangzhou Evergreen Taobao v Shanghai SIPG, 12:35pm, Sky Sports 3

————————————————————–

HORSERACING

The Saturday line-up is:

Kempton, 1:30pm – the feature races are the £40,000 Listed Magnolia Stakes (2:05pm), along with the £45,000 Rosebery Handicap (3:15pm); field-sizes are 8-8-12-15-9-7 and 6; jockeys in action include Silvestre de Sousa, Ted Durcan, Richard Kingscote, Jim Crowley, Sean Levey, Liam Keniry, Fran Berry, Luke Morris, Andrew Mullen, Tom Marquand, Tom Queally, Franny Norton, Joe Fanning, Pat Cosgrave, Shane Kelly, Martin Harley, Adam Beschizza and Josephine Gordon

Doncaster, 1:50pm – this meeting marks the start of the Turf Flat season, with the Lincoln Handicap being the headline race (3:35pm), the first leg of the ‘Spring Double’; the card also contains two Listed races – the Cammidge Trophy Stakes and the Doncaster Mile – plus the first two-year-old race of the Turf Flat season, the Brocklesby Stakes, which this year carries the Plus10 Bonus of £10,000 and which will be run in two divisions owing to demand re entries; jockeys riding on the card include Oisin Murphy, William Buick, Paul Hanagan, Jamie Spencer, Ryan Moore, Adam Kirby, Andrea Atzeni and Frankie Dettori

Uttoxeter, 1:55pm – the track’s last jump meeting of the season, where there’s a £10,000 novices’ handicap chase feature at 3:40pm; jockeys riding on the card include Sean Bowen, Harry Cobden, Noel Fehily, Nico de Boinville, Leighton Aspell, Brian Hughes, Danny Cook, Liam Treadwell and Jamie and Josh Moore; Ireland’s Noel Kelly runs Mash Potato at 4:15pm; Robbie Dunne has been booked to ride, although he also has been booked to ride at Stratford today and it looks unlikely that he can take in both meetings

Stratford, 2:10pm – there are £10,000 races at 3:20pm and 3:55pm; field-sizes for the card are 11-10-8-8-7-16-8 and 9; jockeys riding on the card include Harry Skelton, Daryl Jacob, Tom O’Brien, Adrian Heskin, Tom Scudamore, Aidan Coleman, David Bass, Richard Johnson and Sam Twiston-Davies; Ireland’s Mark Fahey runs Tourboy in the bumper (5:35pm – Aidan Coleman has been booked for the ride on the debutant)

Navan, 2:15pm – the feature is the €22,000 Follow Navan On Facebook Handicap Chase (5:10pm); field-sizes for the card are 20-20-16-12-11-17 and 10; jockeys riding on the card include Danny Mullins, Paul Townend, Jack Kennedy, Sean Flanagan, Ruby Walsh, Phillip Enright, David Mullins, Robbie Power, Denis O’Regan and Bryan Cooper; the Willie Mullins-trained Redhotfillypeppers would be the star turn in the bumper (5:40pm)

Chelmsford City, 5:45pm – the most-valuable race is a £10,000 handicap at 7:15pm; field-sizes are 10-9-7-9-10-6 and 10; jockeys riding on the card include Luke Morris, Dane O’Neill, Shane Kelly, Martin Lane, Joe Fanning, Sean Levey, Oisin Murphy, Ted Durcan, Jim Crowley, Silvestre de Sousa, Liam Keniry, Josephine Gordon, Danny Tudhope, Tom Marquand, Connor Beasley, Martin Dwyer and Robert Winston

They also race in Mauritius (9:30am) and in India at Mumbai (12:30pm); later in the shops, it is Philadelphia (5:55pm) in the USA and Hipo Chile in Chile (6:30pm)

The Turf TV USA line-up is Gulfstream, 5pm, Tampa Bay Downs, 5:45pm, Aqueduct, 6:20pm, Santa Anita, 8:30pm, Golden Gate Fields, 8:45pm, and Turf Paradise, 9:25pm

The South African meetings are Turffontein (12:15pm) and Kenilworth (12:35pm). At Turffontein, South Africa’s 2016 Horse Of The Year, Legal Eagle, will bid to win the Grade 1 HF Oppenheimer Horse Chestnut Stakes for the second-successive year (3:15pm). There are also Grade 1 races at 3:50pm and 4:25pm, with Grade 3 races at 1:25pm, 2:05pm, 2:40pm and 5:35pm, and a Listed race at 5pm; it’s a 12-race card

FYI – Elsewhere, they race in France at Auteuil, 1:05:pm, where there is a Grade 3 chase at 3:15pm

Screen Shot 2017-03-31 at 10.32.39 PM

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Saturday line-up is as follows:

9:11am – TRALEE

9:34am – TOWCESTER

10:31am – ROMFORD

10:38am – CRAYFORD

2:24pm – NEWCASTLE

6:28pm – CENTRAL PARK

6:33pm – MONMORE

6:39pm – PETERBOROUGH

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 2 of the season

Western Bulldogs v Sydney Swans, 8:50am, BT Sport 2 – Hawthorn v Adelaide Crows, 2:45am, BT Sport 2 – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Saturday 1 April

GWS Giants v Gold Coast Suns, 5:35am –  West Coast Eagles v St Kilda, 9:40am, BT Sport 3 – Brisbane Lions v Essendon, 7:25am – Geelong Cats v North Melbourne, 2:10am – i.e. late Sat night/early Sun morning – Melbourne v Carlton, 4:20am – i.e. late Sat night/early Sun morning – Port Adelaide v Fremantle, 5:10am – i.e. late Sat night/early Sun morning

Sunday 2 April

See Saturday’s late games

————————————————————–

BASEBALL

The Major League Season will run from April 2nd to October 1st

————————————————————–

BASKETBALL

There are five NBA games today, with start times ranging from 8:30pm on Saturday to 3am on Sunday – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live games:

None listed as being live in Ire/UK

COLLEGE BASKETBALL

Live games:

NCAA Men’s Final Four – first semi-final, 11pm, BT Sport ESPN; second semi-final, 1:30am, BT Sport ESPN – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

The Indian Premier League (IPL) season begins on April 5th

The County Cricket seasons (Divisions 1 and 2) begin on April 7th

Saturday 1 April

Test Match Series – India v Australia, 4am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning – day two

One Day International Series – Sri Lanka v Bangladesh, 5am

International T20 Match – West Indies v Pakistan, 5:30pm, Sky Sports Mix

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

The next main events…

From the UCI road calendar

Joe Martin Stage Race – March 30 to April 2

The Tour Of Thailand – April 1 to April 6

Ronde van Vlaanderen, Tour des Flandres – April 2nd

Vuelta Ciclista al Pais Vasco – April 3rd to 8th

From the track calendar:

Canadian Track Championships – March 31 to April 2

South African National Track Cycling Championships – April 3 to April 7

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Week 10 on Thursday April 6th, from the 3Arena in Dublin, live on Sky Sports 1 from 7pm. The games are TBC following Judgement Night in week nine

————————————————————–

FORMULA ONE

The second race of the 2017 Formula One season will be the Chinese Grand Prix, which is set to take place on Sunday April 9th

—————————————————————

GAA

Next games:

There will live coverage of an Allianz Hurling League quarter-final on TG4 at 6:45pm

Saturday 1 April

 

Allianz FL Division 4 round 7

Leitrim v Waterford, Pairc Sean Mac Diarmada, 4.30pm

 

Connacht U21FC final

Sligo v Galway, Markievicz Park, 6pm

 

Allianz HL Division 1B relegation play-off

Laois v Kerry, O’Moore Park, 7pm

 

Allianz HL Division 2A final

Antrim v Carlow, Pairc Esler, 3pm

 

Allianz HL Division 2B final

Meath v Wicklow, Parnell Park, 5pm

 

Allianz HL Division 2B relegation play-off

Mayo v Roscommon, MacHale Park, 7pm

 

Allianz HL Division 3A final

Donegal v Tyrone, Pairc Sean Mac Diarmada, 2pm

————————————————————–

GOLF

European Tour – The next tournament is The Masters, the first Major of the season, played at the Augusta National GC, Augusta, Georgia, April 6th to 9th

PGA Tour – Shell Houston Open, March 30th to April 2nd, at the GC of Houston, Humble, Texas, day three, 6pm, Sky Sports 4

LPGA Tour – ANA Inspiration, at Rancho Mirage, California, March 30th to April 2nd, day three, 11pm, Sky Sports 4 and Sky Sports Mix

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mississippi Gulf Resort Classic, Fallen Oak, Biloxi, Mississippi, March 31 to April 2 – The defending champion is Miguel Angel Jiminez (today is day two of three)

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are eight games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 6pm on Saturday to 3am on Sunday – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live games:

Boston Bruins v Florida Panthers, 6pm, eir Sport 2

Tampa Bay Lightning v Montreal Canadiens, midnight on Saturday, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Saturday April 1

Super League – Warrington Wolves v Hull FC, 3pm – Catalans Dragons v Wakefield Trinity, 5pm, Sky Sports 3 – Leigh Centurions v Widnes Vikings, 6pm

NRL – Cronulla Sutherland Sharks v Newcastle Knights, 5am, eir Sport 2 – Canberra Raiders v Parramatta Eels, 7:30am – Melbourne Storm v Penrith Panthers, 9:30am, eir Sport 2 – (NB The following games take place early on Sunday morning – New Zealand Warriors v Gold Coast Titans, 5am, and Wests Tigers v St George Illawarra Dragons, 7am)

————————————————————–

RUGBY UNION

The next Premiership fixtures are scheduled for April 7-9

The next Top 14 fixtures are scheduled for April 8-9

SATURDAY April 1

Champions Cup, quarter-finals – Leinster v Wasps, 3:15pm, BT Sport 2, and Munster v Stade Toulouse, 5:45pm, Sky Sports 2

European Challenge Cup, quarter-finals – Bath v Brive, 12:45pm, BT Sport 2, and Gloucester v Cardiff Blues, 8:05pm, Sky Sports 2

Pro 12 – Zebre v Connacht, 2:30pm

Super Rugby – Blues v Western Force, 4:15am – Chiefs v Bulls, 6:35am, Sky Sports 2 – Reds v Hurricanes, 8:45am, Sky Sports 2 – Stormers v Cheetahs, 1:05pm, Sky Sports 4 – Lions v Sharks, 3:15pm, Sky Sports 4 – (NB the Waratahs v Crusaders game is at 6:05am on Sunday morning)

————————————————————–

SNOOKER

China Open, March 27 to April 2 – opening semi-final, Eurosport 1, 7am, and the second semi-final, 12:30pm, Eurosport 1

————————————————————–

TENNIS

ATP – Miami Open, March 22 to April 2 –

WTA – Miami Open – the final, 6pm, BT Sport 2

————————————————————–

OTHER SPORT

Figure Skating World Championships – 4pm, Eurosport 1

Formula EThe Mexico City ePrix, 9:45pm, 3e, and Channel 5, 10:30pm

World Superbikes – 9:15am, Eurosport 2

MCE British Superbikes – 9pm, Eurosport 2

DUNDALK RACES

FRIDAY 24 MARCH 2017

———————————————————-

OVERVIEW—-

THIS IS A CARD THAT HOLDS PLENTY OF INTEREST. SPONSORED BY AT THE RACES, THERE ARE TWO €25,000 CONTESTS, IN WHICH, IN THE FIRST OF THEM (AT 7:30PM), GORDON LORD BYRON – A SEVEN-TIME GROUP WINNER, TWO OF THEM AT GROUP 1 LEVEL, INCLUDING THE 2013 HAYDOCK SPRINT CUP, AND A 15-TIME WINNER IN TOTAL, THREE OF THOSE WINS HAVING COME AT DUNDALK, INCLUDING THE FIRST TWO VICTORIES OF HIS CAREER – IS SET TO RUN.

HE HAS EARNED AROUND €2MILLION IN PRIZE-MONEY AND IS ONE OF THE MOST-POPULAR HORSES IN TRAINING AND IT IS GREAT TO SEE HIM RUNNING AT DUNDALK THIS EVENING – WHERE HIS RECORD IS THREE WINS AND TWO THIRDS FROM SIX RUNS

THERE ARE ALSO FOUR RUNNERS FROM BRITAIN TONIGHT – PEARL SPECTRE (TRAINED BY PHIL MCENTEE) AND SIGN OF THE KODIAC (JAMES GIVEN) AT 7:30PM AND FIRE FIGHTING (MARK JOHNSTON) AND ELBERETH (ANDREW BALDING) IN THE 8:30PM RACE. IT IS GREAT TO SEE THEM HERE, TOO.

CHELTENHAM FESTIVAL-WINNING TRAINERS WILLIE MULLINS, GORDON ELLIOTT AND HENRY DE BROMHEAD ALSO HAVE RUNNERS ON TONIGHT’S CARD, AND RACHAEL BLACKMORE, WHO IS CARVING OUT SUCH A SUCCESSFUL CAREER OVER JUMPS, HAS TWO RIDES.

ON SATURDAY IN THE UNITED ARAB EMIRATES, THE DUBAI WORLD CUP MEETING TAKES PLACE IN MEYDAN. THERE ARE THREE DUNDALK WINNERS SET TO RUN ON THE CARD – SEVENTH HEAVEN, LONG ISLAND SOUND AND WASHINGTON DC. WE WISH THEM WELL.

WITH SUNDAY’S TOTE IRISH LINCOLNSHIRE IN MIND, THERE ARE EIGHT DUNDALK WINNERS IN THE FIELD FOR THE BIG RACE AT NAAS (4:40PM). THEY ARE:RED AVENGER – DAMIAN ENGLISHTITHONUS – DENIS HOGANAUSSIE VALENTINE – PAUL DEEGANSPECIFIC GRAVITY – ADO MCGUINNESSMR RIGHT – JOHN LEVINSTRIBAL PATH – DAMIAN ENGLISHBROKOPONDO – JOHN LEVINSLEAN AND KEEN – SEAN BYRNETEXAS ROCK (FINISHED THIRD), AUSSIE VALENTINE (4TH) AND TRIBAL PATH (4TH) HAVE ALL RUN RECENTLY AT DUNDALK, WHILE SPECIFIC GRAVITY, RED AVENGER AND BROKOPONDO HAVE ALL WON RECENTLY AT DUNDALK

Credit card and deposit accounts welcome.
All major debit/credit cards accepted in store or by phone.