Menu
Carnew: (053) 9426410
Shillelagh: (053) 9429863
Phone:
1890 429 863

Sports Preview

FRIDAY 21st APRIL 2017

Posted on April 21, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

 

49sNumbersScreen euromillions Football2017DblTheOdds22nd23rdApr FridaysAirtricityLeagueHotPOt FridaysLiveDbl newcashbackscreen

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Friday April 21

** The draw for the semi-finals of the Champions League takes place from Nyon, in Switzerland today, eir Sport 2/BT Sport 2, 11am – and the Europa League semi-final draw also comes from Nyon, in Switzerland today, midday, eir Sport 2/BT Sport 2 **

Championship – Norwich v Brighton, 7:45pm, Sky Sports 1

LOI Premier Division – Bray Wanderers v Shamrock Rovers, (7:45pm) – Dundalk v Bohemians, (7:45pm) – Limerick v Galway Utd, (7:45pm) – St Patrick’s Athletic v Cork City, 7:45pm – Finn Harps v Drogheda, 8pm

LOI First Division – Athlone Town v Wexford Youths, (7:45pm) – Cabinteely v Waterford Utd, (7:45pm) – Shelbourne v U.C.D., (7:45pm)

Ligue 1 – Nancy v Marseille, 7:45pm, BT Sport 3/eir Sport 1

La Liga – Sevilla v Granada, 8pm, Sky Sports 3

Bundesliga – Cologne v Hoffenheim, 7:30pm, BT Sport 1

Dutch Eredivisie – Heerenveen v Willem ll, (7pm)

Portuguese Primeira Liga – Rio Ave v Arouca, (8:30pm)

Northern Irish Premiership – Ballinamallard Utd v Ards 8pm

Chinese Super League – three games, all at 12:35pm

Hyundai A-League – Elimination Final, 10:45am, BT Sport 1

UEFA Youth League (Semi-finals) – Barcelona U19 v Red Bull Salzburg U19, midday, BT Sport 3 and Real Madrid U19 v Benfica U19, 4pm, BT Sport 3

————————————————————–

HORSERACING

The Friday line-up is:

Fontwell, 1:50pm – with a £10,000 feature, the Neil Madgwick Memorial Handicap Chase (3:30pm)

Newbury, 2pm – an eight-race card, with £25,000 handicap at 2:30pm and 4:40pm, a £20,000 handicap at 4:10pm and a £16,000 Conditions Stakes race at 3:05pm; there are also what will probably prove to be three interesting maidens scheduled for the card

Ayr, 2:10pm – A seven-race card on day-one of the two-day Coral Scottish Grand National meeting, including the £50,000 Listed Hillhouse Quarry Handicap Chase (3:50pm); there is also a £25,000 mares’ handicap hurdle at 4:50pm

Southwell, 4:45pm – a National Hunt card, with the fourth race being a hunters’ chase; the bumper that closes the card is for conditional jockeys and amateur riders

Bath, 4:55pm – with a £40,000 Listed Race (6pm) as the feature, the Whitsbury Manor Stud & EBF Stallions Lansdown Stakes (for fillies and mares)

Kilbeggan (5pm) – A seven-race card, four hurdles, two chases and concluding with the Loughnagore Flat Race

Dundalk (5:20pm) – an eight-race card which starts with the €20,000 Irish Stallion Farms EBF Race, in which there are some eye-catching two-year-olds; there is also a €19,500 maiden for three-year-olds at 7:25pm and the €20,000 Irish Stallion Farms EBF Race at 7:55pm, which also looks like being a very good race; the progressive Repare Mon will look to extend her winning sequence to three in the 6:55pm race

They also race in France at Club Hipico (6:30pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is: Tampa Bay Downs, 5:45pm, Keeneland, 6:05pm, Aqueduct, 6:20pm, Golden Gate Fields, 8:45pm, and Santa Anita, 9pm

The South African meeting is Fairview (11:10am) and Greyville (5:25pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:31am – KINSLEY

10:38am – SWINDON

2:08pm – HOVE

2:18pm – MONMORE

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – CRRAYFORD

6:39pm – SHEFFIELD

The next meeting live on Sky Sports is Northern Sprint night at Sheffield on Tuesday April 25th

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 5 of the season

Friday 21 April

Port Adelaide v Carlton, 10:40am, BT Sport ESPN

Saturday 22 April

Western Bulldogs v Brisbane Lions, 4:45am – Gold Coast Suns v Adelaide Crows, 7:35am – Sydney Swans v GWS Giants, 10:25am – Fremantle v North Melbourne, 10:40am

Sunday 23 April

St Kilda v Geelong Cats, 6:20am – Hawthorn v West Coast Eagles, 7:40am

Monday 24 April

Richmond v Melbourne, 10:25am

Tuesday 25 April

Essendon v Collingwood, 10:25am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 MLB games today, with start times ranging from 00:05am on Saturday to 3:10am on Saturday – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live games:

New York Mets v Washington Nationals, midnight on Friday, BT Sport ESPN

San Diego Padres v Miami Marlins, 3am BT Sport 1 – i.e. late Friday night/early Saturday

————————————————————–

BASKETBALL

The regular NBA seasons ended on April 12th. The play-offs continue tonight with three games, as follows:

Boston Celtics @ Chicago Bulls, midnight on Friday –

Houston Rockets @ Oklahoma City Thunder, 2:30am – i.e. late Friday night/early Saturday morning, live on BT Sport 1

LA Clippers @ Utah Jazz, 3am – i.e. late Friday night/early Saturday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

On Saturday April 22, Echo Arena, Liverpool, (Sky Sports 1, 7:30pm)

Martin Murray v Gabriel Rosado, 12 Rounds Middleweight

On Saturday April 29, Wembley Stadium, London, UK, (Sky Box Office)

Anthony Joshua v Vladimir Klitschko, IBF & WBA Heavyweight Titles

Scott Quigg v Viorel Simion, WBA International Featherweight Title

Luke Campbell v Darleys Perez

————————————————————–

CRICKET

Friday April 21

IPL – Kolkata Knight Riders v Gujarat Lions, 3:30pm, Sky Sports 2

County Cricket Division One – (all at 11am) – Lancashire v Somerset – Hampshire v Yorkshire – Middlesex v Essex – Warwickshire v Surrey

County Cricket Division Two – (all at 11am) – Gloucestershire v Durham – Nottinghamshire v Sussex – Kent v Derbyshire – Leicestershire v Glamorgan – Worcestershire v Northamptonshire

TEST Series 2017 – West Indies v Pakistan, 4pm, live coverage on Sky Sports 5 from 2:55pm

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Tour Of The Alps 2017 – 17-21 April 2017 – live on Eurosport 2 at 1:30pm, stage 4, 165.3km from Bolzano to Cles in Italy

Tour Of Croatia – 18-23 April 2017 – live on Eurosport 2, 2:45pm, stage four

Tour Eritrea – 18-22 April 2017

Tour of the Gila – 19-23 April 2017

From the track calendar:

TBC

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Week 13 tonight, from the Barclaycard Arena, Birmingham, with the line-up (live on Sky Sports 1 from 7pm) being:

James Wade v Adrian Lewis

Dave Chisnall v Michael van Gerwen

Phil Taylor v Peter Wright

Gary Anderson v Raymond van Barneveld

Adrian Lewis v Michael van Gerwen

————————————————————–

FORMULA ONE

The next race of the 2017 Formula One season is the Russian Grand Prix, in Sochi, which is set to take place on Sunday April 28-30

After this it is the Spain Grand Prix, at the Circuit de Catalunya, May 12-14

—————————————————————

GAA

Next games:

Saturday 22 April

Christy Ring Cup round 1
Mayo v Kildare, MacHale Park, 3pm
Carlow v Antrim, Netwatch Cullen Park, 3pm
Down v Roscommon, Ballycran, 1pm

Nicky Rackard Cup round 1
Louth v Derry, Darver, 3pm
Monaghan v Tyrone, Inniskeen, 3pm
Donegal v Armagh, Letterkenny, 1pm

Lory Meagher Cup round 1
Sligo v Lancashire, Markievicz Park, TBC
Cavan v Warwickshire, Kingspan Breffni Park, 2pm
Fermanagh v Leitrim, Brewster Park, 3pm

Sunday 23 April

Allianz HL Division 1 final
Tipperary v Galway, Gaelic Grounds, 3.30pm – live on TG4

Leinster SHC round 1
Meath v Kerry, Pairc Tailteann, 3pm
Laois v Westmeath, O’Moore Park, 3pm

Christy Ring Cup round 1
Wicklow v London, Arklow, 1pm

————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – The next tournament is Shenzhen International, Genzon GC, Shenzhen, China, April 20-23 – Live coverage of day two is on Sky Sports at 5:30am, early on Friday morning and at 5:30am early on Saturday morning on Sky Sports 4 (day three)

USPGA Tour – It is day two of the Valero Texas Open, TPC San Antonio, AT&T Oaks Course, San Antonio, TX, April 20-23 – live on Sky Sports 4 from 8:30pm

LPGA Tour – The next tournament is the Volunteers of America Texas Shootout Presented by JTBC, at Irving, TX, April 27-30; the defending champion is Jenny Shin

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Bass Pro Shops Legends of Golf at Big Cedar Lodge, Top Of The Rock, Ridgedale, MO, April 21-23

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are three Stanley Cup play-off games scheduled in the NHL today, with start times ranging from midnight on Friday to 3am on Saturday – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live games:

None listed as live in Ire/UK

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next up:

Friday April 21

Super League – Widnes Vikings v St Helens, 8pm, Sky Sports 2

Challenge Cup – Leeds Rhinos v Doncaster RLFC, 8pm

NRL – Canberra Raiders v Manly Sea Eagles, 9am, eir Sport 2 – South Sydney Rabbitohs v Brisbane Broncos, 10:50am, eir Sport 2

————————————————————–

RUGBY UNION

Next up:

FRIDAY April 21

Super RugbyHurricanes v Brumbies, 8:35am, Sky Sports 2/Mix – Waratahs v Southern Kings, 10:45am, Sky Sports 2 – Lions v Los Jaguars, 6pm, Sky Sports 4

————————————————————–

SNOOKER

April 15th to May 1st – Betfred World Championship, Crucible Theatre, Sheffield – the biggest tournament in snooker continues today, with live coverage today as follows:

BBC2, 10am and 1pm

Eurosport 1, 10am, 2:30pm and 6:30pm

Eurosport 2, 12:15pm, 4:15pm and 7pm

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Monte-Carlo Rolex Masters, Monte-Carlo, Monaco, Mon April 17 to Sun April 23, 10am, Sky Sports 1

WTA – Zhengzhou Women’s Tennis Open, Zhengzhou, China, Mon April 17 to Sun April 23

Fed Cup World Group Semi-Final: Belarus v Switzerland, Chizhovka Arena, Minsk, Belarus, Sat April 22 to Sunday April 23

Fed Cup World Group Semi-Final: USA v Czech Rep, TPC, Sat April 22 to Sunday April 23

————————————————————–

OTHER SPORT

MotoGP The Americas, FP1, 3pm, BT Sport 2 – FP2, 7pm, BT Sport 2

THURSDAY 20th APRIL 2017

Posted on April 20, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day –

————————————————————–

FOOTBALL

Thursday April 20

Europa League, quarter-finals, second legs, all at 8:05pm

Besiktas v Lyon, (Agg, 1-2), BT Sport 3

Genk v Celta Vigo, (Agg, 2-3), BT Sport ESPN

Man Utd v Anderlecht, (Agg, 1-1), BT Sport 2 and eir Sport 2

Schalke v Ajax, (Agg, 0-2), BT Sport 1

There will also be live coverage of a tie on eir Sport 1

————————————————————–

HORSERACING

The Thursday line-up is:

Newmarket, 1:50pm – A seven-race card on the third and final day of the Craven meeting, the card includes the Group 3 Connaught Access Flooring Abernant Stakes (3pm) and the feature bet365 Craven Stakes, in which the seven runners include Racing Post Trophy winner, Rivet, Aidan O’Brien’s War Decree and recent impressive Doncaster winner, Benbatl

Cheltenham, 2:05pm – A seven-race card on day-two of the April meeting including the Listed Thoroughbred Breeders’ Association Mares’ Novices’ Hurdle (2:05pm), the Listed EBF Thoroughbred Breeders’ Association Mares’ Novices’ Chase (2:40pm) and the Listed April Mares’ Handicap Hurdle (3:15pm)

Ripon, 2:15pm – eight races, with £11,500 contests at 4pm and 4:30pm; an apprentice race closes the card

Lingfield, 4:40pm – five handicaps, a maiden and a claimer make up the card

Tipperary, 5:10pm – three flat races and four hurdle races on a seven-race card; it starts with two maidens, with many top stables represented

Taunton, 5:25pm – field-sizes are 3-3-6-14-8 and 4; there are two £10,000 races on the card; jockeys in action include Harry Skelton, Tom Scudamore, Sam Twiston-Davies, Nick Scholfield, Harry Cobden, Adrian Heskin, Tom O’Brien, Gavin Sheehan, Richie McLernon and Leighton Aspell

They also race in France at Chantilly (11:40am); later in the shops, it is Hipo Chile (6:30pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is: Gulfstream, 5:55pm, Keeneland, 6:05pm, Aqueduct, 6:20pm, and Santa Anita, 9pm

The South African meeting is Vaal (11:50am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Thursday line-up is as follows:

11:03am – SUNDERLAND

11:11am – SHEFFIELD

2:08pm – ROMFORD

2:18pm – CRAYFORD

6:28pm – HOVE

6:33pm – MONMORE

6:39pm – NEWCASTLE

The next meeting live on Sky Sports is Northern Sprint night at Sheffield on Tuesday April 25th

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 5 of the season

Friday 21 April

Port Adelaide v Carlton, 7:20am

Saturday 22 April

Western Bulldogs v Brisbane Lions, 4:45am – Gold Coast Suns v Adelaide Crows, 7:35am – Sydney Swans v GWS Giants, 10:25am – Fremantle v North Melbourne, 10:40am

Sunday 23 April

St Kilda v Geelong Cats, 6:20am – Hawthorn v West Coast Eagles, 7:40am

Monday 24 April

Richmond v Melbourne, 10:25am

Tuesday 25 April

Essendon v Collingwood, 10:25am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 11 MLB games today, with start times ranging from 5:37pm to 3:05am on Thursday – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live games:

Philadelphia Phillies @ New York Mets, midnight on Thursday, BT Sport ESPN

Seattle Mariners @ Oakland Athletics, 3am BT Sport 1 – i.e. late Thursday night/early Friday

————————————————————–

BASKETBALL

The regular NBA seasons ended on April 12th. The play-offs continue tonight with three, as follows:

Cleveland Cavaliers @ Indiana Pacers, midnight on Thursday – live on BT Sport 1

Toronto Raptors @ Milwaukee Bucks, 1am – i.e. late Thursday night/early Friday

San Antonio Spurs @ Memphis Grizzlies, 2:30am – i.e. late Thursday night/early Friday

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

On Saturday April 22, Echo Arena, Liverpool, (Sky Sports 1, 7:30pm) –

Martin Murray v Gabriel Rosado, 12 Rounds Middleweight

On Saturday April 29, Wembley Stadium, London, UK, (Sky Box Office) –

Anthony Joshua v Vladimir Klitschko, IBF & WBA Heavyweight Titles

Scott Quigg v Viorel Simion, WBA International Featherweight Title

Luke Campbell v Darleys Perez

————————————————————–

CRICKET

Thursday April 20

IPL – Kings Xl Punjab v Mumbai Indians, 3:30pm, Sky Sports 2

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Tour Of The Alps 2017 – 17-21 April 2017 – live on Eurosport 2 at 1:30pm, stage 4, 165.3km from Bolzano to Cles in Italy

Tour Of Croatia – 18-23 April 2017 – live on Eurosport 2, 2:45pm, stage 3

Tour Eritrea – 18-22 April 2017

Tour of the Gila – 19-23 April 2017

From the track calendar:

TBC

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Week 12 tonight, from the SSE Arena, Belfast, with the line-up (live on Sky Sports 1 from 7pm) being:

Dave Chisnall v Adrian Lewis

Phil Taylor v Gary Anderson

Peter Wright v James Wade

Dave Chisnall v Phil Taylor

Michael van Gerwen v Raymond van Barneveld

————————————————————–

FORMULA ONE

The next race of the 2017 Formula One season is the Russian Grand Prix, in Sochi, which is set to take place on Sunday April 28-30

After this it is the Spain Grand Prix, at the Circuit de Catalunya, May 12-14

—————————————————————

GAA

Next games:

Saturday 22 April

Christy Ring Cup round 1
Mayo v Kildare, MacHale Park, 3pm
Carlow v Antrim, Netwatch Cullen Park, 3pm
Down v Roscommon, Ballycran, 1pm

Nicky Rackard Cup round 1
Louth v Derry, Darver, 3pm
Monaghan v Tyrone, Inniskeen, 3pm
Donegal v Armagh, Letterkenny, 1pm

Lory Meagher Cup round 1
Sligo v Lancashire, Markievicz Park, TBC
Cavan v Warwickshire, Kingspan Breffni Park, 2pm
Fermanagh v Leitrim, Brewster Park, 3pm

Sunday 23 April

Allianz HL Division 1 final
Tipperary v Galway, Gaelic Grounds, 3.30pm – live on TG4

Leinster SHC round 1
Meath v Kerry, Pairc Tailteann, 3pm
Laois v Westmeath, O’Moore Park, 3pm

Christy Ring Cup round 1
Wicklow v London, Arklow, 1pm

————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – The next tournament is Shenzhen International, Genzon GC, Shenzhen, China, April 20-23 – Live coverage of day two is on Sky Sports at 5:30am, early on Friday morning and at 5:30am early on Friday morning on Sky Sports 4 (day two)

USPGA Tour – It is day one of the Valero Texas Open, TPC San Antonio, AT&T Oaks Course, San Antonio, TX, April 20-23 – live on Sky Sports 4 from 8:30pm

LPGA Tour – The next tournament is the Volunteers of America Texas Shootout Presented by JTBC, at Irving, TX, April 27-30; the defending champion is Jenny Shin

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Bass Pro Shops Legends of Golf at Big Cedar Lodge, Top Of The Rock, Ridgedale, MO, April 21-23

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are four Stanley Cup play-off games scheduled in the NHL today, with start times ranging from midnight on Thursday to 3:30am on Friday – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live games:

None listed as live in Ire/UK

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next up:

Friday April 21

Super League – Widnes Vikings v St Helens, 8pm, Sky Sports 2

Challenge Cup – Leeds Rhinos v Doncaster RLFC, 8pm

NRL – Canberra Raiders v Manly Sea Eagles, 9am – South Sydney Rabbitohs v Brisbane Broncos, 10:50am

————————————————————–

RUGBY UNION

Next up:

FRIDAY April 21

Super Rugby – Hurricanes v Brumbies, 8:35am, Sky Sports Mix – Waratahs v Southern Kings, 10:45am, Sky Sports 2 – Lions v Los Jaguars, 6pm, Sky Sports 4

————————————————————–

SNOOKER

April 15th to May 1st – Betfred World Championship, Crucible Theatre, Sheffield – the biggest tournament in snooker continues today, with live coverage today as follows:

BBC2, 1pm

Eurosport 1, 1pm and 6:30pm

Eurosport 2, 7pm

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Monte-Carlo Rolex Masters, Monte-Carlo, Monaco, Mon April 17 to Sun April 23, 10am, Sky Sports 1

WTA – Zhengzhou Women’s Tennis Open, Zhengzhou, China, Mon April 17 to Sun April 23

Fed Cup World Group Semi-Final: Belarus v Switzerland, Chizhovka Arena, Minsk, Belarus, Sat April 22 to Sunday April 23

Fed Cup World Group Semi-Final: USA v Czech Rep, TPC, Sat April 22 to Sunday April 23

————————————————————–

OTHER SPORT

WEDNESDAY 19th APRIL 2017    

Posted on April 19, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

WEDNESDAY 19 APRIL 2017

49sNumbersScreen CB425SouthwellResult Football2017DblTheOdds19thApril ValeroTexasOpen6Places WednesdaysHotShotsDouble WednesdaysLiveDouble

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Wednesday April 19 – 

Champions League, quarter-finals, second legs – Barcelona v Juventus, (Agg, 0-3), 7:45pm, BT Sport 2 and RTE2, and Monaco v Borussia Dortmund, (Agg, 3-2), 7:45pm, BT Sport 3 and eir Sport 1

MLS – New England Revolution v San Jose Earthquakes, 00:30am, i.e. – late Weds Night/early Thurs morning

————————————————————–

HORSERACING

The Wednesday line-up is:

Newmarket, 1:50pm – A seven-race card on day-two of the three-day Craven meeting, the card includes the Listed bet365 European Free Handicap (2:25pm), the Group 3 bet365 Earl Of Sefton Stakes (3pm, Fillies) and the Group 3 Lanwades Stud Nell Gwyn Stakes (3:35pm, Fillies, a Classic Trial); Ireland’s Aidan O’Brien runs Whitecliffsofdover in the Free Handicap and Brave Anna and Roly Poly in the Nell Gwyn; France’s Andre Fabre runs Pamplemousse in the Nell Gwyn

Cheltenham, 2:05pm – A seven-race card on day-one of the two-day April meeting including the £50,000 Grade 2 Matt Hampson Foundation & NSIF Silver Trophy Chase (2:40pm); jockeys in action on the card include Richard Johnson, Sam Twiston-Davies, Wayne Hutchinson, Noel Fehily, Davy Russell, Tom Scudamore, Nick Scholfield, Tom O’Brien, Aidan Coleman, Paddy Brennan and Leighton Aspell

Beverley, 2:15pm – eight races, with an £11,500 feature at 4:35pm (5f handicap); field-sizes are 14-4-5-6-14-6-8 and 10; jockeys riding on the card include Paul Hanagan, Tom Eaves, Dougie Costello,  Kevin Stott, David Allan, James Sullivan, Cam Hardie, Connor Beasley, Phillip Makin, Andrew Mullen, Joe Fanning, Ben Curtis, Jamie Spencer, Ted Durcan, PJ McDonald, Robert Tart, Jack Garritty, Jason Hart, Ryan Tate and Martin Lane

Sedgefield, 4:50pm – seven races, with field-sizes of 8-6-4-8-5-8 and 13; Ireland’s Noel Kelly runs Milan Dancer at 7:30pm and Valid Reason at 8pm; Danny Cook, Brian Hughes, Richie McLernon and Harry Skelton are among the jockeys riding on the card

Wolverhampton, 5:40pm – seven races, starting off with a “hands and heels” apprentice race, with field-sizes of 11-12-12-12-9-7 and 8

The Turf TV USA line-up is: Tampa Bay Downs, 5:45pm, Gulfstream, 5:55pm, Keeneland, 6:05pm, and Aqueduct, 6:20pm

The South African meeting is Scottsville (12:20pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Wednesday line-up is as follows:

11:03am – HALL GREEN

11:11am – NEWCASTLE

2:08pm – HOVE

2:18pm – BELLE VUE

6:28pm – SWINDON

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – SUNDERLAND

The next meeting live on Sky Sports is Northern Sprint night at Sheffield on Tuesday April 25th

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 5 of the season

Friday 21 April

Port Adelaide v Carlton, 7:20am

Saturday 22 April

Western Bulldogs v Brisbane Lions, 4:45am – Gold Coast Suns v Adelaide Crows, 7:35am – Sydney Swans v GWS Giants, 10:25am – Fremantle v North Melbourne, 10:40am

Sunday 23 April

St Kilda v Geelong Cats, 6:20am – Hawthorn v West Coast Eagles, 7:40am

Monday 24 April

Richmond v Melbourne, 10:25am

Tuesday 25 April

Essendon v Collingwood, 10:25am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 MLB games today, with start times ranging from 6:45pm to 3:10am on Thursday – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live games:

Miami Marlins @ Seattle Mariners, 8:40pm, BT Sport ESPN

Cleveland Indians @ Minnesota Twins, 1am, BT Sport ESPN – i.e. late Wednesday night/early Thursday

————————————————————–

BASKETBALL

The regular NBA seasons ended on April 12th. The play-offs continue tonight with 3 games, as follows:

Atlanta Hawks @ Washington Wizards, midnight on Wednesday

Oklahoma City Thunder @ Houston Rockets, 1am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning – live on BT Sport 1

Portland Trailblazers @ Golden State Warriors, 3:30am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

On Saturday April 22, Echo Arena, Liverpool, (Sky Sports 1, 7:30pm)

Martin Murray v Gabriel Rosado, 12 Rounds Middleweight

On Saturday April 29, Wembley Stadium, London, UK, (Sky Box Office)

Anthony Joshua v Vladimir Klitschko, IBF & WBA Heavyweight Titles

Scott Quigg v Viorel Simion, WBA International Featherweight Title

Luke Campbell v Darleys Perez

————————————————————–

CRICKET

Wednesday April 19

IPL – Sunrisers Hyderabad v Delhi Daredevils, 3:30pm, Sky Sports 2

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Tour Of The Alps 2017 – 17-21 April 2017 – stage 3

Tour Of Croatia – 18-23 April 2017 – live on Eurosport 2, stage 1, 2:45pm

Tour Eritrea – 18-22 April 2017

Tour of the Gila – 19-23 April 2017

Fleche Wallone – a one-day race in Belgium, 199.2km from March-enFamenne to Mur de Huy, live on Eurosport 2 at 1:30pm

From the track calendar:

TBC

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Week 12 on Thursday, April 20th, from the SSE Arena, Belfast, with the line-up (live on Sky Sports 1 from 7pm) being:

Dave Chisnall v Adrian Lewis

Phil Taylor v Gary Anderson

Peter Wright v James Wade

Dave Chisnall v Phil Taylor

Michael van Gerwen v Raymond van Barneveld

————————————————————–

FORMULA ONE

The next race of the 2017 Formula One season is the Russian Grand Prix, in Sochi, which is set to take place on Sunday April 28-30

After this it is the Spain Grand Prix, at the Circuit de Catalunya, May 12-14

—————————————————————

GAA

Next games:

Saturday 22 April

Christy Ring Cup round 1
Mayo v Kildare, MacHale Park, 3pm
Carlow v Antrim, Netwatch Cullen Park, 3pm
Down v Roscommon, Ballycran, 1pm

Nicky Rackard Cup round 1
Louth v Derry, Darver, 3pm
Monaghan v Tyrone, Inniskeen, 3pm
Donegal v Armagh, Letterkenny, 1pm

Lory Meagher Cup round 1
Sligo v Lancashire, Markievicz Park, TBC
Cavan v Warwickshire, Kingspan Breffni Park, 2pm
Fermanagh v Leitrim, Brewster Park, 3pm

Sunday 23 April

Allianz HL Division 1 final
Tipperary v Galway, Gaelic Grounds, 3.30pm – live on TG4

Leinster SHC round 1
Meath v Kerry, Pairc Tailteann, 3pm
Laois v Westmeath, O’Moore Park, 3pm

Christy Ring Cup round 1
Wicklow v London, Arklow, 1pm

 

————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – The next tournament is Shenzhen International, Genzon GC, Shenzhen, China, April 20-23 – Live coverage of day one is on Sky Sports at 5:30am, early on Thursday morning

USPGA Tour – The next tournament is Valero Texas Open, TPC San Antonio, AT&T Oaks Course, San Antonio, TX, April 20-23

LPGA Tour – The next tournament is the Volunteers of America Texas Shootout Presented by JTBC, at Irving, TX, April 27-30; the defending champion is Jenny Shin

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Bass Pro Shops Legends of Golf at Big Cedar Lodge, Top Of The Rock, Ridgedale, MO, April 21-23

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are four Stanley Cup play-off games scheduled in the NHL today, which are as follows:

Washington Capitals @ Toronto Maple Leafs, midnight on Wednesday, live on eir Sport 2

Ottawa Senators @ Boston Bruins, 12:30am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Minnesota Wild @ St Louis Blues, 2:30am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Anaheim Ducks @ Calgary Flames, 3am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning – live on eir Sport 2

Live games:

As above

 

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next up:

Friday April 21

Super League – Widnes Vikings v St Helens, 8pm, Sky Sports 2

Challenge Cup – Leeds Rhinos v Doncaster RLFC, 8pm

NRL – Canberra Raiders v Manly Sea Eagles, 9am – South Sydney Rabbitohs v Brisbane Broncos, 10:50am

————————————————————–

RUGBY UNION

Next up:

FRIDAY April 21

Super RugbyHurricanes v Brumbies, 8:35am, Sky Sports Mix – Waratahs v Southern Kings, 10:45am, Sky Sports 2 – Lions v Los Jaguars, 6pm, Sky Sports 4

————————————————————–

SNOOKER

April 15th to May 1st – Betfred World Championship, Crucible Theatre, Sheffield – the biggest tournament in snooker continues today, with live coverage today as follows:

BBC2, 10am and 1pm

Eurosport 1, 10am, 2:30pm and 6:30pm

Eurosport 2, 10am and 7pm

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Monte-Carlo Rolex Masters, Monte-Carlo, Monaco, Mon April 17 to Sun April 23, 10am, Sky Sports 1

WTA – Zhengzhou Women’s Tennis Open, Zhengzhou, China, Mon April 17 to Sun April 23

Fed Cup World Group Semi-Final: Belarus v Switzerland, Chizhovka Arena, Minsk, Belarus, Sat April 22 to Sunday April 23

Fed Cup World Group Semi-Final: USA v Czech Rep, TPC, Sat April 22 to Sunday April 23

————————————————————–

OTHER SPORT

ANZ Premiership NetballTactix v Steel, 8:40am, Sky Sports Mix

TUESDAY 18TH APRIL 2017

Posted on April 18, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

TUESDAY 18 APRIL 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Tuesday April 18

Champions League, quarter-finals, second legs – Leicester City v Atletico Madrid, (Agg, 0-1) 7:45pm, BT Sport 2 and Real Madrid v Bayern Munich, (Agg 2-1), 7:45pm, BT Sport 3

There will be live coverage of a game on TV3 and eir Sport 1

League One – Bolton v Bury, 8pm

Ligue 1 – Metz v Paris Saint-Germain, 5:30pm, BT Sport 1

International – Kenya v Malawi, 6:30pm

Danish Superliga – OB Odense v Randers FC, 5:15pm

Northern Irish Premiership – six games, all at 7:45pm

FA Youth Cup Final (first leg) – Man City U18 v Chelsea U18, 7:45pm, ITV4

 

TuesdaysLiveDouble TuesdaysHotshotsDouble Football2017DblTheOdds17thAprilPortrait

————————————————————–

HORSERACING

The Tuesday line-up is:

 Newmarket, 1:50pm – a card that includes the Listed Feilden Stakes, 4:05pm, the Wood Ditton Maiden Stakes (a Plus10 Bonus race), plus three other Plus 10 Bonus contests; it is the first day of the three-day Craven Stakes meeting, which stages Classic Trials

Kempton Park, 2pm – the card starts with a conditional jockeys’ handicap hurdle; there’s a £13,000 handicap chase at 4:15pm; jockeys in action include Daryl Jacob, Tom O’Brien, Aidan Coleman, Wayne Hutchinson and Richard Johnson

Southwell, 2:10pm – an all-weather meeting, with field-sizes of 10-5-7-7-14-9 and 7

Fairyhouse, 3pm – the final day of the Irish Grand National meeting, where the card includes the €55,000 INH Stallion Owners EBF Novice Handicap Hurdle Series Final (Grade B) and the €100,000 Glascarn Handicap Hurdle (Grade A)

Ludlow, 5pm – where there’s a £10,000 feature at 6:30pm (novices’ limited handicap chase); there’s an amateur riders’ race at 7:30pm; jockeys in action include Harry Skelton, Nico de Boinville, Tom Scudamore, Sam Twiston-Davies and Aidan Coleman (who rides in the finale after travelling on after one ride at Kempton)

Exeter, 5:10pm – field-sizes are 3-2-3-6-6 and 7; there’s a £10,000 feature at 5:40pm, race two); jockeys in action on card include Harry Cobden, Noel Fehily and Harry Skelton (who has one ride – he also has one booked ride at Ludlow)

They also race in France at Maisons-Laffitte at 11:40am, where there’s a Listed Race at 1:50pm; later in the shops, it is  Philadelphia (5:55pm) in the USA and  Concepcion (9pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is: Mahoning Valley, 5:45pm, Will Rogers Downs, 7:05pm, Sunland Park, 8:30pm, and Turf Paradise, 9:25pm

The South African meeting is Kenilworth (12:5pm)

 

5Places5FairyhouseIrishGrandNational

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Tuesday line-up is as follows:

11:03am – NOTTINGHAM

11:11am – PERRY BARR

2:08pm – CRAYFORD

2:18pm – SUNDERLAND

6:28pm – NEWCASTLE

6:33pm – KINSLEY

6:39pm – SHEFFIELD

6:58pm – TRALEE

The next meeting live on Sky Sports is Northern Sprint night at Sheffield on Tuesday April 25th

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 5 of the season

Friday 21 April

Port Adelaide v Carlton, 7:20am

Saturday 22 April

Western Bulldogs v Brisbane Lions, 4:45am – Gold Coast Suns v Adelaide Crows, 7:35am – Sydney Swans v GWS Giants, 10:25am – Fremantle v North Melbourne, 10:40am

Sunday 23 April

St Kilda v Geelong Cats, 6:20am – Hawthorn v West Coast Eagles, 7:40am

Monday 24 April

Richmond v Melbourne, 10:25am

Tuesday 25 April

Essendon v Collingwood, 10:25am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 MLB games today, with start times ranging from 12:05am to 3:10am on Wednesday – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live games:

Boston Red Sox @Toronto Blue Jays, midnight on Tuesday, BT Sport ESPN

Texas Rangers @ Oakland Athletics, 3am, BT Sport ESPN – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

————————————————————–

BASKETBALL

The regular NBA seasons ended on April 12th. The play-offs continue tonight with three games, as follows:

Milwaukee Bucks @ Toronto Raptors, midnight on Tuesday

Chicago Bulls @ Boston Celtics, 1am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Utah Jazz @ Los Angeles Clippers, 3:30am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

On Saturday April 22, Echo Arena, Liverpool, (Sky Sports 1, 7:30pm)

Martin Murray v Gabriel Rosado, 12 Rounds Middleweight

On Saturday April 29, Wembley Stadium, London, UK, (Sky Box Office)

Anthony Joshua v Vladimir Klitschko, IBF & WBA Heavyweight Titles

Scott Quigg v Viorel Simion, WBA International Featherweight Title

Luke Campbell v Darleys Perez

————————————————————–

CRICKET

Tuesday April 18

IPL – Gujarat Lions v Royal Challengers Bangalore, 3:30pm, Sky Sports 2

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Tour Of The Alps 2017 – 17-21 April 2017 – live on Eurosport 2 at 1:30pm, stage 2, 181.3km from Innsbruck to Innervillgraten in Austria

Tour Of Croatia – 18-23 April 2017 – live on Eurosport 2, stage 1, 2:45pm

Tour Eritrea – 18-22 April 2017

Tour of the Gila – 19-23 April 2017

From the track calendar:

Easter International Cycling Grand Prix ll – 17 April, Couva

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Week 12 on Thursday, April 20th, from the SSE Arena, Belfast, with the line-up (live on Sky Sports 1) being:

Dave Chisnall v Adrian Lewis

Phil Taylor v Gary Anderson

Peter Wright v James Wade

Dave Chisnall v Phil Taylor

Michael van Gerwen v Raymond van Barneveld

————————————————————–

FORMULA ONE

The next race of the 2017 Formula One season is the Russian Grand Prix, in Sochi, which is set to take place on Sunday April 28-30

After this it is the Spain Grand Prix, at the Circuit de Catalunya, May 12-14

—————————————————————

GAA

Next games:

Saturday 22 April

Christy Ring Cup round 1
Mayo v Kildare, TBC, TBC
Down v Roscommon, TBC, TBC
Carlow v Antrim, TBC, TBC
Wicklow v London, TBC, TBC

Nicky Rackard Cup round 1
Louth v Derry, TBC, TBC
Donegal v Armagh, TBC, TBC
Monaghan v Tyrone, TBC, TBC

Lory Meagher Cup round 1
Sligo v Lancashire, TBC, TBC
Cavan v Warwickshire, TBC, TBC
Fermanagh v Leitrim, TBC, TBC

Sunday 23 April

Allianz HL Division 1 final
Tipperary or Wexford v Limerick or Galway, TBC, TBC

Leinster SHC round 1
Meath v Kerry, Pairc Tailteann, 3pm
Laois v Westmeath, O’Moore Park, 3pm

————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – The next tournament is Shenzhen International, Genzon GC, Shenzhen, China, April 20-23

USPGA Tour – The next tournament is Valero Texas Open, TPC San Antonio, AT&T Oaks Course, San Antonio, TX, April 20-23

LPGA Tour – The next tournament is the Volunteers of America Texas Shootout Presented by JTBC, at Irving, TX, April 27-30; the defending champion is Jenny Shin

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Bass Pro Shops Legends of Golf at Big Cedar Lodge, Top Of The Rock, Ridgedale, MO, April 21-23

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are 3 Stanley Cup play-off games scheduled in the NHL today, which are as follows:

Montreal Canadiens @ NY Rangers, midnight on Tuesday – live on eir Sport 2

Pittsburgh Penguins @ Columbus Blue Jackets, 12:30am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Edmonton Oilers @ San Jose Sharks, 3am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning – live on eir Sport 2

Live games:

As above

SWEDISH HOCKEY LEAGUE

There is a game scheduled to be live on eir Sport 2 at 6pm

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next up:

Friday April 21

Super League – Widnes Vikings v St Helens, 8pm, Sky Sports 2

Challenge Cup – Leeds Rhinos v Doncaster RLFC, 8pm

NRL – Canberra Raiders v Manly Sea Eagles, 9am – South Sydney Rabbitohs v Brisbane Broncos, 10:50am

————————————————————–

RUGBY UNION

Next up:

FRIDAY April 21

Super RugbyHurricanes v Brumbies, 8:35am, Sky Sports Mix – Waratahs v Southern Kings, 10:45am, Sky Sports 2 – Lions v Los Jaguars, 6pm, Sky Sports 4

————————————————————–

SNOOKER

April 15th to May 1st – Betfred World Championship, Crucible Theatre, Sheffield – the biggest tournament in snooker continues today, with live coverage today as follows:

BBC2, 10am and 1pm

Eurosport 1, 10am, 2:30pm and 6:30pm

Eurosport 2, 10am, 4:30pm and 7pm

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Monte-Carlo Rolex Masters, Monte-Carlo, Monaco, Mon April 17 to Sun April 23, 10am, Sky Sports 1

WTA – Zhengzhou Women’s Tennis Open, Zhengzhou, China, Mon April 17 to Sun April 23

Fed Cup World Group Semi-Final: Belarus v Switzerland, Chizhovka Arena, Minsk, Belarus, Sat April 22 to Sunday April 23

Fed Cup World Group Semi-Final: USA v Czech Rep, TPC, Sat April 22 to Sunday April 23

————————————————————–

OTHER SPORT

 

MONDAY 17th APRIL 2017

Posted on April 16, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

MONDAY 17 APRIL 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day

————————————————————–

FOOTBALL

Monday April 17

Premier LeagueMiddlesbrough v Arsenal, 8pm, Sky Sports 1/Mix

Championship – ten games at 3pm, plus Fulham v Aston Villa (2:45pm, Sky Sports 1) and Derby County v Huddersfield (5pm, Sky Sports 1)

League OneSheffield United v Bradford City, 12:15pm, Sky Sports 1, then ten matches at 3pm

League Two – 12 matches, all at 3pm

National League – 12 games, all at 3pm, including Gateshead v Lincoln City, BT Sport 1

National League North – 11 games, all at 3pm

National League South – 11 games, all at 3pm

La LigaAlaves v Villareal, 7:45pm, Sky Sports 2

Portuguese Primeira LigaCD Nacional v Moreirense, 8pm

Belgian Pro League (Championships Play-Off’s)  – Zulte Waregem v Club Brugge, 1:25pm, eir Sport 2 and Charleroi v Gent, 4:55pm, eir Sport 2

Italian Serie B – 11 games: one at 11:30am, eight at 2pm, one at 5pm and one at 7:30pm

Bundesliga 2Arminia v Vfb Stuttgart, 7:15pm, BT Sport 1

————————————————————–

HORSERACING

The Monday line-up is:

Wolverhampton, 12:30pm – A seven-race card

Huntingdon, 12:45pm – A seven-race card

Fakenham, 1:10pm – A seven-race card

Cork (1:50pm) – An eight-race mixed card, with three flat contests, three Hunters Chases’ and concludes with two Point-To-Point Flat races.

Plumpton, 1:55pm – A seven-race card

Chepstow, 2pm – An eight-race card

Market Rasen, 2:10pm – A seven-race card

Redcar, 2:35pm – An eight-race card

Fairyhouse (2:45pm) – An eight-race card on day two of the three-day Easter Festival, including the Grade 2 Avoca Dunboyne Juvenile Hurdle (3:15pm), the Grade 2 Keelings Irish Strawberry Hurdle (4:25pm), the feature Grade A Boylesports Irish Grand National (5pm) and the Grade 3 Farmhouse Foods John & Chich Fowler Memorial European Breeders Fund Mares Chase (5:35pm)

They also race in Germany at Cologne, 1pm; later in the shops, it is Philadelphia (5:55pm) in the USA and Valparaiso (6:15pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is: Mahoning Valley, 5:45pm – Sam Houston Race Park, 6:05pm – Will Rogers Downs, 7:05pm and Turf Paradise, 9:25pm

The South African meeting is Turffontein (12:05pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Monday line-up is as follows:

10:31am – HALL GREEN

10:38am – MONMORE

2:18pm – SHEFFIELD

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – ROMFORD

6:59pm – YOUGHAL

The next meeting live on Sky Sports is Northern Sprint night at Sheffield on Tuesday April 25th

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 4 of the season

Monday 17 April

Hawthorn v Geelong Cats, 6:20am, BT Sport 1

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are ten MLB games today, with start times ranging from 4:05pm on Monday to 3:10am on Tuesday – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Live games:

Boston Red Sox v Tampa Bay Rays, 4pm, BT Sport ESPN

St Louis Cardinals v Pittsburgh Pirates, midnight, BT Sport ESPN

————————————————————–

BASKETBALL

The regular NBA seasons ended on April 12th. The play-offs continue today with:

Indiana Pacers @ Cleveland Cavaliers, midnight on Monday

Memphis Grizzlies @ San Antonio Spurs, 2:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

There is live action on BT Sport 1 from 1am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Upcoming fights include:

On Saturday April 22, Echo Arena, Liverpool, (Sky Sports 1, 7:30pm)

Martin Murray v Gabriel Rosado, 12 Rounds Middleweight

On Saturday April 29, Wembley Stadium, London, UK, (Sky Box Office)

Anthony Joshua v Vladimir Klitschko, IBF & WBA Heavyweight Titles

Scott Quigg v Viorel Simion, WBA International Featherweight Title

Luke Campbell v Darleys Perez

————————————————————–

CRICKET

Monday April 17

IPLDelhi Daredevils v Kolkata Knight Riders, 11:30am, and Sunrisers Hyderabad v Kings Xl Punjab, 3:30pm,  ** (both live on Sky Sports 4) **

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Tour Of The Alps 2017 – 17-21 April 2017

Tour Of Croatia – 18-23 April 2017

Tour Eritrea – 18-22 April 2017

Tour of the Gila – 19-23 April 2017

From the track calendar:

Easter International Cycling Grand Prix ll – 17 April, Couva

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Week 12 on Thursday, April 20th, from the SSE Arena, Belfast, with the line-up (live on Sky Sports 1) being:

Dave Chisnall v Adrian Lewis

Phil Taylor v Gary Anderson

Peter Wright v James Wade

Dave Chisnall v Phil Taylor

Michael van Gerwen v Raymond van Barneveld

————————————————————–

FORMULA ONE

The next race of the 2017 Formula One season is the Russian Grand Prix, in Sochi, which is set to take place on Sunday April 28-30

After this it is the Spain Grand Prix, at the Circuit de Catalunya, May 12-14

—————————————————————

GAA

Next games:

Saturday 22 April

Christy Ring Cup round 1
Mayo v Kildare, TBC, TBC
Down v Roscommon, TBC, TBC
Carlow v Antrim, TBC, TBC
Wicklow v London, TBC, TBC

Nicky Rackard Cup round 1
Louth v Derry, TBC, TBC
Donegal v Armagh, TBC, TBC
Monaghan v Tyrone, TBC, TBC

Lory Meagher Cup round 1
Sligo v Lancashire, TBC, TBC
Cavan v Warwickshire, TBC, TBC
Fermanagh v Leitrim, TBC, TBC

Sunday 23 April

Allianz HL Division 1 final
Tipperary or Wexford v Limerick or Galway, TBC, TBC

Leinster SHC round 1
Meath v Kerry, Pairc Tailteann, 3pm
Laois v Westmeath, O’Moore Park, 3pm

————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – The next tournament is Shenzhen International, Genzon GC, Shenzhen, China, April 20-23

USPGA Tour – The next tournament is Valero Texas Open, TPC San Antonio, AT&T Oaks Course, San Antonio, TX, April 20-23

LPGA Tour – The next tournament is the Volunteers of America Texas Shootout Presented by JTBC, at Irving, TX, April 27-30; the defending champion is Jenny Shin

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Bass Pro Shops Legends of Golf at Big Cedar Lodge, Top Of The Rock, Ridgedale, MO, April 21-23

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are four Stanley Cup play-off games scheduled in the NHL today, with start times ranging from midnight on Monday to 3am on Tuesday – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Live games:

There is live coverage of a play-off game, Toronto Maple Leafs v Washington Capitals at midnight on eir Sport 2

There is live coverage of a play-off game, Calgary Flames v Anaheim Ducks at 3am, eir Sport 2, – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next-Up:

Monday April 17

Betfred Super LeagueWakefield Trinity v Wigan Warriors, 2:45pm, Sky Sports 2 – four games at 3pm and Catalans Dragons v Salford Red Devils, 5pm, Sky Sports 2

Championship – six games, three at 3pm, one at 4pm and two at 7:30pm

NRLParramatta Eels v Wests Tigers, 7am, eir Sport 2

————————————————————–

RUGBY UNION

Next-Up:

FRIDAY April 21

Super RugbyHurricanes v Brumbies, 8:35am, Sky Sports Mix – Waratahs v Southern Kings, 10:45am, Sky Sports 2 – Lions v Los Jaguars, 6pm, Sky Sports 4

————————————————————–

SNOOKER

April 15th to May 1st – Betfred World Championship, Crucible Theatre, Sheffield – the biggest tournament in snooker continues today, with live coverage today as follows:

BBC2, 10am and 1pm

Eurosport 1, 10am, 2:30pm and 6:30pm

Eurosport 2, 7pm

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Monte-Carlo Rolex Masters, Monte-Carlo, Monaco, Mon April 17 to Sun April 23, 10am, Sky Sports 3

WTA – Zhengzhou Women’s Tennis Open, Zhengzhou, China, Mon April 17 to Sun April 23

Fed Cup World Group Semi-Final: Belarus v Switzerland, Chizhovka Arena, Minsk, Belarus, Sat April 22 to Sunday April 23

Fed Cup World Group Semi-Final: USA v Czech Rep, TPC, Sat April 22 to Sunday April 23

————————————————————–

OTHER SPORT

Live ANZ Premiership NetballStars v Pulse, 8:30am, Sky Sports Mix

Live Netball SuperleagueLoughborough Lightning v Team Bath, 3:45pm, Sky Sports Mix

MCE British Superbikes – both races from round 2, Brands Hatch Indy Circuit, 12:30pm, Eurosport 2

SUNDAY 16th APRIL 2017

Posted on April 16, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

————————————————————–

FOOTBALL

Sunday April 16

Premier League – West Brom v Liverpool, 1:30pm, Sky Sports 1, and Manchester United v Chelsea, 4pm, Sky Sports 1

Scottish Premiership – Ross County v Celtic, 12:30pm, Sky Sports 2

Eredivisie – Willem II v Go Ahead Eagles, 11:30am – FC Groningen v PEZ Zwolle, 1:30pm – Feyenoord v FC Utrecht, 1:30pm, Sky Sports 5 – Ajax v Heerenveen, 3:45pm, Sky Sports Mix

Ligue 1 – Nantes v Bordeaux, 2pm – Bastia v Lyon, 4pm, BT Sport 3 – Marseille v Saint-Etienne, 8pm, BT Sport 2

Bundesliga – Werder Bremen v Hamburg, 2:30pm, BT Sport 2 and Darmstadt 98 v Schalke, 4:30pm, BT Sport 2

La Liga – Leganes v Espanyol, 11am, Sky Sports Red Button – Valencia v Sevilla, 3:15pm, Sky Sports 3 – Real Betis v Eibar, 5:30pm, Sky Sports 3 – Granada v Celta Vigo, 7:45pm, Sky Sports 1

Portuguese Primeira Liga – four games – two at 4pm, one at 6:15pm and one at 8:30pm, Sporting Braga v FC Porto

Belgian Jupiler League, Championship play-off – KV Oostende v Anderlecht, 5pm

Russian Premier League – four games, with kick-off times of 10am, 1pm, 3:30pm and 6pm

A-League – Brisbane Roar FC v Wellington Phoenix, 8am and Perth Glory v Melbourne City FC, 10am, (both live on BT Sport 1)

Chinese Super League – three games, with kick-off times of 8:30am (one game) and 12:35pm (two games), Tianjin Teda v Guangzhou Evergrande, 12:35pm, Sky Sports 3

Campeonato Paulista (Brazil – semi-final, first leg, Sao Paulo v Corinthians, 11pm, BT Sport 2

————————————————————–

HORSERACING

The Sunday line-up is:

Fairyhouse, 1:45pm – day one of the prestigious and historic three-day Easter Meeting at the track that features the Irish Grand National on Monday; Sunday’s main races are the €100,000 Grade 1 Irish Stallion Farms EBF Mares Novice Hurdle Championship Final (2:50pm), the Grade 1 €100,000 Grade 1 Ryanair Gold Cup Novice ‘Chase (4:35pm) and the €100,000 Tattersalls Ireland George Mernagh Memorial Sales Bumper (5:10pm)

Ffos Las, 1:55pm – with a £25,000 feature at 4:40pm, the West Wales National

Cork, 2pm – a National Hunt card that features the €50,000 Easter Handicap Hurdle (4:10pm) and the €32,500 Grade 3 Vincent O’Brien Steeplechase (3:05pm) –

Plumpton, 2:05pm – featuring the £35,000 Totepool Sussex Champion Hurdle (3:45pm)

Southwell, 2:15pm –  a flat card, with field-sizes of 7-12-8-9-6-7 and 10

They also race in in Germany at Hoppegarten (1pm), in India at Mumbai (1pm) and in France at Chantilly (1:05pm), where the card contains the Group 3 Prix Fontainebleau (2:45pm), the Group 3 Prix de la Grotte Etalon Kendargent (3:30pm) and the Group 3 Prix Noailles (4:10pm); later in the shops, it is Maronas (5:55pm) in Uruguay

The Turf TV USA line-up is: Gulfstream, 5:55pm, Woodbine 6pm, Laurel Park, 6:10pm, Sunland Park, 8:30pm, Golden Gate Fields, 8:45pm, and Santa Anita, 9pm

The South African meeting is Scottsville (11:25am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Sunday line-up is as follows:

11:03am –  BELLE VUE

11:11am – HOVE

2:06pm – PERRY BARR

2:12pm – KINSLEY

3:18pm – MULLINGAR

6:04pm – POOLE

6:11pm – CENTRAL PARK

The next meeting live on Sky Sports is Northern Sprint night at Sheffield on Tuesday April 25th

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 4 of the season

Sunday 16 April

Collingwood v St Kilda, 6:20am, BT Sport 2 – Brisbane Lions v Richmond, 7:40am

Monday 17 April

Hawthorn v Geelong Cats, 6:20am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 MLB games today, with start times ranging from 6:07pm on Sunday to 1:08am on Monday – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live games:

Toronto Blue Jays v Baltimore Orioles, 6pm, BT Sport ESPN

Seattle Mariners v Texas Rangers, 9pm, BT Sport ESPN

New York Yankees v St Louis Cardinals, 1am, BT Sport ESPN, – i.e. late Sunday night/early Monday morning

————————————————————–

BASKETBALL

The regular NBA seasons ended on April 12th . The play-offs continue with four games, with start times ranging from 6pm on Sunday to 2 am – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live games:

Portland Trail Blazers @ Golden State Warriors, 8:30pm, BT Sport 1

Oklahoma City Thunder @ Houston Rockets, 2am, BT Sport 1 – i.e. late Sunday night/early Monday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

Sunday April 16

IPL – Mumbai Indians v Gujarat Lions, 11:30am, Sky Sports Mix and Royal Challengers Bangalore v Rising Pune Supergiants, 3:30pm, Sky Sports 2

County Cricket Division One – (all at 11am; 4-day games; day three) – Hampshire v Middlesex – Somerset v Essex – Surrey v Lancashire – Warwickshire v Yorkshire

County Cricket Division Two – (all at 11am; 4-day games; day three) – Derbyshire v Northamptonshire – Durham v Nottinghamshire – Glamorgan v Worcestershire – Gloucestershire v Leicestershire – Sussex v Kent

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Amstel Gold Race – Coverage of the annual race in the Netherlands, as the riders contest a 260km route, 1:45pm, Eurosport 1

From the track calendar:

UCI Track World Championships (in Hong Kong) – April 12-16 – Eurosport 1, 7am

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Week 12 on Thursday, April 20th, from the SSE Arena, Belfast, with the line-up (live on Sky Sports 1) being:

Dave Chisnall v Adrian Lewis

Phil Taylor v Gary Anderson

Peter Wright v James Wade

Dave Chisnall v Phil Taylor

Michael van Gerwen v Raymond van Barneveld

————————————————————–

FORMULA ONE

The Bahrain Grand Prix, in Sakhir, takes place today

Live coverage:

Build-Up – 2:50pm, Channel 4

Race Live – 3:35pm, Channel 4 – 3:55pm, eir Sport 1

Live Reaction – 6:15pm, Channel 4

After this it is the Russian Grand Prix, in Sochi, April 28-30

—————————————————————

GAA

Next games:

Today:

Allianz HL Division 1 semi-finals

Tipperary v Wexford, Nowlan Park, 4pm – TG4

Limerick v Galway, Gaelic Grounds, 2pm – TG4

 

Ulster SHC final

Armagh v Antrim, Owenbeg, 2:30pm

 

Ulster SHC Shield final

Tyrone v Derry, Athletic Grounds, 2:30pm

 

Ulster SHC relegation play-off

Down v Donegal, Owenbeg, 12:30pm

————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – final day of the Trophee Hassan II, Royal Golf Dar Es Salam, Morocco – live on Sky Sports 4 from 2:30pm

USPGA Tour – final day of the RBC Heritage, Harbour Town Golf Links, USA – live on Sky Sports 4 at 6:30pm

Live on Sky Sports 4 at 11:30am is the Lalla Meryem Cup (final day, Ladies European Tour, from Morocco)

On the Seniors Tour (Champions Tour), it is the final day of the Mitsubishi Electric Classic, TPC Sugarloaf, Duluth, Georgia

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are four Stanley Cup play-off games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 8pm on Sunday to 3am on Monday – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live games:

There is live coverage of a play-off game, St Louis Blue v Minnesota Wild at 8pm on eir Sport 2

There is live coverage of a play-off game, New York Rangers v Montreal Canadiens at midnight, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Sunday April 16

NRL – Penrith Panthers v Corulla Sutherland Sharks, 7am

Monday April 17

There are six games in Super League

NRL – Parramatta Eels v Wests Tigers, 7am, eir Sport 2

The next round of Challenge Cup matches in England are scheduled for April 21-23

————————————————————–

RUGBY UNION

SUNDAY April 16

Premiership – Bristol v Wasps, 3pm, and Northampton v Saracens, 3pm, BT Sport 1

Top 14Montpellier v Bayonne, 11:30am, Sky Sports 5 – Toulouse v Racing 92, 4pm, Sky Sports 3

HSBC Sevens World Series – The Singapore Sevens, 6am, Sky Sports 3

————————————————————–

SNOOKER

April 15th to May 1st – Betfred World Championship, Crucible Theatre, Sheffield – the biggest tournament in snooker begins today, with live coverage today as follows:

BBC2, 10am and 2:15pm

Eurosport 1, 10am, 4:15pm and 6:30pm

Eurosport 2, 10am and 7pm

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Fayez Sarofim & Co. US Men’s Clay Court Championship, Houston, Texas, the final takes place today

ATP – Monte-Carlo Rolex Masters, Monte Carlo, Monaco, April 16th to 23rd

ATP – Barcelona Open Banco Sabadell – Barcelona, Spain, April 24th to 30th

WTA – Ladies Open Biel Bienne – Biel, Switzerland, the final takes place today – 2pm, BT Sport 3

————————————————————–

OTHER SPORT

British Touring Car Championship – 10:45ampm, ITV4

Motorcycling: World Endurance – 10am and 5pm, Eurosport 2

MCE British Superbikes – 2:15pm, Eurosport 2

Formula V8, 3.5 –9:30am, BT Sport ESPN, the first round of the season

FIA World Endurance Championship – 11:30am, BT Sport ESPN

SATURDAY 15th APRIL 2017    

Posted on April 15, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

SATURDAY 15 APRIL 2017

 

SPECIAL2 SPECIAL1 newcashbackscreen Football2017DblTheOdds15th16th17thApril CB530Haydock CB335Musselburgh

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Saturday April 15

Premier League – seven games, five of them at 3pm, plus Tottenham Hotspur v Bournemouth, 12:30pm, Sky Sports 1 and Southampton v Manchester City, 5:30pm, BT Sport 1; the 3pm live game is Crystal Palace v Leicester, live on Sky Sports 5

Championship – Aston Villa v Reading, 3pm

League One – Oldham v Bolton, 12:30pm

Scottish Premiership – four matches, all at 3pm, including Rangers v Partick Thistle

Scottish Championship – four games at 3pm, plus Ayr United v Dundee United, 5:15pm, BBC Alba

Scottish League One – five games, all at 3pm

Scottish League Two – five games, all at 3pm

Eredivisie – four games: one at 5:30pm, two at 6:45pm, and one at 7:45pm

Ligue 1 – Monaco v Dijon, 4pm, then five games at 7pm, including Nice v Nancy

Bundesliga – six games at 2:30pm, plus Bayer Leverkusen v Bayern Munich, 5:30pm, BT Sport 2

Serie A – Inter Milan v AC Milan, 11:30am, BT Sport 1, then seven matches at 2pm, followed by Sassuolo v Sampdoria, 5pm, and Napoli v Udinese, 7:45pm, BT Sport 2

La Liga – Deportivo la Coruna v Malaga, midday, Sky Sports Mix – Sporting Gijon v Real Madrid, 3:15pm – Atletico Madrid v Osasuna, 5:30pm – Barcelona v Real Sociedad, 7:45pm, Sky Sports 3

Russian Premier League – four games, with kick-off times of 10am, 12:30pm, 3pm and 5:30pm

LOI Premier Division – Limerick v Drogheda, 6:30pm

LOI Premier First Division – Longford Town v Shelbourne, 7:30pm

Northern Ireland Premiership – 5 games, all at 3pm

MLS – eight matches, with kick-off times ranging from 6pm on Saturday to 3:30am on Sunday – i.e. late Saturday night/early Sunday morning, Orlando City v LA Galaxy, 8pm, Sky Sports 5 – Chicago Fire v New England Revolution, 10pm, Sky Sports 5

National League North – 5 games, all at 3pm

National League South – 10 games, all at 3pm

A-League – Sydney FC v Newcastle Jets, 8:35am, and Adelaide United v Western Sydney Warriors FC, 10:50am, (both live on BT Sport 2)

Chinese Super League – four games, with kick-off times of 8:30am (one game) and 12:35pm (three games), Tianjin Quanjian v Shanghai SIPG, 12:35pm, Sky Sports 3

————————————————————–

HORSERACING

The Saturday line-up is:

Cork, 1:40pm  – a Flat card that features the €55,000 Listed Irish Stallion Farms EBF Noblesse Stakes (2:45pm) and also contains the €25,000 Cork Handicap (4:25pm)

Carlisle, 1:45pm –

Musselburgh, 1:50pm – with a £100,000 feature, the Totepool Queen’s Cup Handicap, backed up by the £50,000 Totepoolliveinfo Royal Mile Handicap

Newton Abbot, 1:55pm – with an £18,500 feature, the Frank Loosemore Memorial Handicap Chase

Kempton Park, 2pm – a card that features the £40,000 Listed Snowdrop Fillies’ Stakes (3:45pm); there are also five £19,000 races on the card

Haydock Park, 2:05pm –  £315,000 is up for grabs on the card, with each of the first six races on a jumping card carrying £50,000 in prize-money

Brighton, 4:35pm –

Stratford, 5:20pm –

They also race in France at  at (am); later in the shops, it is  (pm) in the USA and  (pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is:

The South African meeting is  (pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Saturday line-up is as follows:

10:31am –

10:38am –

2:08pm –

2:18pm –

6:28pm –

6:33pm –

6:39pm –

The next meeting live on Sky Sports is Northern Sprint night at Sheffield on Tuesday April 25th

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 4 of the season

Saturday 15 April

Melbourne v Fremantle, 4:45am – GWS Giants v Port Adelaide, 7:35am – Carlton v Gold Coast Suns, 10:25am – Adelaide Crows v Essendon, 10:40am

Sunday 16 April

Collingwood v St Kilda, 6:20am – Brisbane Lions v Richmond, 7:40am

Monday 17 April

Hawthorn v Geelong Cats, 6:20am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 MLB games today, with start times ranging from 6:05pm on Saturday to 2:10am on Sunday – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live games:

Houston Astros @ Oakland Athletics, 9pm, BT Sport 1

New York Mets @ Miami Marlins, 12:10am, BT Sport 1 – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

————————————————————–

BASKETBALL

The regular NBA seasons ended on April 12th. The play-offs begin today  – games TBC

Live games:

There is a play-off match scheduled for 8pm on BT Sport ESPN and midnight on BT Sport 3

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

In the SSE Hydro in Glasgow tonight, among the fights taking place are Ricky Burns v Julius Indongo, a WBA and IBF World super-lightweight title fight – live on Sky Sports 2 from 7:30pm

————————————————————–

CRICKET

IPL – Kolkata Knight Riders v Sunrisers Hyderabad, 11:30am, Sky Sports 2, and Delhi Daredevils v Kings XI Punjab, 3:30pm, Sky Sports 2

County Cricket Division One – (all at 11am; 4-day games; day two) – Hampshire v Middlesex – Somerset v Essex – Surrey v Lancashire – Warwickshire v Yorkshire

County Cricket Division Two – (all at 11am; 4-day games; day two) – Derbyshire v Northamptonshire – Durham v Nottinghamshire – Glamorgan v Worcestershire – Gloucestershire v Leicestershire – Sussex v Kent

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

TBC

From the track calendar:

UCI Track World Championships (in Hong Kong) – April 12-16 – BBC2, midday, and Eurosport 2, midday

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Week 12 on Thursday, April 20th, from the SSE Arena, Belfast, with the line-up (live on Sky Sports 1) being:

Dave Chisnall v Adrian Lewis

Phil Taylor v Gary Anderson

Peter Wright v James Wade

Dave Chisnall v Phil Taylor

Michael van Gerwen v Raymond van Barneveld

————————————————————–

FORMULA ONE

The next race of the 2017 Formula One season is the Bahrain Grand Prix, in Sakhir, which is set to take place on Sunday April 14-16

Practice 3 – 12:55pm, Channel 4/eir Sport 1

Qualifying – 2:55pm, Channel 4/3:55pm, eir Sport 1

After this it is the Russian Grand Prix, in Sochi, April 28-30

—————————————————————

GAA

Next games:

Today:

All-Ireland U21FC semi-finals
Galway v Kerry, Cusack Park, Ennis, 4:30pm – Live on TG4
Dublin v Donegal, Breffni Park, 2:30pm – Live on TG4

Sunday 16 April

Allianz HL Division 1 semi-finals

Tipperary v Wexford, Nowlan Park, 4pm – TG4

Limerick v Galway, Gaelic Grounds, 2pm – TG4

 

Ulster SHC final

Armagh v Antrim, Owenbeg, 2:30pm

 

Ulster SHC Shield final

Tyrone v Derry, Athletic Grounds, 2:30pm

 

Ulster SHC relegation play-off

Down v Donegal, Owenbeg, 12:30pm

————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – It is day three of the Trophee Hassan II, Royal Golf Dar Es Salam, Morocco, April 13-16 – live on Sky Sports 4 from 2:30pm

USPGA Tour – It is day three of the RBC Heritage, Harbour Town Golf Links, USA, April 13-16 – live on Sky Sports 4 at 6:30pm

LPGA Tour – It is the final day of the LOTTE Championship Presented by HERSHEY, at Ko Olina, Oahu, Hawaii

Live on Sky Sports 4 at 11:30am is the Lalla Meryem Cup (day 3, Ladies European Tour, from Morocco)

On the Seniors Tour (Champions Tour), it us day two of the Mitsubishi Electric Classic, TPC Sugarloaf, Duluth, Georgia, April 14th to 16th

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are 4 Stanley Cup play-off games scheduled in the NHL today, with start times ranging from 8pm on Saturday to 3:30am on Sunday – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live games:

There is live coverage of a play-off game at 9pm on eir Sport 2

There is live coverage of a play-off game at midnight, eir Sport 2

There is live coverage of a play-off game at 3am, eir Sport 2 – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Saturday April 15

NRL – Manly Warringah Sea Eagles v Melbourne Storm, 6am, eir Sport 2 – Canberra Raiders v New Zealand Warriors, 8:30am, eir Sport 2 – St George Illawarra Dragons v North Queensland Cowboys, 10:30am, eir Sport 2

Sunday April 16

NRL – Penrith Panthers v Corulla Sutherland Sharks, 7am

Monday April 17

There are six games in Super League

NRL – Parramatta Eels v Wests Tigers, 7am

The next round of Challenge Cup matches in England are scheduled for April 21-23

————————————————————–

RUGBY UNION

SATURDAY April 15

Premiership – Gloucester v Sale Sharks, 3pm – Leicester v Newcastle, 3pm, BT Sport 2 – Worcester v Bath, 3pm, BT Sport 2

Pro 12 – Cardiff Blues v Ospreys, 2:45pm – Munster v Ulster, 3pm, Sky Sports 3 – Newport Gwent Dragons v Scarlets, 5:15pm, Sky Sports 3 – Benetton Treviso v Edinburgh, 7:05pm – Connacht v Leinster, 7:35pm, live on TG4

Top 14 – (all at 5:30pm), seven matches

Super Rugby – Red v Southern Kings, 6:05am, Sky Sports 2 – Blues v Hurricanes, 8:35am, Sky Sports 2 – Melbourne Rebels v Brumbies, 10:45am, Sky Sports 5 – Cheetahs v Chiefs, 2:05pm, Sky Sports Mix – Stormers v Lions, 4:15pm, Sky Sports Mix – Bulls v Los Jaguares, 6:30pm, Sky Sports Mix

Championship (England) – five games (all at 3pm)

HSBC World Sevens – 6am, Sky Sports 3 and 2:20am, Sky Sports 3 (day two) – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

SUNDAY April 16

Premiership – Bristol v Wasps, 3pm, and Northampton v Saracens, 3pm, BT Sport 1

————————————————————–

SNOOKER

April 15th to May 1st – Betfred World Championship, Crucible Theatre, Sheffield – the biggest tournament in snooker begins today, with live coverage as follows:

BBC1, 1:15pm

BBC2, 10am, 4:30pm and 7pm

Eurosport 1, 10am, 2:30pm and 6:30pm

Eurosport 2, 10am and 8pm

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Fayez Sarofim & Co. US Men’s Clay Court Championship, Houston, Texas, April 10th to 16th

ATP – Monte-Carlo Rolex Masters, Monte Carlo, Monaco, April 16th to 23rd

ATP – Barcelona Open Banco Sabadell – Barcelona, Spain, April 24th to 30th

WTA – Claro Open Colsanitas – Bogota, Colombia, April 10th to 15th, the final, 7:30pm, BT Sport 3

WTA – Ladies Open Biel Bienne – Biel, Switzerland, April 10th to 16th, semi-finals, 1pm, BT Sport 3

————————————————————–

OTHER SPORT

NCAA Championship – Action from the women’s bowling – 11:30pm, BT Sport ESPN – and women’s gymnastics, 2am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Red Bull Air Race – 11:55pm, eir Sport 2

Motorcycling: World Endurance – 1:45pm, Eurosport 1, and 3:30pm and 10pm, Eurosport 2

Formula V8, 3.5 – 11:30am, BT Sport ESPN, the first round of the season

UFC – 11pm and 1am (i.e. late Saturday night/early Sunday morning) on BT Sport 2

FRIDAY 14th APRIL 2017

Posted on April 14, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Friday April 14

Championship – seven games at 3pm, plus Wolves v Brighton, 5pm, Sky Sports 1 – Burton Albion v Ipswich Town, 7:45pm, and Newcastle United v Leeds United, 7:45pm, Sky Sports 1

League One – ten matches, all at 3pm

League Two – eleven matches at 3pm and one at 2:30pm, Portsmouth v Plymouth, Sky Sports 1

Scottish Premiership – Kilmarnock v Hearts, 7:45pm,  BT Sport 2

National League – 12 games, all at 3pm, including Tranmere Rovers v Aldershot Town, BT Sport 1

National League North – six games: four at 3pm and two at 7:45pm

National League South – Poole Town v Hemel Hempstead Town, 3pm

LOI Premier Division – Bohemians v Cork City, 7:45pm – Derry City v Finn Harps, 7:45pm – Dundalk v Bray Wanderers, 7:45pm – Galway United v St Patrick’s Athletic, 7:45pm – Shamrock Rovers v Sligo Rovers, 8pm

LOI First Division – Waterford v Athlone Town, 7:45pm – UCD v Cabinteely FC, 7:45pm – Wexford v Cobh Ramblers, 8pm

Northern Irish Premiership – Portadown v Ballinamallard United, 8pm

Ligue 1 – Angers v PSG, 7:45pm, BT Sport 3/eir Sport 1

La Liga – Athletic Bilbao v Las Palmas, 7:45pm, Sky Sports 3

Dutch Eredivisie – Heracles Almelo v AZ Alkmaar, 7pm

Portuguese Primeira Liga – four matches – two at 4pm, one at 6:15pm, Benfica v Maritimo, and one at 8:30pm, Vitoria Setubal v Sporting Lisbon

MLS – Philadelphia Union v New York City FC, midnight on Friday – Vancouver Whitecaps v Seattle Sounders, 3am (i.e. late Friday night/early Saturday morning) – San Jose Earthquakes v FC Dallas, 4am (i.e. late Friday night/early Saturday morning)

A-League – Melbourne Victory v Central Coast Mariners, 10:50am, BT Sport 1

Chinese Super League – Chongqing Lifan v Guizhou Zhicheng, 12:35pm

————————————————————–

HORSERACING

The Friday line-up is:

Lingfield, 1:40pm – (live on ITV4 from 2pm) – All-Weather Championship Finals day, where a total of £1million in prize-money is on offer; Ireland’s Darren Bunyan runs Grey Danube in the opener

Bath, 2pm – where there’s a £60,000 feature, the Bathwick Tyres Handicap, at 3:30pm, backed up by the £50,000 Dribuild Handicap at 4:30pm; £182,750 in prize-money is on offer on the day

Newcastle, 2:10pm – where £250,000 is prize-money is on offer, including £100,000 in the 32Red Burradon Conditions Stakes (3:55pm); among the field for that race are Andrew Balding’s Classic hope South Seas, a Group 3-winner and Group 1-placed colt that is owned by Qatar Racing, and Kevin Ryan’s unbeaten Group 3 winner Syphax, who is owned by Godolphin

They also race in Germany at Bremen (1pm); later in the shops, it is  Las Piedras (4:15pm) in Argentina

The Turf TV USA line-up is: Tampa Bay Downs, 5:45pm, Keeneland, 6:05pm, Aqueduct, 6:20pm, Golden Gate Fields, 8:45pm, and Santa Anita, 9pm

The South African meetings are Fairview (11:10am) and Greyville (4:15pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:31am – KINSLEY

10:31am – SWINDON

2:08pm – HOVE

2:18pm – MONMORE

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – CRAYFORD

6:39pm – SHEFFIELD

The next meeting live on Sky Sports is Northern Sprint night at Sheffield on Tuesday April 25th

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 4 of the season

Friday 14 April

North Melbourne v Western Bulldogs, 7:20am, BT Sport 1

Saturday 15 April

Melbourne v Fremantle, 4:45am – GWS Giants v Port Adelaide, 7:35am – Carlton v Gold Coast Suns, 10:25am – Adelaide Crows v Essendon, 10:40am

Sunday 16 April

Collingwood v St Kilda, 6:20am – Brisbane Lions v Richmond, 7:40am

Monday 17 April

Hawthorn v Geelong Cats, 6:20am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 MLB games today, with start times ranging from 7:20pm on Friday to 3:15am on Saturday – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live games:

Baltimore Orioles @ Toronto Blue Jays, 12:07am, BT Sport ESPN – i.e. late Thursday night/early Friday morning

————————————————————–

BASKETBALL

The regular NBA seasons ended on April 12th. The play-offs begin on April 15th

Live games:

N/A

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

In the SSE Hydro in Glasgow on Saturday night, among the fights taking place are Ricky Burns v Julius Indongo, a WBA and IBF World super-lightweight title fight

————————————————————–

CRICKET

Friday April 14

IPL – Royal Challengers Bangalore v Mumbai Indians, 11:30am, Sky Sports 2 and Gujarat Lions v Rising Pune Supergiants, 3:30pm, Sky Sports 2

County Cricket Division One – (all at 11am; 4-day games) – Hampshire v Middlesex – Somerset v Essex – Surrey v Lancashire – Warwickshire v Yorkshire

County Cricket Division Two – (all at 11am; 4-day games) – Derbyshire v Northamptonshire – Durham v Nottinghamshire – Glamorgan v Worcestershire – Gloucestershire v Leicestershire – Sussex v Kent

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

GP Denain – a French Road Cycling Cup event, live on Eurosport 2 at 1:30pm

From the track calendar:

UCI Track World Championships (in Hong Kong) – April 12-16 – BBC2, 11:50am, and Eurosport 1, midday – 5:30am, Eurosport 1, – i.e. late Friday night/early Saturday morning

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Week 12 on Thursday, April 20th, from the SSE Arena, Belfast, with the line-up (live on Sky Sports 1) being:

Dave Chisnall v Adrian Lewis

Phil Taylor v Gary Anderson

Peter Wright v James Wade

Dave Chisnall v Phil Taylor

Michael van Gerwen v Raymond van Barneveld

————————————————————–

FORMULA ONE

The next race of the 2017 Formula One season is the Bahrain Grand Prix, in Sakhir, which is set to take place on Sunday April 14-16

Practice 1 – 11:55am, Channel 4/eir Sport 1

Practice 2 – 3:55pm, Channel 4/eir Sport 1

After this it is the Russian Grand Prix, in Sochi, April 28-30

—————————————————————

GAA

Next games:

Saturday 15 April

All-Ireland U21FC semi-finals
Galway v Kerry, Cusack Park, Ennis, 4:30pm – Live on TG4
Dublin v Donegal, Breffni Park, 2:30pm – Live on TG4

Sunday 16 April

Allianz HL Division 1 semi-finals

Tipperary v Wexford, Nowlan Park, 4pm – TG4

Limerick v Galway, Gaelic Grounds, 2pm – TG4

 

Ulster SHC final

Armagh v Antrim, Owenbeg, 2:30pm

 

Ulster SHC Shield final

Tyrone v Derry, Athletic Grounds, 2:30pm

 

Ulster SHC relegation play-off

Down v Donegal, Owenbeg, 12:30pm

————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – It is day two of the Trophee Hassan II, Royal Golf Dar Es Salam, Morocco, April 13-16 – live on Sky Sports 4 from 11:30am and 3:30pm

USPGA Tour – It is day two of the RBC Heritage, Harbour Town Golf Links, USA, April 13-16 – live on Sky Sports 4 at 8pm

LPGA Tour – It is day three of the LOTTE Championship Presented by HERSHEY, at Ko Olina, Oahu, Hawaii, April 12th to 15th; the defending champion is Minjee Lee

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mitsubishi Electric Classic, TPC Sugarloaf, Duluth, Georgia, April 14th to 16th

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are four Stanley Cup play-off games scheduled in the NHL today, with start times ranging from midnight on Friday to 3:30am on Saturday – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live games:

There is live coverage of a play-off game at midnight on eir Sport 2

There is live coverage of a play-off game at 3am, eir Sport 2 – i.e. late Friday night/early Saturday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Friday April 14

Super League – Wigan Warriors v St Helens, 12:15pm, Sky Sports 1 – Castleford Tigers v Wakefield Trinity, 2:30pm, Sky Sports 3 – Hull FC v Leeds Rhinos, 3pm – Salford Red Devils v Leigh Centurions, 3pm

NRL – Canterbury Bankstown Bulldogs v South Sydney Rabbitohs, 7am, eir Sport 2 – Newcastle Knights v Sydney Roosters, 9am, eir Sport 2 – Brisbane Broncos v Gold Coast Titans, 10:50am, eir Sport 2

Kingstone Press Rugby LeagueNorth Crusaders v Toronto Wolfpack, 7:15pm, eir Sport 2

Championship – six games between 12:30pm and 8pm

Saturday April 15

NRL – Manly Warringah Sea Eagles v Melbourne Storm, 6am – Canberra Raiders v New Zealand Warriors, 8:30am – St George Illawarra Dragons v North Queensland Cowboys, 10:30am

Sunday April 16

NRL – Penrith Panthers v Corulla Sutherland Sharks, 7am

Monday April 17

There are six games in Super League

NRL – Parramatta Eels v Wests Tigers, 7am

The next round of Challenge Cup matches in England are scheduled for April 21-23

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

FRIDAY April 14

Premiership – Harlequins v Exeter, 7:45pm, BT Sport 1

Pro12 – Glasgow v Zebre, 7:35pm

Super Rugby – Crusaders v Sunwolves, 8:35am, Sky Sports 3

HSBC Sevens World Series, The Singapore Sevens, 1:50am, Sky Sports 3, – i.e. late Friday night/early Saturday morning

 

SATURDAY April 15

Premiership – Gloucester v Sale Sharks, 3pm – Leicester v Newcastle, 3pm, BT Sport 2 – Worcester v Bath, 3pm, BT Sport 2

Pro 12 – Cardiff Blues v Ospreys, 2:45pm – Munster v Ulster, 3pm – Newport Gwent Dragons v Scarlets, 5:15pm – Benetton Treviso v Edinburgh, 7:05pm – Connacht v Leinster, 7:35pm

Top 14 – (all at 5:30pm), seven matches

Super Rugby – Red v Southern Kings, 6:05am – Blues v Hurricanes, 8:35am – Melbourne Rebels v Brumbies, 10:45am – Cheetahs v Chiefs, 2:05pm – Stormers v Lions, 4:15pm – Bulls v Los Jaguares, 6:30pm

Championship (England) – five games (all at 3pm)

SUNDAY April 16

Premiership – Bristol v Wasps, 3pm, and Northampton v Saracens, 3pm, BT Sport 1

————————————————————–

SNOOKER

April 15th to May 1st – Betfred World Championship, Crucible Theatre, Sheffield

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Fayez Sarofim & Co. US Men’s Clay Court Championship, Houston, Texas, April 10th to 16th

ATP – Monte-Carlo Rolex Masters, Monte Carlo, Monaco, April 16th to 23rd

ATP – Barcelona Open Banco Sabadell – Barcelona, Spain, April 24th to 30th

WTA – Claro Open Colsanitas – Bogota, Colombia, April 10th to 15th, semi-finals, 4:30pm, BT Sport 3

WTA – Ladies Open Biel Bienne – Biel, Switzerland, April 10th to 16th, quarter-finals, 10am, BT Sport 3

————————————————————–

OTHER SPORT

PSA Squash – Finals of the PSA Women’s World Championship in El Gouna, Egypt, 7:30pm; Finals of the PSA Men’s World Championship in El Gouna, Egypt, 7:30pm, BT Sport ESPN

NCAA Championship – Action from the second semi-final of the women’s gymnastics NCAA Championship, 1am, BT Sport ESPN, – i.e. late Friday night/early Saturday morning

THURSDAY 13TH APRIL 2017

Posted on April 13, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

THURSDAY 13 APRIL 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day –

————————————————————–

FOOTBALL

Thursday April 13

Europa League, quarter-finals, first legs, all at 8:05pm –

Ajax v Schalke, BT Sport 3

Celta Vigo v Genk, BT Sport Extra 3

Lyon v Besiktas, BT Sport Extra 2 and eir Sport 1

Anderlecht v Manchester United, BT Sport 2 and eir Sport 2

Championship – Wigan v Barnsley, 7:45pm

League One – Bury v Rochdale, 7:45pm

————————————————————–

HORSERACING

The Thursday line-up is:

Wetherby, 2pm – A seven-race card, with field sizes of 8-9-6-6-11-4 & 15. Top jockeys in action include Sam Twiston-Davies, Danny Cook, Harry Skelton, Brian Hughes, Aidan Coleman and Henry Brooke.

Chelmsford City, 2:10pm – A seven-race card, with field sizes of 8-11-5-9-13-12 & 8. Top jockeys in action include Silvestre De Sousa, Luke Morris, Richard Kingscote, Josephine Gordon, Joe Fanning, William Buick, Adam Kirby, Andrea Atzeni, Ryan Moore and Oisin Murphy to name just a few.

Towcester, 2:20pm – A seven-race card, with field sizes of 8-3-7-5-4-4 & 6. Top jockeys in action include Noel Fehily, Nico de Boinville, Will Kennedy, Tom Scudamore, Richie McLernon, Gavin Sheehan, Leighton Aspell and Harry Cobden.

Later in the shops, it is Club Hipico (6:30pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is: Gulfstream, 5:55pm – Keeneland, 6:05pm – Aqueduct, 6:20pm and Hawthorne, 10:10pm

The South African meeting is Vaal  (12:10pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Thursday line-up is as follows:

11:03am – SUNDERLAND

11:11am – SHEFFIELD

2:08pm – ROMFORD

2:18pm – CRAYFORD

6:28pm – HOVE

6:33pm – MONMORE

6:39pm – NEWCASTLE

The next meeting live on Sky Sports is Northern Sprint night at Sheffield on Tuesday April 25th

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 4 of the season

Thursday 13 April

West Coast Eagles v Sydney Swans, 11:10am, BT Sport 2

Friday 14 April

North Melbourne v Western Bulldogs, 7:20am

Saturday 15 April

Melbourne v Fremantle, 4:45am – GWS Giants v Port Adelaide, 7:35am – Carlton v Gold Coast Suns, 10:25am – Adelaide Crows v Essendon, 10:40am

Sunday 16 April

Collingwood v St Kilda, 6:20am – Brisbane Lions v Richmond, 7:40am

Monday 17 April

Hawthorn v Geelong Cats, 6:20am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 11 MLB games today, with start times ranging from 6:10pm on Thursday to 3:15am on Friday – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live games:

Baltimore Orioles @ Toronto Blue Jays, 12:07am, BT Sport ESPN – i.e. late Thursday night/early Friday morning

————————————————————–

BASKETBALL

The regular NBA seasons ended on April 12th. The play-offs begin on April 15th

Live games:

N/A

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

In the SSE Hydro in Glasgow on Saturday night, among the fights taking place are Ricky Burns v Julius Indongo, a WBA and IBF World super-lightweight title fight

————————————————————–

CRICKET

Thursday April 13

IPL – Kolkata Knight Riders v Kings XI Punjab, 3:30pm, Sky Sports 2

Friday April 14

IPL – Royal Challengers Bangalore v Mumbai Indians, 11:30am, and Gujarat Lions v Rising Pune Supergiants, 3:30pm

County Cricket Division One – (all at 11am; 4-day games) – Hampshire v Middlesex – Somerset v Essex – Surrey v Lancashire – Warwickshire v Yorkshire

County Cricket Division Two – (all at 11am; 4-day games) – Derbyshire v Northamptonshire – Durham v Nottinghamshire – Glamorgan v Worcestershire – Gloucestershire v Leicestershire – Sussex v Kent

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

GP Denain – a French Road Cycling Cup event, live on Eurosport 2 at 1:30pm

From the track calendar:

UCI Track World Championships (in Hong Kong) – April 12-16 – BBC2, midday, and Eurosport 1, midday

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Week 11 tonight, from the Echo Arena, Liverpool, with the line-up (live on Sky Sports 1 and Sky Sports Mix from 7pm) being:

Gary Anderson v Dave Chisnall

Michael van Gerwen v Peter Wright

Adrian Lewis v Raymond van Barneveld

Phil Taylor v James Wade

Peter Wright v Gary Anderson

————————————————————–

FORMULA ONE

The next race of the 2017 Formula One season is the Bahrain Grand Prix, in Sakhir, which is set to take place on Sunday April 14-16

After this it is the Russian Grand Prix, in Sochi, April 28-30

—————————————————————

GAA

Next games:

Saturday 15 April

All-Ireland U21FC semi-finals
Galway v Kerry, Cusack Park, Ennis, 4:30pm – Live on TG4
Dublin v Donegal, Breffni Park, 2:30pm – Live on TG4

Sunday 16 April

Allianz HL Division 1 semi-finals

Tipperary v Wexford, Nowlan Park, 4pm – TG4

Limerick v Galway, Gaelic Grounds, 2pm – TG4

 

Ulster SHC final

Armagh v Antrim, Owenbeg, 2:30pm

 

Ulster SHC Shield final

Tyrone v Derry, Athletic Grounds, 2:30pm

 

Ulster SHC relegation play-off

Down v Donegal, Owenbeg, 12:30pm

————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – It is day one of the Trophee Hassan II, Royal Golf Dar Es Salam, Morocco, April 13-16 – live on Sky Sports 4 from 11:30am and 3:30pm

USPGA Tour – It is day one of the RBC Heritage, Harbour Town Golf Links, USA, April 13-16 – live on Sky Sports 4 at 8pm

LPGA Tour – It is day two of the LOTTE Championship Presented by HERSHEY, at Ko Olina, Oahu, Hawaii, April 12th to 15th; the defending champion is Minjee Lee

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mitsubishi Electric Classic, TPC Sugarloaf, Duluth, Georgia, April 14th to 16th

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are three Stanley Cup play-off games scheduled in the NHL today, with start times ranging from midnight on Thursday to 3:30am on Friday – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live games:

There is live coverage of a play-off game at midnight on eir Sport 2

There is live coverage of a play-off game at 3am, eir Sport 2 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Thursday April 13

Super League – Widnes Vikings v Warrington Wolves, 8pm, Sky Sports 2

Friday April 14

Super League – Wigan Warriors v St Helens, 12:15pm – Castleford Tigers v Wakefield Trinity, 2:30pm – Hull FC v Leeds Rhinos, 3pm – Salford Red Devils v Leigh Centurions, 3pm

NRL – Canterbury Bankstown Bulldogs v South Sydney Rabbitohs, 7am – Newcastle Knights v Sydney Roosters, 9am – Brisbane Broncos v Gold Coast Titans, 10:50am

Championship – six games between 12:30pm and 8pm

Saturday April 15

NRL – Manly Warringah Sea Eagles v Melbourne Storm, 6am – Canberra Raiders v New Zealand Warriors, 8:30am – St George Illawarra Dragons v North Queensland Cowboys, 10:30am

Sunday April 16

NRL – Penrith Panthers v Corulla Sutherland Sharks, 7am

Monday April 17

There are six games in Super League

NRL – Parramatta Eels v Wests Tigers, 7am

The next round of Challenge Cup matches in England are scheduled for April 21-23

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

FRIDAY April 14

Premiership – Harlequins v Exeter, 7:45pm, BT Sport 1

Pro12 – Glasgow v Zebre, 7:35pm

Super Rugby – Crusaders v Sunwolves, 8:35am

SATURDAY April 15

Premiership – Gloucester v Sale Sharks, 3pm – Leicester v Newcastle, 3pm, BT Sport 2 – Worcester v Bath, 3pm, BT Sport 2

Pro 12 – Cardiff Blues v Ospreys, 2:45pm – Munster v Ulster, 3pm – Newport Gwent Dragons v Scarlets, 5:15pm – Benetton Treviso v Edinburgh, 7:05pm – Connacht v Leinster, 7:35pm

Top 14 – (all at 5:30pm), seven matches

Super Rugby – Red v Southern Kings, 6:05am – Blues v Hurricanes, 8:35am – Melbourne Rebels v Brumbies, 10:45am – Cheetahs v Chiefs, 2:05pm – Stormers v Lions, 4:15pm – Bulls v Los Jaguares, 6:30pm

Championship (England) – five games (all at 3pm)

SUNDAY April 16

Premiership – Bristol v Wasps, 3pm, and Northampton v Saracens, 3pm, BT Sport 1

————————————————————–

SNOOKER

April 15th to May 1st – Betfred World Championship, Crucible Theatre, Sheffield

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Fayez Sarofim & Co. US Men’s Clay Court Championship, Houston, Texas, April 10th to 16th

ATP – Monte-Carlo Rolex Masters, Monte Carlo, Monaco, April 16th to 23rd

ATP – Barcelona Open Banco Sabadell – Barcelona, Spain, April 24th to 30th

WTA – Claro Open Solsanitas – Bogota, Colombia, April 10th to 15th, quarter-finals, 4:30pm, BT Sport 1

WTA – Ladies Open Biel Bienne – Biel, Switzerland, April 10th to 16th, day four, 10am, BT Sport 1, and 5:30pm, BT Sport 3

————————————————————–

OTHER SPORT

PSA Squash – semi-finals of the PSA Women’s World Championship in El Gouna, Egypt

WEDNESDAY 12th APRIL 2017

Posted on April 12, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

WEDNESDAY 12th APRIL 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Wednesday April 12 – 

Champions League, quarter-finals, first legs:

Borussia Dortmund v Monaco, 5:45pm – **rescheduled from Tuesday**

Atletico Madrid v Leicester City, 7:45pm, BT Sport 2 and eir Sport 2

Bayern Munich v Real Madrid, 7:45pm, BT Sport 3 and RTE2

————————————————————–

HORSERACING

The Wednesday line-up is:

Nottingham, 1:50pm – field-sizes are 17-14-7-5-14-14-13 and 12; there are two £15,000 races on the card but the feature is the Totepool Barry Hills Further Flight Stales (Listed Race) at 3:20pm; jockeys riding on the card include Ryan Moore, William Buick, Fran Berry, Paul Hanagan, Frankie Dettpri, Silvestre de Sousa, Adam Kirby, Richard Kingscote, Luke Morris and Pat Dobbs

Catterick Bridge, 2pm – field-sizes are 15-15-15-8-13-12-12 and 15; there’s a £10,000 feature at 4pm and the final race on the card is an apprentice race; jockeys in action on the card include Joe Fanning, Danny Tudhope, David Allan, Graham Lee, Paul Mulrennan, Ben Curtis, Dougie Costello, Kevin Stott, James Sullivan, Cam Hardie and Adam McNamara

Fontwell Park, 2:10pm – field-sizes are 7-4-12-11-13-6 and 8; jockeys in action include Wayne Hutchinson, Harry Skelton, Tom Scudamore, Leighton Aspell, Noel Fehily, Sam Twiston-Davies, Josh Moore, Tom O’Brien, Nick Scholfield, Paddy Brennan and Gavin Sheehan

Kempton Park, 5:45pm – seven races, with field-sizes of 12-7-6-9-14-9 and 14; there’s an £11,500 handicap at 6:45pm; jockeys in action include Adam Kirby, Frankie Dettori (who rides Monarchs Glen, a son of Frankel, for John Gosden at 6:45pm), Luke Morris, Oisin Murphy, Josephine Gordon, David Probert, Pat Cosgrave, Dane O’Neill, Richard Kingscote, Martin Lane and Andrea Atzeni

Dundalk, 5:25pm – featuring the €45,000 Avenue Inn, Dundalk, Listed Patton Stakes (7:30pm), which looks like being a superb race, with the 110-rated Group 3 winner Intelligence Cross, the unbeaten Ambassadorial and promising War Secretary among the field; there is also a son of Frankel (San Remo) running on the card (8:30pm) and a granddaughter of the dual-Classic winner Imagine, Breeze (8pm), who is by Sea The Stars; also, in the opener – a race that was won last year by leading Classic hope Caravaggio – the Aidan O’Brien-trained $525,000 purchase, Dali, is set to run; like Caravaggio, he is by Scat Daddy; it’s a very good card

They also race in Valparaiso (6:15pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is: Tampa Bay Downs, 5:45pm, Gulfstream, 5:55pm, Keeneland, 6:05pm, and Aqueduct, 6:20pm

The South African meeting is Vaal (12:10pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Wednesday line-up is as follows:

11:03am – HALL GREEN

11:11am – NEWCASTLE

2:08pm – HOVE

2:18pm – BELLE VUE

6:28pm – SWINDON

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – SUNDERLAND

The next meeting live on Sky Sports is Northern Sprint night at Sheffield on Tuesday April 25th

————————————————————–

AUSSIE RULES

Next games:

Round 4 of the season

Thursday 13 April

West Coast Eagles v Sydney Swans, 11:10am

Friday 14 April

North Melbourne v Western Bulldogs, 7:20am

Saturday 15 April

Melbourne v Fremantle, 4:45am – GWS Giants v Port Adelaide, 7:35am – Carlton v Gold Coast Suns, 10:25am – Adelaide Crows v Essendon, 10:40am

Sunday 16 April

Collingwood v St Kilda, 6:20am – Brisbane Lions v Richmond, 7:40am

Monday 17 April

Hawthorn v Geelong Cats, 6:20am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 MLB games today, with start times ranging from 6:05pm on Wednesday to 3:15am on Thursday – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live games:

St Louis Cardinals @ Washington Nationals, 9pm, BT Sport ESPN

Los Angeles Dodgers @ Chicago Cubs, 1am, BT Sport ESPN – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There are 14 NBA games today, with start times ranging from 1am to 3:30am on Thursday – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live games:

Atlanta Hawks @ Indiana Pacers, 1am, BT Sport 1 – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

New Orleans Pelicans @ Portland Trail Blazers, 3:30am, BT Sport 1 – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

In the SSE Hydro in Glasgow on Saturday night, among the fights taking place are Ricky Burns v Julius Indongo, a WBA and IBF World super-lightweight title fight

————————————————————–

CRICKET

Wednesday April 12

IPL – Mumbai Indians v Sunrisers Hyderabad, 3:30pm, Sky Sports 1

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

The Brabantse Pijl – 2:30pm, Eurosport 1, a race taking place in Belgium

From the track calendar:

UCI Track World Championships (in Hong Kong) – April 12-16 – BBC2, midday, and Eurosport 1, midday

————————————————————–

DARTS

The Premier League darts moves into Week 11 on Thursday 13 April, from the Echo Arena, Liverpool, with the line-up (live on Sky Sports 1 from 7pm) being:

Gary Anderson v Dave Chisnall

Michael van Gerwen v Peter Wright

Adrian Lewis v Raymond van Barneveld

Phil Taylor v James Wade

Peter Wright v Gary Anderson

————————————————————–

FORMULA ONE

The next race of the 2017 Formula One season is the Bahrain Grand Prix, in Sakhir, which is set to take place on Sunday April 14-16

After this it is the Russian Grand Prix, in Sochi, April 28-30

—————————————————————

GAA

Next games:

Saturday 15 April

All-Ireland U21FC semi-finals
Galway v Kerry, Cusack Park, Ennis, 4:30pm – Live on TG4
Dublin v Donegal, Breffni Park, 2:30pm – Live on TG4

Sunday 16 April

Allianz HL Division 1 semi-finals

Tipperary v Wexford, Nowlan Park, 4pm – TG4

Limerick v Galway, Gaelic Grounds, 2pm – TG4

 

Ulster SHC final

Armagh v Antrim, Owenbeg, 2:30pm

 

Ulster SHC Shield final

Tyrone v Derry, Athletic Grounds, 2:30pm

 

Ulster SHC relegation play-off

Down v Donegal, Owenbeg, 12:30pm

————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – The next tournament is Trophee Hassan II, Royal Golf Dar Es Salam, Morocco, April 13-16

USPGA Tour – The next tournament is the RBC Heritage, Harbour Town Golf Links, USA, April 13-16

LPGA Tour – It is day one of the LOTTE Championship Presented by HERSHEY, at Ko Olina, Oahu, Hawaii, April 12th to 15th; the defending champion is Minjee Lee

On the Seniors Tour (Champions Tour), the next tournament is the Mitsubishi Electric Classic, TPC Sugarloaf, Duluth, Georgia, April 14th to 16th

On the European Seniors Tour, the next tournament is the KitchenAid Senior PGA Championship, Trump National, Washington DC, USA, May 25-28

————————————————————–

ICE HOCKEY (NHL)

There are five Stanley Cup play-off games scheduled in the NHL today, with start times ranging from midnight on Wednesday to 3am on Thursday – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live games:

There is live coverage of a play-off game at midnight on eir Sport 2

There is live coverage of a play-off game at 3am, eir Sport 2 – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Wednesday April 12

Super League – Huddersfield Giants v Catalans Dragons, 8pm

Thursday April 13

Super League – Widnes Vikings v Warrington Wolves, 8pm

Friday April 14

Super League – Wigan Warriors v St Helens, 12:15pm – Castleford Tigers v Wakefield Trinity, 2:30pm – Hull FC v Leeds Rhinos, 3pm – Salford Red Devils v Leigh Centurions, 3pm

NRL – Canterbury Bankstown Bulldogs v South Sydney Rabbitohs, 7am – Newcastle Knights v Sydney Roosters, 9am – Brisbane Broncos v Gold Coast Titans, 10:50am

Championship – six games between 12:30pm and 8pm

Saturday April 15

NRL – Manly Warringah Sea Eagles v Melbourne Storm, 6am – Canberra Raiders v New Zealand Warriors, 8:30am – St George Illawarra Dragons v North Queensland Cowboys, 10:30am

Sunday April 16

NRL – Penrith Panthers v Corulla Sutherland Sharks, 7am

Monday April 17

There are six games in Super League

NRL – Parramatta Eels v Wests Tigers, 7am

The next round of Challenge Cup matches in England are scheduled for April 21-23

————————————————————–

RUGBY UNION

Next games:

FRIDAY April 14

Premiership – Harlequins v Exeter, 7:45pm, BT Sport 1

Pro12 – Glasgow v Zebre, 7:35pm

Super Rugby – Crusaders v Sunwolves, 8:35am

SATURDAY April 15

Premiership – Gloucester v Sale Sharks, 3pm – Leicester v Newcastle, 3pm, BT Sport 2 – Worcester v Bath, 3pm, BT Sport 2

Pro 12 – Cardiff Blues v Ospreys, 2:45pm – Munster v Ulster, 3pm – Newport Gwent Dragons v Scarlets, 5:15pm – Benetton Treviso v Edinburgh, 7:05pm – Connacht v Leinster, 7:35pm

Top 14 – (all at 5:30pm), seven matches

Super Rugby – Red v Southern Kings, 6:05am – Blues v Hurricanes, 8:35am – Melbourne Rebels v Brumbies, 10:45am – Cheetahs v Chiefs, 2:05pm – Stormers v Lions, 4:15pm – Bulls v Los Jaguares, 6:30pm

Championship (England) – five games (all at 3pm)

SUNDAY April 16

Premiership – Bristol v Wasps, 3pm, and Northampton v Saracens, 3pm, BT Sport 1

————————————————————–

SNOOKER

April 5th to 12th – Betfred World Championship Qualifiers, Sheffield, England

April 15th to May 1st – Betfred World Championship, Crucible Theatre, Sheffield

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP – Fayez Sarofim & Co. US Men’s Clay Court Championship, Houston, Texas, April 10th to 16th

ATP – Monte-Carlo Rolex Masters, Monte Carlo, Monaco, April 16th to 23rd

ATP – Barcelona Open Banco Sabadell – Barcelona, Spain, April 24th to 30th

WTA – Claro Open Solsanitas – Bogota, Colombia, April 10th to 15th, day three, 4:30pm, BT Sport 1

WTA – Ladies Open Biel Bienne – Biel, Switzerland, April 10th to 16th, day three, 10am, BT Sport 2, and 5:30pm, BT Sport ESPN

————————————————————–

OTHER SPORT

ANZ Premiership NetballStars v Mystics, 8:40am, Sky Sports Mix

Credit card and deposit accounts welcome.
All major debit/credit cards accepted in store or by phone.