Menu
Carnew: (053) 9426410
Shillelagh: (053) 9429863
Phone:
1890 429 863

Sports Preview

Monday 31st July 2017

Posted on July 31, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Monday 31st July 2017

Screen Shot 2017-07-31 at 8.56.03 AM

————————————————————–

Monday July 31

Airtricity League Premier Division – Cork City v Bohemians, 7:45pm

Tuesday Aug 01

Champions League Qualifier (Third Qualifying Round, 2nd leg) – Sheriff Tiraspol v Qarabag FK, 6pm – the first leg finished 0-0

Friendly Matches – Borussia Dortmund v Atalanta, 6:30pm – Burton Albion v Leicester City, 7:45pm

Audi Cup – Atletico Madrid v Napoli, 4:45pm, ITV4 – Bayern Munich v Liverpool, 7:30pm, ITV4

———————————————————–

HORSERACING

The Monday line-up is:

Ayr, 1:30pm – eight races, with field-sizes of 5-13-13-8-12-8-8 and 13; the card closes with an apprentice handicap; the most-valuable race is the £14,500 Western House Handicap (ten furlongs, 4pm); jockeys riding on the card include Tony Hamilton, Jason Hart, Paul Mulrennan, Tom Eaves, Andrew Mullen, James Sullivan, PJ McDonald, Graham Lee, Paul Hanagan, Danny Tudhope, Shane Gray, Sammy Jo Bell and Joe Fanning; Ireland has a runner on the card – Coreczka (3:30pm), for Clare Louise Cannon

Newton Abbot, 1:45pm – seven races, with field-sizes of 7-8-4-5-15-7 and 10; the most-valuable race is the £10,000 SIS Stream Handicap Hurdle at 2:45pm; jockeys in action include Richard Johnson, Harry Cobden, Aidan Coleman, Sam Twiston-Davies, Gavin Sheehan, Noel Fehily, Harry Skelton, Jonathan Moore, Adam Wedge, Paddy Brennan, David Bass and Tom Scudamore

Galway (5:20pm) – Day one of the prestigious festival; a seven-race mixed card, made up of two hurdle races, a flat maiden, three flat handicaps and a bumper; the feature race is the €100,000 Connacht Hotel Handicap run over 2 miles for horses rated 70-100 (7:40pm); field-sizes are 9-20 (plus 3 reserves)-7-15 (plus 3 reserves)-20 (plus 3 reserves)-13 and 16; Barry Geraghty makes a welcome return from injury to ride at the meeting, in the first two races; just about all of the top-name jockeys and trainers will be taking part on day one of the meeting; as ever, the Dermot Weld runners – he is known as the ‘King Of Galway’ – will be worth watching out for, and he has five of them today

Windsor, 5:35pm – six races on a card that starts with a Pro-Am handicap for Lady Riders (which, at £10,000, is the most-valuable race on the card and sees Hayley Turner taking a ride on Paul Cole’s Mr Pocket; also riding in the race are Josephine Gordon and Hollie Doyle); field-sizes are 9-5-5-7-10 and 4; jockeys riding on the card include Andrea Atzeni, Fran Berry, Pat Dobbs, Harry Bentley, Jamie Spencer, David Probert, Sean Levey, Dane O’Neill and Kieran Shoemark

Wolverhampton, 5:45pm – seven races, with field-sizes of 10-7-13-12-12-10 and 13; jockeys in action include Jim Crowley, Richard Kingscote, Martin Harley, Oisin Murphy, Phillip Makin, Martin Dwyer, Jack Garritty, Adam Beschizza, Franny Norton, Pat Cosgrave, David Nolan, Tom Marqaund, John Fahy, Stevie Donohoe, Robert Winston, Steve Drowne, Dougie Costello, Tom Queally, Royston Ffrench, George Wood, Charlie Bennett, William Carson and Shane Kelly, who rides a couple of Irish raiders – Konig Hall (8pm) and Pushaq (8:30pm) – for Anthony McCann. Also running for Ireland on the card is David Harry Kelly’s Shoofly (8pm, Alistair Rawlinson)

They also race in India at Hyderabad (10:20am) and in Germany at Cologne (3:15pm); later in shops it is Philadelphia Park, 5:55pm, in the USA and Club Hipico, 7:15pm, in Chile

The Turf TV USA line-up is: Saratoga, 6pm, Finger Lakes, 6:10pm, Felaware Park, 6:15pm, Thistledown, 6:40pm Louisiana Downs, 9:15pm and Presque Isle Downs, 10:25pm

The South African meeting is Fairview (11:45am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Monday line-up is as follows:

11:03am – PERRY BARR

11:11am – SWINDON

2:08pm – MONMORE

2:18pm – SHEFFIELD

6:28pm – NOTTINGHAM

6:38pm – ROMFORD

6:59pm – YOUGHAL

The next live meeting on Sky Sports is the Coral Sussex Cup meeting at Hove on August 3

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 20 of the season

Friday 04 August

Geelong Cats v Sydney Swans, 10:50am

Saturday 05 August

GWS Giants v Melbourne, 4:45am – Essendon v Carlton, 5:10am – Brisbane Lions v Western Bulldogs, 7:35am – Fremantle v Gold Coast Suns, 8:40am – North Melbourne v Collingwood, 10:25am

Sunday 06 August

St Kilda v West Coast Eagles, 4:10am – Richmond v Hawthorn, 5:20am – Adelaide Crows v Port Adelaide, 7:10am

 

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 9 games taking place today, with start times ranging from 5:35pm on Monday to 3:05am on Tuesday, i.e. – late Monday night/early Tuesday morning

Live:

Atlanta Braves @ Philadelphia Phillies, 5:35pm, BT Sport 2

Cleveland Indians v Boston Red Sox, 12:10am, BT Sport ESPN – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Big fights coming up:

Sunday August 20, 2017 – Terence Crawford v Julius Indongo, WBC, WBA, WBO, IBF Super-Lightweight, from Pinnacle Bank Arena, Lincoln, Nebraska, 2am, Sky Sports Arena, i.e. late Sat night/early Sun morning

Saturday August 26, 2017 – Floyd Mayweather Jr. vs. Conor McGregor, billed as “The Money Fight” is an upcoming professional boxing super-fight between undefeated eleven-time five-division professional boxing world champion Floyd Mayweather Jr. and the current UFC Lightweight Champion Conor McGregor. It will take place at the T-Mobile Arena in Paradise, Nevada

————————————————————–

CRICKET

Monday July 31

TEST Series 2017 – England v South Africa, 11am Sky Sports Main Event/ Sky Sports Cricket (ch404)/Sky Sports Mix – final day (if required)

Under 19 Youth TEST Series 2017 – England U-19 v India U-19, 11am

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Tour of Poland – Stage three of the UCI event featuring a 161km route starting in Jaworzno finishing in Szczyrk, 5:00pm Eurosport 2

Tour Cycliste International de la Guadeloupe – July 28 to Aug 06

From the track calendar:

British Cycling National Junior Track Championships, Newport, Wales, July 31 to Aug 04

————————————————————–

DARTS

Next up:

ET9 – Dutch Dart Masters – Sept 01-03, Maastricht, Netherlands

Unibet Champions League of DartsSept 16-17

————————————————————–

FORMULA ONE

The next F1 race is the Belgium Grand Prix, Spa-Francorchamps, Aug 25-27

The next race after this will be the Italian Grand Prix at Monza, September 1-3

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Saturday 5 August

All-Ireland SFC Quarter-Finals

Dublin v Round 4B Winner (Armagh, Down or Monaghan) TBC,TBC – Sky

Tyrone v Round 4B Winner (Armagh, Monaghan or Kildare) TBC,TBC – Sky

All-Ireland JFC Final  – Kerry v Meath, Portlaoise, 3pm

All-Ireland MFC Quarter Finals – Galway v Cavan, Carrick-on-Shannon, 2pm – Derry v Sligo, Ballybofey, 2pm – Kerry v Louth, Portlaoise, 1:15pm

 

Sunday 6 August

All-Ireland SHC Semi Final – Galway v Tipperary, 4pm RTE/Sky

All-Ireland MHC Semi-Final – Kilkenny v Galway, 2pm –TG4

All-Ireland U17HC Final – Dublin v Galway or Cork, Croke Park 12pm
————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – The WGC–Bridgestone Invitational, Firestone CC, Akron, Ohio, USA, Aug 03-06

USPGA Tour – as above

LPGA Tour – the Ricoh Women’s British Open, Fife, Scotland, Aug 03-06

On the (Seniors Tour), the Scottish Senior Open, The Reanaissance Club, North Berwick, Scotland, Aug 04-06

On the (Champions Tour), the 3M Championship, TPC Twin Cities, Blaine, MN, Aug 04-06

————————————————————–

ICE HOCKEY

No keys games scheduled; the new NHL season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Thursday 03 August

NRL  Penrith Panthers v Canterbury Bulldogs, 10:50am

Friday 04 August

NRL – New Zealand Warriors v Cronulla-Sutherland Sharks, 9am – Parramatta Eels v Brisbane Broncos, 10:50am

 

RUGBY UNION

Friday 04 August

Currie Cup – Sharks v Griquas, 6pm

Saturday 05 August

Currie Cup – Western Province v Pumas, 2pm – Blue Bulls v Golden Lions, 4:15pm

————————————————————–

SNOOKER

Next:

Indian Open Qualifiers – Preston, August 01-02

European Masters Qualifiers – Preston, August 03-04

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP Generali Open, Kitzbuhel, Austria, Mon July 31 – Sun Aug 06

ATP Abierto Mexicano 250 Los Cabo, Los Cobos, Mexico, Mon July 31 – Sun Aug 06

WTA Tour Bank Of The West Classic, Stanford, Connecticut, USA, Mon July 31 – Sun Aug 06, Day one of the ladies-only event from 6pm, BT Sport 1 and 3am, BT Sport 1 – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Citi Open, Washington, DC, USA, Mon July 31 – Sun Aug 06, Day one 9pm Sky Sports Main Event/ Sky Sports Action, 6:45pm BT Sport 3 and 9pm, Sky Sports Mix

Sunday July 30th

Posted on July 30, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Screen Shot 2017-07-30 at 11.59.21 AM

————————————————————–

FOOTBALL

Sunday July 30th

Scottish League Cup – Dundee v Dundee Utd, 3pm, BT Sport 1

Emirates Cup – RB Leipzig v Benfica, 2pm – Arsenal v Sevilla, 4:20pm, both live on Quest (Sky, Ch 167)

International Champions Cup – Roma v Juventus, 9pm, eir Sport 2

Brazilian Premier League – Corinthians v Flamengo, 8pm BT Sport 1

Chinese Super League – Liaoning Whowin v Changchun Yatai, 8:30am – Shandong Luneng v Shanghai SIPG, 12:35pm

Airtricity League Premier Division – Derry City v Limerick, 5pm

Friendly Match – Valerenga v Man Utd, 6pm

Women’s UEFA European Championships – Austria v Spain, 7:45pm –England v France, 7:45pm, both live on Eurosport

MLS – Toronto FC v New York City FC, 7pm, Sky Sports Football

———————————————————–

HORSERACING

The Sunday line-up is:

Pontefract, 2:00pm – seven races, with the feature being the £50,000 Listed Pomfret Stakes (3:30pm); field-sizes on the card are 8-10-11-6-15-11 and 14; jockeys in action include Jamie Spencer, PJ McDonald, Danny Tudhope, Stevie Donohoe, Shane Gray, Tony Hamilton, Paul Hanagan, Ben Curtis, David Allan, Jack Garritty, Joe Fanning, Tom Eaves, Andrea Atzeni, Graham Lee, Luke Morris, Phillip Makin and Paul Mulrennan

Uttoxeter, 2:15pm – seven races, with field-sizes of 7-8-8-8-5-8 and 11; there are £10,000 races at 3:45pm (the Burton Albion Handicap Hurdle) and 4:15pm (the Gordon Banks Novices’ Chase) but the feature is the £25,000 Fox Family (Open Handicap) Chase at 4:45pm; a runner from Ireland on the card is Noel Kelly’s Mash Potato (5:!5pm, Derek Fox); jockeys riding on the card include Richard Johnson, Sam Twiston-Davies, Harry Skelton, Brian Hughes, Wayne Hutchinson, Noel Fehily, Leighton Aspell, Tom Scudamore, Johnny Burke, Sean Bowen, Nico de Boinville, Nick Scholfield, Gavin Sheehan, Harry Cobden, Aidan Coleman and Will Kennedy

They also race in India at Bangalore, (10:30am), in Germany at Munich (12 midday) and in France at Deauville (1:05pm); later in shops it is Maronas, 7pm, in Uruguay

At Deauville in France, where the Festival season continues, the feature race is the Group 1 Prix Rothschild (2:55pm, 3yo fillies and mares, turf, one mile, straight course). Also on the Deauville card is the Group 3 Prix de Cabourg.

In Germany at Munich, there is the Group 1 Grosser Dallmayr-Preis – Bayerrisches Zuchtrennen(3yo+, turf, 10f), for which Ralph Beckett has declared Air Pilot (Harry Bentley) and Saeed bin Suroorhas declared Prize Money (Oisin Murphy) and Best Solution (Gerald Mosse)

The Turf TV USA/Canada line-up is: Monmouth Park, 5pm, Saratoga, 6pm, Woodbine, 6pm, and Gulfstream, 6:15pm

The South African meetings are Turffontein (11am) and Greyville (11:40am), where the card includes the Grade 1 Thewini Stakes (2pm), the Grade 1 Premiers Champion Stakes plus Grade 3 races at 1:20pm, 3:20pm and 4pm

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Sunday line-up is as follows:

11:03am – HOVE

11:11am – BELLE VUE

2:06pm – PERRY BARR

2:12pm – KINSLEY

3:18pm – MULLINGAR

6:04pm – POOLE

6:11pm – CENTRAL PARK

The next live meeting on Sky Sports is the Coral Sussex Cup meeting at Hove on August 3

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 19 of the season

Sunday 30 July

Western Bulldogs v Essendon, 4:10am – West Coast Eagles v Brisbane Lions, 7:40am-BT Sport 2 – Collingwood v Adelaide Crows, 6:20am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 games taking place today, with start times ranging from 6:05pm on Sunday to 1:00am on Monday, i.e. – late Sunday night/early Monday morning

Live:

Chicago Cubs @ Milwaukee Brewers, 7pm, BT Sport 2

San Francisco Giants @ Los Angeles Dodgers, 1am, BT Sport 2 – i.e. late Sunday night/early Monday morning

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Big fights coming up:

Sun July 30th

Adrien Broner v Mikey Garcia, 12 Rounds Super-Lightweight, Barclays Centre, Brooklyn, New York, 1AM, Sky Sports Main Event

UFC:

UFC 214 Prelims – 1am, BT Sport 2

UFC 214 – Daniel Cormier v Jon Jones, 3am, BT Sport 2

————————————————————–

CRICKET

Sunday July 30

TEST Series 2017 – Sri Lanka v India, 5:30am

TEST Series 2017 – England v South Africa, Fourth day of the Third Test, 10am Sky Sports Cricket

Natwest T20 Blast 2017 – Worcestershire Rapids v Durham Jets, 2:30pm – Derbyshire Falcons v Leicestershire Foxes, 2:30pm – Notts Outlaws v Yorkshire Vikings, 2:30pm – Birmingham Bears v Lancashire Lightning, 2:30pm – Somerset v Sussex Sharks, 2:30pm – Kent Spitfires v Glamorgan, 3pm

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Prudential Ride London – Surrey 100 and 46 Sportives/ Surrey Classic – 11am and 3:35pm BBC1

Tour of Poland – Stage two of the UCI event, 2:30pm Eurosport 1

Tour Cycliste International de la Guadeloupe – July 28 to Aug 06

The Clasica San Sebastian

From the track calendar:

British Cycling National Junior Track Championships, Newport, Wales, July 31 to Aug 04

————————————————————–

DARTS

Coming up:

World Matchplay – July 22-30, Winter Gardens, Blackpool – Day nine live from 7pm, Sky Sports Main Event / Sky Sports Action

————————————————————–

FORMULA ONE

The next race is the Hungarian Grand Prix, Budapest,

Live coverage:

Coverage of the 11th round of the season 12:30pm, Sky Sports Main Event (race starts 1pm)

12:55pm eir Sport 1

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Sunday 30 July

All-Ireland SFC quarter-finals
Kerry v Galway, Croke Park, 2pm – RTE2

Roscommon v Mayo, Croke Park, 4pm – RTE2
————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – The Porsche European Open, Green Eagle Golf Course, Hamburg, Germany, July 27-30 –  the final day, which is live on Sky Sports Golf (Ch 405) at midday

USPGA Tour – the RBC Canadian Open, Glen Abbey GC, Oakville, Ontario, Canada, July 27-30 – Coverage of the final day, 7pm, Sky Sports Golf (Ch 405) and 9pm Sky Sports Main Event

LPGA Tour – the Aberdeen Asset Management Ladies Scottish Open, North Ayrshire, Scotland, July 27-30 – the final day is live from 3pm, Sky Sports Mix

On the Seniors Tour (Champions Tour) and European Seniors Tour, is the SENIOR OPEN Championship, Royal Porthcawl GC, Bridgend, Wales, July 27-30 – Live coverage of the final day, 4:30pm, Sky Sports Golf (Ch 405)

————————————————————–

ICE HOCKEY

No keys games scheduled; the new NHL season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Sunday 30 July

Challenge Cup – Wigan Warriors v Salford Red Devils, 2:30pm BBC 2

NRL – Melbourne Storm v Manly Sea Eagles, 5am eir Sport 2 – Gold Coast Titans v Wests Tigers, 7am eir Sport 2

————————————————————–

RUGBY UNION

Sunday 30 July

Currie Cup – Free State Cheetahs v Western Province, 1:30pm

————————————————————–

SNOOKER

Next:

The next key tournament is the World Games, Poland – July 24-30

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP BB&T ATLANTA Open, Atlanta, Georgia, USA, Mon July 24 – Sun July 30 – Finals, live on Eurosport 1 at 10pm

ATP Bet-at-home Open German Tennis Championships, Hamburg, Germany, Mon July 24 – Sun July 30, Finals, live on Sky Sports Arena 2pm

ATP Credit Agricole Suisse Open Gstaad, Gstaad, Switzerland, Mon July 24 – Sun July 30

WTA Nanchang, Nanchang, China, Mon July 24 – Sun July 30 – Finals, live on BT Sport 2 from 9am

WTA Collector Swedish Open, Bastad, Sweden, Mon July 24 – Sun July 30 – Finals, live on BT Sport 2 at 1pm

————————————————————–

OTHER SPORT

Swimming World Championships – Eighth and final day from the Danube Arena in Hungary, 4:30pm BBC 2/ Eurosport 2

British Touring Car Championship – Coverage of round six from Snetterton, 10:45am ITV4

Nascar –Overton’s 400 – Coverage of the race at Pocono Raceway, 8pm eir Sport 2

WRC Rally: Finland – Round nine of the season, 8am and 11am, BT Sport 1

Saturday 29th July 2017

Posted on July 29, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Saturday 29th July 2017

Screen Shot 2017-07-29 at 8.56.46 AM

————————————————————–

FOOTBALL

Saturday July 29

Emirates Cup – RB Leipzig v Sevilla, 2pm – Arsenal v Benfica, 4:20pm, both live on Quest (Sky, Ch 167)

Scottish League Cup – 15 games taking place, all at 3pm, including Hearts v Dunfermline, BT Sport 1

International Champions Cup – Chelsea v Inter Milan, 12:35pm, eir Sport 2 – Man City v Tottenham Hotspur, 11pm, eir Sport 2 – Real Madrid v Barcelona, 00:30am, eir Sport 2, i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Belgian Jupiler League – 4 matches: one at 5pm, two at 7pm, one at 7:30pm

French Super Cup – Monaco v PSG, 8pm, BT Sport 3

French Ligue 2 – Lorient v Quevilly Rouen, 2pm

Bundesliga 2 – Ingolstadt v Union Berlin, midday – Arminia Bielefeld v Regensburg, 2:30pm – Darmstadt v Greuther Furth, 2:30pm

Coppa Italia – Arezzo v Triestina, 5pm

Japanese J-League – one game at 6am, one at 10:30am and four at 11am

Russian Premier League – CSKA Moscow v SKA Khabarovsk, 1pm – Ural v Ulfa, 1pm – Rubin Kazan v Arsenal Tula, 1pm – Akhmat Grozny v Dynamo Moscow, 1pm

Swiss Super League – Grasshoppers v Young Boys, 6pm, and Lugano v St Gallen, 6pm

Airtricity League Premier Division – Sligo Rovers v Dundalk, 7:45pm

Airtricity League First Division – Longford Town v Shelbourne, 7:30pm

Chinese Super League – four games, one at 8:30am and three at 12:35pm, including Guangzhou R&F v Guangzhou Evergrande Taobao, Sky Sports Football

Brazilian Serie A – Botafogo RJ v Sao Paulo, 8pm, and Palmeiras v Avai, 11pm

Friendly Matches – Feyenoord v Real Sociedad, 1:30pm – Wolves v Leicester City, 3pm – Hertha Berlin v Liverpool, 5pm – Werder Bremen v West Ham Utd, 2:30pm, eir Sport 2

MLS – Atlanta United FC v Orlando City SC, 9:30pm, Sky Sports Main Event/Football – New England Revolution v Philadelphia Union, 00:30am, i.e. late Sat night/early Sun morning – New York Red Bulls v Montreal Impact, 00:30am, Sky Sports Football – FC Dallas v Vancouver Whitecaps, 1am – Houston Dynamo v Portland Timbers, 1am – Minnesota United FC v D.C. United, 1am – Real Salt Lake v Columbus Crew, 1am – San Jose Earthquakes v Colorado Rapids, 1am – Sporting Kansas City v Chicago Fire, 1am – Los Angeles Galaxy v Seattle Sounders FC, 3am, Sky Sports Football

Women’s UEFA Euro 2017 – Netherlands v Sweden, 4:30pm, Eurosport 1 – Germany v Denmark, 7:30pm, Eurosport 2

———————————————————–

HORSERACING

The Saturday line-up is:

Newcastle, 1:25pm – eight races, with field-sizes of 9-11-8-13—8-12-13 and 13; there is a £10,000 lady riders’ Pro-Am race at 4:15pm, a £12,500 handicap at 3:40pm and the feature, the £25,000 Beeswing Handicap at 3:05pm; jockeys riding on the card include Jamie Spencer, Joe Fanning, Connor Beasley, Cam Hardie, Andrew Mullen, Sammy Jo Bell and David Egan

The Curragh, 1:45pm – seven races, with field-sizes of 17-13-11-10-9-12 and 15; the most-valuable race is the €26,000 extra.ie Handicap (4:05pm); the Irish Daily Mail Amateur Riders’ Derby Handicap is due off at 4:40pm; Adrian Keatley’s Zeftan (Jamie Codd) heads the weights and won the Ladies Derby at The Curragh in 2014 and 2016, and the Apprentice Derby earlier this year, also at The Curragh; in fact, his record over 12 furlongs at the track is 3131714; jockeys riding on the card include Pat Smullen, Kevin Manning, Declan McDonogh, Chris Hayes, Gary Carroll, Niall McCullagh and Wayne Lordan (at time of writing, the Aidan O’Brien horses were not jocked up)

Ascot, 1:50pm – the card features the historic King George VI & Queen Elizabeth Stakes (3:35pm, sponsored by QIPCO) with a prize fund of £1.15million; the dual Oaks winner Enable heads the betting, but last year’s winner Highland Reel is back to defend his crown; Highland Reel’s brother Idaho is also in the line-up, as is the 2015 Irish Derby and this year’s Dubai Sheema Classic winner Jock Hobbs; also on the card is the £150,000 Gigaset International Stakes (£93,375 to the winner), while the card starts with the £50,000 Princess Margaret Juddmonte Stakes (Group 3 for fillies and mares); there is a lady amateur riders’ race at 4:45pm, in which Ireland’s Adrian Keatley runs Dark Alliance

Chester, 2pm – seven races, none of them worth less than £10,000 and two of them worth £20,000 (including an apprentice handicap at 3:10pm); field-sizes are 9-0-10-10-13-15 and 10; jockeys in action include Pat Dobbs, Richard Kingscote, Franny Norton, Jason Hart, Shane Gray, Rossa Ryan, Joshua Bryan, Geogie Cox and Adam McNamara

York, 2:05pm – seven races, with field-sizes of 11-20-8-89-10 and 10; the card includes the £120,000 Sky Bet York Stakes (Group 2, 3:15pm) and the £50,000 Sky Bet Dash Handicap (2:40pm); there are £25,000 races at 5pm (fillies’ handicap, 3yo+) and at 2:05pm (the opener), a seven-furlong handicap for 3yo+; jockeys riding on the card include Phillip Makin, PJ McDonald, Tony Hamilton, Paul Mulrennan, James Sullivan, Danny Tudhope, Kevin Stott, David Allan, Pat Cosgrave, David Nolan, Barry McHugh, Ted Durcan, George Wood (who’s ridden five winners since July 19) and Seamus Cronin, who, ahead of one ride at Thirsk on Friday, had ridden five winners from his previous eight mounts; Ireland’s Ken Condon has declared Success Days (Shane Foley) for the feature race at 3:!5pm

Newmarket, 2:15pm – the card contains the £45,000 Adnams Sole Star Handicap (4pm), a £20,000 fillies’ handicap at 3:25pm, plus £14,000 contests at 2:50pm and 4:30pm (which is one of two Plus10 Bonus races for 2yos on the card, the other one being due off at 2:15pm; jockeys riding on the card include Martin Lane, Andrea Atzeni, Tom Queally, Adam Beschizza, Dane O’Neill, Harry Bentley, Tom Marquand, Tom Eaves, Martin Harley Josephine Gordon and Ben Curtis

Salisbury, 5:15pm – A men’s amateur riders’ handicap starts the card, in which Ireland’s Pat Shanahan runs Born On The Clyde (Simon Walker); Pat’s other runners on the card are Wee Jock (6:15pm, Royston Ffrench) and What Wonders Weave (7:45pm, Tadhg O’Shea); the card consists of three maiden races and four handicaps; field-sizes are 10-14-13-11-10-13 and 6; jockeys riding on the card include Jim Crowley, Oisin Murphy, Timmy Murphy, Martin Dwyer, Steve Drowne, Kieran Shoemark, Stevie Donohoe, Sean Levey, Charlie Bishop, William Carson, Rob Hornby, Fergus Sweeney and Fran Berry (one ride, at 7:30pm; Tom Marquand has his sole ride on the card in this race, too; Ben Curtis has one ride on the card, at 8:30pm)

Lingfield, 5:30pm – A meeting that will be run on turf; seven races, with field-sizes of 10-8-8-9-9-12 and 7; jockeys riding on the card include Silvestre de Sousa, Dougie Costello, Louis Steward, Hector Crouch, Shane Kelly, Sam Hitchcott, Kieran O’Neill and Hollie Doyle

They also race in India at Hyderabad (10:20am), at Mauritius (10:35am) and in Germany at Bad Harzburg (1pm); later in shops it is Philadelphia, 5:55pm, in the USA and Hipo Chile, 7:15pm, in Chile

At Deauville (the meeting begins at 11:50am) in France, where the Festival season continues, the feature race is the Group 3 Prix de Psyche (1:50pm, 3yo fillies)

In the USA, at Saratoga there is the Grade 1 Alfred G Vanderbilt Handicap at 10:02pm (3yo+, dirt, 6f), plus the Grade 2 Bowling Green Stakes (10:40pm, 4yo+, turf, 1m3f) and the Grade 2 Jim Dandy Stakes (11:18pm, 3yo, dirt, 9f), in which the Kentucky Derby winner Always Dreaming is among the five-runner field

At Del Mar in the USA, there is the Grade 1 Bing Crosby Stakes (3yo+, dirt, 6f) at 2:10am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

The Turf TV USA line-up is: Gulfstream, 5:45pm, Monmouth Park, 5:50pm, Saratoga, 6pm, and Woodbine (Canada), 6pm

The South African meetings are Kenilworth (10:55am) and Greyville (11:10am), where the feature is Grade 1 World Sports Betting Champions Cup (3:10pm), but the card also contains a Grade 2 race at 3:50pm and Listed Handicaps at 1:50pm and 2:30pm, and

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Saturday line-up is as follows:

9:11am – TRALEE

10:06am – TOWCESTER

10:31am – ROMFORD

10:38am – CRAYFORD

2:24pm – NEWCASTLE

6:28pm – CENTRAL PARK

6:33pm – MONMORE

6:39pm – PETERBOROUGH

The next live meeting on Sky Sports is the Coral Sussex Cup meeting at Hove on August 3

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 19 of the season

Saturday 29 July

North Melbourne v Melbourne, 4:45am, live on BT Sport 1 – GWS Giants v Fremantle, 5:10am – Port Adelaide v St Kilda, 7:05am, BT Sport 1 – Gold Coat Suns v Richmond, 10:25am – Carlton v Geelong Cats, 10:25am

Sunday 30 July

Western Bulldogs v Essendon, 4:10am – West Coast Eagles v Brisbane Lions, 5:20am –Collingwood v Adelaide Crows, 6:20am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 games taking place today, with start times ranging from 6:05pm on Saturday to 2:05am on Sunday, i.e. – late Saturday night/early Sunday morning

Live:

Tampa Bay Rays @ New York Yankees, 6pmpm BT Sport ESPN

San Francisco Giants @ Los Angeles Dodgers, 9:50pm BT Sport 1

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Big fights coming up:

Sat July 29th in Belfast

Carl Frampton v Andres Gutierrez in a world title eliminator; if Carl Frampton wins, he will fight Gary Russell for the WBC featherweight title, 8pm, Channel 5

Sun July 30th

Adrien Broner v Mikey Garcia, 12 Rounds Super-Lightweight, Barclays Centre, Brooklyn, New York, 1AM, Sky Sports Main Event

UFC:

UFC 214 Prelims – 1am, BT Sport 2

UFC 214 – Daniel Cormier v Jon Jones, 3am, BT Sport 2

————————————————————–

CRICKET

Saturday July 29

TEST Series 2017 – Sri Lanka v India, 5:30am

TEST Series 2017 – England v South Africa, 11am, Sky Sports Main Event/Cricket

Natwest T20 Blast 2017 – Essex Eagles v Gloucestershire, 7pm, Sky Sports Cricket

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Tour Cycliste International de la Guadeloupe – July 28 to Aug 06

The Clasica San Sebastian, 2:30pm, Eurosport 1

From the track calendar:

British Cycling National Junior Track Championships, Newport, Wales, July 31 to Aug 04

————————————————————–

DARTS

Coming up:

World Matchplay – July 22-30, Winter Gardens, Blackpool – Day eight live from 7pm, Sky Sports Main Event / Sky Sports Action

————————————————————–

FORMULA ONE

The next race is the Hungarian Grand Prix, Budapest, which starts today and runs to Sunday

Live coverage:

Third Practice:

9:45am, Sky Sports Main Event – 9:55am, eir Sport 1

Qualifying

midday, Sky Sports Main Event – 12:55pm, eir Sport 1

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Saturday 29 July

All-Ireland SFC Qualifiers Round 4B
Down v Monaghan, Croke Park, 5pm – live on Sky Sports Main Event/Sky Sports Arena
Armagh v Kildare, Croke Park, 7pm – live on Sky Sports Main Event/Sky Sports Arena

Sunday 30 July

All-Ireland SFC quarter-finals
Kerry v Galway, Croke Park, 2pm – RTE2

Roscommon v Mayo, Croke Park, 4pm – RTE2
————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – The Porsche European Open, Green Eagle Golf Course, Hamburg, Germany, July 27-30 –  Day three live at midday Sky Sports Golf (Ch 405)

USPGA Tour – the RBC Canadian Open, Glen Abbey GC, Oakville, Ontario, Canada, July 27-30 – Coverage of day three, 7pm, Sky Sports Golf (Ch 405)

LPGA Tour – the Aberdeen Asset Management Ladies Scottish Open, North Ayrshire, Scotland, July 27-30 – Day three live from 3pm, Sky Sports Mix

On the Seniors Tour (Champions Tour) and European Seniors Tour, is the SENIOR OPEN Championship, Royal Porthcawl GC, Bridgend, Wales, July 27-30 – Live coverage of day three, 4:30pm, Sky Sports Golf (Ch 405)

————————————————————–

ICE HOCKEY

No keys games scheduled; the new NHL season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Saturday 29 July

Challenge Cup – Hull FC v Leeds Rhinos, 2:30pm, BBC One

NRL – Newcastle v St George-Illawarra Dragons, 6am – South Sydney Rabbitohs v Canberra Raiders, 8:30am – Sydney Roosters v North Queensland, 10:30am, all live on eir Sport 2

Sunday 23 July

Challenge Cup – Wigan Warriors v Salford Red Devils, 2:30pm

NRL – Melbourne Storm v Manly Sea Eagles, 5am – Gold Coast Titans v Wests Tigers, 7am

————————————————————–

RUGBY UNION

Coming up….

Saturday 29 July

Super Rugby – second semi-final, 7am, Sky Sports Main Event/Action

Currie Cup – Golden Lions v Griquas, 11am – Sharks v Pumas, 4pm

Singha Premiership Rugby 7’s – 2:45pm, BT Sport 2

Sunday 30 July

Currie Cup – Free State Cheetahs v Western Province, 1:30pm

————————————————————–

SNOOKER

Next:

The next key tournament is the World Games, Poland – July 24-30

Followed by the Camsing Global BVC International Challenge, Shenzhen, China, July 27-29

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP BB&T ATLANTA Open, Atlanta, Georgia, USA, Mon July 24 – Sun July 30 – semi-finals, live on Eurosport 1 at 8pm and midnight

ATP Bet-at-home Open German Tennis Championships, Hamburg, Germany, Mon July 24 – Sun July 30, day six, live on Sky Sports Action at 11am and 2pm

ATP Credit Agricole Suisse Open Gstaad, Gstaad, Switzerland, Mon July 24 – Sun July 30

WTA Nanchang, Nanchang, China, Mon July 24 – Sun July 30 – semi-finals, live on BT Sport 1 from 10am

WTA Collector Swedish Open, Bastad, Sweden, Mon July 24 – Sun July 30 – day six, live on BT Sport 2 at midday, semi-finals

AIG Irish Open, Fitzwilliam Lawn Tennis Club, Dublin, women’s and men’s singles finals, 2pm, TG4

————————————————————–

OTHER SPORT

Formula E – Montreal ePrix, 8:30pm, 3e and Channel 5

Swimming World Championships – day seven, Danube Arena, Budapest, 5pm, BBC Two, 4:30pm, Eurosport 2 and 8:30am, Eurosport 1

Formula 2 Championship – The Hungarian Grand Prix, 2:55pm eir Sport 1

Diving World Championships – women’s 20m final, 11:30am, Eurosport 1

Blancpain Endurance Series – 3:30pm, Eurosport 2

WRC Rally: Finland – day three, 2pm, BT Sport 2

CFL – Tornto Argionauts @ Saskatchewan Roughriders, 11:30pm, BT Sport ESPN and Hamilton Tiger-Cats @ Calgary Stampeders, 2:30am, BT Sport ESPN

Motorcycling Suzuka 8 Hours – 3:15am, Eurosport 2

Friday 28th July 2017

Posted on July 28, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Friday 28th July 2017

 

AirtricityPremierHotpot AirtricityPremierLeagueFriGoalsGalore GAAGaelicFootball2017DblOdds29th30thJuly WeekendGAAHotPotx

————————————————————–

FOOTBALL

Friday July 28

Airtricity League Premier Division – Bray Wanderers v Finn Harps, 7:45pm – Cork City v Galway Utd FC, 7:45pm – Drogheda Utd v St Patricks Athletic, 7:45pm – Shamrock Rovers v Bohemians, 8pm, live on eir Sport 2

Airtricity League First Division – U.C.D. v Cabinteely, 7:45pm – Waterford Utd v Athlone Town, 7:45pm – Wexford Youths v Cobh Ramblers, 8pm

Pre-season match – Werder Bremen v West Ham, 5:30pm, eir Sport 2

Bundesliga 2 – VFL Bochum v St Pauli, 7:30pm, BT Sport 2

Chinese Super League – Henan Jianye v Beijing Guoan, 12:35pm

Friendly Matches – Borussia Dortmund v Espanyol, 5pm – MK Dons v Leicester City, 7:45pm

Belgian First Division A – Antwerp v Anderlecht, 7:30pm

———————————————————–

HORSERACING

The Friday line-up is:

Thirsk, 1:20pm – An eight-race card with field sizes of 11-13-12-9-16-10-12-13.  There’s a £10,000 nursery handicap at 2:55pm; the card closes with a “Hands N Heels” Apprentice Handicap (5:05pm)

Ascot, 1:40pm – featuring the £60,000 Carraig Insurance British EBF Valiant Stakes (a Listed race for fillies) at 3:20pm; the popular £30,000 near-two-mile John Guest Brown Jack Handicap is set for 2:45pm; there is also a £30,000 handicap at 3:55pm and the £45,000 Neptune Investment Management Handicap at 4:25pm; among the jockeys in action are Ryan Moore, Jim Crowley, Silvestre de Sousa, Luke Morris, Fran Berry, Richard Kingscote, David Probert, Frankie Dettori, Joe Fanning and Pat Dobbs

Uttoxeter, 2pm – A seven-race National Hunt card beginning with a Maiden Hurdle over 2m 3f and finishing with a National Hunt Flat Race over nearly 2m.  In-form new trainer Olly Murphy runs the well fancied Knight Commander in the 2m Handicap Hurdle at 2:30pm. Runners from Ireland on the card are Noel Kelly’s Mash Potato (2:30pm, Derek Fox) and John Ryan’s Alices Man (2:30pm, Johnny Burke)

Wexford, 5:30pm – seven races, with field-sizes of 11-14 (plus 3 reserves)- 14 (plus 3 reserves)-12-9-11 and 14 (plus 3 reserves); jockeys in action include Ruby Walsh, Davy Russell, David Mullins, Danny Mullins, Andrew Lynch, Jonathan Moore, Rachael Blackmore, Jody McGarvey, JJ Slevin, Paul Townend, Jonathan Moore, Jamie Codd and Robbie Power, who returns from injury ahead of the Galway Festival to ride A Sizing Network for Jessica Harrington and owners Alan and Ann Potts in the 8:05pm race

Newmarket, 5:35pm – A seven-race flat card with field sizes of 7-12-13-9-9-5-8. The feature is a £14,000 handicap at 8:10pm, sponsored by Racing UK HD; jockeys in action include Jim Crowley, Silvestre de Sousa, Martin Harley, Liam Keniry, Adam Kirby, Josephine Gordon, Kieran Shoemark, Stevie Donohoe, Martin Lane, Pat Dobbs, Tom Marquand, Pat Cosgrave, Ted Durcan and Frankie Dettori, who rides Pouvoir Magique for trainer John Gosden in the 8:10pm race

Chepstow, 5:50pm – the card starts with a 2yo race and then there are six handicaps; field-sizes (including non-runners) are 8-9-4-9-6-13 and 10; jockeys in action include Timmy Murphy, Steve Drowne Luke Morris, Franny Norton, Sean Levey, Sam Hitchcott, Tom Queally, Adam Beschizza, Charles Bishop, along with promising apprentices Joshua Bryan, Rossa Ryan and Jordan Uys

Down Royal, 5:55pm – seven races, with field-sizes of 6-12 (plus 3 reserves)-14-14 (plus 3 reserves)-8-14 (plus 3 reserves) and 7; the feature is the €50,000 Her Majesty’s Plate (7:55pm, Listed Race), with the market leader being Jim Bolger’s Twilight Payment, who is proven in Group class; there’s a €20,000 maiden (which carries the Plus10 Bonus) at 6:55pm, and the market leader in the two-year-old race that opens the card is Treasuring, who was a close-up eighth in the Queen Mary Stakes at Royal Ascot last time and hails from the in-form yard of Ger Lyons

York, 6pm – the feature is the £50,000 British Stallions Studs EBF Lyric Fillies’ Stakes (Listed Race, 7:30pm); there is a £12,000 handicap for apprentice riders that opens the card, a £12,000 6f handicap at 6:30pm, a £12,000 race for 2yos at 7pm, a £12,000 5f89y handicap at 8:30pm and a £12,500 handicap for 3yo+ (7f192y) at 8pm; jockeys in action include Jamie Spencer, Paul Mulrennan, Graham Lee, Tom Eaves, Danny Tudhope, Oisin Murphy, David Allan, Jason Hart, Paul Hanagan, Harry Bentley, David Nolan, PJ McDonald, Cam Hardie, Phillip Makin, Tony Hamilton, Connor Beasley and Ben Curtis

They also race in France at Chantilly (12:40pm); later in the shops it is, Club Hipico, 7:15pm, in Chile

The Turf TV USA line-up is: Monmouth Park, 5:50pm, Saratoga, 6:00pm, Gulfstream, 7:15pm,  and Woodbine, 8:45pm

The South African meeting is Fairview (12:05pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:31am – Kinsley

10:38am – Swindon

2:08pm – Hove

2:18pm –  Monmore

6:28pm –  Nottingham

6:33pm – Crayford

6:39pm – Sheffield

The next live meeting on Sky Sports is the Coral Sussex Cup meeting at Hove on August 3

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 19 of the season

Friday 28 July

Hawthorn v Sydney Swans, 10:50am, BT Sport 1

Saturday 29 July

North Melbourne v Melbourne, 4:45am, live on BT Sport 1 – GWS Giants v Fremantle, 5:10am – Port Adelaide v St Kilda, 7:05am – Gold Coat Suns v Richmond, 10:25am – Carlton v Geelong Cats, 10:25am

Sunday 30 July

Western Bulldogs v Essendon, 4:10am – West Coast Eagles v Brisbane Lions, 5:20am –Collingwood v Adelaide Crows, 6:20am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 games taking place today, with start times ranging from 12:10am to 3:10am on Saturday, i.e. – late Friday night/early Saturday morning

Live:

 Colorado Rockies @ Washington Nationals, 12:05am BT Sport ESPN – i.e. late Friday night/early Saturday morning

San Francisco Giants @ Los Angeles Dodgers, 3:10am, BT Sport 3 – i.e. late Friday night/early Saturday morning

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Big fights coming up:

Sat July 29th in Belfast

Carl Frampton v Andres Gutierrez in a world title eliminator; if Carl Frampton wins, he will fight Gary Russell for the WBC featherweight title

Sun July 30th

Adrien Broner v Mikey Garcia, 12 Rounds Super-Lightweight, Barclays Centre, Brooklyn, New York, midnight, Sky Sports

————————————————————–

CRICKET

Thursday July 27

TEST Series 2017 – Sri Lanka v India, 5:30am, day 3 (of 5)

TEST Series 2017 – England v South Africa, 11am Sky Sports Main Event / Sky Sports Cricket – Day two of the Third Test

Natwest T20 Blast 2017 – Sussex v Middlesex, 7pm, Sky Sports Cricket

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Tour Cycliste International de la Guadeloupe – July 28 to Aug 06

From the track calendar:

British Cycling National Junior Track Championships, Newport, Wales, July 31 to Aug 04

————————————————————–

DARTS

Coming up:

World Matchplay, July 22-30, Winter Gardens, Blackpool – Day seven live from 7pm, Sky Sports Main Event / Sky Sports Action

————————————————————–

FORMULA ONE

The next race is the Hungarian Grand Prix, Budapest, which starts today and runs to Sunday

Live coverage:

First Practice:

8:45am, Sky Sports Main Event – 9am, eir Sport 1

Second Practice

12:55pm, eir Sport 1

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Saturday 29 July

All-Ireland SFC Qualifiers Round 4B
Down v Monaghan, Croke Park, 5pm – live on Sky Sports Main Event/Arena
Armagh v Kildare, Croke Park, 7pm – live on Sky Sports Main Event/Arena

Sunday 30 July

All-Ireland SFC quarter-finals
Kerry v Galway, Croke Park, 2pm – RTE2

Roscommon v Mayo, Croke Park, 4pm – RTE2
————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – The Porsche European Open, Green Eagle Golf Course, Hamburg, Germany, July 27-30 –  Day two live 10am/2:30pm Sky Sports Golf (Ch 405)

USPGA Tour – the RBC Canadian Open, Glen Abbey GC, Oakville, Ontario, Canada, July 27-30 – Coverage of day two, 8pm, Sky Sports Golf (Ch 405)

LPGA Tour – the Aberdeen Asset Management Ladies Scottish Open, North Ayrshire, Scotland, July 27-30 – Day two live from 2pm, Sky Sports Mix

On the Seniors Tour (Champions Tour) and European Seniors Tour, is the SENIOR OPEN Championship, Royal Porthcawl GC, Bridgend, Wales, July 27-30 – Live coverage of day two:  midday/4:30pm, Sky Sports Golf (Ch 405)

————————————————————–

ICE HOCKEY

No keys games scheduled; the new NHL season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Friday 28 July

NRL – New Zealand Warriors v Cronulla-Sutherland Sharks, 8:50am, eir Sport 2 – Parramatta Eels v Brisbane Broncos, 10:50am, eir Sport 2

Saturday 29 July

Challenge Cup – Hull FC v Leeds Rhinos, 2:30pm

NRL – Newcastle v St George-Illawarra Dragons, 6am – South Sydney Rabbitohs v Canberra Raiders, 8:30am – Sydney Roosters v North Queensland, 10:30am

Sunday 23 July

Challenge Cup – Wigan Warriors v Salford Red Devils, 2:30pm

NRL – Melbourne Storm v Manly Sea Eagles, 5am – Gold Coast Titans v Wests Tigers, 7am

————————————————————–

RUGBY UNION

Coming up….

Friday 28 July

Super Rugby – First semi-final (approx 8am, Sky Sports Action)

Singha Premiership Rugby Sevens – day one (of two), from Franklyn’s Gardens, 5:45pm, BT Sport 1 – all 12 Premiership teams take part

Saturday 29 July

Currie Cup – Golden Lions v Griquas, 11am – Sharks v Pumas, 4pm

Sunday 30 July

Currie Cup – Free State Cheetahs v Western Province, 1:30pm

————————————————————–

SNOOKER

Next:

The next key tournament is the World Games, Poland – July 24-30

Followed by the Camsing Global BVC International Challenge, Shenzhen, China, July 27-29

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP BB&T ATLANTA Open, Atlanta, Georgia, USA, Mon July 24 – Sun July 30 – quarter-finals, live on Eurosport 2 at 5pm

ATP Bet-at-home Open German Tennis Championships, Hamburg, Germany, Mon July 24 – Sun July 30, day five, live on Sky Sports Arena at 10am

ATP Credit Agricole Suisse Open Gstaad, Gstaad, Switzerland, Mon July 24 – Sun July 30

WTA Nanchang, Nanchang, China, Mon July 24 – Sun July 30 – quarter-finals, live on BT Sport 3 from 9am

WTA Collector Swedish Open, Bastad, Sweden, Mon July 24 – Sun July 30 – day five, live on BT Sport 2 at 9am, quarter-finals

————————————————————–

OTHER SPORT

Swimming World Championships – day six, Danube Arena, Budapest, 4:30pm, BBC Two, and 8:30am and 4:30pm, Eurosport 1

Canadian Football League – BC Lions @ Edmonton Oilers, 2:30am, BT Sport 2 – late Friday night/early Saturday morning

Royal International Horse Show – from Hickstead, West Sussex, England, 2:05pm, Sky Sports Action

WRC Rally: Finland – day two, 6:30pm, BT Sport 2

Thursday 27th July 2017

Posted on July 27, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Thursday 27th July 2017

 

Screen Shot 2017-07-27 at 11.33.17 AM

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day

————————————————————–

FOOTBALL

Thursday July 27

Europa League Qualifying (1st legs) – There are 29 games taking place in total including..

Aberdeen v Apollon Limassol , 7:45pm – Everton v MFK Ruzomberok, 8:05pm, live on ITV4

International Champions Cup – Bayern Munich v Inter Milan, 12:35pm, eir Sport 2

Women’s UEFA European Championships – Portugal Women v England Women, 7:45pm Channel 4/Eurosport and Scotland Women v Spain Women, 7:45pm, More 4/Eurosport

———————————————————–

HORSERACING

The Thursday line-up is :

Yarmouth , 1:40pm – An eight-race card, with field-sizes of 8-9-16-7-6-11-10 & 9, top jockeys in action on the card include Silvestre De Sousa, Luke Morris, Pat Cosgrave, Stevie Donohoe, Tom Queally, Robert Winston, David Probert and Jane Elliott.

Worcester , 1:50pm – An eight-race card, with field sizes of 13-13-11-11-13-6-11 & 16, trainer Dan Skelton has six runners declared to run and top jockeys in action include Richard Johnson, Sam Twiston-Davies, Tom Scudamore, Harry Skelton, Noel Fehily, Will Kennedy and Aidan Coleman.

Sandown , 2:00pm – A seven-race card, with field-sizes of 9-6-10-8-13-5 & 8, the card includes the Listed Longines Irish Champions Weekend EBF Stallions Star Stakes (3:05pm, £30,000). Top jockeys in action include Jim Crowley, Oisin Murphy, William Buick, Fran Berry, Franny Norton, Adam Kirby, Martin Harley, Tom Marquand, Sean Levey and Richard Kingscote.

Newbury , 5:30pm – A seven-race card, with field-sizes of 9-6-6-9-6-11 & 7, the card begins with an amateur riders’ h’cap and includes the feature Snows Peugeot Handicap (7:05pm, £10,000). Top jockeys in action include Jim Crowley, William Buick, Oisin Murphy, Jamie Spencer, Richard Kingscote, Josephine Gordon, Sean Levey and Martin Lane.

Limerick 5:35pm – A seven-race jumps card, where the feature Mares Novice Hurdle (6:05pm, €21,000) has attracted only four runners including Miss Sapphire (Willie Mullins) and Penny Jane (Gordon Elliott). Top jockeys in action include Ruby Walsh, Davy Russell, Bryan Cooper, Paul Townend, JJ Slevin, Jody McGarvey and Danny Mullins to name just a few.

Doncaster , 5:45pm – A seven-race card, with field-sizes of 12-7-9-9-7-12 & 11, the feature is the British Stallion Studs EBF Fillies’ Handicap (7:50pm, £14,000), top jockeys in action include Silvestre De Sousa, Danny Tudhope, Paul Mulrennan, Ben Curtis, PJ McDonald, Graham Lee, Tony Hamilton, Tom Eaves, James Sullivan and Pat Dobbs.

Leopardstown 5:55pm – The seven-race card includes the Group 3 Jockey Club Of Turkey Silver Flash Stakes (6:55pm, €60,000) and the Group 3 JRA Tyros Stakes (7:30pm, €60,000), field-sizes are 8-8-6-6-20-4 & 12. Top jockeys in action include Ryan Moore, Pat Smullen, Colin Keane, Kevin Manning, Wayne Lordan, Colm O’Donoghue, Ronan Whelan, Donnacha O’Brien and Chris Hayes.

They also race in India at Pune (10:30am) and in France atMaisons-Laffite (11:40am); later in shops it is Hipo Chile, 7:15pm, in Chile

The Turf TV USA line-up is: Saratoga, 6pm, Delaware Park, 6:15pm, Gulfstream, 6:16pm, Del Mar, 10pm and Presque Isle Downs, 10:25pm

The South African meeting is Vaal (11:25am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Thursday line-up is as follows:

11:03am – SUNDERLAND

11:11am – SHEFFIELD

2:08pm – ROMFORD

2:18pm – CRAYFORD

6:28pm – HOVE

6:33pm – MONMORE

6:39pm – NEWCASTLE

The next live meeting on Sky Sports is the CoralSussex Cup meeting at Hove on August 3

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 19 of the season

Friday 28 July

Hawthorn v Sydney Swans , 10:50am

Saturday 29 July

North Melbourne v Melbourne , 4:45am – GWS Giants v Fremantle, 5:10am –Port Adelaide v St Kilda, 7:05am –Gold Coat Suns v Richmond, 10:25am – Carlton v Geelong Cats, 10:25am

Sunday 30 July

Western Bulldogs v Essendon , 4:10am – West Coast Eagles v Brisbane Lions, 5:20am –Collingwood v Adelaide Crows, 6:20am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 8 games taking place today, with start times ranging from 5:05pm on Thursday to 2:10am on Friday, i.e. – late Thursday night/early Friday morning

Live :

Milwaukee Brewers @ Washington Nationals , 5:05pm BT Sport ESPN

Arizona Diamondbacks @ St Louis Cardinals , 12:15am BT Sport 1 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – h ttp://boxingschedule.boxingsociety.com/

Big fights coming up:

Sat July 29th in Belfast

Carl Frampton v Andres Gutierrez in a world title eliminator; ifCarl Frampton wins, he will fight Gary Russell for the WBC featherweight title

Sun July 30th

Adrien Broner v Mikey Garcia , 12 Rounds Super-Lightweight, Barclays Centre, Brooklyn, New York, midnight, Sky Sports

————————————————————–

CRICKET

Thursday July 27

TEST Series 2017 – Sri Lanka v India, 5:30am, day 2 (of 5)

TEST Series 2017 – England v South Africa, 11am Sky Sports Main Event/ Sky Sports Cricket– Opening day of the Third Test

Natwest T20 Blast 2017 – Middlesex v Essex Eagles, 6:15pm – Northamptonshire Steelbacks v Worcestershire Rapids, 6:30pm – Kent Spitfires v Somerset, 7pm Sky Sports Cricket

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Tour Cycliste International de la Guadeloupe – July 28 to Aug 06

From the track calendar:

British Cycling National Junior Track Championships , Newport, Wales, July 31 to Aug 04

————————————————————–

DARTS

Coming up:

World Matchplay – July 22-30, Winter Gardens, Blackpool – Day six live from 7pm, Sky Sports Main Event/ Sky Sports Action

————————————————————–

FORMULA ONE

The next race is the Hungarian Grand Prix , Budapest, July 28-30

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Saturday 29 July

All-Ireland SFC Qualifiers Round 4B
Down v Monaghan , Croke Park, 5pm – live on Sky Sports Main Event/Arena
Armagh v Kildare , Croke Park, 7pm – live on Sky Sports Main Event/Arena

Sunday 30 July

All-Ireland SFC quarter-finals
Kerry v Galway , Croke Park, 2pm – RTE2

Roscommon v Mayo , Croke Park, 4pm – RTE2
————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – The Porsche European Open, Green Eagle Golf Course, Hamburg, Germany, July 27-30 – Day one live 10am/2:30pm Sky Sports Golf

USPGA Tour – the RBC Canadian Open, Glen Abbey GC, Oakville, Ontario, Canada, July 27-30 – Coverage day one 8pm Sky Sports Golf

LPGA Tour – the Aberdeen Asset Management Ladies Scottish Open, North Ayrshire, Scotland, July 27-30 – Day one Live from 2pm Sky Sports Mix

On the Seniors Tour (Champions Tour) and European Seniors Tour, is the SENIOR OPEN Championship, Royal Porthcawl GC, Bridgend, Wales, July 27-30 – Live coverage of day one midday/4:30pm Sky Sports Golf

————————————————————–

ICE HOCKEY

No keys games scheduled; the new NHL season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE :

Thursday 27 July

NRL  Penrith Panthers v Canterbury Bulldogs, 10:50am eir Sport 2

Friday 28 July

NRL – New Zealand Warriors v Cronulla-Sutherland Sharks, 9am – Parramatta Eels v Brisbane Broncos, 10:50am

Saturday 29 July

Challenge Cup – Hull FC v Leeds Rhinos, 2:30pm

NRL – Newcastle v St George-Illawarra Dragons, 6am –South Sydney Rabbitohs v Canberra Raiders, 8:30am – Sydney Roosters v North Queensland, 10:30am

Sunday 23 July

Challenge Cup – Wigan Warriors v Salford Red Devils, 2:30pm

NRL – Melbourne Storm v Manly Sea Eagles, 5am – Gold Coast Titans v Wests Tigers, 7am

————————————————————–

RUGBY UNION

Coming up….

Saturday 29 July

Currie Cup – Golden Lions v Griquas, 11am – Sharks v Pumas, 4pm

Sunday 30 July

Currie Cup – Free State Cheetahs v Western Province, 1:30pm

————————————————————–

SNOOKER

Next:

The next key tournament is the World Games, Poland – July 24-30

Followed by the Camsing Global BVC International Challenge , Shenzhen, China, July 27-29

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP BB&T ATLANTA Open , Atlanta, Georgia, USA, Mon July 24 – Sun July 30

ATP Bet-at-home Open German Tennis Championships , Hamburg, Germany, Mon July 24 – Sun July 30, day four, live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena at 10am

ATP Credit Agricole Suisse Open Gstaad , Gstaad, Switzerland, Mon July 24 – Sun July 30

WTA Nanchang , Nanchang, China, Mon July 24 – Sun July 30 – day four, live on BT Sport 2 from 10am

WTA Collector Swedish Open , Bastad, Sweden, Mon July 24 – Sun July 30 – day four, live on BT Sport 1 at 10am

————————————————————–

OTHER SPORT

Swimming World Championships – day five, Danube Arena, Budapest, 4:30pm, BBC Two, and 8:30am and 4:30pm, Eurosport 1

WRC Rally Finland – Round nine of the season with SS1 drivers in Harju – 6pm BT Sport 2

Canadian Football League – Ottawa Redbacks @ Toronto Argonauts, 9pm BT Sport ESPN and Montreal Alouettes @ Winnipeg Blue Bombers, 1:30am, BT Sport ESPN – late Thursday night/early Friday morning

Wednesday 26th July 2017

Posted on July 26, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Wednesday 26th July 2017

Screen Shot 2017-07-26 at 10.49.04 AM

————————————————————–

FOOTBALL

Wednesday July 26

Champions League Qualification, Third Qualifying Round, First Legs – nine games (one at 3pm – FC Astana v Legia – one at 5:30pm – Dynamo Kiev v Young Boys – one at 5:45pm – Salzburg v Rijeka – one at 6pm – Hapoel Beer-Sheeva v Ludogorets – one at 7pm – FC Vitorul v APOEL Nicosia – one at 7:20pm – Maribor v Hafnarfjordur – two at 7:45pm – Celtic v Rosenborg and Nice v Ajax – and one at 8pm – Club Brugge v Istanbul Basaksehir

Scottish League Cup – Cowdenbeath v Dundee, 7:45pm

Women’s UEFA European Championships – Iceland Ladies v Austria Women, 7:45pm – Switzerland Women v France Women, 7:45pm, both live on Eurosport (one on Eurosport 1, one on Eurosport 2), with the Switzerland v France game also on More4

Friendly Match – Luton Town v Leicester City, 7:45pm

International Champions Cup – Barcelona v Man Utd, 00:30am, eir Sport 2, i.e. late Weds night/early Thurs morning – Paris Saint-Germain v Juventus, 1:30am, eir Sport 2, i.e. late Weds night/early Thurs morning – Man City v Real Madrid, 4am, eir Sport 2, i.e. late Weds night/early Thurs morning

CONCACAF Gold Cup final – USA v Jamaica, 2:30am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Chinese Super League – Tianjin Teda v Guizhou Hengfeng Zhicheng, 12:35pm

MLS – Philadelphia Union v Columbus Crew, 00:30am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning – live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Football

———————————————————–

HORSERACING

The Wednesday line-up is:

Catterick, 2pm – eight races, with field-sizes of 8-10-7-8-8-12-11 and 11; the card closes with a handicap for apprentice riders; the most-valuable race in a £10,000 5f handicap (4pm); jockeys riding on the card include Paul Hanagan, PJ McDonald, Joe Fanning, Ben Curtis, Andrew Mullen, Dougie Costello, Graham Lee, Paul Mulrennan, Jason Hart, David Allan, Tony Hamilton, James Sullivan, Rachel Richardson, Jack Garritty, Connor Beasley, Nathan Evans, Shane Gray and Tom Eaves

Bath, 2:10pm – seven races, with field-sizes of 5-13-5-6-8-8 and 8; the most-valuable race is the £11,500 fillies’ handicap at 3:40pm; there is also a £10,000 handicap (5f160y) at 3:10pm; jockeys riding on the card include Silvestre de Sousa, Dane O’Neill, Fran Berry, Timmy Murphy, Shane Kelly, Tom Marquand, Franny Norton, Sam Hitchcott, Kieran Shoemark, Martin Dwyer and Charlie Bishop

Lingfield, 2:20pm – seven races, with the first four of them to be run on turf and the last three on the All-Weather track; field-sizes are 15-5-6-9-13-9 and 9; the most-valuable race is the £11,500 Paul Kelleway Memorial Classified Stakes (3:20pm); jockeys in action on the card include Jim Crowley, Luke Morris, Pat Cosgrave, Richard Kingscote, Jamie Spencer, Robert Winston, Sean Levey, Steve Drowne, Liam Keniry, Adam Beschizza, Kieran O’Neill, Liam Keniry, John Egan, Harry Bentley, Louis Steward and Martin Harley

Leicester, 5:45pm – seven races, starting with an amateur riders’ handicap, with field-sizes of 14-6-10-11-6-11 and 8; the most-valuable race is the £10,000 Thistleton Gap Handicap (7:20pm); jockeys riding on the card include Oisin Murphy, George Wood, Ben Curtis, Franny Norton, Tom Queally, David Nolan, Fergus Sweeney, Jack Garritty, Robert Tart, Dougie Costello, Jamie Spencer and Jason Hart

Naas, 5:55pm – The race card includes the Listed Yeomanstown Stud Dark Angel EBF Stakes (7:30pm, €60,000); there is a handicap for apprentice riders at 8pm; field-sizes are 11-14-20 (plus 3 reserves)-13-16-11 and 9; jockeys in action include Pat Smullen, Colm O’Donoghue, Shane Foley, Chris Hayes, Billy Lee, Donnacha O’Brien, Declan McDonogh, Colin Keane, Wayne Lordan, Seamie Heffernan, Gary Carroll, Ronan Whelan, Kevin Manning and Stevie Donohoe, who rides UK raider Carolinae, trained by Charlie Fellowes, in the feature race

Sandown Park, 6pm – six races, starting with an apprentice handicap, with field-sizes of 10-9-10-6-7 and 5; the feature is the £13,000 Watch Racing UK  on Virgin 536 Handicap (8:10pm); jockeys riding on the card include Frankie Dettori, Jim Crowley, Silvestre de Sousa, William Buick, Harry Bentley, Luke Morris, Sean Levey, Robert Winston, David Probert, Adam Kirby, Kieran O’Neill, Adam Beschizza, Tom Marquand, Richard Kingscote, Louis Steward, and Kieran Shoemark

They also race in India at Kolkata (10:30am) and in Germany at Hoppegarten (3:40pm); later in shops it is Valparaiso, 8pm, in Chile

The Turf TV USA line-up is: Saratoga, 6pm, Finger Lakes, 6:10pm, Delaware Park, 6:15pm, and Louisiana Downs, 9:15pm

The South African meeting is Scottsville (11:50am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Wednesday line-up is as follows:

11:03am – PERRY BARR

11:11am – NEWCASTLE

2:08pm – HOVE

2:18pm – BELLE VUE

6:28pm – SWINDON

6:33pm – SUNDERLAND

6:38pm – NOTTINGHAM – see below (live on Sky and in shops)

The next meeting live on Sky Sports Arena (from 7pm) is tonight’s Betfred Select Stakes at Nottingham

After this it will be the Coral Sussex Cup meeting at Hove on August 3

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 19 of the season

Friday 28 July

Hawthorn v Sydney Swans, 10:50am

Saturday 29 July

North Melbourne v Melbourne, 4:45am – GWS Giants v Fremantle, 5:10am – Port Adelaide v St Kilda, 7:05am – Gold Coat Suns v Richmond, 10:25am – Carlton v Geelong Cats, 10:25am

Sunday 30 July

Western Bulldogs v Essendon, 4:10am – West Coast Eagles v Brisbane Lions, 5:20am –Collingwood v Adelaide Crows, 6:20am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 games taking place today, with start times ranging from 5:10pm on Wednesday to 3:10am on Thursday, i.e. – late Wednesday night/early Thursday morning

Live:

Baltimore Orioles @ Tampa Bay Rays, 5:10pm, BT Sport ESPN

Boston Red Sox @ Seattle Mariners, 8:40pm, BT Sport 1

Chicago Cubs @ Chicago White Sox, 1am, BT Sport ESPN – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Big fights coming up:

Sat July 29th in Belfast

Carl Frampton v Andres Gutierrez in a world title eliminator; if Carl Frampton wins, he will fight Gary Russell for the WBC featherweight title

Sun July 30th

Adrien Broner v Mikey Garcia, 12 Rounds Super-Lightweight, Barclays Centre, Brooklyn, New York, midnight, Sky Sports

————————————————————–

CRICKET

Wednesday July 26

TEST Series 2017 – Sri Lanka v India, 5:30am

Youth TEST Series 2017– England U19 v India U19, 11am

Natwest T20 Blast 2017 – Somerset v Hampshire, 5pm – Notts Outlaws v Worcestershire Rapids, 6:30pm – Yorkshire Vikings v Durham Jets, 6:30pm, live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Cricket

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Tour de Wallonie – stage five, the final stage, of the Europe Tour race, a 182.6km journey from Chievres to Thuin in Belgium, 2:30pm, Eurosport 1

Tour Cycliste International de la Guadeloupe – July 28 to Aug 06

From the track calendar:

ITS Melbourne – DISC Grand Prix, Melbourne, Victoria, July 25-26

British Cycling National Junior Track Championships, Newport, Wales, July 31 to Aug 04

————————————————————–

DARTS

Coming up:

World Matchplay – July 22-30, Winter Gardens, Blackpool – Day five live from 7pm, Sky Sports Action and 9:45pm, Sky Sports Main Event

————————————————————–

FORMULA ONE

The next race is the Hungarian Grand Prix, Budapest, July 28-30

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Wednesday 26 July

Munster U21HC final
Limerick v Cork, Gaelic Grounds, 7.30pm – live on TG4

Ulster U21HC final
Derry v Down, Corrigan Park, 7.30pm

Saturday 29 July

All-Ireland SFC Qualifiers Round 4B
Down v Monaghan, Croke Park, 5pm – live on Sky Sports Main Event/Arena
Armagh v Kildare, Croke Park, 7pm – live on Sky Sports Main Event/Arena

Sunday 30 July

All-Ireland SFC quarter-finals
Kerry v Galway, Croke Park, 2pm – RTE2

Roscommon v Mayo, Croke Park, 4pm – RTE2
————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – The Porsche European Open, Green Eagle Golf Course, Hamburg, Germany, July 27-30

USPGA Tour – the RBC Canadian Open, Glen Abbey GC, Oakville, Ontario, Canada, July 27-30

LPGA Tour – the Aberdeen Asset Management Ladies Scottish Open, North Ayrshire, Scotland, July 27-30

On the Seniors Tour (Champions Tour) and European Seniors Tour, is the SENIOR OPEN Championship, Royal Porthcawl GC, Bridgend, Wales, July 27-30

————————————————————–

ICE HOCKEY

No keys games scheduled; the new NHL season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Coming up….

Thursday 27 July

NRL  Penrith Panthers v Canterbury Bulldogs, 10:50am

Friday 28 July

NRL – New Zealand Warriors v Cronulla-Sutherland Sharks, 9am – Parramatta Eels v Brisbane Broncos, 10:50am

Saturday 29 July

Challenge Cup – Hull FC v Leeds Rhinos, 2:30pm

NRL – Newcastle v St George-Illawarra Dragons, 6am – South Sydney Rabbitohs v Canberra Raiders, 8:30am – Sydney Roosters v North Queensland, 10:30am

Sunday 23 July

Challenge Cup – Wigan Warriors v Salford Red Devils, 2:30pm

NRL – Melbourne Storm v Manly Sea Eagles, 5am – Gold Coast Titans v Wests Tigers, 7am

————————————————————–

RUGBY UNION

Coming up….

Saturday 29 July

Currie Cup – Golden Lions v Griquas, 11am – Sharks v Pumas, 4pm

Sunday 30 July

Currie Cup – Free State Cheetahs v Western Province, 1:30pm

————————————————————–

SNOOKER

Next:

The next key tournament is the World Games, Poland – July 24-30

Followed by the Camsing Global BVC International Challenge, Shenzhen, China, July 27-29

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP BB&T ATLANTA Open, Atlanta, Georgia, USA, Mon July 24 – Sun July 30

ATP Bet-at-home Open German Tennis Championships, Hamburg, Germany, Mon July 24 – Sun July 30, day three, live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena at 10am

ATP Credit Agricole Suisse Open Gstaad, Gstaad, Switzerland, Mon July 24 – Sun July 30

WTA Nanchang, Nanchang, China, Mon July 24 – Sun July 30 – day three, live on BT Sport 2 from 10am

WTA Collector Swedish Open, Bastad, Sweden, Mon July 24 – Sun July 30 – day three, live on BT Sport 1 at 10am

————————————————————–

OTHER SPORT

Swimming World Championships – day three, Danube Arena, Budapest, 4:30pm, BBC Two, and 8:30am and 4:30pm, Eurosport 1

Fencing World Championships – from Leipzig, Germany, day 8, live on Eurosport 2 at 3pm and 5pm

Tuesday 25th July 2017

Posted on July 25, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Tuesday 25 July 2017

ChampionsLeagueTuesTreble GAAGaelicFootball2017DblOdds29th30thJuly SpecialDoubleResult2017 WorldMatchplayDartsTuesHotpot

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Tuesday July 25

Champions League Qualifying, Third Qualifying Round, First Legs – six games (two at 6pm – Qarabag v Sheriff Tiraspol andSlavia Prague v BATE Borisov – two at 6:30pm –AEK Athens v CSKA MoscowandSteaua Bucuresti v Plzen – one at 7pm –FK Vardar v FC Copenhagen – one at 7:45pm – Partizan v Olympiakos)

Scottish League Cup – 15 games taking place, all at 7:45pm, except forBuckie v Raith Rovers, 8pm and Peterhead v Hearts, 8pm

International Champions Cup – Chelsea v Bayern Munich, 12:35pm, eir Sport 2 – Tottenham Hotspur v Roma, 1am, eir Sport 2 – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Women’s UEFA European Championships – Russia Ladies v Germany Women, 7:45pm – Sweden Women v Italy Ladies, 7:45pm, both live on Eurosport (one game on Eurosport 1 and one on Eurosport 2)

Friendly Match – Toluca v Atletico Madrid, 2am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

———————————————————–

HORSERACING

The Tuesday line-up is :

Ffos Las , 2pm – eight races, with field-sizes of 8-8-9-9-9-8-11 and 6; the most-valuable race is an £8,000 At The Races-sponsored handicap at 4:30pm; jockeys in action on the card include Shane Kelly, Fran Berry, Tom Marquand, Franny Norton, Kieran Shoemark, Liam Keniry, Pat Dobbs, Steve Drowne, Sam Hitchcott, Hollie Doyle, Timmy Murphy, Fergus Sweeney and Eddy Greatrex; Ireland’s John McConnell runs Nothing To Lose (3pm, Callum Shepherd), Blankiedoodle (3:30pm, Shane Kelly) and Phebes Dream (4pm, Callum Shephered) on the card

Musselburgh , 2:15pm – seven races (six of them handicaps), with field-sizes of 13-5-8-8-12-6 and 6; there are £8,000 handicaps at 3:15pm and 4:45pm; Ireland’s Adrian Keatley has the following runners on the card – Love To Rock (2:15pm) and Olaudah (5:15pm), both to be ridden by Danny Sheehy; other jockeys riding on the card include Danny Tudhope, Graham Lee, Jack Garritty, Andrew Mullen, Joe Fanning, Paul Hanagan, Paul Mulrennan, Sammy Jo Bell, Shane Gray, Nathan Evans, Kevin Stott, Tom Eaves and Jason Hart

Ballinrobe , 5:40pm – seven races (six hurdle races and a bumper), with field-sizes of 10-12-16-7-10-16 (plus 3 reserves) and 8; closely-related to 2015 Irish Grand National winner Thunder And Roses, the Willie Mullins-trained Brahma Bull makes his racecourse debut in the bumper; the most-valuable race on the card is the €20,000 McGrath Limestone Works Ltd Handicap Hurdle(7:40pm); jockeys riding on the card include Davy Russell, Andrew Lynch, Danny Mullins, Paul Townend, David Mullins, JJ Slevin, Rachael Blackmore, Jonathan Moore, Jody McGarvey, Mark Bolger, Patrick Mullins and Jamie Codd

Nottingham , 5:50pm – seven races (including six handicaps), starting with an apprentice handicap; field-sizes on the night are 10-7-7-6-7-13 and 17; there are £8,000 handicaps at 7:20pm and 7:50pm; jockeys riding on the card include PJ McDonald, Richard Kingscote, David Nolan, Adam Kirby, Tony Hamilton, John Egan, James Sullivan, Ben Curtis, David Egan and Robert Tart

Chelmsford City , 6pm – seven races (five of them handicaps), with field-sizes of 12-6-13-9-8-8 and 12; the card starts with a handicap for apprentices; there is a £25,000 feature, the Barentsz Gin Challenge Handicap, at 7pm, with £12,500 handicaps at 7:30pm and 9pm and a £12,500 maiden (3yo+) at 8pm; jockeys riding on the card include Luke Morris, Pat Cosgrave, Oisin Murphy, Stevie Donohoe, Martin Harley, Harry Bentley, Martin Lane, Jim Crowley, Robert Winston, David Probert, Josephine Gordon, Tom Queally, Dougie Costello, David Allan and Cam Hardie

They also race in India at Mysore (10:40am); later in shops it is Philadelphia, 5:55pm, in the USA

The Turf TV USA line-up is: Finger Lakes, 6:10pm, Fairmount Park, 7pm, Louisiana Downs, 9:15pm and Fort Erie, 9:20pm

The South African meeting is Kenilworth (11:25am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Tuesday line-up is as follows:

11:03am – NOTTINGHAM

11:11am – PERRY BARR

2:08pm – CRAYFORD

2:18pm – SUNDERLAND

6:28pm – NEWCASTLE

6:38pm – SHEFFIELD

6:58pm – TRALEE

The next meeting live on Sky Sports is theBetfred Select Stakes on Wednesday July 26 at Nottingham

After this it will be the Coral Sussex Cup meeting at Hove on August 3

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 19 of the season

Friday 28 July

Hawthorn v Sydney Swans , 10:50am

Saturday 29 July

North Melbourne v Melbourne , 4:45am – GWS Giants v Fremantle, 5:10am –Port Adelaide v St Kilda, 7:05am –Gold Coat Suns v Richmond, 10:25am – Carlton v Geelong Cats, 10:25am

Sunday 30 July

Western Bulldogs v Essendon , 4:10am – West Coast Eagles v Brisbane Lions, 5:20am –Collingwood v Adelaide Crows, 6:20am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 games taking place today, with start times ranging from 7:20pm on Tuesday to 3:15am on Wednesday, i.e. – late Tuesday night/early Wednesday morning

Live :

Chicago White Sox @ Chicago Cubs , 7:20pm, BT Sport ESPN – the Chicago derby

Los Angeles Angels @ Cleveland Indians , 12:10am, BT Sport 1 – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – h ttp://boxingschedule.boxingsociety.com/

Big fights coming up:

Sat July 29th in Belfast

Carl Frampton v Andres Gutierrez in a world title eliminator; ifCarl Frampton wins, he will fight Gary Russell for the WBC featherweight title

Sun July 30th

Adrien Broner v Mikey Garcia , 12 Rounds Super-Lightweight, Barclays Centre, Brooklyn, New York, midnight, Sky Sports

————————————————————–

CRICKET

NatWest T20 Blast – Gloucestershire v Glamorgan, 6:30pm, live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Cricket – other games areDurham v Nottinghamshire, 6:30pm,Leicestershire v Warwickshire, 6:30pm, and Derbyshire v Lancashire, 7pm

Youth TEST Series 2017 – England U19’s v India U-19’s, 11am, day three

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Tour de Wallonie – stage four of the Europe Tour race, a 164.1km journey from Brussels to Profondevile in Belgium, 2:30pm, Eurosport 1 – the race ends on Wednesday

Tour Cycliste International de la Guadeloupe – July 28 to Aug 06

From the track calendar:

ITS Melbourne – DISC Grand Prix, Melbourne, Victoria, July 25-26

British Cycling National Junior Track Championships , Newport, Wales, July 31 to Aug 04

————————————————————–

DARTS

Coming up:

World Matchplay – July 22-30, Winter Gardens, Blackpool – Day four live from 7pm, Sky Sports Action and 9:45pm, Sky Sports Main Event

————————————————————–

FORMULA ONE

The next race is the Hungarian Grand Prix , Budapest, July 28-30

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Wednesday 26 July

Munster U21HC final
Limerick v Cork , Gaelic Grounds, 7.30pm

Ulster U21HC final
Derry v Down , Corrigan Park, 7.30pm

Saturday 29 July

All-Ireland SFC Qualifiers Round 4B
Down v Monaghan , Croke Park, 5pm – live on Sky Sports Main Event/Arena
Armagh v Kildare , Croke Park, 7pm – live on Sky Sports Main Event/Arena

Sunday 30 July

All-Ireland SFC quarter-finals
Roscommon v Mayo , Croke Park, 2pm – RTE2
Kerry v Galway , Croke Park, 4pm – RTE2
————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – The Porsche European Open, Green Eagle Golf Course, Hamburg, Germany, July 27-30

USPGA Tour – the RBC Canadian Open, Glen Abbey GC, Oakville, Ontario, Canada, July 27-30

LPGA Tour – the Aberdeen Asset Management Ladies Scottish Open, North Ayrshire, Scotland, July 27-30

On the Seniors Tour (Champions Tour) and European Seniors Tour, is the SENIOR OPEN Championship, Royal Porthcawl GC, Bridgend, Wales, July 27-30

————————————————————–

ICE HOCKEY

No keys games scheduled; the new NHL season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE :

Coming up….

Thursday 27 July

NRL  Penrith Panthers v Canterbury Bulldogs, 10:50am

Friday 28 July

NRL – New Zealand Warriors v Cronulla-Sutherland Sharks, 9am – Parramatta Eels v Brisbane Broncos, 10:50am

Saturday 29 July

Challenge Cup – Hull FC v Leeds Rhinos, 2:30pm

NRL – Newcastle v St George-Illawarra Dragons, 6am –South Sydney Rabbitohs v Canberra Raiders, 8:30am – Sydney Roosters v North Queensland, 10:30am

Sunday 23 July

Challenge Cup – Wigan Warriors v Salford Red Devils, 2:30pm

NRL – Melbourne Storm v Manly Sea Eagles, 5am – Gold Coast Titans v Wests Tigers, 7am

————————————————————–

RUGBY UNION

Coming up….

Saturday 29 July

Currie Cup – Golden Lions v Griquas, 11am – Sharks v Pumas, 4pm

Sunday 30 July

Currie Cup – Free State Cheetahs v Western Province, 1:30pm

————————————————————–

SNOOKER

Next:

The next key tournament is the World Games, Poland – July 24-30

Followed by the Camsing Global BVC International Challenge , Shenzhen, China, July 27-29

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP BB&T ATLANTA Open , Atlanta, Georgia, USA, Mon July 24 – Sun July 30

ATP Bet-at-home Open German Tennis Championships , Hamburg, Germany, Mon July 24 – Sun July 30, day two, live on Sky Sports Arena, 10am

ATP Credit Agricole Suisse Open Gstaad , Gstaad, Switzerland, Mon July 24 – Sun July 30

WTA Nanchang , Nanchang, China, Mon July 24 – Sun July 30 – day two, live on BT Sport 2 from 10am

WTA Collector Swedish Open , Bastad, Sweden, Mon July 24 – Sun July 30 – day two, live on BT Sport 1 at 10am

————————————————————–

OTHER SPORT

Swimming World Championships – day three, Danube Arena, Budapest, 4:30pm, BBC Two, and 8:30am and 4:30pm, Eurosport 1

Fencing World Championships – from Leipzig, Germany, day 7, live on Eurosport 2 at 2:45pm and 4:30pm

Swedish Speedway – live coverage of an Elitserien meeting is on eir Sport 2 at 6:10pm

Monday 24 July 2017

Posted on July 24, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Monday 24 July 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Monday July 24

International Champions Cup – Inter Milan v Lyon, 1pm, eir Sport 2

Airtricity League Premier Division – Finn Harps v Derry City, 8pm

Women’s UEFA European Championships – Belgium Women v Holland Women, 7:45pm – Norway Women v Denmark Women, 7:45pm, both live on Eurosport (one game on Eurosport 1 and one game on Eursoport 2)

———————————————————–

HORSERACING

The Monday line-up is:

Ayr, 1:55pm – seven races; an apprentice handicap closes the card; field-sizes are 9-11-11-14-12-10 and 7; jockeys in action include Graham Lee, Franny Norton, Kevin Stott, David Nolan, Paul Hanagan, Paul Mulrennan, PJ McDonald; Ireland is represented on the card by four Adrian Keatley runners (all of them to be ridden by Danny Sheehy), which are Sahreej (3:05pm), Cosy Club (3:40pm), Quiet Company (4:10pm) and Buzzy Boy (5:10pm); the most-valuable races are worth £8,500

Cartmel, 2:10pm – seven races, with field-sizes of 7-10-12-8-7-8 and 13, with £10,000 handicap chases at 4:25pm and 4:55pm; Ireland is represented in the 2:10pm race by Stuart Crawford’s Airdrigh (Andrew Lynch) and Shark Hanlon’s Who’s For Tea (Rachael Blackmore), at 3:20pm by Ronan McNally’s See Double You (Danny Mullins), at 3:55pm by Stuart Crawford’s Flycorn (Andrew Lynch), at 4:25pm by Shark Hanlon’s Smadynium (Rachael Blackmore), at 4:55pm by Stuart Crawford’s Yes Tom (Andrew Lynch) and at 5:25pm by Shark Hanlon’s Adarenna (Rachael Blackmore) and Stuart Crawford’s Novo Dawn (Andrew Lynch); other jockeys with rides on the card include Brian Hughes, Noel Fehily, Aidan Coleman, Will Kennedy, Sean Bowen, Henry Brooke, Richie McLernon and Derek Fox

Ballinrobe, 5:35pm – seven races for a flat card with field-sizes of 14-14 (plus one reserve)-10-6-14 (plus 3 reserves)-6 and 14; the feature is the €30,000 Win Big With Tote Handicap (7:05pm); jockeys in action include Colin Keane, Kevin Manning, Pat Smullen, Conor Hoban, Chris Hayes, Wayne Lordan, Billy Lee, Donnacha O’Brien, Leigh Roche, Declan McDonogh, Niall McCullagh, Gary Carroll and Ronan Whelan; there is a handicap race for apprentice riders at 7:35pm

Beverley, 5:55pm – seven races, with field-sizes of 12-12-15-9-12-16 and 17; the most-valuable race is the £10,000 Richard and Carol Hudson Handicap at 7:55pm; jockeys riding on the card include Luke Morris, Oisin Murphy, Connor Beasley, Jason Hart, John Egan, Andrew Mullen, Cam Hardie, Joe Fanning, Rachel Richardson, David Allan, Tom Eaves, Tony Hamilton, Ben Curtis, Danny Tudhope, Jack Garritty, Shane Gray, Nathan Evans, Barry McHugh and Phillip Makin

Windsor, 6:15pm – six races, with field-sizes of 15-8-13-10-16 and 10; there’s an £11,500 handicap at 7:45pm and a £10,000 fillies’ handicap at 6:45pm; jockeys in action include Robert Winston, Tom Marquand, Harry Bentley, in-form George Wood, Pat Cosgrave, David Probert, Fran Berry, Adam Kirby, William Buick, Jamie Spencer, Shane Kelly, Andrea Atzeni, Dane O’Neill, Richard Kingscote, Fergus Sweeney, Robert Tart, Charles Bishop, Stevie Donohoe and Liam Keniry

They also race in France at Chantilly (12:47pm) and in Germany at Mulheim (4:55pm); later in shops it is Philadelphia, 5:55pm, in the USA

The Turf TV USA line-up is: Saratoga, 6pm, Finger Lakes, 6:10pm, Delaware Park, 6:15pm, and Thistledown, 6:40pm, and Louisiana Downs, 9:15pm

The South African meeting is Flamingo Park (11:20am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Monday line-up is as follows:

11:03am – PERRY BARR

11:11am – SWINDON

2:08pm – MONMORE

2:18pm – SHEFFIELD

6:28pm – NOTTINGHAM

6:38pm – ROMFORD

6:59pm – YOUGHAL

The next meeting live on Sky Sports is the Betfred Select Stakes on Wednesday July 26 at Nottingham

After this it will be the Coral Sussex Cup meeting at Hove on August 3

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 19 of the season

Friday 28 July

Hawthorn v Sydney Swans, 10:50am

Saturday 29 July

North Melbourne v Melbourne, 4:45am – GWS Giants v Fremantle, 5:10am – Port Adelaide v St Kilda, 7:05am – Gold Coat Suns v Richmond, 10:25am – Carlton v Geelong Cats, 10:25am

Sunday 30 July

Western Bulldogs v Essendon, 4:10am – West Coast Eagles v Brisbane Lions, 5:20am –Collingwood v Adelaide Crows, 6:20am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 13 games taking place today, with start times ranging from 7:20pm on Monday to 3:15am on Tuesday, i.e. – late Monday night/early Tuesday morning

Live:

Chicago White Sox @ Chicago Cubs, 7:20pm, BT Sport ESPN – the Chicago derby

Colorado Rockies @ St Louis Cardinals, 1am, BT Sport ESPN – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Big fights coming up:

Sat July 29th in Belfast

Carl Frampton v Andres Gutierrez in a world title eliminator; if Carl Frampton wins, he will fight Gary Russell for the WBC featherweight title

Sun July 30th

Adrien Broner v Mikey Garcia, 12 Rounds Super-Lightweight, Barclays Centre, Brooklyn, New York, midnight, Sky Sports

————————————————————–

CRICKET

Youth TEST Series 2017 – England U19’s v India U-19’s, 11am, day two

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Tour de Wallonie – stage three of the Europe Tour race, a 181.4km journey from Arlon to Houffalize in Belgium, 2:30pm, Eurosport 1 – the race ends on Wednesday

Tour Cycliste International de la Guadeloupe – July 28 to Aug 06

From the track calendar:

ITS Melbourne – DISC Grand Prix, Melbourne, Victoria, July 25-26

British Cycling National Junior Track Championships, Newport, Wales, July 31 to Aug 04

————————————————————–

DARTS

Coming up:

World Matchplay – July 22-30, Winter Gardens, Blackpool – Day three live from 7pm, Sky Sports Action and 7pm, Sky Sports Main Event

————————————————————–

FORMULA ONE

The next race is the Hungarian Grand Prix, Budapest, July 28-30

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Wednesday 26 July

Munster U21HC final
Limerick v Cork, Gaelic Grounds, 7.30pm

Ulster U21HC final
Derry v Down, Corrigan Park, 7.30pm

Saturday 29 July

All-Ireland SFC Qualifiers Round 4B
Down v Monaghan, Croke Park, 5pm – SKY
Armagh v Kildare, Croke Park, 7pm – SKY

Sunday 30 July

All-Ireland SFC quarter-finals
Roscommon v Mayo, Croke Park, TBC – RTE
Kerry v Galway, Croke Park, TBC – RTE
————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – The Porsche European Open, Green Eagle Golf Course, Hamburg, Germany, July 27-30

USPGA Tour – the RBC Canadian Open, Glen Abbey GC, Oakville, Ontario, Canada, July 27-30

LPGA Tour – the Aberdeen Asset Management Ladies Scottish Open, North Ayrshire, Scotland, July 27-30

On the Seniors Tour (Champions Tour) and European Seniors Tour, is the SENIOR OPEN Championship, Royal Porthcawl GC, Bridgend, Wales, July 27-30

————————————————————–

ICE HOCKEY

No keys games scheduled; the new NHL season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Coming up….

Thursday 27 July

NRL  Penrith Panthers v Canterbury Bulldogs, 10:50am

Friday 28 July

NRL – New Zealand Warriors v Cronulla-Sutherland Sharks, 9am – Parramatta Eels v Brisbane Broncos, 10:50am

Saturday 29 July

Challenge Cup – Hull FC v Leeds Rhinos, 2:30pm

NRL – Newcastle v St George-Illawarra Dragons, 6am – South Sydney Rabbitohs v Canberra Raiders, 8:30am – Sydney Roosters v North Queensland, 10:30am

Sunday 23 July

Challenge Cup – Wigan Warriors v Salford Red Devils, 2:30pm

NRL – Melbourne Storm v Manly Sea Eagles, 5am – Gold Coast Titans v Wests Tigers, 7am

 

————————————————————–

RUGBY UNION

Coming up….

Saturday 29 July

Currie Cup – Golden Lions v Griquas, 11am – Sharks v Pumas, 4pm

Sunday 30 July

Currie Cup – Free State Cheetahs v Western Province, 1:30pm

————————————————————–

SNOOKER

Next:

The next key tournament is the World Games, Poland – July 24-30

Followed by the Camsing Global BVC International Challenge, Shenzhen, China, July 27-29

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP BB&T ATLANTA Open, Atlanta, Georgia, USA, Mon July 24 – Sun July 30

ATP Bet-at-home Open German Tennis Championships, Hamburg, Germany, Mon July 24 – Sun July 30, live on Sky Sports Main Event, 10am

ATP Credit Agricole Suisse Open Gstaad, Gstaad, Switzerland, Mon July 24 – Sun July 30

WTA Nanchang, Nanchang, China, Mon July 24 – Sun July 30 – day one, live on BT Sport 2 from 10am

WTA Collector Swedish Open, Bastad, Sweden, Mon July 24 – Sun July 30 – day one, live on BT Sport 1 at 2pm

————————————————————–

OTHER SPORT

Swimming World Championships – day two, Danube Arena, Budapest, 4:30pm, BBC Two, and 8:30am and 4:30pm, Eurosport 1

Fencing World Championships – from Leipzig, Germany, day 6, live on Eurosport 2 at 3pm and 5pm

Speedway – SGB Premiership, Belle Vue Aces v Wolverhampton Wolves, 7:30pm, BT Sport 1

Canadian Football League – Ottawa Redbacks @ Toronto Argonauts, 12:30am, BT Sport 1 – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Sunday 23 JULY 2017

Posted on July 23, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Sunday 23 JULY 2017

Screen Shot 2017-07-22 at 6.01.21 PM————————————————————–

FOOTBALL

Sunday July 23

Scottish League Cup – Dundee Utd v Cowdenbeath, 3pm

International Champions Cup – Real Madrid v Man Utd, 10pm

CONCACAF Gold Cup – Jamaica v Mexico, 2am – i.e. late Sun night/early Mon morning – the second semi-final

Airtricity League Premier Division – Dundalk v Shamrock Rovers, 5pm

Chinese Super League – three games, all at 12:35pm, including Shanghai Shenhua v Beijing Guoan, Sky Sports Football

MLS – Vancouver Whitecaps v Portland Timbers, 11:45pm, Sky Sports Main Event – Seattle Sounders FC v San Jose Earthquakes, 3:30am – i.e. late Sun night/early Mon morning

UEFA Women’s European Championship – Scotland Women v Portugal Women, 5pm, Eurosport 2/More4 (Sky Ch, 139) – England Women v Spain Women, 7:45pm, Eurosport 2/Channel 4

Brazilian Top-Flight – Fluminense v Corinthians, 8pm, BT Sport 1

———————————————————–

HORSERACING

The Sunday line-up is:

Fairyhouse (1:55pm) – The feature is the €26,000 Q102 Handicap at 3:25pm; field-sizes are 10-11-18 (plus 3 reserves)-9-9-6 and 6; jockeys in action include Pat Smullen, Colin Keane, Ronan Whelan, Colm O’Donoghue, Billy Lee, Kevin Manning, Conor Hoban, Chris Hayes, Niall McCullagh, Declan McDonogh, Seamie Heffernan, Gary Carroll and Wayne Lordan

Redcar (2pm) – An apprentice race (handicap) closes the card; there’s a £10,000 handicap t 4pm; eight races, with field-sizes being 10-9-16-17-8-9-13 and 10; a handicap for apprentices closes the card; jockeys in action on the card include PJ McDonald, Josephine Gordon, Oisin Murphy, Danny Tudhope, Cam Hardie, Paul Hanagan, Paul Mulrennan, Tom Eaves, Jack Garritty, Andrew Mullen, Nathan Evans, David Allan, Tony Hamilton, Joe Fanning, Kevin Stott, Robert Winston, Ben Curtis, Jimmy Quinn and Barry McHugh

Tipperary (2:05pm) – There’s a €20,000 handicap chase at 4:35pm; field-sizes on the seven-race card are 15-7-19-12-16 (plus 3 reserves)-13 and 8; jockeys in action include Ruby Walsh, Paul Townend, Jody McGarvey, Davy Russell, Andrew Lynch, Rachael Blackmore, Phillip Enright, David Mullins, Jonathan Moore, Danny Mullins, Patrick Mullins, Jamie Codd and Lisa O’Neill

Stratford (2:10pm) – The most-valuable race is the £20,000 Russell Lane Handicap Chase at 3:10pm; a mares’ bumper closes the card; there are seven races in total, with field-sizes of 9-7-5-6-9-9 and 9; jockeys riding on the card include Adrian Heskin, Harry Skelton, Richie McLernon, Tom Scudamore, Jamie Moore, David Bass, Paddy Brennan, Gavin Sheehan, Tom O’Brien and Daryl Jacob

Newton Abbot (2:20pm) – The most-valuable race is the £13,500 Packexe Protecting What Matters Novices’ Chase at 3:20pm; field-sizes on the seven-race card are 6-9-5-8-7-10 and 9; jockeys riding on the card include Richard Johnson, Sam Twiston-Davies, Noel Fehily, Nico de Boinville, Aidan Coleman, Wayne Hutchinson, Jerry McGrath and Nick Scholfield

They also race in India at Bangalore (10:30am), in France at Maisons-Laffitte (1:05pm – see next paragraph) and in Germany at Bad Harzburg (1pm); later in shops it is Monterrico, 7:55pm, in Peru

At Maisons-Laffitte in France (first race, 1:05pm), the Group 2 Prix Robert Papin, a leading contest for two-year-olds, is due to be run at 1:35pm; heading the market is Clive Cox’s Queen Mary Stakes (Royal Ascot) winner Heartache; also in the six-runner field are the smart Richard Hannon-trained De Bruyne Horse, Tom Dascombe’s Norfolk Stakes fourth, Frozen Angel and Karl Burke’s Unfortunately; there are also Listed Races on the card at 2:45pm, 3:30pm and 4:10pm

The Turf TV USA/Canada line-up is: Saratoga, 6pm, Woodbine, 6pm, and Gulfstream, 6:15pm

The South African meeting is Scottsville (11:15am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Sunday line-up is as follows:

11:03am – BELLE VUE

11:11am – HOVE

2:06pm – PERRY BARR

2:12pm – KINSLEY

3:18pm – MULLINGAR

6:04pm – POOLE

6:11pm – CENTRAL PARK

The next meeting live on Sky Sports is the Betfred Select Stakes on July 26 at Nottingham

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 18 of the season

Sunday 23 July

Richmond v GWS Giants, 4:10am – Collingwood v West Coast Eagles, 6:20am – Brisbane Lions v Carlton, 7:40am, live on BT Sport 3

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 games taking place today, with start times ranging from 6:10pm Sunday to 1am on Monday, i.e. – Sunday evening/Early Monday morning

Live:

Toronto Blue Jays @ Cleveland Indians, 6:10pm, BT Sport ESPN

Washington Nationals @ Arizona Diamondbacks, 9:10pm, BT Sport 2

St Louis Cardinals @ Chicago Cubs, 1am, BT Sport ESPN – i.e. late Sunday night/early Monday morning

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Big fights coming up

Sun July 30th

Adrien Broner v Mikey Garcia, 12 Rounds Super-Lightweight, Barclays Centre, Brooklyn, New York, midnight, Sky Sports

————————————————————–

CRICKET

Sunday July 23

Natwest T20 Blast 2017 – Yorkshire Vikings v Worcestershire Rapids, 2:30pm – Birmingham Bears v Derbyshire Falcons, 2:30pm – Lancashire Lightning v Durham Jets, 2:30pm – Sussex Sharks v Kent Spitfires, 2:30pm – Glamorgan v Essex Eagles, 2:30pm – Hampshire v Surrey, 2:30pm

Youth TEST Series 2017 – England U19’s v India U-19’s, 11am

ICC Women’s World Cup Final – England Women v India, 10am, Sky Sports Mix/Sky Sports Cricket

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

The blue riband event of cycling, the Tour de France; final stage (21), a 103km journey starting in Montgeron and ending in Paris on the Champs-Elysees

Live coverage:

3:35pm, TG4 – 3:30pm, ITV4 – 3:30pm, Eurosport 1

From the track calendar:

2017 UEC Juniors & U23 Track European Championships, July 18-23

————————————————————–

DARTS

Coming up:

World Matchplay – July 22-30, Winter Gardens, Blackpool – Day two live from 1pm, Sky Sports Action and 7:30pm, Sky Sports Main Event and 7pm on Sky Sports Action

————————————————————–

FORMULA ONE

Hungarian Grand Prix, Budapest, July 28-30

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Sunday 23 July

All-Ireland SHC quarter-final
Wexford v Waterford, Pairc Ui Chaoimh, 4pm – live on RTE2

All-Ireland IHC final
Cork v Kilkenny, Pairc Ui Chaoimh, 2pm

————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – THE 146th Open Championship, Royal Birkdale, Southport, Merseyside, England, July 20-23, final day, 8am, Sky Sports Main Event (Ch 401) and Sky Sports The Open (Ch 405)

USPGA Tour – the Barbasol Classic, RTJ Trail (Grand National), Auburn/Opelika, AL, USA, July 20-23, final day, 9pm, Sky Sports Mix (Ch 121)

LPGA Tour – the Marathon Classic presented by Owens Corning and O-I, Sylvania, OH, USA, July 20-23, final day

On the Seniors Tour (Champions Tour) and European Seniors Tour, is the SENIOR OPEN Championship, Royal Porthcawl GC, Bridgend, Wales, July 27-30

————————————————————–

HOCKEY

Women’s Hockey World League Quarter Finals

3rd/4th place play-off, 10am, BT Sport 1 – The Final, 2:30pm, BT Sport 1

Mens’s Hockey World League Quarter Finals

3rd/4th place play-off, 12:15pm, BT Sport 1 – The Final, 5pm, BT Sport 1

————————————————————–

ICE HOCKEY

No keys games scheduled; the new NHL season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Sunday 23 July

Super League – Wakefield Trinity v St Helens, 3pm

NRL – St George-Illawarra Dragons v Manly Sea Eagles, 5am – Wests Tigers v Parramatta Eels, 7am, with both games live on eir Sport 2

Championship – five games, all at 3pm

————————————————————–

RUGBY UNION

Sunday 23 July

Currie Cup – Griquas v Blue Bulls, 1:30pm

————————————————————–

SNOOKER

Next:

The next key tournament is the Hong Kong Masters – July 20-23, day four – eight top players invited

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP Hall of Fame Tennis Championships, Newport, Rhode Island, USA, Mon July 17 – Sun July 23

ATP SkiStar Swedish Open, Bastad, Sweden, Mon July 17 – Sun July 23

ATP Konzum Croatia Open Umag, Umag, Croatia, Mon July 17 – Sun July 23

WTA BRD Bucharest Open, Bucharest, Romania, Mon July 17 – Sun July 23, final, 3pm, BT Sport 2

WTA Ladies Championship Gstaad, Gstaad, Switzerland, Mon July 17 – Sun July 23

————————————————————–

OTHER SPORT

Irish National Athletics Championships – 6pm, RTE2

Swimming World Championships – day one, Danube Arena, Budapest, 8:30am, Eurosport 1 – 5pm, BBC Two

World Para Athletics Championships London 2017 – 6pm, final day, Channel 4

NASCAR – The Brantley Gilbert Big Machine Brickyard 400, 7:30pm, eir Sport 2

MCE British Superbikes – both races from the sixth round of the season, 11:30am, Eurosport 2

Formula Renault Eurocup – Race two at round seven at the Red Bull Ring in Austria, 10am, BT Sport 2

FIM CEV Repsol – 10:45am, BT Sport 3

Red Bull Air Race – the fifth round from Kazan in Russia, midday and 2pm, eir Sport 1

Show Jumping – The Rolex GP Aachen, Sky Sports Arena, midday

Saturday 22nd JULY 2017

Posted on July 21, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

22nd JULY 2017

 

Screen Shot 2017-07-21 at 8.50.26 PM

————————————————————–

FOOTBALL

Saturday July 22

Premier League Asia Trophy – West Brom v Crystal Palace, 11am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Premier League ROI – Leicester v Liverpool, 1:30pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Premier League ROI

International Champions Cup – Bayern Munich v AC Milan, 10:35am, eir Sport 2 – Juventus v Barcelona, 11pm, eir Sport 2 – Paris Saint-Germain v Tottenham Hotspur, 1am, eir Sport 2 – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Pre-season friendly (Beijing, China) – Arsenal v Chelsea, 12:35pm, ITV/UTV

Airtricity League Premier Division – Limerick v Sligo Rovers, 6:30pm

Scottish League Cup – 14 games (all at 3pm), including Partick Thistle v St Mirren, 3pm, (Group H), live on BT Sport 1

CONCACAF Gold Cup – Costa Rica v USA, 3am – i.e. late Sat night/early Sun morning – the first semi-final

Women’s Euro 2017 – Iceland v Switzerland, 5pm, Eurosport 1 and France v Austria, 7:45pm, Eurosport 2

Chinese Super League – five games, one at 8:30am and four at 12:35pm

MLS – New York City FC v Chicago Fire, 7pm – Minnesota United FC v New York Red Bulls, 9pm – D.C. United v Houston Dynamo, midnight – Toronto FC v Colorado Rapids, midnight, Sky Sports Main Event– Columbus Crew v Philadelphia Union, 00:30am – Montreal Impact v FC Dallas, 00:30am – New England Revolution v Los Angeles Galaxy, 00:30am – Real Salt Lake v Sporting Kansas City, 3am

 

HORSERACING

The SATURDAY line-up is:

MARKET RASEN (1:35pm) – The track’s biggest meeting of the season, with the feature races being the £50,000 Summer Plate Handicap Chase (3:20pm) and the £35,000 Summer Handicap Hurdle (2:10pm), both of them Listed races; field-sizes on the card are 6-10-4-16-8-6 and 6; Ireland’s Davy Russell has two rides on the card – John Constable (2:10pm, for Evan Williams) and Guitar Pete (3:55pm, Nicky Richards); other jockeys riding on the card include Sam Twiston-Davies, Wayne Hutchinson, Harry Skelton, Tom O’Brien, Aidan Coleman, Nico de Boinville, Paddy Brennan, Johnny Burke (Midnight Shot, 3:20pm, for Charlie Longsdon), Tom Scudamore, Sean Bowen, Leighton Aspell, Will Kennedy, Adrian Heskin and Richie McLernon

GOWRAN PARK (1:40pm) – The eight-race card begins with a €25,000 fillies’ maiden, which also carries the ‘Plus10 Bonus’; field-sizes are 15-16 (plus 3 reserves)-16 (plus 3 reserves)-11-16 (plus 3 reserves)- 16 (plus 3 reserves)-13 and 5; jockeys in action include Pat Smullen, Kevin Manning, Chris Hayes, Colin Keane, Colm O’Donoghue, Wayne Lordan, Declan McDonogh, Seamie Heffernan, Niall McCullagh and Ronan Whelan; there is a handicap for apprentices at 4pm

NEWBURY (1:50pm) – £419,250 in prize-money is on offer on a card that includes the £250,000 Weatherbys Super Sprint (3:35pm), the £60,000 Group 3 Hackwood Stakes (3pm) and the £37,000 Listed bet365 Stakes (2:25pm); Ireland’s Joseph O’Brien runs Lynn’s Memory in the Super Sprint; jockeys riding on the card include Ryan Moore, Frankie Dettori, Adam Kirby, Fran Berry, Oisin Murphy, Jim Crowley, Luke Morris, Paul Hanagan and Silvestre de Sousa

CARTMEL (1:55pm) – seven races, with field-sizes of 6-5-11-8-7-10 and 6; runners from Ireland on the card are Stuart Crawford’s Whispering Affair (1:55pm, Richard Johnson), Shark Hanlon’s Baby Jake (2:30pm, Rachael Blackmore), Nigel Slevin’s Mr Boss Man (3:05pm, Rachael Blackmore), Shark Hanlon’s Adarenna (3:40pm, Rachael Blackmore), Stuart Crawford’s Apache Jack (4:!5pm, Brian Hughes), Stuart Crawford’s Don Franco (4:50pm, Richard Johnson), Thomas Coyle’s McLaren Vale (4:50pm, Rachael Blackmore) and Stuart Crawford’s A Touch Of Sparkle (5:25pm, Rachael Blackmore); the feature is the £27,000 Totepool Cumbria Crystal Cup Handicap Hurdle at 3:05pm; other jockeys riding on the card include Brian Hughes, Gavin Sheehan, Henry Brooke, Noel Fehily, Derek Fox and Sean Quinlan

NEWMARKET (2:05pm) – The feature races are the £37,000 Listed Aphrodite Stakes (2:40pm) and a £45,000 mile handicap (3:50pm); field-sizes are 13-13-9-14-7-9 and 7; jockeys in action include Jamie Spencer, William Buick, Harry Bentley, David Probert, Josephine Gordon, PJ McDonald, Pat Dobbs, Graham Lee, Stevie Donohoe, Martin Harley, Pat Cosgrave, Robert Winston and John Egan

RIPON (2:20pm) – The card starts with a seller and contains a £25,000 handicap (4:05pm) plus £11,000 handicaps at 3:30pm and 4:40pm; field-sizes are 9-12-8-8-8-8 and 14; jockeys in action include Franny Norton, David Allan, Ben Curtis, Tom Eaves, Phillip Makin, Tony Hamilton, Jason Hart, Paul Mulrennan, Dane O’Neill and apprentice Nathan Evans, who has four rides

LIMERICK (2:35pm) – seven races, with field-sizes of 17-18 (plus 3 reserves)-17-5-15-16 (plus 3 reserves) and 13; the Willie Mullins-trained Irish Lass, a half-sister to Grade 1 winner Arlie Beach, makes her debut in the card’s bumper (6pm); the most-valuable race is the €20,000 Limerick GAA Chase (4:20pm); jockeys riding on the jumps card include Ruby Walsh, Andrew Mullins, Danny Mullins, JJ Slevin, Bryan Cooper, Paul Townend, Jonathan Moore, Jody McGarvey, Luke Dempsey, Phillip Enright, Robbie Dunne, Roger Loughran and Mark Enright

LINGFIELD  (5:45pm) – seven races, with field-sizes of 8-8-9-10-7-15 and 15; an amateur riders’ race closes the card; professional jockeys in action on the card include Tom Marquand, Luke Morris, Tom Queally, Connor Beasley, Hector Crouch, Saleem Golam, Dougie Costello, Shane Kelly, Stevie Donohoe, Kieran Shoemark, Silvestre de Sousa and Jimmy Quinn, who has been among the winners this week

HAYDOCK (5:55pm) – six races, with field-sizes of 12-13-8-7-11 and 12; the feature is a £14,000 Conditions Stakes race (7:30pm, 3yo+); jockeys in action on the card include Tom Eaves, David Nolan, Richard Kingscote, Adam Beschizza, Kevin Stott, Royston Ffrench, Joe Fanning, promising apprentice Rossa Ryan, Danny Tudhope, Dane O’Neill, Graham Lee, Timmy Murphy (one ride, in the finale) and William Buick (one ride, in the feature race at 7:30pm)

They also race in Mauritius (9:30am), in India at Bangalore (10:30am) and in Germany at Bad Harzburg (3:15pm); later in shops it is Philadelphia, 5:55pm, in the USA and Hipo Chile, 7:15pm, in Chile

In the USA, there is the Grade 1 Diana Stakes (3yo+, fillies and mares, turf, 9f) at Saratoga at 10:55pm and the Grade 2 San Diego Handicap (3yo+, dirt, 1m110y, 2:10am – i.e. early Sunday morning) at San Diego, in which the exceptional Arrogate (winner of his last seven races, including the Dubai World Cup and Breeders’ Cup Classic) is set to face five opponents

The Turf TV USA line-up is: Gulfstream, 5:45pm, Sarataoga, 6pm, Woodbine (Canada), 6pm, and Louisiana Downs, 9:15pm

The South African meetings are Turffontein (11:05am) and Kenilworth (midday); there is the Grade 3 Final Fling Stakes (for fillies and mares) at Kenilworth at 3:45pm

————————————————————–

GREYHOUNDS

The SATURDAY line-up is as follows:

9:11am – TRALEE

10:06am – TOWCESTER

10:31am – ROMFORD

10:38am – CRAYFORD

2:24pm – NEWCASTLE

6:28pm – CENTRAL PARK

6:33pm – MONMORE

6:39pm – PETERBOROUGH

The next meeting live on Sky Sports is the Betfred Select Stakes on July 26 at Nottingham

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 18 of the season

Saturday 22 July

Essendon v North Melbourne, 4:45am, BT Sport 2– Melbourne v Port Adelaide, 5:10am – Western Bulldogs v Gold Coast Suns, 7:35am – Fremantle v Hawthorn, 8:40am – Sydney Swans v St Kilda, 10:25am, live on BT Sport 1

Sunday 23 July

Richmond v GWS Giants, 4:10am, live on BT Sport 2 – i.e. late Saturday night/early Sunday morning – Collingwood v West Coast Eagles, 6:20am – Brisbane Lions v Carlton, 7:40am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are fifteen games taking place today, with start times ranging from 9:05pm Saturday to 2:10am on Sunday, i.e. – Saturday evening/Early Sunday morning

Live:

St Louis Cardinals @ Chicago Cubs, 9:05pm, BT Sport ESPN

Tampa Bay Rays @ Texas Rangers, 12:10am, BT Sport ESPN – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Big fights coming up

Sun July 30th

Adrien Broner v Mikey Garcia, 12 Rounds Super-Lightweight, Barclays Centre, Brooklyn, New York, midnight, Sky Sports

————————————————————–

CRICKET

Saturday July 22

Natwest T20 Blast 2017 – Nottinghamshire Outlaws v Northamptonshire Steelbacks, 2:30pm Sky Sports Cricket

Under-19 Warm-Up 2017 – England Under 19’s v Unicorns, 11am

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

The blue riband event of cycling, the Tour de France, runs from July 1st to July 23rd; stage 20, a 22.5km individual time trial starting and ending in Marseille, the penultimate stage of this year’s tour

Live coverage:

12:40pm, TG4 – 12:45pm, ITV4 – 12:45pm, Eurosport 1

Coverage of the second stage of the women’s race in the Tour de France  – a 22.5km high-speed pursuit starting and ending in Marseille – is live on ITV4 at 11:55am and 11:45am on Eurosport 1

From the track calendar:

2017 UEC Juniors & U23 Track European Championships, July 18-23

————————————————————–

DARTS

Coming up:

World Matchplay – July 22-30, Winter Gardens, Blackpool – Day one live from 7pm on Sky Sports Action and 9pm on Sky Sports Main Event

————————————————————–

FORMULA ONE

Hungarian Grand Prix, Budapest, July 28-30

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Saturday 22 July

All-Ireland SFC Qualifiers Round 4A
Cork v Mayo, Gaelic Grounds, 5pm – Sky Sports Arena

Galway v Donegal, Markievicz Park, 7pm – the second-half is live on Sky Sports Main Event from 8pm

All-Ireland SHC quarter-final
Clare v Tipperary, Pairc Ui Chaoimh, 3pm – live on RTE2

All-Ireland JFC semi-finals
Kerry v Leitrim, Gaelic Grounds, 3pm
Kilkenny v Meath, Nowlan Park, 3pm

All-Ireland U21HC C final
Sligo v Donegal, Markievicz Park, 5pm
Sunday 23 July

All-Ireland SHC quarter-final
Wexford v Waterford, Pairc Ui Chaoimh, 4pm – RTE2

All-Ireland IHC final
Cork v Kilkenny, Pairc Ui Chaoimh, 2pm

————————————————————–

GOLF

PGA European Tour – THE 146th Open Championship, Royal Birkdale, Southport, Merseyside, England, July 20-23, day three, live on Sky Sports The Open at 8am and Sky Sports Main Event (Ch 401), 3:30pm

USPGA Tour – the Barbasol Classic, RTJ Trail (Grand National), Auburn/Opelika, AL, USA, July 20-23, day three, 9pm, Sky Sports Mix (Ch 121)

LPGA Tour – the Marathon Classic presented by Owens Corning and O-I, Sylvania, OH, USA, July 20-23

On the Seniors Tour (Champions Tour) and European Seniors Tour, is the SENIOR OPEN Championship, Royal Porthcawl GC, Bridgend, Wales, July 27-30

————————————————————–

HOCKEY

Women’s Hockey World League Quarter Finals

7th/8th place play-off, 10:15am BT Sport 3 – 5th/6th place play-off, 12:30pm BT Sport 3

Mens’s Hockey World League Quarter Finals

7th/8th place play-off, 2:45pm, BT Sport 3 – 5th/6th place play-off, 5:00pm, BT Sport 3

 

————————————————————–

ICE HOCKEY

No keys games scheduled; the new NHL season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Saturday 22 July

Super League – Catalans Dragons v Castleford Tigers, 5pm, Sky Sports Action

Championship – Toulouse v Featherstone Rovers, 5:30pm

NRL – Penrith Panthers v Gold Coast Titans, 6am, eir Sport 2– Canberra Raiders v Melbourne Storm, 8:30am, eir Sport 2 – North Queensland v New Zealand Warriors, 10:30am

————————————————————–

RUGBY UNION

Saturday 22 July

Super Rugby  – Crusaders v Highlanders, 8:35am Sky Sports Action – Lions v Sharks, 1:30pm Sky Sports Action – Stormers v Chiefs, 4:00pm Sky Sports Action

Currie Cup – Griquas v Blue Bulls, 1:30pm

————————————————————–

SNOOKER

Next:

The next key tournament is the Hong Kong Masters – July 20-23, day three – eight top players invited

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP Hall of Fame Tennis Championships, Newport, Rhode Island, USA, Mon July 17 – Sun July 23

ATP SkiStar Swedish Open, Bastad, Sweden, Mon July 17 – Sun July 23

ATP Konzum Croatia Open Umag, Umag, Croatia, Mon July 17 – Sun July 23

WTA BRD Bucharest Open, Bucharest, Romania, Mon July 17 – Sun July 23, semi-finals, 1pm, BT Sport ESPN

WTA Ladies Championship Gstaad, Gstaad, Switzerland, Mon July 17 – Sun July 23

————————————————————–

OTHER SPORT

Diving World Championships – Mixed 3m synchronised final from Budapest, 1:00pm Eurosport 2

Red Bull Air Race – Qualifying for the fifth round from Kazan in Russia, 2pm, eir Sport 1

MCE British Superbikes – Qualifying Session for the sixth round of the season, 3:45pm Eurosport 2

Formula Renault Eurocup – Race one at round seven at the Red Bull Ring in Austria, 1:30pm BT Sport 1

Speedway Grand Prix – Round six of the season from Cardiff’s Principality Stadium, 4:30pm, BT Sport 2

UFC Fight Night – Prelims and main event from New York, 11:00pm, BT Sport 2, and Chris Weidman v Kelvin Gastelum, a middleweight bout from New York, at 1am on BT Sport 2 – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

World Para Athletics Championships London 2017 – 7pm, Channel 4, day nine, the penultimate day of the championships

Canadian Football League – Saskatchewan Roughriders @ Calgary Stampeders, 2am, BT Sport 3 – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Credit card and deposit accounts welcome.
All major debit/credit cards accepted in store or by phone.