Menu
Carnew: (053) 9426410
Shillelagh: (053) 9429863
Phone:
1890 429 863

Sports Preview

Posted on September 01, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Friday 1 September 2017

Screen Shot 2017-09-01 at 10.52.18 AM

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Friday Sep 1

FIFA World Cup European Qualifying – Kazakhstan v Montenegro, 5pm, Sky Sports Football –Czech Rep v Germany, 7:45pm –Denmark v Poland, 7:45pm –Lithuania v Scotland, 7:45pm, Sky Sports Football –Malta v England, 7:45pm, live on ITV, UTV and TV3 –Norway v Azerbaijan, 7:45pm –Romania v Armenia, 7:45pm – San Marino v Northern Ireland, 7:45pm, Sky Sports Mix and Sky Sports Main Event– Slovakia v Slovenia, 7:45pm

European U-21 Championship Qualifying – 12 games, with start times ranging from 3:30pm to 6pm

Scottish Challenge Cup – Stranraer v Partick Thistle U-21, 7:45pm

FIFA World Cup CONCACAF Qualifying – U.S.A. v Costa Rica, 11:55pm

FIFA World Cup Qualifier – Nigeria v Cameroon, 5pm, BT Sport 2

Airtricity League Premier Division – Shamrock Rovers v Cork City, 7:30pm, live on RTE2 – Bohemians v Galway Utd, 7:45pm –Dundalk v St Patrick’s Ath, 7:45pm – Limerick v Finn Harps, 7:45pm

Airtricity League First Division – Athlone v Cobh Ramblers, 7:45pm –Cabinteely v Longford Town, 7:45pm –U.C.D. v Wexford Youths, 7:45pm – Waterford United v Shelbourne, 7:45pm

Friendly Match – Roma v Chapecoense, 7:45pm

FIFA World Cup CONCACAF Qualifying – Trinidad and Tobago v Honduras, 1am – Mexico v Panama, 2:30am

———————————————————–

HORSERACING

The Friday line-up is :

Sandown, 1:40pm – there’s a £13,000 handicap at 3:55pm on a card made up of four handicaps (including a nursery that starts things of and a fillies’ handicap at 4:25pm) and two divisions of the seven-furlong maiden which, no doubt, will contain plenty of interesting runners. Field-sizes are 11-10-16-15-8-10 and 10 and jockeys in action include Ryan Moore, Jim Crowley, James Doyle, Josephine Gordon, Richard Kingscote, Tom Marquand, Silvestre de Sousa, David Probert, Jimmy Fortune, Oisin Murphy, Martin Harley, Franny Norton, Pat Dobbs, Sean Levey, Andrea Atzeni, Pat Cosgrave, Tom Queally, Fran Berry and Jamie Spencer

Thirsk, 1:50pm – A seven-race card that has an £11,500 handicap at 4:05pm; the card, which closes with a handicap for apprentices, contains two 2yo races (that start the card), a selling handicap then three more handicaps. Field-sizes are 10-8-8-5-12-12 and 11. Jockeys in action include Paul Mulrennan, John Egan, Rachel Richardson, David Allan, Dougie Costello, Luke Morris, Danny Tudhope, James Sullivan, Graham Lee, PJ McDonald, Paul Hanagan, Tony Hamilton, Jason Hart, Cam Hardie, Martin Lane, Phillip Makin, Kevin Stott and in-form apprentices David Egan and Hollie Doyle

Bangor-on-Dee, 2pm – Six races, with field-sizes of 9-7-6-7-4 and 9; jockeys in action include Richard Johnson, Tom O’Brien, Noel Fehily, Brian Hughes, Sam Twiston-Davies, Wayne Hutchinson, Aidan Coleman, Johnny Burke, Harry Skelton, Sean Bowen and Gavin Sheehan

Down Royal , 4:35pm – A seven-race NH card, made up of six hurdle races and a bumper, which features the €20,000 Kerry Foods Hurdle (6:40pm), in which trainers Willie Mullins and Gordon Elliott each has a runner; jockeys riding on the card include Ruby Walsh, Davy Russell, Andrew Lynch, Sean Flanagan, Jody McGarvey, Paul Townend, David Mullins, Mark Walsh and Jack Kennedy

They also race in India at Mysore (10:40am) and France at Auteuil (12:40pm), where there are Listed Hurdles at 1:40pm and 3:10pm; later in the shops it is Club Hipico (6:15pm) and in Canada, Woodbine(8:45pm)

The Turf TV USA/Canada line-up is: Saratoga, 6pm, Belterra Park, 6:20pm, Gulfstream, 7:15pm, and Woodbine, 8:45pm

The South African meetings is Fairview (12:15pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:31am – KINSLEY

10:38am – SWINDON

2:08pm – HOVE

2:18pm – MONMORE

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – CRAYFORD

6:39pm – SHEFFIELD

Next live Sky card will be the Betfred Steel City Cup meeting from Sheffield, Tuesday September 5, 7pm, Sky Sports Action

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

The new NFL season will begin on Thursday September 7th with the reigning Super Bowl champions New England Patriots playing at home to Kansas City Chiefs

Today’s live College Football match is Utah State Aggies @ Wisconsin Badgers, 2am, BT Sport ESPN – i.e. late Friday night/early Saturday morning

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 16 games taking place today, with start times ranging from 6:10pm on Friday to 3:15am on Saturday – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live :

Atlanta Braves @ Chicago Cubs , 7:20pm, BT Sport ESPN

Boston Red Sox @ New York Yankees , 12:05am, BT Sport 2 – i.e. late Friday night/early Saturday morning

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – h ttp://boxingschedule.boxingsociety.com/

Today:

Nxtgen Boxing , live on Sky Sports Action at 7:45pm

Big fight coming up:

Saturday September 9, 2017 – Gennady Golovkin vs Canelo Alvarez, much anticipated Middleweight title fight from the T-Mobile Arena in Las Vegas – Kazakhstan’s Golovkin (37-0, 33 KOs) will defend his middleweight titles against Alvarez, the biggest boxing star in Mexico. Alvarez, whose only loss was at the hands of Floyd Mayweather Jr, is coming off a lopsided win over Julio Cesar Chavez Jr last month in Las Vegas.

————————————————————–

CRICKET

Friday September 1

KIA Super League – (Semi-final) – Surrey Stars v Western Storm, 2:15pm – (Final) – Southern Vipers v TBC, 6pm – both games live on Sky Sports Cricket

Caribbean Premier League – Jamaica Tallawahs v Guyana Amazon Warriors, 2am, BT Sport 1 – i.e. late Friday night/early Saturday morning

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Vuelta a Espana – Stage 13, a 198.4km journey from Coin to Tomares, 2pm, Eurosport 2

From the track calendar:

Elite Pan American Track Cycling Championships – Trinidad and Tobago, Aug 30 to Sept 03

————————————————————–

DARTS

Next up:

ET9 – Dutch Dart Masters – Sept 01-03, Maastricht, Netherlands

Unibet Champions League of Darts, Sept 16-17

————————————————————-

FORMULA ONE

The next race after this will be the Italian Grand Prix at Monza, September 1-3, which starts today

Live action:

First Practice – 8:45am, Sky Sports Main Event, 8:55am, eir Sport 1

Second Practice – 12:55pm, eir Sport 1

Also, Practice session, F2 – 10:55am, Sky Sports Man Event

The next F1 Grand Prix will be the Singapore Grand Prix, Marina Bay, Sept 15-17

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Saturday 2 September

All-Ireland Ladies SFC semi-final
Cork v Mayo , TBC, 4.45pm – TG4

All-Ireland Ladies IFC semi-final
Sligo v Tyrone , TBC, 3pm – TG4

Sunday 3 September

All-Ireland SHC final
Galway v Waterford , Croke Park, 3.30pm – RTE/Sky

All-Ireland MHC final
Cork v Galway , Croke Park, 1.15pm – TG4

———————————————-

GOLF

PGA Tour – Dell Technologies Championship, TPC Boston, Norton, MA, Fri Sept 01 to Mon Sept 04 – day 2 of 4 – live on Sky Sports The Open at 5pm and 8pm

European Tour – D&D REAL Czech Masters, Albatross Golf Resort, Prague, Czech Rep, Coverage of day two: 2pm, Sky Sports Main Event and 11am and 2pm on Sky Sports The Open

LPGA Tour – Cambia Portland Classic Presented By JTBC, Portland, OR, Aug 31 to Sept 03 – day 2 of 4

On the (Seniors Tour) – Travis Perkins Masters, Woburn GC, Buckinghamshire, United Kingdom, England, Fri Sept 01 to Sun Sept 03 – opening day

On the (Champions Tour)Shaw Charity Classic, Canyon Meadows G&CC, Calgary, AB, Canada, Fri Sept 01 to Sun Sept 03 – opening day

————————————————————-

ICE HOCKEY

The new NHL season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE :

Friday 1 September

Betfred Super League – Huddersfield Giants v Castleford Tigers, 8pm –Salford Red Devils v Wakefield Trinity, 8pm – St Helens v Wigan Warriors, 8pm, Sky Sports Arena

NRL – Parramatta Eels v South Sydney Rabbitohs, 10:50am, eir Sport 2

——————————————————————

RUGBY UNION

Friday 1 September

Mitre 10 Cup – Hawkes Bay v Canterbury, 8:35am, Sky Sports Action

Aviva Premiership – Gloucester v Exeter , 7:45pm, BT Sport 1 – Newcastle Falcons v Worcester, 7:45pm

Guinness Pro14 – Cardiff Blues v Edinburgh , 7:35pm – Munster v Treviso, 7:35pm, live on TG4 – Ulster v Cheetahs, 7:35pm, BBC2 Ulster

Currie Cup – Blue Bulls v Griquas, 6pm, Sky Sports Action

————————————————————–

SNOOKER

The Six Red World Championship in Thailand runs from Sept 4-9

————————————————————–

TENNIS

The latest Grand Slam tournament, the US Open, runs from Monday August 28 to Sunday September 10

Live coverage of day five:

Eurosport 1 – 12:30pm, 3:30pm, 6pm, 9pm, midnight and 2am (i.e. Friday night/early Saturday morning)

Eurosport 2 – 9pm and 2am (i.e. Friday night/early Saturday morning)

————————————————————–

OTHER SPORT

Athletics – Diamond League – the latest meeting, from Brussels, Eurosport 2, 7pm

Thursday 31 August 2017

Posted on August 31, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Thursday 31 August 2017

Screen Shot 2017-08-31 at 12.09.32 PM

————————————————————–

FOOTBALL

Thursday Aug 31

FIFA World Cup European Qualifying – all at 7:45pm, Belgium v Gibraltar – Bulgaria v Sweden – Cyprus v Bosnia and Herzegovina – France v Netherlands, Sky Sports Football – Greece v Estonia – Hungary v Latvia – Luxembourg v Belarus – Portugal v Faroe Islands – Switzerland v Andorra

FIFA World Cup Asian Qualifying – Japan v Australia, 11:35am – China v Uzbekistan, 1pm – Korea Rep v Iran, 1pm – Thailand v Iraq, 1pm – Syria v Qatar, 2:45pm

FIFA World Cup South American – Venezuela v Colombia, 10pm

International Match – Kenya v Mauritania, midnight

FIFA World Cup South American – Uruguay v Argentina, midnight – Chile v Paraguay, 1:30am – Brazil v Ecuador, 1:45am – Peru v Bolivia, 3:15am

———————————————————–

HORSERACING

The Thursday line-up is:

Chelmsford, 1:20pm – An eight-race flat card which includes a £45,000 Class 2 Fillies’ Conditions Stakes (2:50pm) with an attractive prize of £28,000 for the winner.  There’s also a £19,000 2yo race to open the card, which also carries the Plus 10 Bonus. Jockeys on the card include Jim Crowley, Ryan Moore, Oisin Murphy, James Doyle and Andrea Atzeni

Musselburgh, 1:30pm – An eight-race flat card with field sizes of 6-11-10-5-6-6-8-10. The card begins with a Class 6 Novice Auction Stakes over 5f and ends with a Class 6 Handicap over 5f (5:10pm). The feature is a £15,000 Class 3 Fillies’ Handicap over 7f (4pm) in which Mark Johnston runs Peach Melba who comes here chasing a four-timer.

Bath, 1:40pm – A seven-race flat card which begins with a Class 6 Nursery over 5f and ends with a Class 5 ‘Hands and Heels’ Apprentice Handicap over 5f. Jockeys on the card include Pat Cosgrave, Josephine Gordon, Sam Hitchcott, Martin Dwyer and Richard Kingscote

Bellewstown, 4:15pm – Day two of the two-day August Festival at the track, where it’s a seven-race NH card – six hurdle races and a bumper – featuring the €20,000 At The Races Mullacurry Cup Handicap Hurdle (5:45pm). Field-sizes on the card are 16 (plus 2 reserves)-5-16 (plus 3 reserves)-16-14-16 (plus 3 reserves) and 13. Jockeys in action include Ruby Walsh, Paul Townend, Robbie Power, Davy Russell, Andrew Lynch, Sean Flanagan, Denis O’Regan, Bryan Cooper, Jody McGarvey and Jack Kennedy

Tipperary (4:25pm) – An eight-race flat card, including the Group 3 Coolmore Stud Fairy Bridge Stakes (5:55pm, €65,000) and the Listed Kilfrush Stud Abergwaun Stakes (4:25pm, €55,000). There’s a race for apprentices at 6:55pm. Jockeys in action on the card include Seamie Heffernan, Wayne Lordan, Declan McDonogh, Chris Hayes, Colin Keane, Pat Smullen, Kevin Manning, Billy Lee and Donnacha O’Brien. Runners from the UK are Roger Varian’s Realtra (5:55pm), who will be ridden by Colin Keane, Robert Cowell’s Green Door (4:55pm, Pat Smullen) and Ed Dunlop’s Same Jurisdiction (5:55pm, Kevin Manning). It’s a very good card of racing

Sedgefield, 4:30pm – A seven-race National Hunt card which begins with a Class 5 Handicap Hurdle over 2m 5f and ends with a Class 5 Handicap Hurdle over 2m (7:30pm). There are also two Class 5 Handicap Chase races on the card, over 2m (5:30pm) and over 2m 3f (6:30pm). Jockeys in action include Brian Hughes, Will Kennedy, Henry Brooke, Richie McLernon, Harry Skelton, Noel Fehily, Paddy Brennan, Aidan Coleman and Connor King, who travels over from Ireland to ride Its Pandorama for Brian Ellison (6pm)

Wolverhampton, 5:40pm – A seven-race all-weather flat card. Field Sizes are 7-11-13-13-12-12-12. The card opens with a Class 5 Amateur Riders’ Handicap over 1m 4f and ends with a Class 6 Handicap over 6f (8:40pm). Jockeys on the card include Silvestre de Sousa, Harry Bentley, Pat Dobbs, Josephine Gordon and Pat Cosgrave

They also race in Baden Baden in Germany (3:55pm), where the feature is the Group 2 84th Darley Oettingen-Rennen (3yo+, one mile, 5:55pm) and Mysore in India (10:40am)

The Turf TV USA line-up is: Saratoga, 6pm, Delaware Park, 6:15pm, and Gulfstream, 6:16pm

The South African meeting is Vaal (11:25am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Thursday line-up is as follows:

11:03am –  Sunderland

11:11am – Sheffield

2:08pm – Romford

2:18pm – Crayford

6:28pm – Hove

6:33pm – Monmore

6:39pm – Newcastle

Next live Sky card will be the Betfred Steel City Cup meeting from Sheffield, Tuesday September 5, 7pm, Sky Sports Action

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 10 games taking place today, with start times ranging from 5:35pm to 3:15am on Friday – i.e. Thursday night/early Friday morning

Live:

Los Angeles Dodgers @ Arizona Diamondbacks, 8:40pm BT Sport ESPN

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Big fight coming up:

Saturday September 9, 2017 – Gennady Golovkin vs Canelo Alvarez, much anticipated Middleweight title fight from the T-Mobile Arena in Las Vegas – Kazakhstan’s Golovkin (37-0, 33 KOs) will defend his middleweight titles against Alvarez, the biggest boxing star in Mexico. Alvarez, whose only loss was at the hands of Floyd Mayweather Jr, is coming off a lopsided win over Julio Cesar Chavez Jr last month in Las Vegas.

————————————————————–

CRICKET

Thursday August 31

TEST Series 2017 – Bangladesh v Australia, 5am, final day

ODI Series 2017 – Sri Lanka v India, 10am

County Championship Division 1 – all at 11am (final day) – Surrey v Middlesex – Essex v Somerset – Lancashire v Warwickshire

County Championship Division 2 – all at 11am (final day) – Glamorgan v Sussex – Durham v Derbyshire – Nottinghamshire v Northamptonshire – Worcestershire v Gloucestershire – Kent v Leicestershire

Caribbean Premier League – Jamaica Tallawahs v St Kitts and Nevis Patriots, midnight

CPL T20 – Barbados Tridents v St Lucia Stars, 12:30am BT Sport 2

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Vuelta a Espana – Stage 12, a 160.1km journey from Motril to Los Dolmenes, 2pm, Eurosport 2

From the track calendar:

Elite Pan American Track Cycling Championships – Trinidad and Tobago, Aug 30 to Sept 03

————————————————————–

DARTS

Next up:

ET9 – Dutch Dart Masters – Sept 01-03, Maastricht, Netherlands

Unibet Champions League of Darts, Sept 16-17

————————————————————-

FORMULA ONE

The next race after this will be the Italian Grand Prix at Monza, September 1-3

Followed by the Singapore Grand Prix, Marina Bay, Sept 15-17

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Saturday 2 September

All-Ireland Ladies SFC semi-final
Cork v Mayo, TBC, 4.45pm – TG4

All-Ireland Ladies IFC semi-final
Sligo v Tyrone, TBC, 3pm – TG4

Sunday 3 September

All-Ireland SHC final
Galway v Waterford, Croke Park, 3.30pm – RTE/Sky

All-Ireland MHC final
Cork v Galway, Croke Park, 1.15pm – TG4
———————————————-

GOLF

PGA Tour – Dell Technologies Championship, TPC Boston, Norton, MA, Fri Sept 01 to Mon Sept 04

European Tour – D&D REAL Czech Masters, Albatross Golf Resort, Prague, Czech Rep, Coverage of day one 10am and 2pm Sky Sports The Open

LPGA Tour – Cambia Portland Classic Presented By JTBC, Portland, OR, Aug 31 to Sept 03

On the (Seniors Tour) – Travis Perkins Masters, Woburn GC, Buckinghamshire, United Kingdom, England, Fri Sept 01 to Sun Sept 03

On the (Champions Tour), Shaw Charity Classic, Canyon Meadows G&CC, Calgary, AB, Canada, Fri Sept 01 to Sun Sept 03

————————————————————-

ICE HOCKEY

The new NHL season begins on Wednesday, October 4

Champions Hockey League  – Cardiff Devils v Liberec, 7:00pm, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Thursday 31 August

Betfred Super League – Leeds Rhinos v Hull FC, 8pm, Sky Sports Arena

NRL – North Queensland v Brisbane Broncos, 10:50am eir Sport 2

——————————————————————

RUGBY UNION

Thursday 31 August

Mitre 10 Cup – Bay Of Plenty v Wellington 8:35am Sky Sports Action

Friday 1 September

Mitre 10 Cup – Hawkes Bay v Canterbury, 8:35am

Aviva Premiership – Gloucester v Exeter, 7:45pm – Newcastle Falcons v Worcester, 7:45pm

Guinness Pro14 – Cardiff Blues v Edinburgh, 7:35pm – Munster v Treviso, 7:35pm – Ulster v Cheetahs, 7:35pm

Currie Cup – Blue Bulls v Griquas, 6pm

————————————————————–

SNOOKER

The Six Red World Championship in Thailand runs from Sept 4-9

————————————————————–

TENNIS

The latest Grand Slam tournament, the US Open, runs from Monday August 28 to Sunday September 10

Live coverage of day four:

Eurosport 1 – 3:30pm, 6pm, 9pm, midnight and 2am – i.e. Wednesday night/early Thursday morning

Eurosport 2  – 5pm and 2am – i.e Wednesday night/early Thursday morning

 

————————————————————–

OTHER SPORT

Canadian Football League – Ottawa Redblacks @ Montreal Alouettes, 12:30am, BT Sport 1

College Football League – Ohio State Buckeyes @ Indiana Hoosiers, 1am BT Sport ESPN

Wednesday 30 August 2017

Posted on August 30, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Wednesday 30 August 2017

Screen Shot 2017-08-30 at 10.42.13 AM

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Wednesday Aug 30

Copa Del Rey (First-Round) – 18 games, all at 6pm

Thursday Aug 31

FIFA World Cup European Qualifying – all at 7:45pm, Belgium v Gibraltar –Bulgaria v Sweden –Cyprus v Bosnia and Herzegovina –France v Netherlands, Sky Sports Football –Greece v Estonia – Hungary v Latvia –Luxembourg v Belarus –Portugal v Faroe Islands – Switzerland v Andorra

FIFA World Cup Asian Qualifying – Japan v Australia, 11:35am –China v Uzbekistan, 1pm – Korea Rep v Iran, 1pm – Thailand v Iraq, 1pm – Syria v Qatar, 2:45pm

FIFA World Cup South American – Venezuela v Colombia, 10pm

International Match – Kenya v Mauritania, midnight

FIFA World Cup South American – Uruguay v Argentina, midnight –Chile v Paraguay, 1:30am – Brazil v Ecuador, 1:45am – Peru v Bolivia , 3:15am

———————————————————–

HORSERACING

The Wednesday line-up is :

Lingfield , 1:40pm – an eight-race card made up of a seller, two 2yo races, a nursery, a handicap, a claimer then two more handicaps; field-sizes are 8-11-11-15-6-8-9 and 10; jockeys in action include Silvestre de Sousa, Pat Cosgrave, Luke Morris, Oisin Murphy, James Doyle, Harry Bentley, Jim Crowley, Sean Levey, Robert Tart, Jamie Spencer, Tom Queally and Josephine Gordon; also, it is good to see young Rossa Ryan riding again following an injury (he also rides at Kempton tonight)

Catterick , 1:50pm – an eight-race card, made up of a 2yo race, a 3yo+ fillies’ maiden and six handicaps; the feature is a £10,000 12f handicap at 4:50pm; field-sizes on the card are 10-5-6-12-9-9-6 and 12; jockeys in action include Graham Lee, Paul Hanagan, Jason Hart, Ben Curtis, Cam Hardie, Andrea Atzeni, David Allan, Danny Tudhope, Andrew Mullen, Kevin Stott, PJ McDonald, James Sullivan and Tony Hamilton

Musselburgh , 2:00pm – a seven-race card consisting of a 2yo race and six handicaps; field-sizes are 9-11-8-10-8-6 and 8; jockeys in action include Joe Fanning, Connor Beasley, Phillip Makin, Tom Eaves, Paul Mulrennan, Leigh Roche, Shane Gray, Callum Rodriguez and Eddy Greatrex; Leigh Roche is over from Ireland to ride Free State (3pm) and Kalann (4:30pm) for County Tipperary-based trainer Denis Hogan

Bellewstown , 4:15pm – Day one of the two-day August Festival at the track, where it’s a seven-race flat card, featuring a €20,000 Auction maiden (4:45pm) and a €25,000 Handicap (6:45pm)

Worcester , 4:35pm – Seven race National Hunt card which includes a Class 3 Handicap Chase over 2m 7f (5:05pm) where Kim Bailey runs Sonneofpresenting who has made a good impression over fences so far winning three times in seven attempts over the bigger obstacles.

Kempton , 5:55pm – seven races made up of a 2yo race followed by a handicap, a 3yo+ fillies’ maiden then four handicaps; field-sizes are 11-9-8-8-7-5 and 12; jockeys in action include Martin Harley, Dane O’Neill, David Probert, Fran Berry, Pat Dobbs, Luke Morris, Oisin Murphy, Jim Crowley, Jamie Spencer, James Doyle, Stevie Donohoe, Sean Levey, Pat Cosgrave, Harry Bentley, Robert Winston and Silvestre de Sousa (who travels on from Lingfield to ride in races five and six)

They also race in Deauville in France, (12:10pm), AtBaden Baden in Germany, (3:40pm) and in India in Kolkata (10:30am) and Valpariso in Chile (6:30pm)

The Turf TV USA line-up is: Saratoga, 6:00pm,Finger Lakes, 6:10pm, Delaware Park, and Louisiana Downs, 9:15pm

The South African meetings is Kenilworth (12pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Wednesday line-up is as follows:

11:03am – Perry Barr

11:11am – Newcastle

2:08pm – Hove

2:18pm – Belle Vue

6:28pm – Swindon

6:33pm – Sunderland

6:38pm – Romford

Coral Champion Stakes meeting from Romford live tonight, 7pm, Sky Sports Action,

Next live Sky card will be the Betfred Steel City Cup meeting from Sheffield, Tuesday September 5, 7pm, Sky Sports Action

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 games taking place today, with start times ranging from 6:05pm to 3:10am on Thursday – i.e. Wednesday night/early Thursday morning

Live :

Cleveland Indians @ New York Yankees , 6:05pm, BT Sport ESPN

St Louis Cardinals @ Milwaukee Brewers , 7:10pm, BT Sport 2

Texas Rangers @ Houston Astros , 1:00am, BT Sport ESPN

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – h ttp://boxingschedule.boxingsociety.com/

Big fight coming up:

Saturday September 9, 2017 – Gennady Golovkin vs Canelo Alvarez, much anticipated Middleweight title fight from the T-Mobile Arena in Las Vegas – Kazakhstan’s Golovkin (37-0, 33 KOs) will defend his middleweight titles against Alvarez, the biggest boxing star in Mexico. Alvarez, whose only loss was at the hands of Floyd Mayweather Jr, is coming off a lopsided win over Julio Cesar Chavez Jr last month in Las Vegas.

————————————————————–

CRICKET

Wednesday August 30

TEST Series 2017 – Bangladesh v Australia, 5am, day 4 (of 5)

County Championship Division 1 – all at 11am (day 3 of 4) – Surrey v Middlesex –Essex v Somerset – Lancashire v Warwickshire

County Championship Division 2 – all at 11am (day 3 of 4) – Glamorgan v Sussex –Durham v Derbyshire –Nottinghamshire v Northamptonshire –Worcestershire v Gloucestershire – Kent v Leicestershire

CPL T20 Cricket – Jamaica Tallawahs v St Kitts and Nevis Patriots, 11:30pm, BT Sport 1

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Vuelta a Espana – Stage 11, a 187.5km journey from Lorca to Observatorio de Calar Alto, 2pm, Eurosport 2

From the track calendar:

Track Sea Games Kuala Lumpur 2017 , Aug 27-29

Elite Pan American Track Cycling Championships – Trinidad and Tobago, Aug 30 to Sept 03

————————————————————–

DARTS

Next up:

ET9 – Dutch Dart Masters – Sept 01-03, Maastricht, Netherlands

Unibet Champions League of Darts, Sept 16-17

————————————————————-

FORMULA ONE

The next race after this will be the Italian Grand Prix at Monza, September 1-3

Followed by the Singapore Grand Prix, Marina Bay, Sept 15-17

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Saturday 2 September

All-Ireland Ladies SFC semi-final
Cork v Mayo , TBC, 4.45pm – TG4

All-Ireland Ladies IFC semi-final
Sligo v Tyrone , TBC, 3pm – TG4

Sunday 3 September

All-Ireland SHC final
Galway v Waterford , Croke Park, 3.30pm – RTE/Sky

All-Ireland MHC final
Cork v Galway , Croke Park, 1.15pm – TG4

———————————————-

GOLF

PGA Tour – Dell Technologies Championship, TPC Boston, Norton, MA, Fri Sept 01 to Mon Sept 04

European Tour – D&D REAL Czech Masters, Albatross Golf Resort, Prague, Czech Rep, Thurs Aug 31 to Sun Sept 03

LPGA Tour – Cambia Portland Classic Presented By JTBC, Portland, OR, Aug 31 to Sept 03

On the (Seniors Tour) – Travis Perkins Masters, Woburn GC, Buckinghamshire, United Kingdom, England, Fri Sept 01 to Sun Sept 03

On the (Champions Tour), Shaw Charity Classic, Canyon Meadows G&CC, Calgary, AB, Canada, Fri Sept 01 to Sun Sept 03

————————————————————-

ICE HOCKEY

The new NHL season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE :

Thursday 31 August

Betfred Super League – Leeds Rhinos v Hull FC, 8pm, Sky Sports Arena

NRL – North Queensland v Brisbane Broncos, 10:50am

——————————————————————

RUGBY UNION

Wednesday 30 August

Mitre 10 Cup – Auckland v Waikato, 8:35am Sky Sports Action

Thursday 31 August

Mitre 10 Cup – Bay Of Plenty v Wellington 8:35am

Friday 1 September

Mitre 10 Cup – Hawkes Bay v Canterbury, 8:35am

Aviva Premiership – Gloucester v Exeter, 7:45pm – Newcastle Falcons v Worcester, 7:45pm

Guinness Pro14 – Cardiff Blues v Edinburgh, 7:35pm –Munster v Treviso, 7:35pm – Ulster v Cheetahs, 7:35pm

Currie Cup – Blue Bulls v Griquas, 6pm

————————————————————–

SNOOKER

The Six Red World Championship in Thailand runs from Sept 4-9

————————————————————–

TENNIS

The latest Grand Slam tournament, US Open, runs from Monday August 28 to Sunday September 10

Live coverage of day three:

Eurosport 1 – 3:30pm, 6pm, 9pm, midnight and 2am – i.e. Wednesday night/early Thursday morning

Eurosport 2 – 5pm and 2am – i.e Wednesday night/early Thursday morning

————————————————————–

OTHER SPORT

Quad Series Netball

New Zealand

v

England

, 8:30am Sky Sports Mix/Sky Sports Arena –

Australia v South Africa

, 10:45am, Sky Sports Mix/Sky

Tuesday 29 August 2017

Posted on August 29, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Tuesday 29 August 2017

Screen Shot 2017-08-29 at 9.48.07 AM

————————————————————–

FOOTBALL

Tuesday Aug 29

FIFA World Cup Asian Qualifying – U.A.E. v Saudi Arabia, 5:30pm

Checkatrade Trophy – 22 games – two at 7pm, four at 7:30pm, 15 at 7:45pm and Barnet v AFC Wimbledon, 8pm

Scottish Challenge Cup – Ayr United v Montrose, 7:45pm

Australian semi-professional Soccer – Bentleigh Greens v Western Sydney Wanderers, 10:30am, BT Sport 1 – a last-16 FFA Cup tie

———————————————————–

HORSERACING

The Tuesday line-up is:

Epsom, 2pm – The feature race is the £15,000 Terry Mills & John Akehurst Handicap (3:10pm), which is named in honour of two hugely-successful Epsom trainers of the past; field-sizes on the seven-race card are 9-8-7-10-7-11 and 6; jockeys in action include Silvestre de Sousa, David Probert, Josephine Gordon, Tom Marquand, Pat Cosgrave, Martin Harley, Joe Fanning, Oisin Murphy, Martin Harley, Jason Hart, Harry Bentley, Robert Winston, Adam McNamara, John Egan, Shane Kelly, Martin Dwyer, Stevie Donohoe, John Egan, Ted Durcan and Hector Crouch

Ripon, 2:15pm – The most-valuable races are the £12,000 Follow @Attheraces on Twitter Conditions Stakes (Plus10 Race) at 4pm and the £12,000 Visit Atheraces.com City Of Ripon Handicap at 4:30pm; the card consists of four handicaps, a 2yo race, a 3yo Conditions Stakes race and a seller; jockeys in action include Luke Morris, Paul Mulrennan, David Allan, Paul Hanagan, Jamie Spencer, Tom Eaves, Franny Norton, Danny Tudhope, Phillip Makin, Andrew Mullen, PJ McDonald, Graham Lee, Cam Hardie and Jack Garritty

Newton Abbot, 4:35pm – A seven-race card that features the £11,500 Racing Partnership TRP Novices’ Chase (6:05pm, 3 declarations, including the Paul Nicholls-trained Alcala, who has won his last four races); field-sizes are 11-8-7-3-7-7 and 13; jockeys in action include Noel Fehily, Harry Skelton, Tom Scudamore, Sam Twiston-Davies, Wayne Hutchinson, Sean Bowen, Harry Cobden, Richie McLernon and Richard Johnson (the last-two named have one ride each, in the card’s finale)

Carlisle, 4:45pm – the card consists of five handicaps, a 2yo race and a 3-4yo maiden, with field-sizes of 10-14-11-6-17-12 and 8; jockeys in action include Paul Mulrennan, Connor Beasley, Ben Curtis, Tony Hamilton, Phillip Makin, Tom Eaves, Danny Tudhope, Kevin Stott, Royston French, Richard Kingscote, James Sullivan, Graham Lee and Jack Garritty

Ballinrobe, 4:55pm – With €20,000 races – the P & D Lydon Handicap Hurdle (5:25pm) and the Hollymount Nursing Home Chase (6:55pm) – as the card’s centrepieces; field-sizes are 12-8-14-16 (plus 3 reserves)-5-9 and 10; jockeys in action include Mark Walsh, Denis O’Regan, Jody McGarvey, Danny Mullins, David Mullins, Andrew Lynch, Paul Townend, Sean Flanagan, Ruby Walsh and Davy Russell

They also race in France at Clairefontaine (11:40am)

The Turf TV USA line-up is: Finger Lakes, 6:10pm, Fairmount Park, 7:00pm, Fort Erie, 9:05pm and Louisiana Downs, 9:15pm

The South African meeting is Vaal (12:05pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Tuesday line-up is as follows:

11:03am – Nottingham

11:11am – Perry Barr

2:08pm – Crayford

2:18pm – Sunderland

6:28pm – Newcastle

6:38pm – Sheffield

6:58pm – Tralee

The next live Sky dogs fixture is the Coral Champion Stakes meeting from Romford, Weds August 30, 7pm, Sky Sports Action, followed by the Betfred Steel City Cup meeting from Sheffield, Tuesday September 5, 7pm, Sky Sports Action

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 games taking place today, with start times ranging from 12:05am to 3:10am on Wednesday – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live:

Cleveland Indians @ New York Yankees, 12:05am, BT Sport ESPN – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Los Angeles Dodgers @ Arizona Diamondbacks, 2:30am, BT Sport 1 – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Big fight coming up:

Saturday September 9, 2017 – Gennady Golovkin vs Canelo Alvarez, much anticipated Middleweight title fight from the T-Mobile Arena in Las Vegas – Kazakhstan’s Golovkin (37-0, 33 KOs) will defend his middleweight titles against Alvarez, the biggest boxing star in Mexico. Alvarez, whose only loss was at the hands of Floyd Mayweather Jr, is coming off a lopsided win over Julio Cesar Chavez Jr last month in Las Vegas.

————————————————————–

CRICKET

Tuesday August 29

TEST Series 2017 – Bangladesh v Australia, 5am, day 3 (of 5)

TEST Series 2017 – England v West Indies, 11am, day 5 (of 5), if required

County Championship Division 1 – all at 11am (day 2 of 4) – Surrey v Middlesex – Essex v Somerset – Lancashire v Warwickshire

County Championship Division 2 – all at 11am (day 2 of 4) – Glamorgan v Sussex – Durham v Derbyshire – Nottinghamshire v Northamptonshire – Worcestershire v Gloucestershire – Kent v Leicestershire

Caribbean Premier League – Barbados Tridents v Guyana Amazon Warriors, 11pm

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Vuelta a Espana – Stage 10, a 164.8km journey through the mountains from Caravaca de la Cruz to Alhama de Murcia, 2pm, Eurosport 2

From the track calendar:

Track Sea Games Kuala Lumpur 2017, Aug 27-29

Elite Pan American Track Cycling Championships – Trinidad and Tobago, Aug 30 to Sept 03

————————————————————–

DARTS

Next up:

ET9 – Dutch Dart Masters – Sept 01-03, Maastricht, Netherlands

Unibet Champions League of Darts, Sept 16-17

————————————————————-

FORMULA ONE

The next race after this will be the Italian Grand Prix at Monza, September 1-3

Followed by the Singapore Grand Prix, Marina Bay, Sept 15-17

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Saturday 2 September

All-Ireland Ladies SFC semi-final
Cork v Mayo, TBC, 4.45pm – TG4

All-Ireland Ladies IFC semi-final
Sligo v Tyrone, TBC, 3pm – TG4

Sunday 3 September

All-Ireland SHC final
Galway v Waterford, Croke Park, 3.30pm – RTE/Sky

All-Ireland MHC final
Cork v Galway, Croke Park, 1.15pm – TG4

———————————————-

GOLF

PGA Tour – Dell Technologies Championship, TPC Boston, Norton, MA, Fri Sept 01 to Mon Sept 04

European Tour – D&D REAL Czech Masters, Albatross Golf Resort, Prague, Czech Rep, Thurs Aug 31 to Sun Sept 03

LPGA Tour – Cambia Portland Classic Presented By JTBC, Portland, OR, Aug 31 to Sept 03

On the (Seniors Tour) – Travis Perkins Masters, Woburn GC, Buckinghamshire, United Kingdom, England, Fri Sept 01 to Sun Sept 03

On the Champions Tour, Shaw Charity Classic, Canyon Meadows G&CC, Calgary, AB, Canada, Fri Sept 01 to Sun Sept 03

————————————————————-

ICE HOCKEY

The new NHL season begins on Wednesday, October 4

Swedish Hockey League – 6:10pm, teams TBC, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Thursday 31 August

Betfred Super League – Leeds Rhinos v Hull FC, 8pm, Sky Sports Arena

NRL – North Queensland v Brisbane Broncos, 10:50am

——————————————————————

RUGBY UNION

Wednesday 30 August

Mitre 10 Cup – Auckland v Waikato, 8:35am

Thursday 31 August

Mitre 10 Cup – Bay Of Plenty v Wellington 8:35am

Friday 1 September

Mitre 10 Cup – Hawkes Bay v Canterbury, 8:35am

Aviva Premiership – Gloucester v Exeter, 7:45pm – Newcastle Falcons v Worcester, 7:45pm

Guinness Pro14 – Cardiff Blues v Edinburgh, 7:35pm – Munster v Treviso, 7:35pm – Ulster v Cheetahs, 7:35pm

Currie Cup – Blue Bulls v Griquas, 6pm

————————————————————–

SNOOKER

The Six Red World Championship in Thailand runs from Sept 4-9

————————————————————–

TENNIS

The latest Grand Slam tournament, US Open, runs from Monday August 28 to Sunday September 10

Live coverage of day two:

Eurosport 1 – 3:30pm, 6pm, 9pm, midnight and 2am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Eurosport 2 – 5pm and 2am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

————————————————————–

OTHER SPORT

Universiade – (all on Eurosport 2) – Basketball, 10am – Badminton, 11am and midday

Monday 28 August 2017

Posted on August 28, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Monday 28 August 2017

Screen Shot 2017-08-28 at 9.25.23 AM

————————————————————–

FOOTBALL

Monday August 28

National League – 12 games, all at 3pm, except for AFC Fylde v Barrow, 7:45pm, BT Sport 1

National League North – 11 games, all at 3pm

National League South – 11 games, all at 3pm

FA Cup Qualifying, Preliminary Round Replay – Maine Road v Abbey Hey, 7:45pm

Portuguese Primeira Liga – Portimonense v Maritimo, 8pm

German Bundesliga 2 – Kaiserslautern v Eintracht Braunschweig, 7:45pm, BT Sport 3

Argentine Primera Division – Newell’s Old Boys v Union Santa Fe, 11:05pm

———————————————————–

HORSERACING

The Monday line-up is:

Southwell, 12:30pm – eight races – six handicaps plus a 2yo race and a 3yo+ maiden – with field-sizes of 14-8-11-10-14-14-14 and 11; jockeys in action include Graham Lee, Andrew Mullen, Stevie Donohoe, Cam Hardie, Luke Morris, Dougie Costello, Royston Ffrench, Connor Beasley, Sammy Jo Bell, Jack Garritty and Jason Hart

Chepstow, 12:45pm – eight races – five handicaps, one seller, and two 2yo Plus10 Bonus races – with field-sizes of 12-11-8-6-8-10-13 and 13; the feature is the £20,000 Sir Gordon Richards Handicap (sponsored by the Oakgrove Stud, 4pm); jockeys riding on the card include Sean Levey, Fran Berry, Steve Drowne, John Egan, Martin Dwyer, Timmy Murphy, Shane Kelly, Fergus Sweeney, Sam Hitchcott, Dane O’Neill, Martin Lane, David Egan, Hollie Doyle and Charlie Bishop

Epsom, 2:05pm – seven races – five handicaps (one of them for male amateurs in the Amateurs’ Derby at 3:50pm, in which Derek O’Connor rides Hollywood Road for Don Cantillon) – a 2yo race and a 3yo+ Conditions Stakes race; the feature is the £20,000 Caspian Prince Handicap (3:15pm) and there are £15,000 races at 4:20pm and 4:55pm; jockeys riding on the card include Ryan Moore, Joe Fanning, Oisin Murphy, Pat Cosgrave, Andrea Atzeni, Liam Keniry, Harry Bentley, Josephine Gordon, Robert Winston, Pat Dobbs and Richard Kingscote

Ripon, 2:10pm – seven races – four handicaps (including an amateur riders’ race at 5:35pm), a seller (which opens the card), a 3-4yo maiden race and the big race, the £30,000 (Listed) Longines Irish Champions Weekend EBF Ripon Champion 2yo Trophy (4:30pm); also on the card is the £20,000 Ripon Rowells Handicap (3:55pm); field-sizes are 10-11-9-10-8-6 and 10; jockeys riding on the card include Martin Harley, Paul Hanagan, Ben Curtis, Silvestre de Sousa, PJ McDonald, Tom Marquand, David Allan, Kevin Stott, Phillip Makin, Danny Tudhope, Franny Norton, Jim Crowley, Tom Eaves, Dougie Costello and Shane Gray.

Cartmel, 2:20pm – a seven-race jumps card with field sizes of 5-4-6-7-7-6-10.  The card’s feature races are the £25,000 Coral Handicap Hurdle (5:10pm), a £20,000 handicap chases at 3:30pm and 4:05pm. In the first of the £20,000 chases, trainer Paul Nicholls runs Bagad Bihoue, one of three runners he has on the card. He is unbeaten in four races over fences but this will represent his toughest test to date. Ireland’s Noel Kelly runs Loughview Laddie in the finale (5:45pm; Derek Fox rides). Jockeys in action on the card include Richard Johnson, Brian Hughes, Noel Fehily, Aidan Coleman, Sam Twiston-Davies, Gavin Sheehan, Sean Bowen and Will Kennedy

Downpatrick, 3:00pm – A seven-race jumps card which begins with a Maiden Hurdle over 2m 2f and ends with a National Hunt Flat Race over 2m 2f.  Willie Mullins and Ruby Walsh team up in the opener with Didero Vallis who ran four times as a 3yo on the flat in France, finishing 3rd on all four occasions include in a Group 2 at Maisons-Laffitte and a Group 3 at Nantes – Ruby also has a ride for Peter Fahey on Small World (4:10pm). Other jockeys riding on the card include Davy Russell, Mark Walsh, Robbie Power, Sean Flanagan, Andrew Lynch, Danny Mullins, Paul Townend and Jack Kennedy, who has two rides as he continues his return from injury

Roscommon, 4:25pm – An eight-race flat card, with field sizes of 8-10-15 (plus 2 reserves)-15 (plus 3 reserves)-14 (plus 1 reserve)-5-14 and 15. The card begins with a Maiden over 7f where Aidan O’Brien runs Mount Wellington (still a maiden after six races). The card ends with a Handicap (45-70) over 1m 3f. Jockeys on the card include Kevin Manning, Colin Keane, Pat Smullen, Colm O’Donoghue, Donnacha O’Brien, Shane Foley, Billy Lee, Declan McDonogh, Colm O’Donoghue and Chris Hayes

They also race in Deauville in France (11:25am)  Finger Lakes in the USA, (6:10pm) and in Club Hipicoin Chile (6:15pm)

There is also an international card from Hyderabad in India (10:30am)

The Turf TV USA line-up is: Saratoga, 6pm, Delaware Park, 6:15pm, and Thistledown, 6:40pm, Louisiana Downs (9:15pm)

The South African meeting is Fairview (midday)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Monday line-up is as follows:

10:31am – Perry Barr

10:38am – Monmore

2:18pm – Sheffield

6:28pm – Nottingham

6:33pm – Yarmouth

6:39pm – Romford

6:59pm – Youghal

The next live Sky dogs fixture is the Coral Champion Stakes meeting from Romford, Weds August 30, 7pm, Sky Sports Action, followed by the Betfred Steel City Cup meeting from Sheffield, Tuesday September 5, 7pm, Sky Sports Action

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 10 games taking place today, with start times ranging from Midnight on Monday to 3:10am on Tuesday – i.e. late Monday evening/early Tuesday morning

Live:

Cleveland Indians @ New York Yankees, 12:05am, BT Sport ESPN – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Tampa Bay Rays @ Kansas City Royals, 1:15am, BT Sport 1 – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Big fight coming up:

Saturday September 9, 2017 – Gennady Golovkin vs Canelo Alvarez, much anticipated Middleweight title fight from the T-Mobile Arena in Las Vegas – Kazakhstan’s Golovkin (37-0, 33 KOs) will defend his middleweight titles against Alvarez, the biggest boxing star in Mexico. Alvarez, whose only loss was at the hands of Floyd Mayweather Jr, is coming off a lopsided win over Julio Cesar Chavez Jr last month in Las Vegas.

————————————————————–

CRICKET

Monday August 28

TEST Series 2017 – Bangladesh v Australia, 5am, day 2 (of 5)

TEST Series 2017 – England v West Indies, 11am, day 4 (of 5), of second test, 10:30am Sky Sports Main Event / Sky Sports Cricket

County Championship Division 1 – all at 11am (day one of 4) – Surrey v Middlesex – Essex v Somerset– Lancashire v Warwickshire

County Championship Division 2 – all at 11am (day one of 4) – Glamorgan v Sussex – Durham v Derbyshire – Nottinghamshire v Northamptonshire – Worcestershire v Gloucestershire – Kent v Leicestershire

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Vuelta a Espana – Today is a rest day; the race resumes on Tuesday with 164.8km journey through the mountains from Caravaca de la Cruz to Alhama de Murcia, 2pm, Eurosport 2

From the track calendar:

Track Sea Games Kuala Lumpur 2017, Aug 27-29

Elite Pan American Track Cycling Championships – Trinidad and Tobago, Aug 30 to Sept 03

————————————————————–

DARTS

Next up:

ET9 – Dutch Dart Masters – Sept 01-03, Maastricht, Netherlands

Unibet Champions League of Darts, Sept 16-17

————————————————————-

FORMULA ONE

The next race after this will be the Italian Grand Prix at Monza, September 1-3

Followed by the Singapore Grand Prix, Marina Bay, Sept 15-17

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Saturday 2 September

All-Ireland Ladies SFC semi-final
Cork v Mayo, TBC, 4.45pm – TG4

All-Ireland Ladies IFC semi-final
Sligo v Tyrone, TBC, 3pm – TG4

Sunday 3 September

All-Ireland SHC final
Galway v Waterford, Croke Park, 3.30pm – RTE/Sky

All-Ireland MHC final
Cork v Galway, Croke Park, 1.15pm – TG4
———————————————-

GOLF

PGA Tour – Dell Technologies Championship, TPC Boston, Norton, MA, Fri Sept 01 to Mon Sept 04

European Tour – D&D REAL Czech Masters, Albatross Golf Resort, Prague, Czech Rep, Thurs Aug 31 to Sun Sept 03

LPGA Tour – Cambia Portland Classic Presented By JTBC, Portland, OR, Aug 31 to Sept 03

On the Seniors Tour – Travis Perkins Masters, Woburn GC, Buckinghamshire, United Kingdom, England, Fri Sept 01 to Sun Sept 03

On the Champions Tour – Shaw Charity Classic, Canyon Meadows G&CC, Calgary, AB, Canada, Fri Sept 01 to Sun Sept 03

————————————————————-

ICE HOCKEY

The new NHL season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Thursday 31 August

Betfred Super League – Leeds Rhinos v Hull FC, 8pm, Sky Sports Arena

NRL – North Queensland v Brisbane Broncos, 10:50am

——————————————————————

RUGBY UNION

Wednesday 30 August

Mitre 10 Cup – Auckland v Waikato, 8:35am

Thursday 31 August

Mitre 10 Cup – Bay Of Plenty v Wellington 8:35am

Friday 1 September

Mitre 10 Cup – Hawkes Bay v Canterbury, 8:35am

Aviva Premiership – Gloucester v Exeter, 7:45pm – Newcastle Falcons v Worcester, 7:45pm

Guinness Pro14 – Cardiff Blues v Edinburgh, 7:35pm – Munster v Treviso, 7:35pm – Ulster v Cheetahs, 7:35pm

Currie Cup – Blue Bulls v Griquas, 6pm

————————————————————–

SNOOKER

The Six Red World Championship in Thailand runs from Sept 4-9

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

The latest Grand Slam tournament, US Open, runs from Monday August 28 to Sunday September 10

Live coverage of the opening day:Eurosport 1 – 3:30pm, 6pm, 9pm, midnight and 2am – i.e. late Monday night/early Tuesday morningEurosport 2 at 4pm and 2am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

OTHER SPORT

Speedway – Rye House Rockets v Poole Pirates, 7:30pm BT Sport 2

Universiade – Volleyball, 1pm, Eurosport 2

Extreme Sailing Series – 3pm, BT Sport 1

Sunday 27 August 2017

Posted on August 27, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Sunday 27 August 2017

GAAGaelicFootball2017DblOdds27thAug Football2017DblTheOdds27thAug 5Places420Curragh SundaySizzlerDbl26thAug

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day

————————————————————–

FOOTBALL

Sunday Aug 27

Premier League – Chelsea v Everton, 1:30pm – West Brom v Stoke City, 1:30pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Premier League ROI – Liverpool v Arsenal, 4pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Premier League ROI – Tottenham Hotspur v Burnley, 4pm

Scottish Premiership – Dundee v Hibernian, 12:30pm, Sky Sports Football – Ross County v Rangers, 3pm, BT Sport 1

FAI Cup (Last 16) – All at 2pm, Bangor Celtic v Longford Town –Bluebell Utd v Cabinteely –Cork City v Athlone Town –Drogheda Utd v Cobh Wanderers –Limerick v Finn Harps –Shelbourne v Shamrock Rovers – St Patricks Ath v Galway Utd

Ligue 1 – Guingamp v Strasbourg, 2pm –Angers v Lille, 4pm, eir Sport 1 and BT Sport ESPN – Monaco v Marseille, 8pm, BT Sport 2

La Liga – Eibar v Athletic Bilbao, 5:15pm, Sky Sports Football –Espanyol v Leganes, 5:15pm, Sky Sports Red Button –Getafe v Sevilla, 7:15pm, Sky Sports Football – Real Madrid v Valencia, 9:15pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Football

Serie A – seven games, Torino v Sassuolo, 5pm, BT Sport 3, and then six games at 7:45pm, including Napoli v Atalanta, eir Sport 1 and BT Sport 3, and AC Milan v Cagliari, 7:45pm, BT Sport 1

Bundesliga – RB Leipzig v SC Freiburg, 2:30pm – Hannover 96 v Schalke, 5pm, BT Sport 1

Dutch Eredivisie – Feyenoord v Willem ll, 11:30am, Sky Sports Red Button –VVV-Venlo v Ajax, 1:30pm, Sky Sports Red Button –Groningen v FC Utrecht, 3:45pm – PSV Eindhoven v Roda JC Kerk, 3:45pm, Sky Sports Mix

Portuguese Primeira Liga – Boavista v Desportivo Aves, 4pm –Sporting Lisbon v Estoril, 6pm – Braga v FC Porto, 8:15pm

Belgian Jupiler League – Club Brugge v Standard Liege, 1:30pm, eir Sport 2 –AA Gent v Anderlecht, 5pm – KV Oostende v Antwerp, 7pm, eir Sport 2

MLS – Montreal Impact v Toronto FC, 9:30pm, Sky Sports Mix, and LA Galaxy v San Jose Earthquakes, TBA, but early on Sun morning, and Seattle Sounders v Portland Timbers, 2:30am, Sky Sports Football – i.e. late Sun night/early Mon morning

———————————————————–

HORSERACING

The Sunday line-up is :

The Curragh , 1:30pm – An eight-race card that includes the Group 3 Flames of Tara Irish EBF Stakesrun over 1m for the 2yo fillies (2pm), theGroup 3 Snow Fairy Fillies Stakes for 3yo+ (3:45pm), the Group 3 Round Tower Stakes for the 2yo fillies and colts run over 6f (2:35pm) and the €100,000 Tote Irish Cambridgeshire (4:20pm)

Beverley , 1:55pm – An eight-race flat card, which includes a £10,000 Class 3 Nursery over 5f (3:05pm). The card begins with a Class 5 Claiming Stakes over 7f and end with a Class 6 Handicap over 1m 2f. Jockeys on the card include Paul Mulrennan, Paul Hanagan, Graham Lee, Franny Norton, Tom Eaves, Daniel Tudhope, Dougie Costello and Graham Lee

Goodwood , 2:10pm – A seven-race flat card, including the Group 3 Weatherbys Racing Bank Supreme Stakes run over 7f (4:30pm) – Jim Crowley will be on Dutch Connection for Charlie Hills in the feature and the horse may find this easier after some very tough assignments recently. There is also a Class 2 Handicap for the 3 year olds over 1m 2f (3:20pm). Jockeys on the card include Jim Crowley, Silvestre de Sousa, Pat Dobbs, Oisin Murphy, Fran Berry and Josephine Gordon. The 3:55pm race is an amateur riders contest

Yarmouth , 2:20pm – A seven-race card that consists of six handicaps (the opening race being a handicap for apprentice riders) and a 2yo Plus10 Bonus race. The feature is a £23,000 1m2f23y handicap (4:05pm) and there are£15,000 handicaps at 4:40pm and 5:15pm. Jockeys riding on the card include Pat Cosgrave, Stevie Donohoe, Luke Morris, David Probert, Dane O’Neill, Richard Kingscote, Martin Harley, Liam Keniry, Robert Winston, Jamie Spencer, Ted Durcan and John Egan

They also race in India at Hyderabad (10:15am) and Pune (10:30am), in Germany at Baden-Baden (12:30pm – see below) and inDeauville (1:05pm) in France, where the features are the Group 3 Prix de Meautry Barriere (2:45pm, 3yo+, 6f), in which Roger Varian runs Lahore (Olivier Peslier), the Group 3 Prix Quincey Barriere (3:25pm, 3yo+, one mile) and the Group 2 Lucien Barriere Grand Prix de Deauville (4:05pm, 3yo+, 1m4f110y), in which Charlie Appleby runs Frontiersman (James Doyle)

Later in the shops it is Woodbine (6pm) in Canada and Maronas (7:05pm) in Uruguay

At Baden-Baden in Germany, there is the 147th Group 2 Sport-Welt Goldene Peitsche (3yo+, 6f) at 2:55pm

The Turf TV USA line-up is: Monmouth Park, 5:50pm, Saratoga, 6pm, and Gulfstream, 6:15pm

The South African meeting is Scottsville (11:30am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Sunday line-up is as follows:

11:03am – BELLE VUE

11:11am – HOVE

2:06pm – PERRY BARR

2:12pm – KINSLEY

3:18pm – MULLINGAR

6:04pm – POOLE

6:11pm – CENTRAL PARK

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 23 of the season ct’d

Sunday 27 August

Essendon v Fremantle , 4:10am – West Coast Eagles v Adelaide Crows, 5:40am, BT Sport ESPN – Richmond v St Kilda, 6:20am, BT Sport 2

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 16 games taking place today, with start times ranging from 6:05pm on Sunday to 1:08am on Monday – i.e. late Sunday evening/early Monday morning

Live :

New York Mets @ Washington Nationals , 1am, BT Sport ESPN – i.e. late Sun night/early Mon morning

Little League World Series – 8pm, BT Sport ESPN

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – h ttp://boxingschedule.boxingsociety.com/

Big fight coming up:

Saturday September 9, 2017 – Gennady Golovkin vs Canelo Alvarez, much anticipated Middleweight title fight from the T-Mobile Arena in Las Vegas – Kazakhstan’s Golovkin (37-0, 33 KOs) will defend his middleweight titles against Alvarez, the biggest boxing star in Mexico. Alvarez, whose only loss was at the hands of Floyd Mayweather Jr, is coming off a lopsided win over Julio Cesar Chavez Jr last month in Las Vegas.

————————————————————–

CRICKET

Saturday August 26

TEST Series 2017 – England v West Indies, 11am, day three of five, live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Cricket from 10am

TEST Series 2017 – Bangladesh v Australia, 5am, day one of five

One Day International Series 2017 – Sri Lanka v India, 10am

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Vuelta a Espana – Stage nine, a 174km route from Orihuela to Cumbre del Sol, 2pm, Eurosport 1

Tour de l’Avenir , Stage nine (the final stage of what is called the Under-23s Tour de France), 107.4km from Bourg-St-Maurice to Albiez-Montrond, 11:15am, Eurosport 1

Baltic Chain Tour , Aug 23-27

National Road Championships – Brazil , Aug 24-27

Commonwealth Cycling Classic (Virginia) , Aug 24-27

From the track calendar:

Irish National Track Championships , Aug 26-27

Track Sea Games Kuala Lumpur 2017 , Aug 27-29

————————————————————–

DARTS

Next up:

Perth Darts Masters – Friday Aug 25 to Sunday Aug 27; the final day, 10am, eir Sport 1

ET9 – Dutch Dart Masters – Sept 01-03, Maastricht, Netherlands

Unibet Champions League of Darts , Sept 16-17

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 race is the Belgium Grand Prix, Spa-Francorchamps, Aug 25-27

Live action:

The big race is live on Channel 4 at 12:35pm, Sky Sports Mix at 12:30pm, and eir Sport 1 at 12:55pm, with the race being due off at 1pm

The next race after this will be the Italian Grand Prix at Monza, September 1-3

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Sunday 27 August

All-Ireland SFC semi-final
Dublin v Tyrone , Croke Park, 4pm – RTE2 and Sky Sports Arena HD

All-Ireland MFC semi-final
Dublin v Derry , Croke Park, 2pm – live on TG4

All-Ireland U17FC final
Tyrone v Roscommon , Croke Park, 12noon, live on TG4

———————————————-

GOLF

PGA Tour – The Northern Trust, Glen Oaks Club, Old Westbury, NY, Thurs Aug 24 to Sun Aug 27 – Coverage of the final day is live from 7pm on Sky Sports Main Event and 5pm, Sky Sports The Open

European Tour – Made In Denmark, Himmerland Golf & Spa Resort, Farsa, Denmark, Thurs Aug 24 to Sun Aug 27 – Coverage of the final day is live on Sky Sports The Open, 11:30am

LPGA Tour – Canadian Pacific Women’s Open, Ottawa, Ontario, Canada, Thursday Aug 24 to Sunday August 27; the final day

On the (Seniors Tour), The Willow Senior Golf Classic, Hanbury Manor Marriott Hotel & CC, Ware, Hertfordshire, England, August 25-27; final day

On the (Champions Tour), Boeing Classic, The Club at Snoqualmie Ridge, Snoqualmie, Washington; final day

————————————————————–

HOCKEY

Men’s EuroHockey matches, including the final, are scheduled for today:

Classification 5-8 – Spain v Poland, 8am, and Ireland v Austria, 10am, both on BT Sport 3

Bronze final – TBC v TBC, 12:30pm, BT Sport 3

Final – – TBC v TBC, 3pm, BT Sport 3

————————————————————–

ICE HOCKEY

The new NHL season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE :

Sunday 27 August

NRL – New Zealand Warriors v Manly Sea Eagles, 5am, eir Sport 2 – Penrith Panthers v St George-Illawarra Dragons, 7am, eir Sport 2

——————————————————————

RUGBY UNION

Sunday 27 August

Mitre 10 Cup – Manawatu v Tasman, 3:35am – Canterbury v Otago, 5:35am

Top 14 – Toulon v Pau, 4pm, Sky Sports Action

————————————————————–

SNOOKER

Next:

The Paul Hunter Classic concludes today). The tournament is named in honour and memory of the late Paul Hunter, a huge talent in the snooker world whose life was tragically cut short by cancer. It takes place in Fürth in Germany

————————————————————–

TENNIS

Next up – The US Open, Aug 20 to Sept 10

————————————————————–

OTHER SPORT

Universiade in Taiwan – diving, 8am, Eurosport 1

Porsche Supercup – Belgian Grand Prix, 10:15am, Eurosport 2

Formula Renault Eurocup – round 8, from France, 9:15am, BT Sport 1

MotoGP, Silverstone – (all on BT Sport 2): Warm-ups, 9:45am – Moto3, 11:30am – Moto2, 1:30pm – MotoGP, 3:15pm

Blancpain GT Sprint Series – 12:45pm, BT Sport ESPN

Triathlon World Series – 1:45pm, BBC2

British Touring Cars – 10:45am, ITV4

Heisman Trophy Preview Show – 6pm, BT Sport ESPN – a programme discussing the frontrunners to be awarded the accolade of the most outstanding player in college football

Saturday 26 August 2017

Posted on August 26, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Saturday 26 August 2017

FMayweathervCMcGregor5 Football2017DblTheOdds26th27thAug GAAGaelicFootball2017DblOdds26th27thAug WeekendBig4Hotpot1

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Premier League – six games, all at 3pm, except for Bournemouth v Man City , 12:30pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Premier League ROI and Man Utd v Leicester City, 5:30pm, BT Sport 1 – the live 3pm game is Newcastle v West Ham, Sky Sports Premier League ROI

Championship – ten games, all at 3pm, except for Nottingham Forest v Leeds Utd, 5:30pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Football

League One – There are 12 games taking place, all at 3pm

League Two – There are 11 games taking place, all at 3pm

Scottish Premiership – four games, all at 3pm

Scottish Championship – five games, all at 3pm

Scottish League One – five games, all at 3pm

Scottish League Two – five games, all at 3pm

National League – 11 games, all at 3pm, except for FC Halifax v Guiseley, 12:30pm, BT Sport 1

National League (North) – There are 11 games taking place, all at 3pm

National League (South) – There are 11 games taking place, all at 3pm

FAI Cup (Last 16) – Crumlin United v Dundalk, 4pm

Northern Irish Premiership – two games, both at 3pm

Ligue 1 – Nantes v Lyon, 4pm, then five games at 7pm

La Liga – Alaves v Barcelona, 5:15pm, Sky Sports Mix –Girona v Malaga, 7:15pm, Sky Sports Football – Levante v Deportivo La Coruna, 7:15pm, Sky Sports Red Button – Las Palmas v Atletico Madrid, 9:15pm, Sky Sports Football

Serie A – Benevento v Bologna, 5pm –Genoa v Juventus, 5pm – Roma v Inter Milan, 7:45pm, BT Sport 3

Bundesliga – six games, all at 2:30pm, except for Borussia Dortmund v Hertha Berlin, 5:30pm, BT Sport 3

Dutch Eredivisie – Vitesse Arnhem v AZ Alkmaar, 5:30pm –ADO Den Haag v Heerenveen, 6:45pm –PEC Zwolle v FC Twente, 6:45pm – Heracles Almelo v Excelsior, 7:45pm

Belgian Jupiler League – Charleroi v Zulte-Waregem at 5pm then two games at 7pm and one at 7:30pm

MLS – D.C. United v New England Revolution, midnight –Philadelphia Union v Atlanta United FC, midnight – Columbus Crew v FC Dallas, 00:30am – i.e. late Sat night/early Sun morning – Orlando City SC v Vancouver Whitecaps, 00:30am, Sky Sports Football – Chicago Fire v Minnesota United FC, 01:30am –Houston Dynamo v Sporting Kansas City, 02:00am – Real Salt Lake v Colorado Rapids, 03:00am

———————————————————–

HORSERACING

The Saturday line-up is :

Killarney, 1:30pm – an eight-race National Hunt card where the feature is the €50,000 MSL Cork Mercedes-Benz Handicap Chase (4:20pm); the card closes with two bumper races; smart flat runner Cymro (Joseph O’Brien) makes his hurdling debut in the opener; The Major General, who is related to plenty of useful winners, runs for the same stable and is one of three JP McManus runners in the contest; Willie Mullins runs Robin des Foret and Miss Sapphire in a very good novice hurdle (2pm) and these two races set the tone for a very good card

Goodwood, 1:35pm – where the features are the Group 3 Prestige Stakes at 2:10pm (2yo fillies), the Group 2 Grosvenor Celebration Mile at 3:20pm (3yo+) and the Listed Goodwood Revival March Stakes (3:55pm); field-sizes are 12-10-20 – which is the £100,000 Grosvenor Sport Handicap (2:45pm) – 6-5-13 and 8; jockeys in action include Andrea Atzeni, Sean Levey, Oisin Murphy, PJ McDonald, Pat Cosgrave, Adam Kirby, Jamie Spencer, Joe Fanning and John Egan

Chester, 1:50pm – field-sizes are 8-12-12-7-12-7 and 8; a 2yo race begins a card that contains five handicaps (one of them for apprentices) plus a 3yo+ 12f maiden; jockeys in action include David Nolan, Ben Curtis, Liam Keniry, Steve Drowne, Paul Mulrennan, David Probert, Shane Gray, Cam Hardie and Jason Hart

York, 1:55pm – the feature is the £285,000 Betfred Ebor Stakes (Handicap)(3:35pm); also on the seven-race card are the £225,000 Group 2 Al Basti Equiworld Gimcrack Stakes (3pm), one of the top 2yo races of the year, plus the £90,000 Group 3 Strensall Stakes (1:55pm) and the £70,000 Listed Julia Graves Roses Stakes (4:10pm); no race is worth less than £70,000 and the card closes at 5:15pm with an apprentice handicap; a runner for Ireland in the Ebor is Willie Mullins’ Ivan Grozny (Jim Crowley); a runner for the USA on the card is Wesley Ward’s Elizabeth Darcy (4:10pm, David Egan) NB Ryan Moore is not riding in Britain today: he will be riding Idaho for Aidan O’Brien in the Grade 1 Sword Dancer Stakes at Saratoga tonight (9:49pm)

Newmarket, 2:05pm – featuring the £45,000 CJ Murfitt Ltd Handicap (3:50pm) and the £37,000 Listed Hopeful Stakes (4:25pm) on a card that contains five handicaps (one of them a nursery), a 2yo novice stakes race, and the Listed contest referred to; field-sizes are 9-7-8-10-15-10 and 11; jockeys in action include Silvestre de Sousa, Pat Smullen (three rides), Fran Berry, Tom Marquand, Dane O’Neill, Gerald Mosse, Stevie Donohoe, Ted Durcan, Franny Norton, Andrew Mullen and Rory Cleary (one ride, Reshoun for Ian Williams, 3:50pm); Ireland’s Bill Farrell runs Orangey Red (Joey Hanes, 4:25pm)

Cartmel, 2:15pm – a seven-race National Hunt card that closes with a “Hands And Heels” race for Conditional Jockeys and Amateur Riders); there’s a £10,000 handicap hurdle at 5:10pm; field-sizes are 8-8-6-10-7-9 and 10; runners from Ireland are Gordon Elliott’s Knockmaole Boy (2:!5pm, Richard Johnson), Stuart Crawford’s Whispering Affair (2:50pm, Richard Johnson), A Touch Of Sparkle (2:50pm, Tom O’Brien) and David Broad’s Little Stampy (2:50pm, James Bowen), Stuart Crawford’s Novo Dawn (4pm, Richard Johnson), Stuart Crawford’s Dr Moloney (4:35pm, Tom O’Brien) and Don Franco (4:£5pm, Richard Johnson), Noel Kelly’s Mighty Whitey (5:10pm, Derek Fox) and Noel Kelly’s Mash Potato (5:45pm, Mr PJ Cawley)

Redcar, 4:50pm – seven races, with the opener being for Lady Amateur Riders; the card consists of five handicaps and two 2yo races; there’s a £10,000 handicap at 6:25pm; field-sizes are 9-15-10-11-20-10 and 20; jockeys in action include Tom Eaves, Kevin Stott, Connor Beasley, Tony Hamilton, Luke Morris, Danny Tudhope, Dougie Costello, Phillip Makin, Jason Hart and James Sullivan

Windsor, 5:10pm – a six-race card, including the £60,000 Group 3 Winter Hill Stakes (6:40pm) and £37,000 Listed Sri Lanka August Stakes (6:10pm); the card also contains three handicaps and a 2yo race (the opener); field-sizes are 10-8-8-8-10 and 9; jockeys in action include Jamie Spencer, Oisin Murphy, Ted Durcan, Joe Fanning, Gerald Mosse, Stevie Donohoe, Jimmy Fortune, Tom Marquand and Andrea Atzeni

They also race in India at Kolkata (10:15am) and Pune (10:30am) and in Germany at Baden-Baden(12:30pm, see below); later in shops it is Finger Lakes, 6:10pm, in the USA and Monterrico, 8pm, in Peru

Ryan Moore is will be riding Idaho for Aidan O’Brien in the Grade 1 Sword Dancer StakesatSaratoga tonight (9:49pm). Also on the card is the Grade 1 Travers Stakes (10:44pm), plus four other Grade 1 races and a Grade 2 contest

The Turf TV USA line-up is: Saratoga, 4:35pm, Gulfstream, 5:45pm, Monmouth Park, 5:50pm, and Golden Gate Fields, 9:45pm

The South African meetings are Turffontein (11:20am, 9 races) and Kenilworth (12:15pm, 8 races)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Saturday line-up is as follows:

9:11am – TRALEE

10:06am – TOWCESTER

10:31am – ROMFORD

10:38am – CRAYFORD

2:24pm – NEWCASTLE

6:28pm – CENTRAL PARK

6:33pm – MONMORE

6:39pm – PETERBOROUGH

7:42pm – SHELBOURNE

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 23 of the season

Saturday 26 August

Collingwood v Melbourne , 4:45am, BT Sport 3 – Brisbane Lions v North Melbourne, 5:10am – Sydney Swans v Carlton, 7:35am –Port Adelaide v Gold Coast Suns, 10:10am – Geelong Cats v GWS Giants, 10:25am, BT Sport 3

Sunday 27 August

Essendon v Fremantle , 4:10am – West Coast Eagles v Adelaide Crows, 5:40am – Richmond v St Kilda, 6:20am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 games taking place today, with start times ranging from 6:05pm on Saturday to 2:10am on Sunday – i.e. late Saturday evening/early Sunday morning

Live :

No MLB games listed as live in UK/Ire

Little League World Series – 9pm and midnight, BT Sport ESPN

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – h ttp://boxingschedule.boxingsociety.com/

Big fights coming up:

Today – Floyd Mayweather Jr. vs. Conor McGregor, billed as ” The Money Fight” is an upcomingprofessional boxing super-fight between undefeated eleven-time five-division professional boxing world champion Floyd Mayweather Jr. and the current UFC Lightweight Champion Conor McGregor . It will take place at the T-Mobile Arena in Paradise, Nevada

Among the fights on the undercard is Badou Jack v Nathan Cleverly. Cleverly is defending his WBA light-heavyweight title

————————————————————–

CRICKET

Saturday August 26

TEST Series 2017 – England v West Indies, 11am, day two of five, Sky Sports Main Event at 3:15pm and Sky Sports Cricket from 10am

Women’s KIA Super League – Southern Vipers v Yorkshire Diamonds, 2:30pm,Surrey Stars v Loughborough Lightning, 2:20pm, and Western Storm v Lancashire Thunder, 2:20pm

Caribbean Premier League – Jamaica Tallawahs v Trinbago Knight Riders, 2am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning – live on BT Sport 2

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Vuelta a Espana – Stage eight, a 199.5km route from Hellin to Xorret de Cati, 2:15pm, Eurosport 1

Tour de l’Avenir , stage eight, 120.5km from Albertville to Ste-Foy Tarentaise, 12:30pm, Eurosport 1

Baltic Chain Tour , Aug 23-27

National Road Championships – Brazil , Aug 24-27

Commonwealth Cycling Classic (Virginia) , Aug 24-27

From the track calendar:

Irish National Track Championships , Aug 26-27

Track Sea Games Kuala Lumpur 2017 , Aug 27-29

————————————————————–

DARTS

Next up:

Perth Darts Masters – Friday Aug 25 to Sunday Aug 27, day two (highlights, ITV4, 3:15pm, quarter-finals)ET9 – Dutch Dart Masters – Sept 01-03, Maastricht, Netherlands

Unibet Champions League of Darts, Sept 16-17

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 race is the Belgium Grand Prix, Spa-Francorchamps, Aug 25-27

Live action:

Practice 3, 9:55am, Channel 4, and eir Sport 1 at 9:55am, and eir Sport 1 at 12:55am

Qualifying, 11:55am, Channel 4 and eir Sport 1

The next race after this will be the Italian Grand Prix at Monza, September 1-3

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Saturday 26 August

All-Ireland SFC semi-final replayKerry v Mayo, Croke Park, 3pm – RTE One/Sky Sports Arena HDAll-Ireland Ladies SFC semi-finalDublin v Kerry, Semple Stadium, 6.30pm – TG4All-Ireland Ladies IFC semi-finalMeath v Tipperary, Semple Stadium, 4.45pm – TG4Sunday 27 AugustAll-Ireland SFC semi-finalDublin v Tyrone , Croke Park, 4pm – RTE/SkyAll-Ireland MFC semi-finalDublin v Derry , Croke Park, 2pm – TG4

All-Ireland U17FC final
Tyrone v Roscommon , Croke Park, 12noon

———————————————-

GOLF

PGA Tour – The Northern Trust, Glen Oaks Club, Old Westbury, NY, Thurs Aug 24 to Sun Aug 27 – Coverage of day three from 7:40pm on Sky Sports Main Event and 6pm, Sky Sports The Open

European Tour – Made In Denmark, Himmerland Golf & Spa Resort, Farsa, Denmark, Thurs Aug 24 to Sun Aug 27 – Coverage of day three, Sky Sports The Open, 11:30am

LPGA Tour – Canadian Pacific Women’s Open, Ottawa, Ontario, Canada, Thursday Aug 24 to Sunday August 27, day three

On the (Seniors Tour), The Willow Senior Golf Classic, Hanbury Manor Marriott Hotel & CC, Ware, Hertfordshire, England, August 25-27, Day two

On the (Champions Tour), Boeing Classic, The Club at Snoqualmie Ridge, Snoqualmie, Washington, day two of three

————————————————————–

HOCKEY

Women’s EuroHockey Championships

Live action on BT Sport ESPN at 11:15am, Spain v Ireland, 1:30pm, Scotland v Czech Republic, 4pm (Bronze final),Germany v England, and the final at 7pm, Netherlands v Belgium

Men’s EuroHockey matches, including the final, are scheduled for Sunday

————————————————————–

ICE HOCKEY

The new NHL season begins on Wednesday, October 4

Champions Hockey League – Mountfield HK v Nottingham Panthers, 5pm, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE :

Saturday 26 August

Chasllenge Cup (Final) – Hull FC v Wigan Warriors, 3pm (Wembley), BBC One

NRL – Gold Coast Titans v Canterbury Bulldogs, 6am – Melbourne Storm v South Sydney Rabbitohs, 8:30am, eir Sport 2 – Cronulla-Sutherland Sharks v Sydney Roosters, 10:30am, eir Sport 2

——————————————————————

RUGBY UNION

Mitre 10 Cup – Wellington v Taranaki, 3:35am – Auckland v Northland, 5:35am

Rugby Championship – New Zealand v Australia, 8:35am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Action – Argentina v South Africa, 8:40pm, Sky Sports Action

Currie Cup – Western Province v Sharks, 2pm – Free State Cheetahs v Golden Lions, 4:15pm

Top 14 – Bordeaux-Begles v Clermont Auvergne, 7:40pm, Sky Sports Arena HD – There is also a game at 2:10pm and four games at 5pm

Women’s World Cup – Seventh-place place play-off, Ireland v Wales, 2pm, RTE2 and eir Sport 2, with the final, England v New Zealand at 7:45pm on the same channel along with ITV4, UTV and eir Sport 1 – The Third-place play-off, France v USA, is at 5pm, eir Sport 1; the Fifth-place play-off is Australia v Canada, 2pm, eir Sport 2; the Ninth-place play-off is Italy v Spain, 2:30pm, eir Sport 1, and the 11th-place play-off is Japan v Hong Kong, midday

————————————————————–

SNOOKER

Next:

The Paul Hunter Classic continues (penultimate day) and runs to August 27th. The tournament is named in honour and memory of the late Paul Hunter, a huge talent in the snooker world whose life was tragically cut short by cancer. It takes place in Fürth in Germany

————————————————————–

TENNIS

ATP Winston-Salem Open , Winston Salem, North Carolina, USA, Mon Aug 21 to Sun Aug 27 – coverage of the final is on Eurosport 2 at 10pm

WTA Connecticut Open presented by United Technologies , New Haven, Connecticut, USA, Mon Aug 21 to Sun Aug 27 – the final, live on BT Sport 1 at 9pm

WTA Louisville , Louisville, Kentucky, USA, Mon Aug 21 to Sun Aug 27

————————————————————–

OTHER SPORT

Sports: Universiade in Taiwan – swmming, midday, Eurosport 2

Canadian Football League – BC Lions @ Ottawa Redblacks, 9:15pm, BT Sport 2, and Toronto Argonauts @ Calgary Stampeders, 2am, BT Sport 3 – i.e. late Sat night/early Sun morning

Quad Series Netball – 6am, 8am, 3pm and 9pm on Sky Sports Mix and Sky Sports Main Event at 6am, AND ON Sky Sports Arena HD at 6am

Ski Jumping – the Summer Grand Prix from Hakuba, Japan, 10am, Eurosport 2

Porsche Supercup – Belgian Grand Prix, 5:30pm, Eurosport 2

Formula Renault Eurocup – round 8, from France, 11am, BT Sport 1

MotoGP, Silverstone – Third Free Practice, 9am, BT Sport 2; Qualifying, midday, BT Sport 2

FIM Speedway Grand Prix – 5:45pm, BT Sport 2, from Poland

Blancpain GT Sprint Series – 2:30pm, BT Sport 3

College Football – Stanford Cardinals v Rice Owls, 3am, BT Sport 1 – i.e. late Sat night/early Sun morning – the game is being in Sydney

Verizon IndyCar Series – 2am, BT Sport ESPN, the Bommarito Automotive Group 500

Friday 25 August 2017

Posted on August 25, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Friday 25 August 2017

 

FMayweathervCMcGregor4 Football2017DblTheOdds26th27thAug FootballDoubleTheOdds2018NEW GAAGaelicFootball2017DblOdds26th27thAug

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Friday Aug 25

The draw for the Europa League Group Stages from the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland, midday, BT Sport 1

Championship – Bristol City v Aston Villa, 7:45pm, Sky Sports Mix/Football – Hull City v Bolton, 7:45pm

League Two – Notts County v Accrington Stanley, 7:45pm

French Ligue 1 – Paris Saint-Germain v St Etienne, 7:45pm, eir Sport 1/BT Sport 2

La Liga – Real Sociedad v Villarreal, 7:15pm, Sky Sports Mix – Real Betis v Celta Vigo, 9:15pm, Sky Sports Red Button

Bundesliga – Cologne v Hamburg, 7:30pm, BT Sport ESPN

National League – Macclesfield Town v Dover, 3pm

Dutch Eredivisie – NAC Breda v Sparta Rotterdam, 7pm

Portuguese Primeira Liga – Belenenses v Vitoria Setubal, 8:30pm

Belgian Pro League – Charleroi v Zulte Waregem, 7:30pm, eir Sport 2

Northern Irish Premiership – four games, two at 7:45pm and two at 8pm

MLS – New York Red Bulls v New York City FC, midnight, Sky Sports Football

———————————————————–

HORSERACING

The Friday line-up is :

York, 1:55pm – Day-three of the Ebor meeting on the Knavesmire, features the Group 1 Coolmore Nunthorpe Stakes over 5f – providing the heavily anticipated clash between Lady Aurelia and Battaash (3:35pm). Also on the card is the Group 2 Weatherby’s Hamilton Lonsdale Cup for (2:25pm) and the Group 3 Sky Bet City Of York Stakes (3pm).

Newmarket , 2:05pm – Eight race card on the flat which begins with a Class 4 Novice Stakes over 7f and ends with a Class 3 Handicap over 6f. Field sizes are 10-9-9-14-8-6-6-8. Jockeys riding on the card include Oisin Murphy, Gerald Mosse, Josephine Gordon, Harry Bentley, Colm O’Donoghue and Martin Dwyer.

Ffos Las, 2:15pm – Seven race flat card which includes a Class 3 Fillies’ handicap over 1m 2f (3:55pm) and another Class 3 Handicap over 6f (5pm). Jockeys on the card include Timmy Murphy, Liam Keniry, Shane Kelly and Daniel Muscutt.

Goodwood, 5:10pm – Six race flat card with field sizes of 10-9-9-6-8-8. The card begins with a Class 5 Apprentice Handicap over 6f (5:10pm) and ends with a Class 5 Handicap over 7f (7:45pm). Also on the card is a Class 3 Fillies’ Handicap over 1m (7:15pm).

Salisbury , 5:15pm – Six race flat card which begins with a Class 5 Amateur Riders’ Handicap over 1m and ends with a Class 5 Handicap over 1m 6f (7:55pm). Also on the card is the Stonehenge Stakes (Listed) run over 1 m (6:55pm) – Mark Johnston won this last year with Montataire and he runs Mildenberger this time who was third in the Group 2 Vintage stakes at Goodwood last time having won its first two starts.

Hamilton , 5:30pm – Six race flat card with field sizes of 9-8-9-9-12-11. The card includes the Class 3 Lanark Silver Bell Handicap over 1m4f (7:35pm) and there is also a Class 3 Handicap for the Fillies over 6f (7:05pm). Jockeys on the card include Ben Curtis, Joe Fanning, Shane Gray, Tom Eaves and Andrew Mullen.

They also race in India at Mysore (10:40am); later in shops it is Club Hipico, 6:15pm, in Chile

The Turf TV USA line-up is: Monmouth Park, 5:50pm,Saratoga, 6pm, Gulfstream, 7:15pm,Golden Gate Fields, 9:45pm and Penn National, 11pm

The South African meeting is Fairview (11:45am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:31am – KINSLEY

10:38am – SWINDON

2:08pm – HOVE

2:18pm – MONMORE

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – CRAYFORD

6:39pm – SHEFFIELD

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 23 of the season

Friday 25 August

Hawthorn v Western Bulldogs , 10:50am, BT Sport ESPN

Saturday 26 August

Collingwood v Melbourne , 4:45am, BT Sport 3 – Brisbane Lions v North Melbourne, 5:10am – Sydney Swans v Carlton, 7:35am –Port Adelaide v Gold Coast Suns, 10:10am – Geelong Cats v GWS Giants, 10:25am

Sunday 27 August

Essendon v Fremantle , 4:10am – West Coast Eagles v Adelaide Crows, 5:40am – Richmond v St Kilda, 6:20am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 12 games taking place today, with start times ranging from 5:10pm on Friday to 3:07am on Saturday – i.e. late Friday evening/early Saturday morning

Live :

Kansas City Royals @ Cleveland Indian , 5:10pm BT Sport ESPN

Washington Nationals @ Houston Astros , 01:10am BT Sport 2 – i.e. late Fri night/early Sat morning

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – h ttp://boxingschedule.boxingsociety.com/

Big fights coming up:

Saturday August 26, 2017 – Floyd Mayweather Jr. vs. Conor McGregor, billed as ” The Money Fight” is an upcoming professional boxing super-fight between undefeated eleven-time five-division professional boxing world champion Floyd Mayweather Jr. and the current UFC Lightweight Champion Conor McGregor . It will take place at the T-Mobile Arena in Paradise, Nevada

————————————————————–

CRICKET

Friday August 25

TEST Series 2017 – England v West Indies, 11am, day one of five, Sky Sports Main Event/Cricket

NatWest T20 Blast 2017 – Surrey v Birmingham Bears, 6:30pm, Sky Sports Cricket

Caribbean Premier League – Jamaica Tallawahs v St Lucia Stars, 2am, BT Sport 2 – i.e. late Friday night/early Saturday morning

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Vuelta a Espana – Stage seven a 207km route from Lliria to Cuenca 2:00pm, Eurosport 1

Pro Oetztaler – Coverage of the gruelling one-day race from the Oetzal Valley in Austria, 5pm, Eurosport 2

Tour du Poitou Charentes , Charente, Charente Maritime, deuz sevres, Vienne, Aug 22-25

Criterium de Montreux , Aug 25

Baltic Chain Tour , Aug 23-27

National Road Championships – Brazil , Aug 24-27

Commonwealth Cycling Classic (Virginia) , Aug 24-27

From the track calendar:

GP Prostejov – memorial of Otmar Malecek , Aug 24-25

Irish National Track Championships , Aug 26-27

Track Sea Games Kuala Lumpur 2017 , Aug 27-29

————————————————————–

DARTS

Next up:

Perth Darts Masters – Friday Aug 25 to Sunday Aug 27, Day One, midday, eir Sport 1, with delayed coverage of all the action on ITV4 from 8pm

ET9 – Dutch Dart Masters – Sept 01-03, Maastricht, Netherlands

Unibet Champions League of Darts , Sept 16-17

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 race is the Belgium Grand Prix, Spa-Francorchamps, Aug 25-27, Practice 1, 8:55am, Channel 4/eir Sport 1 – Practice 2, 12:55pm, Channel 4

The next race after this will be the Italian Grand Prix at Monza, September 1-3

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Saturday 26 August

All-Ireland SFC semi-final replay
Kerry v Mayo, Croke Park, 3pm – RTE/Sky

All-Ireland Ladies SFC semi-final
Dublin v Kerry, Semple Stadium, 6.30pm – TG4

All-Ireland Ladies IFC semi-final
Meath v Tipperary, Semple Stadium, 4.45pm – TG4

Sunday 27 August

All-Ireland SFC semi-final
Dublin v Tyrone , Croke Park, 4pm – RTE/Sky

All-Ireland MFC semi-final
Dublin v Derry , Croke Park, 2pm – TG4

All-Ireland U17FC final
Tyrone v Roscommon , Croke Park, 12noon

———————————————-

GOLF

PGA Tour – The Northern Trust, Glen Oaks Club, Old Westbury, NY, Thurs Aug 24 to Sun Aug 27 – Coverage of day two from 4pm on Sky Sports The Open

European Tour – Made In Denmark, Himmerland Golf & Spa Resort, Farsa, Denmark, Thurs Aug 24 to Sun Aug 27 – Coverage of day two, Sky Sports The Open, 10am & 2pm

LPGA Tour – Canadian Pacific Women’s Open, Ottawa, Ontario, Canada, Thursday Aug 24 to Sunday August 27, Day two

On the (Seniors Tour), The Willow Senior Golf Classic, Hanbury Manor Marriott Hotel & CC, Ware, Hertfordshire, England, August 25-27, day one

On the (Champions Tour), Boeing Classic, The Club at Snoqualmie Ridge, Snoqualmie, Washington, day one (of three)

————————————————————–

HOCKEY

Men’s EuroHockey Championships

Games at 11:15am and 1:30pm –Semi Finalist 1 v Semi Finalist 2, 3:45pm BT Sport 3 – Semi Finalist 3 v Semi Finalist 4, 6:45pm BT Sport 3

————————————————————–

ICE HOCKEY

No keys games scheduled; the new NHL season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE :

Friday 25 August

NRL – Canberra Raiders v Newcastle, 9am, eir Sport 2 – Wests Tigers v North Queensland, 10:50am, eir Sport 2

——————————————————————

RUGBY UNION

Friday 25 August

Mitre 10 Cup – Bay Of Plenty v Hawkes Bay, 6:45am, Sky Sports Action – Waikato v Counties Manukau, 8:45am, Sky Sports Action

Currie Cup – Pumas v Blue Bulls, 6pm, Sky Sports Action

————————————————————–

SNOOKER

Next:

The Paul Hunter Classic continues (Day three) and runs to August 27th. The tournament is named in honour and memory of the late Paul Hunter, a huge talent in the snooker world whose life was tragically cut short by cancer. It takes place in Fürth in Germany

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP Winston-Salem Open , Winston Salem, North Carolina, USA, Mon Aug 21 to Sun Aug 27 – coverage of the Semi Finals, midnight and 2am, Eurosport 1

WTA Connecticut Open presented by United Technologies , New Haven, Connecticut, USA, Mon Aug 21 to Sun Aug 27 – Semi Finals from 8pm and midnight, BT Sport 1

WTA Louisville , Louisville, Kentucky, USA, Mon Aug 21 to Sun Aug 27

————————————————————–

OTHER SPORT

Sports: Universiade in Taiwan – Men’s 3m synchronised diving final, 9am, Eurosport 1 and Athletics 10am on Eurosport 1 – Fencing Universiade, 10am and 11am, Eurosport 2 and Swimming Universiade, midday, Eurosport 2

Equestrian – Day five of the FEI European Championships in Gothenburg, Sweden, 9:30pm, Eurosport 2

MotoGP Silverstone – FP1, 9am – FP2, 1pm, live on BT Sport 2

Canadian Football League – Saskatchewan Roughriders @ Edmonton Eskimos, 2:30am BT Sport 1 – i.e. early Saturday morning

Thursday 24 August 2017

Posted on August 24, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Thursday 24 August 2017

————————————————————–

FOOTBALL

The DRAW for the Group stage of the CHAMPIONS LEAGUE takes place at 5pm, live on Eurosport 1

Thursday Aug 24

Europa League Play-Off’s (2nd Legs) – 22 games, two at 6pm, one at 6:30pm, three at 7pm, one at 7:45pm and 15 at 8pm, including Hajduk Split v Everton, 8pm ITV 4 (agg 0-2)

———————————————————–

HORSERACING

The Thursday line-up is:

Stratford, 1:40pm – A seven-race card, with field-sizes of 7-8-8-8-5-4 & 13, Irish trainer Gavin Cromwell sends Scripturient (Jonathan Moore) over from his Co. Meath yard to run in the opening Handicap Chase (1:40pm). Top jockeys in action include Sam Twiston-Davies, Tom Scudamore, Paddy Brennan, Aidan Coleman, Harry Skelton, Sean Bowen, Noel Fehily and Wayne Hutchinson.

York, 1:55pm – Day-two of the Ebor meeting on the Knavesmire, the features on the card are the Group 1Darley Yorkshire Oaks (3:35pm), in which the season’s star performer, Enable, will face five opponents; also on the card are the Group 2 Lowther Stakes for 2yo fillies over 6f and the Listed Galtres Stakes for fillies and mares over 1m 4f

Chepstow, 2:05pm – An eight-race flat card, with field-sizes of 8-12-8-12-11-10-9 & 15. There are Irish runners on the card with Johnny Murtagh sending over Passionatta (V1, David Probert, 2:35pm), Imbucato (David Probert, 3:40pm), Full Court Press (David Probert, 5:15pm) and Camiyra (David Probert, 5:45pm) from his Co. Kildare yard and Seamus Fahey sends Jock Talk (t1, David Probert, 4:10pm) from his Co. Kildare yard.

Killarney, 4:30pm – An eight-race mixed card, with the feature being the €50,000 Laurels Pub & Restaurant Kingdom Gold Cup Handicap (5:30pm, 1m6f)

Fontwell, 4:45pm – Seven races, with field-sizes of 6-4-4-5-9-8 and 7; in-form trainer Donald McCain sends Prince Khurram on the long journey from his northwest base for the opener; jockeys in action include Richard Johnson, Tom Scudamore, Noel Fehily, Tom O’Brien, Nico de Boinville, David Bass and Jamie Moore

Hamilton, 5:10pm – The card starts with an apprentice handicap and consists of six handicaps, a 2yo (Plus10 Bonus) maiden and a 3yo+ maiden; the feature is the £25,000 Sodexo Scottish Trophy Handicap (6:40pm); runners from Ireland on the card are Lee Smyth’s Penelope Pitstop (5:10pm, Ben Sanderson), John McConnell’s Sucre (5:40pm, Paddy Aspell) and Stander (8:10pm, Jason Hart) and Mark McNiff’s Miller And Cook (8:10pm, Adam McNamara)

They also race in India at Pinjarra (8:12am); later in shops it is Hipo Chile, 6:30pm, in Chile

The Turf TV USA line-up is: Saratoga, 6pm, Delaware Park, 6:15pm, Gulfstream, 6:16pm, and Golden Gate Fields, 9:45pm

The South African meeting is Turffontein (11:55am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Thursday line-up is as follows:

11:03am – SUNDERLAND

11:11am – SHEFFIELD

2:08pm – ROMFORD

2:18pm – CRAYFORD

6:28pm – HOVE

6:33pm – MONMORE

6:39pm – NEWCASTLE

7:45pm – SHELBOURNE

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 23 of the season

Friday 25 August

Hawthorn v Western Bulldogs, 10:50am

Saturday 26 August

Collingwood v Melbourne, 4:45am – Brisbane Lions v North Melbourne, 5:10am – Sydney Swans v Carlton, 7:35am – Port Adelaide v Gold Coast Suns, 10:10am – Geelong Cats v GWS Giants, 10:25am

Sunday 27 August

Essendon v Fremantle, 4:10am – West Coast Eagles v Adelaide Crows, 5:40am – Richmond v St Kilda, 6:20am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 12 games taking place today, with start times ranging from 5:10pm on Thursday to 3:07am on Friday – i.e. late Thursday evening/early Friday morning

Live:

Arizona Diamondbacks @ New York Mets, 5:10pm BT Sport ESPN

Washington Nationals @ Houston Astros, 01:10am BT Sport 2 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Little League World Series – 8pm and 12:30am – i.e. late Thursday night/early Friday morning – on BT Sport ESPN

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Big fights coming up:

Saturday August 26, 2017 – Floyd Mayweather Jr. vs. Conor McGregor, billed as “The Money Fight” is an upcoming professional boxing super-fight between undefeated eleven-time five-division professional boxing world champion Floyd Mayweather Jr. and the current UFC Lightweight Champion Conor McGregor. It will take place at the T-Mobile Arena in Paradise, Nevada

————————————————————–

CRICKET

Thursday August 24

One Day International Series 2017 – Sri Lanka v India, 10am

NatWest T20 Blast 2017 – Notts Outlaws v Somerset, 6:30pm Sky Sports Main Event/ Sky Sports Cricket

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Vuelta a Espana – Stage six a 204.4km route from Vilareal to Aagunt 2:00pm, Eurosport 1

Sea Games – Kuala Lumpur, 2017, Aug 2-24

Tour du Poitou Charentes, Charente, Charente Maritime, deuz sevres, Vienne, Aug 22-25

Criterium de Montreux, Aug 25

Baltic Chain Tour, Aug 23-27

National Road Championships – Brazil, Aug 24-27

Commonwealth Cycling Classic (Virginia), Aug 24-27

From the track calendar:

GP Prostejov – memorial of Otmar Malecek, Aug 24-25

Irish National Track Championships, Aug 26-27

Track Sea Games Kuala Lumpur 2017, Aug 27-29

————————————————————–

DARTS

Next up:

Perth Darts Masters – Friday Aug 25 to Sunday Aug 27

ET9 – Dutch Dart Masters – Sept 01-03, Maastricht, Netherlands

Unibet Champions League of Darts, Sept 16-17

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 race is the Belgium Grand Prix, Spa-Francorchamps, Aug 25-27

The next race after this will be the Italian Grand Prix at Monza, September 1-3

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Saturday 26 August

All-Ireland SFC semi-final replay
Kerry v Mayo, Croke Park, 3pm – RTE/Sky

All-Ireland Ladies SFC semi-final
Dublin v Kerry, Semple Stadium, 6.30pm – TG4

All-Ireland Ladies IFC semi-final
Meath v Tipperary, Semple Stadium, 4.45pm – TG4

Sunday 27 August

All-Ireland SFC semi-final
Dublin v Tyrone, Croke Park, 4pm – RTE/Sky

All-Ireland MFC semi-final
Dublin v Derry, Croke Park, 2pm – TG4

All-Ireland U17FC final
Tyrone v Roscommon, Croke Park, 12noon

———————————————-

GOLF

PGA Tour – The Northern Trust, Glen Oaks Club, Old Westbury, NY, Thurs Aug 24 to Sun Aug 27 – Coverage of Day One from 4pm and 7pm on Sky Sports The Open

European Tour – Made In Denmark, Himmerland Golf & Spa Resort, Farsa, Denmark, Thurs Aug 24 to Sun Aug 27 –  Coverage of Day one, Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open, 10am & 2pm

LPGA Tour – Canadian Pacific Women’s Open, Ottawa, Ontario, Canada, Thursday Aug 24 to Sunday August 27

On the (Seniors Tour), The Willow Senior Golf Classic, Hanbury Manor Marriott Hotel & CC, Ware, Hertfordshire, England, August 25-27

On the (Champions Tour), Boeing Classic, The Club at Snoqualmie Ridge, Snoqualmie, Washington

————————————————————–

HOCKEY

Women’s EuroHockey Championships

Quarter Finalist 3 v Quarter Finalist 4, 11:15am BT Sport 3 – Quarter Finalist 5 v Quarter Finalist 6, 1:30pm BT Sport 3 – Semi Finalist 1 v Semi Finalist 2, 3:45pm BT Sport 3 – Semi Finalist 3 v Semi Finalist 4, 6:45pm BT Sport 3

————————————————————–

ICE HOCKEY

The new NHL season begins on Wednesday, October 4

Today:

Champions Hockey League – HC Davos v Cardiff Devils, 6:45pm, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Thursday 24 August

NRL  Brisbane Broncos v Parramatta Eels, 10:50am eir Sport 2

——————————————————————

RUGBY UNION

Thursday 24 August

Mitre 10 Cup – Southland v North Harbour, 8:35am, Sky Sports Action

————————————————————–

SNOOKER

Next:

The Paul Hunter Classic begins on Wednesday August 23rd and runs to August 27th. The tournament is named in honour and memory of the late Paul Hunter, a huge talent in the snooker world whose life was tragically cut short by cancer. It takes place in Fürth in Germany

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP Winston-Salem Open, Winston Salem, North Carolina, USA, Mon Aug 21 to Sun Aug 27 – coverage of the quarter-finals, 9pm, Eurosport 2

WTA Connecticut Open presented by United Technologies, New Haven, Connecticut, USA, Mon Aug 21 to Sun Aug 27 – quarter-finals from 6pm, BT Sport 1

WTA Louisville, Louisville, Kentucky, USA, Mon Aug 21 to Sun Aug 27

————————————————————–

OTHER SPORT

Sports: Universiade in Taiwan – Men’s 3m synchronised diving, 7:45am,  Women’s 3m synchronised diving 9:45am, fifth day of swimming 12pm, all on Eurosport 1 – Also archery 8:45am and Athletics 10:30am on Eurosport 2

Athletics Diamond League  – Coverage from Zurich in the Diamond League series, 7pm Eurosport 2

Canadian Football League – Winnipeg Blue Bombers @ Montreal Alouettes, 12:30am BT Sport 3 – i.e. early Friday morning

Wednesday 23 August 2017

Posted on August 23, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Wednesday 23 August 2017

=————————————————————–

FOOTBALL

Wednesday Aug 23

Champions League Play-Offs (2nd Legs) – CSKA Moscow v BSC Young Boys, 7:45pm (Agg, 1 v 0), eir Sport 1 – FC Copenhagen v Qarabag FK, 7:45pm (Agg, 0 v 1), BT Sport ESPN – FC Steaua Bucaresti v Sporting Lisbon, 7:45pm (Agg, 0 v 0), BT Sport 3 – Liverpool v Hoffenheim, 7:45pm (Agg, 2 v 1), RTE2/BT Sport 2 – Slavia Prague v Apoel Nicosia, 7:45pm (Agg, 0 v 2)

Carabao Cup – There are six games taking place, all at 7:45pm, except for Stoke City v Rochdale, 8pm, Live – Cheltenham Town v West Ham Utd, 7:45pm, Sky Sports Mix/Main Event/Football

Friendly Match – Real Madrid v Fiorentina, 9:45pm

MLS – Columbus Crew v Los Angeles Galaxy, 00:30am – D.C. United v Atlanta United FC, 00:30am – FC Dallas v Houston Dynamo, 1am – Toronto FC v Philadelphia Union, 1am – Real Salt Lake v San Jose Earthquakes, 3am – Vancouver Whitecaps v Seattle Sounders FC, 3am – Portland Timbers v Colorado Rapids, 3:30am

———————————————————–

HORSERACING

The Wednesday line-up is:

Carlisle, 1:35pm – eight races, six of them handicaps (including the finale, which is for Novice Amateur Riders) and two 2yo races (which start the card); field-sizes are 10-9-12-10-9-12-9 and 9; jockeys riding on the card include Ben Curtis, Tom Eaves, Graham Lee, Rachel Richardson, Connor Beasley, James Sullivan, Tony Hamilton, Jack Garritty, David Nolan, Andrew Mullen and Cam Hardie

Bath, 1:45pm – eight races, the first being a handicap for apprentice riders (one of seven handicaps on the card, the other race being a 2yo contest); field-sizes are 8-9-12-12-8-6-14 and 9; there’s a £10,000 fillies’ handicap at 4pm; jockeys in action include Silvestre de Sousa, Pat Dobbs, Dane O’Neill, Dougie Costello, Fran Berry, Liam Keniry, Stevie Donohoe, Seteve Drowne, Pat Cosgrave, Timmy Murphy,  Tom Marquand and Eddy Greatrex

York, 1:55pm – Day-one of the Ebor meeting on the Knavesmire, the feature race is the £1,000,000 Group 1 Juddmonte International (3:35pm), although the card also contains the £170,000 Group 2 Great Voltigeur Stakes (3pm) and the £90,000 Tattersalls Acomb Stakes (2:25pm); the ‘International’ looks set to serve a fantastic race, with dual 2,000 Guineas winner Churchill, Royal Ascot winner Barney Roy, Eclipse Stakes winner Ulysses (Barney Roy finished second), and Epsom Derby runner-up, Cliffs Of Moher, among the seven declarations; in total, £1.47million in prize-money is on offer on the day; field-sizes are 20-11-8-7-17 and 20; jockeys in action include Ryan Moore, Frankie Dettori, Oisin Murphy, Danny Tudhope, Paul Hanagan, James Doyle, Andrea Atzeni, Gerald Mosse, Jim Crowley, Adam Kirby and more; runners from Ireland include Eddie Lynam’s Moviesta (1:55pm, Robbie Downey), Dennis Hogan’s Tithonus (1:55pm, Denis Hogan), Aidan O’Brien’s Fleet Review (2:25pm, Ryan Moore), Aidan O’Brien’s Douglas Macarthur (3pm, Wayne Lordan), Spanish Steps (3pm, Seamie Heffernan) Venice Beach (3pm, Ryan Moore), and Aidan O’Brien’s Churchill (3:35pm, Ryan Moore) and Cliffs Of Moher (3:35pm, Seamie Heffernan)

Killarney, 3:10pm – day one of the four-day August Festival at the track begins with a flat card that has as its centrepiece the €45,000 Vincent O’Brien Ruby Stakes (Listed Race, 4:45pm), which is named after arguably the greatest trainer who ever lived; the card consists of three handicaps (one of them for apprentices), a 2yo Plus10 Bonus maiden, a 3yo+ maiden, the Listed Race and the Irish Examiner Race (which closes the card and in which Aidan O’Brien, Dermot Weld and Joseph O’Brien all have runners); field-sizes on the card are 8-9-13-11-15 (plus 3 reserves)-7 and 5 and jockeys riding on the card include Pat Smullen, Kevin Manning, Colin Keane, Chris Hayes, Colm O’Donoghue, Shane Foley, Billy Lee and Declan McDonogh

Worcester, 5:00pm – a seven-race card, with field-sizes of 10-9-9-10-7-6 and 14; the most-valuable race is the £10,000 Startin Honda Handicap Chase at 5:30pm; jockeys with at least one ride on the card include Richard Johnson, Tom Scudamore, Sam Twiston-Davies, Sean Bowen, Tom O’Brien, Paddy Brennan, Aidan Coleman, Johnny Burke, David Bass, Nico de Boinville, Wayne Hutchinson, Harry Skelton and Noel Fehily

Kempton, 6:15pm – Six races – four handicaps plus a 2yo race to start with and a 3-5yo maiden as the second race – with field-sizes of 4-8-10-11-12 and 12; there’s a £12,000 handicap at 7:45pm; jockeys in action include Martin Harley, Sean Levey, Stevie Donohoe, Pat Cosgrave, Oisin Murphy, Tom Queally, Ted Durcan, Dane O’Neill, Tom Marquand, John Egan, Robert Winston and Silvestre de Sousa (who rides in the last two races on the card)

They also race in India at Kolkata (10:30am); later in shops it is Valparaiso 7pm, in Chile

The Turf TV USA line-up is: Saratoga, 6pm, Finger Lakes, 6:10pm, Delaware Park, 6:15pm, Louisiana Downs, 9:15pm and Del Mar, 10pm

The South African meeting is Scottsville (11:55am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Wednesday line-up is as follows:

11:03am – PERRY BARR

11:11am – NEWCASTLE

2:08pm – HOVE

2:18pm – BELLE VUE

6:28pm – SWINDON

6:33pm – SUNDERLAND

6:39pm – PETERBOROUGH

The next live meeting is tonight’s William Hill Peterborough Derby meeting from Peterborough, 7pm, Sky Sports Action

————————————————————–

AUSSIE RULES

Round 23 of the season

Friday 25 August

Hawthorn v Western Bulldogs, 10:50am

Saturday 26 August

Collingwood v Melbourne, 4:45am – Brisbane Lions v North Melbourne, 5:10am – Sydney Swans v Carlton, 7:35am – Port Adelaide v Gold Coast Suns, 10:10am – Geelong Cats v GWS Giants, 10:25am

Sunday 27 August

Essendon v Fremantle, 4:10am – West Coast Eagles v Adelaide Crows, 5:40am – Richmond v St Kilda, 6:20am

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 16 games taking place today, with start times ranging from 9:05pm on Wednesday  to 3:15am on Thursday – i.e. late Wednesday evening/early Thursday morning

Live:

Los Angeles Dodgers @ Pittsburgh Pirates, midnight, BT Sport 3

Texas Rangers @ Los Angeles Angels, 3am, BT Sport 3, – i.e. late Wednesday evening/early Thursday morning

Little League World Series

Coverage of a match, 00:30am, BT Sport ESPN – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Big fights coming up:

Saturday August 26, 2017 – Floyd Mayweather Jr. vs. Conor McGregor, billed as “The Money Fight” is an upcoming professional boxing super-fight between undefeated eleven-time five-division professional boxing world champion Floyd Mayweather Jr. and the current UFC Lightweight Champion Conor McGregor. It will take place at the T-Mobile Arena in Paradise, Nevada

————————————————————–

CRICKET

Wednesday August 23

Women’s KIA Super League – Surrey Stars v Western Storm, 2pm, and Lancashire Thunder v Southern Vipers, 2:30pm

NatWest T20 Blast – Glamorgan v Leicestershire Foxes, 6:30pm, Sky Sports Cricket

Caribbean Premier League – St Kitts and Nevis Patriots v Trinbago Knight Riders, 11pm, BT Sport 2

————————————————————–

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Vuelta a Espana – Stage five a 175.7km route from Benicassim to Alcossebre, 2:00pm, Eurosport 1

Sea Games – Kuala Lumpur, 2017, Aug 2-24

Tour du Poitou Charentes, Charente, Charente Maritime, deuz sevres, Vienne, Aug 22-25

Criterium de Montreux, Aug 25

Baltic Chain Tour, Aug 23-27

National Road Championships – Brazil, Aug 24-27

Commonwealth Cycling Classic (Virginia), Aug 24-27

From the track calendar:

GP Prostejov – memorial of Otmar Malecek, Aug 24-25

Irish National Track Championships, Aug 26-27

Track Sea Games Kuala Lumpur 2017, Aug 27-29

————————————————————–

DARTS

Next up:

Perth Darts Masters – Friday Aug 25 to Sunday Aug 27

ET9 – Dutch Dart Masters – Sept 01-03, Maastricht, Netherlands

Unibet Champions League of Darts, Sept 16-17

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 race is the Belgium Grand Prix, Spa-Francorchamps, Aug 25-27

The next race after this will be the Italian Grand Prix at Monza, September 1-3

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Saturday 26 August

All-Ireland SFC semi-final replay
Kerry v Mayo, Croke Park, 3pm – RTE/Sky

All-Ireland Ladies SFC semi-final
Dublin v Kerry, Semple Stadium, 6.30pm – TG4

All-Ireland Ladies IFC semi-final
Meath v Tipperary, Semple Stadium, 4.45pm – TG4

Sunday 27 August

All-Ireland SFC semi-final
Dublin v Tyrone, Croke Park, 4pm – RTE/Sky

All-Ireland MFC semi-final
Dublin v Derry, Croke Park, 2pm – TG4

All-Ireland U17FC final
Tyrone v Roscommon, Croke Park, 12noon

———————————————-

GOLF

PGA Tour – The Northern Trust, Glen Oaks Club, Old Westbury, NY, Thurs Aug 24 to Sun Aug 27

European Tour – Made In Denmark, Himmerland Golf & Spa Resort, Farsa, Denmark, Thurs Aug 24 to Sun Aug 27

LPGA Tour – Canadian Pacific Women’s Open, Ottawa, Ontario, Canada, Thursday Aug 24 to Sunday August 27

On the (Seniors Tour), The Willow Senior Golf Classic, Hanbury Manor Marriott Hotel & CC, Ware, Hertfordshire, England, August 25-27

On the (Champions Tour), Boeing Classic, The Club at Snoqualmie Ridge, Snoqualmie, Washington

————————————————————–

HOCKEY

Men’s EuroHockey Championships

Germany v Poland, Pool B 11:30am, BT Sport 3 – Ireland v England, Pool B, 1:45pm BT Sport 3 – Spain v Belguim, Pool A, 4:00pm BT Sport 3

————————————————————–

ICE HOCKEY

No keys games scheduled; the new NHL season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Thursday 24 August

NRL  Brisbane Broncos v Parramatta Eels, 10:50am

——————————————————————

RUGBY UNION

Thursday 24 August

Mitre 10 Cup – Southland v North Harbour, 8:35am, Sky Sports Action

————————————————————–

SNOOKER

Next:

The Paul Hunter Classic begins on Wednesday August 23rd and runs to August 27th. The tournament is named in honour and memory of the late Paul Hunter, a huge talent in the snooker world whose life was tragically cut short by cancer. It takes place in Fürth in Germany

————————————————————–

TENNIS

Upcoming tournaments:

ATP Winston-Salem Open, Winston Salem, North Carolina, USA, Mon Aug 21 to Sun Aug 27

WTA Connecticut Open presented by United Technologies, New Haven, Connecticut, USA, Mon Aug 21 to Sun Aug 27 – Day four 5pm and Midnight BT Sport 1

WTA Louisville, Louisville, Kentucky, USA, Mon Aug 21 to Sun Aug 27

————————————————————–

OTHER SPORT

Universiade – Coverage of fencing, 10am and Athletics, 11am, Eurosport 1 with live coverage of the swimming at midday, Eurosport 2

Credit card and deposit accounts welcome.
All major debit/credit cards accepted in store or by phone.