Menu
Carnew: (053) 9426410
Shillelagh: (053) 9429863
Phone:
1890 429 863

Sports Preview

Monday 2 October 2017

Posted on October 02, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Monday 2 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Northern Premier League – Stourbridge v Coalville Town, 7:45pm

Italian Serie B – Frosinone v Cremonese, 7:30pm

Bundesliga 2 – Fortuna Dusseldorf v MSV Duisburg, 7:30pm, BT Sport 3

Northern Irish Premiership – Glentoran v Crusaders, 7:45pm, Sky Sports Football

————————————————————–

HORSERACING

The Monday line-up is:

Newtown Abbot, 1:50pm – A six-race card, with field-sizes of 8-4-6-5-11 & 7, the Handicap Chase at 3:20pm (£10,100) is the most valuable race on the card. Top jockeys in action include Sam Twiston-Davies, Robbie Power, Tom Scudamore, Nick Scholfield, Gavin Sheehan and Noel Fehily (one ride, Green Or Black, 1:50pm).

Stratford, 2pm – A seven-race card, with field-sizes of 6-7-16-9-5-12 & 14, Irish trainer Noel Kelly sends over Dollys Destination (5pm, Noel McParlan) from his Co. Derry yard. Top jockeys in action include Richard Johnson, Aidan Coleman, Sean Bowen, Adrian Heskin, Harry Skelton and Nico de Boinville.

Bath, 2:10pm – Eight races, with the last one due off at 2:10pm; the card consists of (in this order) a 2yo race and seven handicaps, with the 3:20pm being for apprentice jockeys; field-sizes are 8-7-7-6-11-10-10 and 9; jockeys in action include Fran Berry, Josephine Gordon, Sean Levey, Martin Harley, Adam Kirby, Luke Morris, Tom Marquand and Connor Beasley

They also race in India at Hyderabad, (10:15am),; later in the shops it is Philadelphia, (5:55pm), in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Finger Lakes, 6:10pm, Delaware Park, 6pm, Thistledown, 6:40pm, Zia Park, 7:10pm and Portland Meadows, 8pm

The South African meeting is Flamingo Park (11:20am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Monday line-up is as follows:

11:03am – PERRY BARR

11:11am – SWINDON

2:08pm – MONMORE

2:18am – SHEFFIELD

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – ROMFORD

6:58pm – YOUGHAL

The next live Sky card is on Tuesday October 3 at Central Park in Sittingbourne featuring the finals of the Kent Derby and Grand National

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 4

Monday October 2

Washington Redskins @ Kansas City Chiefs, 1:30am, Sky Sports Main Event – i.e. late Mon night/early Tues morning

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled. The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

The next big bout is:

Anthony Crolla v Ricky Burns – Saturday October 7, Manchester Arena, live on Sky Sports – British lightweight battle between two fighters who have recently lost world titles. Anthony Crolla losing his WBA world lightweight belt to Jorge Linares in March and former three weight world champion Ricky Burns lost his WBA world super-lightweight title in April in a points defeat to Julius Indongo. Victory could mean contention for future title shots, where as the loser could be facing life in the boxing wilderness.

The undercard includes Sam Eggington v Mohamed Mimoune

On the same night Andrew Selby takes on Maximino Flores in York Hall, Bethnal Green, London and Chris Eubank Jr takes on Avni Yildirim in Stuttgart as part of the World Boxing Super Series.

————————————————————–

CRICKET

Monday Oct 2

TEST Series – South Africa v Bangladesh, 9am, fifth day in the first test, Sky Sports Cricket

TEST Series – Pakistan v Sri Lanka, 7am

JLT One-Day Cup 2017 – Tasmania v New South Wales, 3am

———————-—————————————

DARTS

World Grand Prix, Citywest Hotel, Dublin Sunday 1 October – Monday 9 October, coverage of day two live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Action at 7pm

————————————————————-

FORMULA ONE

Japan Grand Prix, the Suzuka Circuit, Oct 06 – Oct 08

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Sunday 8 October

All-Ireland Ladies JFC final replay
Derry v Fermanagh, TBC, TBC

Carlow SFC final
Eire Og v Rathvilly, Netwatch Cullen Park, 4pm

Cavan SFC final
Castlerahan v Cavan Gaels, Kingspan Breffni, TBC

Longford SFC final
Abbeylara v Mullinalaghta, Glennon Bros Pearse Park, 4pm

Ulster club SHC semi-finals
Dunloy (Antrim) v Slaughtneil (Derry), TBC, 2.30pm
Ballygalget (Down) v Lisbellaw (Fermanagh), TBC, 2.30pm

Kerry SHC final
Ballyduff v Lixnaw, Austin Stack Park, 3pm

Roscommon SHC final
Four Roads v Padraig Pearses, TBC, TBC

Tipperary SHC final
Borris-Ileigh v Thurles Sarsfields, Semple Stadium, TBC

———————————————-

GOLF

PGA Tour – Safeway Open, Silverado Resort and Spa North, Napa, California, Thur 5th October – Sun 8thOctober

European Tour – Alfred Dunhill Links Championship, Old Course St. Andrews, Carnoustie, Scotland, Thur 5th October – Sun 8th October

LPGA Tour – Alisports Reignwood, Pine Valley GC, Beijing, Thur 5th October – Sun 8th October

————————————————————-

ICE HOCKEY

The new season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

——————————————————————

RUGBY UNION

Wednesday 4 October

Mitre 10 Cup – Tasman v North Harbour, 7:35am, Sky Sports Action

Thursday 5 October

Mitre 10 Cup –  Manawatu v Counties Manukau, 7:35am, Sky Sports Action

Friday 6 October

Mitre 10 Cup – Otago v Bay Of Plenty, 2:35am – Canterbury v Taranaki, 7:35am, Sky Sports Action

Aviva Premiership – Harlequins v Sale Sharks, 7:45pm

Guinness Pro14 – Cardiff Blues v Dragons – Cheetahs v Glasgow Warriors, 7:35pm – Edinburgh v Zebre, 7:35pm – Ulster v Connacht, 7:35pm

Currie Cup – Free State Cheetahs v Blue Bulls, 6pm, Sky Sports Arena

————————————————————-

SNOOKER

European Masters runs from October 2 – 8, Coverage of day one 12pm and 6pm, Eurosport 1

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP 500: China Open, Beijing, China, Monday 2nd October – Sunday 8th October –  Coverage of day one 6am/12:30pm, Sky Sports Main Event/ Sky Sports Action – Also 2pm BT Sport 1

ATP Rakuten Japan Open Tennis Championships, Tokyo, Japan, Monday 2nd October – Sunday 8thOctober, Day one live 6am Sky Sports Arena HD

Sunday 1 October 2017

Posted on October 01, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Sunday 1 October 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day

————————————————————–

FOOTBALL

Sunday Oct 1

Premier League –  Arsenal v Brighton, 12pm, BT Sport 1 – Everton v Burnley, 2:15pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Premier League ROI – Newcastle v Liverpool, 4:30pm, Sky Sports Main Event AND Sky Sports Premier League ROI

Championship – Sheffield Wednesday v Leeds United, 12:15pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Football

FAI Cup Semi Final – Dundalk v Shamrock Rovers, 4:45pm, live on RTE2

Ligue 1 – Troyes v St Etienne, 2pm – Angers v Lyon,4pm, BT Sport 3 – Nice v Marseille, 8pm, BT Sport 2

La Liga – Real Sociedad v Real Betis, 11am, Sky Sports Mix – Barcelona v Las Palmas, 3:15pm, Sky Sports Football –  Two games at 5:30pm, including Valencia v Athletic Bilbao, Sky Sports Football – Real Madrid v Espanyol, 7:45pm, Sky Sports Football

Serie A – Napoli v Cagliari, 11:30am, BT Sport 3 and eir Sport 1 – Five games at 2pm including Benevento v Inter Milan, BT Sport 3, Benevento v Inter Milan, BT Sport 3, and Lazio v Sassuolo, eir Sport 1 – AC Milan v Roma, 5pm, BT Sport 2 – Atalanta v Juventus, 7:45pm, BT Sport 1 and eir Sport 1

Bundesliga – SC Freiburg v Hoffenheim, 12:30pm – Hertha Berlin v Bayern Munich, 2:30pm, BT Sport 2 – Cologne v RB Leipzig, 5pm, BT Sport 1

Dutch Eredivisie – AZ Alkmaar v Feyenoord, 11:30am, Sky Sports Mix – Two games at 1:30pm including Heerenveen v Ajax, which is live on Sky Sports Mix – Sparta Rotterdam v Roda JC Kerk, 3:45pm

Portuguese Primeira Liga – Braga v Estoril, 5:15pm – Sporting Lisbon v FC Porto, 7:15pm – Also two games at 9:30pm

Belgian Jupiler League – Club Brugge v AA Gent, 1:30pm – Anderlecht v Standard Liege, 5pm – Zlute-Waragem v Lokeren, 7pm

MLS – Philadelphia Union v Seattle Sounders, 6pm

Brazilian top-flight – Cruzeiro v Corinthians, 8pm, BT Sport 3

————————————————————–

HORSERACING

The Sunday line-up is:

One of the biggest meetings of the year, the Qatar Prix de l’Arc de Triomphe meeting at Chantilly in France (it will return to Longchamp next year), takes place today, with the following Group 1 races on the card: Prix Marcel Boussac (2yo fillies, one mile, 1:10pm), Prix Jean-Luc Lagardere (2yo colts and fillies, one mile, 1:45pm), Prix de l’Abbaye (2yo+, 5f, 4:35pm), Prix de l’Opera (3yo+, fillies and mares, 10f, 3:50pm), the Prix de la Foret (3yo+, 7f, 5:15pm) and the big race itself (3:05pm)

Tipperary, 1:50pm – A superb eight-race card features the €67,500 Group 3 Coolmore Stud Home Of Champions Concorde Stakes (2:50pm), the €57,500 Grade 3 Istabraq Hurdle (3:”5pm), the €32,500 Grade 3 Joe Mac Novice Hurdle (4pm) and the €32,500 Grade 3 Like A Butterfly Novice ‘ Chase (5:05pm)

Musselburgh, 2pm – with a £20,000 feature, the Irish Stallion Farms EBF Scottish Premier Series Fillies’ Handicap at 4:10pm, one of six handicaps on the card, including an apprentice handicap and the Brian Findlay Memorial, which is for horses that have not won a race this year

Epsom, 2:10pm – A card that includes a £20,000 Conditions Stakes race at 2:40pm (which also carries the £10,000 Plus10 Bonus), a £20,000 1m2f handicap (3:15pm) and the apprentices’ Derby (4:20pm)

They also race in France at Chantilly (as described above), in India at Kolkata (10:30am), in Mauritius(10:40am) and in Germany at Dusseldorf (1pm – see next paragraph); later in the shops it is Club Hipico(5:35pm) in Chile and Philadelphia (5:55pm) in the USA

In Australia, at Randwick there are Group 1 races at 6am and 6:30am. At Dusseldorf in Germany, there is a Group 3 race at 3:50pm and a Listed Race at Hanover at 4:05pm.

The Turf TV USA/Canada line-up is: Woodbine, 6pm, Laurel Park, 6:10pm, Gulfstream, 6:15pm, and Belmont Park, 6:30pm

The South African meeting is Greyville (11am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Sunday line-up is as follows:

11:03am – BELLE VUE

11:11am – HOVE

2:06pm – PERRY BARR

2:12am – KINSLEY

3:18pm – MULLINGAR

6:04pm – POOLE

6:11pm – CENTRAL PARK

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 4

Sunday 1 October

Miami Dolphins @ New Orleans Saints, 2:30pm, (from Wembley), live on BBC2, then eight games at 6pm, three at 9:05pm, Oakland Raiders @ Denver Broncos at 9:25pm and Indianapolis Colts @ Seattle Seahawks, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Sun night/early Mon morning

There will be a live match on Sky Sports Main Event (scheduled for midnight) and games are scheduled as live on Sky Sports Action at 5:30pm and 9pm

Monday October 2

Washington Redskins @ Kansas City Chiefs, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Mon night/early Tues morning

————————————————————–

AUSTRALIAN RULES FINAL

Melbourne Storm v North Queensland Cowboys, 9:15am, eir Sport 2

————————————————————–

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 games taking place today, with start times ranging from 8:05pm to 8:20pm

Live:

There is a game scheduled to be live on BT Sport ESPN at 8pm

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled. The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

The next big bout is:

TBC

————————————————————–

CRICKET

Next games:

TEST Series – Pakistan v Sri Lanka, 7am, day four (of five)

TEST Series – South Africa v Bangladesh, 9am, fourth day in the First Test, Sky Sports Cricket

ODI – India v Australia, 8:50am, Sky Sports Cricket

Australian One-Day Cup – Tasmania v New South Wales, 3am – i.e. late Sun night/early Mon morning

———————-—————————————

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Tour of Almaty – six laps of a 31km circuit around one of the biggest cities in Kazakhstan, live on Eurosport 2 at 7:45am

Il Lombardia, Italy, September 30th

Presidential Cycling Tour of Turkey, Turkey, 10th – 15th October

From the track calendar:

TBC

————————————————————–

DARTS

World Grand Prix, Citywest Hotel, Dublin Sunday 1 October – Monday 9 October, live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena HD at 7pm (opening day)

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix will be Malaysia Grand Prix, the Sepang International Circuit, Sept 29 – Oct 01

The big race is live on Channel 4, Sky Sports Mix, Sky Sports Main Event and eir Sport 1 at 8am

Followed by the Japan Grand Prix, the Suzuka Circuit, Oct 06 – Oct 08

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

There is live and deferred action on TG4 from 3pm

Sunday 1 October

All-Ireland Intermediate Camogie final replay
Cork v Meath, Gaelic Grounds, 1.30pm, TG4

Fermanagh SFC final
Derrygonnelly v Devenish, Brewster Park, 4pm

Kildare SHC final
Ardclough v Naas, Newbridge, 4pm

Longford SHC final
Longford Slashers v Wolfe Tones, Glennon Bros Pearse Park, TBC

Offaly SHC final
Kilcormac/Killoughey v St Rynagh’s, O’Connor Park, 3:45pm

Roscommon SHC final
Four Roads v Padraig Pearses, TBC, TBC

Westmeath SHC final
Castletown-Geoghegan v Raharney, TEG Cusack Park, 3.30pm

———————————————-

GOLF

European Tour – British Masters, Close House Golf Club, Newcastle upon Tyne – Thursday 28th Sept to Sunday 1st Oct – final day, live on Sky Sports The Open at 10:30am

Presidents Cup – day three of the biennial event, the USA v an international side; it takes place this year at the Liberty National Club in New Jersey, live on Sky Sports The Open at 5pm

————————————————————-

ICE HOCKEY

The new season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

NRL – Melbourne Storm v North Queensland Cowboys, 9:15am

——————————————————————

RUGBY UNION

Sunday 1 October

Mitre 10 Cup – Wellington v Otago, 2:35am – Counties Manukau v Northland, 4:35am

Aviva Premiership – Wasps v Bath, 3pm, BT Sport 1

Top 14 – Montpellier v Brive, 11:30am, Sky Sports Action – Castres v Clermont Auvergne, 3:50pm

The Championship – Bristol v Ealing Trailfinders, 3pm, Sky Sports Action – Yorkshire Carnegie v Cornish Pirates, 3pm

Currie Cup – Blue Bulls v Western Province, 1:30pm

————————————————————-

SNOOKER

European Masters runs from October 2 – 8

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP, Shenzen Open, Shenzen, China – Monday 25th September to Sunday 1st October

ATP, The Japan Open – the opening day, live on Sky Sports Main Event at 4:30am and 5:30am – i.e. early on Monday morning – and Sky Sports Arena, 4am – i.e. early on Monday morning

ATP, Chengdu Open – The final, 9:30am, Eurosport 1

WTA, Chenzen Open – day two, BT Sport 2, 5:30am (i.e. early on Sunday morning) and 12:30pm

ATP, China Open – day one, live on Sky Sports Action at 5:30am (i.e. early on Monday morning)

 

Posted on September 29, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Saturday 30 September 2017

PremierLeagueTreble SaturdayHotShotsTreble

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Premier League – seven games, all at 3pm, except for Huddersfield Town v Tottenham Hotspur, 12:30pm, Sky Sports Main Event – Manchester United v Crystal Palace, 3pm, Sky Sports Ireland Premier League – Chelsea v Man City, 5:30pm, BT Sport 1

Championship – ten games, all at 3pm, except for Reading v Norwich City, 5:30pm, Sky Sports Football

League One – 12 games, all at 3pm

League Two – 12 games, all at 3pm, except for Grimsby Town v Lincoln City, 1pm and Mansfield Town v Notts County, 1pm

National League – 12 games, all at 3pm

National League North – Curzon Ashton v Darlington, 3pm

Scottish Premiership – five games, all at 3pm

Scottish Championship – five games, all at 3pm

Scottish League One – five games, all at 3pm

Scottish League Two – five games, all at 3pm

Ligue 1 – Six games, all at 7pm, except for Paris Saint-Germain v Bordeaux, 4pm, eir Sport 1

La Liga – Deportivo La Coruna v Getafe, midday, Sky Sports Football – Sevilla v Malaga, 3:15pm – Levante v Alaves, 5:30pm – Leganes v Atletico Madrid, 7:45pm, Sky Sports Football

Bundesliga – five games, all at 2:30pm, except for Hamburg v Werder Bremen, 5:30pm, BT Sport 2

Serie A – Udinese v Sampdoria, 5pm – Genoa v Bologna, 7:45pm, BT Sport 2

Dutch Eredivisie – NAC Breda v ADO Den Haag, 5:30pm – PEC Zwolle v Groningen, 6:45pm – PSV Eindhoven v Willem ll, 6:45pm, Sky Sports Football Red Button – Excelsior v VVV-Venlo, 7:45pm

Belgian Jupiler League – four games

Portuguese Primeira Liga – four games

MLS – Orlando City SC v FC Dallas, 8:55pm – Toronto FC v New York Red Bulls, Midnight, Sky Sports Football – Two games at 12:30am – Two games at 1:30am – Two games at 2am including Sporting Kansas City v Vancouver Whitecaps, 2am, Sky Sports Football – Two games at 3:30am – i.e all late Saturday night/early Sunday morning

Northern Irish Premiership – five games, all at 3pm

————————————————————–

HORSERACING

The Saturday line-up is:

Haydock, 1:35pm – Eight races, including the £90,000 32Red Gold Cup, which replaces the Ayr Gold Cup that was called off last Saturday; there is also a £45,000 handicap on the card (2:40pm, 1m37y)

Gowran Park, 1:45pm – A seven-race jumps card, including the Grade B Kilkenny Racing Festival Handicap Hurdle (3:25pm) and the Grade 2 PWC Champion Steeplechase (4pm)

Newmarket, 1:50pm – The Saturday features are the £200,000 Group 1 Juddmonte Cheveley Park Stakes (2yo fillies, 2:20pm), the £200,000 Juddmonte Middle Park Stakes (2yo colts, 2:55pm), the £100,000 Group 2 Juddmonte Royal Lodge Stakes (2yo colts and geldings, 1:50pm) and the £160,000 Betfred Cambridgeshire Handicap (3:35pm). There is also a £50,000 nursery handicap on the card (4:45pm). It’s a high-quality card. Runners from Ireland are Aidan O’Brien’s Nelson (Ryan Moore, 1:50pm), Clemmie(Ryan Moore, 2:20pm), Joseph O’Brien’s Now You’re Talking (Donnacha O’Brien, 2:20pm), Ger Lyons’ Treasuring (Colin Keane, 2:20pm), Gordon Elliott’s Beckford (Pat Smullen, 2:55pm), Aidan O’Brien’s Declarationofpeace (Wayne Lordan), Fleet Review (Donnacha O’Brien), Sioux Nation (Ryan Moore) and US Navy Flag (Seamie Heffernan), all in the 2:55pm race, and Aidan O’Brien’s Bye Bye Baby (Ryan Moore, 4:10pm)

Ripon, 2pm – Seven races, with the feature being the £25,000 Ripon Cathedral City Of The Dales (3:45pm); there’s an apprentice handicap at 4:55pm; field-sizes for a good card are 12-8-10-14-10-13 and 9

Market Rasen, 2:10pm – There are two Listed Races on the card: the £35,000 Prelude Handicap Hurdle (3:55pm) and the £50,000 Prelude Handicap Chase (4:30pm), both sponsored by 188

Chester, 2:30pm – Seven races, including a £20,000 handicaps at 3:40pm and 4:15pm (a nursery); field-sizes are 10-12-9-11-6-12 and 12; jockeys involved include Franny Norton, Tom Eaves, Sean Levey, Ben Curtis, PJ McDonald, Andrew Mullen and Dougie Costello

Chelmsford City, 5:50pm – An eight-race card to end the day, with field-sizes of 8-11-8-10-12-12-12 and 7; there are two £30,000 races – 10f handicap and a Conditions Stakes race for 3yo+ – on the card

They also race in France at Chantilly on day one of the two-day Prix de l’Arc de Triomphe meeting, where the key races (all sponsored by Qatar) are the Group 2 Prix Chaudenay (12:30pm, 3yo, 1m7f, William Haggas runs Call To Mind, which Frankie Dettori will ride), the Group 2 Prix de Royallieu (1:35pm, 3yo+, fillies and mares, 1m4f), the Group 2 Prix Dollar (3:25pm, 3yo+, 1m2f; Chris Wall runs First Sitting – Frankie Dettori – Harry Dunlop runs Robin Of Navan – Cristian Demuro – and Sylvester Kirk runs Salouen– Maxime Guyon), the Group 1 Prix du Cadran (4:12pm, 4yo+, 2m4f110y; Michael Bell runs Big Orange – Frankie Dettori – and Tim Easterby runs High Jinx – Olivier Peslier) and the Group 2 Prix Daniel Wildenstein (4:42pm, 3yo+, one mile; William Haggas runs Hathal – Frankie Dettori.

Later in the shops it is ….

At Randwick in Australia early on Saturday morning, there are Group 1 races 5:40am, 7am and 7:45am, with Group 2 races at 5:05am and 6:20am and a Listed race at 3:20am

The Turf TV USA/Canada line-up is: , 5:45pm, , 6pm, , 6:10pm, and , 6:30pm

In America on Saturday, there is the Grade 3 Commonwealth Oaks (8:30pm, 3yo fillies, turf, 9f) at Laurel Park.

At Belmont Park in the USA, there is the Grade 1 Voburgh Stakes (9:04pm, 3yo+, fillies & mares, dirt, 9f)), the Grade 1 Beldame Stakes (10:11pm, 3yo+, fillies and mares, dirt, 9f) and the Grade 1 Joe Hirsch Turf Classic Stakes (10:45pm, 3yo+, turf, 1m4f, with the field including the Dermot Weld-trained The Grey Gatsby (John R Velasquez).

At Santa Anita on Saturday, there is the Grade 1 Zenyatta Stakes (10:30pm, 3yo+, fillies & mares, dirt, 1m110y), the Grade 1 Chandelier Stakes (2yo fillies, dirt, 1m110y), the Grade 1 FrontRunner Stakes (11:59pm, 2yo, dirt, 1m110y), the Grade 1 Rodeo Drive Stakes (3yo+, fillies & mares, turf) and the Grade 1 Awesome Again Stakes (1am – i.e. early on Sunday morning – 3yo+, dirt, 9f)

The South African meeting is  (am) and  (pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Saturday line-up is as follows:

10:31am – ROMFORD

10:38am – CRAYFORD

2:24pm – NEWCASTLE

6:28pm – CENTRAL PARK

6:33pm – MONMORE

6:39pm – PETERBOROUGH

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 4

Sunday 1 October

Miami Dolphins @ New Orleans Saints, 2:30pm, (from Wembley), then eight games at 6pm, three at 9:05pm, Oakland Raiders @ Denver Broncos at 9:25pm and Indianapolis Colts @ Seattle Seahawks, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Sun night/early Mon morning

Monday October 2

Washington Redskins @ Kansas City Chiefs, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Mon night/early Tues morning

————————————————————–

AUSSIE RULES

The AFL Grand Final will be played on September 30th at 3:45am – i.e. late Friday night/early Sat morning

————————————————————-

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 games taking place today, with start times ranging from 6:05pm to 2:07am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live:

Two games live on BT Sport, one at 9pm and one Midnight – Fixtures to be confirmed

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled. The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

The next big bout is:

Card from the Echo Arena in Liverpool on Saturday 30 September will feature a rematch between Paul Butler v Stuart Hall in a Bantamweight world title eliminator – Butler took the IBF crown from Hall in a split decision in May 2014. Hall gets his chance for revenge here and the winner will be in line to challenge for the WBA Bantamweight world title currently in the hands of Jamie McDonnell

Also on the card Rocky Fielding v David Brophy as Fielding puts his British Super-Middleweight title on the line for the first time against David Brophy, who also puts his Commonwealth crown on the line in a domestic clash

The card is live on Sky Sports Main Event from 7:40pm

————————————————————–

CRICKET

Next games:

TEST Series – Pakistan v Sri Lanka, 7am, day three

TEST Series – South Africa v Bangladesh, 9am, third day in the first test, Sky Sports Cricket

JLT One-Day Cup 2017 – Queensland v South Australia, 00:30am – Western Australia v Victoria, 3am – i.e. both games being played early on Sunday morning (Ire/UK time)

———————-—————————————

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Il Lombardia, Italy, September 30th

Presidential Cycling Tour of Turkey, Turkey, 10th – 15th October

From the track calendar:

TBC

————————————————————–

DARTS

Next up:

World Grand Prix, Citywest Hotel, Dublin Sunday 1 October – Monday 9 October, live on Sky Sports

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix will be Malaysia Grand Prix, the Sepang International Circuit, Sept 29 – Oct 01

Practice 3 is live 6:55am, Channel 4/eir Sport 1

Qualifying is live from 10am Channel 4/ Sky Sports Main Event and eir Sport 1

Followed by the Japan Grand Prix, the Suzuka Circuit, Oct 06 – Oct 08

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Next games:

Today there are AIB Club Championship games scheduled to be live on eir Sport 2 at 6:15pm and 8:15pm

Saturday 30 September

Meath SHC final
Kiltale v Kildalkey, Pairc Tailteann, 4.30pm

Sunday 1 October

All-Ireland Intermediate Camogie final replay
Cork v Meath, Gaelic Grounds, 1.30pm, TG4

Fermanagh SFC final
Derrygonnelly v Devenish, Brewster Park, 4pm

Kildare SHC final
Ardclough v Naas, Newbridge, 4pm

Longford SHC final
Longford Slashers v Wolfe Tones, Glennon Bros Pearse Park, TBC

Offaly SHC final
Kilcormac/Killoughey v St Rynagh’s, O’Connor Park, 3:45pm

Roscommon SHC final
Four Roads v Padraig Pearses, TBC, TBC

Westmeath SHC final
Castletown-Geoghegan v Raharney, TEG Cusack Park, 3.30pm

———————————————-

GOLF

European Tour – British Masters, Close House Golf Club, Newcastle upon Tyne – Thursday 28th Sept to Sunday 1st Oct – day three, live on Sky Sports The Open at 11:30am

Presidents Cup – day three of the biennial event, the USA v an international side; it takes place this year at the Liberty National Club in New Jersey, live on Sky Sports The Open at 5pm

Senior Tour – Paris Legends Championship, Le Golf National, Paris, France – Thursday 28th Sept to Saturday 30th Sept – final day

————————————————————-

ICE HOCKEY

The new season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Next games:

Saturday 30 September

Super 8s semi-final – Leeds Rhinos v TBA, 7:45am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena HD

National Conference Division One – Six games all getting underway 2:30pm

——————————————————————

RUGBY UNION

Saturday 30 September

Mitre 10 Cup – Southland v Manawatu, 2:35am – Auckland v Bay of Plenty, 5:05am – Canterbury v Waikato 7:35am, Sky Sports Action

Aviva Premiership – Leicester Tigers v Exeter, BT Sport 2 – Northampton v Harlequins, both 3pm

Guinness Pro14 – Munster v Cardiff Blues, 1:30pm, Sky Sports Action – Zebre v Ulster, 2:35pm, BBC 2 – Dragons v Southern Kings, 7:35pm

Top 14 – Toulon v La Rochelle, 1:45pm – Four games at 5pm and Racing 92 v Lyon, 7:45pm, Sky Sports Action

The Championship –   Rotherham Titans v Richmond, 2pm – Jersey v Bedford, 3pm – London Scottish v Doncaster, 3pm

Rugby Championship – South Africa v Australia, 4:05pm, Sky Sports Action  – Argentina v New Zealand, 11:30pm, Sky Sports Main Event/ Sky Sports Action

Currie Cup – Griguas v Free State Cheetah, 1pm

Sunday 1 October

Mitre 10 Cup – Wellington v Otago, 2:35am – Counties Manukau v Northland, 4:35am

Aviva Premiership – Wasps v Bath, 3pm

Top 14 – Montpellier v Brive, 11:30am, Sky Sports Action – Castres v Clermont Auvergne, 3:50pm

The Championship – Bristol v Ealing Trailfinders, 3pm, Sky Sports Action – Yorkshire Carnegie v Cornish Pirates, 3pm

Currie Cup – Blue Bulls v Western Province, 1:30pm

 

————————————————————-

SNOOKER

European Masters runs from October 2 – 8

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP Shenzen Open, Shenzen, China – Monday 25th September to Sunday 1st October

WTA Tour Tashkent Open, Tashkent, Uzbekistan – Monday 25th September to Sunday 1st October –action from the final is live on BT Sport 2 at 10am

WTA Dongfeng Motor Wuhan Open, Wuhan, China – Monday 25th September to Sunday 1st October –Coverage of the final is live on BT Sport 3 at 12:30am

ATP, Chengdu Open –Semi-finals, 7am, Eurosport 1

————————————————————–

OTHER SPORT

World Superbikes – coverage of the qualifying and race one from Magny-Cours, 9:15am, Eurosport 2

MCE British Superbikes – coverage of qualifying for the 11th meeting of the season from Aseen, the Netherlands, 2:30pm, Eurosport 2

College Football – Vanderbilt Commodores@ Florida Gators, 5pm, BT Sport ESPN – Georgia Bulldogs @ Tennessee Volunteers, 8:30pm, BT Sport ESPN Mississippi State Bulldogs v Auburn Tigers, 11pm, BT Sport 1 – Clemson Tigers @ Virginia Tech Hokies, 1am, BT Sport ESPN

Canadian Football –Toronto Argonauts @ Hamilton Tiger-Cats, 11:30pm, BT Sport 2 – Winnipeg Blue Bombers @ Edmonton Eskimos, 2:30am, BT Sport 2

Friday 29 September 2017

Posted on September 29, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Friday 29 September 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Championship – QPR v Fulham, 7:45pm, Sky Sports Football

Scottish Premiership – Hamilton v Rangers, 7:45pm, BT Sport 1

FAI Cup (Semi-Final) – Cork City v Limerick, 7:15pm, RTE2

La Liga – Celta Vigo v Girona, 8pm, Sky Sports Football Red Button

Bundesliga – Schalke v Bayer Leverkusen, 7:30pm, BT Sport 3

French Ligue 1 – Monaco v Montpellier, 7:45pm, eir Sport 1

Dutch Eredivisie – FC Twente v Heracles Almelo, 7pm

Portuguese Primera Liga – GD Chaves v Tondela, 8:30pm

FA Women’s Super League – Liverpool Ladies v Reading Ladies, 7pm

FridaysHotShotDouble FridaysLiveTreble

————————————————————–

HORSERACING

The Friday line-up is:

Haydock, 1:40pm – The card consists of six handicaps (one of them for fillies, one for apprentices, one of them a nursery), a 2yo 6f maiden and a 2yo 6f fillies’ maiden; the nursery and the 1m6f handicaps carry prize-money of £14,000; field-sizes on the card are 9-9-8-14-7-7-14 and 12

Newmarket, 1:50pm – Today’s features on day two of the three-day Cambridgeshire meeting are the £109,000 Group 2 Shadwell Rockfel Stakes (2yo fillies, 7f), the £100,000 Group 2 Shadwell Joel Stakes (3yo+, one mile), the £60,000 Group 3 Princess Royal Nayef Stakes, plus two Listed Races (£40,000 and £37,000) and the £30,000 Silver Cambridgeshire; the remaining race is a seven-furlong maiden for 2yo colts and geldings. Runners from Ireland are (at 2:25pm), Adrian Keatley’s Jet Streaming (Silvestre de Sousa), (at 3pm) Aidan O’Brien’s Butterscotch (Ryan Moore) and Ger Lyons’ Lightening Quick, (at 3:35pm) Aidan O’Brien’s Sir John Lavery (Ryan Moore) and Whitecliffsofdover (Sean Levey) – there is also a South African runner in the race, Whisky Baron – and (at 4:10pm) Coat Of Arms (Ryan Moore)

Worcester, 2pm – An eight-race card, with the Handicap Chase (3:10pm, £11,000) being the feature race on the card. There are two Irish raiders from the Nenagh, Co. Tipperary yard of Pat Coffey, both will be partnered by Johnny Burke – Lough Derg Voices (4:20pm) and Give Battle (4:55pm). Top jockeys in action include Richard Johnson, Sam Twiston-Davies, Aidan Coleman, Tom Scudamore, Noel Fehily and Sean Bowen.

Gowran Park, 2:15pm – The features are the €35,000 Pat Walsh Memorial Irish EBF Mares Hurdle (Listed) and the €32,500 Irish Stallion Farms EBF Mucklemeg Mares Flat Race (Listed), top jockeys in action include Ruby Walsh, Davy Russell, Sean Flanagan, Mark Walsh, Paul Townend, Robbie Power and Bryan Cooper.

Newcastle, 5:45pm – An eight-race card that consists of seven handicaps (one of them for apprentices) and a 6f maiden for 3yo+; field-sizes are 11-12-12-14-14-14-11 and 14; Ireland’s Michael O’Callaghan runs Bold Knight (Patrick Vaughan, 5:45pm) and The Great Wall (Graham Lee) at 8:45pm

Dundalk, 5:30pm – An eight-race card, where the feature is the €63,000 Group 3 www.Koffy.ie Diamond Stakes on a card that carries €159,000 in prize-money; the feature race includes two UK challengers – Abingdon (Sir Michael Stoute, Pat Smullen) and Absolute Blast (Archie Watson, Billy Lee)

Later in the shops it is Woodbine (6pm), in the USA and Club Hipico (6:15pm), in Chile

The Turf TV USA/Canada line-up is: Laurel Park, 6:10pm, Belmont Park, 6pm, Gulfstream, 7:15pm, and Santa Anita, 9pm

The South African meeting is Fairview (11:45am) and Greyville (3:50pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:31am – KINSLEY

10:38am – SWINDON

2:08pm – HOVE

2:18am – MONMORE

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – CRAYFORD

6:39pm – SHEFFIELD

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 4

Sunday 1 October

Miami Dolphins @ New Orleans Saints, 2:30pm, (from Wembley), then eight games at 6pm, three at 9:05pm, Oakland Raiders @ Denver Broncos at 9:25pm and Indianapolis Colts @ Seattle Seahawks, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Sun night/early Mon morning

Monday October 2

Washington Redskins @ Kansas City Chiefs, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Mon night/early Tues morning

————————————————————–

AUSSIE RULES

The AFL Grand Final will be played on September 30th at 3:45am – i.e. late Friday night/early Sat morning

————————————————————-

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 games taking place today, with start times ranging from 6:05pm to 3:15am – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live:

Toronto Blue Jays @ New York Yankees, 6:05pm, BT Sport ESPN

There is a game scheduled to be live on BT Sport 1 at midnight

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

The next big bout is:

Card from the Echo Arena in Liverpool on Saturday 30 September will feature a rematch between Paul Butler v Stuart Hall in a Bantamweight world title eliminator – Butler took the IBF crown from Hall in a split decision in May 2014. Hall gets his chance for revenge here and the winner will be in line to challenge for the WBA Bantamweight world title currently in the hands of Jamie McDonnell

Also on the card Rocky Fielding v David Brophy as Fielding puts his British Super-Middleweight title on the line for the first time against David Brophy, who also puts his Commonwealth crown on the line in a domestic clash

————————————————————–

CRICKET

Next games:

TEST Series – Pakistan v Sri Lanka, 7am (day 2 of 5)

TEST Series – South Africa v Bangladesh, 9am (day 2 of 5), Sky Sports Mix and Sky Sports Cricket

ODI Series – England v West Indies, 12:30pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Cricket

———————-—————————————

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Il Lombardia, Italy, September 30th

Presidential Cycling Tour of Turkey, Turkey, 10th – 15th October

From the track calendar:

TBC

————————————————————–

DARTS

Next up:

World Grand Prix, Citywest Hotel, Dublin Sunday 1 October – Monday 9 October, live on Sky Sports

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix will be Malaysia Grand Prix, the Sepang International Circuit, Sept 29 – Oct 01

Practice 2 is live Channel 4 at 7:55am, on Sky Sports Main Event at 6:45am and eir Sport 1 at 7:55am

Followed by the Japan Grand Prix, the Suzuka Circuit, Oct 06 – Oct 08

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Next games:

Today there are AIB Club Championship games scheduled to be live on eir Sport 2 at 6:!5pm and 8:15pm

Saturday 30 September

Meath SHC final
Kiltale v Kildalkey, Pairc Tailteann, 4.30pm

Sunday 1 October

All-Ireland Intermediate Camogie final replay
Cork v Meath, Gaelic Grounds, 2.30pm

Fermanagh SFC final
Derrygonnelly v Devenish, Brewster Park, 4pm

Kildare SHC final
Ardclough v Naas, Newbridge, 3.30pm

Longford SHC final
Longford Slashers v Wolfe Tones, Glennon Bros Pearse Park, TBC

Offaly SHC final
Kilcormac/Killoughey v St Rynagh’s, O’Connor Park, TBC

Roscommon SHC final
Four Roads v Padraig Pearses, TBC, TBC

Westmeath SHC final
Castletown-Geoghegan v Raharney, TEG Cusack Park, 3.30pm

———————————————-

GOLF

European Tour – British Masters, Close House Golf Club, Newcastle upon Tyne – Thursday 28th Sept to Sunday 1st Oct – day two, live on Sky Sports Main Event at 9:30am and Sky Sports The Open at 9:30am

Presidents Cup – day two of the biennial event, the USA v an international side; it takes place this year at the Liberty National Club in New Jersey, live on Sky Sports The Open at 5:30pm

Senior Tour – Paris Legends Championship, Le Golf National, Paris, France – Thursday 28th Sept to Saturday 30th Sept – day two

————————————————————-

ICE HOCKEY

The new season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Next games:

Saturday 30 September

Super 8s semi-final – Leeds Rhinos v TBA, 7:45am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena HD

National Conference Division One – Six games all getting underway 2:30pm

——————————————————————

RUGBY UNION

Friday 29 September

Mitre 10 Cup – North Harbour v Hawkes Bay, 8:35am, Sky Sports Action

Aviva Premiership – Newcastle Falcons v London Irish, live on BT Sport 2 – Worcester v Saracens, both 7:45pm – Sale Sharks v Gloucester, 8pm

Guinness Pro14 – Cheetahs v Ospreys, 4pm – Also three games at 7:35pm, including Leinster v Edinburgh, live on TG4

The Championship – Nottingham v Hartpury College, 7:45pm

Currie Cup – Sharks v Golden Lions, 6pm, Sky Sports Action

————————————————————-

SNOOKER

European Masters runs from October 2 – 8

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP Shenzen Open, Shenzen, China – Monday 25th September to Sunday 1st October

WTA Tour Tashkent Open, Tashkent, Uzbekistan – Monday 25th September to Sunday 1st October – Semi-final action is live on BT Sport 2 at 7am

WTA Dongfeng Motor Wuhan Open, Wuhan, China – Monday 25th September to Sunday 1st October – Day six, semi-final action is live on BT Sport 1 at 10:30am

ATP, Chengdu Open – quarter-finals, 7am, Eurosport 1

————————————————————–

OTHER SPORT

World Rowing Championships – day 6, live on RTE2 from 4:30pm

Invictus Games – live on BBC1 at 8:30pm

Canadian Football League – Saskatchewan Roughriders @ Ottawa Redblacks, midnight on BT Sport 2, Miami Hurricanes @ Duke Blue Devils, midnight on BT Sport ESPN, Montreal Alouettes @ Calgary Stampeders, 2:30am, BT Sport 3 – i.e. late Friday night/early Saturday morning – and USC Trojans @ Washington State Cougars, 3:30am, BT Sport ESPN – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Thursday 28 September 2017

Posted on September 28, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Thursday 28 September 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day

————————————————————–

FOOTBALL

Thursday Sept 28

Europa League – 24 games, Astana v Slavia Prague, 4pm, live on BT Sport 3, plus 12 games at 6pm, including Red Bull Salzburg v Marseille, live on eir Sport 1, BATE Borisov v Arsenal, live on eir Sport 2 and BT Sport 2, Zenit St Petersburg v Real Sociedad, live on BT Sport 3, and FC Cologne v Red Star Belgrade, BT Sport ESPN, and 11 games at 8:05pm, including Lyon v Atalanta, live on eir Sport 1 and BT Sport ESPN, Everton v Apollon Limassol, live on eir Sport 2 and BT Sport 2, and AC Milan v HNK Rijeka, BT Sport 3

Chinese Super League – Jiangsu Suning FC v Tianjin Quanjian, 12:35pm

————————————————————–

HORSERACING

The Thursday line-up is:

Clonmel, 1:50pm – Four hurdle races, two chases and a bumper make up the card, with the €20,000 Captain Christy Novice Chase being the feature (4:10pm); field-sizes are 18 (plus 3 reserves)-17-14-16-7-16 and 13; Nina Carberry – 3 wins from 4 rides since she returned to action – rides Rakhine State for Gordon Elliott in the bumper; other jockeys in action include Bryan Cooper, Robbie Power, Ruby Walsh, Davy Russell, Sean Flanagan, Danny Mullins, Andrew Lynch, Mark Walsh and Paul Townend

Newmarket, 2pm – It’s day one of the three-day Cambridgeshire meeting at the track and the Thursday features on an eight-race card are the £50,000 Group 3 Tattersalls Somerville Stakes (2yo colts and geldings, 3:45pm) and the £37,000 Listed Jockey Club Rose Bowl Stakes (3yo+, 2m, 4:20pm); it’s an eight-race card carrying £157,000 in prize-money; there is a beautifully-bred newcomer in the opener, the Sir Michael Stoute-trained Midi, who is by Frankel out of the brilliant racemare Midday

Perth, 2:10pm – (Racing goes ahead) – There are just 45 declarations, seven of them from Ireland; the feature is a £12,000 novices’ chase (4:30pm); jockeys in action include Richard Johnson, Sam Twiston-Davies, Daryl Jacob, Brian Hughes, Derek Fox and Tom O’Brien

Pontefract, 2:20pm – (Racing goes ahead) Eight races, with field-sizes of 10-11-10-10-8 (which is a £20,000 handicap, the most-valuable race on the card)-8-17 and 10 (which is a handicap for apprentice riders)

Chelmsford, 5:45pm – Eight races, with field-sizes of 9-14-14-12-13-12-13 and 7, so a competitive way to end the day; jockeys involved include Pat Cosgrave, Luke Morris, Silvestre de Sousa, Fran Berry, Josephine Gordon, Danny Tudhope, Tom Marquand, Kevin Stott, Martin Harley, Martin Dwyer, Shane  and Stevie Donohoe, to name a few

Later in the shops it is Delaware Park (6:15pm) in the USA and Hipo Chile (6:30pm) in Chile

The Turf TV USA/Canada line-up is: Finger Lakes, 6:10pm, Gulfstream, 6:15pm, Delaware Park, 6:15pm, and Belmont Park, 6:30pm

The South African meeting is Turffontein (11:50am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Thursday line-up is as follows:

11:03am – SUNDERLAND

11:11am – SHEFFIELD

2:08pm – ROMFORD

2:18am – CRAYFORD

6:28pm – HOVE

6:33pm – MONMORE

6:39pm – NEWCASTLE

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 4

Thursday 28 September

Chicago Bears @ Green Bay Packers, 1:25am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Action – i.e. late Thurs night/early Fri morning

Sunday 1 October

Miami Dolphins @ New Orleans Saints, 2:30pm, (from Wembley), then eight games at 6pm, three at 9:05pm, Oakland Raiders @ Denver Broncos at 9:25pm and Indianapolis Colts @ Seattle Seahawks, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Sun night/early Mon morning

Monday October 2

Washington Redskins @ Kansas City Chiefs, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Mon night/early Tues morning

COLLEGE FOOTBALL

Texas Longhorns @ Iowa State Cyclones, 1am, BT Sport ESPN – i.e. late Thursday night/early Friday morning

————————————————————–

AUSSIE RULES

The AFL Grand Final will be played on September 30th

————————————————————-

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 10 games taking place today, with start times ranging from 5:10am to 1:15am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live:

There is a game scheduled to be live on BT Sport 1 at midnight

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

The next big bout is:

Card from the Echo Arena in Liverpool on Saturday 30 September will feature a rematch between Paul Butler v Stuart Hall in a Bantamweight world title eliminator – Butler took the IBF crown from Hall in a split decision in May 2014. Hall gets his chance for revenge here and the winner will be in line to challenge for the WBA Bantamweight world title currently in the hands of Jamie McDonnell

Also on the card Rocky Fielding v David Brophy as Fielding puts his British Super-Middleweight title on the line for the first time against David Brophy, who also puts his Commonwealth crown on the line in a domestic clash

————————————————————–

CRICKET

Next games:

Thursday September 28

TEST Series – Pakistan v Sri Lanka, 7am

ODI Series – India v Australia, 9am, Sky Sports Cricket

TEST Series – South Africa v Bangladesh, 9am, Sky Sports Mix

County Championship Division 1 – all at 10:30am, Lancashire v Surrey – Warwickshire v Hampshire – Somerset v Middlesex – Essex v Yorkshire (final day of each game)

County Championship Division 2 – all at 10:30am, Gloucestershire v Derbyshire – Kent v Glamorgan – Sussex v Nottinghamshire – Leicestershire v Northamptonshire – Worcestershire v Durham (final day of each game)

JLT One-Day Cup 2017 – Queensland v Cricket Australia Xl, 00:30am

———————-—————————————

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Il Lombardia, Italy, September 30th

Presidential Cycling Tour of Turkey, Turkey, 10th – 15th October

From the track calendar:

TBC

————————————————————–

DARTS

Next up:

Thursday 28 Sept – Lakeside World Championships Play-offsBDO

Then it is …

World Grand Prix, Citywest Hotel, Dublin Sunday 1 October – Monday 9 October, live on Sky Sports

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix will be Malaysia Grand Prix, the Sepang International Circuit, Sept 29 – Oct 01

Practice 1 is live Channel 4 at 3:40am and eir Sport 1 at 3:55am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Followed by the Japan Grand Prix, the Suzuka Circuit, Oct 06 – Oct 08

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Next games:

Saturday 30 September

Meath SHC final
Kiltale v Kildalkey, Pairc Tailteann, 4.30pm

Sunday 1 October

All-Ireland Intermediate Camogie final replay
Cork v Meath, Gaelic Grounds, 2.30pm

Fermanagh SFC final
Derrygonnelly v Devenish, Brewster Park, 4pm

Kildare SHC final
Ardclough v Naas, Newbridge, 3.30pm

Longford SHC final
Longford Slashers v Wolfe Tones, Glennon Bros Pearse Park, TBC

Offaly SHC final
Kilcormac/Killoughey v St Rynagh’s, O’Connor Park, TBC

Roscommon SHC final
Four Roads v Padraig Pearses, TBC, TBC

Westmeath SHC final
Castletown-Geoghegan v Raharney, TEG Cusack Park, 3.30pm

———————————————-

GOLF

European Tour – British Masters, Close House Golf Club, Newcastle upon Tyne – Thursday 28th Sept to Sunday 1st Oct – day one, live on Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open at 9:30am

Presidents Cup – opening day of the biennial event, the USA v an international side; it takes place this year at the Liberty National Club in New Jersey, live on Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open at 6pm

Senior Tour – Paris Legends Championship, Le Golf National, Paris, France – Thursday 28th Sept to Saturday 30th Sept – day one

————————————————————-

ICE HOCKEY

The new season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Next games:

Saturday 30 September

National Conference Division One – Six games all getting underway 2:30pm

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Thursday 28 September

Mitre 10 Cup – Taranaki v Tasman, 8:35am, Sky Sports Action and Sky Sports Arena HD

Super 8s semi-final – Castleford Tigers v TBA, 7:45pm, Sky Sports Main Event

Friday 29 September

Mitre 10 Cup – North Harbour v Hawkes Bay, 8:35am

Aviva Premiership – Newcastle Falcons v London Irish – Worcester v Saracens, both 7:45pm – Sale Sharks v Gloucester, 8pm

Guinness Pro14 – Cheetahs v Ospreys, 4pm – Also three games at 7:35pm

The Championship – Nottingham v Hartpury College, 7:45pm

Currie Cup – Sharks v Golden Lions, 6pm, Sky Sports Action

————————————————————-

SNOOKER

European Masters runs from October 2 – 8

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP Shenzen Open, Shenzen, China – Monday 25th September to Sunday 1st October

WTA Tour Tashkent Open, Tashkent, Uzbekistan – Monday 25th September to Sunday 1st October – Day four, quarter-final action is live on BT Sport 2 at 6am

WTA Dongfeng Motor Wuhan Open, Wuhan, China – Monday 25th September to Sunday 1st October – Day five, quarter-final action is live on BT Sport 1 at 7:30am

————————————————————–

OTHER SPORT

Test Match Bowls Live – 10am, ITV4, England v Wales, day two (the final day) of the Mixed Test Match

World Rowing Championships – day 5, live on RTE2 from 3pm

Invictus Games – live on BBC1 at 8pm

Wednesday 27 September 2017

Posted on September 27, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Wednesday 27 September 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Wednesday Sept 27

Champions League – all at 7:45pm, except for Qarabag FK v Roma, BT Sport 2, 5pm; the 7:45pm games: Anderlecht v Celtic, eir Sport 2 and BT Sport ESPN – Atletico Madrid v Chelsea, eir Sport 1 and BT Sport 2 – Basel v Benfica – CSKA Moscow v Man Utd, RTE2 – Juventus v Olympiakos FC – Paris Saint-Germain v Bayern Munich – Sporting Lisbon v Barcelona

Championship – Birmingham City v Sheffield Weds, 7:45pm – Sheffield Utd v Wolves, 7:45pm

Chinese Super League – Tianjin Teda v Guizhou Henfeng Zhicheng, 12:35pm

MLS – Atlanta United FC v Philadelphia Union, midnight – Montreal Impact v New York City FC, 00:30am, Sky Sports Football – i.e. early on Thursday morning – New York Red Bulls v D.C. United, 00:30am – Orlando City SC v New England Revolution, 00:30am – FC Dallas v Colorado Rapids, 1am – Houston Dynamo v Los Angeles Galaxy, 1:30am – San Jose Earthquakes v Chicago Fire, 3:30am – Seattle Sounders FC v Vancouver Whitecaps, 3:30am

UEFA Youth League – Atletico Madrid U19 v Chelsea U19, 1pm, BT Sport 2, and CSKA Moscow U19 v Manchester United U19, midday, BT Sport 3

Football2017DblTheOdds27th28thSept WedChampionsLeagueOver1halfGoals ChampionsLeagueWedHotpot1

————————————————————–

HORSERACING

The Wednesday line-up is:

Redcar, 2pm – 124 declarations for the eight races

Goodwood, 2:10pm – The feature  race is a £40,000 Listed race (3:45pm) and there are £25,000 races at 2:40pm (for 2yos) and 4:20pm (1m6f fillies’ handicap)

Sligo, 2:15pm – seven chases; Davy Russell and Mark Walsh are among jockeys riding on card

Perth, 2:20pm – Six races, none of them having more than eight runners; there are eight runners from Ireland on the card, including four for Gordon Elliott; jockeys riding on card include Richard Johnson, Sam Twiston-Davies and Brian Hughes

Kempton, 5:40pm – A nursery, two 2yo Plus10 Bonus races, a 2yo novice stakes race, a 3-5yo mile maiden and three handicaps make up a card that has field-sizes of 14-13-13-12-13-12-10 and 12

They also race in France in Auteuil (10:55am) and India at Mysore (11:15am); later in the shops it is Valparaiso (6:15pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is: Finger Lakes, 6:10pm, Delaware Park, 6:15pm, Belmont Park, 6:30pm, Thistledown, 6:40pm, and Louisiana Downs, 9:15pm

The South African meeting is Durbanville (11:55am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Wednesday line-up is as follows:

11:03am – PERRY BARR

11:11am – NEWCASTLE

2:08pm – HOVE

2:18am – BELLE VUE

6:28pm – SWINDON

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – SUNDERLAND

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 4

Thursday 28 September

Chicago Bears @ Green Bay Packers, 1:25am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Action – i.e. late Thurs night/early Fri morning

Sunday 1 October

Miami Dolphins @ New Orleans Saints, 2:30pm, (from Wembley), then eight games at 6pm, three at 9:05pm, Oakland Raiders @ Denver Broncos at 9:25pm and Indianapolis Colts @ Seattle Seahawks, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Sun night/early Mon morning

Monday October 2

Washington Redskins @ Kansas City Chiefs, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Mon night/early Tues morning

————————————————————–

AUSSIE RULES

The AFL Grand Final will be played on September 30th

————————————————————-

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 games taking place today, with start times ranging from 7:08pm to 3:08am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live:

Chicago Cubs @ St Louis Cardinals, 12:05am, BT Sport ESPN

San Diego Padres @ Los Angeles Dodgers, 3am, BT Sport ESPN

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

The next big bout is:

Card from the Echo Arena in Liverpool on Saturday 30 September will feature a rematch between Paul Butler v Stuart Hall in a Bantamweight world title eliminator – Butler took the IBF crown from Hall in a split decision in May 2014. Hall gets his chance for revenge here and the winner will be in line to challenge for the WBA Bantamweight world title currently in the hands of Jamie McDonnell

Also on the card Rocky Fielding v David Brophy as Fielding puts his British Super-Middleweight title on the line for the first time against David Brophy, who also puts his Commonwealth crown on the line in a domestic clash

————————————————————–

CRICKET

Next games:

Wednesday September 27

ODI Series – England v West Indies, 12:30pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Cricket

County Championship Division 1 – all at 10:30am, Lancashire v Surrey – Warwickshire v Hampshire – Somerset v Middlesex – Essex v Yorkshire (day three, of 4, of each game)

County Championship Division 2 – all at 10:30am, Gloucestershire v Derbyshire – Kent v Glamorgan – Sussex v Nottinghamshire – Leicestershire v Northamptonshire – Worcestershire v Durham (day three, of 4, of each game)

———————-—————————————

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Il Lombardia, Italy, September 30th

Presidential Cycling Tour of Turkey, Turkey, 10th – 15th October

From the track calendar:

TBC

————————————————————–

DARTS

Next up:

The Winmau World Masters; day two (of two) of the BDO tournament (Winmau World Masters, stage matches) from Bridlington Spa in England; 5pm, Eurosport 1

Thursday 28 Sept – Lakeside World Championships Play-offsBDO

 

Then:

World Grand Prix, Citywest Hotel, Dublin Sunday 1 October – Monday 9 October, live on Sky Sports

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix will be Malaysia Grand Prix, the Sepang International Circuit, Sept 29 – Oct 01

Followed by the Japan Grand Prix, the Suzuka Circuit, Oct 06 – Oct 08

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Next games:

Saturday 30 September

Meath SHC final
Kiltale v Kildalkey, Pairc Tailteann, 4.30pm

Sunday 1 October

All-Ireland Intermediate Camogie final replay
Cork v Meath, Gaelic Grounds, 2.30pm

Fermanagh SFC final
Derrygonnelly v Devenish, Brewster Park, 4pm

Kildare SHC final
Ardclough v Naas, Newbridge, 3.30pm

Longford SHC final
Longford Slashers v Wolfe Tones, Glennon Bros Pearse Park, TBC

Offaly SHC final
Kilcormac/Killoughey v St Rynagh’s, O’Connor Park, TBC

Roscommon SHC final
Four Roads v Padraig Pearses, TBC, TBC

Westmeath SHC final
Castletown-Geoghegan v Raharney, TEG Cusack Park, 3.30pm

———————————————-

GOLF

PGA Tour – The Presidents Cup, Liberty National Golf Course, New Jersey – Thursday 28th Sept to Sunday 1st Oct

European Tour – British Masters, Close House Golf Club, Newcastle upon Tyne – Thursday 28th Sept to Sunday 1st Oct

BritishMasters7Places

The Pro-Am tournament is live on Sky Sports The Open today at 3:30pm

Senior Tour – Paris Legends Championship, Le Golf National, Paris, France – Thursday 28th Sept to Saturday 30th Sept

————————————————————-

ICE HOCKEY

The new season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Next games:

Saturday 30 September

National Conference Division One – Six games all getting underway 2:30pm

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Wednesday 27 September

Mitre 10 Cup – Northland v Otago, 8:35am, ky Sports Action and Sky Sports Mix

Thursday 28 September

Mitre 10 Cup – Taranaki v Tasman, 7:35am, Sky Sports Action

Friday 29 September

Mitre 10 Cup – North Harbour v Hawkes Bay, 8:35am

Aviva Premiership – Newcastle Falcons v London Irish – Worcester v Saracens, both 7:45pm – Sale Sharks v Gloucester, 8pm

Guinness Pro14 – Cheetahs v Ospreys, 4pm – Also three games at 7:35pm

The Championship – Nottingham v Hartpury College, 7:45pm

Currie Cup – Sharks v Golden Lions, 6pm, Sky Sports Action

————————————————————-

SNOOKER

European Masters runs from October 2 – 8

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP Shenzen Open, Shenzen, China – Monday 25th September to Sunday 1st October

WTA Tour Tashkent Open, Tashkent, Uzbekistan – Monday 25th September to Sunday 1st October – Day three action is live on BT Sport 2 at 6am

WTA Dongfeng Motor Wuhan Open, Wuhan, China – Monday 25th September to Sunday 1st October – Day four action is live on BT Sport 1 at 5:30am

————————————————————–

OTHER SPORT

Test Match Bowls Live – England v Wales, day one of the Mixed Test Match, ITV4 at 10am

Invictus Games – live on BBC1 at 8pm

Tuesday 26 September 2017

Posted on September 25, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Tuesday 26 September 2017

TuesdaysChampionsLeaguex Football2017DblTheOdds26th27th28thSeptPortrait DblTheOddsAlexandreLacazette BritishMasters7Places

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Tuesday Sept 26

Champions League – all at 7:45pm – Apoel Nicosia v Tottenham Hotspur, BT Sport ESPN – Besiktas v RB Leipzig – Borussia Dortmund v Real Madrid, live on TV3 – Man City v Shakhtar Donetsk, eir Sport 1 and BT Sport 3 – Monaco v Porto – Napoli v Feyenoord – Sevilla v Maribor – Spartak Moscow v Liverpool, eir Sport 2 and BT Sport 2

Championship – 10 games, all at 7:45pm, including Cardiff City v Leeds Utd, Sky Sports Football and Sky Sports Main Event

League One – 12 games, all at 7:45pm

League Two – 12 games, all at 7:45pm

National League South – East Thurrock United v St Albans, 7:45pm

UEFA Youth League – Manchester City v Shakhtar Donetsk, 4pm, BT Sport 2 and Spartak Moscow v Liverpool, midday, BT Sport 3

————————————————————–

HORSERACING

The Tuesday line-up is:

Warwick, 1:50pm – A six-race jumping card made up of a novices’ hurdle, three handicap chases (one of which is worth £12,000) and two handicap hurdles; jockeys in action include Harry Skelton, Denis O’Regan, Aidan Coleman, Wayne Hutchinson, Richard Johnson, Johnny Burke, Tom Scudamore, Sean Bowen, Adrian Heskin, Tom O’Brien and Sam Twiston-Davies; field-sizes are 12-10-6-8-13 and 9

Lingfield, 2pm – An eight-race card consisting of five handicaps, two divisions of the 2yo mile maiden and a maiden for fillies (3yo+, 10f); field-sizes are 11-9-13-10-14-12-10 and 14

Beverley, 2:10pm – Eight races, including two divisions of the amateur riders’ handicap to close the card; there are two other handicaps on the card plus two 2yo races, a £20,000 Conditions Stakes race and a fillies maiden (3yo+, 1m4f); field-sizes are 7-6-13-6-15-6-16 and 15

Tipperary, 2:15pm – A seven-race flat card made up of (in this order) a 3yo+ maiden (5f), a 5f handicap, a 2yo maiden (colts and geldings, 7f110y), a nursery, a 7f110y handicap, a fillies’ maiden (3yo+, 9f) and a 9f handicap; field-sizes are 11-18 (plus one reserve)-7-10-14-13 and 16 (plus three reserves); Tipperary race again on Sunday, a card that will contain a Group 3 flat race and three Grade 3 races over jumps

Chelmsford, 5:40pm – Eight races, starting with two divisions of the apprentice handicap, followed by a 2yo race (6f), two handicaps (one of them for fillies), a maiden race for fillies (3yo+, one mile) and two handicaps; field-sizes are 13-13-10-11-10-8-11 and 14

They also race in France at Compiegne, (11:40am); later in the shops it is Philadelphia (5:55pm) in the USA, and Concepcion (9pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is: Finger Lakes, 6:10pm, Fort Erie, 6:20pm, Thistledown, 6:40pm, Zia Park, 7:15pm, and Louisiana Downs, 9:15pm

The South African meeting is Fairview (12:05pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Tuesday line-up is as follows:

11:03am – NOTTINGHAM

11:11am – PERRY BARR

2:08pm – KINSLEY

2:18am – SUNDERLAND

6:28pm – NEWCASTLE

6:33pm – SHEFFIELD

6:39pm – CRAYFORD, a card that features the Ladbrokes Gold Collar final (£8,000 and a trophy to the winner – see below)

6:58pm – TRALEE

The next live Sky card is tonight’s Ladbrokes Gold Collar meeting from Crayford, 7pm, Sky Sports Action

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 4

Thursday 28 September

Chicago Bears @ Green Bay Packers, 1:25am, Sky Sports Main Event, i.e. late Thurs night/early Fri morning

Sunday 1 October

Miami Dolphins @ New Orleans Saints, 2:30pm, (from Wembley), then eight games at 6pm, three at 9:05pm, Oakland Raiders @ Denver Broncos at 9:25pm and Indianapolis Colts @ Seattle Seahawks, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Sun night/early Mon morning

Monday October 2

Washington Redskins @ Kansas City Chiefs, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Mon night/early Tues morning

————————————————————–

AUSSIE RULES

The AFL Grand Final will be played on September 30th

————————————————————-

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 games taking place today, with start times ranging from 12:05am to 3:10am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live:

There is a game scheduled to be live on BT Sport ESPN at midnight

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

The next big bout is:

Card from the Echo Arena in Liverpool on Saturday 30 September will feature a rematch between Paul Butler v Stuart Hall in a Bantamweight world title eliminator – Butler took the IBF crown from Hall in a split decision in May 2014. Hall gets his chance for revenge here and the winner will be in line to challenge for the WBA Bantamweight world title currently in the hands of Jamie McDonnell

Also on the card Rocky Fielding v David Brophy as Fielding puts his British Super-Middleweight title on the line for the first time against David Brophy, who also puts his Commonwealth crown on the line in a domestic clash

————————————————————–

CRICKET

Next games:

Tuesday September 26

County Championship Division 1 – all at 10:30am, Lancashire v Surrey – Warwickshire v Hampshire – Somerset v Middlesex – Essex v Yorkshire (day two of four in each game)

County Championship Division 2 – all at 10:30am, Gloucestershire v Derbyshire – Kent v Glamorgan – Sussex v Nottinghamshire – Leicestershire v Northamptonshire – Worcestershire v Durham  (day two of four in each game)

JLT One-Day Cup 2017 – Cricket Australia Xl v South Australia, 00:30am

———————-—————————————

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Il Lombardia, Italy, September 30th

Presidential Cycling Tour of Turkey, Turkey, 10th – 15th October

From the track calendar:

TBC

————————————————————–

DARTS

Next up:

The Winmau World Masters; day one of the two-day BDO tournament (Winmau World Masters, stage matches) from Bridlington Spa in England; 6pm, Eurosport 1

Then it is …

Thursday 28 Sept – Lakeside World Championships Play-offsBDO

World Grand Prix, Citywest Hotel, Dublin Sunday 1 October – Monday 9 October, live on Sky Sports

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix will be Malaysia Grand Prix, the Sepang International Circuit, Sept 29 – Oct 01

Followed by the Japan Grand Prix, the Suzuka Circuit, Oct 06 – Oct 08

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Next games:

Saturday 30 September

Meath SHC final
Kiltale v Kildalkey, Pairc Tailteann, 4.30pm

Sunday 1 October

All-Ireland Intermediate Camogie final replay
Cork v Meath, Gaelic Grounds, 2.30pm

Fermanagh SFC final
Derrygonnelly v Devenish, Brewster Park, 4pm

Kildare SHC final
Ardclough v Naas, Newbridge, 3.30pm

Longford SHC final
Longford Slashers v Wolfe Tones, Glennon Bros Pearse Park, TBC

Offaly SHC final
Kilcormac/Killoughey v St Rynagh’s, O’Connor Park, TBC

Roscommon SHC final
Four Roads v Padraig Pearses, TBC, TBC

Westmeath SHC final
Castletown-Geoghegan v Raharney, TEG Cusack Park, 3.30pm

———————————————-

GOLF

PGA Tour – The Presidents Cup, Liberty National Golf Course, New Jersey – Thursday 28th Sept to Sunday 1st Oct

The British Masters Hero Challenge (eight players plus a number of celebrities playing under lights in a one-hole knockout tournament) is live on Sky Sports Mix and Sky Sports The Open at 7:30pm today

European Tour – British Masters, Close House Golf Club, Newcastle upon Tyne – Thursday 28th Sept to Sunday 1st Oct

Senior Tour – Paris Legends Championship, Le Golf National, Paris, France – Thursday 28th Sept to Saturday 30th Sept

————————————————————-

ICE HOCKEY

The new season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Next games:

Saturday 30 September

National Conference Division One – Six games all getting underway 2:30pm

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Wednesday 27 September

Mitre 10 Cup – Northland v Otago, 7:35am Sky Sports Action

Thursday 28 September

Mitre 10 Cup – Taranaki v Tasman, 7:35am, Sky Sports Action

————————————————————-

SNOOKER

European Masters runs from October 2 – 8

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP Shenzen Open, Shenzen, China – Monday 25th September to Sunday 1st October

WTA Tour Tashkent Open, Tashkent, Uzbekistan – Monday 25th September to Sunday 1st October – Day two action is live on BT Sport 2 at 6am

WTA Dongfeng Motor Wuhan Open, Wuhan, China – Monday 25th September to Sunday 1st October – Day three action is live on BT Sport 1 at 5:30am

————————————————————–

OTHER SPORT

Invictus Games – day two, 7pm on BBC2

Sunday 24 September 2017

Posted on September 24, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Sunday 24 September 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Premier League – Brighton v Newcastle, 4pm, Sky Sports Main Event

Scottish Premiership – Motherwell v Aberdeen, 12:15pm, BT Sport 1

Championship – Sheffield Wednesday v Sheffield United, 1:15pm, Sky Sports Main Event

National League North – FC United Of Manchester v Tamworth, 3pm

Scottish Championship – St Mirren v Queen of the South, 4:10pm

League of Ireland Premier Division – Derry City v Bray Wanderers, 2:30pm

Ligue 1 – St Etienne v Rennes, 2pm, Strasbourg v Nantes, 4pm, BT Sport 3 and Marseille v Toulouse, 8pm, BT Sport 2

La Liga – Espanyol v Deportivo la Coruna, 11am – Getafe v Villareal, 3:30pm Sky Sports Football – Eibar v Celta Vigo, 5:30pm Sky Sports Football – Las Palmas v Leganes, 5:30pm – Ral Sociedad v Valencia, 7:45pm

Serie A – Sampdoria v AC Milan, 11:30am,BT Sport 3 then four games at 2pm including Inter Milan v Genoa, eir Sport 1/BT Sport 3 followed by Sassuolo v Bologna, 5pm, and Fiorentina v Atalanta, 7:45pm, eir Sport 1/ BT Sport 1

Bundesliga – Hannover 96 v FC Koln, 2:30pm, BT Sport 2 and Bayer Leverkusen v Hamburg, 5pm, BT Sport 2

Dutch Eredivisie – FC Utrecht v PSV Eindhoven, 11:30am – Ajax v Vitesse, 1:30pm – FC Groningen v FC Twente, 1:30pm – VVV-Venlo v PEC Zwolle, 1:30pm – AZ Alkmaar v Excelsior, 3:45pm

Portuguese Primeira Liga – two games at 4pm, one at 6pm and one at 8:15pm

Russian Premier League – games at 9:30am, midday, 2:30pm and 5pm, which is FK Krasnodar v Zenit St Petersburg

Belgian Jupiler League – Gent v SV Zulte Waregem, 1:30pm – Sporting de Charleroi v Club Brugge, 5pm – Standard Liege v KSC Lokeren, 7pm

MLS – Sporting Kansas City v LA Galaxy, 7pm, Atlanta United v Montreal Impact, 10pm, Sky Sports Football and Portland Timbers v Orlando City SC, Sky Sports Football 1am – i.e. late Sunday night/early Monday morning

There are four games from the Women’s Super League, three of them at 2pm plus Chelsea v Bristol Cityat 12:30pm

Argentine Primera Division – games at 3:05pm, 6:05pm, 8:05pm  10:05pm and 12:05am – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Brazilian Serie A – one game at 3pm, four at 8pm and two at 11pm

————————————————————–

HORSERACING

The Sunday line-up is:

Uttoxeter, 1:40pm – An eight-race card that contains seven handicaps and a novices’ hurdle; field-sizes are 16-16-13-7-12-11-11 and 15; the feature is the £25,000 Actionclad Handicap Chase at 3:40pm; Ireland’s Gavin Crowwell runs King’s Wharf (Richard Johnson) at 2:40pm and Peggy’s Acre (Richard Johnson) at 4:10pm; other jockeys in action include Sam Twiston-Davies, Harry Skelton, Aidan Coleman, Sean Bowen, Paddy Brennan, Brian Hughes, Richie McLernon, Johnny Burke, Daryl Jacob, Gavin Sheehan and Wayne Hutchinson

Plumpton, 1:50pm – Seven races, with field-sizes of 7-5-5-7-6-6 and 14; the card is made up of (in this order) a 2m1f164y novices’ hurdle, a 1m7f195y handicap hurdle, a 3m1f152y handicap chase, a 1m7f195y juvenile hurdle, a 3m217y handicap hurdle, a 2m3f164y novices’ handicap chase, and a 1m7f195y handicap hurdle (sponsored by the Brixton Barbarians Cricket Team); jockeys in action include Tom Scudamore, Jamie Moore, Leighton Aspell, Noel Fehily, Nick Scholfield, Tom Cannon, David England and David Noonan

Naas, 2:00pm – a Flat card that features the €120,000 Group 2 Juddmonte Beresford Stakes (5pm) but also contains the €67,500 Group 3 CL & MF Weld Park Stakes (7f, 2:30pm), the €60,000 Group 3 Loughbrown Stakes (2 miles, 3pm), the €60,000 Group 3 Renaissance Stakes (6f, 4pm) and the €50,000 Joe McGrath Handicap (5f, 4:30pm); field-sizes on the card are 15-9-4-14-11-13-5 and 11; Jim Bolger’s recent Listowel winner Warm The Voice, Aidan O’Brien’s impressive maiden winner Saxon Warrior (one of three runners for Aidan in the race), with Ryan Moore on board, and Michael Halford’s Riyazan are among the five-runner field for the Beresford Stakes, which has been won this century by such horses as Capri, St Nicholas Abbey, Sea The Stars, Azamour and Alamshar; runners from Britain on the card are (at 2:30pm) Charlie Hills’ Juliet Foxtrot (Jim Crowley) and Karl Burke’s Ellthea (Colm O’Donoghue), at 3pm, James Fanshawe’s Return Ace (Colm O’Donoghue), at 3:30pm, Mick Channon’s Apple Anni (John Egan), at 4pm, Karl Burke’s Quiet Reflection (Martin Harley), and at 4:30pm, Paul Midgley’s Monsieur Joe (Pat Smullen) and Tylery Wonder (Leigh Roche)

They also race in Hyderabad (10:15am) and Pune (11am) in India, at Cologne (1:50am) in Germany, where there is a Group 1 race at 2:55pm, Philadelphia (5:55pm) in the US and Monterrico (7:30pm) in Peru

There are Group races at San Siro in Italy at 2:35pm and 3:10pm, though the meeting is not on the shop service

The Turf TV USA line-up is: Laurel Park, 6:10pm, Gulfstream, 6:15pm, Belmont Park, 6:30pm

The South African meeting is Scottsville (11:35am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Sunday line-up is as follows:

11:03am – Belle Vue

11:11am – Hove

2:06pm – Perry Barr

2:12pm – Kinsley

3:18pm – Mullingar

6:04pm – Poole

6:11pm – Central Park

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 3 of the NFL season continues with:

Sunday 24 September

One game at 2:30pm, which takes place at Wembley Stadium in England – Baltimore Ravens @ Jacksonville Jaguars, Sky Sports Action – eight games at 6pm including New York Giants @ Philadelphia Eagles, Sky Sports Main Event/ Sky Sports Action, one at 9:05pm – Seattle Seahawks @ Tennessee Titans – two at 9:25pm and one at 1:30am – i.e. late Sunday night/early Monday morning – which is Oakland Raiders @ Washington Redskins, Sky Sports Main Event/ Sky Sports Action

Monday September 25

Dallas Cowboys @ Arizona Cardinals, 1:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

AUSSIE RULES

The AFL Grand Final will then be played on September 30th

————————————————————-

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 games taking place today, with start times ranging from 5:10pm on Sunday to 1:00am – i.e. late Sun night/early Mon morning

Live:

Chicago Cubs @ Milwaukee Brewers, 7pm BT Sport ESPN

Los Angeles Angels @ Houston Astros, 1am, BT Sport ESPN

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

The next big bout is:

Card from the Echo Arena in Liverpool on Saturday 30 September will feature a rematch between Paul Butler v Stuart Hall in a Bantamweight world title eliminator – Butler took the IBF crown from Hall in a split decision in May 2014. Hall gets his chance for revenge here and the winner will be in line to challenge for the WBA Bantamweight world title currently in the hands of Jamie McDonnell

Also on the card Rocky Fielding v David Brophy as Fielding puts his British Super-Middleweight title on the line for the first time against David Brophy, who also puts his Commonwealth crown on the line in a domestic clash

————————————————————–

CRICKET

Next games:

Sunday September 24

ODI Series – England v West Indies, 11am, The Brightside Ground, Bristol, Sky Sports Main Event/Sky Sports Cricket

ODI Series – India v Australia, 9am, Indore Sky Sports Main Event/Sky Sports Cricket

———————-—————————————

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Road World Championships, Norway, which run from Sept 16-24, coverage of the final stage of the men’s road race, 9am Eurosport 2 and 1pm, BBC 2

From the track calendar:

TBC

————————————————————–

DARTS

Next up:

Mon 25 Sept – Winmau World Masters play-offsBDOTues 26 and Weds 27 Sept – Winmau World Masters (stage matches)BDOThursday 28 Sept – Lakeside World Championships Play-offsBDOThen it is …

World Grand Prix, Citywest Hotel, Dublin Sunday 1 October – Monday 9 October, live on Sky Sports

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix will be Malaysia Grand Prix, the Sepang International Circuit, Sept 29 – Oct 01

Followed by the Japan Grand Prix, the Suzuka Circuit, Oct 06 – Oct 08

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Next games:

Sunday 24 September

All-Ireland Ladies SFC final
Dublin v Mayo, Croke Park, 4pm – TG4

All-Ireland Ladies IFC final
Tipperary v Tyrone, Croke Park, 1.45pm – TG4

All-Ireland Ladies JFC final
Fermanagh v Derry, Croke Park, 11.45am – TG4

There are games scheduled to be live on eir Sport 2 at 2:30pm, 5pm and 7pm

———————————————-

GOLF

PGA Tour – The Tour Championship, East Lake Golf Club, Atlanta, Georgia, Thursday 21 September – Sunday 24 September – the culmination of the FedEx Cup play-offs – day four is live on Sky Sports The Open from 5:30pm

European Tour – Portugal Masters, Oceanico Victoria Golf Course, Thursday 21 September – Sunday 24 September, day four, live on Sky Sports The Open at 1pm

On the (Champions Tour) – PURE Insurance Championship, Pebble Beach Golf Links, CA, Friday 22 September – Sunday 24 September – day three (of three)

————————————————————-

ICE HOCKEY

The new season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Sunday 24 September

Super League Qualifiers – Halifax RLFC V Featherstone Rovers, 3pm

——————————————————————

RUGBY UNION

Sunday 24 September

Mitre 10 Cup – Bay of Plenty v Counties Manukau, 2:35am – Tasman v Southland, 4:35am

Aviva Premiership – Exeter v Wasps, 3pm, BT Sport 1 – London Irish v Northampton, 3pm

Top 14 – Lyon v Castres, 11:30am, Sky Sports Action – Stade Francais v Toulon, 3:50pm

The Championship – Cornish Pirates v Rotherham Titans, 2:30pm – Ealing Trailfinders V London Scottish, 3pm, Sky Sports Action

 

————————————————————-

SNOOKER

The Wushan World Open (from Wushan, China) – Coverage of final, Ding Junhui v Kyren Wilson, 7am and 12:30am, Eurosport 1

————————————————————–

TENNIS

ATP Tour Open de Moselle, Monday 18th September to Sunday 24th September in Metz, France

ATP St.Petersburg Open, Monday 18th September to Sunday 24th September in St. Petersburg, Russia

WTA Tour Wuhan Open day, Sunday 24th September – Sunday 1st October Day one of the tournament live 6:30am BT Sport 1

WTA Korea Open, Monday 18th September to Sunday 24th September in Seoul, South Korea – final action: 6am, BT Sport 3

Laver Cup Tennis – Coverage of the final day of the men’s tournament, which sees the European players take on a Rest of the World team on a hard court at the O2 Arena in Prague, Czech Rep; live action – 11am, Sky Sports Mix Sky Sports Action AND 7:15PM, Sky Sports Arena HD

————————————————————–

OTHER SPORT

Nascar – ISM Connect 300, all the action from the 28th round of the season, 6:30pm eir Sport 2

Canadian Football League  –  Calgary Stampeders @ Saskatchewan Roughriders, 9pm, BT Sport 3

Moto GPGrand Prix of Aragon – Opening race of the 14th round Moto 3 9:30am, BT Sport 2 – Second race Moto 2, 11:15am, BT Sport 3 – Concluding race MotoGP, 12:45pm, BT Sport 2

Saturday 23 September 2017

Posted on September 22, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

TODAY’S ACTION

SaturdayLivePremierLeagueTreblexxx PremierLeague3pmOver1halfGoals Football2017DblTheOdds23th24th25thSept

SPORTS PREVIEW

Saturday 23 September 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Premier League – West Ham v Tottenham Hotspur,12:30pm, Sky Sports Premier League ROI, followed by six games at 3pm, with the live game being Southampton v Manchester United, Sky Sports Premier League ROI, and Leicester v Liverpool, 5:30pm, BT Sport 1

Championship – 10 matches at 3pm then Aston Villa v Nottingham Forest at 5:30pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Football

League One – 11 fixtures kicking off at 3pm

League Two – 11 fixtures kicking off at 3pm

National League – 12 matches at 3pm

National League North – Ten matches at 3pm

National League South – 11 matches at 3pm

Scottish Premiership – Rangers v Celtic at midday, live on Sky Sports Main Event AND Sky Sports Football, then three games at 3pm and Partick Thistle v Hearts at 4pm

Scottish Cup, First Round – 18 ties at 3pm

Ligue 1 – Montpellier v PSG, 2pm, eir Sport 1,  then four games at 7pm

La Liga – Atletico Madrid v Sevilla, midday, Sky Sports Mix  – Alaves v Real Madrid, 3:15pm – Malaga v Athletic Bilbao, 5:30pm – Girona v Barcelona, 7:45pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Football

Bundesliga – Five games at 2:30pm plus Borussia Dortmund v Borussia Monchengladbach, 5:30pm, BT Sport 3

Bundesliga 2 live game – St Pauli v Fortuna Dusseldorf, midday, BT Sport 1

Serie A – Roma v Udinese, 2pm – SPAL v Napoli, 5pm – Juventus v Torino, 7:45pm, BT Sport 3

Dutch Eredivisie – Willem II v Heerenveen, 5:30pm – Feyenoord v NAC Breda, 6:45pm – Heracles Almelo v Roda JC Kerkrade, 6:45pm – ADO Den Haag v Sparta Rotterdam, 7:45pm

Belgian Jupiler League – Genk v Oostende, 5pm, followed by two games at 7pm and one at 7:30pm

Portuguese Primeira Liga – Estoril Praia v GD Chaves, 4pm – Moreirense v Sporting Lisbon, 6:15pm – Benfica v Pacos de Ferreira, 8:30pm

Russian Premier League – Dinamo Moscow v CSKA Moscow, 2:30pm – Spartak Moscow v Anzhi Makhachkala, 5m

MLS – New York City FC v Houston Dynamo, 8pm, and New England Revolution v Toronto FC, 10pm, plus six more matches between midnight and 3am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Scottish Championship – 4 games, all kicking off 3pm

Scottish League One – Five games, all kicking off 3pm

Scottish League Two – Five games all kicking off 3pm

Northern Irish Premiership – Five games, all kicking off 3pm

Argentine Primera Division – two games at 6:05pm, one at 8:15pm and Velez Sarsfield v Boca Juniors, 10:05pm

Brazilian Serie A – Flamengo v Avai, 8pm

————————————————————–

HORSERACING

The Saturday line-up is:

Ayr – Unfortunately, this meeting (what would have been Ayr Gold Cup day) has been called off owing to waterlogging

Newbury, 1:15pm – the feature races are the £75,000 Group 2 Dubai Duty Free Mill Reef Stakes (for 2yo, 2:50pm), the £60,000 Group 3 Dubai Duty Free Legacy Cup (2:15pm), the £60,000 Group 3 Dubai International Airport World Trophy (4pm), plus a £75,000 Class 2 handicap (3:25pm); 115 horses have been declared for the meeting; Ryan Moore, Silvestre de Sousa and Jim Crowley are among the top jockeys riding at the meeting

Newmarket, 1:25pm – It is Cesarewitch Trial day, the £50,000 feature race being due off at 3:10pm; the card consists of (in this order) a 2yo race, a 10f handicap, a 12f fillies’ handicap, the Betfred Cesarewitch Trial, the second division of the 2yo race, a 7f handicap and a 6f handicap; field-sizes are 9-8-10-21-9-10-14 and 6; jockeys in action include Andrea Atzeni, Oisin Murphy, James Doyle , Joe Fanning, Josephine Gordon and Tom Marquand

Navan, 1:50pm – A National Hunt card where the most-valuable race is the €20,000 At The Races ‘Chase (2m4f) at 4:40pm; the card consists of (in this order) a 2m maiden hurdle, a 2m handicap hurdle, a 2m6f hurdle, a 2m6f handicap hurdle, a 2m4f beginners’ chase, a 2m4f handicap chase and a 2m bumper; field-sizes are 30 (plus 2 reserves)-16-5-25-11-11 and 8; jockeys in action include Bryan Cooper, Barry Geraghty, Danny Mullins, Denis O’Regan, Robbie Power, Johnny Burke, Mark Walsh, Jack Kennedy, Sean Flanagan, David Mullins, Paul Townend, Keith Donoghue and Andrew Lynch; Gordon Elliott has a couple of interesting runners in the bumper that closes the card

Catterick, 2:25pm – Eight races, which are (in this order) a2yo race, two 2yo handicaps, a 1m5f192y handicap, a 12f handicap (a series final worth £20,000), a 7f6y, 3-4yo maiden and two divisions of the 7f6y handicap; field-sizes are 8-9-6-7-8-7-12 and 12; jockeys in action include Franny Norton, Connor Beasley, Luke Morris, Danny Tudhope, Andrew Mullen, Cam Hardie, Shane Gray and Rachel Richardson

Wolverhampton, 5:40pm – A card made up of six handicaps, a seller and a 2yo race; field-sizes are 11-13-13-13-8-9-12 and 12; jockeys in action include Steveie Donohoe, Timmy Murphy, Shane Kelly, Adam Bescihizza, Dougie Costello, Richard Kingscote, Ted Durcan, James Doyle, Jamie Spencer, Harry Bentley, Fergus Sweeney, Luke Morris, Steve Drowne, William Carson, Martin Dwyer and Liam Keniry; closely-related to the outstanding US performer and stallion Bernardini, Kind Act run in the 2yo race (7:40pm) for Godolphin

They also race in Mauritius (9:30am), in India at Kolkata (10:15am) and Pune (10:30am), in France at Auteuil, (1:05pm), where there are Listed races at 2:15pm (a handicap chase) and 3:15pm (a hurdle) and a Grade 3 hurdle at 2:45pm, and in Germany at Cologne (1:30pm); later in the shops it is Philadelphia(5:25pm) in the USA, Woodbine (6pm) in Canada and Hipo Chile (6:30pm) in Chile

At Parx in the USA, there are Grade 1 races at 9:55pm (the Cotillon Stakes – 3yo fillies, dirt, 1m110y) and 10:45pm (the Pennsylvania Derby – 3yo, dirt, 1m1f)

The Turf TV USA/Canada line-up is: Gulfstream, 5:45pm, Woodbine, 6pm, Laurel Park, 6:10pm, and Belmont Park, 6:30pm

The South African meetings are Turffontein (11:30am) and Durbanville (12:50pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:06am – TOWCESTER

10:31am – ROMFORD

10:34 – TRALEE

10:38am – CRAYFORD

2:24pm – NEWCASTLE

6:28pm – CENTRAL PARK

6:33pm – MONMORE

6:39pm – PETERBOROUGH

7:20pm – SHELBOURNE – with the Irish Greyhound Derby Final taking place tonight at Shelbourne at 9:25pm– live in shops and on RTE2 from 8pm

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 3 of the NFL season continues with:

Sunday 24 September

One game at 2:30pm – Baltimore Ravens @ Jacksonville Jaguars – eight games at 6pm, one at 9:05pm – Seattle Seahawks @ Tennessee Titans – two at 9:25pm and one at 1:30am – i.e. late Sunday night/early Monday morning – which is Oakland Raiders @ Washington Redskins

Monday September 25

Dallas Cowboys @ Arizona Cardinals, 1:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

COLLEGE FOOTBALL

There is live action scheduled today at 9:15pm on BT Sport 2, plus Mississippi State Bulldogs @ Georgia Bulldogs, midnight, BT Sport 2 and UCLA Bruins @ Stanford Cardinals, 3:30am, BT Sport 2 – i.e. late Sat night/early Sun morning

There are also a game scheduled to be live on BT Sport ESPN at 5pm; also live on this channel are Alabama Crimson Tide @ Vanderbilt Commodores, 8:30pm, and Penn State Nittany Lions @ Iowa Hawkeyes, 12:30am – i.e. late Sat night/early Sun morning

————————————————————–

AUSSIE RULES

The second Preliminary Final is set for today – 10am, BT Sport 3

The AFL Grand Final will then be played on September 30th

————————————————————-

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 games taking place today, with start times ranging from 6:05pm on Saturday to 2:10am – i.e. late Sat night/early Sun morning

Live:

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Saturday September 23

Jorge Linares v Luke Campbell – live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Action – from 2am – i.e. late Sat night/early Sun morning – British Olympic gold medallist Luke Campbell takes on three weight world champion Jorge Linares for the WBA, WBC Diamond and Ring Magazine lightweight titles in Los Angeles.  Linares has already seen off British duo Kevin Mitchell and Anthony Crolla, so Campbell will be lucking to buck the trend.

Hughie Fury v Joseph Parker – New Zealander Joseph Parker makes the second defence of his WBO world heavyweight title at the Manchester Arena. Parker is undefeated in 23 fights with 18 knockouts but this will be his first fight in the UK as he faces mandatory challenger Hughie Fury who will be fighting for his cousin Tyson’s old belt.

————————————————————–

CRICKET

Next games:

Sunday September 24

ODI Series – England v West Indies, 11am, The Brightside Ground, Bristol

ODI Series – India v Australia, 9am, Indore

———————-—————————————

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Road World Championships, Norway, which run from Sept 16-24, women’s elite road race, 2pm, BBC1, and 4pm BBC2, and 8am and 10:30am (junior road race) on Eurosport 2 and 12:20pm on Eurosport 2 (women’s road race)

From the track calendar:

TBC

————————————————————–

DARTS

Next up:

World Grand Prix, Citywest Hotel, Dublin Sunday 1 October – Monday 9 October, live on Sky Sports

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix will be Malaysia Grand Prix, the Sepang International Circuit, Sept 29 – Oct 01

Followed by the Japan Grand Prix, the Suzuka Circuit, Oct 06 – Oct 08

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Next games:

Sunday 24 September

All-Ireland Ladies SFC final
Dublin v Mayo, Croke Park, 4pm – TG4

All-Ireland Ladies IFC final
Tipperary v Tyrone, Croke Park, 1.45pm – TG4

All-Ireland Ladies JFC final
Fermanagh v Derry, Croke Park, 11.45am – TG4

There are games scheduled to be live on eir Sport 2 at 2:30pm, 5pm and 7pm

———————————————-

GOLF

PGA Tour – The Tour Championship, East Lake Golf Club, Atlanta, Georgia, Thursday 21 September – Sunday 24 September – the culmination of the FedEx Cup play-offs – day three is live on Sky Sports Main Event at 9:45pm and Sky Sports The Open from 5:30pm

European Tour – Portugal Masters, Oceanico Victoria Golf Course, Thursday 21 September – Sunday 24 September, day three, live on Sky Sports The Open at 1pm

On the (Champions Tour) – PURE Insurance Championship, Pebble Beach Golf Links, CA, Friday 22 September – Sunday 24 September – day two (of three)

————————————————————-

ICE HOCKEY

The new season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Saturday 23 September

Betfred Super League – Wakefield Trinity v Wigan Warriors, 3:15pm, live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena HD

Super League Qualifiers – Warrington Wolves v Hull KR,3pm – Catalans Dragons v Widnes Vikings, 5:15pm, Sky Sports Arena HD

Holden Cup finals, NRL Under-20s comp – 8am, eir Sport 2, a preliminary match

——————————————————————

RUGBY UNION

Saturday 23 September

Mitre 10 Cup – North Harbour v Canterbury, 3:35am – Waikato v Wellington, 5:05am – Hawkes Bay v Taranaki, 8:35am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Action

Aviva Premiership – Three games all beginning 3pm, including Harlequins v Leicester Tigers, BT Sport 3

Guinness Pro14 – Connacht v Cardiff Blues, 3:15pm, Sky Sports Action – Southern Kings v Zebre, 6:35pm – Scarlets v Edinburgh, 7:35pm

Top 14 – Clermont Auvergne v Racing 92, 1:45pm – Three games beginning 5pm and Brive v Toulouse, 7:45pm, Sky Sports Action

The Championship – Three games beginning 2:30pm and Bedford v Bristol, 3pm

Currie Cup –  Free State Cheetahs v Pumas, 2pm – Western Province v Griquas, 4:15pm, Sky Sports Mix – Sharks v Blue Bulls, 6:30pm

————————————————————-

SNOOKER

The Yushan World Open (from Yushan, China) runs from September 18-24 – Coverage of day six (semi-finals), 7am and 12:30pm, Eurosport 1

————————————————————–

TENNIS

ATP Tour Open de Moselle, Monday 18th September to Sunday 24th September in Metz, France

ATP St.Petersburg Open, Monday 18th September to Sunday 24th September in St. Petersburg, Russia

WTA Guangzhou International Women’s Open, Monday 18th September to Sunday 24th September in Guangzhou, China, -the final, 8am, BT Sport ESPN

WTA Tour Toray Pan Pacific Open, Monday 18th September to Sunday 24th September in Tokyo, Japan; the final, live on BT Sport 1 at 4am (i.e. early on Sunday morning)

WTA Korea Open, Monday 18th September to Sunday 24th September in Seoul, South Korea – semi–final action: 6am, BT Sport 3

Laver Cup Tennis – Coverage of day-one of the men’s tournament, which sees the European players take on a Rest of the World team on a hard court at the O2 Arena in Prague, Czech Rep; live action – 2pm, Sky Sports Mix, midday, Sky Sports Action AND 7:15PM, Sky Sports Arena HD

————————————————————–

OTHER SPORT

MotoGP– The Aragon Grand Prix, FP3, 8am; Qualifying, 11am (all on BT Sport 2)

Fast5 Netball World Series – 5pm, Sky Sports Mix and 5:30pm, Sky Sports Action

Formula Renault Eurocorp – 11am, BT Sport 1, from Belgium

Canadian Football League – Montreal Alouettes @ Toronto Argonauts, midnight, BT Sport 1

FIM Speedway Grand Prix – 5:45pm, BT Sport 2

Motorsport: DTM – 1:30pm, BT Sport ESPN

Friday 22 September 2017

Posted on September 22, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Friday 22 September 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Friday Sept 22

League One – AFC Wimbledon v MK Dons, 7:45pm

League Two – Forest Green Rovers v Swindon Town, 7:45pm, Sky Sports Football

Northern Ireland Premiership – Warrenpoint Town v Linfield, 7:45pm

League of Ireland Premier Division – Bohemians v St Pat’s, 7:45pm – Dundalk v Drogheda, 7:45pm – Galway United v Sligo Rovers, 7:45pm – Limerick v Cork, 7:45pm, RTE2 – Shamrock Rovers v Finn Harps, 8pm

Bundesliga – Bayern Munich v Vfl Wolfsburg, 7:30pm, BT Sport 3

French Ligue 1 – Nice v Angers, 6pm, and Lille v Monaco, 7:45pm, eir Sport 1/BT Sport ESPN

Portuguese Primera Liga – FC Porto v Portimonense, 8:30pm

Argentine Primera Division – Belgrano v Tigre, 11:05pm

Live WSL – Everton Ladies v Liverpool Ladies, 7:15pm, BT Sport 2

————————————————————–

HORSERACING

The Friday line-up is:

Newbury, 1:20pm – An eight-race card, including the Listed Dubai Duty Free Tennis Championships Cup Stakes (4pm), top jockeys in action include Jim Crowley, Silvestre De Sousa, Ryan Moore, Frankie Dettori, Adam Kirby, Pat Cosgrave, Martin Harley, James Doyle, Fran Berry and Richard Kingscote.

Ayr, 1:40pm –  Abandoned due to waterlogged track

Downpatrick, 1:45pm – A seven-race card, with the most-valuable race being the €15,000 Irish Stallion Farms EBF Beginners Chase at 3:20pm, top jockeys in action include Paul Townend, Jack Kennedy, Mark Walsh, Danny Mullins, David Mullins, Donal McInerney, Rachael Blackmore, JJ Slevin and Andrew Lynch to name just a few.

Newton Abbot, 2pm – A seven-race card, the opening Novices’ Chase has only two declared runners, both trained by Paul Nicholls, top jockeys in action include Richard Johnson, Sam Twisto-Davies, Harry Cobden, Sean Bowen, Will Kennedy and Lizzie Kelly.

Dundalk, 5:30pm – An eight-race card, with the track celebrating its 10th anniversary, as the all-weather winter autumn/season gets under way, the most-valuable race being the €16,000 Irish Stallion Farms EBF Median Auction Maiden at 7:30pm, top jockeys in action include Colin Keane, Pat Smullen, Kevin Manning, Chris Hayes, Billy Lee, Seamie Heffernan, Shane Foley, Colm O’Donoghue and Declan McDonogh.

Newcastle, 5:45pm – An eight-race card, with the 0800 Repair Nursery Handicap (7:15pm and 7:45pm) split into two-divisions. Top jockeys in action include Luke Morris, Josephine Gordon, Dougie Costello, Franny Norton, Kevin Stott, Sammy Jo Bell, Andrew Mullen and David Egan.

They also race in India at Mysore (11:15am), later in shops it is Woodbine (6pm), in the USA and Club Hipico (6pm), in Chile

The Turf TV USA line-up is: Woodbine, 6pm, Laurel Park, 6:10pm, Belmont Park, 6:30pm and Gulfstream, 7:15pm

The South African meetings are Fairview (11:30am) and Greyville (4:10pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:31am – KINSLEY

10:38am – SWINDON

2:08pm – HOVE

2:18pm – MONMORE

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – CRAYFORD

6:39pm – SHEFFIELD

The next live Sky card is the Ladbrokes Gold Collar meeting from Crayford, Tuesday Sept 26th, 7pm, Sky Sports Action

The Irish Greyhound Derby Final will take place at Shelbourne on Saturday 24 September

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 3 o the NFL season continues with:

Sunday 24 September

One game at 2:30pm – Baltimore Ravens @ Jacksonville Jaguars – eight games at 6pm, one at 9:05pm – Seattle Seahawks @ Tennessee Titans – two at 9:25pm and one at 1:30am – i.e. late Sunday night/early Monday morning – which is Oakland Raiders @ Washington Redskins

Monday September 25

Dallas Cowboys @ Arizona Cardinals, 1:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

COLLEGE FOOTBALL

Virginia Cavaliers @ Boise State Broncos, 1am, BT Sport ESPN – i.e. late Friday night/early Saturday morning

————————————————————–

AUSSIE RULES

The Preliminary Finals (two games) set for September 22nd and 23rd.

Game one, 10:30am, BT Sport ESPN

The AFL Grand Final will then be played on September 30th

————————————————————-

BASEBALL

The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st

There are 15 games taking place today, with start times ranging from 00:05am to 3:10am – i.e. Late Fri night/early Sat morning

Live:

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Friday September 22

Live Phoenix Fighting Championships – The Phoenix 3 event, coverage from Indigo at the O2 in London, where various MMA and Muay Thai bouts take place, 9pm, Eurosport 1

UFC Fight Night 117 – Prelims, 1am, BT Sport 2 – Mauricio Rua (Aka Shogun) v Ovince Saint Preux, a light heavyweight bout rematch from UFC Fight Night in Saitama, Japan, 3am, BT Sport 2

Saturday September 23

Jorge Linares v Luke Campbell – British Olympic gold medallist Luke Campbell takes on three weight world champion Jorge Linares for the WBA, WBC Diamond and Ring Magazine lightweight titles in Los Angeles.  Linares has already seen off British duo Kevin Mitchell and Anthony Crolla, so Campbell will be lucking to buck the trend.

Hughie Fury v Joseph Parker – New Zealander Joseph Parker makes the second defence of his WBO world heavyweight title at the Manchester Arena. Parker is undefeated in 23 fights with 18 knockouts but this will be his first fight in the UK as he faces mandatory challenger Hughie Fury who will be fighting for his cousin Tyson’s old belt.

————————————————————–

CRICKET

Friday September 22

County Championship Division 1 – Hampshire v Essex, 10:30am – Middlesex v Lancashire, 10:30am – Surrey v Somerset, 10:30am – Yorkshire v Warwickshire, 10:30am – (day four of four in each game)

County Championship Division 2 – Derbyshire v Kent, 10:30am – Durham v Sussex, 10:30am – Glamorgan v Gloucestershire, 10:30am – Northamptonshire v Nottinghamshire, 10:30am – (day four of four in each game)

———————-—————————————

CYCLING

Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/

Some of the next main events…

From the UCI road calendar

Road World Championships, Norway, which run from Sept 16-24, Women’s junior road race, 9am, Eurosport 2 – Men’s under-23 road race, 3:30pm, Eurosport 1

From the track calendar:

TBC

————————————————————–

DARTS

Next up:

World Grand Prix, Citywest Hotel, Dublin Sunday 1 October – Saturday 7 October, live on Sky Sports

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix will be Malaysia Grand Prix, the Sepang International Circuit, Sept 29 – Oct 01

Followed by the Japan Grand Prix, the Suzuka Circuit, Oct 06 – Oct 08

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Next games:

Sunday 24 September

All-Ireland Ladies SFC final
Dublin v Mayo, Croke Park, 4pm – TG4

All-Ireland Ladies IFC final
Tipperary v Tyrone, Croke Park, 1.45pm – TG4

All-Ireland Ladies JFC final
Fermanagh v Derry, Croke Park, 11.45am – TG4

———————————————-

GOLF

PGA Tour – The Tour Championship, East Lake Golf Club, Atlanta, Georgia, Thursday 21 September – Sunday 24 September – the culmination of the FedEx Cup play-offs – day two is live on Sky Sports Main Event/The Open from 6:30pm

European Tour – Portugal Masters, Oceanico Victoria Golf Course, Thursday 21 September – Sunday 24 September, day two, live on Sky Sports Main Event/Sky Sports The Open at 11:30am and 3:30pm

On the (Champions Tour) – PURE Insurance Championship, Pebble Beach Golf Links, CA, Friday 22 September – Sunday 24 September

————————————————————-

ICE HOCKEY

The new season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Friday 22 September

Betfred Super League – Castleford Tigers v Hull FC, 8pm, Sky Sports Main Event – Huddersfield Giants v Leeds Rhinos, 8pm

Super League Qualifiers – London Broncos v Leigh Centurions, 8pm

NRL – Storm v TBC, 10am, eir Sport 2

Holden Cup Finals (Under 20’s) – Coverage of a preliminary Final match, 8am, eir Sport 2

——————————————————————

RUGBY UNION

Friday 22 September

Mitre 10 Cup (NPC Rugby) – Manawatu v Northland, 8:35am, Sky Sports Action

Aviva Premiership – Gloucester v Worcester, 7:45pm, BT Sport 1

Guinness Pro14 – Cheetahs v Leinster, 7pm, Sky Sports Action and three other fixtures getting underway 7:35pm, including Ulster v Dragons, BBC Two

————————————————————-

SNOOKER

The Yushan World Open (from Yushan, China) runs from September 18-24 – Coverage of day five, 7am and 12:30pm, Eurosport 1

————————————————————–

TENNIS

ATP Tour Open de Moselle, Monday 18th September to Sunday 24th September in Metz, France

ATP St.Petersburg Open, Monday 18th September to Sunday 24th September in St. Petersburg, Russia – today’s action is live on Eurosport 2 at 11:45am and 5pm

WTA Guangzhou International Women’s Open, Monday 18th September to Sunday 24th September in Guangzhou, China, – Day five, semi-finals, 11am, BT Sport 3

WTA Tour Toray Pan Pacific Open, Monday 18th September to Sunday 24th September in Tokyo, Japan; semi-final action is live on BT Sport 1 at 4am (i.e. early on Saturday morning)

WTA Korea Open, Monday 18th September to Sunday 24th September in Seoul, South Korea – quarter-final action: 3am, BT Sport 3 – i.e. late Thurs night/early Fri morning

Laver Cup Tennis – Coverage of day-one of the men’s tournament, which sees the European players take on a Rest of the World team on a hard court at the O2 Arena in Prague, Czech Rep, midday, Sky Sports Action, 1:30pm, Sky Sports Main Event, midday and 6pm, Sky Sports Mix

————————————————————–

OTHER SPORT

MotoGP– The Aragon Grand Prix, FP1, 8am, FP2, midday, BT Sport 2

Credit card and deposit accounts welcome.
All major debit/credit cards accepted in store or by phone.