Menu
Carnew: (053) 9426410
Shillelagh: (053) 9429863
Phone:
1890 429 863

Sports Preview

Thursday 12 October 2017

Posted on October 12, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Thursday 12 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Thursday Oct 12

Brazilian Serie A – Three games at 9pm including Flamengo v Fluminense, BT Sport 1 – Palmeiras v Bahia, 1am

————————————————————–

HORSERACING

The Thursday line-up is:

Thurles, 1:35pm – 10-16-18 (plus 3 reserves)- 18 (plus 3 reserves)- 18 (plus 3 reserves)- 18 (plus 2 reserves)- 18 (plus 3 reserves)-and 10 (for the bumper); competitive stuff; jockeys in action include Robbie Power, Andrew Lynch, David Mullins, Davy Russell, Mark Walsh, Danny Mullins, Rachael Blackmore, JJ Slevin, Jack Kennedy and Paul Townend

Worcester, 1:50pm – field-sizes are 9-8-11-11-9-7-10 and 10; the card consists of a mares’ novices’ chase, two divisions of the bumper, a handicap chase, two novice hurdles and two divisions of the 2m4f handicap hurdle; jockeys in action include Richard Johnson, Wayne Hutchinson, Sean Bowen, Aidan Coleman, Tom Scudamore, Johnny Burke, Harry Skelton, Richie McLernon, Nico de Boinville and Paddy Brennan

Ayr, 2pm – MEETING GOES AHEAD, FOLLOWING AN EARLY MORNING INSPECTION – field-sizes are 6-14-14-10-11-10 and 10; the opener, a 2yo race that carries the Plus 10 Bonus, is the most-valuable race on the card (£10,000); jockeys in action include Joe Fanning Ben Curtis, Graham Lee, Danny Tudhope, Paul Mulrennan, Paul Hanagan and PJ McDonald

Exeter, 2:10pm – field-sizes are 10-10-14-11-4-16 and 15; the card consists of two divisions of the 2m2f111y novice hurdle, a handicap hurdle, a handicap chase, a novies’ handicap hurdle, a beginners’ chase and a conditional jockeys’ handicap hurdle; jockeys in action include Sam Twiston-Davies, Noel Fehily, Danny Cook, Tom O’Brien and Bryan Cooper (one ride)

Chelmsford, 5:45pm – field-sizes are 8-8-9-6-7-16-15 and 11; there is a £15,000 Conditions Stakes race (3yo+, 1m2f) at 7:15pm; jockeys riding on a card that contains a claimer, a 2yo fillies race, a 2yo race for colts, geldings and fillies, a 3yo maiden, the Conditions Stakes race, two divisions of the 1m2f handicap and a two-mile handicap; jockeys in action include Ryan Moore, Silvestre de Sousa, Luke Morris, James Doyle, Oisin Murphy, William Buick and Andrea Atzeni

They also race in India at Mysore (10:40am); later in the shops it is Finger Lakes (6:10pm) in the USA and Hipo Chile (6:30pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is: Belmont Park, 5:55pm, Keeneland, 6:05pm, and Gulfstream Park West, 6:15pm

The South African meeting is Vaal (11:35am, 9 races)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Thursday line-up is as follows:

11:03am – SUNDERLAND

11:11am – SHEFFIELD

2:08pm – ROMFORD

2:18pm – CRAYFORD

6:28pm – HOVE

6:33pm – MONMORE

6:39pm – NEWCASTLE

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 6

Thursday October 12 – Philadelphia Eagles @ Carolina Panthers, 1:25am, Sky Sports Main Event – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday October 15 – 12 games from 6pm Sunday night up until 1:30am Monday morning

Monday October 16 – Indianapolis Colts @ Tennessee Titans, 1:30pm – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASEBALL

Chicago Cubs @ Washington Nationals,

Arizona Diamondbacks @ Los Angeles Dodgers

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break. There are pre-season games taking place each day this week

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Saturday Oct 14

George Groves is in action on Saturday night at the Wembley Arena; he will be defending his WBA super-middleweight title in a World Super Series quarter-final bout versus Jamie Cox

Erislandy Lara v Terrell Gausha, WBA Super Welterweight Champion Erislandy Lara will defend his belt for the fifth time against the unbeaten 2012 US Olympian Terrell Gausha in the Barclays Center, Brooklyn, New York

Elsewhere Abner Mares faces Andres Gutierrez and Leo Santa Cruz fights Chris Avalos in the StubHub Center, Carson, California

————————————————————–

CRICKET

Thursday Oct 12

JLT One-Day Cup 2017 – Cricket Australia XI v Tasmania, 00:30am – New South Wales v Queensland, 4:30am – i.e late Thursday night/early Friday morning

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 12 – European Tour 12 Host Nation Qualifier, Lokhalle, Gottingen

October 13 – HappyBet European Darts Trophy (ET12), Lokhalle, Gottingen

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 14 October

Leitrim SHC final
Carrick v Cluainin Iomaint, Pairc Sean MacDiarmada, TBC

 

Sunday 15 October

Armagh SFC final
Armagh Harps v Maghery, Athletic Grounds, TBC

Cork SFC final
Nemo Rangers v St Finbarrs, Pairc Ui Chaoimh, 3.45pm

Donegal SFC final
Kilcar v Naomh Conaill, MacCumhaill Park, 4pm

Galway SFC final
Corofin v Mountbellew-Moylough, Tuam Stadium, 4pm

Kildare SFC final
Celbridge v Moorefield, Newbridge, 3.30pm

Laois SFC final
Ballylinan v Portlaoise, O’Moore Park, 3.45pm

Louth SFC final
Dundalk Gaels v Newtown Blues, Gaelic Grounds, TBC

Monaghan SFC final
Magheracloone v Scotstown, Clones, 3.30pm

Offaly SFC final
Clara v Rhode, O’Connor Park, 3.30pm

Tyrone SFC final
Omagh v Errigal Ciaran, Healy Park, 4pm

Carlow SFC final
Mount Leinster Rangers v Naomh Eoin, Netwatch Cullen Park, 3.45pm

Clare SHC final
Clooney-Quin v Sixmilebridge, Cusack Park, TBC

Limerick SHC final
Na Piarsaigh v Kilmallock, Gaelic Grounds, 4pm

London SHC final
Robert Emmetts v Kilburn Gaels, Ruislip, TBC

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – CIMB Classic, TPC Kuala Lumpur, Malaysia, October 12-15 – the opening day’s play is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open from 6:00am – Day two’s play begins 3:30am Sky Sports The Open, i.e Late Thursday/Early Friday

European Tour – Italian Open, Golf Club Milano, October 12-15 – Coverage of day one live 9am Sky Sports Main Event/ Sky Sports The Open

USLPGA Tour – LPGA KEB Hana Bank Championship, Sky 72 Golf Club Ocean Course, South Korea, October 12-15

USPGA Champions Tour – SAS Championship, Prestonwood CC, US, October 13-15

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are seven NHL games today, with a face-off times ranging from 12:30am to 3:30am – i.e. Late Thursday night/ early Friday morning

Live:

Tampa Bay Lightning v Pittsburgh Penguins, 12:30am, eir Sport 2 – i.e late Thursday/early Friday

—————————————————————–

RUGBY UNION

Thursday 12 October

Mitre 10 Cup – Wellington v Northland, 7:35am, Sky Sports Action

European Rugby Challenge Cup – Pau v Gloucester, 7:45pm,Sky Sports Main Event and Sky Sports Action

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP Shanghai Rolex Masters, Shanghai, China, October 9-15 – live coverage of the fourth day is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena HD, 6am

WTA Generali Ladies Linz, Linz, Austria, October 9-15, last 16, 3pm&5:30pm, Eurosport 2

WTA Hong Kong Tennis Open, Hong Kong, October 9-15 – day four, live on BT Sport 1 at 8am

WTA Tianjin Open, Tianjin, China

Wednesday 11 October 2017

Posted on October 11, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Wednesday 11 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Wednesday Oct 11

Brazilian Serie A – Athletico Paranaense v Athletico Goianiense  – Botafogo v Chapecoense, both at 11:30pm – Corinthians v Coritiba, 1am – Three games at 1:45am – i.e late Wednesday/early Thursday

MLS – Houston Dynamo v Sporting Kansas City, 1am i.e late Wednesday night/early Thursday morning

FFA Cup semi-final (Australia) – South Melbourne v Sydney FC, 9:30am

————————————————————–

HORSERACING

The Wednesday line-up is:

Nottingham, 1:45pm – Eight races, consisting of a 2yo race a restricted-sire 2yo race and six handicaps (one of them a nursery); jockeys in action include Ryan Moore, Silvestre de Sousa, Andrea Atzeni, Paul Hanagan, Dane O’Neill and William Buick

Gowran Park, 1:50pm – Eight races – two 2yo contests followed by four handicaps (including a nursery), a 3yo+ maiden (1m1f110y) and another handicap; field-sizes are 13-11-16 plus 3 reserves)-12-16-16-17 (plus two reserves) and 18 (plus 2 reserves); the jockeys’ championship continues with Colin Keane (currently one ahead in the title race) and Pat Smullen taking six rides apiece; Paul Townend has a ride for Willie Mullins in the 1m6f handicap

Ludlow, 1:55pm – Seven races – a juvenile maiden,  a mares’ handicap hurdle, a handicap chase (worth £20,000), a conditional jockeys’ handicap hurdle, a novices’ limited handicap chase, a novices’ hurdle and a mares’ bumper; field-sizes are 10-6-13-18-5-5 and 9; there are four runners from Ireland on the card – Sabrina Harty’s Sonic Wind (1:55pm, Aidan Coleman), Patrick Griffin’s Heist (3pm, Conor O’Farrell), Noel Kelly’s Mighty Whitey (3:30pm, Steven Fox) and Noel Kelly’s Bracka Lily (5:10pm, Conor O’Farrell); Bryan Cooper has two rides on the card as his arrangement with owner Alan Potts begins – Exxaro (3pm) and Mick Thonis (4pm), both for trainer Colin Tizzard

Towcester, 2:05pm – A six-race jumping card consisting of (in this order (a mares’ maiden hurdle (10 runners), a novices’ chase (6), a £10,000 handicap hurdle (6), a handicap hurdle (9), a handicap chase (9) and a bumper for debutants (8); jockeys in action on the card include Richard Johnson, Harry Skelton, Paddy Brennan, Johnny Burke, Daryl Jacob, Brian Hughes, David Bass, Gavin Sheehan and Jerry McGrath; runners from Ireland on the card are Patrick Griffin’s Chitu (2:40pm, Adam Short) and Paul Stafford’s Mollies Gent (4:10pm, Adam Short)

Kempton, 5:20pm – Eight races, consisting of five handicaps, a 2yo novice stakes race, a 3-5yo maiden (1m2f219y) and a £15,500 Conditions Stakes race (for 3yo+); jockeys in action on the card include Silvestre de Sousa, Luke Morris, Oisin Murphy, Danny Tudhope, Fran Berry, Jamie Spencer, James Doyle and Jim Crowley

They also race in India at Kolkata (10:30am); later in the shops it is Finger Lakes (6:10pm) in the USA, and Valparaiso (7pm) in Chile

The Turf TV USA/Canada line-up is: Keeneland, 6:05pm, Gulfstream Park West, 6:15pm, Delaware Park, 6:15pm, Thistledown, 6:40pm, and Hawthorne, 9:10pm

The South African meeting is Durbanville (12:05pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Wednesday line-up is as follows:

11:03am – PERRY BARR

11:11am – NEWCASTLE

2:08pm – HOVE

2:18pm – BELLE VUE

6:28pm – SWINDON

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – SUNDERLAND

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 6

Thursday October 12 – Philadelphia Eagles @ Carolina Panthers, 1:25am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday October 15 – 12 games from 6pm Sunday night up until 1:30am Monday morning

Monday October 16 – Indianapolis Colts @ Tennessee Titans, 1:30pm – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASEBALL

Houston Astros v Boston Red Sox – NOT REQUIRED AS THE ASTROS CLINCHED THE SERIES ON MONDAY

Cleveland Indians v New York Yankees, 1:08am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning – BT Sport ESPN from 1:30am – the series is tied 2-2 so this is the decider

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break. There are pre-season games taking place each day this week

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

George Groves is in action on Saturday night at the Wembley Arena; he will be defending his WBA super-middleweight title in a World Super Series quarter-final bout versus Jamie Cox

————————————————————–

CRICKET

JLT One-Day Cup 2017 – Victoria v South Australia, 00:30am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 11 – Players Championship 22, Barnsley

October 12 – European Tour 12 Host Nation Qualifier, Lokhalle, Gottingen

October 13 – HappyBet European Darts Trophy (ET12), Lokhalle, Gottingen

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

 

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – CIMB Classic, TPC Kuala Lumpur, Malaysia, October 12-15 – the opening day’s play is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open from 3:30am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

European Tour – Italian Open, Golf Club Milano, October 12-15 – ‘Live On The Range’ is on Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open at 3pm

USLPGA Tour – LPGA KEB Hana Bank Championship, Sky 72 Golf Club Ocean Course, South Korea, October 12-15

USPGA Champions Tour – SAS Championship, Prestonwood CC, US, October 13-15

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are five NHL games today, with a face-off times ranging from 12:30am to 3:30am – i.e. Late Wednesday night/ early Thursday morning

Live:

Washington Capitals v Pittsburgh Penguins, 12:30am, eir Sport 1 – i.e. late Wednesday night/ early Thursday morning

 Toronto Maple Leafs v New Jersey Devils, 12:30am, eir Sport 2 – i.e. Late Wednesday night/ early Thursday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

No key games scheduled this week

——————————————————————

RUGBY UNION

Wednesday 11 October

Mitre 10 Cup – Taranaki v Manawatu, 7:35am, Sky Sports Action

Then….

Thursday 12 October

Mitre 10 Cup – Wellington v Northland, 7:35am, Sky Sports Action

European Rugby Challenge Cup – Pau v Gloucester, 7:45pm, Sky Sports Action

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP Shanghai Rolex Masters, Shanghai, China, October 9-15 – live coverage of the third day is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena HD, 6am

WTA Generali Ladies Linz, Linz, Austria, October 9-15

WTA Hong Kong Tennis Open, Hong Kong, October 9-15 – day three, live on BT Sport 1 at 8am

WTA Tianjin Open, Tianjin, China

Tuesday 10 October 2017

Posted on October 10, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Tuesday 10 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Tuesday Oct 10

Fifa World Cup European Qualifying – Nine games getting underway at 7:45pm including Portugal v Switzerland, 7:45pm, Sky Sports Football and Netherlands v Sweden, 7:45, ITv4

Fifa World Cup Qualifying Asia – Australia v Syria, 10am

Fifa World Cup Qualifying South America – Five games all getting underway 00:30am including Brazil v Chile and Ecuador v Argentina

Fifa World Cup Qualifying North/Central – Honduras v Mexico – Panama v Costa Rica – Trinidad and Tobago v USA – all at 1am

International friendlies – Japan v Haiti, 11:30am – Korea Republic v Morocco, 3pm – Russia v Iran, 5pm

FAI Cup semi-final replay – Shamrock Rovers v Dundalk, 7:45pm

————————————————————–

HORSERACING

The Tuesday line-up is:

Catterick, 1:30pm – An eight race card featuring a Class 3 nursery over 7f (2:35pm). Jockeys on the card include Silvestre De Sousa, Joe Fanning, Paul Hanagan, Franny Norton and Josephine Gordon

Leicester, 1:50pm – Eight race flat card featuring a Class 2 Conditions Stakes over 7f (2:55pm) and a Class 2 Handicap over 1m 3f (3:55pm). In the latter Jonjo O’Neill gives promising hurdler a run on the flat, he previously displayed plenty of talent on the level in France and it will be interesting to see how he performs here.

Brighton, 2:10pm – Seven race flat card with field sizes of 10-8-11-10-14-13 and 14. Jockeys riding on the card include Luke Morris, Adam Kirby, David Probert, Tom Marquand and Harry Bentley.

Galway, 2:25pm – A National Hunt card that features the €21,500 Guinness Handicap ‘Chase (5:05pm). Willie Mullins and Ruby Walsh team up with Poet Power in the opener, the promising Shanning in the Novice Hurdle (3pm), Arbie De Vie in the 2m 6f chase (4pm) and Bosman Rule in the feature (5:05pm)

Newcastle, 5:25pm – Eight race flat card with field sizes of 9-14-10-14-14-14-14 and 12. Jockeys riding on the card include Silvestre De Sousa, Jamie Spencer, Tom Eaves, Joe Fanning and Tony Hamilton.

Later in the shops it is Philadelphia (5:55pm), in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Finger Lakes, 6:10pm, Fort Erie , 6:20pm, Thistledown, 6:40pm, and Zia Park, 7:10pm

The South African meeting is Vaal (12:20pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Tuesday line-up is as follows:

11:03am – Nottingham

11:11am – Perry Barr

2:08pm – Crayford

2:18pm – Sunderland

6:28pm – Newcastle

6:33pm – Kinsley

6:39pm – Sheffield

6:59pm – Tralee

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 6

Thursday October 12 – Philadelphia Eagles @ Carolina Panthers, 1:25am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday October 15 – 12 games from 6pm Sunday night up until 1:30am Monday morning

Monday October 16 – Indianapolis Colts @ Tennessee Titans, 1:30pm – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASEBALL

Two post-season games today

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break. There are pre-season games taking place each day this week

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

Test Match – Pakistan v Sri Lanka, 12:30pm, day 4 (of 5)

International T20 – India v Australia, 2:30pm, Sky Sports Main Event/Sky Sports Cricket

JLT One-Day Cup 2017 – Queensland v Western Australia, 00:30am

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 10 – Players Championship 21, Barnsley

October 11 – Players Championship 22, Barnsley

October 12 – European Tour 12 Host Nation Qualifier, Lokhalle, Gottingen

October 13 – HappyBet European Darts Trophy (ET12), Lokhalle, Gottingen

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

 

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – CIMB Classic, TPC Kuala Lumpur, Malaysia, October 12-15

European Tour – Italian Open, Golf Club Milano, October 12-15

USLPGA Tour – LPGA KEB Hana Bank Championship, Sky 72 Golf Club Ocean Course, South Korea, October 12-15

USPGA Champions Tour – SAS Championship, Prestonwood CC, US, October 13-15

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are seven NHL games today, with a face-off times ranging from 12am to 3am i.e Late Tuesday night/ early Wednesday morning

Live:

St Louis Blues @ New York Rangers, Midnight, eir Sport 2

Arizona Coyotes @ Vegas Golden Knights, 3am eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

No key games scheduled this week

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Wednesday 11 October

Mitre 10 Cup – Taranaki v Manawatu, 7:35am, Sky Sports Action

Thursday 12 October

Mitre 10 Cup – Wellington v Northland, 7:35am, Sky Sports Action

European Rugby Challenge Cup – Pau v Gloucester, 7:45pm, Sky Sports Action

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP Shanghai Rolex Masters, Shanghai, China, October 9-15 – live coverage of the second day is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena HD, 6am

WTA Generali Ladies Linz, Linz, Austria, October 9-15

WTA Hong Kong Tennis Open, Hong Kong, October 9-15 – day two, live on BT Sport 1 at 8am

WTA Tianjin Open, Tianjin, China

Monday 9 October 2017

Posted on October 09, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Monday 9 October 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Monday Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Monday Oct 9

Fifa World Cup European Qualifying – Nine games getting underway at 7:45pm, including Wales v Republic of Ireland, Sky Sports Football, Sky Sports Main Event, RTE2 and eir Sport 1

Northern Premier League – Shaw Lane Aquaforce v Buxton, 7:45pm

Southern Premier League – Dorchester v Gosport Borough, 7:45pm

————————————————————–

HORSERACING

The Monday line-up is:

Pontefract, 1:55pm – Eight races, consisting of (in this order) a 2yo race (which carries the Plus10 Bonus), a nursery, an £18,000 1m6y handicap, a 2m2f2y handicap (named after that grand stayer of yesteryear Bluff Cove), a 1m6y handicap, a 1m4f5y handicap and a 1m6y maiden (for 3yo+); jockeys in action include Franny Norton, Sean Levey, Saturday night’s USA Grade 1-winner Danny Tudhope, Tony Hamilton, Dane O’Neill (3 winners at Redcar on Saturday), Phillip Makin and Ben Curtis

Salisbury, 2:05pm – Seven races, consisting of (in this order) two 2yo races (6f213y), two divisions of the 6f213y handicap, a £14,000 6f213y Conditions Stakes race (3yo+), a 1m1f201y handicap and a £12,000 1m6f44y handicap (3yo+); jockeys in action include Oisin Murphy, Fran Berry, David Probert, Shane Kelly, Josephine Gordon, Martin Dwyer, Tom Marquand, Liam Keniry and Adam Beschizza

Windsor, 2:15pm – Eight races, consisting of (in this order) a nursery, a claimer (3-4yo), a 2yo race, a 6f maiden (3yo+), an £11,500 im3f99y handicap (3yo+), a 1m31y handicap (3yo+) then two divisions of the amateur riders’ 6f12y handicap; jockeys in action include Jamie Spencer, James Doyle, William Buick (one ride, Zamfir for Charlie Appleby, 4:15pm, as he continues his return from injury), Andrea Atzeni, PJ McDonald, Luke Morris, Adam Kirby, Robert Havlin, Richard Kingscote and Harry Bentley

Musselburgh, 3:10pm – Seven races, consisting of a 2yo race, a 5f1y handicap (3yo+), a 1m4f104y handicap (3yo+), a 7f33y handicap (3yo+), the £30,000 EBF Musselburgh Fillies’ Sprint Stakes (Listed Race, 3yo+, fillies and mares) and two divisions of the 7f33y handicap (3yo+); jockeys in action include Paul Hanagan, Paul Mulrennan, Connor Beasley, Joe Fanning and Tom Eaves

Kempton, 4:55pm – Eight races, consisting of a 2yo race (7f), two divisions of the 2yo novice stakes race (6f), a mile handicap (3yo+), two 1m3f219y handicaps (3yo+), a 7f handiap (3yo+) and a 6f handicap (3yo+); field-sizes are 13-10-9-14-14-14-14 and 12; jockeys in action include Silvestre de Sousa, Luke Morris, Andrea Atzeni, Adam Kirby, PJ McDonald, Jamie Spencer, Tom Queally, Tom Marquand, Harry Bentley and more

They also race in India at Hyderabad (10:35am) and in France at Compiegne, (11:25am); later in the shops it is Club Hipico (5:30pm) in Chile and Philadelphia in the USA (5:55pm)

The Turf TV USA/Canada line-up is: Belmont Park, 5:55pm, Woodbine, 6pm, Laurel Park, 6:11pm, Gulfstream Park West, 6:15pm, and Santa Anita, 8:30pm

The South African meeting is Flamingo Park (11:20am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Monday line-up is as follows:

11:03am – PERRY BARR

11:11am – SWINDON

2:08pm – MONMORE

2:18pm – SHEFFIELD

6:28pm – NOTINGHAM

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – ROMFORD

6:59pm – YOUGHAL

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

The last game of Week 5:

Monday October 9 – Minnesota Vikings @ Chicago Bears, 1:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning – live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Action

Week 6

Thursday October 12 – Philadelphia Eagles @ Carolina Panthers, 1:25am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday October 15 – 12 games from 6pm Sunday night up until 1:30am Monday morning

Monday October 16 – Indianapolis Colts @ Tennessee Titans, 1:30pm – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASEBALL

Four post-season games today

Live:

There is live action schedule don BT Sport ESPN at 6pm, 11pm and 2:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break. There are pre-season games taking place each day this week

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

Monday Oct 9

TEST Series – Pakistan v Sri Lanka, 12:30pm – day 3 of 5

JLT One-Day Cup 2017 – Victoria v Cricket Australia XI, 00:30am – South Australia v Tasmania, 00:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 9 – World Series of DARTS Series Finals Qualifier, Barnsley, England

October 10 – Players Championship 21, Barnsley

October 11 – Players Championship 22, Barnsley

October 12 – European Tour 12 Host Nation Qualifier, Lokhalle, Gottingen

October 13 – HappyBet European Darts Trophy (ET12), Lokhalle, Gottingen

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

 

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – CIMB Classic, TPC Kuala Lumpur, Malaysia, October 12-15

European Tour – Italian Open, Golf Club Milano, October 12-15

USLPGA Tour – LPGA KEB Hana Bank Championship, Sky 72 Golf Club Ocean Course, South Korea, October 12-15

USPGA Champions Tour – SAS Championship, Prestonwood CC, US, October 13-15

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are seven NHL games today, with a face-off times ranging from 6pm on Monday to 3am on Tuesday – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Live:

Boston Bruins v Colorado Avalanche, 6pm, eir Sport 2

Tampa Bay Lightning v Washington Capitals, 12:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning – eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

No key games scheduled this week

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Wednesday 11 October

Mitre 10 Cup – Taranaki v Manawatu, 7:35am, Sky Sports Action

Thursday 12 October

Mitre 10 Cup – Wellington v Northland, 7:35am, Sky Sports Action

European Rugby Challenge Cup – Pau v Gloucester, 7:45pm, Sky Sports Action

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP Shanghai Rolex Masters, Shanghai, China, October 9-15 – live coverage of the opening day is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena HD, 6am

WTA Generali Ladies Linz, Linz, Austria, October 9-15

WTA Hong Kong Tennis Open, Hong Kong, October 9-15 – day one, live on Eurosport 2 at 8am

WTA Tianjin Open, Tianjin, China

————————————————————–

Other sport

Speedway – Sheffield Tigers v Leicester Lions, 7:30pm, BT Sport 1

Canadian Football League – Montreal Alouettes v Edmonton Eskimos, 7pm, BT Sport 2

Sunday 8 October 2017

Posted on October 08, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Sunday 8 October 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day

————————————————————–

FOOTBALL

Sunday Oct 8

Fifa World Cup European Qualifying – Six games underway 5pm including Lithuania v England, ITV, UTV and TV3 and Slovenia v Scotland, Sky Sports Main Event and Sky Sports Football – Three games at 7:45pm including Norway v Northern Ireland, 7:45pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Football

League One – Gillingham v Portsmouth, 2:30pm, Sky Sports Football

Italian Serie B – Pescara v Cittadella, 11:30am – Seven games at 2pm and Novara v Frosinone, 7:30pm

A League – Wellington Phoenix v Adelaide United, 5am, BT Sport 3 and Western Sydney Wanderers v Perth Glory, 8am, BT Sport 1

Monday Oct 9

Fifa World Cup European Qualifying – Nine games getting underway at 7:45pm including Wales v Republic of Ireland, Sky Sports Football

Northern Premier League – Shaw Lane Aquaforce v Buxton, 7:45pm

Southern Premier League – Dorchester v Gosport Borough, 7:45pm

————————————————————–

HORSERACING

The Sunday line-up is:

Kelso, 1:35pm – The feature is the £30,000 NSPCC School Service Handicap Chase (4:20pm); the card consists of four handicap hurdles, two novices’ hurdles, a novices’ chase and a handicap chase; field-sizes are 10-12-9-5-11-8-14 and 13; Brian Hughes, Derek Fox, Danny Cook and Henry Brooke are among jockeys riding on card

Limerick, 1:45pm – A seven-race National Hunt card which features the €100,000 JT McNamara Ladbrokes Munster National (4:25pm), backed up by the €34,000 Listed Dunraven Arms Hotel Novice Hurdle (2:15pm) and the €26,000 Price Waterhouse Cooper Chase (3:55pm); last season Truimph Hurdle runner-up and Grade 1 winner, Mega Fortune, runs in the opener, while Willie Mullins relies on just one horse, Total Recall (Ruby Walsh) in the National, with the gelding having his first run for the champion trainer

Navan, 2pm – A seven-race flat card which includes the €100,000 Irish Cesarewitch (5:15pm) over 2m and three Listed contests – the €45,000 Legacy Stakes (5f, 2yo, 2:35pm), the Waterford Testimonial Stakes (5f, 3yo+, 3:05pm) and the Staffordstown Stud Stakes (2yo fillies, one mile, 4:45pm); a smashing card, with the likes of Brother Bear, Alphabet, Gordon Lord Byron, Cougar Mountain, Sizzling, Bye Bye Baby, Ballet Shoes all running and 29 set to go to post for the Cesarewitch

Uttoxeter, 2:25pm – Seven races, with field-sizes of 11-13-9-7-8-8 and 12; the feature is the £10,000 beginners’ chase at 3:30pm; jockeys in action include Richard Johnson, Tom Scudamore, Sam Twiston-Davies, Aidan Coleman and Noel Fehily; the card starts with a race for conditional riders

Also among the racing is a Listed Race at Munich in Germany (2:35pm) and the historic and spectacular Velka Pardubicka S Ceskou Pojistovnou Chase (Listed Race, 6yo+, 4m2f110y) at Pardubice; from Britain (although he now rides in France), Felix de Giles rides French hope Urgent de Gregaine in the race for Emmanuel Clayeux, while regular winner of the race Jan Faltejsek rides another French hope, Virtus d’Estruval for Guillaume Macaire, who also runs Songe d’Estruval, who will be ridden by Colm McCormack

They also race in Dortmund in Germany (12:45pm) and Auteuil in France (1:05pm)

The Turf TV USA/Canada line-up is: Belmont Park, 5:55pm, Woodbine, 6pm, Keeneland, 6:05pm, and Gulfstream Park West, 6:15pm. Santa Anita starts at 8:30pm

The South African meeting is Greyville (12:15pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Sunday line-up is as follows:

11:03am – BELLE VUE

11:11am – HOVE

2:06pm – PERRY BARR

2:12pm – KINSLEY

3:18pm – MULLINGAR

6:04pm – POOLE

6:11pm – CENTRAL PARK

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 5

The NFL Red Zone switches between games – from 6pm, Sky Sports Mix and Sky Sports Arena HD

There is a game scheduled to be live on Sky Sports Main Event at 10pm

There are games scheduled to be live on Sky Sports Main Action at 6pm and 9pm

Sunday October 8 – Tennessee Titans @ Miami Dolphins – NY Jets @ Cleveland Browns – Carolina Panthers @ Detroit Lions – Arizona Cardinals @ Philadelphia Eagles – Buffalo Bills @ Cincinnati Bengals – Jacksonville Jaguars @ Pittsburgh Steelers – San Francisco 49ers @ Indianapolis Colts – Los Angeles Chargers @ NY Giants – all at 6pm – Baltimore Ravens @ Oakland Raiders – Seattle Seahawks @ Los Angeles Rams  – Both at 9:05pm – Green Bay Packers @ Dallas Cowboys, 9:25pm – Kansas City Chiefs @ Houston Texans, 1:30am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Action – i.e. late Sunday night/ early Monday morning

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

Sunday Oct 8

TEST Series – South Africa v Bangladesh, 8:55am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Cricket – day 3 of 5

TEST Series – Pakistan v Sri Lanka, 12:30pm – day 3 of 5

JLT One-Day Cup 2017 – New South Wales v Cricket Australia XI, 00:30am – i.e. late Sunday night/early Monday morning

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 9 – World Series of DARTS Series Finals Qualifier, Barnsley, England

October 10 – Players Championship 21, Barnsley

October 11 – Players Championship 22, Barnsley

October 12 – European Tour 12 Host Nation Qualifier, Lokhalle, Gottingen

October 13 – HappyBet European Darts Trophy (ET12), Lokhalle, Gottingen

October 20–21 – 2017 German Darts Masters, Castello Arena, Dusseldorf

Oct 26-29 – Unibet European Championship, Ethias Arena, Hasselt

————————————————————-

FORMULA ONE

Japan Grand Prix, the Suzuka Circuit, Oct 06 – Oct 08

Grand Prix live on Sky Sports Main Event 5:30am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning  – and eir Sport 1 from 5:55am

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

There is live and deferred coverage on TG4 from 3pm

Sunday 8 October

All-Ireland Ladies JFC final replay
Derry v Fermanagh, Clones, 1:30pm

Carlow SFC final
Eire Og v Rathvilly, Netwatch Cullen Park, 4pm

Cavan SFC final
Castlerahan v Cavan Gaels, Kingspan Breffni, 3:30pm

Leitrim SFC final
Glencar-Manorhamilton v Mohill, Pairc Sean MacDiarmada, 3.30pm

Longford SFC final
Abbeylara v Mullinalaghta, Glennon Bros Pearse Park, 4pm

Ulster club SHC semi-finals
Dunloy (Antrim) v Slaughtneil (Derry), Owenbeg, 2.30pm
Ballygalget (Down) v Lisbellaw (Fermanagh), TBC, 2.30pm

Kerry SHC final
Ballyduff v Lixnaw, Austin Stack Park, 3pm

Roscommon SHC final
Four Roads v Padraig Pearses, TBC, TBC

Tipperary SHC final
Borris-Ileigh v Thurles Sarsfields, Semple Stadium, TBC

———————————————-

GOLF

PGA Tour – Safeway Open, Silverado Resort and Spa North, Napa, California – final day today, live at 10pm on Sky Sports The Open

European Tour – Alfred Dunhill Links Championship, Old Course St. Andrews, Carnoustie, Scotland – final day today, live on Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open at 12:30pm

LPGA Tour – Alisports Reignwood, Pine Valley GC, Beijing, Thur 5th October – Sun 8th October – final day today

————————————————————-

ICE HOCKEY

There is NHL games today, with a face-off time of midnight on Sunday – New York Rangers v Montreal Canadiens – live on eir Sport 2

Live:

As above

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

No key games scheduled today

——————————————————————

RUGBY UNION

Sunday 8 October

Aviva Premiership – Saracens v Wasps, 3pm, BT Sport 1

Top 14 – La Rochelle v Racing 92, 3:50pm, Sky Sports Arena – Toulon v Clermont Auvergne, 8pm

The Championship – Cornish Pirates v Nottingham, 2:30pm

Currie Cup – Golden Lions v Western Province, 1:30pm, Sky Sports Mix and Sky Sports Action

————————————————————-

SNOOKER

European Masters, Lommel, Belgium – Coverage of the final, midday and 6pm, Eurosport 1

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP 500: China Open, Beijing, China – 12:30pm, live on Sky Sports Arena HD

WTA, China Open final – 9am, BT Sport 2

ATP Rakuten Japan Open Tennis Championships, Tokyo, Japan – live at 8am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena HD

Saturday 7 October 2017

Posted on October 07, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Saturday 7 October 2017

 

SaturdaysInternationalHotpot SaturdaysClubGAAHotpot Football2017DblTheOdds7thOctPortrait EuroLuckyNumbersScreen

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Fifa World Cup European Qualifying – Four games 5pm including Sweden v Luxembourg, Sky Sports Football – Five games at 7:45 pm including Bulgaria v France, Sky Sports Football

League of Ireland Premier – Bray Wanderers v Galway United FC – Drogheda v Shamrock Rovers – both at 3pm – St Pats v Limerick, 5pm – Finn Harps v Dundalk, RTE 2 – Sligo Rovers v Bohemians, both at 7:45pm

League of Ireland First Division – Athlone v UCD – Cobh Ramblers v Waterford United – Longford Town v Wexford Youths – Shelbourne v Cabinteely – all at 7:45pm

League One – Nine games all getting underway 3pm

League Two – Barnet v Coventry City, 12:30pm, Sky Sports Football – Eleven other games all getting underway 3pm

National League – Eleven races getting underway 3pm – Also Wrexham v Eastleigh, 5:30pm, BT Sport 1

National League North – Eleven games all getting underway 3pm

National League South – Eleven games all getting underway 3pm

Scottish Challenge Cup – Five games getting underway at 3pm – Also The New Saints FC v Elgin City,4:30pm – Dundee United v Linfield, 5:15pm

Italian Serie B – Salernitana v Ascoli, 5pm – Cesena v Spezia, 7:30pm

MLS    New York Red Bulls v Vancouver Whitecaps, 10pm, Sky Sports Football – Minnesota United FC v Sporting Kansas City, 1am – Colorado Rapids v FC Dallas, 2am – ie late Sat night/early Sun morning

Northern Irish Premiership – Ards v Glentoran – Cliftonville v Warrenpoint Town – Dungannon Swifts v Ballymena United all 3pm

————————————————————–

HORSERACING

The Saturday line-up is:

Fairyhouse, 1:45pm – Seven-race jumps card which includes the Adare Manor Opportunity Handicap Steeplechase (3:25pm) over 2m 5f and a Handicap hurdle for those rated 80-109 over 2m (4:35pm)

Ascot, 1:50pm – The headline race is the £180,000 Totescoop6 Challenge Cup Handicap (7f, 3yo+, 3:35pm), backed up by the £60,000 Group 3 Cumberland Lodge Stakes (1m3f211y, 3yo+), the £70,000 Group 3 John Guest Bengough Stakes (6f, 3yo+), the £45,000 Listed Rous Stakes (5f, 3yo+) and a £40,000 Listed race for fillies and mares (3yo+, 7f)

Fontwell, 1:55pm –  Seven race jumps card which includes a Class 2 Handicap Hurdle over 2m 3f (3:05pm) and a Class 3 Handicap Chase over 2m 1f (3:40pm)

Limerick, 2pm – A seven-race flat card which includes the €45,000 Listed Martin Molony Stakes over 1m4f (for 4yo+)

Newmarket, 2:05pm – The feature race is the £250,000 Group 1 Kingdom Of Bahrain Sun Chariot Stakes (3yo+, fillies and mares, one mile, 2:40pm), backed up by the £150,000 Tattersalls October Auction Stakes (2yo, 6f, 3:50pm), A £50,000 handicap (3yo+, 6f) and three £50,000 fillies and mares 3yo+ handicaps (one over a mile, one over 10f, one over 12f) which are part of a fillies’ handicap series

Redcar, 2:10pm – The feature race is the Listed £175,000 Totepool 2yo Trophy (2yo, 5f217y), backed up by a £40,000 Listed race for 3yo+ (7f) and the £20,000 RacingUK Straight-Mile Series Final Handicap

Wolverhampton, 5:45pm – Eight race flat card on the All-weather which includes a Class 3 Handicap over 6f (6:45pm) Field sizes are 7-12-13-13-10-12-12 and 13

They also race in Kolkota (10:15am) and Pune (10:30am) in India. Mauritius (10:35am)

Dresden in Germany (1pm) and later in the shops it’s Philadelphia (5:55pm) in the USA and Hipo Chile in Chile (6:30pm)

The Turf TV USA/Canada line-up is: Belmont Park 5:15pm, Keeneland 6:05pm, Gulfstream 6:15pm, Belterra Park 6:20pm and Santa Anita, 8:30pm

The South African meeting is Turffontein (11:25am) Durbanville and (12:45pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Saturday line-up is as follows:

10:06am – TOWCESTER

10:31am – ROMFORD

10:34pm – TRALEE

10:38am – CRAYFORD

2:24pm – NEWCASTLE

6:28pm – CENTRAL PARK

6:33pm – MONMORE

6:39pm – PETERBOROUGH

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 5

Sunday October 8 – Tennessee Titans @ Miami Dolphins – NY Jets @ Cleveland Browns – Carolina Panthers @ Detroit Lions – Arizona Cardinals @ Philadelphia Eagles – Buffalo Bills @ Cincinnati Bengals – Jacksonville Jaguars @ Pittsburgh Steelers – San Francisco 49ers @ Indianapolis Colts – Los Angeles Chargers @ NY Giants – all at 6pm – Baltimore Ravens @ Oakland Raiders – Seattle Seahawks @ Los Angeles Rams  – Both at 9:05pm – Green Bay Packers @ Dallas Cowboys, 9:25pm – Kansas City Chiefs @ Houston Texans, 1:30am, Sky Sports Main Event – i.e late Sunday night/ early Monday morning

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

The next big bout is:

Anthony Crolla v Ricky Burns – Saturday October 7, Manchester Arena, live on Sky Sports Main Action 7pm – British lightweight battle between two fighters who have recently lost world titles. Anthony Crolla losing his WBA world lightweight belt to Jorge Linares in March and former three weight world champion Ricky Burns lost his WBA world super-lightweight title in April in a points defeat to Julius Indongo. Victory could mean contention for future title shots, where as the loser could be facing life in the boxing wilderness. The undercard includes Sam Eggington v Mohamed Mimoune

On the same night Andrew Selby takes on Maximino Flores in the York Hall Brawl live on Channel 5 from 9:45, York Hall Bethnal Green, London/ and Chris Eubank Jr takes on Avni Yildirim in Stuttgart as part of the World Boxing Super Series.

————————————————————–

CRICKET

Saturday Oct 7

TEST Series – South Africa v Bangladesh, 9am, Sky Sports Main Event/Sky Sports Cricket – day 2 of 5

Twenty20 Test Series – India v Australia, 2:30pm, Sky Sports Cricket

TEST Series – Pakistan v Sri Lanka, 12:30pm, day 2 of 5

JLT One-Day Cup 2017 – Victoria v Queensland, 4:30am – Western Australia v Tasmania, 7am

———————-—————————————

DARTS

World Grand Prix, Citywest Hotel, Dublin Sunday 1 October – Monday 9 October; coverage of day seven is live on Sky Sports Action at 8pm and 8:30pm, S

————————————————————-

FORMULA ONE

Japan Grand Prix, the Suzuka Circuit, Oct 06 – Oct 08

Qualifying is live on Sky Sports Main Event at 6am and 6:55am eir Sport 1

Grand Prix live on Sky Sports Main Event 5:30am i.e late Saturday night/Early Sunday morning

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Sunday 8 October

Sunday 8 October

All-Ireland Ladies JFC final replay
Derry v Fermanagh, Clones, 1:30pm

Carlow SFC final
Eire Og v Rathvilly, Netwatch Cullen Park, 4pm

Cavan SFC final
Castlerahan v Cavan Gaels, Kingspan Breffni, 3:30pm

Leitrim SFC final
Glencar-Manorhamilton v Mohill, Pairc Sean MacDiarmada, 3.30pm

Longford SFC final
Abbeylara v Mullinalaghta, Glennon Bros Pearse Park, 4pm

Ulster club SHC semi-finals
Dunloy (Antrim) v Slaughtneil (Derry), Owenbeg, 2.30pm
Ballygalget (Down) v Lisbellaw (Fermanagh), TBC, 2.30pm

Kerry SHC final
Ballyduff v Lixnaw, Austin Stack Park, 3pm

Roscommon SHC final
Four Roads v Padraig Pearses, TBC, TBC

Tipperary SHC final
Borris-Ileigh v Thurles Sarsfields, Semple Stadium, TBC

———————————————-

GOLF

PGA Tour – Safeway Open, Silverado Resort and Spa North, Napa, California, Thur 5th October – Sun 8thOctober – day three today, live 10pm on Sky Sports The Open

European Tour – Alfred Dunhill Links Championship, Old Course St. Andrews, Carnoustie, Scotland, Thur 5th October – Sun 8th October – day three today, live on Sky Sports The Open at 1pm

LPGA Tour – Alisports Reignwood, Pine Valley GC, Beijing, Thur 5th October – Sun 8th October – day three

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are 14 NHL games today, with face-off times ranging from Midnight to 3:30am i.e late Saturday night/Early Sunday morning

Live:

St Louis Blues v Dallas Stars, 1am eir Sport

San Jose Sharks v Los Angeles Kings. 4am, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Super League Grand Final, showpiece game live from Old Trafford, 6pm – Castleford Tigers v Leeds Rhinos

——————————————————————

RUGBY UNION

Saturday 7 October

Mitre 10 Cup – Tasman v Auckland, 2:35am – Waikato v North Harbour, 4:35am – Northland v Hawkes Bay, 5:05am, Sky Sports Action – Southland v Wellington, 7:35am, Sky Sports Action – i.e late Friday night/early Saturday morning

Aviva Premiership – Bath v Worcester – Exeter v Newcastle Falcons – Gloucester v Northampton – London Irish v Leicester Tigers – all 3pm

Guinness Pro14 –  Leinster v Munster, 2pm, Sky Sports Main Event – Benetton Rugby v Southern Kings, 7pm – Ospreys v Scarlets, 7:35pm

Top 14 – Stade Francais v Montpellier, 1:45pm Sky Sports Action – Bordeaux-Begles v Toulon, 3:45pm – Brive v Castres – Oyonnax v Pau, 5:45pm –Agen v Lyon,7pm – Toulouse v Clermont Auvergne. 8pm

The Championship –   Bristol v London Scottish,2:30pm – Hartbury College v Doncaster,2:30pm – Also three games getting underway at 3pm

Rugby Championship – South Africa v New Zealand, 4:05pm, Sky Sports Main Event – Argentina v Australia, 11:30pm, Sky Sports Action/Sky Sports Main Event

Currie Cup – Pumas v Griguas, 1pm

————————————————————-

SNOOKER

European Masters, Lommel, Belgium runs from October 2 – 8, Coverage of day six, 12pm and 6pm, Eurosport 1

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP 500: China Open, Beijing, China, Monday 2nd October – Sunday 8th October – Coverage of day six, 9:30am Sky Sports Arena HD and 12:30 pm BT Sport 2

ATP Rakuten Japan Open Tennis Championships, Tokyo, Japan, Monday 2nd October – Sunday 8thOctober, Day six live 6am, Sky Sports Arena HD;

 

Friday 6 October 2017

Posted on October 06, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Friday 6 October 2017

Football2017DblTheOdds5th6th7thOct FridaysInternationalHotpot WinToNilTreble WorldCupQualifiersFriHotpot

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Fifa World Cup European Qualifying – Georgia v Wales, 5pm Sky Sports Football – Eight games at 7:45pm including Republic of Ireland v Moldova, Sky Sports Football/ RTE 2

Fifa World Cup CONCACAF Qualifying – United States of America v Panama, 12:35am – Mexico v Trinidad and Tobago, 2:30am – Costa Rica v Honduras, 3am – i.e all late Friday night/early Saturday morning

Scottish Challenge Cup – Dumbarton v Stranraer, 7:45pm

International Friendly – Japan v New Zealand, 11:20am

Australian A League – Melbourne City v Brisbane Roar, 9:50am, BT Sport 2

————————————————————–

HORSERACING

The Friday line-up is:

Ascot, 2pm – A six-race card carrying £118,000 in prize-money and featuring the £37,000 Listed Noel Murless Stakes, backed up by a £30,000 handicap; jockeys in action include Ryan Moore, Frankie Dettori, Silvestre de Sousa, Jim Crowley, Paul Hanagan, Fran Berry and Jamie Spencer (Hayley Turner has one ride on the card, too – Storm Ahead for Marcus Tregoning at 2:35pm; she’ll also be riding in the valuable 2yo Trophy at Redcar on Sat – Flying Sparkle for Michael Bell)

Fontwell, 2:10pm – Six race jumps card including a Class 2 Handicap Chase over 2m 5f (3:55pm) and two Class 3 Handicap hurdles – one over 2m 1f (3:20pm) and one over 3m 1f (5:05pm)

Hexham, 2:25pm – Six race jumps card which features a Class 3 Handicap Hurdle over 2m 4f (4:10pm)

Chelmsford, 5:45pm – An eight-race card on the all-weather surface with field-sizes of 7-6-15-16- 12-10-10 and 4; the card consists of five handicaps (one of them for 2yos), a 2yo Novice Auction Stakes race, a 2yo Novice Stakes race and a 3yo+ maiden (7f); jockeys in action include Ryan Moore, Silvestre de Sousa, James Doyle, Jamie Spencer and Jim Crowley

Dundalk, 5:30pm – An eight-race flat card which includes the €55,000 Listed EBF Star Appeal Stakes over 7f (7pm) and a €30,000 fillies’ handicap over the same distance (7:30pm). The opener features Declaration of Peace for Aidan O’Brien who has competed in Group 1 company last twice.

They also race in India at Mysore, (10:45am), later in the shops it is Woodbine in the USA (6pm) and Club Hipico in Chile (6:15pm)

The Turf TV USA/Canada line-up is; Belmont Park, 5:45pm, Keeneland, 6:05pm, Gulfstream, 6:15pm, and Santa Anita, 9:00pm

The South African meetings are Fairview (11:45am) and Greyville (3:35pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:31am – Kinsley

10:38am – Swindon

2:08pm – Hove

2:18pm – Monmore

6:28pm – Nottingham

6:33pm – Crayford

6:39pm – Sheffield

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 5

Sunday October 8 – Tennessee Titans @ Miami Dolphins – NY Jets @ Cleveland Browns – Carolina Panthers @ Detroit Lions – Arizona Cardinals @ Philadelphia Eagles – Buffalo Bills @ Cincinnati Bengals – Jacksonville Jaguars @ Pittsburgh Steelers – San Francisco 49ers @ Indianapolis Colts – Los Angeles Chargers @ NY Giants – all at 6pm – Baltimore Ravens @ Oakland Raiders – Seattle Seahawks @ Los Angeles Rams  – Both at 9:05pm – Green Bay Packers @ Dallas Cowboys, 9:25pm – Kansas City Chiefs @ Houston Texans, 1:30am, Sky Sports Main Event – i.e late Sunday night/ early Monday morning

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

The next big bout is:

Anthony Crolla v Ricky Burns – Saturday October 7, Manchester Arena, live on Sky Sports – British lightweight battle between two fighters who have recently lost world titles. Anthony Crolla losing his WBA world lightweight belt to Jorge Linares in March and former three weight world champion Ricky Burns lost his WBA world super-lightweight title in April in a points defeat to Julius Indongo. Victory could mean contention for future title shots, where as the loser could be facing life in the boxing wilderness.

The undercard includes Sam Eggington v Mohamed Mimoune

On the same night Andrew Selby takes on Maximino Flores in York Hall, Bethnal Green, London and Chris Eubank Jr takes on Avni Yildirim in Stuttgart as part of the World Boxing Super Series.

————————————————————–

CRICKET

Friday Oct 6

TEST Series – South Africa v Bangladesh, 9am, day one (of five) Sky Sports Cricket

TEST Series – Pakistan v Sri Lanka, 12:30pm, day one (of five)

———————-—————————————

DARTS

World Grand Prix, Citywest Hotel, Dublin Sunday 1 October – Monday 9 October; coverage of day six is live on Sky Sports Action at 7pm

————————————————————-

FORMULA ONE

Japan Grand Prix, the Suzuka Circuit, Oct 06 – Oct 08

First Practice is live on eir Sport 1 at 1:55am – i.e. early on Friday morning

Second Practice is live on Sky Sports Main Event at 5:45am and eir Sport 1 at 5:55am – i.e. early on Friday morning

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Sunday 8 October

All-Ireland Ladies JFC final replay
Derry v Fermanagh, TBC, TBC

Carlow SFC final
Eire Og v Rathvilly, Netwatch Cullen Park, 4pm

Cavan SFC final
Castlerahan v Cavan Gaels, Kingspan Breffni, TBC

Longford SFC final
Abbeylara v Mullinalaghta, Glennon Bros Pearse Park, 4pm

Ulster club SHC semi-finals
Dunloy (Antrim) v Slaughtneil (Derry), TBC, 2.30pm
Ballygalget (Down) v Lisbellaw (Fermanagh), TBC, 2.30pm

Kerry SHC final
Ballyduff v Lixnaw, Austin Stack Park, 3pm

Roscommon SHC final
Four Roads v Padraig Pearses, TBC, TBC

Tipperary SHC final
Borris-Ileigh v Thurles Sarsfields, Semple Stadium, TBC

———————————————-

GOLF

PGA Tour – Safeway Open, Silverado Resort and Spa North, Napa, California, Thur 5th October – Sun 8thOctober – day two today, live on Sky Sports Main Event at 10pm and 10pm on Sky Sports The Open

European Tour – Alfred Dunhill Links Championship, Old Course St. Andrews, Carnoustie, Scotland, Thur 5th October – Sun 8th October – day two today, live on Sky Sports The Open at 1pm

LPGA Tour – Alisports Reignwood, Pine Valley GC, Beijing, Thur 5th October – Sun 8th October – day one today

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are three NHL games today, with face-off times ranging from Midnight to 1:30am i.e late Friday night/Early Saturday morning

Live:

Tampa Bay Lightning v Florida Panthers, 12:30am, eir Sport 1

Dallas Stars v Vegas Golden Knights, 1:30am, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

Saturday 7 October

Castleford Tigers v Leeds Rhinos, 6pm – Super League Final, Sky Sports Arena

——————————————————————

RUGBY UNION

Friday 6 October

Mitre 10 Cup – Otago v Bay Of Plenty, 2:35am – Canterbury v Taranaki, 7:35am, Sky Sports Mix

Aviva Premiership – Harlequins v Sale Sharks, 7:45pm, BT Sport 2

Guinness Pro14 – Cardiff Blues v Dragons – Cheetahs v Glasgow Warriors, 7:35pm – Edinburgh v Zebre, 7:35pm – Ulster v Connacht, 7:35pm BBC 2

Currie Cup – Free State Cheetahs v Blue Bulls, 6pm, Sky Sports Arena

————————————————————-

SNOOKER

European Masters, Lommel, Belgium runs from October 2 – 8, Coverage of day five, 12pm and 6pm, Eurosport 1

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP 500: China Open, Beijing, China, Monday 2nd October – Sunday 8th October – Coverage of day five, 6:00am/12:30pm on Sky Sports Action and 5:30am and 12:30pm on BT Sport 1; the tournament is also live on Sky Sports Main Event at 4:45am and Sky Sports Action at 5:30pam early on Friday morning

ATP Rakuten Japan Open Tennis Championships, Tokyo, Japan, Monday 2nd October – Sunday 8thOctober, Day five live 6am, Sky Sports Main Event and 6am, Sky Sports Arena HD;

Thursday 5 October 2017

Posted on October 05, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Thursday 5 October 2017

SafewayOpen6Places2017 Football2017DblTheOdds5th6th7thOct

————————————————————–

FOOTBALL

Fifa World Cup European Qualifying  – Armenia v Poland, Sky Sports Main Event and Sky Sports Football – Azerbaijan v Czech Republic – both at 5pm – Also seven games at 7:45 including England v Slovenia, TV3 and UTV/ITV – Northern Ireland v Germany, Sky Sports Football – Scotland v Slovakia, Sky Sports Main Event

Fifa World Cup South American Qualifying – Bolivia v Brazil, 9pm – Venezuela v Uruguay, 10pm – Argentina v Peru – Chile v Ecuador – Colombia v Paraguay

International Friendly – Iran v Togo, 3:45pm – Iraq v Kenya, 8pm

Also live:

Republic Of Ireland U21s v Norway U21s, 7:45pm, eir Sport 1, a Euro 2019 Qualifier that is being played at Tallaght Stadium

————————————————————–

HORSERACING

The Thursday line-up is:

Huntingdon, 1:30pm – Eight races, made up of a juvenile hurdle, a handicap chase, a novices’ hurdle, a novices’ limited handicap chase, three handicap hurdles and a “junior” bumper; field-sizes are 9-9-12-9-5 (the £11,500 novices’ limited handicap)-10-9 and 13; jockeys in action include Harry Skelton, Tom O’Brien, Gavin Sheehan, Richie McLernon, Henry Brooke, Adrian Heskin, Paddy Brennan, Sean Bowen, Nick Scholfield, Nico de Boinville, and Graham Lee and Brian Hughes, who each have one ride on the card, in the bumper

Lingfield, 1:50pm – Eight races, six of them handicaps (one of them for fillies, one of them a nursery), a 2yo novice stakes race and a mile maiden for 3yo+; jockeys in action include Jim Crowley, Adam Kirby, Josephine Gordon, Richard Kingscote, Jamie Spencer, Andrea Atzeni, Oisin Murphy, Rob Havlin (it’s great to see him back in action), Silvestre de Sousa, Pat Dobbs, Martin Lane, Luke Morris, David Probert, Dane O’Neill, Pat Cosgrave, Tom Queally, Tony Hamilton and Tom Marquand

Tramore, 2:05pm – Seven races, made up of a two maiden hurdles, two handicap hurdles, a novice chase, a Rated chase and a Ladies Pro/Am bumper (in which Nina Carberry rides Cornakill Rose for Gordon Elliott); field-sizes are 12-14-8-9-9-6 and 7; jockeys in action include Ruby Walsh, Mark Walsh, Paul Townend, Sean Flanagan, Andrew Lynch, Davy Russell and Robbie Power

Warwick, 2:15pm – Seven races – a novice hurdle (15 runners), a maiden hurdle (9), a novices’ chase (5, including Alan King’s 154-rated Sceau Royal, who finished sixth in the Cheltenham Champion Hurdle in March), a handicap hurdle (7), a £12,000 handicap chadse (7) and a mares’ handicap hurdle (8); jockeys in action include Barry Geraghty, Richard Johnson, Noel Fehily, Aidan Coleman, Sam Twiston-Davies, Tom Scudamore, Daryl Jacob, Wayne Hutchinson, Will Kennedy, Leighton Aspell and Johnny Burke

Chelmsford, 5:45pm –  A card consisting of six handicaps (one of them a nursery, one of them for fillies) plus a 2yo novice stakes race and a 2yo 10f maiden; field-sizes are 14-13-9-13-15-15-14 and 14; jockeys in action include Silvestre de Sousa, Pat Cosgrave, Josephine Gordon, Luke Morris, Oisin Murphy, Ryan Moore, Fran Berry, James Doyle, Harry Bentley, Pat Dobbs, Rob Havlin, Franny Norton, Tom Queally and Martin Harley

They also race in India at Mysore (10:25am)France at Compiegne, (10:25am – although this meeting is not on the service), where there is a Listed chase at 11:55am, a Listed hurdle at 12:55pm and a Cross-Country Chase at 2:10pm,; later in the shops it is Delaware Park (6:15pm) in the USA….

The Turf TV USA line-up is: Belmont Park, 5:55pm, Finger Lakes, 6:10pm, and Santa Anita, 9pm

The South African meeting is Vaal (12:10pm), where the card starts with four maidens and ends with four handicaps

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Thursday line-up is as follows:

11:03am – SUNDERLAND

11:11am – SHEFFIELD

2:08pm – ROMFORD

2:18am – CRAYFORD

6:28pm – HOVE

6:33pm – MONMORE

6:39pm – NEWCASTLE

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 5

Thursday October 4 – New England Patriots @ Tampa Bay Buccaneers, 1:25am, Sky Sports Action and Sky Sports Main Event – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday October 8 – Tennessee Titans @ Miami Dolphins – NY Jets @ Cleveland Browns – Carolina Panthers @ Detroit Lions – Arizona Cardinals @ Philadelphia Eagles – Buffalo Bills @ Cincinnati Bengals – Jacksonville Jaguars @ Pittsburgh Steelers – San Francisco 49ers @ Indianapolis Colts – Los Angeles Chargers @ NY Giants – all at 6pm – Baltimore Ravens @ Oakland Raiders – Seattle Seahawks @ Los Angeles Rams  – Both at 9:05pm – Green Bay Packers @ Dallas Cowboys, 9:25pm – Kansas City Chiefs @ Houston Texans, 1:30am, Sky Sports Main Event – i.e late Sunday night/ early Monday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There are pre-season games scheduled for 7am on Thursday (one match) then three games between midnight on Thursday and 3am early on Friday morning.

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

The next big bout is:

Anthony Crolla v Ricky Burns – Saturday October 7, Manchester Arena, live on Sky Sports – British lightweight battle between two fighters who have recently lost world titles. Anthony Crolla losing his WBA world lightweight belt to Jorge Linares in March and former three weight world champion Ricky Burns lost his WBA world super-lightweight title in April in a points defeat to Julius Indongo. Victory could mean contention for future title shots, where as the loser could be facing life in the boxing wilderness.

The undercard includes Sam Eggington v Mohamed Mimoune

On the same night Andrew Selby takes on Maximino Flores in York Hall, Bethnal Green, London and Chris Eubank Jr takes on Avni Yildirim in Stuttgart as part of the World Boxing Super Series.

————————————————————–

CRICKET

Friday Oct 6

TEST Series – South Africa v Bangladesh, 9am, day one (of five)

TEST Series – Pakistan v Sri Lanka, 12:30pm, day one (of five)

———————-—————————————

DARTS

World Grand Prix, Citywest Hotel, Dublin Sunday 1 October – Monday 9 October; coverage of day five is live on Sky Sports Action at 7pm and Sky Sports Main Event 10pm

————————————————————-

FORMULA ONE

Japan Grand Prix, the Suzuka Circuit, Oct 06 – Oct 08

First Practice is live on eir Sport 1 at 1:55am – i.e. early on Friday morning

Second Practice is live on Sky Sports Main Event at 5:45am – i.e. early on Friday morning

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Sunday 8 October

All-Ireland Ladies JFC final replay
Derry v Fermanagh, TBC, TBC

Carlow SFC final
Eire Og v Rathvilly, Netwatch Cullen Park, 4pm

Cavan SFC final
Castlerahan v Cavan Gaels, Kingspan Breffni, TBC

Longford SFC final
Abbeylara v Mullinalaghta, Glennon Bros Pearse Park, 4pm

Ulster club SHC semi-finals
Dunloy (Antrim) v Slaughtneil (Derry), TBC, 2.30pm
Ballygalget (Down) v Lisbellaw (Fermanagh), TBC, 2.30pm

Kerry SHC final
Ballyduff v Lixnaw, Austin Stack Park, 3pm

Roscommon SHC final
Four Roads v Padraig Pearses, TBC, TBC

Tipperary SHC final
Borris-Ileigh v Thurles Sarsfields, Semple Stadium, TBC

———————————————-

GOLF

PGA Tour – Safeway Open, Silverado Resort and Spa North, Napa, California, Thur 5th October – Sun 8thOctober – day one today, live on Sky Sports Main Event at 11pm and 10pm on Sky Sports The Open

European Tour – Alfred Dunhill Links Championship, Old Course St. Andrews, Carnoustie, Scotland, Thur 5th October – Sun 8th October – day one today, live on Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open at 1pm

LPGA Tour – Alisports Reignwood, Pine Valley GC, Beijing, Thur 5th October – Sun 8th October – day one today

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are eight NHL games today, with face-off times ranging from midnight on Thursday to 3am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live:

Ottawa Senators v Washington Capitals, 12:30am, eir Sport 2 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Anaheim Ducks v Arizona Coyotes, 3:30am, eir Sport 2 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

No key games scheduled today

——————————————————————

RUGBY UNION

Thursday 5 October

Mitre 10 Cup – Manawatu v Counties Manukau, 7:35am, Sky Sports Action

Friday 6 October

Mitre 10 Cup – Otago v Bay Of Plenty, 2:35am – Canterbury v Taranaki, 7:35am, Sky Sports Mix

Aviva Premiership – Harlequins v Sale Sharks, 7:45pm

Guinness Pro14 – Cardiff Blues v Dragons – Cheetahs v Glasgow Warriors, 7:35pm – Edinburgh v Zebre, 7:35pm – Ulster v Connacht, 7:35pm

Currie Cup – Free State Cheetahs v Blue Bulls, 6pm, Sky Sports Arena

————————————————————-

SNOOKER

European Masters, Lommel, Belgium runs from October 2 – 8, Coverage of day four, 12pm and **6pm, Eurosport 1

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP 500: China Open, Beijing, China, Monday 2nd October – Sunday 8th October – Coverage of day four, 6am, Sky Sports Main Event and 7:30am on Sky Sports Action and 5:30am and 12:30pm on BT Sport 1; the tournament is also live on Sky Sports Main Event at 4:45am and Sky Sports Action at 5:30pam early on Friday morning

ATP Rakuten Japan Open Tennis Championships, Tokyo, Japan, Monday 2nd October – Sunday 8thOctober, Day four live 6am, Sky Sports Main Event and 6am, Sky Sports Arena HD; the tournament is also live on Sky Sports Arena HD at 4am early on Friday morning

Wednesday Oct 4

Posted on October 03, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

Wednesday Oct 4

JLT One-Day Cup 2017  – Tasmania v Victoria, 3am

———————-—————————————

DARTS

World Grand Prix, Citywest Hotel, Dublin Sunday 1 October – Monday 9 October, coverage of day four live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Action at 7pm

————————————————————-

FORMULA ONE

Japan Grand Prix, the Suzuka Circuit, Oct 06 – Oct 08

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Sunday 8 October

All-Ireland Ladies JFC final replay
Derry v Fermanagh, TBC, TBC

Carlow SFC final
Eire Og v Rathvilly, Netwatch Cullen Park, 4pm

Cavan SFC final
Castlerahan v Cavan Gaels, Kingspan Breffni, TBC

Longford SFC final
Abbeylara v Mullinalaghta, Glennon Bros Pearse Park, 4pm

Ulster club SHC semi-finals
Dunloy (Antrim) v Slaughtneil (Derry), TBC, 2.30pm
Ballygalget (Down) v Lisbellaw (Fermanagh), TBC, 2.30pm

Kerry SHC final
Ballyduff v Lixnaw, Austin Stack Park, 3pm

Roscommon SHC final
Four Roads v Padraig Pearses, TBC, TBC

Tipperary SHC final
Borris-Ileigh v Thurles Sarsfields, Semple Stadium, TBC

———————————————-

GOLF

PGA Tour – Safeway Open, Silverado Resort and Spa North, Napa, California, Thur 5th October – Sun 8thOctober

European Tour – Alfred Dunhill Links Championship, Old Course St. Andrews, Carnoustie, Scotland, Thur 5th October – Sun 8th October

LPGA Tour – Alisports Reignwood, Pine Valley GC, Beijing, Thur 5th October – Sun 8th October

————————————————————-

ICE HOCKEY

The new season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

——————————————————————

RUGBY UNION

Wednesday 4 October

Mitre 10 Cup – Tasman v North Harbour, 7:35am, Sky Sports Action

Thursday 5 October

Mitre 10 Cup –  Manawatu v Counties Manukau, 7:35am, Sky Sports Action

Friday 6 October

Mitre 10 Cup – Otago v Bay Of Plenty, 2:35am – Canterbury v Taranaki, 7:35am, Sky Sports Action

Aviva Premiership – Harlequins v Sale Sharks, 7:45pm

Guinness Pro14 – Cardiff Blues v Dragons – Cheetahs v Glasgow Warriors, 7:35pm – Edinburgh v Zebre, 7:35pm – Ulster v Connacht, 7:35pm

Currie Cup – Free State Cheetahs v Blue Bulls, 6pm, Sky Sports Arena

————————————————————-

SNOOKER

European Masters, Lommel, Belgium runs from October 2 – 8, Coverage of day three 12pm and 6pm, Eurosport 1

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP 500: China Open, Beijing, China, Monday 2nd October – Sunday 8th October –  Coverage of day three 6am/12:30pm, Sky Sports Main Event/ Sky Sports Action – Also 5:30am and  2pm BT Sport 1

ATP Rakuten Japan Open Tennis Championships, Tokyo, Japan, Monday 2nd October – Sunday 8thOctober, Day three live 6am Sky Sports Arena HD

Tuesday 3 October 2017

Posted on October 03, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Tuesday 3 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Checkatrade Trophy – Two games at 7pm – Three kick off at 7:30pm and eighteen games underway at 7:45pm

National League – Eleven games kick off at 7:45pm

Northern Premier League – Eleven games kick off at 7:45pm

Italian Serie B – Ternana U v Brescia, 7:30pm

MLS – Atlanta United FC v Minnesota United FC, Midnight, Sky Sports Football – i.e late Tuesday night/early Weds morning

————————————————————–

HORSERACING

The Tuesday line-up is:

Sedgefield, 2:00pm – A seven-race National Hunt card which begins with Division 1 of the Handicap Hurdle over 2m 3f and ends with a bumper over 2m. The feature is a Class 3 Handicap Hurdle over 2m (4:10pm). Trainer Dan Skelton has four runners on the card, all to be ridden by his brother Harry; the field-sizes are decent: 13-12-9-7-8-14 and 10

Tipperary, 2:10pm – A seven-race National Hunt card which begins with a mares Maiden Hurdle over 2m and ends with a National Hunt flat race over 2m 4f. The card also contains a rated Novice Steeplechase over 2m 7f (4:25pm). Willie Mullins and Ruby Walsh team up with two horses on the card – Become Legend in the opener and Cap d’Aubois in the Beginners Chase (3:50pm). Grade 1-winning hurdler Death Duty makes his chasing debut at 3:50pm in the beginners’ chase.

Ayr, 2:20pm – A seven-race flat card, starting with a 1m Class 6 Nursery and ending with two divisions of the Apprentice Handicap over 1m.  The feature is a Class 3 Handicap over 1m (4:30pm). There is also a Class 4 Handicap over 1m 5f (4pm) which may feature Brandon Castle who has won 4 from 5 races since joining Archie Watson.

Southwell, 2:40pm – Seven race National Hunt card which begins with a Handicap Chase over 2m and ends with a Handicap Hurdle over 2m 4f. There are two chase races and five hurdle contests in total on the card.

Dundalk, 5:20pm – An 8-race flat card on the Polytrack, with field-sizes of 15-17-17-17-17-11-17 and 17 (including 3 reserves in each of the 17-runner races identified there). The card begins with a maiden for the 2yo over 1m and ends with Division 2 of the Handicap over 1m4f (8:55pm). Championship-chasing jockeys Colin Keane and Pat Smullen have eight rides each on the night. Colin currently leads by four wins

Kempton, 5:40pm – An eight-race flat card on the Polytrack, with field-sizes of 10-10-14-12-12-13-14 and 14. The card features a Class 4 Handicap over 6f (7:40pm) and a Class 4 Fillies’ Handicap over 1m (8:10pm)

They also race in India at Hyderabad (10:45am), in France at Auteuil (not on the shop service, 12:10pm, where there are Listed Handicap Hurdles at 12:47pm and 1:20pm) and in Germany at Hoppegarten (1pm, where there is a Group 3 race at 3:55pm – 3yo+, 1m2f); later in the shops it is Philadephia, in the United States (5:55pm) and Concepcion, in Chile (8pm)

The Turf TV USA/Canada line-up is: Finger Lakes, 6:10pm, Fort Erie, 6:20pm, Thistledown, 6:40pm, Zia Park, 7:10pm, and Portland Meadows, 8pm

The South African meeting is Vaal (12:10pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Tuesday line-up is as follows:

11:03am – Nottingham

11:11am – Perry Barr

2:08pm – Crayford

2:18am – Sunderland

6:28pm – Newcastle

6:33pm – Kinsley

6:38pm – Central Park – see below

6:58pm – Tralee

The next live Sky card is tonight at Central Park in Sittingbourne, featuring the finals of the Kent Derby and Grand National

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 5

Thursday October 4 – New England Patriots @ Tampa Bay Buccaneers, 1:25am, Sky Sports Main Event – i.e late Thursday night/early Friday morning

Sunday October 8 – Tennessee Titans @ Miami Dolphins – NY Jets @ Cleveland Browns – Carolina Panthers @ Detroit Lions – Arizona Cardinals @ Philadelphia Eagles – Buffalo Bills @ Cincinnati Bengals – Jacksonville Jaguars @ Pittsburgh Steelers – San Francisco 49ers @ Indianapolis Colts – Los Angeles Chargers @ NY Giants – all at 6pm – Baltimore Ravens @ Oakland Raiders – Seattle Seahawks @ Los Angeles Rams  – Both at 9:05pm – Green Bay Packers @ Dallas Cowboys, 9:25pm – Kansas City Chiefs @ Houston Texans, 1:30am, Sky Sports Main Event – i.e late Sunday night/ early Monday morning

————————————————————–

BASKETBALL

No key games scheduled. The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

The next big bout is:

Anthony Crolla v Ricky Burns – Saturday October 7, Manchester Arena, live on Sky Sports – British lightweight battle between two fighters who have recently lost world titles. Anthony Crolla losing his WBA world lightweight belt to Jorge Linares in March and former three weight world champion Ricky Burns lost his WBA world super-lightweight title in April in a points defeat to Julius Indongo. Victory could mean contention for future title shots, where as the loser could be facing life in the boxing wilderness.

The undercard includes Sam Eggington v Mohamed Mimoune

On the same night Andrew Selby takes on Maximino Flores in York Hall, Bethnal Green, London and Chris Eubank Jr takes on Avni Yildirim in Stuttgart as part of the World Boxing Super Series.

————————————————————–

CRICKET

Wednesday Oct 4

JLT One-Day Cup 2017  – Tasmania v Victoria, 3am

———————-—————————————

DARTS

World Grand Prix, Citywest Hotel, Dublin Sunday 1 October – Monday 9 October, coverage of day three live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Action at 7pm

————————————————————-

FORMULA ONE

Japan Grand Prix, the Suzuka Circuit, Oct 06 – Oct 08

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com

Sunday 8 October

All-Ireland Ladies JFC final replay
Derry v Fermanagh, TBC, TBC

Carlow SFC final
Eire Og v Rathvilly, Netwatch Cullen Park, 4pm

Cavan SFC final
Castlerahan v Cavan Gaels, Kingspan Breffni, TBC

Longford SFC final
Abbeylara v Mullinalaghta, Glennon Bros Pearse Park, 4pm

Ulster club SHC semi-finals
Dunloy (Antrim) v Slaughtneil (Derry), TBC, 2.30pm
Ballygalget (Down) v Lisbellaw (Fermanagh), TBC, 2.30pm

Kerry SHC final
Ballyduff v Lixnaw, Austin Stack Park, 3pm

Roscommon SHC final
Four Roads v Padraig Pearses, TBC, TBC

Tipperary SHC final
Borris-Ileigh v Thurles Sarsfields, Semple Stadium, TBC

———————————————-

GOLF

PGA Tour – Safeway Open, Silverado Resort and Spa North, Napa, California, Thur 5th October – Sun 8thOctober

European Tour – Alfred Dunhill Links Championship, Old Course St. Andrews, Carnoustie, Scotland, Thur 5th October – Sun 8th October

LPGA Tour – Alisports Reignwood, Pine Valley GC, Beijing, Thur 5th October – Sun 8th October

————————————————————-

ICE HOCKEY

The new season begins on Wednesday, October 4

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE:

——————————————————————

RUGBY UNION

Wednesday 4 October

Mitre 10 Cup – Tasman v North Harbour, 7:35am, Sky Sports Action

Thursday 5 October

Mitre 10 Cup –  Manawatu v Counties Manukau, 7:35am, Sky Sports Action

Friday 6 October

Mitre 10 Cup – Otago v Bay Of Plenty, 2:35am – Canterbury v Taranaki, 7:35am, Sky Sports Action

Aviva Premiership – Harlequins v Sale Sharks, 7:45pm

Guinness Pro14 – Cardiff Blues v Dragons – Cheetahs v Glasgow Warriors, 7:35pm – Edinburgh v Zebre, 7:35pm – Ulster v Connacht, 7:35pm

Currie Cup – Free State Cheetahs v Blue Bulls, 6pm, Sky Sports Arena

————————————————————-

SNOOKER

European Masters runs from October 2 – 8, Coverage of day two 12pm and 6pm, Eurosport 1

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP 500: China Open, Beijing, China, Monday 2nd October – Sunday 8th October –  Coverage of day two 6am/12:30pm, Sky Sports Main Event/ Sky Sports Action – Also 12:30pm BT Sport 1

ATP Rakuten Japan Open Tennis Championships, Tokyo, Japan, Monday 2nd October – Sunday 8thOctober, Day two live 6am Sky Sports Arena HD

Credit card and deposit accounts welcome.
All major debit/credit cards accepted in store or by phone.