Menu
Carnew: (053) 9426410
Shillelagh: (053) 9429863
Phone:
1890 429 863

Sports Preview

Monday 23 October 2017

Posted on October 23, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Monday 23 October 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day –

————————————————————–

FOOTBALL

La Liga – Real Sociedad v Espanyol, 7pm, Sky Sports Football/Mix – Deportivo La Coruna v Girona, 8pm, (Sky Sports Football Red Button)

Bundesliga 2 – SV Sandhausen v St Pauli, 7:30pm, BT Sport 1

Northern Irish Premiership – Linfield v Crusaders, 7:45pm, Sky Sports Football/ Sky Sports Main Event

Portuguese Primeira Liga – Moreirense v Braga, 7pm – Vitoria de Guimaraes v Portimonense, 9pm

————————————————————–

HORSERACING

The Monday line-up is :

Windsor , 1:40pm – An eight-race flat card which begins with a Class 5 Novice Stakes over 5f and ends with a Class 6 Handicap over 1m 3f for the Gentleman Amateur Riders

Pontefract , 2:20pm – A seven-race flat card which includes the Listed Silver Tankard Stakes (1m, 2yo) at 3:50pm

Plumpton , 2:30pm – A seven-race National Hunt card which includes a Class 3 Handicap Chase over 2m 4f (4pm) and a Class 3 Handicap Hurdle over 3m 1f (4:30pm).

They also race in India at Hyderabad (10:10am), in France at Chantilly (11:25am), later in the shops it isClub Hipico (6:15pm) in Chile and Philadelphia (5:55pm) in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Laurel Park, 5:30pm, Finger Lakes, 6:10pm, Thistledown, 6:40pm, Zia Park, 7:10pm, and Turf Paradise, 8:55pm

The South African meeting is Flamingo Park (11:20am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Monday line-up is as follows:

11:03am – Perry Barr

11:11am – Swindon

2:08pm – Monmore

2:18pm – Sheffield

6:28pm – Nottingham

6:33pm – Yarmouth

6:39pm – Romford

6:59pm – Youghal

The next live meeting on Sky is theBritish Breeders Stakes night at Nottingham, Tuesday October 24, 7pm, Sky Sports Arena

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 7

Monday October 23 – Washington Redskins @ Philadelphia Eagles, 1:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There are eight NBA matches today from Midnight to 3am (i.e. early on Tuesday morning)

Live:

Toronto Raptors @ San Antonio Spurs , 1:30am, BT Sport 1

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – h ttp://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday October 28 – Anthony Joshua v Carlos Takam, IBF World Heavyweight Title, lots of other top-class bouts on this card including Anahi Sanchez v Katie Taylor, WBA Lightweight Title, from Principality Stadium, Cardiff, 6pm, Sky Sports Box Office

————————————————————–

CRICKET

ODI – Pakistan v Sri Lanka, midday

———————- —————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

Oct 26-29 – Unibet European Championship, Ethias Arena, Hasselt

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Mexican Grand Prix, in Mexico City, which runs from October 27-29

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

———————————————-

GOLF

World Golf Championships , WGC – HSBC Champions, Sheshan International GC, China, Oct 27-29

USPGA Tour – Sanderson Farms Championship, CC of Jackson, USA, Oct 26-29

PGA European Tour –

USLPGA Tour – Sime Darby LPGA Malaysia, Kuala Lumpur G&CC, Oct 26-29

USPGA Champions Tour – PowerShares QQQq Championship, Sherwood CC, USA, Oct 27-29

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are two NHL matches today

Live:

New York Rangers v San Jose Sharks , Midnight, eir Sport 1

Toronto Maple Leafs v Los Angeles Kings , Midnight, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

——————————————————————

RUGBY UNION

————————————————————-

SNOOKER

Coming up is the International Championship in Daqing, China, running from October 29th to November 5th

————————————————————–

TENNIS

ATP Erste Bank Vienna Open, Oct 23-29, Day one live from 12pm, Sky Sports Main Event/ Sky Sports Arena

ATP Swiss Indoors Basel, Oct 23-29, Day one live from 6pm, Sky Sports Main Event/ Sky Sports Action

WTA Finals, Singapore, Oct 23-29 , Live from 12:15pm, BT Sport 1

Sunday 22 October 2017

Posted on October 22, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Sunday 22 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Premier League – Everton v Arsenal, 1:30pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Premier League ROI – Tottenham v Liverpool, 4pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Premier League ROI

Championship – Ipswich Town v Norwich City, 1:15pm, Sky Sports Main Event AND Sky Sports Football

Scottish League Cup semi-final – Rangers v Motherwell, 2:30pm, BT Sport 1

La Liga – Villarreal v Las Palmas, 11am, Sky Sports Mix – Celta Vigo v Atletico Madrid, 3:15pm, Sky Sports Football – Leganes v Athletic Bilbao, 5:30pm, Sky Sports Football – Real Madrid v Eibar, 7:45pm, Sky Sports Football

Bundesliga – Cologne v Werder Bremen, 12:30pm, BT Sport ESPN – SC Freiburg v Hertha Berlin, 2:30pm, BT Sport ESPN – Wolfsburg v Hoffenheim, 5pm, BT Sport 3

Serie A – Chievo v Verona, 11:30am, eir Sport 1 and BT Sport 3, then five games 2pm, including AC Milan v Genoa, eir Sport 1 and Torino v Roma, BT Sport 3, then Udinese v Juventus, 5pm, eir Sport 1 and BT Sport 1, and Lazio v Cagliari, 7:45pm, BT Sport 3

Ligue 1 – Nice v Strasbourg, 2pm – Troyes v Lyon, 4pm – Marseille v Paris Saint-Germain, 8pm, BT Sport 1

Belgian Premier – Club Brugge v Antwerp, 1:30pm – Anderlecht v Genk, 5pm – Zulte-Waregem v Waasland Beveren, 7pm

Eredivisie – PSV Eindhoven v Heracles Almelo, 11:30am, Sky Sports Football Red Button – Two games 1:30pm, including Feyenoord v Ajax, Sky Sports Mix – Heerenveen v Vitesse Arnhem, 3:45pm

Portuguese Primeira Liga – Games at 4pm, 6pm and 8:15pm

A-League – Brisbane Roar v Newcastle, 7am, BT Sport 3 – Perth Glory v Central Coast, 9am, BT Sport 3

Chinese Super League – four games, one at 8:30am and 12:35pm

MLS – Eleven games, all at 9pm – live action from 9:45pm on Sky Sports Football

Brazil – Sao Paulo v Flamengo, 8pm, BT Sport ESPN

————————————————————–

HORSERACING

The Sunday line-up is:

Leopardstown, 1:50pm – A seven-race flat card, featuring the Group 3 Killavullan Stakes (3:30pm, €60,000) and the Listed Trigo Stakes (4pm, €47,500). By Frankel out of the dual Group 1 winner Proportional, the Dermot Weld-trained Contingent makes her debut in the opener. Pat Smullen rides. Full-brothers to this year’s Irish Derby and English St Leger winner Capri (Cypress Creek) and three-time Group 1 winner (including last year’s Prix de l’Arc de Triomphe) Found (James Cook) run in the second race (1:50pm) for trainer Aidan O’Brien. Sheikh Fahad Al Thani has a ride in the charity race that closes the card: Brutal, trained by Gordon Elliott

Southwell, 2pm – Eight race flat card with field sizes of 9-14-9-12-12-11-13 and 14. The card includes a Class 3 Handicap over 7f (3:05pm)

Kempton, 2:10pm – Seven race National Hunt card which contains a £20,000 Listed novice hurdle (3:15pm) and a £30,000 two-mile Listed Hurdle (4:20pm)

They also race in India at Mysore (10:20am), in Germany at Baden-Baden (12:30pm) and in France at Saint-Cloud, (1:05pm, see next paragraph); later in the shops it is Maronas (5:35pm) in Chile and Philadelphia (5:55pm) in the USA

At Saint-Cloud in France there is the Group 1 Prix Royal-Oak (3:25pm), in which Andrew Balding is set to run the Chester Cup winner Montaly, Archie Watson has entered Brandon Castle – at one time trained by Andrew Balding and now a winner of five of his last six races – and Willie Mullins is set to be represented by Grade 2 hurdle winner and Group 3 flat winner, Renneti

The Turf TV USA/Canada line-up is: Laurel Park, 5:30pm, Belmont Park, 5:55pm, Keeneland, 6:05pm, Santa Anita, 8:30pm

The South African meeting is Greyville (11:45am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Sunday line-up is as follows:

11:03am – Belle Vue

1:11am – Hove

2:06pm – Perry Barr

2:12pm – Kinsley

3:18pm – Mullingar

6:04pm – Poole

6:11pm – Central Park

The next live meeting on Sky is the British Breeders Stakes night at Nottingham, Tuesday October 24, 7pm, Sky Sports Arena

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 7

Sunday October 22 – 13 games from 6pm Sunday night up until 1:30am Monday morning, where it’s Atlanta Falcons @ New England Patriots, 1:30am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Action – i.e. late Sunday night/early Monday evening – There is a live game on Sky Sports Main Event at 10:30pm and games live on Sky Sports Action from 5:30pm and 9pm

Monday October 23 – Washington Redskins @ Philadelphia Eagles, 1:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Monday night/early Tuesday evening

————————————————————–

BASEBALL

The World Series begins on Tuesday night

————————————————————–

BASKETBALL

There is three NBA matches today, at 8:30pm, midnight and 2:30am (i.e. early on Monday morning)

Live:

Atlanta Hawks @ Brooklyn Nets, 8:30pm, BT Sport 2

Minnesota Timberwolves @ Oklahoma City Thunder, midnight, BT Sport 1

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

TBC

————————————————————–

CRICKET

Test Match – Zimbabwe v West Indies, 8:30am, day two (of five)

ODI – South Africa v Bangladesh, 9am, and India v New Zealand, 9am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Cricket

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

Oct 26-29 – Unibet European Championship, Ethias Arena, Hasselt

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

Live action:

Channel 4 – from 7pm – the race starts at 8pm

Sky Sports Main Event – from 7:30pm

eir Sport 1 – from 7:55pm

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Sunday 22 October

LIVE AND DEFERRED COVERAGE WILL BE ON TG4 FROM 2:30PM

Carlow SFC final replay
Eire Og v Rathvilly, Netwatch Cullen Park, 3.15pm

Kerry SFC final
Dr Crokes v South Kerry, Austin Stack Park, 3pm

Limerick SFC final
Adare v Newcastle West, Gaelic Grounds, 4pm

London SFC final
Fulham Irish v Tir Chonaill Gaels, Ruislip, 2.30pm

Roscommon SFC final
Roscommon Gaels v St Brigid’s, Hyde Park, 4pm

Sligo SFC final
Eastern Harps v Tourlestrane or Tubbercurry, Markievicz Park, 4pm

Ulster club SHC final
Ballygalget (Down) v Slaughtneil (Derry), Athletic Grounds, 4pm

Cork SHC final
Blackrock v Imokilly or Sarsfields, Pairc Ui Chaoimh, 4pm

Sligo SHC final
Calry-St Joseph’s v Western Gaels, Markievicz Park, 2pm

Waterford SHC final
Ballygunner or Lismore v De La Salle or Passage, Walsh Park, 3pm

Ulster club IHC final
Lavey (Derry) v Middletown (Armagh), Corrigan Park, 1pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – The CJ Cup @ Nine Bridges, Jeju Island, South Korea, October 19-22 – final day is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Main Event/The Open at 3am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

PGA European Tour – Andalucia Valderrama Masters hosted by the Sergio Garcia Foundation, Valderrama, Spain, October 19-22, final day, live on Sky Sports The Open from 1pm

USLPGA Tour – Swinging Skirts LPGA Taiwan Championship, Taipei, October 19-22, final day, live on Sky Sports The Open from 7am

————————————————————-

ICE HOCKEY

There is one NHL match today, Detroit Red Wings v Vancouver Canucks, midnight on Sunday

Live:

The above game is live on eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY UNION

Champions Cup – Montpellier v Exeter, 1pm, Sky Sports Action – La Rochelle v Ulster, 3:15pm, Sky Sports Action – Wasps v Harlequins, 5:30pm, BT Sport 2

————————————————————-

SNOOKER

English Open, Barnsley, the finals, 12:45pm and 6:45pm, Eurosport 1

————————————————————–

TENNIS

WTA Kremlin Cup, Moscow, Oct 16-22, the final

ATP European Open, Antwerp, Oct 16-22, the final

WTA Finals – Group Stage – live on BT Sport 2 at 9:30am

Saturday 21 October 2017

Posted on October 21, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Saturday 21 October 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Saturday Oct 21

Premier League – Chelsea v Watford, 12:30pm Sky Sports Football, then five games at 3pm, including Huddersfield v Manchester United, Sky Sports Ireland, then Southampton v West Brom, 5:30pm, BT Sport 1

Scottish Premiership – Three games at 3pm

Championship – Ten games at 3pm and Millwall v Birmingham, 5:30pm, Sky Sports Football

League One – 12 games, all getting underway 3pm

League Two – 12 games, all getting underway 3pm

National League North – 11 games, all getting underway 3pm

National League South – 11 games, all getting underway 3pm

Scottish Championship – Five games getting underway 3pm

Scottish League One – Five games getting underway 3pm

Scottish League Two – Five games getting underway 3pm

Scottish League Cup semi-final – Hibernian v Celtic, 12:15pm, BT Sport 1

League of Ireland Premier Division – Sligo Rovers v Derry City, 7:45pm

Irish Premiership – three games at 3pm and one at 5:30pm

La Liga – Levante v Getafe, 12pm, Sky Sports Football – Real Betis v Alaves, 3:15pm – Valencia v Sevilla, 5:30pm, Sky Sports Mix – Barcelona v Malaga, 7:45pm, Sky Sports Football

Bundesliga – Four games getting underway 2:30pm and Hamburg v Bayern Munich, 5:30pm, BT Sport 3

Serie A – Sampdoria v Crotone, 5pm – Napoli v Inter Milan, 7:45pm, BT Sport 3

Ligue 1 – Monaco v Caen, 4pm, and five games kicking off at 7pm

Eredivisie – One game at 5:30pm, two at 6:45pm and one at 7:45pm

Portuguese Primeira Liga – Feirense v Rio Ave, 4pm – Vitoria Futebol Clube Setubal v Maritimo, 6:15pm – FC Porto v Pacos Ferreira, 8:30pm

Chinese Super League – Tianjin Quanjian v Hebei China Fortune, 12:30pm, Sky Sports Mix

A-League – Melbourne City FC v Wellington Phoenix, 7:35am – Sydney FC v Western Sydney Wanderers, 9:50am, both live on BT Sport 3

SaturdaysHotshotsTreble LiveLunchtimeDouble LiveEuroDouble Live530pmTreble

————————————————————–

HORSERACING

The Saturday line-up is:

Ascot, 1:25pm – Champions Day at the track, the six-race card contains £4.3million in prize-money and comprises the Group 2 Qipco British Champions Long Distance Cup (1:25pm), the Group 1 Qipco British Champions Sprint Stakes (2pm), the Group 1 Qipco British Champions Fillies & Mares Stakes (2:40pm), the Group 1 Qipco British Champions Queen Elizabeth ll Stakes, the Group 1 Qipco Champion Stakes (3:50pm) and the Balmoral Handicap (sponsored by Qipco); it’s set to be, as ever, a tremendous day of racing

Market Rasen, 1:40pm – Eight race jumps card which begins with a Class 4 Novices Hurdle over 2m 4f. There is also two Class 3 contests on the card; the 2m 1f Novices chase (4pm) and the 2m 7f Handicap Chase (4:35pm).

Catterick, 1:50pm – Seven race flat card featuring the £30,000 ‘Catterick Dash’ at 3:30pm

Fairyhouse, 2:05pm – A seven-race flat card, featuring a Fillies Handicap (3:40pm, €25,000)

Ffos Las, 2:10pm – It is Welsh Champion Hurdle day, with the £45,000 race being due off at 4:25pm; The New One and Sire de Grugy are among the intended runners

Stratford, 2:30pm – Eight race national hunt card where there’s a £25,000 handicap chase at 3:35pm

Wolverhampton, 5:40pm – Eight race card on the All-weather.

They also race in Mauritius (10:05am) in India at Mysore (10:30am), in Germany at Dresden (1pm), later in the shops it is Hipo Chile (6:30pm) in Chile and Philadelphia (5:55pm) in the USA

 

At 6:30am on Saturday morning in Caulfield, Australia, the Group 1 Caulfield Cup will be run, in which the field will include Aidan O’Brien’s Johannes Vermeer, Hughie Morrison’s Marmelo and Willie Mullins’ Wicklow Brave

The Turf TV USA/Canada line-up is: Laurel Park, 5:15pm, Belmont Park, 5:25pm, Keeneland, 6:05pm, Santa Anita, 8:30pm and Golden Gate Fields, 8:45pm

The South African meetings are  Turffontein (11:30pm) and Durbanville (12:15pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Saturday line-up is as follows:

10:31am –  Romford

10:38am –  Crayford

2:24pm – Newcastle

6:28pm –  Central Park

6:33pm –  Monmore

6:39pm –  Peterborough

The next live meeting on Sky is the British Breeders Stakes night at Nottingham, Tuesday October 24, 7pm, Sky Sports Arena

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 7

Sunday October 22 – 13 games from 6pm Sunday night up until 1:30am Monday morning, where it’s Atlanta Falcons @ New England Patriots, 1:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Sunday night/early Monday evening

Monday October 23 – Washington Redskins @ Philadelphia Eagles, 1:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Monday night/early Tuesday evening

College Football:

Michigan Wolverines @ Penn State Nittany Lions, 00:30am, BT Sport ESPN, – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Colorado Buffaloes @ Washington State Cougars, 4am, BT Sport ESPN, – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

————————————————————–

BASEBALL

New York Yankees @ Houston Astros, 1:08am, BT Sport ESPN – game six of series – i.e. late Friday night/early Saturday morning

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season began on October 17 and will end on April 11, with a weeklong All-Star break.

There are 11 matches today, with start times ranging between 00:30am on Sunday to 3:30am on Sunday – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live:

Cleveland Cavaliers @ Milwaukee Bucks, midnight, BT Sport 1

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday October 21 – Ryan Burnett v Zhanat Zhakiyanov, IBF & WBA Bantamweight Title, The SSE Arena, Belfast, 7:30pm, Sky Sports Main Event/Action

Saturday October 28 – Anthony Joshua v Carlos Takam, IBF World Heavyweight Title, lots of other top-class bouts on this card including Anahi Sanchez v Katie Taylor, WBA Lightweight Title, from Principality Stadium, Cardiff, 6pm, Sky Sports Box Office

UFC –

Donald Cerrone v Darren Till in a welterweight clash at UFC Fight Night in Gdansk, Poland, plus Karolina Kowalkiewicz v Jodie Esquibel and Jan Bachowicz v Devin Clark, 8pm, BT Sport ESPN

————————————————————–

CRICKET

Next games:

Saturday Oct 21

Test Match – Zimbabwe v West Indies, 8:30am, day one (of five)

Women’s Ashes – Australia v England, midnight, BT Sport 1, First one-day International of the mixed-format series

———————-—————————————

CYCLING

Announcement of the route for the 2018 Tour de France was made on Wednesday.

European Track Championships – Day three, from the Velodrom Berlin, Germany, 5:30pm, Eurosport 2

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 20–21 – 2017 German Darts Masters, Castello Arena, Dusseldorf, 12:45pm and 7pm, ITV4

Oct 26-29 – Unibet European Championship, Ethias Arena, Hasselt

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

FP3, 4:55pm, Channel 4/ 3:55pm, eir Sport 1

Qualifying, 9pm, Channel 4/Sky Sports Mix/8pm, eir Sport 1

Followed by: The Mexico Grand Prix, Autodromo Hermanos Rodriguez, Mexico, October 27-29

—————————————————————

GAA

The Sunday Game special for the Championship draw 2018 (Football and Hurling) took place on Thursday October 19

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 21 October

Cross-Code – Scotland v Ireland, 2pm, TG4, Ireland’s hurlers take on Scotland’s Shinty players in this cross-code International, Bught Park.

Mayo SHC final
Tooreen v Ballyhaunis, Tooreen, 4pm

Sunday 22 October

Carlow SFC final replay
Eire Og v Rathvilly, Netwatch Cullen Park, 3.15pm

Kerry SFC final
Dr Crokes v South Kerry, Austin Stack Park, 3pm

Limerick SFC final
Adare v Newcastle West, Gaelic Grounds, 4pm

London SFC final
Fulham Irish v Tir Chonaill Gaels, Ruislip, 2.30pm

Roscommon SFC final
Roscommon Gaels v St Brigid’s, Hyde Park, 4pm

Sligo SFC final
Eastern Harps v Tourlestrane or Tubbercurry, Markievicz Park, 4pm

Ulster club SHC final
Ballygalget (Down) v Slaughtneil (Derry), Athletic Grounds, 4pm

Cork SHC final
Blackrock v Imokilly or Sarsfields, Pairc Ui Chaoimh, 4pm

Sligo SHC final
Calry-St Joseph’s v Western Gaels, Markievicz Park, 2pm

Waterford SHC final
Ballygunner or Lismore v De La Salle or Passage, Walsh Park, 3pm

Ulster club IHC final
Lavey (Derry) v Middletown (Armagh), Corrigan Park, 1pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – The CJ Cup @ Nine Bridges, Jeju Island, South Korea, October 19-22 – final day is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Main Event/The Open at 3am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

PGA European Tour – Andalucia Valderrama Masters hosted by the Sergio Garcia Foundation, Valderrama, Spain, October 19-22, day three, 3:15pm, Sky Sports Main Event and 1pm, Sky Sports The Open

USLPGA Tour – Swinging Skirts LPGA Taiwan Championship, Taipei, October 19-22, day three

USPGA Champions Tour – Dominion Charity Classic, The Country Club of Virginia, USA, October 20-21

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are 12 NHL games today, with face-off times ranging from 00:30am to 3:30am on Sunday – i.e. Late Saturday night/ early Sunday morning

Live:

Edmonton Oilers @ Philadelphia Flyers, eir Sport 2, 6pm

Pittsburgh Penguins @ Tampa Bay Lightning, eir Sport 2, midnight

Chicago Blackhawks @ Arizona Coyotes, 2am, eir Sport 1, – i.e. Late Saturday night/ early Sunday morning

—————————————————————–

RUGBY UNION

Next:

Saturday 21 October

International – Australia v New Zealand, 10am, Sky Sports Arena

Champions Cup – Glasgow Warriors v Leinster, 1pm, Sky Sports Action – Benetton Rugby v Toulon, 3:15pm – Clermont Auvergne v Northampton, 3:15pm, BT Sport 2 – Leicester Tigers v Castres, 5:30pm, Sky Sports Action – Munster v Racing 92, 5:30pm, Sky Sports Arena – Saracens v Ospreys, 7:45pm, BT Sport 2

European Rugby Challenge Cup – Krasny Yar v Edinburgh, 10am – Enisei-STM v Dragons, 1pm – Zebre v Pau, 2pm – Connacht v Worcester, 3pm – Bordeaux-Begles v Newcastle Falcons, 5:30pm – Stade Francais v London Irish, 7:45pm

Mitre 10 Cup – semi-final 3 – Canterbury v North Harbour, 5:05am, Sky Sports Action and semi-final 4 – Taranaki v Tasman, 7:35am, Sky Sports Main Event/Action

————————————————————-

SNOOKER

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22, day six (semi-finals), 12:45pm and 6:45pm, Eurosport 1

————————————————————–

TENNIS

ATP Kremlin Cup, Moscow, Oct 16-22, Final, 11am, BT Sport 2

WTA Kremlin Cup, Moscow, Oct 16-22, day six, 1pm, BT Sport 1

ATP European Open, Antwerp, Oct 16-22, semi-finals, 1:30pm, Eurosport 2

ATP If Stockholm Open, Stockholm, Oct 16-22

WTA BGL BNP Paribas Luxembourg Open, Luxembourg, Oct 16-22, day seven (final), 2pm, BT Sport 3

Posted on October 19, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Friday 20 October 2017

FridaysLiveTVDoubleA AirtricityLeagueFridaysHotpot2010

————————————————————–

FOOTBALL

Friday Oct 20

Premier League – West Ham v Brighton, 8pm, Sky Sports Football/Mix

Bundesliga – Schalke v Mainz, 7:30pm, BT Sport 1

Ligue 1 – St Etienne v Montpellier, 7:45pm, eir Sport 1/BT Sport 3

Dutch Eredivisie – Groningen v Willem ll, 7pm

Portuguese Primeira Liga – Estoril v Boavista, 8:30pm

Chinese Super League – Shandong Luneng v Liaoning Whowin, 12:35pm

League of Ireland Premier Division – Bray Wanderers v Shamrock Rovers, 7:45pm – Dundalk v Bohemians, 7:45pm – Limerick v Galway Utd, 7:45pm – St Patricks Athletic v Cork City, 7:45pm – Finn Harps v Drogheda, 8pm

Irish Premiership – Ards v Warrenpoint Town, 8pm

Hyundai A-League – Adelaide United v Melbourne Victory, 9:50am, BT Sport 1

————————————————————–

HORSERACING

The Friday line-up is:

Redcar, 1:30pm – Eight races, made up of (in this order) a 2yo novice stakes race, a 2yo claimer, a 1m5f218y handicap, a 2yo novice stakes race that carries the Plus10 Bonus, a 5f217y maiden for 3y0+ and two divisions of the Lady Amateur Riders handicap; field-sizes are 8-10-12-10-20-12-14 and 13

Wincanton, 1:40pm – A six-race card with field-sizes of 14-11-10-9-7 and 10; far and away the leading trainer at what is very much his local track, Paul Nicholls has a runner in all bar the 3:25pm race; jockeys in action include Sam Twiston-Davies, Richard Johnson, Noel Fehily, Tom Scudamore, Tom O’Brien, Wayne Hutchinson and Paddy Brennan; Irish bumper winner and three-time point-to-point winner Dan McGrue is an interesting runner for Paul Nicholls in the maiden hurdle at 4pm; a winner of four of his last five races, Bishops Court heads the weights for the £12,500 handicap chase at 2:15pm

Haydock – THIS MEETING HAS BEEN ABANDONED OWING TO THE WET WEATHER – A seven-race flat card, with field-sizes of 9-5-13-5-6-8 and 8; the most-valuable races are £13,000 handicaps at 3pm and 3:35pm; jockeys in action on the card include Paul Hanagan, Luke Morris, Richard Kingscote, Franny Norton, David Probert, Harry Bentley and Fran Berry

Fakenham, 2:05pm – A six-race jumping card, with field-sizes of 7-6-4-4-5 and 3; jockeys in action include Harry Skelton and Aidan Coleman; there’s a £13,000 handicap chase at 4:25pm and a £12,000 novices’ chase at 3:15pm, both of them sponsored by At The Races

Newcastle, 4:40pm – An eight-race flat card on the all-weather track, with field-sizes of 9-14-14-4-10-14-14 and 14; jockeys riding on the card include Joe Fanning, PJ McDonald, Danny Tudhope, Tony Hamilton, Phillip Makin, Ben Curtis, Josephine Gordon, Graham Lee, Cam Hardie, Kieran Shoemark, Andrew Mullen and Kevin Stott

Dundalk, 5:30pm, – An eight-race flat card (with 14 runners in each race) on the all-weather track, which includes the €47,500 Al Basti Equiworld Mercury Stakes (Listed Race, 8pm), in which there are two runners from England: Charlie Hills’ Love On The Rocks (Colm O’Donoghue) and the evergreen David Griffiths-trained Take Cover (David Allan), who won this race in 2015; it’s a very good card, one that ends with a superb 12f handicap, with Spruce Meadows, My Direction, Moonmeister, Political Policy, Thunder Crash and Bold Knight all among the field

They also race in Germany at Baden Baden (12:30pm); later in the shops it is Club Hipico (6:15pm) in Chile and Woodbine (6pm) in Canada

The Turf TV USA/Canada line-up is: Belmont Park, 5:55pm, Keeneland, 6:05pm, Gulfstream Park, 6:15pm, Golden Gate Fields, 8:45pm, and Santa Anita, 9pm

The South African meetings are Fairview (11:40pm) and Greyville (4:10pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:31am – KINSLEY

10:38am – SWINDON

2:08pm – HOVE

2:18pm – MONMORE

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – CRAYFORD

6:39pm – SHEFFIELD

The next live meeting on Sky is the British Breeders Stakes night at Nottingham, Tuesday October 24, 7pm, Sky Sports Arena

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 7

Sunday October 22 – 13 games from 6pm Sunday night up until 1:30am Monday morning, where it’s Atlanta Falcons @ New England Patriots, 1:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Sunday night/early Monday evening

Monday October 23 – Washington Redskins @ Philadelphia Eagles, 1:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Monday night/early Tuesday evening

College Football:

Marshall Thundering Herrd @ Middle Tennessee Blue Raiders, midnight, BT Sport 3

Saskatchewan Roughriders @ Calgary Stampeders, 2:30am, BT Sport 1, – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Colorado State Rams @ New Mexico Lobos, 3:15am, BT Sport 3, – i.e. late Friday night/early Saturday morning

————————————————————–

BASEBALL

New York Yankees @ Houston Astros, 1:08am, BT Sport ESPN – game six of series  – i.e. late Friday night/early Saturday morning

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season began on October 17 and will end on April 11, with a weeklong All-Star break.

There are ten matches today, with start times ranging between midnight on Friday to 3am on Saturday –  i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live:

Cleveland Cavaliers @ Milwaukee Bucks, midnight, BT Sport 1

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Friday October 20 – Joe Joyce v Ian Lewison, as Olympic Silver medallist Joe Joyce make his professional debut in this heavyweight contest at Indigo at the O2, London, the card also includes John O’Donnell v Tamuka Mucha in the Welterweight division, 9pm, Dave (Sky Ch. 111)

Saturday October 21 – Ryan Burnett v Zhanat Zhakiyanov, IBF & WBA Bantamweight Title, The SSE Arena, Belfast, 7:30pm, Sky Sports Main Event/Action

Saturday October 28 – Anthony Joshua v Carlos Takam, IBF World Heavyweight Title, lots of other top-class bouts on this card including Anahi Sanchez v Katie Taylor, WBA Lightweight Title, from Principality Stadium, Cardiff, 6pm, Sky Sports Box Office

————————————————————–

CRICKET

Next games:

Friday Oct 20

ODI – Pakistan v Sri Lanka, midday

———————-—————————————

CYCLING

Announcement of the route for the 2018 Tour de France was made on Wednesday.

European Track Championships – Day two, from the Velodrom Berlin, Germany, 3:30pm, Eurosport 2

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 20–21 – 2017 German Darts Masters, Castello Arena, Dusseldorf, 7pm, ITV4

Oct 26-29 – Unibet European Championship, Ethias Arena, Hasselt

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

FP1, 3:55pm, More4 (Sky Ch, 139)

FP2, 7:55pm, More4 (Sky Ch, 139)

Followed by: The Mexico Grand Prix, Autodromo Hermanos Rodriguez, Mexico, October 27-29

—————————————————————

GAA

The Sunday Game special for the Championship draw 2018 (Football and Hurling) took place on Thursday October 19

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 21 October

Mayo SHC final
Tooreen v Ballyhaunis, Tooreen, TBC

Sunday 22 October

Carlow SFC final replay
Eire Og v Rathvilly, Netwatch Cullen Park, 3.15pm

Kerry SFC final
Dr Crokes v South Kerry, Austin Stack Park, 3pm

Limerick SFC final
Adare v Newcastle West, Gaelic Grounds, 4pm

London SFC final
Fulham Irish v Tir Chonaill Gaels, Ruislip, 2.30pm

Roscommon SFC final
Roscommon Gaels v St Brigid’s, Hyde Park, 4pm

Sligo SFC final
Eastern Harps v Tourlestrane or Tubbercurry, Markievicz Park, 4pm

Ulster club SHC final
Ballygalget (Down) v Slaughtneil (Derry), Athletic Grounds, 4pm

Cork SHC final
Blackrock v Imokilly or Sarsfields, Pairc Ui Chaoimh, 4pm

Sligo SHC final
Calry-St Joseph’s v Western Gaels, Markievicz Park, TBC

Waterford SHC final
Ballygunner or Lismore v De La Salle or Passage, Walsh Park, TBC

Ulster club IHC final
Lavey (Derry) v Middletown (Armagh), Corrigan Park, 1pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – The CJ Cup @ Nine Bridges, Jeju Island, South Korea, October 19-22 – day three is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Main Event/The Open at 3am – i.e. late Friday night/early Saturday morning

PGA European Tour – Andalucia Valderrama Masters hosted by the Sergio Garcia Foundation, Valderrama, Spain, October 19-22, day two, 11am and 2:30pm, Sky Sports Main Event/The Open

USLPGA Tour – Swinging Skirts LPGA Taiwan Championship, Taipei, October 19-22

USPGA Champions Tour – Dominion Charity Classic, The Country Club of Virginia, USA, October 20-21

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are six NHL games today, with face-off times ranging from midnight to 3am on Saturday – i.e. Late Friday night/ early Saturday morning

Live:

Vancouver Canucks @ Buffalo Sabres, eir Sport 2, midnight

Montreal Canadiens @ Anaheim Ducks, 3am, eir Sport 2, – i.e. Late Friday night/ early Saturday morning

—————————————————————–

RUGBY UNION

Next:

Friday 20 October

Champions Cup – Scarlets v Bath, 7:45pm, BT Sport 2

European Rugby Challenge Cup – Brive v Oyonnax, 6pm – Lyon v Sale Sharks, 6:30pm – Toulouse v Cardiff Blues, 8pm

Mitre 10 Cup – Wellington v Northland, 7:35am, Sky Sports Main Event and Bay Of Plenty v Otago, 2:35am, Sky Sports Action – i.e. late Friday night/early Sat morning

————————————————————-

SNOOKER

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22, day five (quarter-finals), 12:45pm and 6:45pm, Eurosport 1

————————————————————–

TENNIS

ATP Kremlin Cup, Moscow, Oct 16-22

WTA Kremlin Cup, Moscow, Oct 16-22, day five, 1pm, BT Sport 1

ATP European Open, Antwerp, Oct 16-22, quarter-finals, 1:30pm, Eurosport 2

ATP If Stockholm Open, Stockholm, Oct 16-22

WTA BGL BNP Paribas Luxembourg Open, Luxembourg, Oct 16-22, day six (semi-finals), 4pm, BT Sport ESPN

Thursday 19 October 2017

Posted on October 18, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Thursday 19 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Thursday Oct 19

Europa League – 24 games, Astana v Maccabi Tel Aviv, 4pm, BT Sport ESPN, 12 games at 6pm, including Crvena Zvezda v Arsenal, eir Sport 2/BT Sport 2, Nice v Lazio, eir Sport 1 and BATE Borisov v FC Cologne, BT Sport ESPN and 11 at 8:05pm, including Everton v Lyon, eir Sport 2/BT Sport 2, Atalanta v Apollon Limassol, BT Sport ESPN and AC Milan v AEK Athens, eir Sport 1/BT Sport 3

————————————————————–

HORSERACING

The Thursday line-up is:

Punchestown, 1:20pm, – An eight-race NH card, featuring the Grade 3 Buck House Novice Steeplechase (3:40pm, €32,500), in which Death Duty and Woodland Opera are among the five runners, and the Grade 3 Irish Daily Star Steeplechase (4:10pm, €40,000), in which Carlingford Lough, Road To Respect, Outlander, Zabana, Sub Lieutenant, Kilcarry Bridge and Minella Rocco make up the seven-runner field; the opening race is a must-see charity contest, one that is being run in memory of John Shortt; Aidan O’Brien, Gordon Elliott, Jessica Harrington, Joseph O’Brien, Noel Meade and Willie Mullins are all set to have runners; among the jockeys taking part are Conor O’Dwyer, Luke Harvey, Michael Kinane, Norman Williamson, Graham Bradley, Lorcan Wyer, Brendan Sheridan, Brendan Powell, Charlie Swan and Paul Carberry

Brighton, 2pm – An eight-race card made up of two 2yo races and six handicaps; field-sizes are 7-10-11-10-13-10-15 and 7; jockeys in action include Silvestre de Sousa, Pat Cosgrave, Adam Kirby, Jamie Spencer and Martin Harley

Carlisle, 2:10pm – A seven-race card made up of a conditional jockeys’ handicap hurdle (to start the card), two novice hurdles, a handicap hurdle, a handicap chase, a novices’ limited handicap chase and a mares’ bumper; field-sizes are 13-8-9 (a £12,500 handicap chase)-12-8-10 (a £10,000 novices’ limited handicap chase) and 8; jockeys in action include Richard Johnson, Brian Hughes, Jonathan Moore, Henry Brooke, Wayne Hutchinson, Will Kennedy and JJ Slevin; runners from Ireland on the card are: Patrick Griffin’s Vercingetorix (2:10pm, Ross Chapman), Noel Kelly’s Shanmullagh (3:50pm, Derek Fox), Stuart Crawford’s Verona Opera (4:20pm, JJ Slevin), Elusive Theatre (4:50pm, JJ Slevin) and Hecla (5:25pm, Brian Hughes)

Uttoxeter, 2:20pm – A six-race card made up of (in this order) a juvenile hurdle, a novices’ hurdle, a handicap hurdle, a handicap hurdle (worth £15,000), a novices’ limited handicap chase (worth £10,000), a handicap chase and a handicap hurdle; jockeys in action include Harry Skelton, Tom O’Brien, Aidan Coleman, Leighton Aspell, Danny Cook, Tom Scudamore, Daryl Jacob, Noel Fehily, Johnny Burke, Richie McLernon, Paddy Brennan, David Bass and Sam Twiston-Davies; field-sizes are 11-14-8-12-9 and 15

Newcastle, 5:15pm – Eight races, made up of six handicaps (one of them for apprentices, one of them for fillies, two of them divisions of the 6f nursery), a 2yo novice stakes race and a 3-5yo one-mile maiden; field-sizes are 13-14-11-14-14-11-7 and 14; jockeys in action include Luke Morris, Danny Tudhope, PJ McDonald, Paul Mulrennan, Joe Fanning, Rob Havlin, Paul Hanagan, Tom Eaves, Franny Norton, Tony Hmilton, Dougie Costello, Cam Hardie and Tom Queally

The card at Deauville includes the Listed Prix Isonomy (12:10pm, 2yo, 8f)

They also race in India at Mysore (10:40am); Later in the shops it is Hipo Chile (6:30pm) in Chile and Finger Lakes (6:10pm) and Delaware Park (6:15pm) in the USA

The Turf TV USA line-up is: Belmont Park, 5:55pm, Keeneland, 6:05pm, Gulfstream Park West, 6:15pm, Golden Gate Fields, 8:45pm, and Santa Anita, 9pm

The South African meeting is Vaal (12:20pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Thursday line-up is as follows:

11:03am – SUNDERLAND

11:11am – SHEFFIELD

2:08pm – ROMFORD

2:18pm – CRAYFORD

6:28pm – HOVE

6:33pm – MONMORE

6:38pm – NEWCASTLE

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle, tonight, 7pm, Sky Sports Arena

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 7

Thursday October 19 – Kansas City Chiefs @ Oakland Raiders, 1:25am, Sky Sports Main Event/Action – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday October 22 – 13 games from 6pm Sunday night up until 1:30am Monday morning, where it’s Atlanta Falcons @ New England Patriots, 1:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Sunday night/early Monday evening

Monday October 23 – Washington Redskins @ Philadelphia Eagles, 1:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Monday night/early Tuesday evening

College Football:

Memphis Tigers @ Houston Cougars, 1am, BT Sport 3, – i.e. late Thursday night/early Friday morning

————————————————————–

BASEBALL

Chicago Cubs @ LA Dodgers, 1:08am, BT Sport ESPN – game five of series (if required because LA led the best-of-seven series 3-0 going into Wednesday night’s game 4) – i.e. late Thursday night/early Friday morning

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season began on October 17 and will end on April 11, with a weeklong All-Star break.

There are 11 matches today, with start times ranging between midnight on Wednesday to 3am on Thursday –  i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live:

Los Angeles Clippers v Los Angeles Lakers, 3:30am, BT Sport 1 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday October 21 – Ryan Burnett v Zhanat Zhakiyanov, IBF & WBA Bantamweight Title, The SSE Arena, Belfast, 7:30pm, Sky Sports Main Event/Action

Saturday October 28 – Anthony Joshua v Carlos Takam, IBF World Heavyweight Title, lots of other top-class bouts on this card including Anahi Sanchez v Katie Taylor, WBA Lightweight Title, from Principality Stadium, Cardiff, 6pm, Sky Sports Box Office

————————————————————–

CRICKET

Next games:

Thursday Oct 19

JLT One-Day Cup 2017 – TBC v TBC, 4am, – i.e. late Thursday night/early Friday morning

———————-—————————————

CYCLING

Announcement of the route for the 2018 Tour de France was made on Wednesday.

European Track Championships – Day one, from the Velodrom Berlin, Germany, 6:30pm, Eurosport 2

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 20–21 – 2017 German Darts Masters, Castello Arena, Dusseldorf

Oct 26-29 – Unibet European Championship, Ethias Arena, Hasselt

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

Followed by: The Mexico Grand Prix, Autodromo Hermanos Rodriguez, Mexico, October 27-29

—————————————————————

GAA

The Sunday Game special for the Championship draw 2018 (Football and Hurling) takes place tonight on RTE2 from 8:30pm.

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 21 October

Mayo SHC final
Tooreen v Ballyhaunis, Tooreen, TBC

Sunday 22 October

Carlow SFC final replay
Eire Og v Rathvilly, Netwatch Cullen Park, 3.15pm

Kerry SFC final
Dr Crokes v South Kerry, Austin Stack Park, 3pm

Limerick SFC final
Adare v Newcastle West, Gaelic Grounds, 4pm

London SFC final
Fulham Irish v Tir Chonaill Gaels, Ruislip, 2.30pm

Roscommon SFC final
Roscommon Gaels v St Brigid’s, Hyde Park, 4pm

Sligo SFC final
Eastern Harps v Tourlestrane or Tubbercurry, Markievicz Park, 4pm

Ulster club SHC final
Ballygalget (Down) v Slaughtneil (Derry), Athletic Grounds, 4pm

Cork SHC final
Blackrock v Imokilly or Sarsfields, Pairc Ui Chaoimh, 4pm

Sligo SHC final
Calry-St Joseph’s v Western Gaels, Markievicz Park, TBC

Waterford SHC final
Ballygunner or Lismore v De La Salle or Passage, Walsh Park, TBC

Ulster club IHC final
Lavey (Derry) v Middletown (Armagh), Corrigan Park, 1pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – The CJ Cup @ Nine Bridges, Jeju Island, South Korea, October 19-22 – day two is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Main Event/The Open at 3am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

PGA European Tour – Andalucia Valderrama Masters hosted by the Sergio Garcia Foundation, Valderrama, Spain, October 19-22, day one, 11am and 2:30pm, Sky Sports Main Event/The Open

USLPGA Tour – Swinging Skirts LPGA Taiwan Championship, Taipei, October 19-22

USPGA Champions Tour – Dominion Charity Classic, The Country Club of Virginia, USA, October 20-21

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are nine NHL games today, with face-off times ranging from midnight to 3am on Friday – i.e. Late Thursday night/ early Friday morning

Live:

Tampa Bay Lightning v Columbus Blue Jackets, eir Sport 2, midnight

—————————————————————–

RUGBY UNION

Next:

Thursday 19 October

European Rugby Challenge Cup – Gloucester v Agen, 7:45pm, Sky Sports Action

————————————————————-

SNOOKER

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22, day four, 12:45pm and 6:45pm, Eurosport 1

————————————————————–

TENNIS

ATP Kremlin Cup, Moscow, Oct 16-22

WTA Kremlin Cup, Moscow, Oct 16-22, day four, 10am and 2:30pm, BT Sport 1

ATP European Open, Antwerp, Oct 16-22

ATP If Stockholm Open, Stockholm, Oct 16-22

WTA BGL BNP Paribas Luxembourg Open, Luxembourg, Oct 16-22, day five (quarter-finals), midday and 6:30pm, BT Sport 1

Wednesday 18 October 2017

Posted on October 17, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Wednesday 18 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Champions League – all at 7:45pm – except for Qarabag v Atletico Madrid (5pm)

Qarabag FK v Atletico Madrid, live on BT Sport 2 and eir Sport 1

Anderlecht v Paris Saint-Germain

Barcelona v Olympiakos FC

Bayern Munich v Celtic, live on BT Sport ESPN and eir Sport 2

Benfica v Man Utd, live on RTE2 and BT Sport 2

CSKA Moscow v Basel

Chelsea v Roma, live on eir Sport 1 and BT Sport 3

Juventus v Sporting Lisbon, BT Sport 3

UEFA Youth League, U19s – Chelsea v Roma, 1pm, BT Sport 3, and Benfica v Man Utd, 1pm, BT Sport ESPN

FIFA Under 17s World Cup – a last-16 fixture, Eurosport 2, 12:30pm and 3:30pm

————————————————————–

HORSERACING

The Wednesday line-up is:

 Nottingham, 1:30pm – with the feature being a £25,000 fillies’ handicap (4:05pm); it’s an 8-race card that starts with a couple of 2yo races; jockeys in action on the card include Oisin Murphy, PJ McDonald, Harry Bentley, Frankie Dettori, Adam Kirby, Andrea Atzeni, Danny Tudhope, Pat Dobbs, William Buick, Luke Morris and Dane O’Neill; field-sizes are 10-9-15-10-16-9-17 and 17

Lingfield, 1:50pm – Eight races on the all-weather track – a nursery followed by two novice stakes races then five handicaps, one of them for fillies; jockeys in action include Jim Crowley, Fran Berry, Sean Levey, Silvestre de Sousa, Joe Fanning, Pat Cosgrave, Josephine Gordon, David Probert, Richard Kingscote and Franny Norton; field-sizes are 13-10-9-12-13-11-10 and 12;

Punchestown, 2:05pm – A seven-race card featuring a €20,000 Rated Hurdle, which has attracted a good line-up; Irish Champion Hurdle winner Petit Mouchoir will be making his chasing debut at 4:10pm; jockeys in action include Barry Geraghty, Mark Walsh, Ruby Walsh, Davy Russell, Robbie Power, Sean Flanagan, Bryan Cooper, Paul Townend and Jack Kennedy; field-sizes are 10-8-22 (plus 3 reserves)-16-11-19 and 16 (which is a mares’ bumper)

Wetherby, 2:10pm – A seven-race jumping card, with field-sizes of 12-6-10-8-7-8 and 13; there are £10,000 races at 3:45pm (the Booby Renton Handicap Chase) and 4:55pm (a racing UK-sponosred handicap chase); the card starts with a juvenile hurdle; jockeys in action include Richard Johnson, Noel Fehily, Danny Cook, Wayne Hutchinson, Brian Hughes, Daryl Jacob, Adrian Heskin, Sam Twiston-Davies, Aidan Coleman, Tom Scudamore, Sean Bowen, Leighton Aspell and Henry Brooke

Kempton, 5:45pm – An eight-race card consisting of three 2yo races, three handicaps (including a nursery and a fillies’ handicap), a 3-5yo maiden and a Classified Stakes race; field-sizes are 10-10-11-10-14-14-13 and 13; jockeys in action include Luke Morris, Oisin Murphy, Silvestre de Sousa, Josephine Gordon, Pat Cosgrave, Gerald Mosse, Ted Durcan, William Buick, Rob Havlin, Martin Harley, Jim Crowley, Jamie Spencer and Sean Levey

They also race in India at Hyderabad (10:15am); later in the shops it is Delaware Park (6:15pm) in the USA and Valparaiso (7pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is: Belmont Park, 5:55pm, Keeneland, 6:05pm, Gulfstream Park West, 6:15pm, Thistledown, 6:40pm, and Hawthorne, 9:10pm

The South African meeting is Durbanville (12:10pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Wednesday line-up is as follows:

11:03am – PERRY BARR

11:11am – NEWCASTLE

2:08pm – HOVE

2:18pm – BELLE VUE

6:28pm – SWINDON

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – SUNDERLAND

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 7

Thursday October 19 – Kansas City Chiefs @ Oakland Raiders, 1:25am, Sky Sports Main Event – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday October 22 – 13 games from 6pm Sunday night up until 1:30am Monday morning, where it’s Atlanta Falcons @ New England Patriots, 1:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Sunday night/early Monday evening

Monday October 23 – Washington Redskins @ Philadelphia Eagles, 1:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Monday night/early Tuesday evening

————————————————————–

BASEBALL

New York Yankees v Houston Astros, 10:08pm, game 5 of series, live on BT Sport ESPN

Chicago Cubs v LA Dodgers, 2:01am, BT Sport ESPN – game 4 of series  – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season began on October 17 and will end on April 11, with a weeklong All-Star break.

There are 11 matches today, with start times ranging between midnight on Wednesday to 3am on Thursday –  i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live:

Philadelphia 76ers @ Washington Wizards, midnight on Wednesday, BT Sport 1

Minnesota Timberwolves @ San Antonio Spurs, 2:30am, BT Sport 1 – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday October 21 – Ryan Burnett v Zhanat Zhakiyanov, IBF & WBA Bantamweight Title, The SSE Arena, Belfast, 7:30pm, Sky Sports Main Event/Action

Saturday October 28 – Anthony Joshua v Carlos Takam, IBF World Heavyweight Title, lots of other top-class bouts on this card including Anahi Sanchez v Katie Taylor, WBA Lightweight Title, from Principality Stadium, Cardiff, 6pm, Sky Sports Box Office

————————————————————–

CRICKET

Next games:

ODI – South Africa v Bangladesh, 9am, live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Cricket, and Pakistan v Sri Lanka, midday

JLT One-Day Cup 2017 – TBC v TBC, 4am, – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

———————-—————————————

CYCLING

Announcement of the route for the 2018 Tour de France was made yesterday

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 20–21 – 2017 German Darts Masters, Castello Arena, Dusseldorf

Oct 26-29 – Unibet European Championship, Ethias Arena, Hasselt

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 21 October

Mayo SHC final
Tooreen v Ballyhaunis, Tooreen, TBC

Sunday 22 October

Carlow SFC final replay
Eire Og v Rathvilly, Netwatch Cullen Park, 3.15pm

Kerry SFC final
Dr Crokes v South Kerry, Austin Stack Park, 3pm

Limerick SFC final
Adare v Newcastle West, Gaelic Grounds, 4pm

London SFC final
Fulham Irish v Tir Chonaill Gaels, Ruislip, 2.30pm

Roscommon SFC final
Roscommon Gaels v St Brigid’s, Hyde Park, 4pm

Sligo SFC final
Eastern Harps v Tourlestrane or Tubbercurry, Markievicz Park, 4pm

Ulster club SHC final
Ballygalget (Down) v Slaughtneil (Derry), Athletic Grounds, 4pm

Cork SHC final
Blackrock v Imokilly or Sarsfields, Pairc Ui Chaoimh, 4pm

Sligo SHC final
Calry-St Joseph’s v Western Gaels, Markievicz Park, TBC

Waterford SHC final
Ballygunner or Lismore v De La Salle or Passage, Walsh Park, TBC

Ulster club IHC final
Lavey (Derry) v Middletown (Armagh), Corrigan Park, 1pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – The CJ Cup @ Nine Bridges, Jeju Island, South Korea, October 19-22 – day one is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open at 3am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

PGA European Tour – Andalucia Valderrama Masters hosted by the Sergio Garcia Foundation, Valderrama, Spain, October 19-22

USLPGA Tour – Swinging Skirts LPGA Taiwan Championship, Taipei, October 19-22

USPGA Champions Tour – Dominion Charity Classic, The Country Club of Virginia, USA, October 20-21

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are three NHL game today, with face-off times ranging from 12:30am to 3:30am on Thursday – i.e. Late Wednesday night/ early Thursday morning

Live:

Toronto Maple Leafs v Detroit Red Wings, eir Sport 2, 12:30am – i.e. Late Wednesday night/ early Thursday morning

St Louis Blues v Chicago Blackhawks, 1am, eir Sport 1 – i.e. Late Wednesday night/ early Thursday morning

Los Angeles Kings v Montreal Canadiens, 3:30am, eir Sport 2 – i.e. Late Wednesday night/ early Thursday morning

—————————————————————–

RUGBY UNION

Next:

Thursday 19 October

European Rugby Challenge Cup – Gloucester v Agen, 7:45pm, Sky Sports Action

Mitre 10 Cup – semi-final 1 (check time)

————————————————————-

SNOOKER

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22, day three, 12:45pm and 6:45pm, Eurosport 1

————————————————————–

TENNIS

ATP Kremlin Cup, Moscow, Oct 16-22

WTA Kremlin Cup, Moscow, Oct 16-22, day three, 9am, BT Sport 1

ATP European Open, Antwerp, Oct 16-22

ATP If Stockholm Open, Stockholm, Oct 16-22

WTA BGL BNP Paribas Luxembourg Open, Luxembourg, Oct 16-22, day three, 9am, BT Sport 2

Monday 16 October 2017

Posted on October 15, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Monday 16 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Monday Oct 16

Premier League – Leicester v West Brom, 8pm, Sky Sports

Irish Premier Division – Cork City v Derry City, 7:45pm

La Liga – Las Palmas v Celta Vigo, 8pm, Sky Sports Football

Serie A –Verona v Benevento, 7:45pm, BT Sport 3

The draw for the first-round of the FA Cup will take place live on BBC Two and BT Sport 3 tonight at 7pm

————————————————————–

HORSERACING

The Monday line-up is:

Yarmouth, 1:40pm – A 9-RACE card that features the £40,000 Listed Beckford Stakes (3yo+, fillies and mares, 1m6f17y, 3:10pm); jockeys in action on the card include Ryan Moore, Frankie Dettori, Jim Crowley, William Buick and Silvestre de Sousa

Musselburgh, 1:50pm – There is a £20,000 7f33y handicap at 2:50pm and a £20,000 Conditions Stakes contest at 3:20pm; jockeys in action include Danny Tudhope, Joe Fanning (who rode a Listed Race winner in Germany on Renfrew Street for Mark Johnston on Sunday), Paul Mulrennan, PJ McDonald, Tony Hamilton, Graham Lee and Tom Eaves; a race for amateur riders will close out the card

Windsor, 2pm – Field-sizes are 10-13-12-10-13-16-11 and 10; jockeys in action include Adam Kirby, Andrea Atzeni, Paul Hanagan, Pat Dobbs, Jamie Spencer, Richard Kingscote, Fran Berry, David Probert, Rob Havlin, Sean Levey and Pat Cosgrave

They also race in India at Hyderabad (10:10am) and in France at Clairefontaine (11:25am); later in the shops it is Valparaiso (5:55pm) in Chile and Philadelphia (5:55pm) in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Finger Lakes, 6:10pm, Laurel Park, 6:11pm, Delaware Park, 6:15pm, Thistledown, 6:40pm, Portland Meadows, 8pm, and Turf Paradise, 8:55pm

The South African meeting is Fairview (12:10pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Monday line-up is as follows:

11:03am – PERRY BARR

11:11am – SWINDON

2:08pm – MONMORE

2:18pm – SHEFFIELD

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – ROMFORD

6:59pm – YOUGHAL

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 6

Monday October 16 – Indianapolis Colts @ Tennessee Titans, 1:30pm, Sky Sports Main Event/Action – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASEBALL

Houston Astros @ New York Yankees, 1am – late Monday night/early Tuesday morning – game 3 of the series – live on BT Sport ESPN

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break. There are pre-season games taking place each day this week

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday October 21 – Ryan Burnett v Zhanat Zhakiyanov, IBF & WBA Bantamweight Title, The SSE Arena, Belfast, 7:30pm, Sky Sports Main Event/Action

Saturday October 28 – Anthony Joshua v Kubrat Pulev, IBF World Heavyweight Title, lots of other top-class bouts on this card including Anahi Sanchez v Katie Taylor, WBA Lightweight Title, from Principality Stadium, Cardiff, 6pm, Sky Sports Box Office

————————————————————–

CRICKET

Monday Oct 16

ODI – Pakistan v Sri Lanka, midday

JLT One-Day Cup 2017 – Cricket Australia Xl v Western Australia, 00:30am – Tasmania v Queensland, 4am, – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

———————-—————————————

CYCLING

Announcement of the route for the 2018 Tour de France will be made on Tuesday and will be live on Eurosport 2 at 10:30am

—————————————————————–

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 20–21 – 2017 German Darts Masters, Castello Arena, Dusseldorf

Oct 26-29 – Unibet European Championship, Ethias Arena, Hasselt

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 21 October

Mayo SHC final
Tooreen v Ballyhaunis, Tooreen, TBC

Sunday 22 October

Carlow SFC final replay
Eire Og v Rathvilly, Netwatch Cullen Park, 3.15pm

Kerry SFC final
Dr Crokes v South Kerry, Austin Stack Park, 3pm

Limerick SFC final
Adare v Newcastle West, Gaelic Grounds, 4pm

London SFC final
Fulham Irish v Tir Chonaill Gaels, Ruislip, 2.30pm

Roscommon SFC final
Roscommon Gaels v St Brigid’s, Hyde Park, 4pm

Sligo SFC final
Eastern Harps v Tourlestrane or Tubbercurry, Markievicz Park, 4pm

Ulster club SHC final
Ballygalget (Down) v Slaughtneil (Derry), Athletic Grounds, 4pm

Cork SHC final
Blackrock v Imokilly or Sarsfields, Pairc Ui Chaoimh, 4pm

Sligo SHC final
Calry-St Joseph’s v Western Gaels, Markievicz Park, TBC

Waterford SHC final
Ballygunner or Lismore v De La Salle or Passage, Walsh Park, TBC

Ulster club IHC final
Lavey (Derry) v Middletown (Armagh), Corrigan Park, 1pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – The CJ Cup @ Nine Bridges, Jeju Island, South Korea, October 19-22

PGA European Tour – Andalucia Valderrama Masters hosted by the Sergio Garcia Foundation, Valderrama, Spain, October 19-22

USLPGA Tour – Swinging Skirts LPGA Taiwan Championship, Taipei, October 19-22

USPGA Champions Tour – Dominion Charity Classic, The Country Club of Virginia, USA, October 20-21

————————————————————-

ICE HOCKEY

There is one NHL game today, with a face-off time of 00:30am – i.e. Late Monday night/ early Tuesday morning

Live:

Tampa Bay Lightning @ Detroit Red Wings, 00:30am, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY UNION

Thursday 19 October

European Rugby Challenge Cup – Gloucester v Agen, 7:45pm, Sky Sports Action

Mitre 10 Cup – semi-final 1 (check time)

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22, day one, 12:45pm and 6:45pm, Eurosport 1

————————————————————–

TENNIS

ATP Kremlin Cup, Moscow, Oct 16-22

WTA Kremlin Cup, Moscow, Oct 16-22, day one, 12:30pm, BT Sport 2

ATP European Open, Antwerp, Oct 16-22

ATP If Stockholm Open, Stockholm, Oct 16-22

WTA BGL BNP Paribas Luxembourg Open, Luxembourg, Oct 16-22, day one, midday, BT Sport 1

Sunday 15 October 2017

Posted on October 15, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Sunday 15 October 2017

Football2017DblTheOdds15th16thOct SundaysLiveDouble1510 SundaysGAAClubAccum1510 SundaysNightLive1510

————————————————————–

FOOTBALL

Sunday Oct 15

Premier League – Brighton & Hove Albion v Everton, 1:30pm – Southampton v Newcastle United, 4pm, Sky Sports Main Event

Championship – Derby County v Nottingham Forest, 1:15pm, Sky Sports Football/Main Event

La Liga – Eibar v Deportivo La Coruna, 11am, Sky Sports Football – Girona v Villarreal, 3:15pm – Malaga v Leganes, 5:30pm, Sky Sports Football – Real Betis v Valencia, 7:45pm, Sky Sports Football

Bundesliga – Bayer Leverkusen v Wolfsburg, 2:30pm, BT Sport 2 – Werder Bremen v Monchengladbach, 5pm, BT Sport 1

Serie A – Fiorentina v Udinese, 11:30am, eir Sport 1/BT Sport 3 – Five games 2pm, including      Sampdoria v Atalanta, eir Sport 1/BT Sport 3 – Inter Milan v AC Milan, 7:45pm, eir Sport 1/BT Sport 1

Ligue 1 – Bordeaux v Nantes, 2pm, BT Sport ESPN – Montpelier v Nice, 4pm, BT Sport ESPN – Strasbourg v Marseille, 8pm, BT Sport 3

Belgian Premier – Standard Liege v KV Kortrijk, 1:30pm – KV Oostende v Club Brugge, 5pm – Antwerp v Zulte-Waregem, 7pm

Eredivisie – Heracles v Vitesse Arnhem, 11:30am – Three games 1:30pm, including VVV-Venlo v PSV Eindhoven, Sky Sports Mix – ADO Den Haag v Excelsior, 3:45pm

A-League – Newcastle Jets v Perth Glory, 7am and Sydney FC v Wellington Phoenix, 9am, both live on BT Sport ESPN

Brazil – Bahia v Corinthians, 10pm, BT Sport 3

MLS – Five Games getting underway 10pm – Six games getting underway 00:30am i.e.  Late Sunday night/early Monday morning

————————————————————–

HORSERACING

The Sunday line-up is:

Naas, 1:20pm – a flat card that features the €120,000 Foran Equine Irish EBF Auction Race Final (2yo, 7f, 3pm), the €50,000 AtThe Races EBF Birdcatcher Premier Nursery (2yo, 6f, 2:25pm), the €57,500 Clodovil Irish EBF Garnet Stakes (Listed race, one mile, 3yo+ fillies, 3:£5pm) and the €57,500 Anjaal Irish EBF Bluebell Stakes (Listed race, 1m4f, 3yo+ fillies, 5:20pm); there is also a €25,000 10f handicap for 3yo+ on the card (4:45pm); title-chasing jockeys Colin Keane and Pat Smullen both ride on the card

Chepstow, 1:40pm – The card includes the £35,000 Grade 2 Totepool Persian War Novices’ Hurdle(2:50pm), a £30,000 Veterans’ Chase (3:25pm), a £35,000 handicap chase (4:35pm) and a £20,000 handicap hurdle (4pm); Bryan Cooper has a couple of rides on the card

Goodwood, 2pm – the card contains a £25,000 handicap (4:20pm); the opening race is a flat race for jump jockeys

Cork, 2:05pm – A National Hunt card that features the €50,000 coopsuperstores.ie Handicap Steeplechase (Grade B, 2m1f, 4yo+, 3:50pm), backed up by a €21,000 novice chase (4:25pm)

They also race in India at Pune (10:30am), in Germany at Cologne (12:30pm), and in France at Chantilly(1:05pm), where there is a Group 2 race at 1:35pm and a Listed races at 2:45pm and 3:25pm; later in the shops it is Club Hipico (5:30pm) in Chile and Philadelphia (5:55pm) in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Belmont Park, 5:55pm, Woodbine, 6pm, Keeneland, 6:05pm, Gulfstream Park West, 6:15pm, and Santa Anita, 8:30pm

At WoodbineAidan O’Brien will be bidding for his twenty-fifth Group or Grade 1 victory of the year, which is one short of the flat record in a calendar set by Bobby Frankel; he runs Rain Goddess (Ryan Moore) in the Grade 1 EP Taylor Stajes (10:28pm) and Idaho (Ryan Moore) in the Grade 1 Pattison Canadian International (11:10pm); also in the EP Taylor are Andrew Balding’s Blond Me (Oisin Murphy) and Roger Varian’s Nezwaah (Andrea Atzeni); also in the International os Ralph Beckett’s Chemical Charge (Oisin Murphy)There’s also a Grade 2 Nearctic Stakes (8:48pm) on the card, in which Charlie Hills runs Cotai Glory (Oisin Murphy)

The South African meeting is Greyville (11am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Sunday line-up is as follows:

11:03am – BELLE VUE

11:11am – HOVE

2:06pm – PERRY BARR

2:12pm – KINSLEY

3:18pm – MULLINGAR

6:04pm – POOLE

6:11pm – CENTRAL PARK

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 6

Red Zone is live on Sky Sports Mix from 6pm

Sunday October 15 – 12 games from 6pm Sunday night up until 1:30am Monday morning including Green Bay Packers @ Minnesota Vikings, 6pm, Sky Sports Main Event – Pittsburgh Steelers @ Kansas City Chiefs, 9:25pm, Sky Sports Main Event and NY Giants @ Denver Broncos, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Sun night/early Mon morning

Monday October 16 – Indianapolis Colts @ Tennessee Titans, 1:30pm – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

ATHLETICS

The Amsterdam Marathon, 8:30am, Eurosport 2

————————————————————–

BASEBALL

Dodgers v Cubs, 12:38am – late Sunday night/early Monday morning – game 2 of the series – live on BT Sport ESPN

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break. There are pre-season games taking place each day this week

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

————————————————————–

CRICKET

Sunday October 15

One Day International – South Africa v Bangladesh, 9am, Sky Sports The Ashes

———————-—————————————

CYCLING

Tour of Turkey – Coverage of the sixth and final stage, starting and ending in Istanbul, 11am, Eurosport 1

—————————————————————–

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 20–21 – 2017 German Darts Masters, Castello Arena, Dusseldorf

Oct 26-29 – Unibet European Championship, Ethias Arena, Hasselt

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Sunday 15 October

Ulster club SFC first round
Kilcoo (Down) v Slaughtneil (Derry), Pairc Esler, 2.30pm

Antrim SFC final
Lamh Dhearg v St John’s, Glenavy, 3.15pm

Armagh SFC final
Armagh Harps v Maghery, Athletic Grounds, 5pm

Cork SFC final
Nemo Rangers v St Finbarrs, Pairc Ui Chaoimh, 4pm

Donegal SFC final
Kilcar v Naomh Conaill, MacCumhaill Park, 4pm

Galway SFC final
Corofin v Mountbellew-Moylough, Tuam Stadium, 4pm

Kildare SFC final
Celbridge v Moorefield, Newbridge, 3.30pm

Laois SFC final
Ballylinan v Portlaoise, O’Moore Park, 3.45pm

Louth SFC final
Dundalk Gaels v Newtown Blues, Gaelic Grounds, 3.30pm

Monaghan SFC final
Magheracloone v Scotstown, Clones, 3.30pm

Offaly SFC final
Clara v Rhode, O’Connor Park, 3.30pm

Tipperary SFC final
Clonmel Commercials v Killenaule, Semple Stadium, 3.30pm

Tyrone SFC final
Omagh v Errigal Ciaran, Healy Park, 4pm

Wicklow SFC final
Blessington v Rathnew, Aughrim, 3pm

Carlow SHC final
Mount Leinster Rangers v Naomh Eoin, Netwatch Cullen Park, 3.45pm

Clare SHC final
Clooney-Quin v Sixmilebridge, Cusack Park, 3.30pm

Kerry SHC final replay
Ballyduff v Lixnaw, Austin Stack Park, 3pm

Limerick SHC final
Na Piarsaigh v Kilmallock, Gaelic Grounds, 4pm – TG4

London SHC final
Robert Emmetts v Kilburn Gaels, Ruislip, 2.30pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – CIMB Classic, TPC Kuala Lumpur, Malaysia, October 12-15 –Day four 4am, Sky Sports Main Event/ Sky Sports The Open – late Saturday/Early Sunday

European Tour – Italian Open, Golf Club Milano, October 12-15 – Coverage of day four (of four) live, midday, Sky Sports Main Event, 11:30am, Sky Sports The Open

USLPGA Tour – LPGA KEB Hana Bank Championship, Sky 72 Golf Club Ocean Course, South Korea, October 12-15

USPGA Champions Tour – SAS Championship, Prestonwood CC, US, October 13-15

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are 14 NHL games today, with a face-off times ranging from midnight to 3:30am – i.e. Late Saturday night/ early Sunday morning

Live:

Vegas Golden Knights v Boston Bruins, midnight, eir Sport 2

Los Angeles Kings v New York Islanders, 3:30am, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY UNION

Sunday 15 October

Champions Cup – Castres v Munster, 1pm, Sky Sports Action – Toulon v Scarlets, Sky Sports Action 3:15pm – Northampton v Saracens, 5:30pm, BT Sport 2 – Ospreys v Clermont Auvergne, 5:30pm, BT Sport 3

Mitre 10 Cup – North Harbour v Taranaki, 2:35am – Hawkes Bay v Manawatu, 4:35am

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP Shanghai Rolex Masters, Shanghai, China, October 9-15 – live coverage of the Final is live on Sports Main Event, 9:30am with the doubles final at 6:30am, Sky Sports Arena

WTA Generali Ladies Linz, Linz, Austria, October 9-15, Final, 2pm Eurosport 1

WTA Hong Kong Tennis Open, Hong Kong, October 9-15 – Final, live on BT Sport 2 at 9:30am

WTA Tianjin Open, Tianjin, China

Saturday 14 October 2017

Posted on October 13, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Saturday 14 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Saturday Oct 14

Premier League – Liverpool v Manchester United, 12:30pm Sky Sports Main Event/Football – Five games getting underway 3pm, including the live one, Crystal Palace v Chelsea, Sky Sports Premier League ROI – and Watford v Arsenal, 5:30pm, BT Sport

Scottish Premiership – Five games getting underway 3pm including Celtic v Dundee

Championship – Eight games getting underway at 3pm and Wolves v Aston Villa, 5:30pm, Sky Sports Main Event/Football

League One – 12 games, all getting underway 3pm

League Two – 12 games, all getting underway 3pm

National League North – Six games, all getting underway 3pm

National League South – Five games, all getting underway 3pm

FA Qualifying – 31 ties, all at 3pm,

Scottish Championship – Five games getting underway 3pm

Scottish League One – Five games getting underway 3pm

Scottish Cup Second Round – Fifteen games getting underway 3pm

Airtricity Premier Division – Limerick FC v Drogheda, 6:30pm

Irish Premiership – Five games getting underway 3pm

La Liga – Athletic Blibao v Sevilla, 12pm, Sky Sports Football – Getafe v Real Madrid, 3:15pm – Alaves v Real Sociedad, 5:30pm – Atletico Madrid v Barcelona, 7:45pm, Sky Sports Main Event

Bundesliga – Five games getting underway 2:30pm including Bayern Munich v SC Freiburg – Borussia Dortmund v RB Leipzig, 5:30pm, BT Sport 2

Bundesliga 2 – VFL Bochum v SV Sandhausen, midday, BT Sport 1

Serie A – Juventus v Lazio, 5pm, BT Sport 3 – Roma v Napoli, 7:45pm, BT Sport 3

Ligue 1 – Dijon v PSG, 4pm, eir Sport 1 – Five games getting underway at 7pm

Eredivisie – Two games 5:30pm – Two games 7:45pm, including Feyenoord v PEC Zwolle, 7:45pm, Sky Sports Mix

A-League – Western Sydney Wanderers FC v Central Coast Mariners, 7:35am – Melbourne Victory v Melbourne City FC, 9:50am, both live on BT Sport 3

FIFA U-17 World Cup – There are four games taking place today, two at 12:30pm and two at 3:30pm, including England v Iraq, 3:30pm, Eurosport 1

————————————————————–

HORSERACING

The Saturday line-up is:

Newmarket, 1:50pm – A seven-race card, which includes the Group 1 Darley Dewhurst Stakes (£283,550 to the winner) and the Betfred Cesarewitch (£155,625 to the winner of the second leg of the autumn double); Aidan O’Brien has seven runners on the card and Ireland has six runners in the Cesarewitch

Chepstow, 1:55pm – the card includes the 25,000 Listed totequadpot Novices’ Chase (Listed Race registered as the Robert Mottram Memorial Trophy), the £20,000 Paul Ferguson’s Jumpers To Follow Hurdle (A Limited Handicap), the £50,000 Grade 3 Totepool Silver Trophy Handicap Hurdle and the £30,000 Toteexacta Handicap Chase

York, 2:05pm – the card includes the £100,000 Coral Sprint Trophy Handicap (6f) and £50,000 Coral Rockingham Stakes (Listed Race, 6f), plus two £35,000 handicaps (one of them a nursery); field-sizes are 14-12-20-9-13-17 and 20

Cork, 2:10pm – A flat card that features the €45,000 Navigation Stakes (Listed race, one mile, 3yo+), backed up by a €30,000 fillies’ handicap

Hexham, 2:15pm –

Kempton, 5:45pm –

They also race in France at ****, (),; later in the shops it is ….

The Turf TV USA/Canada line-up is: , 5:45pm, , 6pm, , 6:10pm, and , 6:30pm

The South African meeting is  (pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Saturday line-up is as follows:

10:31am – ROMFORD

10:38am – CRAYFORD

2:24pm – NEWCASTLE

6:28pm –

6:33pm –

6:39pm –

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 6

Sunday October 15 – 12 games from 6pm Sunday night up until 1:30am Monday morning

Monday October 16 – Indianapolis Colts @ Tennessee Titans, 1:30pm – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

College Football –

Michigan Wolverines @ Indiana Hoosiers, 5pm, BT Sport ESPN and Auburn Tigers @ LSU Tigers, 8:30pm, BT Sport ESPN – Utah Utes @ USC Trojans, 1am, BT Sport ESPN

CFL –

Toronto Argonauts @ Edmonton Eskimos, midnight, BT Sport 3

————————————————————–

BASEBALL

The march towards the World Series continues:

Houston Astros v New York Yankees, 9:08pm, game 2

Los Angeles Dodgers v TBD, 108am, game 1 – late Saturday night/early Sunday morning

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break. There are pre-season games taking place each day this week

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Saturday Oct 14

George Groves is in action on Saturday night at the Wembley Arena; he will be defending his WBA super-middleweight title in a World Super Series quarter-final bout versus Jamie Cox

Erislandy Lara v Terrell Gausha, WBA Super Welterweight Champion Erislandy Lara will defend his belt for the fifth time against the unbeaten 2012 US Olympian Terrell Gausha in the Barclays Center, Brooklyn, New York, where Jermell Charlo also faces Erickson Lubin in a super-welterweight world title bout, 00:30am, Sky Sports Main  Event

Elsewhere Abner Mares faces Andres Gutierrez and Leo Santa Cruz fights Chris Avalos in the StubHub Center, Carson, California, 00:30am, Sky Sports Main Event

————————————————————–

CRICKET

Saturday Oct 14

International T20 – India v Australia, midday, Sky Sports Cricket

JLT One-Day Cup 2017 – South Australia v Western Australia, 00:30am – New South Wales v Victoria, 4:30am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

———————-—————————————

CYCLING

Tour of Turkey – Coverage of the fifth and penultimate stage, starting in Selcuk and ending in Izmir, 1pm, Eurosport 1

—————————————————————–

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 13 – HappyBet European Darts Trophy (ET12), Lokhalle, Gottingen

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 14 October

Leitrim SHC final
Carrick v Cluainin Iomaint, Pairc Sean MacDiarmada, 3pm

 

Sunday 15 October

Ulster club SFC first round
Kilcoo (Down) v Slaughtneil (Derry), Pairc Esler, 2.30pm

Antrim SFC final
Lamh Dhearg v St John’s, Glenavy, 3.15pm

Armagh SFC final
Armagh Harps v Maghery, Athletic Grounds, 5pm

Cork SFC final
Nemo Rangers v St Finbarrs, Pairc Ui Chaoimh, 4pm

Donegal SFC final
Kilcar v Naomh Conaill, MacCumhaill Park, 4pm

Galway SFC final
Corofin v Mountbellew-Moylough, Tuam Stadium, 4pm

Kildare SFC final
Celbridge v Moorefield, Newbridge, 3.30pm

Laois SFC final
Ballylinan v Portlaoise, O’Moore Park, 3.45pm

Louth SFC final
Dundalk Gaels v Newtown Blues, Gaelic Grounds, 3.30pm

Monaghan SFC final
Magheracloone v Scotstown, Clones, 3.30pm

Offaly SFC final
Clara v Rhode, O’Connor Park, 3.30pm

Tipperary SFC final
Clonmel Commercials v Killenaule, Semple Stadium, 3.30pm

Tyrone SFC final
Omagh v Errigal Ciaran, Healy Park, 4pm

Wicklow SFC final
Blessington v Rathnew, Aughrim, 3pm

Carlow SHC final
Mount Leinster Rangers v Naomh Eoin, Netwatch Cullen Park, 3.45pm

Clare SHC final
Clooney-Quin v Sixmilebridge, Cusack Park, 3.30pm

Kerry SHC final replay
Ballyduff v Lixnaw, Austin Stack Park, 3pm

Limerick SHC final
Na Piarsaigh v Kilmallock, Gaelic Grounds, 4pm – TG4

London SHC final
Robert Emmetts v Kilburn Gaels, Ruislip, 2.30pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – CIMB Classic, TPC Kuala Lumpur, Malaysia, October 12-15 –Day three’s play begins 6am Sky Sports The Open, i.e. Late Friday/Early Saturday –  Day four 4am, Sky Sports Main Event/ Sky Sports The Open – late Saturday/Early Sunday

European Tour – Italian Open, Golf Club Milano, October 12-15 – Coverage of day three live 3:15pm Sky Sports Main Event/ Sky Sports The Open

USLPGA Tour – LPGA KEB Hana Bank Championship, Sky 72 Golf Club Ocean Course, South Korea, October 12-15

USPGA Champions Tour – SAS Championship, Prestonwood CC, US, October 13-15

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are 14 NHL games today, with a face-off times ranging from midnight to 3:30am – i.e. Late Saturday night/ early Sunday morning

Live:

Montreal Canadiens v Toronto Maple Leafs, midnight, eir Sport 2

Edmonton Oilers v Ottawa Senators, 3am, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY UNION

Saturday 14 October

European Rugby Champions Cup – Leinster v Montpellier, 1pm, Sky Sports Action – Racing 92 v Leicester Tigers, 3:15pm, BT Sport 2 – Bath v Benetton Rugby, 5:30pm Sky Sports Arena – Harlequins v La Rochelle, 5:30pm, Sky Sports Action – Exeter v Glasgow Warriors, 7:45pm, BT Sport 2

European Rugby Challenge Cup – Krasny Yar v Stade Francais, 10am – Three games at 3pm and Oyonnax v Connacht,7pm

Mitre 10 Cup – Otago v Southland, 5:05am, Sky Sports Action – Counties Manukau v Tasman, 7:35am, Sky Sports Action

Currie Cup – Sharks v Western Province, 2pm – Golden Lions v Free State Cheetahs, 4:15pm

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP Shanghai Rolex Masters, Shanghai, China, October 9-15 – live coverage of the sixth day is live on Sports Mix, 1pm, Sky Sports Action, 9:30am and Sky Sports Arena, 1pm

WTA Generali Ladies Linz, Linz, Austria, October 9-15, Semi-finals, 3pm Eurosport 2

WTA Hong Kong Tennis Open, Hong Kong, October 9-15 – Semi-finals, live on BT Sport 1 at 7am

WTA Tianjin Open, Tianjin, China

Friday 13 October 2017

Posted on October 13, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Friday 13 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Scottish Premiership – St Johnstone v Rangers, 7:45pm, BT Sport 1

Championship – Birmingham v Cardiff, 7:45pm, Sky Sports Football – Bristol City v Burton Albion, 7:45pm

Airtricity Premier Division – four games at 7:45pm, including Bohemians v Cork, RTE 2, and Shamrock Rovers v Sligo Rovers, 8pm

Irish Premiership – Warrenpoint v Ballinamallard United, 7:45pm

La Liga – Espanyol v Levante, 8pm, Sky Sports Football

Bundesliga – Stuttgart v Cologne, 7:30pm, BT Sport ESPN

Ligue 1 – Lyon v Monaco, 7:45pm, eir Sport 1/ BT Sport 3

Belgian First Division – Mechelen v Anderlecht, 7:30pm

————————————————————–

HORSERACING

The Friday line-up is:

Newmarket, 1:50pm – the card includes the £120,000 Group 2 Godolphin Stud and Stable Staff Awards Challenge Stakes, the Group 1 Fillies’ Mile (£321,829 to the winner) and the Old Rowley Cup Handicap (£74,700 to winner), and the card opens with two Group 3 races  – the £60,000 Cornwallis Stakes and the £60,000 Oh So Sharp Stakes (for fillies) – and closes with a Listed contest; it’s a quality meeting, one that contains £977,500 in prize-money; for Ireland, Aidan O’Brien has seven runners, Johnny Murtagh has three, Tom Hogan has one (Gordon Lord Byron), Michael Halford has one and Eddie Lynam has one (Muirin in the fillies’ mile)

Newton Abbot, 2pm – A good seven-race card where the most-valuable races are the £29,900 Weatherbys Racing Bank Intermediate Chase (3:45pm), the £24,550 Weatherbys Racing Bank Handicap Hurdle (3:10pm) and the £11,500 Eggy Novices’ Chase (2:35pm); jockeys in action include Sam Twiston-Davies, Tom Scudamore, Noel Fehily, Harry Skelton, Richard Johnson, Daryl Jacob and Bryan Cooper

York, 2:10pm – There’s a £30,000 7f192y handicap at 2:45pm and the £100,000 Unibet Hndicap at 3:55pm on day one of a valuable two-day meeting at the famous Yorkshire venue; field-sizes are 17-20-12-13-20-16 and 20

Downpatrick, 2:15pm – A National Hunt card made up of two maiden hurdles, two handicap hurdles, the £15,000 JP Corry Building Suppliers Hurdle, a beginners’ chase and a handicap chase; jockeys in action include Davy Russell, Ruby Walsh, Mark Walsh, Robbie Power, Andrew Lynch, Rachael Blackmore, Danny Mullins, Paul Townend and Jack Kennedy

Dundalk, 5:30pm – An eight-race card that includes the €45,000 Al Basti Equiworld Carlingford Stakes (10f150y, 3yo+, 8pm), in which the beautifully-bred Goldrush – by Frankel out of the five-time Group 1 winner Alexander Goldrun – is set to run following an impressive debut win at Navan; the jockeys’ championship title-race continues tonight with Colin Keane and Pat Smullen each having seven booked rides; Colin leads the championship by three wins; tonight is the 12th-last meeting of the season

Kempton, 5:45pm – Eight races, six of them handicaps; the other two are a 7f 2yo race and a mile maiden fillies 2yo race; field-sizes are 9-9-13-13-14-12-12 and 11; jockeys in action include Fran Berry, David Probert, Dougie Costello, Martin Harley, Dane O’Neill, Luke Morris, Pat Dobbs, Sean Levey, James Doyle, Tom Queally, Shane Kelly and Ted Durcan

They also race in India at Mysore (10:05am) France at Maisons-Laffitte (12:40pm), where there is a Listed Race for 3yo fillies at 2:10pm and a Group 2 race for 2yos at 1:10pm, in which Ken Condon runs Romanised (Shane Foley), Harry Dunlop runs Fighting Irish (Cristian Demuro) and Charlie Hills runs Nebo (Olivier Peslier); later in the shops it is Woodbine (6pm) in Canada and Club Hipico (6:15pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is: Belmont Park, 5:55pm, Keeneland, 6:05pm, Gulfstream Park West, 6:15pm, and Santa Anita, pm

The South African meeting is Fairview (12:10pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:31am – KINSLEY

10:38am – SWINDON

2:08pm – HOVE

2:18pm – MONMORE

6:28pm – NOTTINGHAM

6:33pm – CRAYFORD

6:39pm – SHEFFIELD

The next live meeting on Sky is the All England Cup night at Newcastle on October 19th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 6

Sunday October 15 – 12 games from 6pm Sunday night up until 1:30am Monday morning

Monday October 16 – Indianapolis Colts @ Tennessee Titans, 1:30pm – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASEBALL

Houston Astros v New York Yankees, 1:08pm, live on BT Sport ESPN – i.e. late Friday night/early Sat morning – game one of series

————————————————————–

BASKETBALL

The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break. There are pre-season games taking place each day this week

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Saturday Oct 14

George Groves is in action on Saturday night at the Wembley Arena; he will be defending his WBA super-middleweight title in a World Super Series quarter-final bout versus Jamie Cox

Erislandy Lara v Terrell Gausha, WBA Super Welterweight Champion Erislandy Lara will defend his belt for the fifth time against the unbeaten 2012 US Olympian Terrell Gausha in the Barclays Center, Brooklyn, New York

Elsewhere Abner Mares faces Andres Gutierrez and Leo Santa Cruz fights Chris Avalos in the StubHub Center, Carson, California

————————————————————–

CRICKET

International T20 – India v Australia, 2:30pm, Sky Sports Main Event/ Sky Sports Cricket, Coverage of the final game in the three match series

One Day International – Pakistan v Sri Lanka, midday

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

October 13 – HappyBet European Darts Trophy (ET12), Lokhalle, Gottingen

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the United States Grand Prix, Austin, Texas, October 20-22

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 14 October

Leitrim SHC final
Carrick v Cluainin Iomaint, Pairc Sean MacDiarmada, 3pm

 

Sunday 15 October

Ulster club SFC first round
Kilcoo (Down) v Slaughtneil (Derry), Pairc Esler, 2.30pm

Antrim SFC final
Lamh Dhearg v St John’s, Glenavy, 3.15pm

Armagh SFC final
Armagh Harps v Maghery, Athletic Grounds, 5pm

Cork SFC final
Nemo Rangers v St Finbarrs, Pairc Ui Chaoimh, 4pm

Donegal SFC final
Kilcar v Naomh Conaill, MacCumhaill Park, 4pm

Galway SFC final
Corofin v Mountbellew-Moylough, Tuam Stadium, 4pm

Kildare SFC final
Celbridge v Moorefield, Newbridge, 3.30pm

Laois SFC final
Ballylinan v Portlaoise, O’Moore Park, 3.45pm

Louth SFC final
Dundalk Gaels v Newtown Blues, Gaelic Grounds, 3.30pm

Monaghan SFC final
Magheracloone v Scotstown, Clones, 3.30pm

Offaly SFC final
Clara v Rhode, O’Connor Park, 3.30pm

Tipperary SFC final
Clonmel Commercials v Killenaule, Semple Stadium, 3.30pm

Tyrone SFC final
Omagh v Errigal Ciaran, Healy Park, 4pm

Wicklow SFC final
Blessington v Rathnew, Aughrim, 3pm

Carlow SHC final
Mount Leinster Rangers v Naomh Eoin, Netwatch Cullen Park, 3.45pm

Clare SHC final
Clooney-Quin v Sixmilebridge, Cusack Park, 3.30pm

Kerry SHC final replay
Ballyduff v Lixnaw, Austin Stack Park, 3pm

Limerick SHC final
Na Piarsaigh v Kilmallock, Gaelic Grounds, 4pm – TG4

London SHC final
Robert Emmetts v Kilburn Gaels, Ruislip, 2.30pm

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – CIMB Classic, TPC Kuala Lumpur, Malaysia, October 12-15 –Day two’s play begins 3:30am Sky Sports The Open, i.e Late Thursday/Early Friday –  Day three 4am, Sky Sports Main Event/ Sky Sports The Open – late Friday/Early Saturday

European Tour – Italian Open, Golf Club Milano, October 12-15 – Coverage of day two live 9am Sky Sports Main Event/ Sky Sports The Open

USLPGA Tour – LPGA KEB Hana Bank Championship, Sky 72 Golf Club Ocean Course, South Korea, October 12-15

USPGA Champions Tour – SAS Championship, Prestonwood CC, US, October 13-15

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are five NHL games today, with a face-off times ranging from midnight to 3:30am – i.e. Late Friday night/ early Saturday morning

Live:

New Jersey Devils v Washington Capitals, midnight, eir Sport 2

Vegas Golden Knights v Detroit Red Wings, 3:30am, eir Sport 2 – i.e. late Fri night/early Sat morning

—————————————————————–

RUGBY UNION

Champions Cup – Ulster v Wasps, 7:45pm, BT Sport 2

European Rugby Challenge Cup – Enisei-STM v Bordeaux-Begles, 10am – Agen v Zebre, 7pm – Cardiff Blues v Lyon, 7pm – Sale Sharks v Toulouse, 8pm

Mitre 10 Cup – Auckland v Canterbury, 7:35am, Sky Sports Action

Currie Cup – Blue Bulls v Pumas, 6pm, Sky Sports Action

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

English Open, Barnsley, runs October 16 – 22

————————————————————–

TENNIS

ATP Shanghai Rolex Masters, Shanghai, China, October 9-15 – live coverage of the fifth day is live on Sports Arena HD, 6am and Sky Sports Main Event, 7:30am

WTA Generali Ladies Linz, Linz, Austria, October 9-15, quarter-finals, 3pm Eurosport 2

WTA Hong Kong Tennis Open, Hong Kong, October 9-15 – quarter-finals, live on BT Sport 1 at 7am

WTA Tianjin Open, Tianjin, China

 

Credit card and deposit accounts welcome.
All major debit/credit cards accepted in store or by phone.