Menu
Carnew: (053) 9426410
Shillelagh: (053) 9429863
Phone:
1890 429 863

Sports Preview

Thursday 2 November 2017

Posted on November 02, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

PORTS PREVIEW

Thursday 2 November 2017

EuropaLge805pmLiveDbl EuropaLge6pmLiveDbl EuropaLeagueThursdaysHotpotFootball2017DblTheOdds2ndNov

FOOTBALL

Thursday Nov 02

Europa League – 24 games, 12 at 6pm and 12 at 8:05pm, Live games – Lyon v Everton, 6pm, eir Sport 2/BT Sport 2, Apollon Limassol v Atalanta, 6pm, BT Sport ESPN, AEK Athens v AC Milan, 6pm, BT Sport 3, Slavia Prague v Villarreal, 6pm, eir Sport 1 – Arsenal v Crvena Zvezda, 8:05pm, eir Sport 2/BT Sport 2, FC Cologne v BATE Borisov, 8:05pm, BT Sport ESPN and Lazio v Nice, 8:05pm, eir Sport 1/BT Sport 3

————————————————————–

HORSERACING

The Thursday line-up is:

Lingfield, 12:15pm – Eight races, starting with a couple of 2yo contests and containing four handicaps, one of them for apprentices; however, the big races, both Listed Races, are the £40,000 32Red EBF Stallions Fleur de Lys Fillies’ Stakes (an All Weather Fast-Track Qualifier)(1:20pm) and the £40,000 EBF Stallions River Eden Fillies’ Stakes (2:25pm), in which Ireland is represented by Charles O’Brien’s Santa Monica (Declan McDonogh) and France is represented by Pia Brandt’s Sacrifice My Soul (Pat Cosgrave) and Andre Fabre’s Val de Marne (Raphael Marchelli)

Clonmel, 12:50pm – A seven-race NH card, with field-sizes of 18-17-15-8-7-12 & 17, including the €16,500 WWW.GrahamNorris.Com Memorial Handicap Hurdle (2:30pm) and €16,500 Breeders’ Cup Starts Tomorrow On AtTheRaces Rated Chase (3:35pm), top jockeys in action include Ruby Walsh, Davy Russell, Sean Flanagan, Paul Townend, Donal McInerney, Jack Kennedy, Denis O’Regan, Andrew Lynch and Danny Mullins to name just a few.

Sedgefield, 1pm – A seven-race card, where the feature race is the £30,000 Racing App Sedgefielders Durham National Handicap Chase (3:10pm), field-sizes are 8-7-4-7-13-13 & 14. Top jockeys in action include Brian Hughes, Aidan Coleman, Sean Bowen, Will Kennedy, Harry Skelton and Henry Brooke. Irish trainer Gordon Elliott runs Russian Regent (Harry Skelton) in the feature (3:10pm) and Boytonrath (Harry Skelton) in the Handicap Hurdle (4:10pm)

Stratford, 1:40pm – A six-race card, including a £10,000 Novices’ Hurdle (3:20pm), field-sizes are 7-9-7-11-4 & 9, top jockeys in action include Richard Johnson, Sam Twiston-Davies, Nick Scholfield, Daryl Jacob, Johnny Burke, Tom Scudamore, David Bass, Tom O’Brien and Paddy Brennan to name just a few.

Chelmsford, 5:25pm – Eight races, consisting of (in this order) a 2yo novice stakes race, a nursery, three handicaps for 3yo+ (over 8f, 1m6f and 5f), two divisions of the 6f handicap (3yo+) and a 7f handicap (3yo+); field-sizes are 9-10-16-7 (a £20,000 handicap, 1m6f)-11-10-16 and 16; jockeys in action include Franny Norton, Joe Fanning, Jim Crowley, James Doyle, PJ McDonald, Richard Kingscote, Josephine Gordon, Dougie Costello Robert Havlin and David Probert

Later in the shops it is Hipo Chile (5:30pm) in Chile

The Turf TV USA/Canada line-up is: Finger Lakes, 5:10pm, Gulfstream Park West, 5:15pm, Del Mar, 7:30pm, Golden Gate Fields, 7:45pm, and Hawthorne, 8:10pm

The South African meeting is Vaal (10:10am)

DNn2vmlXkAISCG8

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Thursday line-up is as follows:

11:03am – SUNDERLAND

11:11am – SHEFFIELD

2:08pm – ROMFORD

2:18pm – CRAYFORD

6:28pm – HOVE

6:33pm – MONMORE

6:39pm – NEWCASTLE

The next live Sky meeting is the William Hill St Leger meeting at Perry Barr on Wednesday November 8th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 9 begins on today with Buffalo Bills @ New York Jets, 00:25am – i.e. late Thursday night/early Friday morning, Sky Sports Main Event/Action

COLLEGE FOOTBALL

Northern Illinois Huskies @ Toledo Rockets, 10pm, BT Sport 1

Navy Midshipmen @ Temple Owls, midnight, BT Sport 1

————————————————————–

BASEBALL

TBC

————————————————————–

BASKETBALL

There are two NBA matches today, with start times of midnight and 2:30am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live:

Golden State Warriors v San Antonio Spurs, midnight on Wednesday, BT Sport 2

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday November 4 – Deontay Wilder v Bermane Stiverne, WBC Heavyweight Champion Deontay Wilder faces Bermane Stiverne for the second time in his career. Stiverne was outclassed by Wilder back in 2015 but is the only man to go the distance with the unbeaten American in his career so far.

————————————————————–

CRICKET

There are no games scheduled for today

———————-—————————————

CYCLING

Tour of Hainan, coverage of the seven stage, a 166km journey from Sanya to Wuzhishan in China, 5:30am, Eurosport 2, i.e. late Thurs night/early Fri morning

————————————————————-

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

Nov 3 – Nov 5 – Ladbrokes World Series of Darts Finals, Braehead Arena, Glasgow

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Brazilian Grand Prix, in Sao Paulo, which runs from November 10-12

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – Shriners Hospitals for Children Open, Las Vegas, NV, USA, Nov 2-5, day one, 9:30pm, Sky Sports Main Event and 8:30pm, Sky Sports The Open

PGA European Tour – Turkish Airlines Open, Regnum Carya Golf Resort, Anyalya, Turkey, Nov 2-5, day one, 9am, Sky Sports Main Event/The Open

Ladies European Tour – Fatima Bint Mubarak Ladies Open, Saadiyat Beach Golf Club, Weds Nov 01 to Sat Nov 04, day two, 9am, Sky Sports Mix

USLPGA Tour – Toto Japan Classic, Ibaraki, Japan, Nov 2-5, day one

ShrinersHospitalsForChildrenOpen7Places

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are 12 NHL matches today, with start times ranging from midnight on Thursday to 3:30am on Friday – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live:

New York Islanders @ Washington Capitals, 11pm, eir Sport 2

Nashville Predators @ Anaheim Ducks, 2am, eir Sport 1, i.e. late Thursday night/early Friday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Friday 3 November

Rugby League World Cup – Australia v France, 9am

Saturday 4 November

Rugby League World Cup – New Zealand v Scotland, 4am – Samoa v Tonga, 6:30am – England v Lebanon, 9am

Sunday 5 November

Rugby League World Cup – Italy v USA, 6am – Papua New Guinea v Ireland, 6am – Fiji v Wales, 8:30am

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Friday 3 November

Anglo-Welsh Cup – Worcester v Sale Sharks, 7:45pm

Pro14 – Glasgow Warriors v Leinster – Munster v Dragons – Scarlets v Benetton Rugby – All 7:35pm

There are more fixtures on Saturday and Sunday (see the Upcoming Sport file)

————————————————————-

SNOOKER

Under way is the International Championship in Daqing, China, running from October 29th to November 5th – day 5 is live on Eurosport 1 at 6:30am and 11:30am

————————————————————–

TENNIS

ATP Rolex Paris Masters, Paris, France Oct 30 to Nov 6, day four, 2pm, Sky Sports Main Event and 10am, Sky Sports Arena

WTA Elite Trophy, Zhuhai, China, Oct 30 to Nov 5, day three’s action is live on BT Sport 1 at 7am

Wednesday 1 November 2017

Posted on November 01, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Wednesday 1 November 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Wednesday Nov 01

Champions League – all at 7:45pm, except for Besiktas v Monaco, 5pm, eir Sport 1/BT Sport 2 – Borussia Dortmund v Apoel Nicosia – FC Porto v RB Leipzig – Liverpool v Maribor, eir Sport 2/BT Sport ESPN – Napoli v Man City, eir Sport 1/BT Sport 3 – Sevilla v Spartak Moscow – Shakhtar Donetsk v Feyenoord – Tottenham Hotspur v Real Madrid, RTE2/BT Sport 2

Championship – Birmingham City v Brentford, 7:45pm – Preston North End v Aston Villa, 7:45pm, Sky Sports Football/Main Event

Checkatrade Trophy – Blackpool v Middlesbrough U21, 7pm – Charlton Athletic v Fulham U21, 7:45pm

Champions League U-19 – Napoli U19 v Man City U-19, 1pm, BT Sport 3 – Tottenham Hotspur U-19 v Real Madrid U-19, 3pm, BT Sport 3

————————————————————–

HORSERACING

The Wednesday line-up is:

Nottingham, 12:30pm – field-sizes are 10-10-11-10-12-13-13 and 16; the first two races are for two-year-olds (divisions of the mile maiden) and the other six races are handicaps; the final race on the card is an amateur riders’ contest; jockeys in action include Jim Crowley, James Doyle, Danny Tudhope, David Probert, Franny Norton, Robert Havlin (his sole ride being Petit Palais, 1pm, a half-brother to the 2,000 Guineas and St James’s Palace Stakes winner, Galileo Gold), Richard Kingscote, Joe Fanning, Tom Queally, Phillip Makin and David Allan; Ireland’s John Feane runs Pure Action (David Nolan) at 1:30pm and Twist Of Magic (David Nolan) at 2:30pm

Fakenham, 1:10pm – Seven races, with field-sizes of 11-14-6-9-8-9 and 12; there’s a £12,000 handicap chase at 2:40pm (race 4); jockeys in action include Sam Twiston-Davies, Harry Skelton, Richard Johnson, Johnny Burke, Jamie Moore, Brian Hughes, Leighton Aspell, Noel Fehily, Aidan Coleman and Rachael Blackmore, who rides Suit Her (1:10pm), Summer Storm (1:40pm) and Baby Jake (2:40pm) for trainer Shark Hanlon; Shark also runs Shankill Castle (Mr Michael Molloy) in the conditional jockeys/amateur riders bumper that closes the card

Taunton, 1:20pm – Seven races, with field-sizes of 14 (a “hands and heels” conditional jockeys/amateur riders handicap hurdle)-6-9-6 (a £10,000 handicap chase)-5 (a £13,000 handicap hurdle)-8 and 15; jockeys in action include Paddy Brennan, Nico de Boinville, Dan Skelton, Tom Scudamore, Richie McLernon, Harry Cobden and Tom O’Brien

Kempton, 4:25pm – Eight races, consisting of (in this order) a 6f handicap, two divisions of the mile 2yo novice race, a mile handicap, a 7f maiden (for 3yo+), a two-mile handicap, and a couple of mile-and-a-half handicaps (one for 3yos and one for 3yo+); field-sizes are 12-11-11-11-14-12-7 and 14; the 7:25pm race (race 7) is worth £11,500 and the Charlie Fellowes-trained Hajaam goes into it having won his last four races; related to a number of good winners, the Ralph Beckett-trained Peace Terms (David Probert) makes her racecourse debut in the 6:25pm race

Dundalk, 5:10pm – Eight races, with field-sizes of 12-14(plus one reserve)-12-14-13-14 (plus one reserve)-14 (plus one reserve) and 14 (plus 3 reserves); Ben Rumson will bid for a fifth win from his last six runs in the 8:40pm race; champion-jockey elect, Colin Keane takes the ride; champion trainer Aidan O’Brien runs Foreign Secretary (Paudie Beggy) in the 2yo maiden at 5:40pm, the newcomer being by Galileo out of the dual 1,000 Guines winner Finsceal Beo; from a family that has produced plenty of good winners, Michael Halford runs Vivianite (Pat Smullen) in the same race

They also race in Germany at Munich (11:30am) and in France at Maisons-Laffite (12:10pm), later in the shops it is Valparaiso (7pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is: Finger Lakes, 5:10pm, Gulfstream Park West, 5:15pm, Del Mar, 7:30pm, and Hawthorne, 8:10pm

The South African meeting is Greyville (11am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Wednesday line-up is as follows:

11:03am – PERRY BARR

11:11am – NEWCASTLE

2:08pm – HOVE

2:18pm – BELLE VUE

6:28pm – SWINDON

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – SUNDERLAND

The next live Sky meeting is the William Hill St Leger meeting at Perry Barr on Wednesday November 8th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 9 begins on Thursday with Buffalo Bills @ New York Jets, 12:25am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

COLLEGE FOOTBALL

Central Michigan Chippewas v Western Michigan Broncos, midnight, BT Sport ESPN

————————————————————–

BASEBALL

The World Series between Los Angeles Dodgers v Houston Astros is as follows:

Game 7, Wednesday November 1, if required – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning – live on BT Sport 1

————————————————————–

BASKETBALL

There are 12 NBA matches today, with start times ranging from 11pm on Wednesday to 2:30am on Thursday – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live:

Houston Rockets v New York Knicks, midnight on Wednesday, BT Sport 2

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday November 4 – Deontay Wilder v Bermane Stiverne, WBC Heavyweight Champion Deontay Wilder faces Bermane Stiverne for the second time in his career. Stiverne was outclassed by Wilder back in 2015 but is the only man to go the distance with the unbeaten American in his career so far.

————————————————————–

CRICKET

Test Match – Zimbabwe v West Indies, 7:30am, day four of five

International T20 – India v New Zealand, 1:30pm, Sky Sports Main Event/Cricket

Test Match – Zimbabwe v West Indies, 8am, day one (of five)

———————-—————————————

CYCLING

Tour of Hainan, coverage of the sixth stage, a 166km journey from Changjiang to Sanya in China, 5:45am, Eurosport 2, i.e. late Weds night/early Thurs morning

————————————————————-

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

Nov 3 – Nov 5 – Ladbrokes World Series of Darts Finals, Braehead Arena, Glasgow

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Brazilian Grand Prix, in Sao Paulo, which runs from November 10-12

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – Shriners Hospitals for Children Open, Las Vegas, NV, USA, Nov 2-5

PGA European Tour – Turkish Airlines Open, Regnum Carya Golf Resort, Anyalya, Turkey, Nov 2-5

Ladies European Tour – Fatima Bint Mubarak Ladies Open, Saadiyat Beach Golf Club, Weds Nov 01 to Sat Nov 04, 9am, Sky Sports Mix/Main Event/The Open

USLPGA Tour – Toto Japan Classic, Ibaraki, Japan, Nov 2-5

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are six NHL matches today, with start times ranging from midnight on Wednesday to 2:30am on Thursday – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live:

Philadelphia Flyers @ Chicago Blackhawks, midnight, eir Sport 2

Nashville Predators @ Chicago Blackhawks, midnight, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Friday 3 November

Rugby League World Cup – Australia v France, 9am

Saturday 4 November

Rugby League World Cup – New Zealand v Scotland, 4am – Samoa v Tonga, 6:30am – England v Lebanon, 9am

Sunday 5 November

Rugby League World Cup – Italy v USA, 6am – Papua New Guinea v Ireland, 6am – Fiji v Wales, 8:30am

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Friday 3 November

Anglo-Welsh Cup – Worcester v Sale Sharks, 7:45pm

Pro14 – Glasgow Warriors v Leinster – Munster v Dragons – Scarlets v Benetton Rugby – All 7:35pm

There are more fixtures on Saturday and Sunday (see the Upcoming Sport file)

————————————————————-

SNOOKER

Under way is the International Championship in Daqing, China, running from October 29th to November 5th – day 4 is live on Eurosport 1 at 6:30am and 11:30am

————————————————————–

TENNIS

ATP Rolex Paris Masters, Paris, France Oct 30 to Nov 6, day three, 5pm, Sky Sports Main Event and 10am, Sky Sports Arena

WTA Elite Trophy, Zhuhai, China, Oct 30 to Nov 5, day two’s action is live on BT Sport 1 at 7am

Tuesday 31 October 2017

Posted on October 31, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Tuesday 31 October 2017

Happy Halloween, everyone!

 

ChampionsLeagueTuesHotpot ChampionsLeagueTuesHotShotsTreble EuroLuckyNumbersScreen Football2017DblTheOdds31stOct1st2ndNov TuesChampionshipTreble TuesChampionsLeagueOver1halfGoals

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Euro Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Tuesday Oct 31

Champions League – all at 7:45pm – Atletico Madrid v Qarabag FK – Basel v CSKA Moscow – Celtic v Bayern Munich, BT Sport ESPN and eir Sport 2 – Man Utd v Benfica, BT Sport 3 – Olympiakos FC v Barcelona – Paris Saint-Germain v Anderlecht – Roma v Chelsea, BT Sport 2 and eir Sport 1 – Sporting Lisbon v Juventus

The is a game (TBC) due to be shown live on TV3

UEFA Under-19 match – Man Utd v Benfica, 3pm, and Celtic v Bayern Munich, 5pm, both on BT Sport 2, and Roma Under-19 v Chelsea Under-19, 2pm, BT Sport 3

Championship – ten games, four at 7:45pm, except for Reading v Nottingham Forest, 8pm

League One – Blackburn Rovers v Fleetwood Town, 7:45pm

Scottish Premiership – Kilmarnock v Hibernian, 7:45pm

Checkatrade Trophy – six games, all at 7:45pm, except for Doncaster Rovers v Scunthorpe Utd, 7:30pm

National League South – Poole Town v Concord Rangers, 7:45pm

National League North – Chorley v Tamworth, 7:45pm

Northern Irish Premiership – Coleraine v Ballinamallard United, 7:45pm

MLS – There is a match scheduled to be live on Sky Sports Football at midnight, and at 2:05am (early on Wednesday morning) on the same channel

————————————————————–

HORSERACING

The Tuesday line-up is:

Catterick, 12:35pm – Eight race flat card beginning with a Class 5 Novice Stakes and ending with a Class 6 Handicap over 6f.  Field sizes on the card are 9-12-11-15-14-9-9 and 12.

Bangor-on-Dee, 12:55pm – Seven race National Hunt card. The bumper at the end of the card is divided into division 1 (3:35pm) and division 2(4:10pm); so the card will end with two races on the flat over 2m. Field sizes on the card are 12-3-8-8-10-10 and 10. Ireland’s Ron O’Leary sends over Cherokee Prince (Brian Hughes) for the bumper that closes the card

Chepstow, 1:15pm – Seven race National Hunt card in which the feature race is a Class 3 Novices’ Chase (3:25pm) – A race won at long odds on by the fantastic Thistlecrack last year – the Philip Hobbs-trained Wait For Me will be prominent in the betting in this renewal having won on Chase debut at Worcester in September.

Wolverhampton, 4:40pm – An eight-race flat card on the all-weather track; field sizes are 7-6-8-11-13-13-13 and 13. Jockeys riding on the card include David Probert, Ted Durcan, Adam Kirby, Dougie Costello, Tom Queally and Franny Norton; the card starts with three 2yo races; closely-related to Invincible Spirit (a Group 1 winner and a leading sire), Alpine Peak makes his racecourse debut at 5:10pm for trainer Roger Varian; in the 5:40pm, Sir Michael Stoute runs two horses, including Comrade In Arms, a half-brother by War Front to four-time Group 1 winner Peeping Fawn; Ireland’s Adrian Joyce has two runners on the card – the first-time blinkered Tidal’s Baby (Adam Kirby, 6:10pm), who was claimed from a race at Laytown in September), and Mr Michael (Adam Kirby, 7:10pm); Fran Berry has one ride on the card, Outback Blue for David Evans (7:40pm)

They also race in India at Mysore (10:35am) and in Germany at Magdeburg (10:30am); later in the shops it is Philadelphia (4:55pm) in the USA and Concepcion (8pm) in Chile

The Turf TV USA/Canada line-up is: Mahoning Valley, 4:45pm, Finger Lakes, 5:10pm, Zia Park, 6:10pm, Portland Meadows, 7pm, and Turf Paradise, 7:55pm

The South African meeting is Kenilworth (10:55am) and Turffontein (3:25pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Tuesday line-up is as follows:

11:03am – Nottingham

11:11am – Perry Barr

2:08pm – Crayford

2:18pm – Sunderland

6:28pm – Newcastle

6:33pm – Kinsley

6:39pm – Sheffield

6:58pm – Tralee

The next live Sky meeting is the William Hill St Leger meeting at Perry Barr on Wednesday November 8th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 9 begins on Thursday with Buffalo Bills @ New York Jets, 12:25am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

COLLEGE FOOTBALL

Ohio Bobcats v Miami RedHawks, midnight on Tuesday, BT Sport ESPN

————————————————————–

BASEBALL

The World Series between Los Angeles Dodgers v Houston Astros is as follows:

Houston leads the nest-of-seven series 3-2

Game 6, Tuesday October 31, 12:20am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning – live on BT Sport 1

Game 7, Wednesday November 1, if required – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There are four NBA matches today, with start times ranging from 11pm on Tuesday to 2:30am on Wednesday – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live:

Milwaukee Bucks v Oklahoma City Thunder, midnight on Tuesday, BT Sport 2

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday November 4 – Deontay Wilder v Bermane Stiverne, WBC Heavyweight Champion Deontay Wilder faces Bermane Stiverne for the second time in his career. Stiverne was outclassed by Wilder back in 2015 but is the only man to go the distance with the unbeaten American in his career so far.

————————————————————–

CRICKET

Test Match – Zimbabwe v West Indies, 7:30am, day three of five

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

Nov 3 – Nov 5 – Ladbrokes World Series of Darts Finals, Braehead Arena, Glasgow

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Brazilian Grand Prix, in Sao Paulo, which runs from November 10-12

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – Shriners Hospitals for Children Open, Las Vegas, NV, USA, Nov 2-5

PGA European Tour – Turkish Airlines Open, Regnum Carya Golf Resort, Anyalya, Turkey, Nov 2-5

USLPGA Tour – Toto Japan Classic, Ibaraki, Japan, Nov 2-5

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are three NHL matches today, with start times ranging from 11pm to midnight on Tuesday night

Live:

 New York Rangers v Vegas Golden Knights, 11pm, eir Sport 2

 

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Friday 3 November

Rugby League World Cup – Australia v France, 9am

Saturday 4 November

Rugby League World Cup – New Zealand v Scotland, 4am – Samoa v Tonga, 6:30am – England v Lebanon, 9am

Sunday 5 November

Rugby League World Cup – Italy v USA, 6am – Papua New Guinea v Ireland, 6am – Fiji v Wales, 8:30am

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Friday 3 November

Anglo-Welsh Cup – Worcester v Sale Sharks, 7:45pm

Pro14 – Glasgow Warriors v Leinster – Munster v Dragons – Scarlets v Benetton Rugby – All 7:35pm

There are more fixtures on Saturday and Sunday (see the Upcoming Sport file)

————————————————————-

SNOOKER

Under way is the International Championship in Daqing, China, running from October 29th to November 5th – day 3 is live on Eurosport 1 at 6:30am and 11:30pm

————————————————————–

TENNIS

ATP Rolex Paris Masters, Paris, France Oct 30 to Nov 6, day two, 10am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena

WTA Elite Trophy, Zhuhai, China, Oct 30 to Nov 5, day one’s action is live on BT Sport 1 at 7:30am

Monday 30 October 2017

Posted on October 30, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Monday 30 October 2017

4Places225AintreeResult 4Places1230Redcar CB150AintreeResult Football2017DblTheOdds30thOct MondaysLaLigaDbl3010 MondaysLiveDouble3010

————————————————————–

FOOTBALL

Premier League – Burnley v Newcastle, 8pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Premier League ROI

La Liga – Espanyol v Real Betis, 8pm, Sky Sports Football – Las Palmas v Deportivo La Coruna, 8pm, Sky Sports Football Red Button

Serie A – Verona v Inter Milan, 7:45pm, BT Sport 1 and eir Sport 1

Bundesliga 2 – VFL Bochum v Fortuna Dusseldorf, 7:30pm, BT Sport 3

Portuguese Primeira Liga – Portimonense v Vitoria Futebol Clube Setubal, 8pm

MLS – There is a match scheduled to be live on Sky Sports Mix at 9pm

**NB There are Champions League games on Tuesday and Wednesday this week and Europa League games on Thursday

————————————————————–

HORSERACING

The Monday line-up is:

Redcar, 12pm – Eight races, which includes three two 2yo races and two divisions of the apprentice handicap; field-sizes are 14-15-7-9-19-12-11 and 11; jockeys in action include Paul Mulrennan, Tom Eaves, Phillip Makin, Graham Lee, Oisin Murphy, Tony Hamilton, Joe Fanning, Franny Norton and David Allan; Joe Fanning’s rides include the William Haggas-trained newcomer Tallow (12pm), a half-sister to the Group 2 & 3 and Grade 1 winner Lahaleeb, who also finished second in the Irish 1,000 Guineas, and Mark Johnston’s Sea Youmzain (1:05pm), who showed plenty of promise when second on her Leicester debut

Leicester, 12:15pm – Eight races, which includes four two 2yo races and a ‘Gentleman Amateur Riders’ race; field-sizes are 10-17-9 (which is the £30,000 Sir Gordon Richards Handicap)-10 (which is the £20,000 Hoby Handicap)-8-10-10 and 13; jockeys in action include Jim Crowley, Fran Berry, Danny Tudhope, PJ McDonald, Paul Mulrennan and Jamie Spencer

Wexford, 1pm – The feature race is the €28,500 M.W. Hickey Memorial Chase (Listed Race) at 3:20pm, in which Tiger Roll and A Genie In Abottle catch the eye from among the five runners; the Punchestown Grade 1 Goffs Land Rover Bumper third Early Doors makes his hurdling debut in the maiden hurdle that opens the card; field-sizes on the card are 14 (plus 3 reserves)-9-10-14 (plus 2 reserves)-5-11 and 7; jockeys in action include Mark Walsh, Sean Flanagan, Paul Townend, Robbie Power, Andrew Lynch, Danny Mullins and Jack Kennedy

Galway, 1:10pm – Willie Mullins unbeaten (in three bumpers) Ainsi Va La Vie makes her hurdling debut in the mares’ maiden hurdle that opens the card; Noel Meade’s smart bumper performer Half The Odds lines up against her; Willie runs Tramore maiden hurdle winner Hey Little Boy in what looks a decent novice hurdle at 3:30pm; the bumper has attracted 16 entries, including Gordon Elliott’s Navan third/Fairyhouse second, Moonlight Escape; field-sizes on the card are 9-8-8-17-8-14 and 16; jockeys in action include Ruby Walsh, Barry Geraghty, Davy Russell, Jonathan Moore, Keith Donoghue, Bryan Cooper, JJ Slevin, Denis O’Regan and Rachael Blackmore

Ayr, 1:30pm – A six-race jumping card, with field-sizes of 10-8-10-11-5 and 6; the final race is the bumper, in which Olly Murphy and Richard Johnson team up with Dunkereen; other jockeys riding on the card include Paddy Brennan, Derek Fox, Brian Hughes, Henry Brooke, Danny Cook and James Bowen; runners from Ireland on the card are Stuart Crawford’s Airdrigh (1:30pm, jockey TBC) and Backinthesaddle (2:40pm, Brian Hughes) and John McConnell’s Pat’s Pearl (2:05pm, James Bowen)

They also race in India at Mysore (10:35am), in Germany at (:pm); later in the shops it is Philadelphia(4:55pm) in the USA and Valparaiso (6:50pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is: Laurel Park, 4:30pm, Mahoning Valley, 4:45pm, Finger Lakes, 5:10pm, Zia Park, 6:10pm, Portland Meadows, 7pm, and Turf Paradise, 7:55pm

The South African meeting is Flamingo Park (10:20am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Monday line-up is as follows:

11:03am – Perry Barr

11:11am – Swindon

2:08pm – Monmore

2:18pm – Sheffield

6:28pm – Nottingham

6:33pm – Yarmouth

6:39pm – Romford

6:59pm – Youghal

The next live Sky meeting is the William Hill St Leger meeting at Perry Barr on Wednesday November 8th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

The final game of Week 8 is Denver Broncos @ Kansas City Chiefs, 12:30am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Action – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Week 9 begins on Thursday with Buffalo Bills @ New York Jets, 12:25am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

————————————————————–

BASEBALL

The World Series between Los Angeles Dodgers v Houston Astros is as follows:

Game 5, Sunday October 29, if required, 12:20am – i.e. late Sunday night/early Monday morning – the best-of-seven series was tied 2-2 after game 4

Game 6, Tuesday October 31, 12:20am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Game 7, Wednesday November 1, if required – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There are eleven NBA matches today, with start times ranging from 11:30pm on Monday to 2:30am on Tuesday – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Live:

Boston Celtics v San Antonio Spurs, 11:30pm, BT Sport 1

Los Angeles Clippers v Golden State Warriors, 2:30am, BT Sport 1 – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday November 4 – Deontay Wilder v Bermane Stiverne, WBC Heavyweight Champion Deontay Wilder faces Bermane Stiverne for the second time in his career. Stiverne was outclassed by Wilder back in 2015 but is the only man to go the distance with the unbeaten American in his career so far.

————————————————————–

CRICKET

Test Match – Zimbabwe v West Indies, 7:30am, day two of five

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

Nov 3 – Nov 5 – Ladbrokes World Series of Darts Finals, Braehead Arena, Glasgow

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Brazilian Grand Prix, in Sao Paulo, which runs from November 10-12

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Tonight on eir Sport 2 at 6pm is the Dublin Senior Club Football Championship final from Parnell Park, Ballymun Kickhams v St Vincent’s

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – Shriners Hospitals for Children Open, Las Vegas, NV, USA, Nov 2-5

PGA European Tour – Turkish Airlines Open, Regnum Carya Golf Resort, Anyalya, Turkey, Nov 2-5

USLPGA Tour – Toto Japan Classic, Ibaraki, Japan, Nov 2-5

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are eight NHL matches today, with start times ranging from 11pm on Monday night to 2:30am on Tuesday morning – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

Live:

Columbus Blue Jackets v Boston Bruins, 11pm, eir Sport 2

Vancouver Canucks v Dallas Stars, 2am, eir Sport 2 – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Friday 3 November

Rugby League World Cup – Australia v France, 9am

Saturday 4 November

Rugby League World Cup – New Zealand v Scotland, 4am – Samoa v Tonga, 6:30am – England v Lebanon, 9am

Sunday 5 November

Rugby League World Cup – Italy v USA, 6am – Papua New Guinea v Ireland, 6am – Fiji v Wales, 8:30am

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Friday 3 November

Anglo-Welsh Cup – Worcester v Sale Sharks, 7:45pm

Pro14 – Glasgow Warriors v Leinster – Munster v Dragons – Scarlets v Benetton Rugby – All 7:35pm

There are more fixtures on Saturday and Sunday (see the Upcoming Sport file)

————————————————————-

SNOOKER

Under way is the International Championship in Daqing, China, running from October 29th to November 5th – day 2 is live on Eurosport 1 at 6:30am and 11:30pm

————————————————————–

TENNIS

ATP Rolex Paris Masters, Paris, France Oct 30- Nov 6, day one, 10am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena

WTA Elite Trophy, Zhuhai, China, Oct 30 to Nov 5

————————————————————–

Sunday 29 October 2017

Posted on October 29, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Sunday 29 October 2017

Screen Shot 2017-10-29 at 8.23.52 AM

————————————————————–

FOOTBALL

Premier League – Brighton v Southampton, 1:30pm, Sky Sports Main Event – Leicester City v Everton, 4pm, Sky Sports Main Event

Championship – Birmingham City v Aston Villa, midday, Sky Sports Football

La Liga – Getafe v Real Sociedad, 11am, Sky Sports Football Red Button – Girona v Real Madrid, 3:15pm, Sky Sports Football – Eibar v Levante, 5:30pm, Sky Sports Football – Malaga v Celta Vigo, 7:45pm, Sky Sports Football

Serie A – Benevento v Lazio, 11:30am, then five games 2pm including Napoli v Sassuolo, BT Sport 2 plus Torino v Cagliari, 7:45pm, BT Sport 2

Bundesliga – Werder Bremen v FC Augsburg, 2:30pm BT Sport 2 – Stuttgart v SC Freiburg, 5pm, BT Sport 2

Ligue 1 – Lyon v Metz, 2pm – Toulouse v St Etienne, 4pm, BT Sport 2 – Lille v Marseille, 8pm, BT Sport 2

Eredivisie – Vitesse Arnhem v PSV Eindhoven, 11:30am, Sky Sports Football Red Button – Two games 1:30pm – Heerenveen v AZ Alkmaar, 3:45pm

Belgian First Division – Club Brugge v Sint-Truidense VV, 1:30pm, Standard Liege v Waasland Beveren, 5pm and Mouscron-Peruwelz v Antwerp, 7pm

Portuguese Primeira Liga – Braga v GD Chaves, 4pm, Pacos Ferreira v Estoril, 6pm and Desportivo Aves v Vitoria de Guimaraes, 8:15pm

A-League – Newcastle Jets v Western Sydney Wanderers, 6am, BT Sport ESPN – Central Coast Mariners v Melbourne Victory, 8am, BT Sport ESPN

Brazilian Serie A –

MLS – TBC v TBC, 10pm, Sky Sports Football

Chinese Super League – eight games, all at 7am

————————————————————–

HORSERACING

The Sunday line-up is:

Aintree, 12:40pm – The £70,000 Grade 2 Old Roan Chase is due off at 3pm; there’s a £30,000 Veterans’ Chase at 1:50pm and a £27,500 handicap hurdle at 2:25pm; Ireland’s Patrick Griffin runs Portrait King at 1:15pm, Robbie Hennessy runs Mister First at 1:50pm, James Nash runs Massini’s Trap (2:25pm) and Hollow Crest (4:10pm, and Henry de Bromhead runs Lion In His Heart (2:25pm, although he was due to run at Cheltenham on Friday) and Devils Bride in the Old Roan Chase, where the weights are headed by Gods Own and the 13-runner field includes Tea For Two, Smad Place, Cloudy Dream, Shantou Village and Bouvreuil

Wexford, 12:50pm – A National Hunt card that features the €25,000 Casey Precast Handicap ‘Chase (2m4f, 4yo+, 3:45pm); jockeys in action include Ruby Walsh, Davy Russell, Robbie Power, Barry Geraghty and Jack Kennedy; Patrick Mullins rides Best Of Dubai for trainer Gordon Elliott in the bumper (4:20pm); trainer Gordon Elliott has the favourite in six of the seven races

Wincanton, 1:00pm – There’s a £14,000 handicap chase, for the Desert Orchid Silver Cup, at 2:45pm; field-sizes are 19-14-10-10-12-15 and 7; jockeys in action include Tom Scudamore, Harry Cobden, Paddy Brennan, Leighton Aspell, Sean Bowen, Gavin Sheehan and Richie McLernon; far and away the leading trainer at the venue (he is based just a few miles from the track), Paul Nicholls has eight runners on the card

Galway, 1:05pm – A National Hunt card where the most-valuable race is the €26,500 Faber Audiovisuals Handicap Hurdle (3:25pm); jockeys in action include Paul Townend, Danny Mullins, JJ Slevin, Mark Walsh, Denis O’Regan, Sean Flanagan and Keith Donoghue; Noel Meade introduces Princess Lara in the maiden hurdle that opens the card; she is a half-sister to Grade 1 winning novice chaser Apache Stronghold, who Noel also trained; both horses are owned by Patricia Hunt and were bred by James Robinson; formerly trained by Willie Mullins, the unbeaten Lucky Pass has his first run for Gordon Elliott in the maiden hurdle at 2:50pm; Henry de Bromhead, who celebrated his 45th birthday on Saturday, holds good chances with recent Galway winner Calino d’Airy (1:40pm) and Show And Go (2:15pm); both horses will be ridden by JJ Slevin

At Saint-Cloud in France, there are Group 1 races at 1:35pm, the Criterium de Saint-Cloud (2yo colts and fillies), in which Aidan O’Brien runs Delano Roosevelt (Ryan Moore), Kew Gardens (Seamie Heffernan), Hunting Horn (Wayne Lordan) and Nelson (Donnacha O’Brien), and 2:45pm, the Criterium International (2yo colts and geldings), in which Aidan runs Threeandfourpence (Ryan Moore).

Charlie Appleby runs Stage Magic (William Buick) in the 1:35pm race and there are three runners from Britain in the 2:45pm contest.

There is also a Group 3 race, the Prix Perth (3yo+, 8f) at 3:15pm, in which William Haggas runs Hathal (Frankie Dettori) and Ed Walker runs Stormy Antarctic (Christophe Soumillon)

At Capannelle in Italy, there are Group 3 races at 1:20pm and 2:35pm plus the Group 1 Premio Lydia Tesio (3yo+ fillies and mares, turf, 10f) at 3:20pm, in which Tony Martin runs Laganore (Colin Keane) and Archie Watson runs Absolute Blast (Luke Morris)

At Hannover in Germany, there is a Group 3 race at 1:30pm (3yo+, fillies and mares, turf, 1m3f)

On the shop service, they also race in India at Hyderabad (10:15am) and Pune (10:30am), in Germany at Hannover (10:45am) and in France at Saint-Cloud (12:35pm); later in the shops it is Monterrico (6:30pm) in Uruguay and Philadelphia (4:55pm) in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Belmont Park, 4:55pm, Woodbine, 5pm, Gulfstream Park West, 5:15pm, Santa Anita, 7:15pm, Turf Paradise, 7:55pm, and Golden Gate Fields, 8pm

The South African meeting is Fairview (11:05am), where there is a Listed Race at 2:35pm

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Sunday line-up is as follows:

11:03am – Belle Vue

11:11am – Hove

2:06pm – Perry Barr

2:12pm – Kinsley

3:18pm – Mullingar

6:04pm – Poole

6:11pm – Central Park

The next live Sky meeting is the William Hill St Leger meeting at Perry Barr on November 8th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 8

Sunday October 29 – Minnesota Vikings @ Cleveland Browns, 1:30pm Live on BBC 2, then 7 games at 5pm, Houston Texans @ Seattle Seahawks, 8:05pm, Dallas Cowboys @ Washington Redskins, 8:25pm, Pittsburgh Steelers @ Detroit Lions, 00:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday October 30 – Denver Broncos @ Kansas City Chiefs, 1:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASEBALL

Game 5 of the World Series between Houston Astros and Los Angeles Dodgers live 12:15am, BT Sport 1 –i.e late Sunday night/early Sunday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There are seven NBA matches today, with start times ranging from 7:30pm on Sunday to 12:30am on Sunday – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live:

San Antonio Spurs @ Indiana Pacers, 8:30pm, BT Sport 1

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Saturday November 4 – Deontay Wilder v Bermane Stiverne, WBC Heavyweight Champion Deontay Wilder faces Bermane Stiverne for the second time in his career. Stiverne was outclassed by Wilder back in 2015 but is the only man to go the distance with the unbeaten American in his career so far.

————————————————————–

CRICKET

Next games:

Sunday October 29

ODI – India v New Zealand, 9am, Sky Sports Main Event

International T20 – South Africa v Bangladesh, 12:30pm

International T20 – Pakistan v Sri Lanka, 2:30pm

Test Match – Zimbabwe v West Indies, 7:30am, day one of five

New Zealand Plunkett Shield – three matches, all at 9:30pm

Women’s Ashes, One Day International – Australia v England, midnight, BT Sport 3 – the third and final ODI of the series

———————-—————————————

DARTS

Oct 26-29 – Unibet European Championship, Ethias Arena, Hasselt, day four, live on ITV 4/eir Sport 1 at 12:45pm and 7pm ITV 4

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Mexican Grand Prix, in Mexico City, which runs from October 27-29

Live coverage:

Coverage of the race live on Sky Sports Main Event/EIR Sport 1 from 7pm

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Sunday 29 October

Leinster club SFC first round
Newtown Blues (Louth) v Rathnew (Wicklow), Gaelic Grounds, 2pm
Rhode (Offaly) v Portlaoise (Laois), O’Connor Park, 2:30pm
Mullinalaghta (Longford) v Eire Og (Carlow), Glennon Bros Pearse Park, 2pm

Munster club SFC quarter-final
Clonmel Commercials (Tipperary) v Dr Crokes (Kerry), Clonmel Sportsfield, 2pm

Ulster club SFC quarter-finals
Cavan Gaels (Cavan) v Lamh Dhearg (Antrim), Kingspan Breffni, 2.30pm
Scotstown (Monaghan) v Kilcar (Donegal), Clones, 2.30pm

Clare SFC final
Clondegad v Kilmurry-Ibrickane, Cusack Park, 3pm

Meath SFC final
Simonstown Gaels v Summerhill, Pairc Tailteann, 3pm

Westmeath SFC final
Tyrrellspass v St Loman’s, TEG Cusack Park, 3.30pm

Wexford SFC final
Starlights v St Martin’s, Innovate Wexford Park, 3pm

Munster club SHC quarter-final
Ballygunner (Waterford) v Thurles Sarsfields (Tipperary), Walsh Park, 2pm

Kilkenny SHC final
Dicksboro v James Stephens, Nowlan Park, 3pm – live on TG4

———————————————-

GOLF

World Golf ChampionshipsWGC – HSBC Champions, Sheshan International GC, China, Oct 27-29 – Coverage of day three is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open from 4:45am early on Saturday morning, with the final day being live on Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open from 4am, early on Sunday morning

USPGA Tour – Sanderson Farms Championship, CC of Jackson, USA, Oct 26-29, day four, live on Sky Sports The Open from 6:30pm

USLPGA Tour – Sime Darby LPGA Malaysia, Kuala Lumpur G&CC, Oct 26-29, day four

USPGA Champions Tour – PowerShares QQQq Championship, Sherwood CC, USA, Oct 27-29, final day

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are 3 NHL matches today, with start times ranging from 10pm Sunday night to 2am on Monday morning – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Live:

Winnipeg Jets v Pittsburgh Penguins, 11pm, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Sunday 29 October

Rugby League World Cup – Ireland v Italy, 4am, eir Sport 2 – France v Lebanon, 5am – Scotland v Tonga, 6:15am

——————————————————————

RUGBY UNION

Premiership – Bath v Gloucester, 3pm BT Sport 1 – Newcastle v Leicester, 3pm

Top 14 – Castres v Agen, 11:30am, Sky Sports Action – Stade Rochelais Toulouse, 3:30pm

————————————————————-

SNOOKER

Coming up is the International Championship in Daqing, China, running from October 29th to November 5th – live coverage of day one Eurosport 2, 7:45am and 11:30a,

————————————————————–

TENNIS

ATP Erste Bank Vienna Open, Oct 23-29, live from 1pm on Sky Sports Arena, finals

ATP Swiss Indoors Basel, Oct 23-29, Coverage of the final live from 2pm, Sky Sports Mix/Sky Sports Action

WTA Finals, Singapore, Oct 23-29, Doubles final 7:45am, Singles final 11am, BT Sport 1

————————————————————–

Saturday 28 October 2017

Posted on October 27, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Saturday 28 October 2017

Screen Shot 2017-10-27 at 6.12.39 PM

————————————————————–

FOOTBALL

Premier League – Man Utd v Tottenham, 12:30pm Sky Sports Main Event and Sky Sports and Premier League ROI, then five games at 3pm including West Brom v Man City, Sky Sports Premier League ROI, followed by Bournemouth v Chelsea, 5:30pm, BT Sport 1

Scottish Premiership – Hearts v Rangers, 12:30pm, Sky Sports Football, followed by five games at 3pm, including Celtic v Kilmarnock

Championship – One game at 12:30pm, Sheffield Wednesday v Barnsley, then eight games at 3pm and Hull v Nottingham Forest, 5:30pm, Sky Sports Football

League One – Northampton Town v Blackpool at 2pm then 11 games at 3pm

League Two – 12 games, all at 3pm

National League – 12 games, all at 3pm

National League North – 11 games, all at 3pm

National League South – 11 games, all at 3pm

FA Trophy – 63 ties, all at 3pm

Scottish Championship – Five games getting underway 3pm

Scottish League One – Five games getting underway 3pm

Scottish League Two – Five games getting underway 3pm

Northern Irish Premiership – three games at 3pm and one at 5:30pm

La Liga – Alaves v Valencia, 12pm, Sky Sports Football Red Button – Sevilla v Leganes, 3:15pm – Atletico Madrid v Villarreal, 5:30pm, Sky Sports Red Button – Athletic Bilbao v Barcelona, 7:45pm, Sky Sports Football

Bundesliga – Five games at 2:30pm plus Bayern Munich v Leipzig, 5:30pm, BT Sport 2

Bundesliga 2 – Darmstadt 98 v Holsten Kiel, 12:15pm, BT Sport 1

Serie A – AC Milan v Juventus, 5pm, BT Sport 3 – Roma v Bologna, 7:45pm, BT Sport 2

Ligue 1 – Bordeaux v Monaco, 4pm, and five games kicking off at 7pm

A-League – Wellington Phoenix v Brisbane Roar, 7:35am, BT Sport ESPN – Adelaide United v Melbourne City, 9:50am, BT Sport ESPN

Belgian First Division – one game at 5pm, two at 7pm and one at 7:30pm

Eredivisie – Two games at 5:30pm and two at 7:45pm, including Willem II v Ajax, Sky Sports Mix

Portuguese Primeira Liga – Maritimo v Tondela, 4pm – Belenenses v Moreirense, 6:15pm – Boavista v FC Porto, 8:30pm

Brazilian Serie A – Sao Paulo v Santos, 8pm, and Flamengo v Vasco da Gama, 10pm

FIFA Under-17 World Cup final – 3:30pm, Eurosport 1; the Third-Place Play-off game is live on Eurosport 2 at 12:30pm

————————————————————–

HORSERACING

The Saturday line-up is:

Newbury, 1:10pm – featuring the £60,000 Group 3 St Simon Stakes (4yo+, 12f, 2:15pm), the £40,000 Group 3 Horris Hill Stakes (2yo colts and geldings, 7f, 2:50pm), the £30,000 Listed Radley Stakes (2yo, 7f, 3:55pm), in which there are two runners from Ireland – Ger Lyons’ Moonlight Bay (recent winner of the Birdcatcher Nursery at Naas) and Patrick Prendergast’s Sunday Smart –  plus a £20,000 10f handicap (3yo+, 3:20pm); a half-brother to dual Derby winner Harzand runs in the opener (the Sir Michael Stoute-trained Hazarfiya, who will be making his debut)

Kelso, 1:15pm – A card that features a £22,500 limited handicap chase (3pm); there’s a runner from Ireland on the card – Mark McNiff’s June Carter (5:15pm, Steven Kelly); field-sizes are 12-11-5-5-13-16-11 and 11; the last two races on the card are divisions of the McConnell O’Hara Memorial Conditional Jockeys’ Handicap Hurdle; Will Kennedy, Derek Fox, Danny Cook, Sean Bowen and Lucy Alexander are among the jockeys riding on the card

Leopardstown, 1:25pm – with the card including the €63,000 Group 3 TheTote.com Eyrefield Stakes (9f, 2yo, 4:15pm), the €50,000 Tote October Handicap (1m4f, 3yo+, 4:50pm), the €47,000 Listed  Knockaire Stakes (3yo+ that have not won a Group 1 or 2 race, 7f, 3:05pm) and the €32,500 Irish EBF Fillies Nursery (7f, 2:30pm)

Doncaster, 1:45pm – featuring the £200,000 Group 1 Racing Post Trophy (2yo, 8f, 3:25pm), in which Aidan O’Brien will have four runners as he bids to set a new world record of 26 Group or Grade 1 wins on the flat in a calendar year; his current total is 25; also on the card is a £30,000 Listed Race (2yo, 6f, 1:45pm), a £20,000 near-12f handicap (2:55pm) and a £45,000 3yo+ 5f handicap  (4pm); Ireland’s Johnny Murtagh runs Sankari Royale in the opener

Cheltenham, 2pm – A card that includes two £50,000 handicap chases (2pm and 3:10pm), a £35,000 hurdle race (2:35pm), a £25,000 Pertemps Qualifier (3:45pm) and a £25,000 novices’ chase (4:20pm); there are three runners from Ireland on the card: Henry de Bromhead’s On Fiddlers Green (2pm, Davy Russell), Twobelucky (2:35pm, rider TBC) and  Some Plan (3:10pm, rider TBC), and Jessica Harrington’s Mr Fiftyone (3:10pm, Robbie Power)

Wolverhampton, 5:45pm – The card starts with an apprentice handicap and is followed by a Classified Stakes race, two handicaps, a nursery handicap, a 2yo maiden, then two divisions of the seven-furlong handicap

At Moonee Valley in Australia, Winx will attempt to make it 22 wins in a row in the Group 1 Ladbrokes Cox Plate (7am), a race she has won for the last two years

At San Siro in Italy, the Group 3 Italian St Leger is due off at 4:10pm

They also race in Mauritius (from 9:30am), in Germany at Leipzig (10:05am), in India at Pune(10:30am) and in France at Compiegne (1:05pm); later in the shops it is Philadelphia (5:55pm) in the USA and Hipo Chile (6:30pm) in Chile

The Turf TV USA line-up is: Belmont Park, 5:25pm, Keeneland, 6:05pm, Gulfstream Park West, 6:15pm, Santa Anita, 8:15pm, Turf Paradise, 8:55pm, and Golden Gate Fields, 9pm

The South African meetings are Turffontein (11:30am) and Kenilworth (12:50pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Saturday line-up is as follows:

10:03am – Tralee

10:06am – Towcester

10:31am – Romford

10:38am – Crayford

2:24pm – Newcastle

6:28pm – Central Park

6:33pm – Monmore

6:39pm – Peterborough

The next live Sky meeting is the William Hill St Leger meeting at Perry Barr on Wednesday November 8th

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 8

Sunday October 29 – Minnesota Vikings @ Cleveland Browns, 1:30pm, then 7 games at 5pm, Houston Texans @ Seattle Seahawks, 8:05pm, Dallas Cowboys @ Washington Redskins, 8:25pm, Pittsburgh Steelers @ Detroit Lions, 00:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday October 30 – Denver Broncos @ Kansas City Chiefs, 1:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

COLLEGE FOOTBALL

There is a match scheduled on BT Sport ESPN at 5pm plus Florida Gators v Georgia Bulldogs, 8:30pm, BT Sport ESPN

————————————————————–

BASEBALL

Game 4 of the World Series between Los Angeles Dodgers v Houston Astros is scheduled for 1:09am on Sunday – i.e. late Saturday night/early  on Sunday morning – live on BT Sport 1

————————————————————–

BASKETBALL

There are eight NBA matches today, with start times ranging from midnight on Saturday to 2:30am on Sunday – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live:

No games listed as live in Ire/UK

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Saturday October 28 – Anthony Joshua v Carlos Takam, IBF World Heavyweight Title, lots of other top-class bouts on this card including Anahi Sanchez v Katie Taylor, WBA Lightweight Title, from Principality Stadium, Cardiff, 6pm, Sky Sports Box Office

Live coverage of the undercard is on Sky Sports Main Event, Sky Sports Mix and Sky Sports Arena from 6pm

————————————————————–

CRICKET

Next games:

Sunday October 29

ODI – India v New Zealand, 9am

International T20 – South Africa v Bangladesh, 12:30pm

International T20 – Pakistan v Sri Lanka, 2:30pm

Test Match – Zimbabwe v West Indies, 7:30am, day one of five

New Zealand Plunkett Shield – three matches, all at 9:30pm

Women’s Ashes, One Day International – Australia v England, midnight, BT Sport 3 – the third and final ODI of the series

———————-—————————————

DARTS

Oct 26-29 – Unibet European Championship, Ethias Arena, Hasselt, day three, second-round matches, live on ITV 4 at 7pm

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Mexican Grand Prix, in Mexico City, which runs from October 27-29

Live coverage:

Qualifying – 7pm, Sky Sports Main Event and 7:55pm, eir Sport 1

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 28 October

Ulster club SFC quarter-finals
Slaughtneil (Derry) v Omagh (Tyrone), Celtic Park, 7pm
Derrygonnelly (Fermanagh) v Armagh Harps (Armagh), Brewster Park, 7pm

Dublin SHC final
Cuala v Kilmacud Crokes, Parnell Park, 3.30pm, live on eir Sport 1

Sunday 29 October

Leinster club SFC first round
Newtown Blues (Louth) v Rathnew (Wicklow), Gaelic Grounds, 2pm
Rhode (Offaly) v Portlaoise (Laois), O’Connor Park, 2:30pm
Mullinalaghta (Longford) v Eire Og (Carlow), Glennon Bros Pearse Park, 2pm

Munster club SFC quarter-final
Clonmel Commercials (Tipperary) v Dr Crokes (Kerry), Clonmel Sportsfield, 2pm

Ulster club SFC quarter-finals
Cavan Gaels (Cavan) v Lamh Dhearg (Antrim), Kingspan Breffni, 2.30pm
Scotstown (Monaghan) v Kilcar (Donegal), Clones, 2.30pm

Clare SFC final
Clondegad v Kilmurry-Ibrickane, Cusack Park, 3pm

Meath SFC final
Simonstown Gaels v Summerhill, Pairc Tailteann, 3pm

Westmeath SFC final
Tyrrellspass v St Loman’s, TEG Cusack Park, 3.30pm

Wexford SFC final
Starlights v St Martin’s, Innovate Wexford Park, 3pm

Munster club SHC quarter-final
Ballygunner (Waterford) v Thurles Sarsfields (Tipperary), Walsh Park, 2pm

Kilkenny SHC final
Dicksboro v James Stephens, Nowlan Park, 3pm – live on TG4

———————————————-

GOLF

World Golf ChampionshipsWGC – HSBC Champions, Sheshan International GC, China, Oct 27-29 – Coverage of day three is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open from 4:45am early on Saturday morning, with the final day being live on Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open from 4am, early on Sunday morning

USPGA Tour – Sanderson Farms Championship, CC of Jackson, USA, Oct 26-29, day three, live on Sky Sports The Open from 7:30pm and Sky Sports Main Event from 8:40pm

USLPGA Tour – Sime Darby LPGA Malaysia, Kuala Lumpur G&CC, Oct 26-29, day three

USPGA Champions Tour – PowerShares QQQq Championship, Sherwood CC, USA, Oct 27-29, day two

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are 12 NHL matches today, with start times ranging from 6pm Saturday night to 2am on Sunday morning – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live:

Buffalo Sabres v San Jose Sharks, 6pm, eir Sport 2

Tampa Bay Lightning v Anaheim Ducks, midnight on Saturday, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Saturday 28 October

Rugby League World Cup – Papua New Guinea v Wales, 6am, eir Sport 2 – New Zealand v Samoa, 8:10am, eir Sport 2 – Fiji v USA, 10:40am, eir Sport 2 – Ireland v Italy, 4am, eir Sport 2 – i.e. early on Sunday morning (with two other games early on Sunday, too – see Sunday’s games)

Sunday 29 October

Rugby League World Cup – Ireland v Italy, 4am, eir Sport 2 – France v Lebanon, 5am – Scotland v Tonga, 6:15am

——————————————————————

RUGBY UNION

Saturday 28 October

Premiership – Harlequins v Worcester,3pm – Northampton v Wasps, 3pm, BT Sport 2 – Saracens v London Irish, 3pm

Pro14 – Benetton v Edinburgh, 2pm – Zebre v Cheetahs, 5pm – Ulster v Leinster, 6:30pm, live on BBC2 Ulster and Sky Sports Action – Scarlets v Cardiff Blues, 7:35pm

Top 14 – Toulon v Brive, 1:45pm, Sky Sports Action, then three games at 5pm and Clermont Auvergne v Stade Francais, 7:45pm

The New Zealand NPC Rugby final is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports Action at 7:30am

The Currie Cup Rugby Union final is live on Sky Sports Action at 3:45pm

 

————————————————————-

SNOOKER

Coming up is the International Championship in Daqing, China, running from October 29th to November 5th

————————————————————–

TENNIS

ATP Erste Bank Vienna Open, Oct 23-29, live from 1pm on Sky Sports Arena, semi-finals

ATP Swiss Indoors Basel, Oct 23-29, live from 1:30pm, Sky Sports Mix, semi-finals

WTA Finals, Singapore, Oct 23-29, live from 8:45am, BT Sport 3 (opening semi-final), and 12:15pm, BT Sport 3 (second semi-final)

————————————————————–

OTHER SPORT

Speedway Grand Prix, BT Sport 1, 8:45am

Friday 27 October 2017

Posted on October 27, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Friday 27 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Championship – Leeds Utd v Sheffield Utd, 7:45pm, Sky Sports Football/ Main Event

FA Trophy – Kingstonian v Thurrock, 7:45pm

Bundesliga – Mainz v Eintracht Frankfurt, 7:30pm, BT Sport 3

Ligue 1 – Paris Saint-Germain v Nice, 7:45pm, BT Sport 2

Eredivisie – FC Twente v Excelsior, 7pm

Portuguese Primeira Liga – Benfica v Feirense, 7pm – Rio Ave v Sporting Lisbon, 9pm

Belgian First Division – Charleroi v AA Gent, 7:30pm

A-League – Sydney FC v Perth Glory, 9:45am, BT Sport 2

League of Ireland Premier Division (Cork City are Champions) – all at 7:45pm, Bohemians v Finn Harps – Cork City v Bray Wanderers – Derry City v St Patricks Ath – Drogheda v Sligo Rovers – Galway Utd FC v Dundalk, RTE 2 – Shamrock Rovers v Limerick

Northern Irish Premiership – Crusaders v Ballinamallard Utd, 7:45pm

————————————————————–

HORSERACING

The Friday line-up is:

Newbury, 1:40pm – An eight-race card, where only three have been declared for the feature Conditions Stakes (£19,000, 3:25pm), top jockeys in action include Jim Crowley, Frankie Dettori, Adam Kirby, Oisin Murphy, Richard Kingscote, Josephine Gordon, Tom Marquand, Franny Norton and Hollie Doyle.

Doncaster, 1:50pm – An eight-race card, with field-sizes of 8-15-10-9-22-9-10 & 20. A big-field has been declared (22) for the feature Racing Post/SIS Betting Shop Manager Handicap (£20,000, 3:35pm), top jockeys in action include Ryan Moore, James Doyle, Andrea Atzeni, Paul Hanagan, PJ McDonald, Jamie Spencer, Fran Berry, Danny Tudhope, Tom Queally and David Probert to name just a few.

Cheltenham, 2pm – It’s day-one of the two-day Showcase meeting at Prestbury Park, with field-sizes of 6-7-21-5-17-8 & 14, the feature races are the opening Novices’ Hurdle (£20,000, 2pm), the Novices’ Chase (£25,000, 2:35pm) and the Novices’ Chase (£25,000, 3:45pm), top jockeys in action include Richard Johnson, Barry Geraghty, Sam Twiston-Davies, Davy Russell, Aidan Coleman, David Mullins, Bryan Cooper and Harry Skelton. Irish trainer Gordon Elliott sends over five runners from his Co. Meath yard.

Wolverhampton, 5:45pm – An eight-race card, with field-sizes of 13-13-12-12-11-13-12 &12, top jockeys in action include Luke Morris, Josephine Gordon, Joe Fanning, Ben Curtis, Tom Marquand, Richard Kingscote, PJ McDonald and Stevie Donohoe.

Dundalk, 5.25pm, – An eight-race card, the card includes the Listed Cooley Fillies Stakes (€55,000, 7:30pm), the battle between Pat Smullen and Colin Keane for the Irish jockeys championship continues with Colin Keane leading 92-87 over Pat Smullen, Colin Keane with eight rides and Pat Smullen has seven

They also race in India at Mysore (10:20am) and Chennai (10:30am), in France at Auteuil (11:50 am), later in the shops it is Club Hipico (4:46 pm) in Chile and Woodbine (6pm) in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Belmont Park, 5:55pm, Keeneland, 6pm, Gulfstream, 6:15pm, Golden Gate Fields, 8:45pm, and Santa Anita, 9pm

The South African meetings are Fairview (11:40am) and Greyville (4:05pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Friday line-up is as follows:

10:31am – Kinsley

10:38am – Swindon

2:08pm – Hove

2:18pm – Monmore

6:28pm – Nottingham

6:33pm – Crayford

6:39pm – Sheffield

 

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 8

Sunday October 29 – Minnesota Vikings @ Cleveland Browns, 1:30pm, then 7 games at 5pm, Houston Texans @ Seattle Seahawks, 8:05pm, Dallas Cowboys @ Washington Redskins, 8:25pm, Pittsburgh Steelers @ Detroit Lions, 00:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday October 30 – Denver Broncos @ Kansas City Chiefs, 1:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASEBALL

Game 4 of the World Series between Los Angeles Dodgers v Houston Astros is scheduled for Friday Night/Saturday Morning at 1:09am on BT Sport 1

 

————————————————————–

BASKETBALL

There are seven NBA matches today with start times ranging from Midnight to 3:30am – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live:

Oklahoma Thunder @ Minnesota Timberwolves, 1am BT Sport 3

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday October 28 – Anthony Joshua v Carlos Takam, IBF World Heavyweight Title, lots of other top-class bouts on this card including Anahi Sanchez v Katie Taylor, WBA Lightweight Title, from Principality Stadium, Cardiff, 6pm, Sky Sports Box Office

————————————————————–

CRICKET

Sheffield Shield – one game at 4:30am

International T20 – Pakistan v Sri Lanka, 5pm

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

Oct 26-29 – Unibet European Championship, Ethias Arena, Hasselt, day two live on ITV 4/ eir Sport 1 12:45pm and 7pm

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Mexican Grand Prix, in Mexico City, which runs from October 27-29

Opening practice session live 3:45pm Sky Sports Main Event

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 28 October

Ulster club SFC quarter-finals
Slaughtneil (Derry) v Omagh (Tyrone), Celtic Park, 7pm
Derrygonnelly (Fermanagh) v Armagh Harps (Armagh), Brewster Park, 7pm

Dublin SHC final
Cuala v Kilmacud Crokes, Parnell Park, 3.30pm

 

Sunday 29 October

Leinster club SFC first round
Newtown Blues (Louth) v Rathnew (Wicklow), Gaelic Grounds, TBC
Rhode (Offaly) v Portlaoise (Laois), O’Connor Park, TBC
Mullinalaghta (Longford) v Eire Og (Carlow), Glennon Bros Pearse Park, TBC

Munster club SFC quarter-final
Clonmel Commercials (Tipperary) v Dr Crokes (Kerry), Tipperary venue, TBC

Ulster club SFC quarter-finals
Cavan Gaels (Cavan) v Lamh Dhearg (Antrim), Kingspan Breffni, 2.30pm
Scotstown (Monaghan) v Kilcar (Donegal), Clones, 2.30pm

Clare SFC final
Clondegad v Kilmurry-Ibrickane, Cusack Park, TBC

Meath SFC final
Simonstown Gaels v Summerhill, Pairc Tailteann, 3pm

Westmeath SFC final
Tyrrellspass v St Loman’s, TEG Cusack Park, 3.30pm

Wexford SFC final
Starlights v St Martin’s, Innovate Wexford Park, TBC

Munster club SHC quarter-final
Ballygunner (Waterford) v Thurles Sarsfields (Tipperary), Waterford venue, TBC

Kilkenny SHC final
Dicksboro v James Stephens, Nowlan Park, 3.15p

 

———————————————-

GOLF

World Golf ChampionshipsWGC – HSBC Champions, Sheshan International GC, China, Oct 27-29 – Coverage of day two is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open – (day two coverage is at 4am on these channels, i.e. early on Thursday morning)

USPGA Tour – Sanderson Farms Championship, CC of Jackson, USA, Oct 26-29, day two, live on Sky Sports The Open, 7:30pm

USLPGA Tour – Sime Darby LPGA Malaysia, Kuala Lumpur G&CC, Oct 26-29, day two

USPGA Champions Tour – PowerShares QQQq Championship, Sherwood CC, USA, Oct 27-29, day one

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are six NHL matches today, with start times ranging from 11pm Friday night to 2am on Saturday morning – i.e. late Friday night/early Saturday morning

Live:

Colorado Avalanche @ Vegas Golden Knights, midnight eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next game:

Friday 27 October

Rugby League World Cup – Australia v England, 10am, opening game live on BBC Two/ eir Sport 2

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Friday 27 October

Premiership – Sale Sharks v Exeter, 7:45pm, BT Sport 1

Pro14 – Connacht v Munster, 7:35pm – Glasgow v Southern Kings, 7:35pm – Ospreys v Dragons, 7:35pm

————————————————————-

SNOOKER

Coming up is the International Championship in Daqing, China, running from October 29th to November 5th

————————————————————–

TENNIS

ATP Erste Bank Vienna Open, Oct 23-29, Day five, live from midday and 2pm Sky Sports Action

ATP Swiss Indoors Basel, Oct 23-29, Day five, live from 2pm, Sky Sports Arena

WTA Finals, Singapore, Oct 23-29 , Live from 8:45am and 12:15pm, BT Sport 1 (group stage, day six)

Thursday 26 October 2017

Posted on October 26, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Thursday 26 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Copa del Rey – Lleida Esportiu v Real Sociedad, 6:30pm – Deportivo La Coruna v Las Palmas, 7:30pm – Girona v Levante, 7:30pm – Fuenlabrada v Real Madrid, 8:30pm – Tenerife v Espanyol, 8:30pm

Belgian First Division – Antwerp v Standard Liege, 7:30pm – Sint-Truidense VV v Mouscron-Peruwelz, 7:30pm

MLS – There are games scheduled to be live on Sky Sports Football at midnight on Thursday and 2:05am early on Friday morning

CopaDelReyThursTrebleB  Football2017DblTheOdds28th29th30thOctDblTheOddsLingard

————————————————————–

HORSERACING

The Thursday line-up is:

Ludlow, 1:55pm – Six race National Hunt card which includes a Class 3 Handicap Chase (3pm). The card finishes with a Class 4 Handicap Hurdle (4:35pm) where the improving Ian William’s runner Banditry will look to follow up from victory at Southwell last time.

Southwell, 2:05pm – Six race National Hunt card which begins with a Handicap Chase over just short of 2m. The card ends with a Maiden ‘Bumper’ over the same distance (4:45pm).

Carlisle, 2:15pm – Six race National Hunt card which includes two Class 3 Handicap Hurdles, a Class 3 Handicap Chase (4:25pm) and a Class 3 Beginners Chase (3:20pm).

Thurles, 2:20pm – Seven race National Hunt card which begins with a Mares Beginners Chase over 2m 2f. The Hurdle race at 4:30pm is worth €11,000 to the winner and features Enda Bolger’s well known Cross-Country Chaser ‘Cantlow’ – Sent over hurdles for his first run of the season. Gordon Elliot will run Lieutenant Colonel and Charmix in the race.

Chelmsford, 5:45pm – Seven race flat card on the Polytrack. Top jockeys Ryan Moore, James Doyle, Jim Crowley, Will Buick and Kieran Shoemark all have rides on the card

later in the shops it is Hipo Chile (6:30pmpm) in Chile and Finger Lakes (56:10pmpm) in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Belmont Park, 5:55pm, Keeneland, 6:05pm,Gulfstream, 6:15pm, and Golden Gate Fields, 8:45pm and Santa Anita, 9pm

The South African meeting is Vaal (11:50am)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Thursday line-up is as follows:

11:03am – Sunderland

1:11am – Sheffield

2:08pm – Romford

2:18pm – Crayford

6:28pm – Hove

6:33pm – Monmore

6:39pm – Newcastle

 

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 8

Thursday October 26 – Miami Dolphins @ Baltimore Ravens, 1:25am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Action – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday October 29 – Minnesota Vikings @ Cleveland Browns, 1:30pm, then 7 games at 5pm, Houston Texans @ Seattle Seahawks, 8:05pm, Dallas Cowboys @ Washington Redskins, 8:25pm, Pittsburgh Steelers @ Detroit Lions, 00:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday October 30 – Denver Broncos @ Kansas City Chiefs, 1:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

COLLEGE FOOTBALL

Georgia State Panthers v South Alabama Jaguars, 12:30am, BT Sport 3 – i.e. late Friday night/early Saturday morning – and Stanford Cardinals v Oregon State Beavers, 2am, BT Sport ESPN – i.e. late Friday night/early Saturday morning

————————————————————–

BASEBALL

World Series game 3, Houston Astros v LA Dodgers, is set for Friday at 1:09am – i.e. late Friday night/early Saturday morning – live on BT Sport 1

————————————————————–

BASKETBALL

There are five NBA matches today with start times ranging from 1am to 3:30am – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live:

Boston Celtics @ Milwaukee Bucks, 1am, BT Sport 1 – i.e. late Thursday night/early Friday morning – and New Orleans Pelicans @ Sacramento Kings, 3:30am, BT Sport 1 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday October 28 – Anthony Joshua v Carlos Takam, IBF World Heavyweight Title, lots of other top-class bouts on this card including Anahi Sanchez v Katie Taylor, WBA Lightweight Title, from Principality Stadium, Cardiff, 6pm, Sky Sports Box Office

————————————————————–

CRICKET

International T20 – South Africa v Bangladesh, 4pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Cricket, and Pakistan v Sri Lanka, 5pm

Sheffield Shield – games at 4am and 7am

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

Oct 26-29 – Unibet European Championship, Ethias Arena, Hasselt, day one live on ITV 4 and eir Sport 1 at 7pm

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Mexican Grand Prix, in Mexico City, which runs from October 27-29

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

———————————————-

GOLF

World Golf ChampionshipsWGC – HSBC Champions, Sheshan International GC, China, Oct 27-29 – Coverage of day two is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open at 4:45am – i.e. early on Friday morning – (day one coverage is at 4am on these channels, i.e. early on Thursday morning)

USPGA Tour – Sanderson Farms Championship, CC of Jackson, USA, Oct 26-29, day one, live on Sky Sports The Open, 7:30pm****

USLPGA Tour – Sime Darby LPGA Malaysia, Kuala Lumpur G&CC, Oct 26-29, day one

USPGA Champions Tour – PowerShares QQQq Championship, Sherwood CC, USA, Oct 27-29

SandersonFarmsChampionship7PlacesPortrait

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are eleven NHL matches today, with start times ranging from midnight on Thursday to 3am on Friday – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Live:

Pittsburgh Penguins v Winnipeg Jets, midnight on Thursday, eir Sport 2

Vancouver Canucks v Washington Capitals, 3am, eir Sport 2 – i.e. late Thursday night/early Friday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next game:

Friday 27 October

Rugby League World Cup – Australia v England, 10am

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Friday 27 October

Premiership – Sale Sharks v Exeter, 7:45pm

Pro14 – Connacht v Munster, 7:35pm – Glasgow v Southern Kings, 7:35pm – Ospreys v Dragons, 7:35pm

————————————————————-

SNOOKER

Coming up is the International Championship in Daqing, China, running from October 29th to November 5th

————————————————————–

TENNIS

ATP Erste Bank Vienna Open, Oct 23-29, Day four, live from midday, Sky Sports Action and Sky Sports Main Event

ATP Swiss Indoors Basel, Oct 23-29, Day four, live from 2pm, Sky Sports Arena

WTA Finals, Singapore, Oct 23-29 , Live from 8:45am and 12:15pm, BT Sport 1 (group stage, day five)

Wednesday 25 October 2017

Posted on October 25, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Wednesday 25 October 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Wednesday Oct 25

Carabao Cup – Chelsea v Everton, 7:45pm – Tottenham Hotspur v West Ham Utd, 8pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Football

Scottish Premiership – Aberdeen v Celtic, 7:45pm, BT Sport 1 – Dundee v Motherwell, 7:45pm – Rangers v Kilmarnock, 7:45

Copa del Rey – Formentera v Athletic Bilbao, 6pm – Ponferradina v Villarreal, 7:30pm – Real Valladolid v Leganes, 7:30pm – Eibar v Celta Vigo, 8:30pm – Elche v Atletico Madrid, 8:30pm

German DFB Cup – eight games, four at 5:30pm and four at 7:45pm, including RB Leipzig v Bayern Munich, 7:45pm, BT Sport 3

Checkatrade Trophy – Yeovil Town v Chelsea U21, 7:45pm

Serie A – nine games, all at 7:45pm including Juventus v SPAL, BT Sport ESPN and Genoa v Napoli, eir Sport 1, except for Atalanta v Verona, 5:30pm, BT Sport 3 and eir Sport 1

Belgian First Division – three games, all at 7:30pm, including Anderlecht v Zulte Waregem, eir Sport 2

MLS – TBC v TBC, 1am, Sky Sports Football – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning – with a game listed to be live on the same channel at 2:05am

Chinese Super League – Beijing Guoan v Chongqing Lifan, 12:35pm

The semi-finals of the Under-17 World Cup are live on Eurosport 1 at 12:30pm and 3:30pm

WednesdaysLiveTreble Football2017DblTheOdds24th25thOct

————————————————————–

HORSERACING

The Wednesday line-up is:

Newmarket, 1:15pm – An eight-race card, with field-sizes of 12-10-20-15-12-8-12 & 10. There’s a £20,000 fillies’ handicap at 3:30pm, the other seven races are all races for two-year-olds. Top jockeys in action include Ryan Moore, James Doyle, Frankie Dettori, Luke Morris, Jim Crowley, PJ McDonald, Oisin Murphy, Paul Hanagan, Jamie Spencer and William Buick to name just a few.

Navan, 1:50pm – A seven-race flat card that features the €25,000 Irish Stallion Farms EBF Fillies’ Handicap at 4:45pm. The two jockeys fighting out the jockey championship are both in action (Colin Keane and Pat Smullen), other top jockeys in action include Kevin Manning, Chris Hayes, Declan McDonogh, Seamie Heffernan, Shane Foley, Wayne Lordan, Billy Lee and Colm O’Donoghue to name just a few.

Sedgefield, 2pm – A six-race card, with field-sizes of 12-13-6-7-12 & 10. Top jockeys in action include Brian Hughes, Tom Scudamore, Will Kennedy, Sean Bowen, Paddy Brennan, Henry Brooke and Danny Cook.

Worcester, 2:10pm – An eight-race card, with field-sizes of 9-9-9-16-10-11-10 & 15. The feature race is the £25,000 Handicap Hurdle (3:55pm), top jockeys in action include Barry Geraghty, Richard Johnson, Sam Twiston-Davies, Noel Fehily, Aidan Coleman, Harry Skelton, Daryl Jacob, Nick Scholfield, Adrian Heskin, Nico de Boinville and Johnny Burke.

Kempton, 5:50pm – An eight-race card, with field-sizes of 11-11-14-9-7-14-14 & 14. Top jockeys in action include Luke Morris, Pat Cosgrave, Josephine Gordon, Tom Marquand, Joe Fanning, Fran Berry, Oisin Murphy, Martin Lane and Dougie Costello.

They also race in India at Hyderabad (10:10am): Later in the shops it is Valparaiso (6:30pm) in Chile and Finger Lakes (6:10pm) in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Belmont Park, 5:55pm, Keeneland, 6:05pm, Gulfstream Park West, 6:15pm and Hawthorne, 9:10pm

The South African meeting is Durbanville (12:40pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Wednesday line-up is as follows:

11:03am – PERRY BARR

1:11am – NEWCASTLE

2:08pm – HOVE

2:18pm – BELLE VUE

6:28pm – SWINDON

6:33pm – YARMOUTH

6:39pm – SUNDERLAND

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 8

Thursday October 26 – Miami Dolphins @ Baltimore Ravens, 1:25am, Sky Sports Main Event – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday October 29 – Minnesota Vikings @ Cleveland Browns, 1:30pm, then 7 games at 5pm, Houston Texans @ Seattle Seahawks, 8:05pm, Dallas Cowboys @ Washington Redskins, 8:25pm, Pittsburgh Steelers @ Detroit Lions, 00:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday October 30 – Denver Broncos @ Kansas City Chiefs, 1:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASEBALL

The next game is LA Dodgers v TBD in the World Series (game two of the best-of-seven series), 1:09am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning – live on BT Sport 1

————————————————————–

BASKETBALL

There are ten NBA matches today with start times ranging from midnight on Wednesday to 3:30am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

Live:

San Antonio Spurs @ Miami Heat, 1am, BT Sport 2 – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday October 28 – Anthony Joshua v Carlos Takam, IBF World Heavyweight Title, lots of other top-class bouts on this card including Anahi Sanchez v Katie Taylor, WBA Lightweight Title, from Principality Stadium, Cardiff, 6pm, Sky Sports Box Office

————————————————————–

CRICKET

Wednesday Oct 25

ODI – India v New Zealand, 9am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Cricket

Women’s Ashes – One Day International – Australia v England, 4:30am, BT Sport 2 – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

Oct 26-29 – Unibet European Championship, Ethias Arena, Hasselt

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Mexican Grand Prix, in Mexico City, which runs from October 27-29

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

———————————————-

GOLF

World Golf ChampionshipsWGC – HSBC Champions, Sheshan International GC, China, Oct 27-29 – Coverage of day one is live on Sky Sports Main Event and Sky Sports The Open at 4am – i.e. early on Thursday morning

USPGA Tour – Sanderson Farms Championship, CC of Jackson, USA, Oct 26-29

PGA European Tour –

USLPGA Tour – Sime Darby LPGA Malaysia, Kuala Lumpur G&CC, Oct 26-29

USPGA Champions Tour – PowerShares QQQq Championship, Sherwood CC, USA, Oct 27-29

WGC-HSBCChampions6PlacesPortrait SandersonFarmsChampionship7PlacesPortrait

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are two NHL matches today, both at 1am – i.e. late Wednesday night/early Thursday morning – Columbus Blue Jackets v Buffalo Sabres and St Louis Blues v Calgary Flames (live on eir Sport 2)

Live:

Along with the above game, Vegas Golden Knights v Chicago Blackhawks is listed to be live on eir Sport 2 at 4am (early Thursday morning)

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next game:

Friday 27 October

Rugby League World Cup – Australia v England, 10am

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Friday 27 October

Premiership – Sale Sharks v Exeter, 7:45pm

Pro14 – Connacht v Munster, 7:35pm – Glasgow v Southern Kings, 7:35pm – Ospreys v Dragons, 7:35pm

————————————————————-

SNOOKER

Coming up is the International Championship in Daqing, China, running from October 29th to November 5th

————————————————————–

TENNIS

ATP Erste Bank Vienna Open, Oct 23-29, Day three, live from midday, Sky Sports Arena

ATP Swiss Indoors Basel, Oct 23-29, Day three, live from 4pm, Sky Sports Main Event and 2pm, Sky Sports Action

WTA Finals, Singapore, Oct 23-29 , Live from 12:15pm, BT Sport 1 (group stage, day four)

Tuesday 24 October 2017

Posted on October 23, 2017
Category : SPORTS PREVIEW

SPORTS PREVIEW

Tuesday 24 October 2017

————————————————————–

FOOTBALL

Tuesday Oct 24

Carabao Cup – Arsenal v Norwich City, 7:45pm – Bournemouth v Middlesbrough, 7:45pm – Bristol City v Crystal Palace, 7:45pm – Leicester City v Leeds Utd, 7:45pm – Swansea City v Man Utd, 7:45pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Football – Man City v Wolves, 8pm

Copa del Rey – Cartagena v Sevilla, 6:30pm – Numancia v Malaga, 6:30pm – Getafe v Alaves, 7:30pm – Real Zaragoza v Valencia, 7:30pm – Cadiz v Real Betis, 8:30pm – Murcia v Barcelona, 8:30pm

Scottish Premiership – Hamilton v Partick Thistle, 7:45pm – Hibernian v Hearts, 7:45pm, BT Sport 1 – St Johnstone v Ross County, 7:45pm

German DFB Cup – six games, four at 5:30pm and two at 7:45pm, including FC Magdeburg v Borussia Dortmund, live on BT Sport 3

Checkatrade Trophy – for games, all at 7:45pm, except for Bradford City v Man City U21, 7:30pm

Serie A – Inter Milan v Sampdoria, 7:45pm, BT Sport 2 and eir Sport 1

French Coupe de Ligue (Round of 32) – Guingamp v Montpellier, 8:05pm, BT Sport ESPN

DFB Pokal (2nd Round) – FC Magdeburg v Borussia Dortmund, 7:45pm, BT Sport 3

Belgian First Division – three games, all at 7:30pm

MLS – TBC v TBC, 00:01am

League One – Oldham Athletic v Bury, 7:45pm

National League – 12 games, all at 7:45pm

National League North – Gainsborough Trinity v AFC Telford United, 7:45pm

Australian FFA Cup (Semi-Final) – Western Sydney Wanderers v Adelaide United, 9:30am, BT Sport 2

Football2017DblTheOdds24th25thOct EFLCupTuesdaysHotpot2310

————————————————————–

HORSERACING

The Tuesday line-up is:

Yarmouth, 1:30pm – Eight-race flat card which begins with Division 1 and 2 of a Novice Stakes over a mile – The William Haggas-trained Celestin’s should be popular in the second race having already finished runner up in two races to date.  The Charlie Fellowes runner Hajaam has taken off in recent months and is aiming to complete a four-timer in the Class 5 Handicap (3:30pm).

Newcastle, 1:40pm – Eight-race flat card with field sizes of 14-14-12-9-8-14-10 and 10. The card begins with an Apprentice Handicap over 1m 4f. Mark Johnson’s Lake Volta goes in the Class 2 Conditions Stakes at 3:10pm having been a solid third in a trio of higher class races recently, including at Dundalk.

Fairyhouse, 1:45pm – Eight-race flat card with field sizes of 16-16-10-11-21-9-17 and 18. It could be a crucial day in the race for the Irish Flat Jockey’s Championship – Colin Keane currently leads Pat Smullen by four winners and both have prominent rides throughout the card.

Exeter, 2:20pm – Seven-race National Hunt card which features a Class 3 Handicap Chase (3:20pm) and a Class 3 Beginners’ Chase (4:50pm). The card begins with an Amateur Riders’ Handicap Hurdle and ends with a National Hunt Flat race (5:20pm). One of last season’s top hurdlers, Yanworth makes his chasing debut in the 4:50pm race

Kempton, 5:45pm – Eight-race flat card on the Polytrack

later in the shops it is Concepcion (8pm) in Chile and Philadelphia (5:55pm) in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Finger Lakes, 6:10pm, Thistledown, 6:10pm, Zia Park, 7:10pm, and Portland Meadows, 9:00pm

The South African meeting is Vaal (12:10pm)

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Tuesday line-up is as follows:

11:03am –  Kinsley

1:11am –  Perry Barr

2:08pm – Crayford

2:18pm –  Sunderland

6:28pm –  Newcastle

6:33pm –  Sheffield

6:38pm – Nottingham

6:58pm – Tralee

The next live meeting on Sky is tonight’s British Breeders Stakes night at Nottingham, 7pm, Sky Sports Arena

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 8

Thursday October 26 – Miami Dolphins @ Baltimore Ravens, 1:25am, Sky Sports Main Event – i.e. late Thursday night/early Friday morning

Sunday October 29 – Minnesota Vikings @ Cleveland Browns, 1:30pm, then 7 games at 5pm, Houston Texans @ Seattle Seahawks, 8:05pm, Dallas Cowboys @ Washington Redskins, 8:25pm, Pittsburgh Steelers @ Detroit Lions, 00:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday October 30 – Denver Broncos @ Kansas City Chiefs, 1:30am, Sky Sports Main Event, – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASEBALL

The next game is LA Dodgers v TBD in the World Series (game one of the best-of-seven series), 1:09am – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning – live on BT Sport 1

————————————————————–

BASKETBALL

There are six NBA matches today with start times ranging from midnight on Tuesday to 3:30am  – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning)

Live:

No live games scheduled in Ire/UK

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday October 28 – Anthony Joshua v Carlos Takam, IBF World Heavyweight Title, lots of other top-class bouts on this card including Anahi Sanchez v Katie Taylor, WBA Lightweight Title, from Principality Stadium, Cardiff, 6pm, Sky Sports Box Office

————————————————————–

CRICKET

Next game:

Wednesday Oct 25

ODI – India v New Zealand, 9am

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

Oct 26-29 – Unibet European Championship, Ethias Arena, Hasselt

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 Grand Prix is the Mexican Grand Prix, in Mexico City, which runs from October 27-29

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

———————————————-

GOLF

World Golf ChampionshipsWGC – HSBC Champions, Sheshan International GC, China, Oct 27-29

USPGA Tour – Sanderson Farms Championship, CC of Jackson, USA, Oct 26-29

PGA European Tour –

USLPGA Tour – Sime Darby LPGA Malaysia, Kuala Lumpur G&CC, Oct 26-29

USPGA Champions Tour – PowerShares QQQq Championship, Sherwood CC, USA, Oct 27-29

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are eleven NHL matches today, with start times ranging from midnight on Tuesday to 2am on Wednesday morning – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

Live:

 Pittsburgh Penguins v Edmonton Oilers, midnight, eir Sport 2

 Vegas Golden Knight v Chicago Blackhawks, 3am, eir Sport 2 – i.e. late Tuesday night/early Wednesday morning

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next game:

Friday 27 October

Rugby League World Cup – Australia v England, 10am

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Friday 27 October

Premiership – Sale Sharks v Exeter, 7:45pm

Pro14 – Connacht v Munster, 7:35pm – Glasgow v Southern Kings, 7:35pm – Ospreys v Dragons, 7:35pm

————————————————————-

SNOOKER

Coming up is the International Championship in Daqing, China, running from October 29th to November 5th

————————————————————–

TENNIS

ATP Erste Bank Vienna Open, Oct 23-29, Day two, live from midday, Sky Sports Main Event/ Sky Sports Arena

ATP Swiss Indoors Basel, Oct 23-29, Day two, live from 2pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Action

WTA Finals, Singapore, Oct 23-29 , Live from 12:15pm, BT Sport 1 (group stage, day three)

Credit card and deposit accounts welcome.
All major debit/credit cards accepted in store or by phone.