Saturday 22nd JULY 2017
SPORTS PREVIEW
22nd JULY 2017
————————————————————–
FOOTBALL
Saturday July 22
Premier League Asia Trophy – West Brom v Crystal Palace, 11am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Premier League ROI – Leicester v Liverpool, 1:30pm, Sky Sports Main Event and Sky Sports Premier League ROI
International Champions Cup – Bayern Munich v AC Milan, 10:35am, eir Sport 2 – Juventus v Barcelona, 11pm, eir Sport 2 – Paris Saint-Germain v Tottenham Hotspur, 1am, eir Sport 2 – i.e. late Saturday night/early Sunday morning
Pre-season friendly (Beijing, China) – Arsenal v Chelsea, 12:35pm, ITV/UTV
Airtricity League Premier Division – Limerick v Sligo Rovers, 6:30pm
Scottish League Cup – 14 games (all at 3pm), including Partick Thistle v St Mirren, 3pm, (Group H), live on BT Sport 1
CONCACAF Gold Cup – Costa Rica v USA, 3am – i.e. late Sat night/early Sun morning – the first semi-final
Women’s Euro 2017 – Iceland v Switzerland, 5pm, Eurosport 1 and France v Austria, 7:45pm, Eurosport 2
Chinese Super League – five games, one at 8:30am and four at 12:35pm
MLS – New York City FC v Chicago Fire, 7pm – Minnesota United FC v New York Red Bulls, 9pm – D.C. United v Houston Dynamo, midnight – Toronto FC v Colorado Rapids, midnight, Sky Sports Main Event– Columbus Crew v Philadelphia Union, 00:30am – Montreal Impact v FC Dallas, 00:30am – New England Revolution v Los Angeles Galaxy, 00:30am – Real Salt Lake v Sporting Kansas City, 3am
HORSERACING
The SATURDAY line-up is:
MARKET RASEN (1:35pm) – The track’s biggest meeting of the season, with the feature races being the £50,000 Summer Plate Handicap Chase (3:20pm) and the £35,000 Summer Handicap Hurdle (2:10pm), both of them Listed races; field-sizes on the card are 6-10-4-16-8-6 and 6; Ireland’s Davy Russell has two rides on the card – John Constable (2:10pm, for Evan Williams) and Guitar Pete (3:55pm, Nicky Richards); other jockeys riding on the card include Sam Twiston-Davies, Wayne Hutchinson, Harry Skelton, Tom O’Brien, Aidan Coleman, Nico de Boinville, Paddy Brennan, Johnny Burke (Midnight Shot, 3:20pm, for Charlie Longsdon), Tom Scudamore, Sean Bowen, Leighton Aspell, Will Kennedy, Adrian Heskin and Richie McLernon
GOWRAN PARK (1:40pm) – The eight-race card begins with a €25,000 fillies’ maiden, which also carries the ‘Plus10 Bonus’; field-sizes are 15-16 (plus 3 reserves)-16 (plus 3 reserves)-11-16 (plus 3 reserves)- 16 (plus 3 reserves)-13 and 5; jockeys in action include Pat Smullen, Kevin Manning, Chris Hayes, Colin Keane, Colm O’Donoghue, Wayne Lordan, Declan McDonogh, Seamie Heffernan, Niall McCullagh and Ronan Whelan; there is a handicap for apprentices at 4pm
NEWBURY (1:50pm) – £419,250 in prize-money is on offer on a card that includes the £250,000 Weatherbys Super Sprint (3:35pm), the £60,000 Group 3 Hackwood Stakes (3pm) and the £37,000 Listed bet365 Stakes (2:25pm); Ireland’s Joseph O’Brien runs Lynn’s Memory in the Super Sprint; jockeys riding on the card include Ryan Moore, Frankie Dettori, Adam Kirby, Fran Berry, Oisin Murphy, Jim Crowley, Luke Morris, Paul Hanagan and Silvestre de Sousa
CARTMEL (1:55pm) – seven races, with field-sizes of 6-5-11-8-7-10 and 6; runners from Ireland on the card are Stuart Crawford’s Whispering Affair (1:55pm, Richard Johnson), Shark Hanlon’s Baby Jake (2:30pm, Rachael Blackmore), Nigel Slevin’s Mr Boss Man (3:05pm, Rachael Blackmore), Shark Hanlon’s Adarenna (3:40pm, Rachael Blackmore), Stuart Crawford’s Apache Jack (4:!5pm, Brian Hughes), Stuart Crawford’s Don Franco (4:50pm, Richard Johnson), Thomas Coyle’s McLaren Vale (4:50pm, Rachael Blackmore) and Stuart Crawford’s A Touch Of Sparkle (5:25pm, Rachael Blackmore); the feature is the £27,000 Totepool Cumbria Crystal Cup Handicap Hurdle at 3:05pm; other jockeys riding on the card include Brian Hughes, Gavin Sheehan, Henry Brooke, Noel Fehily, Derek Fox and Sean Quinlan
NEWMARKET (2:05pm) – The feature races are the £37,000 Listed Aphrodite Stakes (2:40pm) and a £45,000 mile handicap (3:50pm); field-sizes are 13-13-9-14-7-9 and 7; jockeys in action include Jamie Spencer, William Buick, Harry Bentley, David Probert, Josephine Gordon, PJ McDonald, Pat Dobbs, Graham Lee, Stevie Donohoe, Martin Harley, Pat Cosgrave, Robert Winston and John Egan
RIPON (2:20pm) – The card starts with a seller and contains a £25,000 handicap (4:05pm) plus £11,000 handicaps at 3:30pm and 4:40pm; field-sizes are 9-12-8-8-8-8 and 14; jockeys in action include Franny Norton, David Allan, Ben Curtis, Tom Eaves, Phillip Makin, Tony Hamilton, Jason Hart, Paul Mulrennan, Dane O’Neill and apprentice Nathan Evans, who has four rides
LIMERICK (2:35pm) – seven races, with field-sizes of 17-18 (plus 3 reserves)-17-5-15-16 (plus 3 reserves) and 13; the Willie Mullins-trained Irish Lass, a half-sister to Grade 1 winner Arlie Beach, makes her debut in the card’s bumper (6pm); the most-valuable race is the €20,000 Limerick GAA Chase (4:20pm); jockeys riding on the jumps card include Ruby Walsh, Andrew Mullins, Danny Mullins, JJ Slevin, Bryan Cooper, Paul Townend, Jonathan Moore, Jody McGarvey, Luke Dempsey, Phillip Enright, Robbie Dunne, Roger Loughran and Mark Enright
LINGFIELD (5:45pm) – seven races, with field-sizes of 8-8-9-10-7-15 and 15; an amateur riders’ race closes the card; professional jockeys in action on the card include Tom Marquand, Luke Morris, Tom Queally, Connor Beasley, Hector Crouch, Saleem Golam, Dougie Costello, Shane Kelly, Stevie Donohoe, Kieran Shoemark, Silvestre de Sousa and Jimmy Quinn, who has been among the winners this week
HAYDOCK (5:55pm) – six races, with field-sizes of 12-13-8-7-11 and 12; the feature is a £14,000 Conditions Stakes race (7:30pm, 3yo+); jockeys in action on the card include Tom Eaves, David Nolan, Richard Kingscote, Adam Beschizza, Kevin Stott, Royston Ffrench, Joe Fanning, promising apprentice Rossa Ryan, Danny Tudhope, Dane O’Neill, Graham Lee, Timmy Murphy (one ride, in the finale) and William Buick (one ride, in the feature race at 7:30pm)
They also race in Mauritius (9:30am), in India at Bangalore (10:30am) and in Germany at Bad Harzburg (3:15pm); later in shops it is Philadelphia, 5:55pm, in the USA and Hipo Chile, 7:15pm, in Chile
In the USA, there is the Grade 1 Diana Stakes (3yo+, fillies and mares, turf, 9f) at Saratoga at 10:55pm and the Grade 2 San Diego Handicap (3yo+, dirt, 1m110y, 2:10am – i.e. early Sunday morning) at San Diego, in which the exceptional Arrogate (winner of his last seven races, including the Dubai World Cup and Breeders’ Cup Classic) is set to face five opponents
The Turf TV USA line-up is: Gulfstream, 5:45pm, Sarataoga, 6pm, Woodbine (Canada), 6pm, and Louisiana Downs, 9:15pm
The South African meetings are Turffontein (11:05am) and Kenilworth (midday); there is the Grade 3 Final Fling Stakes (for fillies and mares) at Kenilworth at 3:45pm
————————————————————–
GREYHOUNDS
The SATURDAY line-up is as follows:
9:11am – TRALEE
10:06am – TOWCESTER
10:31am – ROMFORD
10:38am – CRAYFORD
2:24pm – NEWCASTLE
6:28pm – CENTRAL PARK
6:33pm – MONMORE
6:39pm – PETERBOROUGH
The next meeting live on Sky Sports is the Betfred Select Stakes on July 26 at Nottingham
————————————————————–
AUSSIE RULES
Round 18 of the season
Saturday 22 July
Essendon v North Melbourne, 4:45am, BT Sport 2– Melbourne v Port Adelaide, 5:10am – Western Bulldogs v Gold Coast Suns, 7:35am – Fremantle v Hawthorn, 8:40am – Sydney Swans v St Kilda, 10:25am, live on BT Sport 1
Sunday 23 July
Richmond v GWS Giants, 4:10am, live on BT Sport 2 – i.e. late Saturday night/early Sunday morning – Collingwood v West Coast Eagles, 6:20am – Brisbane Lions v Carlton, 7:40am
————————————————————–
BASEBALL
The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st
There are fifteen games taking place today, with start times ranging from 9:05pm Saturday to 2:10am on Sunday, i.e. – Saturday evening/Early Sunday morning
Live:
St Louis Cardinals @ Chicago Cubs, 9:05pm, BT Sport ESPN
Tampa Bay Rays @ Texas Rangers, 12:10am, BT Sport ESPN – i.e. late Saturday night/early Sunday morning
————————————————————–
BASKETBALL
No key games scheduled
—————————————————————
BOXING/UFC
Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/
Big fights coming up
Sun July 30th
Adrien Broner v Mikey Garcia, 12 Rounds Super-Lightweight, Barclays Centre, Brooklyn, New York, midnight, Sky Sports
————————————————————–
CRICKET
Saturday July 22
Natwest T20 Blast 2017 – Nottinghamshire Outlaws v Northamptonshire Steelbacks, 2:30pm Sky Sports Cricket
Under-19 Warm-Up 2017 – England Under 19’s v Unicorns, 11am
————————————————————–
CYCLING
Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/
Some of the next main events…
From the UCI road calendar
The blue riband event of cycling, the Tour de France, runs from July 1st to July 23rd; stage 20, a 22.5km individual time trial starting and ending in Marseille, the penultimate stage of this year’s tour
Live coverage:
12:40pm, TG4 – 12:45pm, ITV4 – 12:45pm, Eurosport 1
Coverage of the second stage of the women’s race in the Tour de France – a 22.5km high-speed pursuit starting and ending in Marseille – is live on ITV4 at 11:55am and 11:45am on Eurosport 1
From the track calendar:
2017 UEC Juniors & U23 Track European Championships, July 18-23
————————————————————–
DARTS
Coming up:
World Matchplay – July 22-30, Winter Gardens, Blackpool – Day one live from 7pm on Sky Sports Action and 9pm on Sky Sports Main Event
————————————————————–
FORMULA ONE
Hungarian Grand Prix, Budapest, July 28-30
—————————————————————
GAA
Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com
Saturday 22 July
All-Ireland SFC Qualifiers Round 4A
Cork v Mayo, Gaelic Grounds, 5pm – Sky Sports Arena
Galway v Donegal, Markievicz Park, 7pm – the second-half is live on Sky Sports Main Event from 8pm
All-Ireland SHC quarter-final
Clare v Tipperary, Pairc Ui Chaoimh, 3pm – live on RTE2
All-Ireland JFC semi-finals
Kerry v Leitrim, Gaelic Grounds, 3pm
Kilkenny v Meath, Nowlan Park, 3pm
All-Ireland U21HC C final
Sligo v Donegal, Markievicz Park, 5pm
Sunday 23 July
All-Ireland SHC quarter-final
Wexford v Waterford, Pairc Ui Chaoimh, 4pm – RTE2
All-Ireland IHC final
Cork v Kilkenny, Pairc Ui Chaoimh, 2pm
————————————————————–
GOLF
PGA European Tour – THE 146th Open Championship, Royal Birkdale, Southport, Merseyside, England, July 20-23, day three, live on Sky Sports The Open at 8am and Sky Sports Main Event (Ch 401), 3:30pm
USPGA Tour – the Barbasol Classic, RTJ Trail (Grand National), Auburn/Opelika, AL, USA, July 20-23, day three, 9pm, Sky Sports Mix (Ch 121)
LPGA Tour – the Marathon Classic presented by Owens Corning and O-I, Sylvania, OH, USA, July 20-23
On the Seniors Tour (Champions Tour) and European Seniors Tour, is the SENIOR OPEN Championship, Royal Porthcawl GC, Bridgend, Wales, July 27-30
————————————————————–
HOCKEY
Women’s Hockey World League Quarter Finals
7th/8th place play-off, 10:15am BT Sport 3 – 5th/6th place play-off, 12:30pm BT Sport 3
Mens’s Hockey World League Quarter Finals
7th/8th place play-off, 2:45pm, BT Sport 3 – 5th/6th place play-off, 5:00pm, BT Sport 3
————————————————————–
ICE HOCKEY
No keys games scheduled; the new NHL season begins on Wednesday, October 4
—————————————————————–
RUGBY LEAGUE:
Saturday 22 July
Super League – Catalans Dragons v Castleford Tigers, 5pm, Sky Sports Action
Championship – Toulouse v Featherstone Rovers, 5:30pm
NRL – Penrith Panthers v Gold Coast Titans, 6am, eir Sport 2– Canberra Raiders v Melbourne Storm, 8:30am, eir Sport 2 – North Queensland v New Zealand Warriors, 10:30am
————————————————————–
RUGBY UNION
Saturday 22 July
Super Rugby – Crusaders v Highlanders, 8:35am Sky Sports Action – Lions v Sharks, 1:30pm Sky Sports Action – Stormers v Chiefs, 4:00pm Sky Sports Action
Currie Cup – Griquas v Blue Bulls, 1:30pm
————————————————————–
SNOOKER
Next:
The next key tournament is the Hong Kong Masters – July 20-23, day three – eight top players invited
————————————————————–
TENNIS
Upcoming tournaments:
ATP Hall of Fame Tennis Championships, Newport, Rhode Island, USA, Mon July 17 – Sun July 23
ATP SkiStar Swedish Open, Bastad, Sweden, Mon July 17 – Sun July 23
ATP Konzum Croatia Open Umag, Umag, Croatia, Mon July 17 – Sun July 23
WTA BRD Bucharest Open, Bucharest, Romania, Mon July 17 – Sun July 23, semi-finals, 1pm, BT Sport ESPN
WTA Ladies Championship Gstaad, Gstaad, Switzerland, Mon July 17 – Sun July 23
————————————————————–
OTHER SPORT
Diving World Championships – Mixed 3m synchronised final from Budapest, 1:00pm Eurosport 2
Red Bull Air Race – Qualifying for the fifth round from Kazan in Russia, 2pm, eir Sport 1
MCE British Superbikes – Qualifying Session for the sixth round of the season, 3:45pm Eurosport 2
Formula Renault Eurocup – Race one at round seven at the Red Bull Ring in Austria, 1:30pm BT Sport 1
Speedway Grand Prix – Round six of the season from Cardiff’s Principality Stadium, 4:30pm, BT Sport 2
UFC Fight Night – Prelims and main event from New York, 11:00pm, BT Sport 2, and Chris Weidman v Kelvin Gastelum, a middleweight bout from New York, at 1am on BT Sport 2 – i.e. late Saturday night/early Sunday morning
World Para Athletics Championships London 2017 – 7pm, Channel 4, day nine, the penultimate day of the championships
Canadian Football League – Saskatchewan Roughriders @ Calgary Stampeders, 2am, BT Sport 3 – i.e. late Saturday night/early Sunday morning
Posted: 21st July 2017