Menu
Carnew: (053) 9426410
Shillelagh: (053) 9429863
Phone:
1890 429 863

Saturday 18 November 2017

Offer Details:

SPORTS PREVIEW

Saturday 18 November 2017

————————————————————–

NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers

————————————————————–

FOOTBALL

Premier League – Arsenal v Tottenham Hotspur, 12:30pm, Sky Sports Premier League, six games at 3pm, including Liverpool v Southampton, Sky Sports Premier League Ireland and Man Utd v Newcastle Utd, 5:30pm, BT Sport 1

Championship – nine games, all at 3pm, except for Fulham v Derby County, 5:30pm, Sky Sports Football

League One – 12 games, all at 3pm

League Two – 12 games, all at 3pm

La Liga – Getafe v Alaves, midday, Sky Sports TBC – Leganes v Barcelona, 3:15pm – Sevilla v Celta Vigo, 5:30pm, Sky Sports TBC – Atletico Madrid v Real Madrid, 7:45pm Sky Sports Main Event

Ligue 1 – PSG v Nantes, 4pm – Dijon v Troyes, 7pm – Guingamp v Angers, 7pm- Strasbourg v Rennes, 7pm – Toulouse v Metz, 7pm

Serie A – Roma v Lazio, 5pm, BT Sport 3/ eir Sport 1 – Napoli v AC Milan, 7:45pm, BT Sport 2

Bundesliga – six games, all at 2:30pm, except for Hertha Berlin v Borussia Monchengladbach, 5:30pm

Dutch Eredivisie – FC Twente v Heerenveen, 5:30pm – Feyenoord v VVV-Venlo, 5:30pm, Sky Sports Mix/Red Button – NAC Breda v Ajax, 7:45pm, Sky Sports Mix/Red Button – Willem ll v Sparta Rotterdam, 7:45pm

National League – 12 games, all at 3pm

National League North – 11 games, all at 3pm

National League South – 11 games, all at 3pm

Scottish Premiership – Ross County v Celtic, 12:30pm, BT Sport 1, then four games at 3pm

Scottish Cup – 16 games, all at 3pm except for Lothian Thistle v St Mirren, 1pm

Scottish League Two – Cowdenbeath v Annan Athletic, 3pm

Belgian First Division – Mouscron-Peruwelz v Anderlecht, 5pm – KAS Eupen v Antwerp, 7pm – KV Kortrijk v Sint-Truidense VV, 7pm – Standard Liege v KV Oostende, 7:30pm

A-League – Western Sydney Wanderers FC v Wellington Phoenix, 6:35am, BT Sport 1 – Sydney FC v Newcastle Jets, 8:50am, BT Sport 1

Brazilian Serie A – Fluminense v Ponte Preta, 9pm

Northern Ireland Premiership – six games, all at 3pm

TeaTimeDouble SaturdayPremierLeagueBigGunsHotpot

————————————————————-

HORSERACING

The Saturday line-up is:

Lingfield, 11:55pm – The card contains two All-Weather Championships – the £40,000 Churchill Stakes and the £37,000 Golden Rose Stakes; there is also a £19,000 mile handicap on the card; jockeys in action include Silvestre de Sousa, James Doyle, William Buick and Jim Crowley; France’s Pia Brandt runs In The Lope in the 2:45pm race

Punchestown, 12:05pm – A card that features the €30,000 Frontline Security Grabel Mares Hurdle (Listed Race, 2:20pm) on what is day one of a two-day meeting at the track; it also contains a €26,000 handicap chase (1:10pm); jockeys in action include Davy Russell, Ruby Walsh, Sean Flanagan, Jack Kennedy (who has had 14 winners from his last 30 rides), Robbie Power and Mark Walsh; runners in the beginners’ chase at 12:35pm include Any Second Now, Invitation Only, Monalee and Sutton Manor; the card closes with a race for stud and stable staff, a great initiative in recognition of the work of staff in the industry

Uttoxeter, 12:20pm – Seven races – a maiden hurdle, novice hurdle, a mares’ novice chase, a mares’ handicap hurdle, a handicap chase, a handicap hurdle and a bumper – with field-sizes of 16-9-5-9-14-13 and 14; jockeys in action include Richie McLernon, Sean Bowen Leighton Aspell, Will Kennedy, Jamie Moore,

Wetherby, 12:30pm – Seven races –two novice’ hurdles (one of them for mares), a novices’ chase, two handicap hurdles and two handicap chases – with field-sizes of 11-6-9-16-8-8 and 9; jockeys in action include Harry Skelton, Brian Hughes, Henry Brooke, Craig Nichol, Danny Cook, Joe Colliver, Wayne Hutchinson, Jamie Moore and Connor King

Cheltenham, 12:40pm – The card features the £160,000 Grade 3 BetVictor Gold Cup Handicap Chase at Cheltenham (2:25pm) but also contains the Grade 2 JCB Triumph Trial Juvenile Hurdle (12:40pm), a £50,000 handicap chase and a £30,000 Listed handicap hurdle (3pm), in which there is a French runner, Nuits Premier Cru, for trainer Emmanuel Clayeux, who also runs Eh Georges at 12:40pm (both horses to be ridden by Felix de Giles); runners from Ireland on the card are Apparition (Joseph O’Brien (12:40pm, JJ Slevin), Alan Fleming’s Tully East (2:25pm, Denis O’Regan), Philip Rothwell’s Runyon Rattler (3:30pm, James Bowen), Joseph O’Brien’s Mischievous Max (3:30pm, JJ Slevin) and Jessica Harrington’s Holding Pattern (Barry Geraghty) and Gordon Elliott’s Moonlight Escape Tom Scudamore) in the card’s finale at 4pm, the mares’ Listed bumper

Wolverhampton, 5:45pm – Eight races – two nurseries, a 2yo novice stakes race, two 2yo novice stakes races for fillies (each carrying the Plus10 Bonus), a 1m1f104y maiden for 3yo+ and two handicaps – with field-sizes of 12-12-13-11-11-7-11 and 13; jockeys in action include Silvestre de Sousa, Fran Berry, Joe Fanning, Luke Morris, Tony Hamilton, Josephine Gordon and Dougie Costello, to name just a few; an interesting newcomer is the John Gosden-trained River Gold, who is by New Approach out of the Group 1-winning mare Nahoodh (6:45pm), who races in Sheikh Mohammed’s famous maroon colours (although the horse doesn’t race in his name)

They also race in Mauritius (10:05am), later in the shops it is Monterrico (6:30pm) in Peru and Philadelphia (5:25pm) in the USA

The Turf TV USA/Canada line-up is: Aqueduct, 5:20pm, Laurel Park, 5:30pm, Gulfstream Park, 5:35pm, Turf Paradise, 7:40pm, Del Mar, 8:30pm, and Golden Gate Fields, 8:450pm

The South African meetings are Greyville (10:20am), where the card features the Listed KZN Guineas Trial (1:15pm), and Kenilworth (11:05am), where the card features the Listed Kenilworth Cup )Handicap) at 1:25pm and the Grade 2 Selangor Cup (for 3yos) at 2:£5pm

————————————————————–

GREYHOUNDS

The Saturday line-up is as follows:

10:03am – TRALEE

10:06am – TOWCESTER

10:31am – ROMFORD

10:38am – CRAYFORD

2:24pm – NEWCASTLE

3:08pm – POOLE

6:28pm – CENTRAL PARK

6:33pm – MONMORE

6:39pm – SUNDERLAND

The next live meeting on Sky Sports is the Betfred Eclipse Stakes meeting at Nottingham on TuesdayNovember 21st

————————————————————–

AMERICAN FOOTBALL

Week 11

Sunday November 19 – seven games at 6pm, Buffalo Bills @ Los Angeles Chargers, 9:05pm, two at 9:25pm and Philadelphia Eagles @ Dallas Cowboys, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Sunday night/early Monday morning

Monday November 20 –  Atalanta Falcons @ Seattle Seahawks, 1:30am, Sky Sports Main Event – i.e. late Monday night/early Tuesday morning

————————————————————–

BASKETBALL

There are 7 NBA matches today, with start times ranging from 12am to 3am– i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live:

Golden State Warriors @ Philadelphia 76ers, 12:30am, BT Sport 1

—————————————————————

BOXING/UFC

Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/

Coming up:

Saturday November 18 – in Belfast, the SSE Arena, Carl Frampton v Horacio Garcia, a ten-round featherweight contest

UFC

Saturday November 18 – UFC Fight 121 from Sydney – Prelims live from 1am on BT Sport 2. Headline heavyweight bout Fabricio Werdum v Marcin Tybura, 3am BT Sport 2

————————————————————–

CRICKET

TEST Series (First Test) – India v Sri Lanka, 4am, Sky Sports Main Event –  i.e. late Sat night/early Sun morning

Twenty20 Series (Day two) – Australia Women v England Women, 3:35am, i.e. late Sat night/early Sun morning

———————-—————————————

DARTS

Coming up on the PDC calendar:

PDC Grand Slam of Darts, Civic Hall Wolverhampton, November 11-19: day eight, 8pm on Sky Sports Action

————————————————————-

FORMULA ONE

The next F1 race is the Abu Dhabi Grand Prix, at the Yas Marina Circuit, Abu Dhabi, the final race on the 2017 F1 Grand Prix season, November 24-26

—————————————————————

GAA

Upcoming fixtures – see www.hoganstand.com

Saturday 18 November

International Rules Series second test
Australia v Ireland, Domain Stadium, Perth, 8.45am, RTE 2

Leinster club JFC final
Multyfarnham (Westmeath) v Erin Rovers (Offaly), TEG Cusack Park, 2pm

Sunday 19 November

Leinster club SHC semi-finals
Kilcormac-Killoughey (Offaly) v Mount Leinster Rangers (Carlow), O’Connor Park, 2pm
Cuala (Dublin) v St Martin’s (Wexford), Parnell Park, 2pm

Munster club SHC final
Ballygunner (Waterford) v Na Piarsaigh (Limerick), Semple Stadium, 2pm, TG4

Ulster club SFC semi-final replay
Derrygonnelly (Fermanagh) v Cavan Gaels (Cavan), Clones, 1:45pm

Connacht club IFC final
Michael Glavey’s (Roscommon) v Claregalway (Galway), Hyde Park, 2pm

Connacht club JFC final
Lahardane (Mayo) v Ballymote (Sligo), MacHale Park, 2pm

Munster club IHC final
Kilmaley (Clare) v Kanturk (Cork), Gaelic Grounds, 2pm

Super 11’s AIG Fenway Hurling Classic (from Fenway Park, Boston, USA) – Galway v Dublin, 5:30pm and Clare v Tipperary, 7pm, both live on TG4

———————————————-

GOLF

USPGA Tour – The RSM CLASSIC, Sea Island Resort, Seaside Course – Thurs 16th Nov – Sunday 19thNovember – day three is live on Sky Sports The Open at 6:30pm

PGA European Tour – DP World Tour Championship Dubai, Jumeirah Golf Estates, Thurs 16th Nov – Sunday 19th – day three, live on Sky Sports The Open at 7:30am

USLPGA Tour – CME Group Tour Championship, Tiburon Golf Club, US, Thurs 16th Nov – Sunday 19th – day three, live on Sky Sports Mix and Sky Sports The Open from 9:30pm

USPGA Champions Tour – the next tournament will take place in 2018

Seniors Tour, Europe – the next tournament is the MCB Tour Championship, Mauritius, Dec 8-10

SaturdaysIrishDouble1

————————————————————-

ICE HOCKEY

There are 13 NHL matches today – with start times ranging from 6pm to 3:30pm – i.e. late Saturday night/early Sunday morning

Live:

Montreal Canadiens v Toronto Maple Leafs, Midnight, eir Sport 2

—————————————————————–

RUGBY LEAGUE

Next games:

Saturday 18 November

Rugby League World Cup – Tonga v Lebanon, 4am – New Zealand v Fiji, 6:30am, eir Sport 2

Sunday 19 November

Rugby League World Cup – England v Papua New Guinea, 5am

RugbyInternationalSatTreble1811

——————————————————————

RUGBY UNION

Next games:

Saturday 18 November

Aviva Premiership – Worcester v Northampton, 1pm – Wasps v Newcastle Falcons, 5:15pm

Internationals – Italy v Argentina, 2pm eir Sport 2 – Wales v Georgia, 2:30pm BBC1– England v Australia, 3pm, Sky Sports Action – Scotland v New Zealand, 5:15pm BBC2 – Ireland v Fiji,5:30pm, Sky Sports Action/RTE 2 – France v South Africa, 8pm, eir Sport 2

Top 14 – Clermont Auvergne v Lyon, 1:45pm – and four matches at 5pm

————————————————————-

SNOOKER

Next up:

Shanghai Masters, China, November 13-18 – final day is live on Eurosport 1 at 6am and 11:30am

————————————————————–

TENNIS

Next up:

Barclays ATP World Tour Finals, London, England, November 12-19, day seven, live on Sky Sports Main Event from 1pm, Sky Sports Arena HD from midday and 6pm, and BBC2 from 2pm

Davis Cup World Group Final, November 24-26

Posted: 18th November 2017
Credit card and deposit accounts welcome.
All major debit/credit cards accepted in store or by phone.