Saturday 16 September 2017
SPORTS PREVIEW
Saturday 16 September 2017
————————————————————–
NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers
————————————————————–
FOOTBALL
Saturday Sept 16
Premier League – Crystal Palace v Southampton, 12:30pm, Sky Sport Main Event, then five games at 3pm, including the lave match, Watford v Manchester City, followed by Tottenham v Swansea, 5:30pm BT Sport 1
Championship – 11 games at 3pm plus Barnsley v Aston Villa, 5:30pm, Sky Sports Main Event/ Sky Sports Football
League One – 11 fixtures kicking off at 3pm
League Two – Lincoln v Mansfield, 1pm, then ten games at 3pm
National League – Leyton Orient v Hartlepool, 12:30pm BT Sport 1 – followed by 11 games at 3pm
Scottish Premiership – five games at 3pm, including Celtic v Ross County
FA Cup Qualifying – 76 ties at 3pm
EA Sports Cup – Shamrock Rovers v Dundalk, 3pm eir Sport 2
Ligue 1 – Monaco v Strasbourg, 4pm, then three games at 7pm followed by Troyes v Montpellier, 7pm
La Liga – Levante v Valencia, midday – Getafe v Barcelona, 3:15pm – Real Betis v Deportivo la Coruna, 5:30pm – Atletico Madrid v Malaga, 7:45pm Sky Sports Football
Bundesliga – Eintracht Frankfurt v FC Augsburg, 2:20pm – Bayern Munich v Mainz 05, 2:30pm – Werder Bremen v FC Schalke, 2:30pm – Vfb Stuttgart v Vfl Wolfsburg, 2:30pm – RB Leipzig v Borussia Monchengladbach, 5:30pm BT Sport 2
Serie A – Crotone v Inter Milan, 2pm – Fiorentina v Bologna, 5pm BT Sport 3 – Roma v Hellas Verona, 7:45pm BT Sport 2
Dutch Eredivisie – Excelsior v Heerenveen, 5:30pm – NAC Breda v FC Groningen, 6:45pm – Roda JC Kerkrade v Willem II, 6:45pm – PEC Zwolle v Heracles Almelo, 7:45pm
Belgian Jupiler League – one game at 5pm, two at 7pm and one at 7:30pm
Portuguese Primeira Liga – Maritimo v Desportivo Aves, 4pm – Boavista v Benfica, 6:15pm – Sporting Lisbon v Tondela, 8:30pm
Russian Premier League – CSKA Moscow v FC Rostov, 2:30pm, and Anzhi Makhachkala v FK Krasnodar, 5pm
MLS – Atlanta United v Orlando City SC, 8:55pm, followed by a game at midnight Vancouver Whitecaps v Columbus Crew, Sky Sports Football and then eight games between 12:30am and 3:30am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning
Scottish Championship – Five games all kicking off 3pm
Scottish League One – Five games all kicking off 3pm
Scottish League Two – Five games all kicking off 3pm
EA Sports Cup final – Shamrock Rovers v Dundalk, 3pm, in Tallaght
League of Ireland Premier Division – Finn Harps v Sligo Rovers, 8pm
Northern Irish Premiership – Six games all kicking off 3pm
There are also two games from Brazil’s Serie A, at 8pm and 8:30pm, and four games from Argentina’s Primera Division, two at 6:05pm, one at 8:15pm and one at 10:05pm
————————————————————–
HORSERACING
The Saturday line-up is:
Chester, 1:30pm – A seven-race card that features the £40,000 32Red.com Stand Cup Stakes (Listed Race) at 2:40pm; there is also a £20,000 handicap at 3:15pm, an £18,000 nursery handicap at 2:05pm and an £18,000 handicap to close things out on what is a card of good quality
Listowel, 1:40pm – The final day of the seven-day Harvest Festival, a National Hunt card on which the most-valuable race is the €30,000 M.J. Carroll; field-sizes are 8-5-18 (plus 3 reserves)-10-9-7-4 and 5;Willie Mullins runs Ballinrobe bumper winner Brahma Bull in the finale (bumper), the six-year-old being related to such horses as Irish National winner Thunder And Roses and Kerry National winner Wrath Of Titans; jockeys riding on the card include Bryan Cooper, Mark Walsh, Ruby Walsh, Noel Fehily and Davy Russell
Doncaster, 1:50pm – St Leger day, where the card includes the £60,000 Portland Handicap (1:50pm), the £100,000 Group 2 Alan Wood Plumbing and Heating Park Stakes (2:25pm), the £75,000 Group 2 Howcroft Industrial Supplies Champagne Stakes (a leading 2yo race, 3pm) and, of course, the big race, the £700,000 Group 1 William Hill St Leger (3:35pm), the oldest Classic and the final Classic of the British and Irish season; also on the card is an £80,000 Group 1 race for Arab-bred horses, the UK Arabian Derby, at 5:20pm. Ireland’s Aidan O’Brien runs Spirit Of Valor (Ryan Moore) and Peace Envoy (Seamie Heffernan) in the 2:25pm and Mendelssohn (Ryan Moore) and Seahenge (Donnacha O’Brien) in the Champagne Stakes. He also runs four horses in the St Leger, including the Irish Derby winner Capri (Ryan Moore), while Joseph O’Brien runs Rekindling (Donnacha O’Brien) in the big race
Lingfield, 1:55pm – An eight-race card on the turf track, where the feature is the £15,500 Conditions Stakes race at 3:40pm; field-sizes are 7-8-14-5-7-8-12 and 12
Gowran Park, 2:00pm – An eight-race flat card that features the €72,500 Group 3 Denny Cordell Lavarack & Lanwades Stud Fillies Stakes (4:20pm); jockeys in action include Pat Smullen, Colin Keane, Kevin Manning, Billy Lee, Chris Hayes, Declan McDonogh and Shane Foley; there’s an apprentice handicap at 4:55pm; field-sizes on the day are 14-6-7-16 (plus 3 reserves)-11-14-17 (plus 3 reserves) and 11 (plus 2 reserves)
Musselburgh, 2:55pm – An eight-race card that features the £25,000 Caledonian Cup Handicap at 5:15pm; there’s a £12,500 fillies’ handicap at 4:05pm and a £12,000 ‘Sire-Restricted’ Plus10 Bonus 2yo maiden at 3:30pm and field-sizes on the card are 14-4-7-13-7-12-12 and 12; Ireland’s Pat Shanahan runs Set In Stone (4:05pm, Rowan Scott) and John Feane runs Midnitemudcrabs (David Nolan) in the same race; Pat also runs What Wonders Weave (4:40pm, Rowan Scott) and John runs DK Travel (Luke Morris) at 6:15pm
Bath – CALLED OFF owing to a bug-related problem in part of the turf; Sunday’s meeting will go ahead and will be made up of races of less than six furlongs in distance
They also race in Mauritius (9:30am), in India at Pune, 10am), and in Germany at Leipzig (1pm); later in the shops it is Philadelphia (5:55pm) in the USA and Monterrico (7:30pm) in Peru
At Flemington in Australia, the feature race is the Group 1 PFD Food Services Makybe Diva Stakes (7:15am)
At Randwick in Australia, the feature race is the Group 1 Colgate Optic White Stakes (6:15am), in which the brilliant Winx attempt to win her 20th-successive race
At Maisons-Laffitte in France, where the card begins at 1:05pm, there are Group 3 races at 1:35pm and 3:15pm. Charlie Appleby runs Bay Of Poets (Cristian Demuro) in the 1:35pm race
At Woodbine in Canada, there is the Grade 1 Northern Dancer Turf Stakes (10:31pm) and the Grade 1 Ricoh Woodbine Mile Stakes (11:34pm). Charlie Appleby runs Hawkbill in the former. In the latter, Aidan O’Brien runs Deauville (Jamie Spencer) and Lancaster Bomber (Wayne Lordan), while David O’Meara runs Mondialiste (who won the race in 2015, Joel Ortiz), David Simcock runs Arod (Harry Bentley) and Charlie Hills runs Dutch Connection (Mickael Barzalona)
The Turf TV USA/Canada line-up is: Laurel Park, 5:15pm, Woodbine, 6pm, Laurel Park, 6:10pm, and Belmont Park, 6:30pm
The South African meeting is Turffontein (11:05am)
————————————————————–
GREYHOUNDS
The Saturday line-up is as follows:
10:06am – TOWCESTER
10:31am – ROMFORD
10:34am – TRALEE
10:38am – CRAYFORD
2:24pm – NEWCASTLE
6:28pm – CENTRAL PARK
6:33pm – MONMORE
6:39pm – PETERBOROUGH
7:42pm – SHELBOURNE – on Irish Greyhound Derby semi-finals night
The Irish Greyhound Derby continues at Shelbourne on Saturday 17 September with the semi-finals live tonight on RTE 2 from 8pm (being shown also in shops)
The next live Sky card will be the East Anglian Derby meeting from Yarmouth, Thurs, Sept 21, 7pm, Sky Sports Action
————————————————————–
AMERICAN FOOTBALL
Week 2 games
College Ball – Tennessee Volunteers @ Florida Gators, Midnight, BT Sport ESPN – Miami Hurricanes @ Florida State Seminoles, 1am, BT Sport ESPN – Ole Miss Rebels @ California Golden Bears, 3:30am BT Sport 3 i.e Late Sat night/early Sun morn
Sunday 17 September
There are eight games at 6pm, two at 9:05pm, three at 9:25pm and one at 1:30am – i.e. late Sunday night/early Monday morning – which is Green Bay Packers @ Atlanta Falcons
Monday 18 September
Detroit Lions @ New York Giants, 1:30am – i.e. late Monday night/early Tuesday morning
————————————————————–
BASEBALL
The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st
There are 15 games taking place today, with start times ranging from 6:05pm to 2:07am – i.e. late Sat night/early Sun morning
Live:
————————————————————–
BASKETBALL
No key games scheduled
—————————————————————
BOXING/UFC
Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/
Saturday September 16, 2017
Gennady Golovkin vs Canelo Alvarez, much anticipated Middleweight title fight from the T-Mobile Arena in Las Vegas – Kazakhstan’s Golovkin (37-0, 33 KOs) will defend his middleweight titles against Alvarez, the biggest boxing star in Mexico. Alvarez, whose only loss was at the hands of Floyd Mayweather Jr, is coming off a lopsided win over Julio Cesar Chavez Jr last month in Las Vegas.
Billy Joe Saunders vs Willie Monroe Jr, Billy Joe Saunders makes the second defence of his WBO middleweight title against 30 year old New Yorker Willie Monroe Jr. The fight takes place in the Copper Box Arena in London just hours before the Gennady Golovkin v Canelo Alvarez fight in Las Vegas
Callum Smith v Erik Skoglund – Coverage of the Super-Middleweight bout, a quarter-final in the exciting World Boxing Super Series. The eight man tournament also features Chris Eubank Jr and George Groves, 7:45pm ITV 4
UFC – Luke Rockhold v David Branch – Middleweight BOUT AT PPG Paints Arena in Pittsburgh, 3am, BT Sport 2
————————————————————–
CRICKET
Saturday September 16
Twenty20 – England v West Indies, 6:00pm, Sky Sports Cricket
Sunday September 17
ODI 2017 – India v Australia, 9am
———————-–—————————————
CYCLING
Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/
Some of the next main events…
From the UCI road calendar
Impanis – Van Petegem, Coverage of the annual single day race held in the region of Flemish Brabant, Belguim, 2:15pm, Eurosport 1
Tour of Denmark, Denmark, 12th – 16th September
From the track calendar:
Ukraine National Championship Elite, Lviv, Ukraine, 12th – 17th September
————————————————————–
DARTS
Next up:
Unibet Champions League of Darts, Sept 16-17 – Coverage of first four group-stage matches 1:15pm BBC 1 – Further four group stage matches 6:45pm BBC 2
————————————————————-
FORMULA ONE
The next F1 Grand Prix will be the Singapore Grand Prix, Marina Bay, Sept 15-17
Practice 3, 11:00am Sky Sports F1/ Channel 4 – 10:55am eir Sport 1
Qualifying, 2:00pm Sky Sports F1/ Channel 4 – 1:55pm eir Sport 1
Followed by the Malaysia Grand Prix, the Sepang International Circuit, Sept 29 – Oct 01
—————————————————————
GAA
Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com
Next games:
Saturday 16 September
Derry SHC Final – Banagher v Slaughneil, TBC
Donegal SHC Final – St Eunan’s v Setanta, MacCumhaill Park, 3pm
Sunday 17 September
All Ireland SFC Final – Dublin v Mayo, 3:30pm, RTE/Sky
All Ireland MFC Final – Derry v Kerry, 1:15pm, TG4
———————————————-
GOLF
PGA Tour – BMW Championship, Conway Farms Golf Club, Lake Forest, Illinois – Thursday 14thSeptember – Sunday 17th September, day three, 6:00pm, Sky Sports The Open and 10pm Sky Sports Main Event
European Tour – KLM Open, The Dutch, Gelderland, Netherlands – Thursday 14th September – Sunday 17th September, day three, 5:30pm, Sky Sports The Open
LPGA Tour – The Evian Championship, Evian-les-Bains, France – Thursday 14th September – Sunday 17th September, day three, 11:30am Sky Sports The Open
On the (Champions Tour) – Pacific Link Bear Mountain Championship, Bear Mountain Resort, Victoria, BC, Canada – Friday 15th September – Sunday 17th September, Day two.
————————————————————-
ICE HOCKEY
The new NHL season begins on Wednesday, October 4
—————————————————————–
RUGBY LEAGUE:
Saturday 16 September
Super League Qualifiers – Widnes Vikings v London Broncos, 3:15pm, Sky Sports Main Event
Championship Shield – Toulouse v Swinton, 5pm
Kingstone Press League 1 – Toronto Wolfpack v Doncaster RLFC, 9:30pm eir Sport 2
——————————————————————
RUGBY UNION
Saturday 16 September
Rugby Championship – New Zealand v South Africa, 8:35am Sky Sports Action – Australia v Argentina, 11am, Sky Sports Action
Mitre 10 Cup – Waikato v Manawatu, 3:35am – Otago v Tasman, 5:35am
Aviva Premiership – Leicester Tigers v Gloucester, 3pm BT Sport 2 – Newcastle Falcons v Saracens, 10pm BT Sport 3
Guinness Pro14 – Southern Kings v Leinster, 1:15pm – Ospreys v Munster, 3:15pm – Cardiff Blues v Glasgow Warriors, 7:35pm
Top 14 – Three games at 5pm – Toulouse v Stade Francais, 1:45pm – Clermont Auvergne v Brive, 7:45pm
The Championship – three games (1 at 2:00pm and 2 at 3pm)
Currie Cup – Golden Lions v Blue Bulls, 4:15pm
————————————————————-
SNOOKER
The Indian Open runs from September 12-16
The Yushan World Open (from Yushan, China) runs from September 18-24
————————————————————–
TENNIS
WTA – Japan Women’s Open – Day seven (Finals) of the competition from Tokyo
Davis Cup Semi Finals – Played across multiple locations from Friday 15th September to Sunday 17thSeptember
————————————————————–
OTHER SPORT
Motorcycling – The Bol d’Or World Endurance 1:45pm and 4pm Eurosport 1 and The FIA World Endurance Championship, 5:50pm and 10:30pm Eurosport 1
Superbikes – World Superbikes 10:45am Eurosport 2 and MCE British Superbikes, 4pm, Eurosport 2
Speedway European Championship – Fourth round of the campaign from Lublin, Poland, 6pm, Eurosport 2
Canadian Football League – BC Lions @ Calgary Stampeders, midnight BT Sport 1
Posted: 16th September 2017