SPORTS PREVIEW
Saturday 30 September 2017
————————————————————–
NUMBERS – 2 Daily Millions draws per day – Irish Lucky Numbers
————————————————————–
FOOTBALL
Premier League – seven games, all at 3pm, except for Huddersfield Town v Tottenham Hotspur, 12:30pm, Sky Sports Main Event – Manchester United v Crystal Palace, 3pm, Sky Sports Ireland Premier League – Chelsea v Man City, 5:30pm, BT Sport 1
Championship – ten games, all at 3pm, except for Reading v Norwich City, 5:30pm, Sky Sports Football
League One – 12 games, all at 3pm
League Two – 12 games, all at 3pm, except for Grimsby Town v Lincoln City, 1pm and Mansfield Town v Notts County, 1pm
National League – 12 games, all at 3pm
National League North – Curzon Ashton v Darlington, 3pm
Scottish Premiership – five games, all at 3pm
Scottish Championship – five games, all at 3pm
Scottish League One – five games, all at 3pm
Scottish League Two – five games, all at 3pm
Ligue 1 – Six games, all at 7pm, except for Paris Saint-Germain v Bordeaux, 4pm, eir Sport 1
La Liga – Deportivo La Coruna v Getafe, midday, Sky Sports Football – Sevilla v Malaga, 3:15pm – Levante v Alaves, 5:30pm – Leganes v Atletico Madrid, 7:45pm, Sky Sports Football
Bundesliga – five games, all at 2:30pm, except for Hamburg v Werder Bremen, 5:30pm, BT Sport 2
Serie A – Udinese v Sampdoria, 5pm – Genoa v Bologna, 7:45pm, BT Sport 2
Dutch Eredivisie – NAC Breda v ADO Den Haag, 5:30pm – PEC Zwolle v Groningen, 6:45pm – PSV Eindhoven v Willem ll, 6:45pm, Sky Sports Football Red Button – Excelsior v VVV-Venlo, 7:45pm
Belgian Jupiler League – four games
Portuguese Primeira Liga – four games
MLS – Orlando City SC v FC Dallas, 8:55pm – Toronto FC v New York Red Bulls, Midnight, Sky Sports Football – Two games at 12:30am – Two games at 1:30am – Two games at 2am including Sporting Kansas City v Vancouver Whitecaps, 2am, Sky Sports Football – Two games at 3:30am – i.e all late Saturday night/early Sunday morning
Northern Irish Premiership – five games, all at 3pm
————————————————————–
HORSERACING
The Saturday line-up is:
Haydock, 1:35pm – Eight races, including the £90,000 32Red Gold Cup, which replaces the Ayr Gold Cup that was called off last Saturday; there is also a £45,000 handicap on the card (2:40pm, 1m37y)
Gowran Park, 1:45pm – A seven-race jumps card, including the Grade B Kilkenny Racing Festival Handicap Hurdle (3:25pm) and the Grade 2 PWC Champion Steeplechase (4pm)
Newmarket, 1:50pm – The Saturday features are the £200,000 Group 1 Juddmonte Cheveley Park Stakes (2yo fillies, 2:20pm), the £200,000 Juddmonte Middle Park Stakes (2yo colts, 2:55pm), the £100,000 Group 2 Juddmonte Royal Lodge Stakes (2yo colts and geldings, 1:50pm) and the £160,000 Betfred Cambridgeshire Handicap (3:35pm). There is also a £50,000 nursery handicap on the card (4:45pm). It’s a high-quality card. Runners from Ireland are Aidan O’Brien’s Nelson (Ryan Moore, 1:50pm), Clemmie(Ryan Moore, 2:20pm), Joseph O’Brien’s Now You’re Talking (Donnacha O’Brien, 2:20pm), Ger Lyons’ Treasuring (Colin Keane, 2:20pm), Gordon Elliott’s Beckford (Pat Smullen, 2:55pm), Aidan O’Brien’s Declarationofpeace (Wayne Lordan), Fleet Review (Donnacha O’Brien), Sioux Nation (Ryan Moore) and US Navy Flag (Seamie Heffernan), all in the 2:55pm race, and Aidan O’Brien’s Bye Bye Baby (Ryan Moore, 4:10pm)
Ripon, 2pm – Seven races, with the feature being the £25,000 Ripon Cathedral City Of The Dales (3:45pm); there’s an apprentice handicap at 4:55pm; field-sizes for a good card are 12-8-10-14-10-13 and 9
Market Rasen, 2:10pm – There are two Listed Races on the card: the £35,000 Prelude Handicap Hurdle (3:55pm) and the £50,000 Prelude Handicap Chase (4:30pm), both sponsored by 188
Chester, 2:30pm – Seven races, including a £20,000 handicaps at 3:40pm and 4:15pm (a nursery); field-sizes are 10-12-9-11-6-12 and 12; jockeys involved include Franny Norton, Tom Eaves, Sean Levey, Ben Curtis, PJ McDonald, Andrew Mullen and Dougie Costello
Chelmsford City, 5:50pm – An eight-race card to end the day, with field-sizes of 8-11-8-10-12-12-12 and 7; there are two £30,000 races – 10f handicap and a Conditions Stakes race for 3yo+ – on the card
They also race in France at Chantilly on day one of the two-day Prix de l’Arc de Triomphe meeting, where the key races (all sponsored by Qatar) are the Group 2 Prix Chaudenay (12:30pm, 3yo, 1m7f, William Haggas runs Call To Mind, which Frankie Dettori will ride), the Group 2 Prix de Royallieu (1:35pm, 3yo+, fillies and mares, 1m4f), the Group 2 Prix Dollar (3:25pm, 3yo+, 1m2f; Chris Wall runs First Sitting – Frankie Dettori – Harry Dunlop runs Robin Of Navan – Cristian Demuro – and Sylvester Kirk runs Salouen– Maxime Guyon), the Group 1 Prix du Cadran (4:12pm, 4yo+, 2m4f110y; Michael Bell runs Big Orange – Frankie Dettori – and Tim Easterby runs High Jinx – Olivier Peslier) and the Group 2 Prix Daniel Wildenstein (4:42pm, 3yo+, one mile; William Haggas runs Hathal – Frankie Dettori.
Later in the shops it is ….
At Randwick in Australia early on Saturday morning, there are Group 1 races 5:40am, 7am and 7:45am, with Group 2 races at 5:05am and 6:20am and a Listed race at 3:20am
The Turf TV USA/Canada line-up is: , 5:45pm, , 6pm, , 6:10pm, and , 6:30pm
In America on Saturday, there is the Grade 3 Commonwealth Oaks (8:30pm, 3yo fillies, turf, 9f) at Laurel Park.
At Belmont Park in the USA, there is the Grade 1 Voburgh Stakes (9:04pm, 3yo+, fillies & mares, dirt, 9f)), the Grade 1 Beldame Stakes (10:11pm, 3yo+, fillies and mares, dirt, 9f) and the Grade 1 Joe Hirsch Turf Classic Stakes (10:45pm, 3yo+, turf, 1m4f, with the field including the Dermot Weld-trained The Grey Gatsby (John R Velasquez).
At Santa Anita on Saturday, there is the Grade 1 Zenyatta Stakes (10:30pm, 3yo+, fillies & mares, dirt, 1m110y), the Grade 1 Chandelier Stakes (2yo fillies, dirt, 1m110y), the Grade 1 FrontRunner Stakes (11:59pm, 2yo, dirt, 1m110y), the Grade 1 Rodeo Drive Stakes (3yo+, fillies & mares, turf) and the Grade 1 Awesome Again Stakes (1am – i.e. early on Sunday morning – 3yo+, dirt, 9f)
The South African meeting is (am) and (pm)
————————————————————–
GREYHOUNDS
The Saturday line-up is as follows:
10:31am – ROMFORD
10:38am – CRAYFORD
2:24pm – NEWCASTLE
6:28pm – CENTRAL PARK
6:33pm – MONMORE
6:39pm – PETERBOROUGH
————————————————————–
AMERICAN FOOTBALL
Week 4
Sunday 1 October
Miami Dolphins @ New Orleans Saints, 2:30pm, (from Wembley), then eight games at 6pm, three at 9:05pm, Oakland Raiders @ Denver Broncos at 9:25pm and Indianapolis Colts @ Seattle Seahawks, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Sun night/early Mon morning
Monday October 2
Washington Redskins @ Kansas City Chiefs, 1:30am, Sky Sports Main Event, i.e. late Mon night/early Tues morning
————————————————————–
AUSSIE RULES
The AFL Grand Final will be played on September 30th at 3:45am – i.e. late Friday night/early Sat morning
————————————————————-
BASEBALL
The 2017 Major League Season continues; it runs to October 1st
There are 15 games taking place today, with start times ranging from 6:05pm to 2:07am – i.e. late Saturday night/early Sunday morning
Live:
Two games live on BT Sport, one at 9pm and one Midnight – Fixtures to be confirmed
————————————————————–
BASKETBALL
No key games scheduled. The new NBA season will begin on October 17 and end on April 11, with a weeklong All-Star break
—————————————————————
BOXING/UFC
Check out this website – http://boxingschedule.boxingsociety.com/
The next big bout is:
Card from the Echo Arena in Liverpool on Saturday 30 September will feature a rematch between Paul Butler v Stuart Hall in a Bantamweight world title eliminator – Butler took the IBF crown from Hall in a split decision in May 2014. Hall gets his chance for revenge here and the winner will be in line to challenge for the WBA Bantamweight world title currently in the hands of Jamie McDonnell
Also on the card Rocky Fielding v David Brophy as Fielding puts his British Super-Middleweight title on the line for the first time against David Brophy, who also puts his Commonwealth crown on the line in a domestic clash
The card is live on Sky Sports Main Event from 7:40pm
————————————————————–
CRICKET
Next games:
TEST Series – Pakistan v Sri Lanka, 7am, day three
TEST Series – South Africa v Bangladesh, 9am, third day in the first test, Sky Sports Cricket
JLT One-Day Cup 2017 – Queensland v South Australia, 00:30am – Western Australia v Victoria, 3am – i.e. both games being played early on Sunday morning (Ire/UK time)
———————-–—————————————
CYCLING
Check out this website – http://www.uci.ch/road/calendar/
Some of the next main events…
From the UCI road calendar
Il Lombardia, Italy, September 30th
Presidential Cycling Tour of Turkey, Turkey, 10th – 15th October
From the track calendar:
TBC
————————————————————–
DARTS
Next up:
World Grand Prix, Citywest Hotel, Dublin Sunday 1 October – Monday 9 October, live on Sky Sports
————————————————————-
FORMULA ONE
The next F1 Grand Prix will be Malaysia Grand Prix, the Sepang International Circuit, Sept 29 – Oct 01
Practice 3 is live 6:55am, Channel 4/eir Sport 1
Qualifying is live from 10am Channel 4/ Sky Sports Main Event and eir Sport 1
Followed by the Japan Grand Prix, the Suzuka Circuit, Oct 06 – Oct 08
—————————————————————
GAA
Upcoming fixtures, as per www.hoganstand.com
Next games:
Today there are AIB Club Championship games scheduled to be live on eir Sport 2 at 6:15pm and 8:15pm
Saturday 30 September
Meath SHC final
Kiltale v Kildalkey, Pairc Tailteann, 4.30pm
Sunday 1 October
All-Ireland Intermediate Camogie final replay
Cork v Meath, Gaelic Grounds, 1.30pm, TG4
Fermanagh SFC final
Derrygonnelly v Devenish, Brewster Park, 4pm
Kildare SHC final
Ardclough v Naas, Newbridge, 4pm
Longford SHC final
Longford Slashers v Wolfe Tones, Glennon Bros Pearse Park, TBC
Offaly SHC final
Kilcormac/Killoughey v St Rynagh’s, O’Connor Park, 3:45pm
Roscommon SHC final
Four Roads v Padraig Pearses, TBC, TBC
Westmeath SHC final
Castletown-Geoghegan v Raharney, TEG Cusack Park, 3.30pm
———————————————-
GOLF
European Tour – British Masters, Close House Golf Club, Newcastle upon Tyne – Thursday 28th Sept to Sunday 1st Oct – day three, live on Sky Sports The Open at 11:30am
Presidents Cup – day three of the biennial event, the USA v an international side; it takes place this year at the Liberty National Club in New Jersey, live on Sky Sports The Open at 5pm
Senior Tour – Paris Legends Championship, Le Golf National, Paris, France – Thursday 28th Sept to Saturday 30th Sept – final day
————————————————————-
ICE HOCKEY
The new season begins on Wednesday, October 4
—————————————————————–
RUGBY LEAGUE:
Next games:
Saturday 30 September
Super 8s semi-final – Leeds Rhinos v TBA, 7:45am, Sky Sports Main Event and Sky Sports Arena HD
National Conference Division One – Six games all getting underway 2:30pm
——————————————————————
RUGBY UNION
Saturday 30 September
Mitre 10 Cup – Southland v Manawatu, 2:35am – Auckland v Bay of Plenty, 5:05am – Canterbury v Waikato 7:35am, Sky Sports Action
Aviva Premiership – Leicester Tigers v Exeter, BT Sport 2 – Northampton v Harlequins, both 3pm
Guinness Pro14 – Munster v Cardiff Blues, 1:30pm, Sky Sports Action – Zebre v Ulster, 2:35pm, BBC 2 – Dragons v Southern Kings, 7:35pm
Top 14 – Toulon v La Rochelle, 1:45pm – Four games at 5pm and Racing 92 v Lyon, 7:45pm, Sky Sports Action
The Championship – Rotherham Titans v Richmond, 2pm – Jersey v Bedford, 3pm – London Scottish v Doncaster, 3pm
Rugby Championship – South Africa v Australia, 4:05pm, Sky Sports Action – Argentina v New Zealand, 11:30pm, Sky Sports Main Event/ Sky Sports Action
Currie Cup – Griguas v Free State Cheetah, 1pm
Sunday 1 October
Mitre 10 Cup – Wellington v Otago, 2:35am – Counties Manukau v Northland, 4:35am
Aviva Premiership – Wasps v Bath, 3pm
Top 14 – Montpellier v Brive, 11:30am, Sky Sports Action – Castres v Clermont Auvergne, 3:50pm
The Championship – Bristol v Ealing Trailfinders, 3pm, Sky Sports Action – Yorkshire Carnegie v Cornish Pirates, 3pm
Currie Cup – Blue Bulls v Western Province, 1:30pm
————————————————————-
SNOOKER
European Masters runs from October 2 – 8
English Open, Barnsley, runs October 16 – 22
————————————————————–
TENNIS
ATP Shenzen Open, Shenzen, China – Monday 25th September to Sunday 1st October
WTA Tour Tashkent Open, Tashkent, Uzbekistan – Monday 25th September to Sunday 1st October –action from the final is live on BT Sport 2 at 10am
WTA Dongfeng Motor Wuhan Open, Wuhan, China – Monday 25th September to Sunday 1st October –Coverage of the final is live on BT Sport 3 at 12:30am
ATP, Chengdu Open –Semi-finals, 7am, Eurosport 1
————————————————————–
OTHER SPORT
World Superbikes – coverage of the qualifying and race one from Magny-Cours, 9:15am, Eurosport 2
MCE British Superbikes – coverage of qualifying for the 11th meeting of the season from Aseen, the Netherlands, 2:30pm, Eurosport 2
College Football – Vanderbilt Commodores@ Florida Gators, 5pm, BT Sport ESPN – Georgia Bulldogs @ Tennessee Volunteers, 8:30pm, BT Sport ESPN Mississippi State Bulldogs v Auburn Tigers, 11pm, BT Sport 1 – Clemson Tigers @ Virginia Tech Hokies, 1am, BT Sport ESPN
Canadian Football –Toronto Argonauts @ Hamilton Tiger-Cats, 11:30pm, BT Sport 2 – Winnipeg Blue Bombers @ Edmonton Eskimos, 2:30am, BT Sport 2
Posted: 29th September 2017